mildaii

Moje příspěvky

2.2.2009 17:16

loskutakruda napsal(a):
0,1 ještě druhá

No jo, kdo umí ten umí. Zvednutý palec Vám Rudo patří právem. MK

24.1.2009 11:05

Vážení kolegové, na nemoderované diskusi probíhá téma o pěstování senegalského prosa. Dovoluji si vložit část svého článku z Nové Exoty ( leden 2009) o praktických zkušenostech z jeho pěstování.

"....Senegalské proso je teplomilná rostlina, která vyžaduje umístění na dobře vyhnojeném záhoně ( poli), vyžaduje dobrou závlahu, prosluněné stanoviště. Vyžaduje teploty nad nulou, mráz ji přímo nezničí, ale velmi zpomalí její vegetaci. Proso vysévám v polovině dubna na připravený záhon. Je dobré provést zkoušku klíčivosti, zpravidla vyklíčí téměř 100 % semen. Jednotlivá semínka se snažím vyset do vzdálenosti asi 4 cm od sebe a vzdálenost mezi řádky je 25 cm.Výsev je poměrně obtížný, protože semínka jsou opravdu malá a je to velmi náročné na trpělivost, ale trpělivost se opravdu vyplatí. Je možno využít i hustější výsev, ale ten je pak potřeba vyjednotit. Je – li výsev hustý, klásky jsou menší, ale i ty ptáci přijímají velmi ochotně, někteří jim dávají dokonce přednost. Po výsevu je možno pozemek uválcovat, popřípadě přikrýt netkanou textilií, ale není to nutné. Na jižní Moravě a třeba v Polabí je možno vysévat dříve, ale i proso zaseté v půlce května v pohodě dozraje.
Asi po třech týdnech, v závislosti na počasí a srážkách, senegalské proso začne růst. Velmi dlouho to vypadá, že na záhoně nic není a pěstitel může propadat beznaději, že špatně zasel, ale téměř všechna semínka vždy vzejdou. Je zapotřebí pravidelně zalévat, jednotit, popřípadě dosévat prázdná nevzešlá místa. Do jednoho měsíce lze také „ přesazovat“, což dělám tak, že při jednocení silnou rostlinku nevytrhnu, ale vydloubnu i s kořenovým balem a pokusím se přesadit na volnější místo. Přesazená rostlinka se zpravidla dobře ujme.
Jak byl růst zpočátku pomalý, v druhé polovině vegetačního období je poměrně dynamický. Dospělá rostlina i s vymeteným klasem dosahuje výšky okolo 150 cm, zdaleka tak převyšuje výšku prosa setého, které málokdy přesáhne na výšku 1 metr. Zpravidla koncem července a začátkem srpna začíná proso vymetat a vytvářet klas. V této době je záhon se senegalským prosem též velmi dekorativní, klasy se pohybují ve větru a záhon doslova šumí. Koncem srpna a začátkem září začíná proso dozrávat, nejprve na straně obrácené ke slunci.
Dozrávání je bohužel nejtěžším obdobím v péči o naši úrodu. Musíme totiž odolávat náporu vrabců a ostatních drobných pěvců, pro které je proso velkou pochoutkou. U nás na Pardubicku je vrabců zatím dost, vždy na konci léta jsou u nás velká hejna a pravidelně vždy napadají a pustoší moji úrodu. Vyzkoušel jsem téměř všechno, strašáky, zavěšená CD, částečně pomáhá pouze zasíťování záhonu pomocí instalatérských trubek z plastu a starých záclon, popřípadě netkané textilie. Velmi však tím utrpí estetický vzhled záhonu. Vrabci brzy přijdou na to, že síť se dá podletět, takže i tak jsou ztráty velké. Chovatelé drobotě doporučují, že senegalské proso se dá zkrmovat i zamražené ve stádiu mléčné zralosti. Zkusil jsem letos dát několik svazků do mrazícího boxu. Asi po měsíci jsem zkusmo nakrmil. Droboť brala proso ihned bez problémů, větší papoušci se zamraženého prosa téměř nedotkli.
Samotná sklizeň pak probíhá přibližně 5 měsíců od vysetí, tedy u nás okolo 20. září. Sklízet můžeme tehdy, jsou – li již zralá zrna i na odvrácené straně od slunce. Klásky stříhám s delším stéblem a vážu je do kytic po asi 10 až 25 kláscích podle jejich velikosti. Snažím se sklízet za suchého počasí, ale to není na konci léta problém. Vždy udělám z prosa dvě kytice a pověsím ji pak spolu s ostatními na dlouhou tyč někam do stínu ( většinou na půdu našeho rodinného domku ), kde proso takzvaně „ dojde“. Dostatečně vyschlé proso pak dám do proutěného koše. Je důležité, aby proso takzvaně dýchalo. Za naprosto nevhodné považuji jeho umístění do igelitových pytlů, což vidíme občas na burzách i v ZOO obchodech.................."

