Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 24. 9. 2018 12:04:52
Naposledy přihlášen: 17. 4. 2023 09:05:25
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
V jiné diskusi Tom50 popisuje polštář takto:
Polštář.
Dělám to asi 35 let, přišel jsem na to dřív než pan Řeháček. Nenazýval jsem to tak, tenhle název jsem si vypůjčil od pana Sedláčka (Bučovice), protože dokonale vystihuje podstatu. Poprvé jsem ten název četl v sérii článků od jmenovaného ve Včelařství přede dvěma (nebo jsou to už tři?) roky.
Jak píšu jinde, med mám z 90% v panenském díle. Vždy ale některá matka nepochpí (jak říká pan Cimala), že má klást jen do vysokých rámků a tak mám zakladených i pár nízkých rámků. Ty, pak takové, co nepřežily v pohodě vytáčení a ty, které se u silných vč zúčastnily léčení Gabonem a Amitrazem dávám do těch polštářů "pod nohy". Je jich vždy 5-6 prostřídaných s trubčáky. Ty jsou dva hotové na prostředek, pak stavební a u "zdí" jsou dělničáky. Jasné?
Do polštáře dávají vč do dělničiny pyl a čerstvou sladinu (i jsem tam načapal dělničí plod), tu, kterou by při silných nárazových snůškách cpaly mezi plod a omezovaly matku v kladení a provokovaly tím rojení. Po zahuštění a zpracování jí odnášejí nahoru do medníku, nejspíš ale s "mezipřistáním" někde mezi polštářem a medníkem.
Polštářem se nic nezkazí, pokud se to nevystihne přesně a přidá se předčasně, nevadí, vč do něj prostě "nesleze". A taky ho snadno opustí a klidně obětuje trubce - proto je dávají na periferii, aby je mohly v případě nutnosti při ochlazení (nebo po ztrátě létavek třeba otravou) obětovat a udržet plod dělničí. Poštář tlumí kromě nárazů snůšky taky "nárazy" chladu a blbých podmíánek a tak je ten název víc než výstižný.
Na konci sezony v půli září ruším polštáře a vše z nich (nechávám si po dvou světlých trubčácích) jde na vyvaření. Současně ve stejný den jde dospod NN, skrz který se krmilo a který bývá plný zásob. Zjara je to obyčejně pryč, kdy to přenesou je mi nějak celkem fuk.
Má někdo novější informace o využití štírka v boji proti roztočům?
viz. https://www.youtube.com/watchv=y1zdancXRDg&fbclid=IwAR0lXn2qONh1LhAg69VlcOZS57cwCeFqFCZIDxZtXENjRwuoM8IT3mjsPcU
- https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C3%ADrek_dom%C3%A1c%C3%AD
Má někdo zkušenosti s elektronickou ochranou včelstev?
Např.
https://www.pachove-ohradniky.eu/Ultrazvukovy-destruktor-klestika-Ochrana-ulu-pred-varoazou-d576.htm
https://www.hutermann.cz/produkt/odpuzovac-roztocu-klestika-vceliho-varroa-destructor-2900-aktiv?fbclid=IwAR3bDs0M6kJrogXPFLKZTcEKtRl7uwqsFF1kijuT8gbQsbQpy_DLMsPqBoA
Taky mi to přijde jako žádná výhra, ale vypadá to tak lákavě, že to stejně s jedním rámkem časem zkusím. To je na párty, jako pivo s pípou. Víte kolik lidí se nadchne pro včelaření?? Je to přece tak snadné......................... haha. Zkusím se zeptat ještě na včelařském fóru, ať je o čem přemýšlet, teď když je po sezóně..
Tak jsem se trochu "poptal" a stojí to asi tolik: https://www.aliexpress.com/item/One-Piece-Automatic-Plastic-Flow-Frame-products-for-beekeeper-beekeeping/32784862056.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.17ba2e0ef29FWz
Na internetu jsou k vidění úly kde není potřeba med vytáčet, ale jde přímo ztáčet z nástavku. Nevíte zda někdo u nás s takovým způsobem včelaření má už nějaké zkušenosti? Příklad zde: https://www.youtube.com/watch?v=xUQX5kfCT9U nebo zde: https://www.youtube.com/watch?v=jVN6RYC-bcQ