
luciemach
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 28. 5. 2012 08:49:01
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
aira
napsal(a):
taky mi dnes dorazil
díky za info.. nám ještě nedorazil..tak uvidíme, jestli do konce týdne dorazí..nejdete někdo do baby třídy?? Jak to řešíte s pasem? máte i čip? Mě veterinářka řekla, že mi pas neudělá bez PP, ten ještě nemám, tak si prý budu muset nechat psa očipovat, aby mi pas vydala.. co na to říkáte? a bez pasu mne zas přes hranice nepustí.
martinka112
napsal(a):
Ahojda. Nedávno jsem si pořídila fenku dobrmana. Ještě je malinkatá, ale pořád přemýšlím kam budeme jezdit. Bydlíme na vesnici a připadaly by v úvahu čtyři místa. UO - tam se mi ale nechce, protože to tam prý stojí za prd, ČT- tam nevím jak to je, ale prý se tam zaměřují najvíce na NO, Litomyšl - Tam taky nevím, jak to je a pak to zmiňované VM. Slyšela jsem na to samou chválu. Takže když už to čtu i tady, tak snad na tom něco pravdy bude. Jsem ráda, že už pomalinku začínám mít jasno. Tak snad se tam tak od února uvidíme - ještě nám totiž nejsou ani tři měsíce
to je podoba co? proto jsem ji poznala.. ;o)
martinka112
napsal(a):
Jé tak to je škoda, že jsem o tom nevěděla. Ale stejně by Lebouš asi nic nepředvedla, páč pořád je v pohybu a zastavit jí na chvilku je docela um. Jediný co fakt ovládá je sedni. Ale postoj teda ještě moc netrénujeme. Asi ale budeme muset.
my taky nic netrénujeme.. ale máme to kousek.. a tak ať si to holka vyzkouší.. ;o))
martinka112
napsal(a):
Fakt jsou si podobné. Možná Leby je malinko robusnější, ale to ukáže až čas!!! Od kud jsi?
jsem ze Severní MOravy.. okolí Ostravy..
my jsme měli problémy s průjmem, takže to nás trošku zabrzdilo.. ale už se dostává do formy..a pěkně přibírá.. nepojedete se mrknout na výstavu 14.10. do Frýdlantu?? My tam budem a bude tam asi i větší část z ch.s...
nadja
napsal(a):
Jééé, já mám taky hnědulku nebo spíš hněduláčka
tak to je naše Lola..
martinka112
napsal(a):
Ahojda. Nedávno jsem si pořídila fenku dobrmana. Ještě je malinkatá, ale pořád přemýšlím kam budeme jezdit. Bydlíme na vesnici a připadaly by v úvahu čtyři místa. UO - tam se mi ale nechce, protože to tam prý stojí za prd, ČT- tam nevím jak to je, ale prý se tam zaměřují najvíce na NO, Litomyšl - Tam taky nevím, jak to je a pak to zmiňované VM. Slyšela jsem na to samou chválu. Takže když už to čtu i tady, tak snad na tom něco pravdy bude. Jsem ráda, že už pomalinku začínám mít jasno. Tak snad se tam tak od února uvidíme - ještě nám totiž nejsou ani tři měsíce
Nemáš náhodou mimino z Halit Paša? vrh L ??
polstarek
napsal(a):
Pokusím se vycucnout z hlavy to co vím o DKK. Moc toho není
Problémy s hybností nejen starých psů jsou různé druhy "artropatií" - tak se označují různé druhy onemocnění kloubů. Tyto problémy se vyskytují častěji u velkých plemen psů. Častost onemocnění kloubů narůstá věkem psů.
Mezi nejčastější degenerativní onemocnění kloubu patří ARTRÓZA (osteoartróza - Psteoarthritis). - je to degenerativní onemocnění chrupavek. Příznaky jsou: bolestivost kloubů, kulhání, omezená pohyblivost postiženého kloubu, otoky různých typů a velikostí, místní záněty. Při artróze dochází ke ztrátě pružnosti chrupavky a struktura se mění - přestavuje. Pružnost je dána obsahem vody v chrupavce (v chrupavčitých mezibuňečných prostorách kde jsou tzv. kolagenní vlákna - ty jsou tvořeny bílkovinou) a v matrixu (tam jsou proteoglakany) a na obsahu kyseliny hyaluronové. Ti co měli někdy vodnatost kolene ví o čem mluvím.
