marcie

Moje příspěvky

8.4.2016 18:08

Bodlinko, pokud morčice není vysokobřezí a nemá termín porodu, tak žádné krvácení není normální. Pokud je březí a do termínu má daleko, pak nejspíše potrácí. Okamžitě na vet. Pokud nakrytá není, může to být mnoho věcí, ale všechny možnosti jsou prací pro veterináře.
A prosím tě, nastuduj si alespoň základy chovu a biologie morčete, když už to zvíře máš doma. Morčice fakt nemenstruují.
Pokud někdo srovnává hárání feny s menstruací ženy, pak byste asi měli příště rozeznávat rozdíl mezi cyklem menstruačním, který mají jen velcí primáti + lidé, a cyklem estrálním, který mají ostatní savci. Menzes u ženy NENÍ ESTRUS!

20.3.2016 22:15

Lexi, ze jste nekde slysela, ze mysi neovladaji vylucovaci ustroji, tak to me povezte kde jste to slysela. Co se tyce potkanu, maji velice rychly metabolismus a potrebuji casto jist a pit a tim padem take casto curaji a kakaji. A napriklad mladata jeste casteji nez dospelci.
Pokud mate pocit, ze potkan prilis moci, chtelo by to vypozorovat kolik vody potkan denne vypije. Potreba piti je ruzna v zavislosti na veku a celkove hmotnosti potkana, druhu krmiva a teploty v mistnosti. Pije- li potkan moc, je mozne, ze nejsou v poradku napriklad ledviny. To je vec pro veterinare, a ne na diskuzi.
Pokud mate pocit, ze je v poradku, aby socialni zvire zilo v samote, zkuste odcestovat na nejaky opusteny kus zeme, kde nejsou lide. Pobudte tam cca mesic a pak si o tom promluvime. Clovek je socialne zalozeny zivocich stejne jako potkan. V zakone na ochranu zvirat je jasne uvedeno, ze se nesmi vyvolavat bezduvodne neprimerene pusobeni stresovych vlivu biologicke, fyzikalni nebo chemicke povahy. Je vedecky dokazano, ze potkan jakozto socialni zvire, samotou psychicky trpi a zivot ve skupine je podstatna nutnost pro jeho wellfare.
Ve Svycarsku byste za drzeni potkaniho jedinacka dostala flastr a jeste by vam zvire odebrali za tyrani. Tam maji v zakone u potkana jmenovite, ze nesmi byt chovan v samote a co vim, tak ve Svycarsku na to dbaji opravdu hodne. Skoda ze v Cechach to nikdo nehroti...
Pokud mi neverite, muzete se napriklad informovat a konzultovat vas problem s MVDr. Romanou Kastlovou z veterinarni kliniky Animal Hope. To je odbornice na potkany, ktera jim zasvetila poradny kus sveho zivota. A jestli se chcete smat, smejte se, prosim...

19.3.2016 10:38

Toto neni laska, ale jen sobecka potreba nekoho vlastnit a diktovat mu. Kdyz si nekdo porizuje socialne zalozene skupinove zvire do samoty, zvire kteremu je navic prirozene znackovat si sve uzemi a vse, co se mu libi, a jeste se pohorsovat nad tim, ze to dela... Ubohost, sobectvi a nadutost nekterych lidi nezna mezi. Zvlaste, kdyz slecinka evidentne vi, co znamena samota a jak je frustrujici, proc to zamerne a sobecky dela tomu zvireti, to normalni clovek nepochopi. Stacilo by poridit druheho potkana stejneho pohlavi, adekvatne velkou klec, a jednoduse se smirit s tim, ze potkani proste znackujou. Zajimave, ze si lidi neporizujou do bytu treba kravu, protoze nutne potrebuji mleko. A urcite to neni tim, ze krava je velka a nevesla by se do pokoje...krava je hlucna, vyprodukuje spoustu odpadu, musi hodne zrat a musi mit k sobe dalsi kravy aby nebyla sama. Uz si lidi zvyknete, ze i mnohem mensi zvirata maji sve potreby a svou prirozenost! Pokud nejste ochotni zajistit splneni prirozenych potreb a tolerovat prirozene chovani, pak si to neporizujte. Ublizujete zvireti a navic porusujete zakon na ochranu zvirat proti tyrani.
ChS Od Pekelneho Strazce.

14.11.2015 12:30

Morče umí používat čumák. Vodu cítí. U kuličkové napaječky není problém, aby se naučilo pít samo. Stačí napaječku nainstalovat a pak párkrát zmačknout kuličku rukou a nechat z kuličky "vykukovat" kapku. Až morče bude mít žízeň, půjde tu kapku olíznout a tím se utvoří další kapka, znovu olízne, další kapka a už pije samo... Důležité je jen to, aby trubička byla snadno dostupná ve výši hlavy stojícího morčete a zvířátko nemuselo při pití skoro panáčkovat. Pokud má morče k dispozici hodně zeleniny a ovoce nebo pícnin, pije mnohem méně často než když má jen suchou směs zrnin nebo granule, což může nezkušeného majitele vyděsit a myslí si, že zvíře nepije. Pokud je napaječka v pořádku a kulička nezapadla nebo neulpěla v trubičce na pevno, kulička je při dotyku pohyblivá a propouští kapky vody, není co víc řešit, morče zas tak hloupé není, není třeba se bát.

