
landaluce
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 17. 6. 2021 20:01:17
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Terven, a to tvrdí opakované seriózní vědecké studie na odpovídajícím vzorku A 1/1, např. od tisíc+ kusů náhodně vybraných jedinců, nebo "jedna paní na diskuzi povídala"?
Byla bych velice opatrná, co se týče genetiky a nějakých prohlášení. Genetické nemoci jsou obecně velmi špatně probádané u lidí, natož u koní. I proto ty léky pro ty děti nemocné nějakou genetickou nemocí stojí takové peníze, pže i ten výzkum stál strašné peníze.
Koník se mi z popisu obtížně jezditelný nezdá ani omylem. Je ujezditelný absolutním amatérem s minimálními zkušenostmi.
Špunty - ty se dávají do uší, tlumí hluk a jsou vhodné pro nervózní koně.
Koník měl užděný kombinované, viděla jsem to naživo prvně, dvojitý nánosník a ještě k tomu něco. šlo o to, aby to tlak vedl přes nos, ne přes držku, ale už si to nepamatuji.
Kdyžtak na FB je skupina Dostihy, láska na celý život.
Ahoj, velice děkuji Slonu indickému za vřelá slova plná empatie na adresu ex-dostihových koní a jejich situaci :) málokdo je schopen vidět celý kontext a jako celoživotní milovník ajedniček a dostihů za to velice děkuji.
Čím dál více si bohužel myslím, že by spoustě zvířat bylo lépe, kdyby šla rovnou na jatka. Něco na té kruté přímočarosti bohužel je. Jenže se u nás neprovozuje. V ČR je tuším přes 80 tisíc koní, a jen pár stovek chodí na jatka v ČR a něco asi i vývoz. Ale když se podívám do bazoše, jatečních zvířat je tam mraky.
Ad somrovací útulky by měly být ze zákona prostě zakázané. Kdekdo si na týrání a "udržování při životě" zubožených zvířat, od koní po kočky dělá živnost :( Měly by být pouze státní a soukromné pouze maximálně plně soběstatečné např. vytvořené nějakým bohatým člověkem. Nikoliv sbírkové.
Asi tuším, na jaký útulek narážíš, mám pocit, že na tom se živí minimálně dvě existence bohužel. Otevírá se mi kudla v kapse, pokaždé když o tom slyším.
Ahoj, holky ti tady poradily spoustu věcí. Možná se budu opakovat, nečetla jsem vše.
Ale určitě si najdi zkušeného človíka, který se na Vás koukne, poradí. Na jízdárně jsi asi bez trenéra, to je chyba. Jízdárna se dá pro nedobrého jezdce odrndat bez dohledu jednou za čas jako nouzovka, ale jinak to v podstatě nemá smysl, kazíš si koně. Naprostá většina koní je dlouho hodná, ale dříve nebo později se s nezkušeným na jízdárně zkazí prakticky každý. Prostě na koně má sedat na "srovnání" zkušenější a nebo pod dohledem zkušeného, jinudy cesta nevede.
