Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 20. 4. 2023 22:31:07
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
..ano je to opravdu velice individuální, ale stává se to a člověk by měl být připraven i na tyto možnosti a ne to brát tak že se nikdy nemůže nic stát a že vše bude vycházet.t na 100 procent....
Jo, já souhlasím.
Já jsem jen reagovala na to, ze pro vás bylo nepředstavitelné stene a úplně malé mimco, ale třeba v roce dítěte už to bylo super. No a u někoho to muže být přesně opačně, muže to být super prave když je dítě úplné mimčo, a muže začít masakr, když je dítěti rok. A to se to u tech děti proste mění, ze spáče se ze dne na den muže stát nespavec a tak…
Jinak souhlasím, vše nebude vycházet na 100 %, vždycky se muže něco po…. (To i bez dítěte)..
Navíc teda zadavatelka nechce stene k miminu…
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
....ja v nespacim režimu své dcery shodila během chvilky 10 kilo a to jsem odchazela z porodnice na sve původni vaze.....snažila jsem se dospat každou možnou chvili, starat se o štěně bych prosté nedokázala....pak když byl dceři rok to bylo prima a na psa bylo spousta času....
Jenže tohle je strašně individuální. Třeba kamarádka má dítě, které bylo cca do 10 měsíců zlaté, dost spavé, hodné, a pak se to otočilo a kolem roku dítěte je to docela mazec, a teď teprve se nezastaví 😀. Ale to nikdo dopředu neví no, jak to bude.
Já osobně bych s pořízením psa nečekala až děti odrostou, protože si myslím, ze se psovi porad mužů víc věnovat na mateřské a před ni, než s malým dítětem, které sice chodí do školky/školy, ale já jsem v práci. Teď teda neberu v potaz stene, ale dospělého psa, třeba dvouletej pes už nějak funguje.
Ale znám ženské, co si pořídili stene zároveň s dítětem, nebo proste když bylo mimco fakt malé, a nemůžou si to vynachválit.
Když jsem byla těhotná, měla jsem dva hodně aktivní psy, a fungovali jsme ve veeelmi omezeném režimu, ale zvládli jsme to. Zas je to jen období, není to na furt, to se muže stát cokoli jiného, a kdyby mel člověk porad jen čekat až tohle, až tamto….
Ale musím teda říct, ze bydlím v baráku se zahradou, a to je všechno mnohem jednodušší. Si představuju, jak má někdo v byte malé mimčo, k tomu stene, a ještě třeba v zimě… to asi úplně jednoduché nebude. Já jsem v zimě nechala mimino spát v postylce, nebo venku v kočáru, zapla chuvu, a šla se psema na zahradu. Jo než se to nějak zajelo, bylo to hustý, občas to je i teď, ale ani nachvili jsem nelitovala, ze ty psy mám. Na druhou stranu znama mi říkala, ze si nedovede představit mít k dítěti psa a každý den chodit ven, to má každý proste jinak.
Největší problém byl když jsme byli se synem hospitalizovaní, to si to přítel musel v práci domluvit a totálně rozkopat, aby mohl být se psema, protože jinak dělá 12ctky, plus cesta, a tak dlouho samotné psy doma nenecham. Ale tak zrovna ta hospitalizace by se mi mohla přihodit i bez dítěte.
Huskyjanina
napsal(a):
Ouško, Plaka atd. Lidi, mám takovej dotaz. Ti, kteří jste měli u psa rozhozený trávení, jakejma krmíte granulema? Můj Loki měl problém s trávením už odmala, granule, co nám sedly, byly tyhle Brit Care. Jenže, jak změnili recepturu, tak už to zas není úplně ono. Teď jsem koupila Marp holistric, ale zajímalo by mě, čím právě krmíte. A ti, co krmíte masem....odkud berete? :)
Fena měla vet dietu od Vet expert, pak byla na Marp senior. Jinak granule mám v záloze porad, občas je dávám, když zapomenu vyndat maso nebo tak, aktuálně Farminu, občas beru Essential (ty jsem dávala i stenatum).
Maso beru už dlouho od Žufrika, když nestihnu zavoz tak z do psi misky nebo masožravci. Kuřecí kosti beru většinou v masně.
impact
napsal(a):
Pokud se bojíte kastrace, zkonzultujte u veterináře Suprelorin.
