
mildaii
Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 6. 12. 2021 19:25:07
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Pro pana kolegu Amigo:
Važený příteli ( amigo)
Nevím, jaké máte zkušenosti s papoušky rodu Poicephalus. Váš profil kromě nicku zeje prázdnotou. Mohl byste vyplnit svůj chovatelský profil? Mohl byste, tedy pokud máte, nafotit své chovatelské zařízení pro rod Poicephalus? Pan Jarda Z. ( mimochodem velmi známý a úspěšný chovatel versteri senegalců) a další chovatelé, kteří mají jméno a neschovávají se pod nějaký anonymní nick, zde uvedli zkušenost, že lze při dodržení všech ostatních podmínek ( teplota, klid, vhodná výživa, vlhkost vzduchu, vhodné složení páru, spoustě vědomostí a v neposlední řadě i notné dávky štěstí chovat i odchovávat papoušky senegalské třeba i v metrové kleci. Nevím, jak velký rozdíl je mezi délkou 100 a 160 cm? Jedno mávnutí křídel?
Viděl jste někdy senegalce letět ve volné přírodě? Já ano. Můj chovný samec mi uletěl z venkovní voliéry. Jeho let je rovný a poměrně rychlý. Létal mi den okolo domu a já si říkal, že už ho nikdy neuvidím. Věřte mi, ani 10 metrová voliéra by mu nestačila. A pak jsem dal samičku do malé klece dovnitř voliéry, nechal otevřené dveře do voliéry a do rána se vrátil
Neberu taky názor pana Pecka, ( jehož si ovšem jako chovatele pro jeho nesporné chovatelské úspěchy velmi vážím), že sice nesouhlasí s chovem poicephalů v malých klecích, ale už 22 let to tak provozuje.
Já malé poicephaly , amazonky Pionites budu chovat tak, jako jsem je choval vždy. Přes léto ve venkovních voliérách ( pro amazonky i s budkou pro přenocování nebo hnízdění, malé poicephaly bez budek). Vždy na konci září je přesunu do zimoviště do klecí, kde budou mít klid, vhodnou teplotu, vlhkost vzduchu, velmi kvalitní krmení a vím, že jsem jim vytvořil ty nejlepší podmínky pro přezimování, notabene pro hnízdění. Opakuji ještě jednou, že velikost chovatelského zařízení je pouze jedna z podmínek chovu.Bez splnění těch ostatních ptáci nebudou o nic šťastnější třeba v pětimetrové volíéře,ale rozhodně nezahnízdí. A ještě jednu věc si opravdu myslím. Pták zahnízdí nikoliv z nudy , ale pouze tehdy, má - li optimální podmínky.
Nechci, aby můj příspěvek byl brán jako napadání kohokoliv, koho jsem zde jmenoval. Toto je můj poslední příspěvek do této diskuse. Kliknete -li na můj nick, objeví se vám můj e-mail i chovatelský profil. Mělo by to být normou pro všechny zde diskutující. S chovatelským pozdravem
Miloš Kaplan
chovpapousek
napsal(a):
Ještě doplním, že je hlavně rozdíl v tom, jestli v tomto našem případě papoušci poicephalus, chováme celoročně v menších klecích nebo pouze po dobu odchovů. Dále je asi rozdíl v tom, jestli jsou chovní ptáci schopní dotáhnout i hnízdění mláďat až takzvaně na bidlo a nebo jsou pouze jako snášeči vajec.Tady asi nikdo netvrdí, že pro jejich život je lepší malá klec. Na tom se jistě shodneme. Prosím jen, abychom pozorněji četli to co druhý se snaží vysvětlit jako svoji zkušenost. Proto když zde někdo napíše, že po dobu hnízdění se mu osvědčil určitý typ klece,protože s tím má dobrou zkušenost, nemělo by se reagovat tak, že druhý bude psát o naprosté katastrofě pří způsobu takového chovu. Když chovatel zdůrazňuje, že jinak od jara až do podzimu jsou ptáci ve venkovních voliérách a tak jsou jistě na chovnou sezonu připraveni ve vynikající kondici? Co dodat? Většina z nás co si tu píšeme jsme asi postiženi stihomamem, mít co největší počet párů. Jsme totiž fandové do chovu papoušků a tak protože se nám líbí spousta druhů, je to někdy na úkor velikosti volier. To je i můj případ. Kdybych měl třeba pouze dva nebo tři páry, tak voliery mohou být velmi prostorné. Ruku na srdce. Kolik z Vás se tímto řídí? A tak se tu budeme přít, jestli je to lepší o metr více nebo méně. Proč to někdo tak má, ale druhého nezajímá, a proto jsou někdy ty kategorická prohlášení a výkřiky o katastrofách. Myslím si ale, že debata tu má celkem dobrou úroveň a tak všem přeji příjemný den. Zdeněk
Asi už bylo vše řečeno, respektive napsáno. Naprosto souhlasím se Zdeňkem, že jsme prostě ujetí v tom, že se snažíme vytvořit ptákům tp nejlepší, a když vidíme papoušky, o kterých jsme před pár lety jenom odvážně snili, kteří jsou relativně snadno dosažitelní, většinou neodoláme a hned lítáme s metrem a vyměřujeme,kde by se mohli vejít, teď myslím hlavně na zimu. Oceňuji kvalitu diskuse bez vzájemného napadání a hlavně její věcnost.