Venku je nutný si vybudovat pojistky, a také v prvé řadě ty musíš vychytat ten moment, kdy se kobyla chce otočit, a zabránit jí v tom. Ty nepotřebuješ řešit to, že valí domů, to už řešíš důsledek. Potřebuješ najít příčinu. A rozbourat to, co se teď naučila. A to je na dlouho, nebude to na týden, ale třeba na měsíce práce, bohužel zkazit se kůň dá hodně rychle, napravit už pomaleji. V prvé řadě ale potřebuješ obnovit tu poslušnost na pomůcky, bez toho se nikam dál nepohneš, tj. potřebuješ zkušeného človíka, co ti poradí na místě, trošku vás dvě dá dokupy, poladí. Pak můžete začít zase jezdit ven :) Tam musíš hodně vnímat, jak kobyla reaguje a zabránit vzniku problému. No a aby sis trošku pomohla, na jízdárně ji můžeš naučit pojistky, slovní pokyny na zastavení, krok. To je jedna věc, druhá věc je, jak píšou holky, nějaký bod, kde si dá pár hrstí trávy, naučit ji na to, zpočátku pokaždý a pak už jen sem tam. Mít nějaký berličky není ostuda, naopak. A venku, až vyjedete - poté, co se naučíte zase spolu fungovat na jízdárně, tak to chce ideálně dobrý doprovod (pohodový kůň a dobrý jezdec, co bude brát ohled na druhého). Někdy to však nejde, takže ty budeš muset krom těch pojistek vychytat ten bod obratu, tj. napřed začneš chodit jen na krátké vyjíždky a domů to otočíš (na různých místech!!!) po chvilce a postupně prodlužovat. Klidně, a to se nestyď, pokud uvidíš, že kobylu nezvládneš a ona za chvíli rupne s nervama a otočí se, tak holt slezeš (ZAVČASU, ne v momentě kdy už už odstartuje) a půjdete dál na ruce... atd. atp. třeba jen kousek a pak to otočíš sama. Ale rozhodneš Ty, ne kůň! Postupně prodlužovat. Neučit koně negativnímu stereotypu (tady se cválá, tady se vždy jde domů atd). A domů se necválá, kor ne na blbých místech/situacích typu louka a stáj na dohled, lehce z kopce. Kůň by určitě měl min. 15min předtím už být v kroku a domů dorazit vykrokovaný.
Primáně si ale sežen dobrého človíka, co umí jezdit, třeba trénuje, ať se na Vás koukne, bez toho se prostě dál nepohneš.
Eva
Jinak každý je jinak muzikální, nějaký kůň prostě moc nekecá nebo vůbec, někdo okomentuje úplně vše :) jako lidé
ad k diskuzím na eqch, např. toto:
http://www.equichannel.cz/forum/diskuze/1141679
no to broukání je spíše spokojenost, než cokoliv jiného, já to jako b-reiter zažila na koních v terénu, ne směrem do stáje, prostě obecně na vyjdě, v pohodičce. Ale je to třeba rozlišovat, jsou různé verze bručení a někteří si vzteklým zabručením okomentují, když třeba zakopnou, sklouznou :D něco jako verze "do hajzlu" :D
lenacia
napsal(a):
Meifi... koně ke sportu také nedonutíš, buďto ho to baví, nebo ho to nebaví, a pokud ho to nebaví nebude mít výsledky....
Nemluvě o faktu, že se stále jedná o půltunové zvíře... Pusť si třeba záznam ze startu velké pardubické z roku 2015 a věnuj zvýšenou pozornost koni Love The Win, a řekni mi co ten kůň udělal ;)
Koník je Rabbit Well, ne Love the Win. A mimochodem u svého majitele má klid a důchod :D Takových koní je více, nově třeba australský superšampión sprinter. Kdo nechce, tak nebojuje, hodí flintu do žita, tak to je. Ale to těm majitelům z leknutí "hlavně ať nemusí dělat nic" nikdy nevysvětlíš, protože koním nerozumí.
Zkuste Jockey Club, konkrétně http://dostihyjc.cz/kontakty.php pana Plachého. Nevím jestli nebude problém kvůli ochraně osobních údajů, ale mohli by Vám aspoň říci, jestli kůň žije nebo ne - z jejich údajů. Pak bych zkusila facebook, je to docela mocné médium.
Veřejně dostupné jsou i Věstníky JC (na dostihyjc.cz v sekci Dokumenty)- archiv on-line mají tedy jen od r. 2016, ale tam jsou evidovány změny majitelů/úhyn a vše takové.
(to píši i pro všechny, kteří se snaží nějak zjistit něco o svém A 1/1, např. o jeho dostih. kariéře - zkusit http://dostihyjc.cz/statistiky.php)
S pozdravem Eva Holubcová
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Příspěvek nějak mimo mísu. Asi patří do úplně jiné diskuse.
