
Lisa.
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 4. 4. 2021 12:12:29
Naposledy přihlášen: 18. 4. 2021 19:51:51
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Díky moc, na posouzení toho, jak se kůň chová si objednala trenérku, takže sem video dávat nemusím. Navíc by se tady určitě objevily spousty lidí, kteří by kritizovali výcvik a to nemám zapotřebí, kamarádka chtěla jen poradit, jak by ho mohla uklidnit, aby nebyl tak zjančenej a věnoval pozornost jí a ne jiným koním.
Kamarádka si nedávno pořídila kobylu (3 roky) a jako každé hříbě je divoká, nerada odchází od stáda a dost špatně se s ní pracuje. Je asi 2 měsíce obsedlá, ale jelo se na ní jen málokrát, spíše jí lonžuje. Nemáte někdo nějaké zkušenosti s takovým koněm případně tipy, jak ho uklidnit. Já jí poradit nemůžu, nemám s mladým koněm zkušenosti a vyhněte se komentářům typu „proč si kupuje mladého koně, když s ním nemá zkušenosti“ atd. Nejde tady o to dát nějaké typy do výcviku, ale spíše typy, jak ho uklidnit, aby věnoval pozornost člověku, který s ním pracuje.
Díky moc
Souhlasím s Varaxi, problém je, že většina lidí když se řekne výběh si představí, že poníkovi stačí mini čtverec a taky je tak 90% lidí chová, za mě je tohle špatně. Ale když někdo má pro poníky velké výběhy, tak pastvu nepotřebují. Poník s problémy nepatří do mini výběhu, musí mít dostatek pohybu, i když nemůže na pastvu, musí mít výběh o velikosti pastvy!
A skutečně většina poníků na pastvinách být nemůžou, já se jen snažím říci, že to neplatí u všech, výjimky existují a je potřeba zjistit, jak je to u Vašeho poníka.
Rozhodně ho tam jan tak nefláknout, nejdříve do normálního výběhu a pomalu k tomu výběhu doplňovat i pastvu. Když začne mít problémy, tak okamžitě zpět do výběhu a na velkých pastvinách 24/7 být nemůže, může třeba jen na pár hodin denně, když problémy nemá, tak nevidím důvod, proč ho mít na malém výběhu, ale pozor na jaro, na jaře musí kůň i poník (i když je 24/7) mít pastvu omezenou, než si na ní zvykne.
Já měla shetlandského poníka pronajatého, byl na pastvinách 24/7 a žádné problémy neměl. Majitelé se dříve řídily Vašimi radami, báli se schvácení a tak byl poník ve výběhu s hodně omezenou pastvou, byl tam s jinými poníky, ale byl smutný, něco s ním nebylo v pořádku, začali u něj zlozvyky, a tak ho majitelé dali na velké pastviny, je tam už 7 let a nikdy žádný problém, poník se spravil. Znám i spoustu dalších poníků, kteří jsou na pastvinách a žádné problémy nemají, ale znám i poníky, kteří ty problémy mají.
Je to individuální, pokud Váš poník problém má, tak ho řeště, pokud ne, tak ho zbytečně neomezujte ve volném pohybu
Každý má na to své názory, s koněm nakládejte tak, jak uznáte za vhodné. Tohle je diskuse, každý může říci svůj názor. Můj kůň třeba přímo nesnáší uzavřené prostory, malé výběhy atd. Je z toho hrozně ve stresu. I všichni koně které znám jsou raději na velkých pastvinách. Ale neříkám, ať to tak děláte. Pokud je Váš kůň nejšťastnější v boxe, tak prosím, ale já se vždy snažím přizpůsobit koni prostředí tak, aby to pro něj bylo co nejpřirozenější. V životě jsme koně neměla schváceného, nemá žádné problémy. Někomu to, jak to dělám já nemusí vyhovovat, ale někomu třeba ano, proto tady prosím nepište, že když to někdo bude dělat jako já, tak skončí se schváceným či mrtvým koněm!!!!!! Je třeba se řídit hlavně podle koně. Neříkám, ať to děláte tak jako já, ale někdy je dobré přečíst si i názory ostatních.
Mazlik8 být tebou pořídím si jednoho poníka, druhého někomu ustájím. Je lepší si to nejdříve vyzkoušet a ne hned pořizovat dva, jednomu můžeš také věnovat více lásky a péče. Jo a rozhodně poníka nepořizuj dětem, pokud ho sama nechceš, nechci ti křivdit, ale trochu to vypadá, že chceš poníka pořídit dětem. Většina lidí si pořizuje poníka jen kvůli dětem a pak jsou překvapení, jak je poník tvrdohlavý a kolik je s ním práce.
Schvácení kopyt rozhodně nevzniká z toho, když má kůň velké pastviny. Ohledně chvácení se řídím tímto čánkem https://www.equichannel.cz/jak-se-vyhnout-schvaceni-kopyt Pokud máte koně se sklony k obezitě a výživnou pastvu, tak jí omezte, na jaře na ní koně přivikejte pomalu a koně nepřekrmujte obilovinami... a pokud krmení koní nerozumíte, tak si nechte sestavit krmnou dávku odborníkem. Já mám dávku sestavnou od této paní https://krmeni-koni.cz/ a pravidelně ke mě jezdí a stav koně konzultujeme, případně změníme krmnou dávku.
Pracuji s ním převážně ze země pomocí přirozené komunikace, jen si ta spolu hrajeme a užíváme (4 krát týdně ze země, 2 krát týdně jezdit a jeden den se za ním přijdu jen pomazlit). Režim má 24/7 v létě pastva, v zimě seno, polovinu krmné dávky dostává ráno, druhou večer. Já za ním jezdím odpoledne.
A teď jak to má tvůj kůň???
Takže poníkovi stačí mini výběh, jako ten, kterého posílám fotku (samozřejmě bez toho bahna)
Koně i poníci mají nachodit tak 10-15 km denně pastevním krokem, má to velký vliv na jejich zdraví. To na malém výběhu rozhodně nenachodí. A kůň pase trávu až 20 hodin denně, což take nedodrží. Kůň patří na rozlehlé pastviny, ne do boxu ani do mini výběhu, potřebuje se proběhnout a mít nějakou zábavu. Na malém prostoru jsou koně deprimovaní a znudění, můžou se u nich vyvinou zlozvyky. Samozřejmě že spousta lidí toto k dispozici nemá, tak si ale koně někde ustajte, svého koně můžete mít i když nemáte velké pozemky. Majitele, kteří dají koně do výběhu menšího jak 0,5 hektaru, beru jako nezodpovědné. Na zimu, podzim či blátivé počasí může mít koník menší zpevněný výběh, ale na léto prostě velké pastviny. Louku si můžete pronajmout, nestojí to tolik a spousta majitelů ji pronajme jen za to, že jí budete udržovat, takže v tomhle nevidím problém
Jediná výjimka je to, když má kůň sklony k obezitě. Můžete mu na pár hodin vstup na pastviny zavřít nebo mu kupte pastevní náhubek. Ale teď pozor!!! Obézní kůň potřebuje pohyb, takže to rozhodně nevyřešíte tím, že koně zavřete do boxu či mini výběhu!!! Obézní kůň potřebuje spoustu pohybu a omezení stravy.