Voda v chrupavce neslouží jen jako mazadlo, ale i pro metabolické procesy. Důležitá je schopnost chrupavky vázat vodu pomocí proteoglykanů. Obsah vody je dán hlavně kvalitou matrix. Díky proteoglykanům jsou v makromolekulách navázány kationty Ca, Na, K - to vede ke zvýšení osmotického tlaku a k proudění vody do makromolekul. Právě strárnutím dochází ke snižování proteoglykanů - zmenšují se a mění se obsah glykosaminoglykanů (snad ty výrazy píši správně), které nejsou prospěšné chondroitinu sulfátu. Chrupavka ztácí pružnost, elasticitu a dochází k poškození.
Takže artróza vzniká nejčastěji poškozením - alterací kloubních struktur - osteochondrózy, DKK, osteoartritidy úrazové
Takže teď k těm OSTEOCHONDRÓZÁM - to se týká právě mladých psů - onemocnění na nezralém skeletu - můžou se vyskytovat narůstových ploténkách dlouhých kostí a kloubních chrupavkách - je to vlastně narušený vývoj osifikace - tvorby chrupavky - dochází k namáhání a poškození. - většinou se jedná o loketní a hlezenní kloub jsou nejvíce zatěžovány - proto se dělá patela - RTG loktů u některých plemen. Většinou bývá vývoj chrupavky narušen u obou kloubů: loket, hlezno. Onemocnění je tipické u rychle rostoucích plemen, středně velkých až velkých (např. NO, doga, irský setr, bernardýn ….) Toto onemocnění je častější u psů než u fen.
Patologie kloubní chrupavky začíná již před 4. měsícem věku – kulhání začíná mezi 4. – 8. měsícem věku. Důsledkem zpolmalené osifikace je silně zesílená chrupavka, která nemůže být dobře zásobena vyživujícími látkami. Následkem toho vznikají různé praskliny a štěrbiny – tzv. fisury – to je právě vidět na RTG DKK a i pohmatem – palpačně.
DYSPLASIE KYČELNÍCH KLOUBŮ: nejčastější onemocnění skeletu psa. Trpí jím velká a těžká plemena (např. čuvač, boxer, NO, dogy, novofundla. ….) Příčiny vzniku jsou různé a jsou kolem toho dohady mezi odborníky. Přesné příčiny nejsou známy. Důležitá je dědičnost a výživa zvířete – ty vše ovlivňují. Klinicky se dysplasie vyskytuje jako akutní forma – u mladých psů a chronická forma – u starších psů. V akutní fázi ( to je i zde zmiňovaný případ) trpí psi těžkými bolestmi a silným kulháním, u chronické se jedná o projevy pomalé chůze až opatrné, ztuhlost a omezený pohyb v kyčlích.
Proti artróze se podávají CHONDROPROTEKTIVA, látky potlačující procesy vedoucí k poškození chrupavky a podporující metabolismus v chrupavce.
Nejčastěji se používají GAG (glykosamoniglykany) – chondroprotektivum. Jsou to látky získavané z měkkýšů – jejich pohlavních ústrojí. Většina kloubních preparátů tyto látky obsahuje. CHASSOTON – snad to píši OK, obnovuje kloubní fci, léčí zánět a regeneruje chrupavku
Lze použít i PSGAG (polysulfátový glykosamoniglykany) – CANIVITON forte – používá se u léčení neinfekčních a poúrazových poškození chrupavek - - brzdí enzymy poškozující kl. chr. – léčba degenerativních onemocnění – ten v tomto případě vřele doporučuji.
