malá koza

Moje příspěvky

28.1.2015 17:41

Dobrý den, stalo se to jednou nebo se to opakuje. Jestli se to stalo jednou, tak ji mohlo zaskočit.

28.1.2015 12:55

Mám také zkušenost, že prvničkám se vemeno zvětšuje až později. Podobné je to s břichem. Kozám, které mi už rodily se po připuštění zvětšuje břicho rychleji a vemínka nalévají také dříve. Ale není to pevné pravidlo. Každá holka je jiná, každá březost i porod jsou jiné.

28.1.2015 12:45

Kdo chce najde si způsob, kdo nechce najde si důvod.
Ale je i dost těch, kteří se snaží a zatím neuspěli. Je potřeba najít to co komu vyhovuje a půjde mu to, ale bez snahy to nejde. Taky stále ten úspěch hledám, ale nechci to vzdát.
Všechno začíná u jedince. Překážky jsou od toho, aby se překonávali. Záleží na nás jak jsou vysoké a kolik jsme schopni jich překonat.
Nevíte jak je to s možností nechat si vyprat a vyčesat vlnu u SCHOK. V kalendáři jsou fotky, ale nic víc nevím. Jenom ve zpravodaji řešili něco snad o odkupu. Myslím, že kdyby ta možnost byla, tak by to také plno chovatelů uvítalo. Praní a česání je fakt dřina.

28.1.2015 12:28

Dobrý den, nám se narodilo jedno v pořádku a druhé jakoby scvrklé, mrtvé. Oči se propadnou nejřív.Mohla dostat silnou ránu do břicha. Já porody hlídám, protože se bojím, aby se něco nestalo. Po porodu čistím nozdry a pusu, aby mohly dobře dýchat. Vydesinfikuji pupky a dám je napít, abych měla jistotu, že dostaly aspoň trochu mleziva. Pak čekám až si najdou sami a napijí se. Jde to pokud jich nemáte hodně. Pokud nemá sací reflex, může to být nedostatkem vitamínu A.

28.1.2015 12:12

Dobrý den, nepíšete na jaký druh parazitů ho chcete aplikovat. Některé přípravky jsou pouze na oblé jiné na ploché parazity a některé jsou na všechny. Četla jsem, které látky zabírají podle druhu parazita, ale nebyly tam uvedeny přípravky. Taky mám zkušenosti, že každý chovatel má jiný názor, ale v dávkování se schodují. Na kozu 1, 5 až 2 násobek. Pokud dáváte přípravky do huby, tak bych doporučovala na lačno, aby se nesnižovala účinnost. U inje Kčního podání si myslím, že to nebude mít vliv. S přeléčením vet. Mi říkal 14dní. Záleží na inkubační době. Nedávno mi někdo doporučil dát dva přípravky na jednou, ale každý s jinou účinnou látkou. Kdyby byla rezistence některých parazitů, tak aby zabral ten druhý přípravek. Levitape je prý především na tasemnici. Navíc je pouze v 5l balení. My bysme to měli pro holky na několik let. Ve zpravodaji byla informace o účinném přípravku na Novém Zélandu, ale je problém se schválením a dovozem. Jsme malý stát a nikomu se to nevyplatí.
Důležitá je také prevence.
Také vítám nové informace jak zbavit holky těch potvor.

28.1.2015 09:00

Vážím si lidí, kteří něco umějí a těch co nevzdávají boj s větrnými mlýny. Je pravda, že ne každý si to může dovolit.

28.1.2015 08:57

Dobrý den, nejdražší na výrobě je podíl ruční práce. Proto se plno věcí dováží ze států, které mají levnou pracovní sílu. Za nějakou dobu se to zase vrátí zpátky, protože pokud nebudeme vydělávat, tak nebudeme mít příjmy. Bez příjmů nic nekoupíme. V současnosti, člověk, který se živí rukama nemůže vždy započítávat veškerý čas, který ho to stojí. Dříve tady bylo plno zahrádkářů a drobnochovatelů. Mají problém sehnat pokračovatele. Není divu je to práce a ta není v módě. Dnes učební obory bojují o zájem. Syn zažil opovrhování od některých lidí, protože se učí na truhláře. Nešel tam, proto, že by neměl na SŠ. Chtěli jsme, aby měli řemeslo a maturitu. Minimálně. Aby měli budoucnost a pokud možno se z nich nestali další přijímači soc. Dávek. Čtu o lidech - češích, kteří mají úspěch. Nikdo nemohl počítat čas, když začínali. Je to taky o štěstí. Na výstavě Vlna a co s ní, bylo letos zase více drobných zpracovatelů. Nevím, jak jim to vynáší, ale prodávají tam opakovaně. Když má někdo pár ovcí, proč by vlnu nevyužil doma. Dříve si ženy doma šily, hodně se pletlo.
Nakupovat zeleninu a maso u farmářů je dobré řešení. Taky tak nakupuji. Nevěřím, že zelenina a maso v supermarketech vydávaná za českou pochází od nás. Jistotu máte na vlastní zahradě a nebo u farmáře, kde vidíte chov nebo pole.
Na čem záleží kvalita vlny? Každé plemeno má jinou vlnu. Některá je vhodná na plstění jiná na předení. Hodně ovlivní správné krmení a střiž. Vlna také nesmí být zakrmená.
SCHOK nabízí pomoc se zpracováním a prodejem vlny, zvířat, ale nevím jak to funguje.
Pořád věřím, že se to dá změnit k lepšímu a tím spíš, čím víc lidí to bude chtít změnit. Farmáři na podporu svého podnikání dělají třeba bedýnky a zájem se prý zvyšuje. Tak proč nezkusit prosadit i kvalitu vlny. Stačí jen přijít na to, jak to udělat. Dobrý nápad je základem všeho. Musíme hledat a ne se vzdávat a všechno zavrhovat, aniž by jsme to alespoň zkusili. Víc hlav víc ví.