Miloš Kaplan


20.1.2009 19:40

eden napsal(a):
Já dávám senegalcům luštěniny naklíčené pouze v zimě, kdy je nedostatek jiného zeleného. A taky nic nevařím. Možná že se hodí právě v době chovné sezóny.

Luštěniny v máčené formě krmím celý rok a to zelený a žlutý hrášek a občas mungo 24 hodin namočené a přibližně 8 až 9 hodin na vzduchu. Máčím je spolu s kukuřicí a slunečnicí. Krmím tak senegalské, amazonky a amazoňany. V době odchovů mizí téměř 100% a dávám jich( luštěnin) víc. Luštěniny nevařím. Velmi často krmím v sezoně nezralý hrách a fazole, velmi dobře přijímáno. MK

19.1.2009 16:54

hicks napsal(a):
Nechci tady psát nějaké bludy. Nejsem si jist zda jsem to pochopil správně, ale není tomu tak dávno co pan Daněk (lutik) v tématu u papoušků mayery píše,,Toto jsou mládata z lonska ,tet májí 14dení mladé´´ a přikládá fotku.
Ano souhlasím, že předčasné hnízdění oslabuje samici, jenže s tímto bych se stotožňoval u papoušků, kteří ochotněji hnízdí. Jelikož chovám 3 páry senegalců a vím, že je odchovat a zajistit jim vhodné podmínky k odchovu není snadne troufnu si tvrdit, že pokud zahnízdí ve 2 letech je to především proto, že samice hnízdit chtěla. Každopádně zakladatel dotazu dostal odpověď a to, že papoušci senegalští jsou schopni hnízdit mezi 2-3 rokem. Jak by řekl jeden můj kolega. Arové jsou schopni zahnízdit v 5 letech ale většinou hnízdí v 7-8 roku.

Podle mého soudu jsou papoušci rodu Poicephalus schopni zdárně zahnízdit až ve třetím roce života a abych byl přesnější na konci 3. roku, tedy letos ( v této chovné sezóně 08/09) by mohli poprvé úspěšně sednout papoušci narozeni v na podzim a v zimě O5/O6. Ono to někdy vypadá, že by sedli i mladší, ale opravdu to jen " zkouší ".
To samé platí třeba pro amazoňany. Pohlavně jsou sice vyspělí na konci 3. roku života, ale až na čestné výjimky ( kubánci, vínorudí -i ve dvou letech) zahnízdí až třeba ve 4., nebo 5. roce života. Oratrixové, pomoučení klidně až třeba v 8. roce.
Amazonci většinou poprvé hnízdí na konci 3. roku, ale snůška je většinou neoplozená, ve 4. roce pak většinou hnízdění bývá úspěšnější. Berte tato moje slova jako příspěvek do diskuse.
Na fotce včerejší kontrola u senegalců. Samec 03i samice04 - třetí hnízdění.
S pozdravem Miloš Kaplan

18.1.2009 16:39

lukasd napsal(a):
1.1 amazónek modrohlavý

Ahoj Lukáši,
je to ten sameček, co pochází původně z mého chovu?? Chválím, nádherní amazónci. MK
Na fotce mládě amazónka modrohlavého.