a DERMANORM – nasycené mastné kyseliny omega3 – na záněty
O tom jestli podávat chondroprotektiva nebo Ca se vetové hádají. Jedni tvrdí, že příliš chondro… škodí a jiní že škodí dodávat Ca. Já si myslím že všeho s mírou a podle individuality. Chondroprotektiva je ale nutné podávat dlouhodobě
Tak teď k vyšetření DKK:
RTG – provádí se pod narkózou – nedoporučuji bez ní – psovi se nohy musí dobře natáhnout a vtočit – jinak není vidět celý kloub – a to je nepříjemné pro psa, který by se mohl bránit a mohlo by dojít ke zranění právě psa – vykloubení. Pes leží na zádech. Hodně klubů má svého veta na posouzení DKK nasmlouvaného – ten snímky vyhodnocuje. Seznam vetů, kteří se zabývají DKK jsou k nahlédnutí na stránkách „katedry chirurgie a ortopedie VŠVF – jsou to veterináři s atestem zkušební komise VŠVF v Brně. Seznam by měla mít i ČMKU. Každý klub má svá kritéria pro vyřazení z chovu. Většinou DKK 2/2 vyřazuje jedince z chovu – upozorňuji, že je to u různých plemen rozdílné – někdy klub povolí i kontrolní vrh.
Jak se posuzuje?
Dle matematické hodnoty Norbergova úhlu, komplexním pohledem na vyšetřované zvíře (bohužel i pohledem na hezkou majitelku – také zkušenost). Přihlíží se k morfologii jamky – tvar a morfologii hlavice (tvar, anomálie), píše se i o kulhání či bolestivosti – je tedy i vyšetření tohoto k posouzení důležité, záleží i na stáří, struktuře kostní hmoty. První snímky se většinou pořizují kolem 8. měsíce, konečné posouzení kolem 2. roku, kdy jsou patrné už všechny změny. Důležitá je kvalita snímku a správná pozice zvířete při RTG. Z nulek můžete udělat i čtyřky špatným RTG.
Teď k tomu úhlu: úhel větší než 105 stupňů Norberga je OK k indikaci luxace hlavice femuru. Když je úhel 100 st. tak se dává DKK většinou 2/2, ale neznamená to, že zvířeti bude po zdravotní stránce vadit – nikdy nemusí kulhat či mít problémy – z chovatelského hlediska je to špatné hodnocení.
Teď ke zmiňovaným nápravám:
Lze operovat. Operace ale vše neřeší. Je nutné ji opakovat po nějakém čase - problémy se vracejí – operací se neřeší chybný metabolosmus, ale jen jeho důsledky.
Měla by se operace kombinovat s podáváním přípravků – viz. výše.
Po operaci podávat Chassoton. Chassoton se užívá na začátku léčby – nepodává se stále, léčba se zpočátku nepřerušuje – Chassot se ničím nestřídá a nenahrazuje, přechází se po něm na udržovací terapii Canivitonem.
Ještě zmínim REMADYL – nevím jestli se ještě vyrábí – je fakt dobrý – proti zánětům a tlumí bolest. Může se používat dlouhodobě. Neslouží však k prevenci, jen k léčbě.
No a co vadí? Pohyb není zas tak na škodu – i když s mírou, vadí nastuzení a prochladnutí – teplá podložka na ležení, nekoupat ve studené vodě, pozor na teplotní výkyvy.
Víc už nevím.
Polštářek
No tak mne tedy hned zarazilo tvrzení:
Důležitá je kvalita snímku a správná pozice zvířete při RTG. Z nulek můžete udělat i čtyřky špatným RTG.
jelikož jsem byla minulý týden se známým na rtg pro vyhodnocení DKK s fenou NO, kde jsme tedy vyzvídali od veta různé rozumy, ale mimo jiné nám bylo řečeno, že pokud je snímek špatně zrentgenován, on to vidí hned a rentgenuje se znovu, jinak nelze špatným snímkováním způsobit, že pes bude mít na snímku DKK, kterou třeba ve skutečnbosti nemá. Že toto nelze, buď ji má, nebo ji nemá, že to jsou pouze výmluvy chovatelů na špatný výsledek RTG na DKK. Protože i pes, který má DKK 4/4 může chodit až do seniorského věku tak, že by nikdo nepoznal že má DKK. Tak a ťeď babo raď? Co si o tomhle myslet? Na které straně je pravda? Na straně veterináře, nebo na straně chovatele, který si nechal vyhodnotit snímek?
jannah
napsal(a):
To je zcela běžné na poštách, já mám taky věčně problém a na Světovku jsem přihláškou strávila 2 hodiny lítání a vypisování.