Ano, spousta lidí, která s ním nikdy nepřišla do kontaktu, teď chytne záchvat paniky. Nicméně já znám kvanta chovatelů, kteří ho úspěšně používají u krycích psů ve smečce, u nichž zrovna neplánují krýt.
Doma si do všech dveří pořiďte branky a psy striktně oddělujte v čase, kdy se jim nemůžete na sto procent věnovat. Jinak na doma všem připnout couračky a "šlapat" po psech, co to jde. Každý náznak, každý přímý pohled, každou myšlenku na bitku musíte okamžitě utnout už v té první pikosekundě. A pak máte šanci, že budou za pár let fungovat..
Jsme asi výjimka, ale u psa mi Suprelorin vůbec nefungoval a vím ještě o jednom psovi odsud (nechci jmenovat, třeba se majitelka ozve), kterému taky ne.
Už delší dobu jsem to chtěla zkusit, přesně jak píšete, abych viděla, co ta kastrace udela, ale neodhodlala jsem se. Zdravotní problém psa to vyřešil za mě a do Suprelorinu jsme šli. Nicméně zdravotní problém se tím nevyresil, a Suprelorin byl úplně bez efektu. Psovi se ani nezmensily kulky, nic. Takže pro mě to byly vyhozené peníze, nakonec to stejne skončilo chirurgickou kastraci, a tím se vyřešil i zdravotní problém.
Tím nechci Suprelorin nijak hanit, věřím, ze s nim mate mnohem více zkušeností, a věřím i, ze ve většině případů funguje. U nás bohužel ne. A co jsem se pak pídila dál, tak jsme nebyli zdaleka jediní.
Ouško4
napsal(a):
Marcelko, a přišla jsi na to, čím ty vaše problémy tenkrát byly způsobeny, nebo taky nevíš, a časem to prostě odeznělo?
Hele nemám ponětí. Zkoušela jsem maso nejdřív zavádět postupně, pomalu. A problémy se vracely. Takže zpátky na granule. A po case jsem zase zkusila maso, téměř ze dne na den a dobrý, už je na něm dlouho a bez problému, takže fakt netuším 🤷♀️
Tak ono je sice super, že vidím, co psovi dávám do misky, ale pokud vám ten pes na tom neprospívá, má problémy a není ve své kůži, tak je vám to vcelku k prdu. Nebo alespoň mně - já primárně řeším to, jak prospívá pes, jak je jemu, a pak nějaké svoje vnitřní nastavení. No a pokud na mase měsíce řešíte zdravotní problémy, pak teda, ač neradi, zkusíte granule, a ejhle, je po problému - no tak já naprosto chápu, že majitel na těch granulích zůstane, i když třeba tak nějak vnitřně nesouhlasí. Já jsem teda fenu na maso nakonec vrátila a dobrý (vrátila jsem ji tam asi hlavně kvůli tomu, že psy mám dva, ten druhý na mase byl, mně moc nevyhovovalo krmit každého jinak, plus to maso doma bylo, takže se to zkoušelo. Nemít druhého psa na mase, tak jsem ji možná na těch granulích nechala taky).
V blízkém okolí mám teď dva podobné případy, kdy maso dělalo neplechu (a bylo to horší než u nás), i přesto, že ti psi na tom mase byli x let, včetně jejich předchůdců, no majitele přešli na granule a je klid.
Takže jo, když to jde, není problém, tak je to fajn, ale jakmile se ten problém vyskytne, tak člověk přemýšlí trochu jinak.
Arziska
napsal(a):
Já bych postroj porizovala pouze vyzkoušený. Měla jsem vybrany od Nonstopu, přišel mi super po všech stránkách. No a pak jsem se psem pro jistotu vyrazila do Mushgo a ejhle, vůbec neseděl. A to nemám psa s atypickou postavou. Vybrali jsme jiný postroj, ve kterém se pes citi dobre a všichni jsme spokojeni. Mushgo je super, opravdu jsou tam odborníci, co skvele poradi.
Jo, tak přesně to bylo u nás. A to jsme to konzultovali, po mailu, ale proste ani jednomu mému psovi nonstop neseděl. Což není jejich chyba, ale proste se to takhle hůř odhaduje.