13.11.2015 18:19

Milá Lenko, již jsem odpovídala na tvůj dotaz s dnešním datem ohledně ochočení potkanů, v dotazu jsi uvedla, že potkany máš máš teprve 3 dny.
Teď objevuji tento dotaz z 11.11., kde se ptáš jak zamezit zapáchání potkanů.
Asi takto...pokud je někdo extrémní cimprlich, pak by si neměl pořizovat žádné živé zvíře, protože každé zvíře má svůj vlastní charakteristický pach. Některým lidem smrdí psi, jiným kočky, králíci, potkani... Jsou lidi, kterým smrdí úplně všechno... A naopak jsou lidi, kterým skoro nic nevadí.
Pokud řešíš zapáchání potkanů hned první den po jejich přinesení, obávám se, že to nebude zanedbáním čištění klece a smradem z čpavku z moči, ale že ti smrdí vyloženě zvíře jako takové. Rozhodně potkany nekoupej. Nekoupou se potkani ani před výstavou, natož normálně doma, jen proto, že někomu připadají smrdutí. Máčení a mydlení jim činí veliký stres a zvláště, když ty tvé potkanky se tě stále bojí, pokazila by sis jejich násilným koupáním vzájemný vztah a důvěru by sis u nich budovala asi marně.
Pokud ti potkani tak hrozně smrdí, že ti smrdí i ve vyčištěné kleci, pak se obávám, že máš jen dvě možnosti: buď si na pach zvyknout (což se ve většině případů dá, pokud jsi potkany nikdy před tím neměla, pak na tento pach zvyklá nejsi a připadá ti neobvyklý a vlezlý, ale to se poddá, je to o zvyku) nebo pokud nejsi ochotná si zvyknout a přijde ti to příliš odporné, pak potkany někomu spolehlivému věnuj a pořiď si v Ikei potkany plyšové, ti smrdět nebudou smajlík
Jinak existuje spousta různých typů podestýlek s různou mírou absorbce pachů, vyzkoušej a zjisti, která ti nejvíc vyhovuje, každý má rád něco jiného a univerzální rada neexistuje. Dále je možné zakoupit uhlíkový pohlcovač pachů Laparen, který často používají chovatelé (protože přeci jen třeba z dvaceti třiceti potkanů je smrádeček o něčem jiném než u dvou mazlíků). Dále pokud máš dřevěné vybavení v kleci- zbav se ho a nakup plastové omyvatelné a každý den je opláchni vodou a octem (ocet krásně odstraňuje i zažrané pachy). Pokud máš hamaky, per podle potřeby. Já mám v jedné kleci třeba osm zvířat a tak mám několikero sad hamaků a měním každý den a stále peru a peru. S tím už je třeba se smířit, ale záleží, zda máš zvířátka čistotnější nebo notorické značkovače, co počurají všechno, včetně vlastního pelechu. někteří potkani se naučí používat i hlodavčí záchodek, tak ho můžeš zakoupit a nainstalovat do klece v místě, kam potkanice chodí nejvíce konat potřebu, naplnit ho třeba kočkolitem a prostě zkusit. Záchodek se denně vysype, vymyje a nastele čistým stelivem a je to.

13.11.2015 17:53

Nejprve zkus navázat vztah s potkánky na základě pozitivních zkušeností s něčím příjemným. Pro potkany je příjemné někam si zalézt a být tam v teple. Tudíž použij vlastní tělo a nějakou třeba mikinu nebo župan. Potkyšky si strč pod mikinu/ župan a měj je tam nějakou chvíli. Třeba u sledování TV nebo při práci na počítači. Zpočátku doporučuji u toho spíš sedět, aby potkyši nedopatřením nevypadli na zem, to je nežádoucí a stresová situace a toho se chceš vyvarovat. Cílem je, aby si potkan spojil tvůj pach s příjemným pocitem bezpečí a tepla, kteté mu poskytuješ. Toto trvá různě dlouhou dobu, některým potkyšům stačí opakovat toto párkrát denně po dobu několika dní, u jiných je třeba delší doba, než ti začnou více důvěřovat.
Jakmile potkyš začne být zvědavý a vystrkovat hlavičku z pod mikiny, klidně mu nabídni z ruky nějaký voňavý mls. Až si potkyš bude jistější, postupně můžeš přidávat jemné pohlazení prstem po hlavičce, po zádech. Postupuj pomalu a dej potkyšům čas. Někdy je třeba hodně trpělivosti a zvláště u potkanů ze zverimexů nebo různých množíren to trvá docela dlouho, než potkan začne důvěřovat. Držím palce.
Marcie
ChS Od Pekelného Strážce.