16.1.2009 21:05

problemovypapuch napsal(a):
Zdravím,měl jsem odstavec jak blázen,v podstatě slohová práce,chtěl jsem to odeslat a objevilo se okénko s hlášením chyby a text je v háji, abych to psal znova..Šlak mě trefí..
Vím že se píše o karoténu,že nezabírá u papoušků co se týče barev,ale zároveň se píše o opaku,konkrétně mnou velmi uznávaný a vážený australský ornitolog pan Forschaw napsal,že rozely pestré jsou velice variabilní co se týče ostrosti jejich barev a to z toho důvodu,že se nacházejí na velké rozloze ,jak v suchých oblastech-světlé barvy,červená spíše tmavě oranžová(výživa asi tak suchá semena,minimální množství vitamínů),tak v úrodných hustě zarostlých oblastech,kde jsou tyto rozely tmavší,s ostrými barvami(výživa o něčem jiném,mnoho zeleně,mnoho hmyzu,mnoho bobulovin,mnoho pylu)a vysvětloval to potravou.
Zkuste si udělat pokus,který jsem udělal já:od jednoho páru "vašich mesotypusů"odeberte polovinu mladých do deseti dnů po vylíhnutí (čím dříve,tím lépe když už bude zárodek péra,moc s barvou neuděláte)a krmte třeba dokrmovací směsí KAYTEE,můžete přidat přírodní karotén a ostatní mláďata nechte u rodičů přirozeně odchovat.Jak budou hotová,porovnejte mladé v barvách. "Oko vidí,oko neni..."
Senegalus se nachází v Senegalu, Gambii, Guinei.
Kdysi uznávaný mesotypus,dnes patří do subspécie versteri se nachází ve východní Nigérii,Kamerunu,Čadu.
Versteri po staru západní Nigérie,Ghana,jižní část Pobřeží Slonoviny.
V Nigérii to asi bylo jako v Německu,rozpadlo se to na zapadní nigerijce(Versteri) a na horší východní nigerijce(mesotypus),když pak panu Šimonovi došla zásilka z Nigérie,byl tam mišmaš senegalců nigerijců,byli tam lepší versteri a tuctoví východňáci mesotypusi.Německo se spojilo ve velký západ,ale stále se tam oddělují hlavně ti postaru zápaďáci od vychoďáků,stejné je to u versteri.
Jen těžko v takové várce najdete senegalus senegalus. Je to v jiném státě..když tak zauvažujete,tak koukajíc na mapu zjistíte jednu maličkost,když se podíváte na výskyt formy senegalus,tak skoro sousedí s versteri a na východ dál je mesotypus,tedy meziforma je versteri?,mesotypus má mnohem delší cestu k senegalusům,nežli forma versteri.
Ani pan Zape mě kdysi nepřesvědčil a stále mi nikdo neukázal dospělého versteráka s červeným pod křídly,je to báje a nikdo to neviděl a nezažil,ale každý o tom mluví a věří.
A že rýpu do chovatelů versteri?Asi jsou nejaktivnější,je tu poskromnu chovatelů poicephalů,ale jsou silní,nejaktivnější.A když často píší,občas zareaguji.

Richarde, abych dal váhu vašim slovům, dovolím si ještě jednou na toto fórum umístit svou " krádež" mapky pana Zemana z časopisu Nová Exota, kterou jsem vložil do tématu, které jsem před časem založil ( P. senegalus, senegalus). Mé téma je v propadlišti dějin, ale toto vlákno se má čile k světu. Jinak ve vašich slovech je spousta pravdy. A souhlasím i s panem Daňkem, že mi je úplně jedno, jakou formu chovám, ale senegalce mám proto, že se mi líbí, že to jsou opravdu nejmenší velcí papoušci a že jsou stejně tak problémoví, jako vy, Richarde .
Oranžová - senegalus
Zelená - mezotypus
Žlutá - versteri

S chovatelským pozdravem Miloš Kaplan

15.1.2009 18:34

sunflowersman napsal(a):
Dobrý večer, abych byl konkrétnější tak sem měl na mysli aspergilózu. Zajímá mě,zda se jedná pouze o jakousi predispozici tohoto rodu k této nemoci, nebo je to opravdu velmi častý problém,který se v praxi musí řešit? Myslím to tím směrem, že třeba papoušek vlnkovaný má predispozice k nádorovým onemocněním, ale přeci je velmi malá pravděpodobnost, že se u něj musí objevit. Myslíte si tedy,že zde odchovaní amazónci jsou více imunní vůči této nemoci? děkuji zkušenějším za radu

Aspergilóza se podle mne vyskytovala hlavně u dovozových jedinců, kteří byli ve stresu ve velkém množství na malém místě. Tedy podle mne máte v těch predispozicích pravdu. Já osobně jsem se s touto nemocí ještě nesetkal a doufám nikdy nesetkám. MK