Jinak seno je jakž takž, ale otavy dle známých zemědělců nebudou nebo budou tak řídké, že se nevyplatí při dnešních cenách PHM je vůbec síct, sušit a balíkovat. Zároveň ani neví, zda budou mít letos na čem pást dobytek. Sena prodají koňařům jen minimum.
No já taky reagovala v jiné diskuzi... očividně se to nahrálo jinam. Sorry. Bohužel už to nejde smazat.
Za sebe: koně vlastním v rámci syndikátu, vždy jsem jinak jezdila soukromé nebo v rámci JK.
Je úplně jedno, jestli majitel tam jezdí denně nebo jednou za měsíc nebo 1x za rok. Podstatné je, jestli je koník zaobstarán. Koním je to srdečně u zadku, kdo tam je. Pro ně je důležité: stádo, krmení, welfare koňské obecně.
A naopak.
Kůň, který stojí 23hod. v boxe /nebo 24hod./ a nebo kůň ve stádě, kde všichni ostatní mají "své lidi", kteří za nimi chodí, to bude vnímat zatraceně jinak.
Posměch lidem, co koně nepoznají, není na místě. Vážně ne. Pokud platí a zajišťují, aby kůň byl v pořádku, tak to je priorita no.1.
Protože je spousta majitelů, kteří mají koně, ale nejen že, neví jak se má nebo jak to s ním je, ale i neplatí. A majitel/ošetřovatelka stáje zmůže houby.
Takže, kdo platí koníku střechu nad hlavou? Posměváčci, nebo majitel, který prostě hnědáka od hnědáka nepozná? Ale je solidní, každý měsíc zaplatí koni střechu nad hlavou, žrádlo, box/čistý výběh či pastvu...
L.A.S. - jinak do chovu byl nově zařazen Damon (Dara Monarch), ovšem je plnokrevný. Licentace PK ČT a PK CS, připouštet bude naživo v Proseči pod Křemešníkem.
Quirado - některé věci člověk prostě dopředu vědět nemůže, může to mít vymyšlené sebelépe a stejně je překvapen... v tom je krása chovu, no.
Baarbora - to přesně jsem měla na mysli, šikovný sportující hřebec z rakousko-uherského kmene, tam člověk fakt s plnokrevnou kobylou ani chybu udělat nemůže. Pod celý příspěvek se podepisuji :)
EH.
Age of Jape se zatím raději vyhněte. Máme hříbě po něm, ale ten je celá máma. I tak měl problémy s nohama (drobný bebína, ale i tak), další (ne naše) hříbě po něm taky (všechna jiná byla ok, i naše ostatní byla ok - ovšem je po jiném hřebci). Dokud se to neprověří na dráze (z hlediska tvrdosti), tak bych s tím počkala.
Kór Vaše Moe je po Magnus, který je po Jape, stejně jako Age of Jape a na Japea bych rozhodně neprochovávala. Jednak měl extériérové vady, někdy je předával, někdy ne, ale hlavně měl problematickou povahu, ostatně jako celá jeho linie. Určitě to není linie, na kterou bych prochovávala :) stačí v původu 1x.
S tím Quirado - no, co jsem potkala koně po něm, tak to jsou takoví spíše flegmouši. Tam se nedivím, že to bylo zklamání.
Fakt bych zkontaktovala tu paní Cerhovou, má přehled o moderním teplokrevném chovu. Takže bude vědět i to, který z těch jemnějších hřebců Vám s plnokrevnou kobylkou nevyrobí přespříliš jemné zvířátko. Dobré je se i podívat na "sportovní výsledky", které má ČJF, projet to, ale je fakt, že potřebné info si z toho vyfiltruje člověk, který už ty "plnokrevné" má nakoukané a hned vidí, že to je po plnokrevném hřebci.
Taky je dobré se podívat na potomstvo předvybraného hřebce, s jakýma kobylama (rodokmeny) má výsledky :) to napoví více, než jakákoliv teorie.
