
Massaro
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 5. 3. 2015 21:01:42
Naposledy přihlášen: 2. 2. 2023 21:35:45
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Tak pro tvé účely by to mělo být zhruba takto (příklad toho traktoru, u ostatního to bude podobné). Musíš vyjít z nějaké předpokládané životnosti, resp. jak dlouho ho hodláš provozovat. Pak vezmeš pořizovací cenu, odečteš předpokládanou zůstatkovou (třeba cena šrotu) a vydělíš předpokládaným počtem let životnosti. Tohle + náklady na provoz a údržbu jsou tvé roční náklady na traktor. Dobré je taky započítat rezervu, že se na traktoru něco po..re. U ohrady nebudeš odečítat zůstatkovou cenu, ta se bude blížit nule.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Tak letos tech jehnat moc necekam, vejdu se do 10. Ale prave ze premejslim do budoucna. Odbyt jsem mel jen z mesta, sice malyho ( pro nekoho vesnice ).
To co tady par lidi popisovali ze si promitaj do ceny naklady na vsecko mozny, to podle me nejde delat do nekonecna a hlavne pak nemuzou bejt konkurenceschopny ( pokud nemaj zakazniky eko bio silence a jeste jim to nevozej desitky km az pod nos ).
Takhle v malém to podle mě vůbec není o konkurenceschopnosti, ale o vybudování dlouhodobého vztahu se zákazníky.
Ad druhý odstavec - zase se budu opakovat, ale není to o promítnutí nákladů do ceny, ale o tom, abys mohl spočítat reálný výdělek nebo prodělek a rozhodnout se prodám/neprodám, případně musím nějaké náklady snížit (ale ne tedy tím, že je nezapočítám ). Cenu ale určí trh.
Já myslím, že je chyba, že stále hledáš nějaké kalkulace nákladů a následně za kolik prodat. Výsledná cena, za kterou prodáš, je stejně daná tím, kolik je zákazník ochoten zaplatit (poptávka x nabídka). Pak už se můžeš jen podívat, jestli jsi na tom něco vydělal, nebo ne...
BTW, jak by měl ten zmíněný dumping vypadat?
dad
napsal(a):
trojčata u koz zatím vždy v pohodě, kozy jsou mlíčné a kůzlatům to stačilo, příkrm tak od třetího týdne když lezou ze zvědavosti koze do kýble.
Ovce z pastvy stahuju obvykle s prvním sněhem do stodoly, u nás je to většinou do Vánoc. Letos jsem je musel ze zdravotních důvodů stáhnout už začátkem prosince. Co jsou ve stodole, dostávají seno a 2x denně krouhanou řepu,4 týdny před plánovanými porody začnu přidávat 2x denně kukuřičnou siláž. Po porodech dále ještě jádro. Až do loňska vše fungovalo, nějaké 3-4 roky jsem nevěděl, co je úhyn.
Loni mi pošla čistokrevná papírová texla s výhřezem, kdy nebyla schopná porodit a jehňata se z ní ani s asistencí veterináře nepodařilo dostat. Letos to začalo tím, že si jedna vysokobřezí zpřetrhala vazy v zadním koleně. Vzhledem k tomu, že chybělo asi 6 týdnů do porodu, jsem ji nechtěl porážet. Dal jsem jí úplně stranou, ve stádu neměla šanci se nažrat, nevydržela stát. Naštěstí to ale zvládla a jehňata jsou pěkná. Na nový rok mi pošla loňská jehnice, asi na tetanus. No a jehňata - jedno ovce parádně olízala, bohužel nějak zapomněla na blánu na hlavě, takže se udusilo. Dál prvnička porodila v těch největších mrazech a i když je v té stodole závětří, tak to nedopadalo. A pak u těch trojčat - v jednom případě to byl komplikovaný porod s nutnou asistencí - nicméně jehňata krásně živá, šel jsem si spokojený lehnout. Ráno přijdu nakrmit, ovce leží,40,5 teplotu. Takže veterinář, antibiotika a ve chvíli, kdy bylo potřeba, aby se ovce rozkojila, tak skoro nežrala a nepila. Jedno jehně pošlo. U druhých trojčat to ovce prostě nedávala. U třetích zatím drží všechny tři, ale o nějakém prospívání nemůže být řeč. Další, pro mě novou zkušeností po 11 letech chovu je, že pravděpodobně jedna ovce vůbec nezabřezla.
Dvěma úhynům jehňat se asi dalo zabránit, kdybych byl přítomen u porodu, ale taky někdy musím do práce, že...
Janinka Bosorka
napsal(a):
To mne mrzí, že se vám nedaří. Kde pak sebrat elán a sílu do dalšího "boje".
Čím přikrmujete? Na co jehnata umírají? Jak krmíte laktující ovce? A jak jste krmil ovce v poslední třetině březosti?
Neptám se proto, abych vás trýznila a kritizovala, to ani v nejmenším, jen sbírám zkušenosti.
Ráda se poučím. Opravdu mne to zajímá.
Napíšu v neděli, až budu u počítače.
Janinka Bosorka
napsal(a):
Massaro jak to dopadlo s trojčaty? Mám trojčata narozená 22.2. pod suffolkou, šestiletou. Jsou tak zhruba všechna stejně silná. Jehnička co měla při porodu 5 kilo má 7 kilo, je to dost velký přírůstek za čtrnáct dní?
Přikrmuji kulhánka z jiného vrhu a tato jehnata se na mne vrhají a chtějí také. Obávám se, kdybych přikrmila, aby se neodstavila od ovce. Koukám, že trojčata jsou spíše k zlosti. I ovce, přestože jí dávám větší příkrm než ostatním, se mi zdá, že hubne.
Prosím o rady kdokoliv má s tímto zkušenost, děkuji.
Trojčata už jsou jednom u jedné, a u té jedno, přestože už jim je měsíc i přes dokrmování neroste. Teď navíc ani ten příkrm už nechce, asi chcípne taky. Nějak se mi poslední 2 roky moc nedaří. Potřeboval jsem, po loňském neúspěchu, už trochu razantněji obnovit stádo a z vlastního odchovu to zase nedopadne
lilo
napsal(a):
Take pekna urodicka... od ceho to je? sufka nebo texla.. ja bych se toho prikrmu nebala u kozy jsem kravskym normalne prikrmovala znama brala mliko z mlikomatu i jehnatum i kdyz je ridci... ale jak se tu psalo na diskuzi tak to michaji s vejcem nebo pul na pul se susakem... ja jsem to delala u trojcat tak ze jsem nejprve nechala napit slabsi a pak silnejsiho... ale je to s.rani... proto doporucuju nadbytecne picnout na velikonoce.
Kříženka, jednou už trojčata měla a bez příkrmu je odchovala. Ale letos trojčata i u dvou dalších ovcí, které je nikdy neměly - ale tam to vidím bez šance na odchov všech. Fakt je to letos nějaký divný.