14.1.2009 19:32

chovpapousek napsal(a):
Amazonky chovám asi 4 roky. Jejich chovem ve větším počtu se zabývám asi rok. Po celou dobu co je vlastním jsem se nesetkal u nich s žádnými zdravotními ani jinými problémy. Asi by se tu mělo vyjádřit více chovatelů kteří je vlastní delší dobu, jaké mají v tomto směru s nimi zkušenosti. Podle mého názoru, je asi větší pravděpodobnost tohoto onemocnění při hromadných transportech, tedy při jejich dovozech ze zemí původu a při zhoršení hygienických podmínek . Myslím si, že stačí běžné hygienické podmínky a zvláště v zimním období občasné větrání chovných prostor. Jinak vám mohu chov těchto papoušků, naprosto doporučit.

Amazonky můžete chovat za stejných podmínek jako ostatní jihoamerické papoušky. Tedy v mrazuprostých prostorech, důležitá je také potrava s velkým množstvím máčené, klíčené a ovocné složky. Já osobně chovám rod Pionus v relativně velkých celoročních voliérách s temperovaným záletem, ale není to vyloženě nutné. Amazonky můžete chovat a odchovávat i ve vnitřních voliérkách a Zdeňkovi nádherní amazonci jsou toho zářným příkladem. Důležité je vytvořit harmonický pár, klid v období hnízdění, ale to platí pro všechny papoušky.
Za celou dobu mi na nemoc uhynula pouze jedna samička amazonka modrohlavého, vzorná matka. Pitva nebyla provedena, protože jsem byl na služební cestě a manželka ji zakopala na zahradě. Co jí bylo, je mi dodnes záhadou, protože před úhynem se intenzivně pářila se samcem. A v začátcích chovu rodu Pionus jsem přišel také o samici am. šupikového, ale to byla zasloužilá harcovnice s německým otevřeným kroužkem a byla v době úmrtí minimálně 18 - letá. Myslím, že jejich nároky nejsou nijak zvláštní. A při zachování pravidel základní hygieny nebutete mít vážné problémy.
Na fotce amazonek šupinkový, sameček, odchov 2007, foceno týž rok. Vypadal velmi zajímavě, protože měl na těle spoustu růžových peříček , po přepeření je ztratil. Mám ho dosud v chovu se samicí z Holandska.

Zdravím Zdeňka do Prahy Miloš Kaplan

11.1.2009 10:41

hicks napsal(a):
Dobrý den.
Zajímalo by mě zda raději volíte ruční dokrmování mláďat, nebo přirozený odchov pod rodiči. Jeden z mých pár je schopen vyvést mláďata až do samostatnosti, ale mě osobně příjde, že ručně dokrmená mláďata se do chovu hodí lépe než ty odchovaná pod rodiči.

Co vy na to?

Dnešní kontrola, mláďata jsou dobře nakrmena, ale pár je stále velmi neklidný a kontrolu snáší velmi špatně.

5.1.2009 16:58

chovpapousek napsal(a):
Zdravím Vás Ondřeji. Mláďata jsou už moc pěkná a nejvíc mě vzalo, jak samička v klidu přihlíží jak berete mláďata do rukou a pak je zase dál přijme a opatruje. To zrovna u divočejších senegalců, je dost problém. Těšíme se na další fotky až povyrostou. Zdeněk

Zdravím pánové,
na Vaši pobídku Ondro dávám fotku mých senegalců. Ze 4 mladých jsou v budce 3, jedno zmizelo. Jakákoliv kontrola v budce může být provedene pouze ráno, když rozsvítím v areálu a oba rodiče vylezou. Chvilku koukají a to můžu otevřít kontrolní otvor u budky, vzít foťák a rychle fotit. Rozhodl jsem se, že znovu letos nebudu kroužkovat, protože oba rodiče jsou velmi rozrušení při jakékoliv mé přítomnosti v odchovné místnosti. Jinak mláďata jsou pěkná a silná. Jedno je menší, ale pěkně krmené. V zmizí téměř vše, co jim dám. Je mi záhadou, že letos neberou vůbec slunečnici, ale kvanta ovsa, což nikdy před tím nedělali. A ještě větší zajímavostí je to, že když se mláďata klubala, zřejmě první potravou byla mrkev, které braly v prvních dnech velké množství, teď téměř nic.
Takže dávám kukuřici v mléčné zralosti ( klas denně), vejce na kousky i s skořápkou, suchou směs zrní ( oves, kardi, pohanka, lesknice), máčené luštěniny,slunečnici, kukuřici, suchou vaječnou směs, piškoty, jeden vlašský ořech a klásek senegalského . Ovoce hlavně jablka a hrozno.
Zdravím Zdeňka do Prahy
Na fotce dnešní kontrola.