27.1.2015 21:18

U ovcese mi stalo, že porodila zdravé jehně a druhé bylo napůl mumifikované. Fuj.
Zmetání a různě zdeformovaná mláďˇata uvádějí u Schmalemberka.

27.1.2015 21:05

Dobrý den, a co pohyby uvnitř necítíte.

27.1.2015 21:00

Dobrý den, nevím, jestli jde o otok. Vloni jsme měli březí kozu, která nám nešla zasušit a na místo toho zvedla výrobu 2měsíce před porodem. Měla jsem strach, aby jí vemeno do porodu nezatvrdlo, tak jsme ji kontrolovali, jestli jí netvrdne nebo v něm nemá teplotu. Občas, když se mi zdálo, že je moc plné tak jsme ji oddojili. Taky vypadala, že není březí. Nakonec měla trojčata. Před vánocemi jsem měla březí její dceru. Na začátku prosince jsme odčervovali a druhý den měla nalité vemeno, že jsem myslela, že bude rodit. Hlídala jsem ji dva dny. Potom ji vemeno o polovinu splasklo. Rodila 14 dní potom. Pokud nemá vemeno teplejší než normálně a není tvrdé a koza je v pohodě, tak myslím, že začala výrobu. 7.2. Není tak daleko. Klidně Vám už může porodit každým dnem. Ale více by Vám měl říci veterinář. Nepřidali jste do krmení něco nového, co by podpořilo výrobu?

27.1.2015 20:20

Dobrý den, my máme seno směsku. Vojtěšku s trávou nebo květnou louku. Některé balíky máme i čistou vojtěšku. Zapomněla jsem napsat, že je to čistá burka. Dostává i vitamíny. Je to její 4 březost, ale nikdy tak brzy neměkla. Žádná jiná koza ty problémy nemá. Zatím je pořád v kondici. Mě nic nenapadá, takže děkuji za každý nápad. Snažím se, aby měli pestrou stravu.

26.1.2015 21:31

Je dobře říci svůj názor. Jenom jsem měla pocit, že původní myšlenka tohoto tématu se ztrácí. Nechtěla jsem, aby se to zvrtlo v dohady. Pro chovatele je důležitý dobrý odbyt vlny.Poďme diskutovat na toto téma.

26.1.2015 21:12

Máte pravdu. Mám kozu, která má 3měsíce do porodu. Když jsem na ni koukala tak jsem si nebyla jistá jestli je ve druhém nebo třetím měsíci. V kalendáři mám poznamenané připouštění v polovině listopadu a koza vypadá jak před porodem. Má vzadu měkké spěnky a nevím, jestli to unese. Vloni měla holku 5 a kluka 6kg, přenášela o 6dní a chodila po spárkách. Nevím jestli jí nemám omezit krmení. Dostává seno, podle potřeby, večer strouhanou řepu a mrkve /ž. I č./, šrot asi 20 dkg a vitamíny. Topinambury teď nedostává. Šlechtitelka si myslí, že bych ji měla omezit tu míchanici. Prý je riziko, že jí ty zadní nohy neunesou. Je to výborná máma. Nemáte s tím zkušenost?

26.1.2015 20:46

Myslím, že by nebylo od věci pastvinu občas povápnit. Mletý vápenec, obyč. Vápno nebo se zeptejte na hnojivo, které by doplnilo to co Vám chybí u zvířat.