To, že máme jiné názory, je správné. A myslím také, že všichni jsme si z názorů vzali nějaké poučení, námět do dalšího chovu. Jen jsem ještě zapomněl napsat, že konžské mám od loňského podzimu, sice v tomto ptačinci, ale celoročně ve voliéře 1,8 x 1 x 2 metry výška s možným výletem ven dlouhým jeden metr.
Hezký zbytek Dne Milda
pecko
napsal(a):
To, že odchovávají papoušci neznamená, že jsou v pohodě. Pokud budou muž a žena zavřeni v jedné místnosti, tak budou mít také děti nebo i ne. To samé je u papoušků.
Žadná klec či voliéra nenahradí papouškům svobodu. Nesnáším řeči typu to jim stačí. Je to přeci blbost, to víme všichni, tedy doufám.
Chovám a odchovávám papoušky r. Poicephalus už řadu let. Nemám je zrovna v moc dobrém prostředí, ale odchovy se daří, co jim zbývá.
Už si konečně uvědomte, že člověk je tvor majetnický a proto se snaží mít všechno, tak to prostě je.
Lopéz má v něčem určitě pravdu.
Teda nezlobte se, pane Pecko, ale trochu mi uniká smysl vašeho příspěvku. Proč teda papoušky chováte, když jim nemůžete vytvořit podle vás vytvořit optimální prostředí? To přece nemůže nikdo z chovatelů, ani nejlepší ZOO. Vytváříme jim přece podmínky vhodné nejen pro život, ale i pro rozmnožování. Studujeme odbornou literaturu, informujeme se u chovatelů, diskutujeme na fórech. Každý podle svých podmínek a určitě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Kdyby neměli vhodné podmínky, prostě nesednou a nevyvedou mladé.
lopez
napsal(a):
Vážený Mildo,nepiši že klec dane míry není vhodné na hnízdnění u rodu Poicephalus,ale piši že tyto rozměry jsou totálně nevhodné pro tento druh.Klidně si tady pište,že v takovém rozměru odchováváte,ale co ti ptáci?Můžete odchovávat i v menší kleci,ale ruku na srdce je to v pořádku?Každy pták má mít když je v zajetí tak prostornou voliéru,aby se mohl proletět.Venkovní voliéra je v pořádku.Příteli vím,že zejména Afričtí papoušci at rod Poicephalus či rod Psittacus hnízdí v temnějších voliérách.Většinou nezahnízdí ve venkovní voléře a to i důvodu,že hnízdí většinou v zimním období.A ve venkovní voléře je hodně světla,a to nemají tyto druhy rády.Raději budou v tmavé místnosti,kde uspěšně zahnízdí.
Dobrý den, Lopézi,
já si už řekl, že nebudu reagovat, ale nedalo mi to. Všechnio podstatné řekli a hlavně napsali předešlí kolegové. Bohužel asi tyto ptáky nechováte, protože byste tohle nikdy nenapsal. Musíte odlišit dvě věci.
A)Chov mimo dobu hnízdění. U mne ve venkovní voliéře, kde mají dostatek slunce, vzduchu a přírodních srážek. Podle mne to naprosto souhlasí i s tím, jak žijí v přírodě. Ve velkých hejnech putují krajinou v období sucha a decimují domorodcům úrodu obilí nebo ovoce.Žijí pospolitě, ptáci se drží v párech i ve skupině, mladí ptáci se párují, popřípadě se párují i liší ptáci. Ptáci důkladně přepeří a připravují se na hnízdění.Rádi létají, prostě si to užívají.