Miloš K.

3.1.2009 15:01

No teda zrovna do pana D. byste se pane žako() strefovat nemusel. Nevím, co jste vy odchoval, popřípadě jaká univerzita je za Vámi, ale pan D. je Pan chovatel a já bych chtěl jednou odchovat, co kdy odchoval on. Takže v pravopisu to snad nebude.
Paní nebo slečně zadavatelce. Máte krásný pár, dejte jim čas, přesně, jak to psal pan Vícha.
S neanonymním pozdravem
Miloš Kaplan

29.12.2008 09:20

nikolas napsal(a):
Opravdu moc pěkné.Tak si představuji ideální prostředí pro jakékoliv ptáky.A tam nalevo ty okýnka,to jsou zálety?

Kolego, nádhera, protože se nikdo neporadil s vložením fotky, pak vězte, že je musíte vkládat každou samostatně, je to sice trochu pakárna, ale zvyknete si. Máte ty voliéry pod sklem, jak vytápíte. S pozdravem Miloš K.

27.12.2008 17:58

chovpapousek napsal(a):
Zdravím Vás Ondřeji a gratuluji k pěkným mláďatům. Podle mne to skutečně potvrzuje, že je lépe když chovní ptáci se chovatele nebojí a jsou krotcí. Mám zde také dva dvouleté páry senegalců kteří jsou ručně dokrmení a jsem zvědav jestli zahnízdí a jak se budou chovat v době hnízdění. Myslím, že když je ponecháte s mláďaty, tak uděláte dobře. I ta by měla být po osamostatnění krotká a důvěřivá k člověku. Chování mláďat by se mělo přizpůsobit rodičům, kteří jsou pro ně vzorem. O taková krotká mláďata, když jsou odchována pod rodiči bude jistě větší zájem ať jsou to samečci nebo samičky. Já jsem při sestavování těchto párů neměl problém samičky obstarat. Jsou ovšem, ručně dokrmené. Těším se na další zprávy od Vás, o vývoji těchto mláďat. Zdeněk

Ještě jsem zapomněl dodat, že je úplně jedno, zda je mládě pod rodiči, nebo ručně dokrmené. Samozřejmě je problematické umístit do chovu papouška, který byl odchován ručně, naprosto izolován od jedinců svého druhu, dlouho v lidské společnosti a je tedy fixován na lidi. Ale i tací papoušci jsou. Viděl jsem pár kakaduů bílých, kdy samec i samice byli k sobě dáni po téměř 15 letech samostatného chovu v bytě a do roka zahnízdili. Souhlasím se Zdeňkem, že mít krotké ptáky je samozřejmě lepší, než mít divoké plašany. Já mám ptáky poměrně plaché, takže jakýkoliv můj pohyb v jejich blízkosti je stresuje.
Zdravím vás všechny
Miloš Kaplan

27.12.2008 17:41

hicks napsal(a):
Dobrý den.
Chtěl bych v tomto tématu ještě pokračovat a trochu ho ještě rozvést o další zkušenosti. Dnes jsem přemýšlel, že bych odebral pouze jedno, nebo dvě mláďata a zbývající dvě bych nechal v hnízdě, aby je samice mohla sama dokrmit do jejich samostatnosti. Co si o tom myslíte?

Dále by mě zajímalo v poslední době je velký nedostatek samiček tohoto druhu a dost často slýchám, že o samičky je větší zájem a proto i jejich cena je vyšší. Zajímalo by mě pokud odchováte nějaké senegalce ať už ručně či je necháte pod rodiči. zda jim pak necháváte dělat testy na pohlaví a pokud máte mezi odchovy samičky zda si je ponecháváte, nebo je prostě prodáváte dráž než samečky. Jde mi o to, že co sleduji, tak si chovatelé spíše přihazují cenu na starší chovu schopné samičky, ale nevím jak je to u mladých samiček.
Zajímal by mě Váš názor na tyto dvě otázky. Předem děkuji.
Dnešní foto. Nejmladší mládě je stále dobře krmeno.