Přidávám se, a opět, také doporučuji mushgo :) . Dlouhé postroje jsem vybírala psovi na Mush tour, to byl teda očistec - má atypickou postavu, atletické tělo, ale hodně širokou hlavu. No a dlouhé postroje jsou přes hlavu, takže co jsme mu narvali přes hlavu, tak bylo obří na těle. Nakonec jsme ale našli. Jen bych dodala, ze s věkem se to měnilo, i když pes vážil víceméně stejne, tak postroj na tahani třeba po dvou letech přestal sedět (jak který). A já si toho ani nevšimla 🤭. Podruhé jsme tam jeli s tím, ze chci pro psa novy postroj, ale stejný jako má, holky z Mushgo ale hned viděli, ze nesedí. Asi se vytáhl časem. Po dlouhém zkoušení jsme vybrali jinej, u toho jsem ale zjistila až doma, ze poradne nesedí (to bylo poprvé, co něco zkoušene primo v Mushgo nesedelo), při zkoušení totiž netahal na plno, a pak když se do toho opřel, tak postroj skrtil. Prodala jsem a když byli poblíž, jeli jsme vybrat novy. Ten teda sedí už dva roky minimálně. U feny (stafbul) byl dlouhý postroj jednodušší, a rovnou jsme objednávali (taky po poradě s nimi, od výrobce, co šije přímo na bully), na poprvé jsme netrefili velikost, protože fena byla na váhu lehčí, ale tím jak byla osvalená, tak menší postroj byl malý. Vyměnili jsme za větší velikost a mame ho doted. Pak jsem ještě objednavala krátké vycházkove postroje, mě doma přišly docela Ok, ale konzultovala jsem fotky a videa ještě s paní Levíčkovou, a te se to nelíbilo. Zrovna byli poblíž, tak jsme i s postrojema vyrazili - nebylo to velikosti, ale strihem, ani jednomu psovi neseděl, a vybrali jsme úplně jiné. Sedák mame od Manmatu, vodítka s amortizerem přímo Mushgo.
Za mě fakt nejlepší vychytat až budou poblíž a jet tam osobně, zkoušet, a snažit se fakt k plnému tahu.
rapotacka11
napsal(a):
Stačilo by trochu rozumu a citu.
Ne bláznit a nervovat psa
"vyšetřováním a zkoumáním odborníkama".
Tohle zadavatelce opravdu pomůže 😉
Jde o dítě… pokud si zadavtelka není jistá, což není, tak myslím, ze je odborník na místě. Stejne tak jako vyšetření veterinarem, zda není na vině nějaký zdravotní problém. Na tom přece není nic špatného.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Správně vybraný a dobře umístěný náhubek je úplně stejně malé zlo jako obojek. Ten pes si to nemusí s ničím spojovat. Nebo myslíte, že si nasazení obojku spojí s dítětem? Tak úplně stejně bude vnímat VHODNÝ náhubek. Když bude náhubek omezující, psa bude obtěžovat, když nebude, pes to bude brát jako běžnou věc.
Rady, jak a kdy naučit psa na náhubek, aby si to nespojil přímo s dítětem, tu padly.
Tady si dovolím maličko rozporovat. Pokud pes není na nahubek zvyklý, tak ho řešit může. A pokud ho bude dostávat vždy v blízkosti dítěte, tak bych řekla, ze si klidně muze spojit - dítě - dostanu tu hnusnou věc na čumák. Rozdíl v obojku muže být v tom, ze většina psu je na obojek (na rozdíl od nahubku) zvyklá,a vůbec ho neřeší, nevnímá.
A dost psů ze začátku řeší i vhodný nahubek. Pokud na nej 10ti létá fena není zvyklá, tak to klidně chvíli řešit muze.
Jinak samozřejmě souhlasím, nahubek bych taky doporučila. Jen bych na nej spis radila zvykat nejdříve venku, nebo doma někde úplně mimo dítě. A do te doby proste fenu jistit jinak.