B) Období hnízdění - začne období deštů a ptáci najednou změní své chování. Během pár týdnů se hejno rozpadne a ptáci začnou obsazovat dutiny. Největší souboj je o ty uvnitř pralesa, kde je roptýlené světlo až celodenní přítmí a začnou hnízdit. v období toku jsou hlučnější, ale zase ne tak, aby prozradili svou dutinu. I když hnízdí, vetšinou jsou oba ptáci v dutině, nebo sameček ihned vedle budky.
Toto mi vlastně napodobujeme , když ptáky umístíme třeba právě do metrové klece a hlavně jim zajistíme klid!!
Své papoušky chovám přes zimu v místnosti, kde je dostatek přirozeného světla ( velké okno na jihovýchod), přisvěcuji speciálními výbojkami, mají zde teplo minimálně 12 až 18 stupňů.
Mám zde poicephaly, amazonky Pionites a pyrury v klecích 130 x 60 x 90. Senegalce mám v klecích 100 x 70x 90 cm. Téměř všichni chovuschopní papoušci zde již minimálně jednou hnízdili a téměř vždy se mi povedlo něco odchovat. Neúspěch se většinou dostavil jen v době krmení mladých, kdy jsem nějakou nerozvážnou činnosti ptáky vyrušil tak, že většinou opustili mláďata. Zajímavé je, že jim podle mne vůbec nevadí hluk jiných papoušků, třeba právě amazonci Pionites jsou velmi hluční, ale právě lidská činnost. Mláďata opustili právě bohužel senegalci a jednou pyrury perlaty. Ostatní papoušky chovám v celoročních voliérách. Amaznky Pionus v 3,5 x 1 x 2metry a již bohužel jen jeden pár ( kvůli hlučnosti ) amazoňanů modročelých v 4,5 x 1 x 2 metrů a těm to zde také náramě svědčí.
P.S.: Na fotce chovný samec , který letos odchovává již 2. mladé. Zdá se vám, že je chován v nevhodném prostředí?
Nic ve zlém, berte to, pane kolego, jako příspěvek do diskuse......Miloš Kaplan
lopez
napsal(a):
Nestačí....to je katastrofa v čem chovají a chtějí odchovávat tzv.chovatelé své svěřence....
Vážený kolego, hluboce se mýlíte. jestli něco víte o poicephalech, pak pro jejich hnízdění není důležitá velikost jejich chovatelkého zařízení, ale právě a jen hlavně klid. Přes léto jsou ve venkovním boxu ( 2 x 1,5 x 1 metr), ale v létě mi nikdy nehnízdili, i když měli budku. A jakmile je dám do tohoto stísněnějšího prostoru, kde ale mají hlavně teplo, dostatek světla, správnou vlhkost, téměř okamžitě začnou s přípravami na hnízdění. Škoda, že nemáte vyplněný profil, nebo raději nám předvědte, kde a jak své senegalce odchováváte vy, ať jsme chytřejší
csonka
napsal(a):
Rozměrově 100x100x70cm, vxdxh. Stačí pro pár senegalců?
Na hnízdění určitě. Já takto chovám senegalce již dlouho, v podobných rozměrech, které uvádíte vy, ale s tím, že jdou vždy v květnu až do září do venkovních voliér. Zde přepeří a hlavně načerpají síly do nových hnízdění. Mám velmi dobrou oplozenost vajec, téměř 90 %, u jednoho páru 100%, i když s odchovem jsou občas problémy. Tento typ chovných boxů se mi velmi osvědčil, protože ptáci v něm mají soukromí. Hnízdí u mne říjen až konec dubna. Milda
splendid
napsal(a):
Dovolte abych nesouhlasil, myslím, že se v tomto případě se samozřejmě mýlíte, protože aby si někdo nechal uletět modrého(pastelového), žlutého králováka mládě, samostatně se živící, plaché, ve vynikající kondici atd, ale i to je samozřejmě možné.
Ale co říkáte na další raritní mutace či modifikace ? Např černých kakaduů které se občas v přírodě také objeví, opět uprchlíci ? :) Ještě když je doprovázejí rodiče a krmí je....