Zdravím Vás Ondro,
a) Já bych nechal mláďata tak jak jsou, rodiče je dobře krmí a hlavně tento Váš zásah by mohl negativně ovlivnit dění v budce ( ale taky nemusel, vy je znáte líp ).
Zasáhl bych, kdybych viděl, že se v budce něco děje.

b) U amazonků odebírám krev na DNA při kroužkování , okolo 16 .dne, ale u senegalců budu odebírat krev až po vylétnutí a osamostatnění. Máte pravdu, že je samiček méně, ale mám - li třeba 3,1, tak samici přenechám pouze v páru. Cenu nechám stejnou.Většinou ale potenciální kupci ode mne brali senegalce po párech, i příbuzných. Vloni dokonce 3 mláďata najednou i bez DNA.

c) Cenu staršího ptáka, natož samice bych nijak neřešil, ale pokud bude kvalitní, určitě se prodá lépe a za víc než samec.

Na snímku mládě staré několik dní, ještě slepé, dobře nakrmené.
Zdravím


Miloš Kaplan

26.12.2008 18:27

mildaii napsal(a):
Dobrý den, vážení přátelé
ono i v odborné literatuře ( Vašíček) se připouští u poddruhu senegalus i žlutooranžové zbarvení, takže i to samo o sobě zase ztěžuje přesné vymezení pojmu žlutobřichý. Já si spíš myslím, že o příslušnosti k poddruhu by přispěla pouze znalost místa odchytu rodičovské generace, které založily chovy u nás. To je samozřejmě téměř nemožné, takže pravdy se zřejmě nedočkáme. Zaslechl jsem i názor, že u papoušků senegalských dojde k revizi poddruhů. Nám asi nezbyde nic jiného, než se těšit z chovů a ti šťastní z nás i odchovů tohoto skvostu mezi papoušky.
Příjemný zbytek svátečního dne
Miloš Kaplan

No ta fotka se tedy moc nepovedla, vložím jinou .
Ta fotka není fotomontáž, je to můj chovný samec, který mi uletěl a zase se vrátil. Síla lásky MK

26.12.2008 18:21

hicks napsal(a):
Dobrý den. O rozšíření formy senegalus jsem se již pokoušel a jsem v kontaktu s jedním chovatelem, který tuto formu vlastní a občas se mu podaří i odchovy. Lotos jsme zachránili jedno mládě, ale bohužel u mne v době dokrmování uhynulo jelikož už od doby co jsem si ho přivez se mi zdálo, že mládě špatně trávilo. Můj pár, který je vidět na fotkách byl zakoupen podle mých záznamů 14.1.2007 na burze v Přerově od jednoho mého známého, který mi tvrdil, že je to odchyt rok 2004. Pravděpodobně je měl u sebe a jelikož mu ptáci nehnízdili, tak je prodal. Ptáci jsou okroužkováni otevřenými kroužky. Tito ptáci měli mladé, ale bohužel mláďata se dožila pouze 20 dní života. Další snůška byla čistá, z další se mláďata neproklubali pravděpodobně kvůli špatné vlhkosti a z poslední jejich snůšky ptáci bohužel sesedly. Jen tak mimochodem tady poblíž jeden můj známý vlastní žlutobřiché ptáky, ale kvůli jejich nedostatku je chce spárovat s oranžovobřichou formou. Zatím se mu to nepovedlo a tak doufám, že ho přemluvím, aby mi nějaký ten kus čisté žlutobřiché formy prodal. Co se týká ptáků na fotkách, tak mi to nedalo a musel jsem je dnes znovu odchytit, abych se ujistil zda jsou opravdu žlutobřiší a musím říci, že buďto jsou čistí žlutobřiší a nebo jsou to kříženci dvou zeměpisných forem, protože moji oranžovobřiší mají opravdu oranžová břicha, kdežto tito ptáci jsou spíše žlutější. V tom případě pokud by se jednalo o křížence dvou forem bych se přiklonil k názoru pana Kaplana, že se ptáci už v přírodě nějakým způsobem prokřížili. U mě tedy vše ukáže čas.

A abych nezůstal pozadu, tak zde je dnešní fotka, už opeřujících se mláďat formy mesotypus.