Rezzzy
napsal(a):
Já u prvního psa vyzkoušela vše možné, nakonec jako jediný fungoval Kiltix, po narození dcery jsme obojek už nechtěla, zkusila jsme jednou pipetu, pak jsme na ni zapomněla a klíště už pak nikdy neměl, mám pocit že byl už tak nasáknutý z toho obojku. Teď jsme sondovala co a jak a chovatelka i vetka doporučily Simparicu.Jen si tak říkám, jak to dělat, do mimina se mi to cpát nechce, bydlíme v přírodě a klíšťata se nám podlamují i po zahradě. Štěndo bude v sezóně.
Jooo tak Kiltix (původně jsem myslela, ze Scalibor, ale ten to nebyl)to je ten obojek, co jsem kdysi používala a fungoval, a taky byl dost cítit 😄
No nakonec jsem rada, ze jsme se úplnou náhodou dostali k tomu Nexgardu, s ze sedí a funguje, protože teď s miminem doma, na kterém jsou věcně nalepení psi, by se mi do obojků už vůbec nechtělo.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Už není moc možností.
Chce to asi sehnat chovatelské balení, tzn. domluvit se s distributorem (Hájek?) Essential
a to samé udělá nový majitel.
Nevím, esi má něco takového Barking heads, Marp holistic (Pučálka). https://www.pucalka.cz/cs/chovatelsky-program/
https://www.hpf.cz/cs/chovatelsky-klub
nebo jim radši napsat.
Další dobré jsou Simpsons, ale ty prodává Bitiba (levnější než zoohit) a s nimi se nedomluvíte, je to jen prodejce.
Essential vyloženě chovatelské balení myslím nemá. A s Hajkem se noví majitele asi taky nedomluvi, pokud nemají CHS. Já tam CHS registrovanou mám, a i tak ta cena není žádný zázrak, oproti tomu jak se pohybují normálně.
Tak jsem schválně mrkla - bez nějaké registrace bych totožné granule jinde sehnala o 20 Kč dražší 😀
tereza_jan
napsal(a):
Určitě, jsem tomu otevřená, akorát asi prvního odborníka jsme bohužel vybrali špatně (viz košík a obojek). Jinak my je právě neoddělujeme, i tu klec má přímo v obýváku kde jsme všichni, ale když jsem u mělého, je na volno, jen když si k němu přijde čuchnout, už tam dávám ruku, člověk si nemůže pomoct, achjo :(
Ale původně jsem si myslela to samé - chrání ho, jenže jak na něj onehdá vystartovala z ničeho nic a i na něj vrčí, když nic nedělá, ani nepláče, jen kouká jejím směrem, přijde mi to už jiné. Snad to půjde ještě spravit.
Já vám rozumím, je to těžké.
No k někomu, kdo v téhle situaci doporučil elektriku, bych už teda rozhodne nešla.
Zkusila bych někoho z těch, co radily holky výše.
tereza_jan
napsal(a):
No první, kdy na něj naběhla, bylo když jsem ho zvedla jak kuckal.
Pak se to stávalo časteji, například když byl v posteli nebo na podložce na bříšku a koukal na ní - začala vrčet.
Potom když jsem ho třeba zvedla z postýlky rychleji - začala mi skákat na nohy, směrem k němu.
Pak tedy když byl na té podložce, koukal druhým směrem, hrál si a to se na něj rozeběhla přes celou místnost, to bylo opravdu z ničeho nic.
A teď jak je oddělujeme ještě více, tak na něj vrčí když se natočí jejím směrem z podložky na klec.
Hele přesně to, co popisujete, dělala moje fena taky. Ale bez vrčení, ne ve zlem. Když se s malým udělal nějaký prudší pohyb, nebo když jsem ho později treba zvedla nad hlavu, ze srandy, tak po mně začala fena skákat. Ale ona to dělala z důvodu, ze ho chránila. A to jsou prave ty situace, kdy si ostatní mysleli ze mu chce ublížit. Nebo kdyz mimco muž vzal z vajicka, a ono začalo brecet, fena začala stekat, ale bylo to smerem na muže, jakoze co mu dela. A myslím, ze to bylo zhruba i ve stejném období, kolem 2 měsíců. My jsme na to reagovali přesně opačně nez vy, neoddelovali jsme, ale naopak jsme pak fenu k mimcu pustili, aby viděla ze dobry, ze se nic neděje, už to nedělá.