A dále jak potom vysvětlíte mutace u např.amazoňanů modročelých, žlutohlavých a v poslední době např.madů, arů a dalších papoušků ve volné přírodě ? Také se jedná o uprchlíky z voliér ?? :)
A co teprve první výskyty mutací alexandrů v Indii opravdu velmi dávno, uprchlíci z voliér ? :)
Zkrátka mutace vznikají i ve volné přírodě ať již samovolně, nebo vlivem např.znečištění(postřiky na plantážích) atd.atd. no a v populacích divoce žijících jsou zastoupeni jedinci, kteří tyto vlohy pro např.barevné mutace nesou.Potom se někdy stane, že se takový mutant objeví.Samozřejmě, že se pravděpodobně neudrží, ale nemůžete to vyloučit protože jinak by se čas od času takové zbarvení neobjevilo.
Rozhodně nelze chov mutací zavrhovat, protože jde o nesmírně zajímavou činnost a nemyslíte, že by mohlo jít v tomto případě o pokračující evoluci, které máme možnost být svědky ?
Přeji ať se vám daří odchovy právě takových papoušků kteří se vám líbí.
Teda koukám, že jsem se v podstatě nevědomky připletl do diskuse o mutacích, respektive odvěkému problému mutační/ přírodní. Bohužel jsem reagoval hlavně na výskyt mutačních jedinců v Austrálii. Dovolím si tvrdit, že ptáků uletlých chovatelům, je daleko víc, než spontánně utvořených mutací, ale hádat se nechci. Myslím, že v Parrots magazine je o tom někdy v ročníku 2003 nebo 2004 obsáhlý článek, proto jsem se ptal kolegy na zdroj jeho informací.
Máte naprostou pravdu, kdo chce chovat mutace, ať je chová, kdo chce mít ptáky přírodní, bude mít přírodní. Důležité je, že nás spojuje láska k živým tvorům, kteří dávají smysl našim životům, nutí nás stále se učit a objevovat krásy, které přináší jejich chov, popřípadě jejich odchov.
splendid
napsal(a):
Pro Jardu.
Víte o tom, že nedávno byl fotografován : modrý královák, žlutý královák ,skořicová korela a další a další mutace vše ve volné přírodě v Austrálii?
Co na to říkáte, není ta příroda nádherná ? Nechte i je žít a nemudrujte, že "příroda je příroda" a co vám může nebo nesmí domů.
On totiž u ptactva vzhledem k vlohám pro barvu "přírodní" penant mohl být díky "přírodě" např.v barvě známé nyní jako modrá a mutace mohla být současná červená.Co vy na to :) ?
Ono je to možná tím, že v Austrálii je spousta chovatelů, kteří chovají mutace australských papušků a ti ptáci jsou zřejmě uprchlíky z jejich voliér. On mutační pták to má v přírodě daleko složitější a většinou tuto dispozici zaplatí životem ještě do té doby, než pohlavně dospěje a může své geny předat dále.
Nemohl byste uvést zdroj, ze kterého jste čerpal tuto informaci?
nikolas
napsal(a):
Malá vsuvka: myslím, že jste se unáhlil s tvrzrním že jaro je tu. Dnes ráno bylo -10 a to bydlím na jižní moravě.
Dovolím si s vámi, Vlasto, nesouhlasit, jaro je přede dveřmi, i když to tak nevypadá. Ráno sice sice bylo na teploměru -6 stupňů, ale ptáci zpívali, jeden z mála párů kosů, co u nás zbyl po loupeživých nájezdech strak, má již postavené hnízdo, vystlané peříčky. Jinak jsem byl na vojně před lety meteorolog a od té doby si zapisuju do chovatelského deníku teploty a můžu vám říct, že pravidelně se okolo poloviny března navrací zima se sněhem a i silnými mrazy. Jen z posledních 4 let to bylo pokaždé ( snad vyjma extrémě teplého roku 2007). Třeba 25.3.2009 bylo u nás -5 a třeba právě před 2 lety úplně navlas stejně -6 stupňů. Je pravdou, že letos zima byla velmi bohatá na sníh, a to všude a nadlouho. Ale tyto projevy březnového počasí jsou vlastně normální. Podle všeh pranostik by měl být dobrý rok. No kéž by.....Milda
jandigiusto
napsal(a):
V neposlední řadě bych chtěl poděkovat všem co se na výstavbě podíleli, nebýt jich tak byjsme to stavěli asi do těď . Zatím nejsou obsazeny všechny boxy, jelikož méme v plánu nakoupit další papoušky v podobě: Ary ararauny, Kakadu růžového, Papouška senegalského....
