
marushka
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 27. 11. 2022 11:38:46
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Taky se u nás před týdnem urodilo 😊
10 budoucích atletů - 6 holek, 4 kluci
Inspektor Pišišvor
napsal(a):
No, ony ty opakovaný krytí hlavně nevychází - strašně moc vrhů z opakovaných krytí se prostě nepovede a to i zdravotně. Vlastně z těch, co znám opakovaný vrh nedostáhl kvalit toho prvního žádný a to myslím napříč plemeny. Samozřejmě u gaučáků a psů na zahraradě se to nepozná, protože se po nich nic nechce a nedělají se ani zdravotní testy, takže to vypadá na první pohled v pohodě.
Spojení opakují jen naivky v dobré víře a množitelé aby ušetřili.
Já jsem dělala opakované spojení. První vrh se extrémně podařil. Druhy vrh má něco málo přes rok a všech 11 štěňat z opakovaného spojení vypadá velmi nadějně. Musím tedy říct, že polovina štěňat se prvnímu vrhu podobá, ale druhá půlka jsou zas nové typy (i když příbuznost proste nezapřou). Když se vrh fakt povede, nevidím důvod ho neopakovat jen kvůli tomu, že je trochu omezena genová diverzivita.
Dvorkové krytí to nebylo.
Inspektor Pišišvor
napsal(a):
Já právě jezdím jen na specializované dobře vybavené pracoviště, tak jsem trochu zhýčkaná tím, že 21. den po krytí je to všechno vidět úplně krásně, ale je pravda, že mám feny v ideální kondici, spolupracují a nemají střeva jako vzducholoď.
Btw.: dělají vám věží sono u stojící feny, nebo vleže?
Já chodím na obyčejnou veterinu. Sono ve stoje a bez holení. Chodím 24. den, aby byla fakt jistota. Někteří chovatelé, které znám, občas chodí i 22. den. Vím o dvou případech, kdy neviděli nic a doufali, že bylo na sono brzy, ale bohužel - feny byly i po opakovaném sonu skutečně prázdné. Takže zřejmě i 22. den je sono poměrně spolehlivé.
Ja mam zrovna čubu, kterou jsem vždy kryla kolem 25. dne harani. Takže byť je to netypické, tak je to možné. K tomu byla vždy pěkná davajka, takže psům držela i mimo svoje nej dny (ale zkušení krycí psi o ni jevili zájem jen v tom ideálním období). Její dcera si zas naopak zřejmě nastudovala učebnici psí reprodukce a jede podle tabulek - 11. den ke krytí. Takže dědičnost může hrát, ale nemusí, roli.
Kdyby se to stalo dnes, doporučila bych Vám sjet na progesteron, ať víte, v jakém stadiu cyklu se nachází. Bohužel už je ale pozdě, tak nezbývá než čekat na sono. Já chodím s fenami 24. den a zatím vždy byly štěňata viditelné.
Finsko je jedna z nejjednodušších zemí na export štěněte. Lze již ve věku 8 týdnů, není nutné očkováni proti vzteklině. Pouze čestné prohlášení, že štěně nepřišlo do styku s nakaženým zvířetem. Pokud by štěně jelo autem, tak je samozřejmě nutné nastudovat předpisy tranzitních zemí. Nicméně Finové často dovazeji stenata letecky.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Já bych se jím, čistě hypoteticky, neb to nemám v úmyslu, stala koupí feny s PP, byla v kontaktu s chovatelem a několika veterináři. A tady bych chodila jenom plkat. Ne, kecám, ptala bych se. Ale lidí, o kterých mám už za ty roky představu, že ví. A že jejich rady stojí za uvážení.
Je to naivní představa?
Já nejsem žádný velkochovatel, jen mě to baví a zajímám se o to a realita je taková, že o chovu vím víc než mnozí veterináři. Veterinář nemusí automaticky být chovatel, musí mít všeobecný přehled a hlavně znát věci kolem porodu. Já se svým veterinářem řeším prakticky pouze porod a to si v žádném případě nemyslím, že je špatný veterinář. A sama jsem se na spoustu věcí ptala na různých fórech nebo vyhledávala na googlu. S chovatelem své první feny jsem neřešila nic, poněvadž je to Polák a navíc napůl množka, což jsem zjistila až později, respektive stalo sd to z nej až později.
Mě proste nepřijde blbý zadávat sem chovatelske dotazy. Zaznamenala jsem zde par chovatelů, kteří ví, o čem mluví (a mnozí právě v tomto vláknu) a já sama si jejich názory rada přečtu. Oproti tomu já třeba vůbec nečtu plkací vlákna. To už bych se musela fakt hodně nudit.