Taky jedu s mimčem na výstavu, jen ať si to holka zkusí, a když už tam jedu tak pro to nezkusit. Se zapisováním nevím jak to je, jen vím že když se přihlašuješ tak nemusíš mít PP, stačí tam napsat že je o PP zažádáno, ve třídě baby by to neměl být problém.
S jakým pak miminkem tam jedete?
Jsi přímo z Ovy?
jannah
napsal(a):
To je zcela běžné na poštách, já mám taky věčně problém a na Světovku jsem přihláškou strávila 2 hodiny lítání a vypisování.
Taky jedu s mimčem na výstavu, jen ať si to holka zkusí, a když už tam jedu tak pro to nezkusit. Se zapisováním nevím jak to je, jen vím že když se přihlašuješ tak nemusíš mít PP, stačí tam napsat že je o PP zažádáno, ve třídě baby by to neměl být problém.
S jakým pak miminkem tam jedete?
Jo na příhlášku jsem psala.. že PP je v řízení plemenné knihy.. jinak jedu s dobrmankou.. budou ji 4 měsíce a 1 den v den výstavy.. tady ze SM to nemáme zase až tak daleko, takže když je příležitost.. aspoň nasbíráme nějaké zkušenosti.. :o)) zatím jsme byli na výstavách jen očumovat.. ;o)
aira
napsal(a):
tak to je super, jako po másle díky tak v Nitře!
Ahojky, my taky máme v plánu se jet mrknout do Nitry a jelikož jedem z miminem, tak si to hned vyzkouší.. má zkušenost s přihláškou? poslala jsem manžela, aby mi to poslal, vrátil se mi zuřivej, že tam téměř 45 minut stál a čekal, než to paní zkontroluje, pak zjistila, že to není úplně totožné s jejím manuálnem tak to přepisovala, podepsala to mým jménem, nakonec zjistila, že si to vypsala špatně.. tak znovu.. stokrát někam telefonovala.. až hrůza.. a při tomhle jsem nikoho nepotkala.. v našem konci světa, to by byla obrovská náhoda.. jinak jsem taky ze SM - Hnojník.. mne by jen zajímalo, jak se to dělá, když mám štěňíka, kterého vystavuji v třídě baby.. dostaneme nějaké ocenění, ale nemáme zatím vydaný PP... na ten si ještě počkáme.. jak se to pak dělá.. dopíšou mi to pak někde dodatečně.. když mi příjde PP měsíc po výstavě?? Jsem z tohohle tak nějk jelen. Díky za odpověď.
beth
napsal(a):
Dobrý den,
na nemoderce bylo zmíněno české krmivo EMINENT. Zajímalo by mě, jaké s ním máte zkušenosti?
Zaujalo mě jak tím, že v něm (údajně) nejsou barviva a konzervanty, tak i svojí cenou - oproti Eucanubě, kterou svého psa (afgán, 1,5roku) krmím, je to vážně rozdíl!
Bohužel i já mám tu zkušenost, že jsem krmivo přinesla domů a pes k tomu čichl a nežral.. musela jsem koupit jiné a přimíchávat, abych to vůbec nějak zkrmila.. bohužel jsem nekoupila malé balení, ale rovnou velkej pytel.. dnes už jsem chytřejší
nadja
napsal(a):
dobroušek Eny ...
to je naše Lola.. v autě na klíně, když jsme si ji vezli domů..
jannah
napsal(a):
Je to opravdu jen orientační...
Třeba dnes takovy Jork lze pořídit kolem 14 000,- a to je již z velmi kvalitního spojení.
Paní Nohelové nehcete zde zkopírovat váš článek z Fauny 1/05, dle mého by to měla být povinná četba pro lidi co přemýšlejí o koupi psíka
No já bych zas dodala tu cenu dobrmana(štěně - 6-8 týdnů).. jelikož jsem si jednoho nedávno pořídila.. když jsem zjišťovala cca v 8 stanicích.. cena 15.000,- nejnižší co jsem se setkala 12.000,- , starší pesan bývá samožřejmě levnější.. toť má osobní zkušenost..