Dobrý den, vážení přátelé
ono i v odborné literatuře ( Vašíček) se připouští u poddruhu senegalus i žlutooranžové zbarvení, takže i to samo o sobě zase ztěžuje přesné vymezení pojmu žlutobřichý. Já si spíš myslím, že o příslušnosti k poddruhu by přispěla pouze znalost místa odchytu rodičovské generace, které založily chovy u nás. To je samozřejmě téměř nemožné, takže pravdy se zřejmě nedočkáme. Zaslechl jsem i názor, že u papoušků senegalských dojde k revizi poddruhů. Nám asi nezbyde nic jiného, než se těšit z chovů a ti šťastní z nás i odchovů tohoto skvostu mezi papoušky.
Příjemný zbytek svátečního dne
Miloš Kaplan

25.12.2008 17:26

cone napsal(a):
Dobrý večer, Miloši budu držet palce, ať to vyjde odchovat pod rodiči. Já jsem letos pořídil zvlhčovač vzduchu, prozatím jsem jej ještě nepoužil, mám v odchovné místnosti kolem 20°C a rel. vlhkost asi 65% stabilně.Ondro, nejsou to dva samci?
Přikládám foto třítýdenního mláděte mesotypus, momentálně pod rodiči / a doufám, že ho i odstaví /. Také se připojuji k pozdravu do Prahy.

Mám před sebou mnou již zmiňovaný článek pana Zemana z Nové Exoty z května 2003. Jeho považuji za jednoho z největších odborníků na problematiku Afrických papoušků a to zejména rodu Poicephalus u nás, možná i v Evropě a seriál jeho článků prostě u nás nemá konkurenci. Má zde rozdělení takové to klasické, ale má zde i mapku výskytu a tu jsem si dovolil bez autorova svolení vyfotit a umístit zde na fóru. Doufám, že ta fotka bude kvalitní i po nezbytném zmenšení.

Oranžovou až okrovou barvou je označeno území. kde se vyskytuje nominátní forma, tedy senegalus senegalus. Území je to největší svou rozlohou, ale taky určitě problematické, co se geopolitických témat týká. Proto odsud již dlouho nejsou dovozy. První dovozy k nám a zřejmě i první odchovy tedy opravdu byly formy senegalus, která však z našich klecí a voliér postupně mizí, jestli už nezmizela úplně.

Zelenou barvou je označeno území formy mezotypus a zřejmě z Kamerunu se v posledních letech dovážely tisíce senegalců, které máme právě teď ve svých voliérách.

Žlutou barvou je označeno území, kde se vyskytuje forma versteri, její uzemí je tedy nejjižnější a dostala se k nám zřejmě jako výjimečný dovoz, zřejmě z Ghany.

Co je ale na té mapce pro mne nejzajímavější je, že všechna tři místa výskytu se střetají právě v jednom bodě a tím bodem severozápad Nigerie, kde se opravdu všechny tři formy stýkají. Možná vás taky napadne to, co mne, že právě tento fakt může zapříčinit to, že se tu hádáme, co je a není versteri, co je a není senegalus.

Ještě jednou se omlouvám panu Zemanovi za to, že jsem okopíroval jeho mapku z článku, ale je to můj příspěvek do velmi plodné diskuse a bylo by fajn, kdyby se pan Zeman třeba také vyjádřil.
Zdravím Miloš Kaplan

25.12.2008 16:19

chovpapousek napsal(a):
Přeji příjemný sváteční den. I já se tak trochu o papoušky Poicephalus zajímám a mohu potvrdit, že jsem tak zvané senegalce "citronky" neviděl už ani nepamatuji. Zajímavé je, že moji první senegalci, to už je asi tak před více jak 30 lety, byli krásně citronově žlutí. Měl jsem dva páry a byli z odchytu. Po několika letech neúspěšného chovu, jsem je prodal jiným chovatelům, aby zkusili štěstí oni. Jestli měli více štěstí v chovu, jsem se ale nedověděl. Tenkrát byl ale velký problém, mít i jistotu, zda skutečně vlastním páry. Ptáci se ale spolu pářili, lezli do budek ,ale nedočkal jsem se ani sneseného vejce. Řekl bych, že i tito problémový papoušci se postupně domestikují a jejich odchovy jsou dosti časté. Jak jsem se ptal i svého známého chovatele z Německa, tak i tam silně převládá v chovech mesotypus. Gratuluji Milošovi ke zdárnému líhnutí senegalců a i za to, že je ochoten se tu s námi podělit o fotky ze svého chovu. Bylo by pěkné i kdyby později třeba dal i další, jak se mláďata vyvíjejí. Zdravím i pana Šišku a díky za jeho příspěvky. Je to jeden z mála chovatelů, kteří tu mají vždy nějaký zajímavý příspěvek, který si rád přečtu. Doufám, že i pan Hála se nám tu později pochlubí odchovem jeho pěkných senegalců. Zdravím všechny fanoušky, chovu papoušků. Zdeněk N.