Nejsem zadnej odborník, ale možná to fena v počátku myslela stejne jako ta naše, ale tím, ze jste ji začali odstrkovat, tak zacala zarlit? Možná jste se hned po te první “aféře” zacala chovat jinak, treba i nevědomky. Bála jste se, a fena to cítí.
Upřímně v téhle situaci už bych to asi neřešila sama, ale opravdu si pozvala domu odborníka.
tereza_jan
napsal(a):
Chápu, o to se i snažím, když jsem u nich, nechávám ji navolno, čmuchne si k němu, často si vedle mě lehne.. ale je pravda, že jsem z toho trochu na nervy, což ona musí cítit. Budu se snažit pracovat i s tímto. Určitě dám vědět, jak to pokračuje.
No já myslím, ze to bude hlavní problem, ze jste na nervy. Ale chapu to.
A v jakých situacích má teda fenka s mimčem problém?
tereza_jan
napsal(a):
Moc děkuji za zkušenost! Myslíte tedy opravdu nechat jen nějaké obyčejné vodítko + k tomu ten košík a jinak zkusit neregulovat a počkat, jak se bude chovat?
Hele já si v téhle situaci jako netroufám úplně radit, co přesně dělat. Jen s moji fenou mám takové zkušenosti jak jsem psala. Vaši fenu neznám, neviděla jsem ty signály, jak se chová. To musíte posoudit spíš vy, případně fakt ať na ni mrkne nějaký odborník.
Jen tak jako všeobecně si myslím, ze čím víc se pes od dítěte drží stranou, čím větší napětí tam panuje, tak tím horsi to je. Ale fakt si netroufnu říct, abyste feně dala košík, vodítko, a nechala ji jít k dítěti. To je hrozne těžké.
Já osobně bych možná zkoušela nejdřív fenu zapojit do pece o dítě spis tak jako mimochodem, bez přímého kontaktu. Žádné odstrkovani, ale půjdu třeba dítě přebalit, oslovim fenu, ať jde taky, u toho ji dam mňamku, podrbu. Dam dítě na podložku, fenu si zavolám k sobě, budu mezi psem a dítětem, fenu budu hladit (bude mít klidně ten nahubek a šňůru - ale nejdřív bych na ten nahubek naučila mimo), budu klidná, o nic nejde… když to se takhle blbě popisuje. A hlavně bude důležité, abyste v tom klidu byla opravdu, to nejde zahrát.
Nebo to možná zkusit přes nějakou ohradku? To bylo prave to, co mě s téma stenata trklo u moji feny, ze když tam nebyla nějaká interakce z moji strany, a stenata byla v ohradce, tak fena za nimi chodila přes tu ohradku tak jako v klidu. Úplně jinak než když jsem ji stene zkusila přinést, nebo když jsem ji k nim dovedla já.
Ale fakt si netroufnu nějak přímo poradit.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Fenka má 10 a vzhledem k tomu, jak to vypadá s umístitelností těchto plemen v útulcích, tak bych ji spíš nechala doma dožít. Ovšem znamená to být pořád ve střehu, nikdy ji nenechávat v blízkosti dítěte, takže taky záleží na tom, jestli majitelé mají na to žít v takovým stresu (jo, každý by to možná jako stres nebral, já asi jo, ale já už jsem v baičkovským věku, kdy je o ty děti prostě ten strach větší).
Tudíž těžko radit.
Kolik jste viděla v útulku neumístitelných stafbulíků? . Troufám si tvrdit, že taková fena by úplně s klidem našla nový domov, i bez útulku.
Útulky jsou plné bull kříženců, kteří jsou špatně umístitelní, to jo. Ale stafbulíci opravdu běžně v útulcích nebývají, a když, tak ne dlouho.
Ale já bych to s fenkou tak brzy nevzdávala, což asi zadavatelka taky nechce a snaží se to řešit.
Při přečtení úvodního příspěvku mě napadlo přesně to, co už tu někdo psal - jestli při tom prvotním "útoku" byla vyhodnocena ta reakce feny správně, jestli to vůbec útok byl. Mohla se leknout, mohla spěchat na pomoc malému, nebo jak to mám říct. Mám taky stafbulku a zhruba stejně staré dítě, někdy když dítě vyjekne, tak se fena taky přiřítí, ale není to ve stylu, že by chtěla ublížit, naopak, přiletí ve stylu "co se děje, jsi v pohodě?" . A je mnohem víc situací, kdy třeba lidi z rodiny šílí, že fena malému ublíží, ale ona chce prostě jen k němu a má u toho takový vyjevený výraz, vykulené oči .