S pozdravem Eva Holubcová.
Ahoj,
jsem sice přes plnokrevný chov (www.tbdiamond.cz), ale u plnokrevných klisen obecně - bych připouštěla pevným/těžším hřebcem v typu, který je schopný předávat dobrý rámec i přes drobnější klisnu a u nějž naopak klisna je schopná přinést svoji výhodu zušlechtění, zjemnění.
Obrátila bych se na Martinu Cerhovou (tinace), když jí nabídnete nějaký příspěvek, určitě bude schopná sepsat a poradit.
Určitě nic nezkazíte hřebci ze starých rakousko-uherských kmenů Przedswit, Furioso, Gidran, tam to naopak sedí k sobě jak "prdel na hrnec", u moderních sportovních teplokrevníků je trochu potíž v tom, že oni často mají už lehký rámec a ztrácí "pevnost" a plnokrevnou klisnu k nim připouštět nepřinese kýžený výsledek. Chce to vybírat hřebce staršího, těžšího typu, kterému plnokrevná klisna bude sedět.
A obecný univerzál je asi Aristo Z, ale ten myslím jen inseminačně.
Baarbora: ano, toho trenéra také znám. Ale o něm je to všeobecně známo a jsou to koně do FR.
Ale víš jak to myslím, všechno tohle kolem něj je divné a podezřelé, takže když ten samý člověk začne psát nějaké nesmysly o dostizích a přitom jakože má mít koně ustájeného v dostihové stáji (přitom ty historky si teda krajně rozporují), tak se prostě zeptám. :)
Osobně myslím, že po reakci Jirky je to vyřešený.
Meifi, tady žádný trenér, který by měl britské a německé majitele, není. Takže by mě vážně zajímalo o kom mluvíš.
A to jak mluvíš o dostizích, je bohužel vidět, že o tom nemáš ani šajnu... pro začátek doporučuji: http://www.equichannel.cz/myty-kolem-dostihu-penize-penize-penize.
Kondola: chápu to.
Jinak jsem si po příspěvku Jarky vzpomněla, že takové chování mi kdysi předvedla kobylka v lese mezi kládami. Byla jsem na ní poprvé a jediné, co jsem udělala, že jsem se zamyslela, jak je projdeme. A v ten moment se ona vysypala, podlomily se jí nohy, jak se probrala, tak zběsilé couvání a vzpínání, což v takovém terénu bylo hodně o hubu. Byla to velmi nejistá kobylka, která ideálně fungovala s jezdcem začátečníkem (hodně jednoduchým člověkem), který nad ničím nepřemýšlel a jen se vezl za vedoucím koněm.
Otázkou je, jakého zkušebního jezdce jste na něj posadili. Ono toho na něj prostě jenom může být moc. Několik let nic nedělal, teď nový režim, teď se tuhle něco zkouší, spousta požadavků (tak na koně, kterej fakt nic dlouho nedělal, to může být spousta) a bod, kdy to vše jde na povrch, je tohle.
Každopádně, jak Vám radí, tak ta záda prověřit a uvidíte. Určitě neriskovat své zdraví.
Kondolo, napište jméno koníka. Určitě to není nic z dostihů, to by je nemohl běhat tři roky a už vůbec ne koník, co takhle reaguje.
Podle popisu to vypadá, že máte hodně dotaženo, on vykročí a nemůže dýchat, je sevřený a zpanikaří. A nebo na blbém místě dotažený - stlačen nějaký nerv. Už tu diskuze na tohle téma byly, zkuste pohledat.
Doufám, že Vám poradí a nebo, že se Vám podaří objevit příčinu.
P.S. doporučuji shlédnout přiložené video, tam je vidět hezká sbírka stereotypů, které zná a má dostihák.
http://dostihy.fitmin.cz/magazin/pribeh-megalala-nejstarsiho-kone-na-anglickych-drahach.html.