Děkuji za odpovědi, vážení přátelé,
Tenhle můj pár je taková rarita, alespoň z mého pohledu. Hnízdil mi 3x , snesl 10 vajec ( 3+3+4 ), všechna byla oplozená, ale 1. snůšku nevyseděl, všechna mláďata uhynula. Řešili jsme totu spolu na nemoderce, bylo to malou vlhkostí v hnízdě, protože na rozdíl od všech ostatních senegalců se tato samice při závěru inkubace snůšky nekoupe. Řeším to tak, že snůšku pravidelně vlhčím a zbylé 2 snůšky zatím 100%. Vloni odchovali bez problémů všechna 3 mláďata, ale nekroužkoval jsem, protože jsem prošvihl termín a nechtěl jsem riskovat. Letos to zkusím, i když se přiznám, že z toho mám strach. Jinak chovný pár je o pár vláken níž, jak se ptal kolega na určení pohlaví senegalců.Oba jsou nekroužkovaný odchov ČR.
Takže odpovídám panu Šiškovi - pokusím se opět o odchov pod rodiči, ale jsem domluven s kamarádem, že v nejhorším případě je odebereme a dáme k němu. Já odchov ručně neprovádím.
Panu Hálovi - vypadají opravdu jako žlutobřiší, jak jsou staří?
No a Zdeňka zdravím do Prahy a děkuji za reakci a fotky budou, tedy jestli bude co fotit.

Přidám fotku odchovné klece, je to klasika bednová klec o rozměrech asi 90 x 70 x 65, budka připevněna z venku, teplota je mezi 12 až 21stupni. Od dubna do září jsou venku, takže jsou bezvedně opeřeni a nabiti energií.
Miloš

25.12.2008 12:56

Vážení kolegové,
před časem se zde ( na nemoderce) řešilo, jak má vlastně správně vypadat papoušek senegalský nominátní formy. Já se přiznám, že čistě žlutého senegalce jsem již hodně dlouho neviděl. Podle pramenů ( Zeman - Nová Exota ,květen 2003) se k nám dováželi hlavně v 70. až 80. letech minulého století. Na fotce, která je u tohoto článku, je opravdu žlutě vybarvený jedinec. Domnívám se, že se v současné době jedná v našich i evropských chovech o stejnou vzácnost jako opravdu čistý versteri. Jestliže někdo chováte tento poddruh, dejte sem do tohoto vlákna nějakou fotku, případně s popisem, proč si myslíte, že máte opravdu poddruh senegalus.
Jinak na fotce je dnešní kontrola u senegalců mezotypus 4 vejce, 4 mláďata, jedno se právě klube z vejce - krásný vánoční dárek.
Krásný sváteční den Miloš Kaplan

23.12.2008 16:24

hicks napsal(a):
Tak to Vám gratuluji. Osobně si myslím, že mláďata lépe prospívají než když jsou krmena instantní kaší. Rodiče přesně vědí kdy a v jakých intervalech krmit. Mě docela překvapuje osud nejmladšího mláděte. Jde o to, že se vyklubalo s velkým zpožděním a taky za mé částečné pomoci. Zajímavé bylo, že se klubalo snad dva dny z vajíčka. Dva dny jsem viděl na vajíčku prasklinu a nakonec mi to nedalo a musel jsem zasáhnout. I když je mládě menší právě kvůli tomu, že je nejmladší, tak i přesto je dobře krmeno. Určitě vložte fotky pokud budete moci.

Připopojil bych se do diskuse s tím, že pokud pár toleruje vaše zásahy do budky, nevadí mu relativně velmi rušivé zásahy v jeho okolí, nechává být kroužky, bere všechno kvalitní krmení, které mu předkládáte, nechal bych vše na nich a případně bych tedy odebral až 2. snůšku. Je to samozřejmě věc názoru, ale k takovému páru Vám nemohu nic jiného, než ze srdce pogratulovat. Milda