Ono pokud se špatně vyhodnotila ta první situace, tak pak už se to veze, ať chcete nebo ne.. I když se snažíte sebevíc, tak fena cítí, že jste nejistí když je v blízkosti dítěte (což je pochopitelné). Předtím k dítěti mohla, teď cítí, že už k němu tak nablízko nemůže, a nejspíš to nechápe, je z toho rozhozená. Možná už i žárlí.
Neříkám, že to tak je, vůbec to tak být nemusí, píšu to jen jako jednu z možností.
Určitě bych zkusila nějakého odborníka, který to chování feny uvidí v reálu. A moc moc držím palce .
Jo a ještě - přikláním se k tomu náhubku, ale tady bych teda nevolila kovovej, ale ten Baskervill, jak už tu taky někdo psal. Ono se tím trochu hodíte do klidu i vy, a to bude hrát taky velkou roli.
Ještě taková zkušenost - není to stejná situace, nechci srovnávat děti a štěňata, ale.... Většina stálých diskutujících ví, že jsem měla fenu, která po porodu nepřijala štěňata. Byla by schopná jim ublížit. Asi po třech týdnech se to otočilo a od té doby byla fena se štěňaty nonstop, v pohodě, nadšená z nich. Ale hrozně dlouho trval takovej ten mezikrok z mojí strany, kdy jsem tu fenu (s náhubkem a na šňůře) ke štěňatům pustila. A ačkoli vypadala tak jako napjatě, kdykoli míjela oddělená štěňata, tak právě v tomhle okamžiku z ní úplně všechno opadlo, uvolila se, se štěňaty si hned začala hrát a od té doby nebyl jediný problém. Taky to bylo těžký, protože jsem jí v tomhle úplně nevěřila, bála jsem se, a je mi jasné, že u mimča se bojíte ještě víc.. S odstupem času mi ale došlo, že by to v pohodě možná bylo daleko dřív, jen fena potřebovala víc prostoru, na vodítku nebo s nějakým motáním se do toho to nezvládala, a víc důvěry, klidu z mojí strany. Zase neříkám, že to tak je u vás - ale dokážu si představit, že by to mohlo být podobně, že ta fena je napjatá právě z té situace, že k malému nemůže, že je tam pořád cítit nějaké to hlídání, napětí... Opět - berte zas jen jako jednu z možností...
PumaCZ
napsal(a):
Ja pouzivam beaphar prirodni sprej a funguje :) Ale vetsinu casu ma Hachi stejne Foresto, protoze nesnasi aromaticke veci a silene u aplikace vyvadi :D
Je to doslova jen kombinace levanduloveho oleje a oleje ze stromu Azadirachta indicka s vodou :)
Mně (teda psům ) před pár lety fungovali i čistě přírodní obojky - taky od Beaphar, a to jsem ještě obojky používala tím stylem, že jsem je na doma sundávala a dávala jen na ven . Ale pak to fungovat přestalo, jednu sezónu jsme měli "chemické" obojky, a teď abych nekecala, ale myslím, že Scalibor, taky fungoval i v režimu sundávání. Pak jsme frčeli na pipetách Top spot on od Biovety (kupovala jsem ty pro koně), ale to už takový účinek nemělo. No a asi dvě sezóny dávám Nexgard, ke kterému jsem se dostala úplně náhodou. Všichni chválili Bravecto, já se bála (jo vím, obojky a pipety jsou stejná sra*ka, ale prostě jsem k té tabletě měla nějaký vnitřní odpor). Pak pes ale dostal v rámci nějaké léčby Nexgard, a když jsem viděla, že to fakt funguje na klíšťata, tak jsem to pořídila i feně a jsem spokojená. Účinnost je sice psaná měsíc, ale loni jsem za celou sezónu dala celkem dvě tablety ,a psi klíšťata neměli. A to jich tady je dost - dle ostatních psů a pejskařů.