Zdravím, v poslední době mi vrtá hlavou jedna věc. Nejsem žádný velký chovatel. Štěňata mám max jednou do roka, ale pohybuji se dost v chovatelské sociální bublině, mám mezi chovateli kamarády a dost mezi sebou konzultujeme různé zkušenosti. Za poslední měsíc se třem chovatelům (včetně mě) stalo, že buď muselo dojít k chybnému měření progesteronu, nebo zkratka feny nefungují tak, jak literatura uvádí. A tak se třeba stalo, že ke psovi přijela fena, která měla být podle progesteronu v nejlepším (a ne zrovna z vedlejší vesnice a dokonce ani ze sousedního státu) a pes si jen čichl a odešel, při opakovaném měření progesteronu pak zjistili, ze fena má ještě před ovulací a ke krytí došlo až o týden později.
Mé fene zas na veterine naměřili nízkou hodnotu (2 ng/ml), ačkoliv pes doma se už mohl zbláznit a při příjezdu za krycím psem došlo k normálnímu krytí a při opakování progesteronu 2. den byla hodnota 22 ng/ml. To same se stalo další chovatelce.
Přemýšlím jak je to možné a mám v poslední době pocit, ze na měření progesteronu se nedá vůbec spolehnout a kdybychom se spoléhali pouze na tento údaj, tak se spoustu krytí vůbec nepodaří. Já mám dikybohu doma chovneho psa, který je opravdu spolehlivý indikátor, ale ne každý má to štěstí.
Mate někdo podobne zkušenosti?
Mohla porodit sama zdravá štěňátka a nebo taky mohla umřít se všemi štěňaty. Každopádně tmavý výtok před porodem prvního štěněte je vždy signál, že je něco špatně. Veterinář vyhodnotil, že je nutný císař, tak zřejmě nutný byl. Dopadlo všechno v podstate dobre, tak nemá cenu spekulovat.
Některá stenata se podaří rozdychat třeba po 10 minutách, dokonce jsem slysela příhody, kdy se podařilo oživit štěně snad po půl hodině vytrvalého oživování, ale při císaři je nutné vybavit ostatní štěňátka, která jsou na první pohled životaschopná a neztrácet čas s nejistým výsledkem.
lupus4
napsal(a):
zmiňovaný tu je
včera měl nějaké problémy cca 83 km za 12,5 hod , ale to nám poví v cíli
"obrovský úspěch" - dojetí samozřejmě je , zejména pro lidi , co tam přijedou "z jihu" těsně před závodem
Miki tam ale celou zimu je a trénuje, tak si myslím, že měl větší ambice...než skončit za AM
Bohužel těsně před cílem odstoupil :-(
No hlavně nepodceňte regeneraci. Dejte raději větší pauzu v tréninku než jen tu nezbytnou. Po vymizení kulhání ještě počkejte třeba několik týdnů.
Moje fena měla také zánět šlachy, na 90% té stejné. Z fotky samozřejmě je těžké soudit na 100% ale vypadalo to stejně. Možná jsem to podcenila v začátku.. nevím, ale zánět se neustále vracel. Šlacha pak trvale zbytněla a nebyla pružná. Po více než ročním boji s neustálým střídáním klidového režimu a pokusu vrátit se do tréninku šlacha praskla. Skončilo to amputací prstu. Nakonec to ale bylo to nejlepší řešení. Fena je od té doby (už 2 roky) bez problémů a ještě si od té doby zazávodila a stále aktivně běhá (je ji 8,5 let )
Pokud vás zajímá ten mushing, tak informace v angličtině naleznete zde:
https://sleddogsport.net/eng/77
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
sestoupily by i tak
ale ten pes je pořád kryptorchid
Mě to proste nedá nereagovat, ale z čeho tak usuzujete? Že jste se na VFU učili, že varlata mají slézt do 8 týdnů? Ono někdy život není nalajnovaný podle knížek.
Jistě sestup variant v 6 měsících je neobvyklý, použití takového psa v chovu je diskutabilní, ale kryptorchid je podle mě takový pes, kterému nesestoupily jedno či obě varlata. Pokud mu sestoupily, byť později, tak to proste kryptorchid není.
Jinak mě vždycky překvapuje, že lidi kryptorchismus tak strašně řeší.. ano, pes nemůže na výstavy a nemůže do chovu, ale jinak je to plnohodnotný zdravý parťák, který bude dělat svým majitelům úplně stejnou radost, jako pes s koulemi. Pokud se někdo touží věnovat chovu a výstavám, tak bych prostě předpokládala, že dotyčný už má v kynologii tolik zkušeností, že ví že si má varlata při odběru zkontrolovat 🤷🏻♀️ Nejsou tam, neberu..