26.1.2015 20:37

Dobrý den, proč se tu dohadujete kdo je a není střihač nebo odstraňovač vlny? Podle mě je důležitější, aby zvířata byla dobře ostříhaná, pokud možno bez zranění. A aby vlna získala na ceně a byl na ní odbyt. Co bylo a co není víme taky všichni. Proč se nesnažit udělat něco pro to, aby se to změnilo. Nadávat a kritizovat umí každý. Je mi také jasné, že velkochovatel nemůže zpracovávat svoji vlnu na výrobky. Muselo by to být jako s mlékem, kdy si chovatelé budují svoje mlékárny. Nevím jak je to s praním a vyčesáním vlny od svazu chovatelů. Fotky jsou v novém kalendáři SCHOK. Ve zpravodaji byl také návod na výrobu prošívané deky i s orientačním rozpočtem, když si vlnu necháte vyprat a vyčesat. Vím, že vstupy na vlastní zpracování jsou vysoké. Česačka okolo 10000, -, kolovrat i víc. Vlnu je také možné si nechat upříst. Vydělávat si s tím je asi těžké, jestli lidé nepochopí, že kupují kvalitu. Ale co brání tomu, aby si každý kdo má možnost, udělal z vlny něco do bytu.Polštářky nejsou tak nejhorší na práci a používá je každý. Výrobky z vlny dávám i jako dárky.
Z vlny se vyrábějí leštící kotouče, fun Kční prádlo...
Za to, že se sem všechno dováží z Číny si můžeme sami. Kdyby jsme to nekupovali, tak to nebudou dovážet.
Já osobně dám přednost našemu výrobku než cizímu. Kupuji Klasu a výrobky označené českým logem. Vyrobeno v EU neberu.
A co se týká ovcí v dvou a víceleté vlně si myslím, že tito "chovatelé" pořizují maso ne živé zvíře. Pokud možno vyždímat a zahodit. Nezajímá je, že zvíře trpí. Vždyť někteří nechají raději zvíře trápit a uhynout, než aby vydali nějaké peníze za léčení nebo utracení.
Plno lidí si zvyklo natáhnout ruku a čekat, že něco dostanou zadarmo.

26.1.2015 19:38

Dobrý den, píšete, že jste ve vyšších polohách. Nemáte stabilně vlhčí a kyselejší půdu?

26.1.2015 19:31

Dobrý den, kompostování vlny není možné. Alespoň ne v normálních podmínkách. Navíc je to veliká škoda. Na fauně se objevuje inzerát na výkup nebarvené ovčí vlny. Nemám zkušenost.
Je možné taky nechat vlnu vyprat a vyčesat za peníze a potom si ji sám zpracovat. Plstění má asi nejmenší finanční vstupy a dají se dělat krásné a užitečné věci.Ve zpravodaji SCHOK napsala paní postup výroby prošívané deky z ovčí vlny. Byl tam i zhruba rozpočet kolik to celé od vyprání, vyčesání a ušití vyjde. Proč tedy vlnu ničit. Pořádají se i kurzy na zpracování vlny.

26.1.2015 19:15

Také jsem koukala, co jsem tam u těch slézovek napsala. Taky souhlasím s tím, že rozbor nemusí vždy vše prokázat. Taky se nám to stalo. Důležité je hlavně zjistit, jestli ten konkrétní přípravek na to vůbec má účinnost. Není odčervovadlo jako odčervovadlo.
Problém s veterináři je v tom, že je to jenom koza. Za léčení psa dostanou víc. Ne všichni jsou stejní. Jsou psí a koňský veterináři, kteří ke koze nepojedou.

26.1.2015 18:50

Dobrý den, myslím, že pokud spolu dobře vychází, tak bych je nechala pohromadě. Někdy může rozdělení udělat větší problém u labilnějších zvířat. Hlavně pokud o sobě navzájem nevědí. Souhlasím, že není možné určit přesný postup jak to bude.Dříve jsem si myslela, dobře tahle kozy rodí takhle, má takový průběh. Tak to budu vědět pro příště. Omyl. Ještě jsem neměla u jedné kozy stejný porod. Pokaždé jinak a v jinou dobu.
Pokud svá zvířata ráda pozorujete a víte jak se jinak chovají, tak tu změnu vycítíte. Také sleduji již uvedené změny, ale dávám i na intuici. Hodně napoví změna v chování.

26.1.2015 10:32

Mám zkušenost, že mi v koze zůstalo druhé kozle i když vet. Tvrdil, že tam nic nemá koza se pořád zhoršovala až uhynula. Šlo to rychle. Myslím, že po třech dnech by koza musela být hodně špatná, kdyby v ní kozle zůstalo. Falešnou březost jsem nezažila, ale četla jsem, že se tak projevuje a stává se.
Na rozdojení je dobré dojit častěji a přidat něco co podporuje tvorbu mléka. Já dávám strouhanou mrkev a řepu se šrotem.