No pěkný a vypadá to, že je to poctivě udělaný. Budete muset mírně přes zimu temperovat, kvůli modročelým a hlavně kvůli senegalcům, kteří v zimě rádi hnízdí. A budky bych vám radil umístit tak, aby kontrolní otvor mířil do krmné chodby, protože třeba kontrola budky u modročelých je vždy provázena velkým křikem a napadáním chovného páru. Já to vidím u svých. Sluneční paprsky je začínají probouzet a samec i samice jsou velmi agresivní. Přeju vám hodně chovatelského štěstí.
cone
napsal(a):
Budou to samci, někdy toho prodávající napovídají. Já také koupil pár žaků, kde jsem viděl vejce v boudě a byli to dva samci.
Tady si troufnu tipnout, protože fotek je dost a zdá se mi, že se jedná na 99 % o dva pěkné samce. Já jsem zase jednou byl svědkem toho, jak kamarád koupil na burze slepého senegalce - samičku. Bylo to v Týništi a samozřejmě z přenosky. Koukali jsme na ni oba a dívali se po drápcích, opeření, pohlaví....ale na oči ( funkčnost) se díváme až po této koupi. Kéž bychom toho pana " chovatele" potkali ještě jednou. Milda
pecko
napsal(a):
Obdivuji lidi, co jsou schopni určit pohlaví z této fotky, Chovám senegalce od roku 1988, ale netroufl bych si tipnot na 90%, že je to samice. Přidejte, ještě nějaký foto např. : detail hlavy zepředu, prsní klín a peří u řitního otvoru.
Já chovám senegalce taky již pár let a hlavně u mladých ( což zřejmě toto mládě je, ale ani to já z té fotly nepoznám) jde jen a pouze o spekulaci. Souhlas s předchozím kolegou, zkuste dát pár fotek , detailů hlavy, klína,.... a hlavně za pár set korun si nechte udělat DNA. Vyplatí se vám to a pak dejte vědět, jak vše dopadlo. Nevím, jestli mi to vymáznou, ale doporučuji genexone, nebo genservis, vše rychle a kvalitně. Milda
kobra
napsal(a):
Bouda se spotřebovaným krytem kontrolního otvoru (po 3ch letech) a částečně oplechovaným vlet. otvorem
Oni to asi mají geneticky dané, protože v přírodě hnízdí v kmenech palem, které jsou zlomeny a přístup tam je samozřejmě horem. Třeba tak hnízdí i amazoňané kubánští v kmenech palem na Kube. Docela by mne zajímalo, jak je s vlhkostí v budce při každodenních deštích, které v tropech panují.......
Fotka je stažena z Wikipedie, omlouvám se autorům...... Milda
onicek
napsal(a):
Dobrý den, napřed bych vám chtěl pogratulovat ke krásnému odchovu a poděkovat za jeho podrobné zveřejnování a jeho sledování. Chtěl bych se zeptat jak široká je voliéra, ve které maniláty chováte a jestli by jim stačila šířka 1m. Děkuji za odpověd.
Mohl byste zveřejnit ten Pérákův recept? Jinak jste frajer, moc lidí u nás maniláty zatím neodchovalo, notabene 3 mláďata a ještě pod rodiči. Kdyby ty "potvory " tak neřvaly, už bych je měl dávno doma V dokonalé úctě Milda
bricciola4
napsal(a):
Dobry vecer, uz jsem psala na nemoderku, ale bohuzel zadnych rad...Rada bych se zeptala na tento druh. Mam moznost koupe paru, ale bohuzel jsem na netu nic nenasla. Jen nejake fotografie, ale co se tyce informaci o slozitosti chovu,vhodnosti mladych na rucni vykrmovani, veku pohlavni dospelosti atd atd tak takove zadne jsem doposud nenasla. Budu tedy rada za jakekoliv informace. Chovam agapornise, mnisky a senegalce, takze nejakou tu zkusenost mam. Diky.
No asi vám nezbyde nic jiného než sehnat knihu pana Vašíčka Arové a aratingy, která vyšla v nakladatelství Barko okolo roku 2000. Dá se ještě sehnat na velkých burzách od prodejců chovatelské literatury.