
miloš123
Informace o uživateli:
okrasné ptactvo,psi,včely
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 15. 3. 2023 16:41:35
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Dobrý den, mohl by mě někdo poradit?mám 14 včelstev včera při kontrole medníku je v některých včelstvech medník téměř plný a některá včelstva mají zanesený sotva dva rámky.řepka u nás uz skoro dokvétá.síla včel je řekl bych taky skoro srovnatelná.nikdy sem se s tímhle nesetkal tak snad poradíte čím to je.mohlo by to být letošním suchem?diky.
Po dlouhém pátrání na internetu jsem zvolil louh.demižon byl starý a byl v něm usazený vinný kámen po dvou hodinách působení louhu jsem vypláchl vodou a použil kys.citronovou na neutralizaci.demižon je jak nový.medovinu mám už naloženou a ted už zbývá jen čekat.díky za nápad se sodou, ale demižon by se mě ani do brutaru nevešel.
tom.50
napsal(a):
Dával jste Gabon? Já ano a žádné kyseliny, tedy už několik let nepoužívám Formidol.
A jestli nemáte ve vč nikde plod, pak buďte rád, že to padalo tak málo. Tedy jestli jste fumigaci udělal když byla teplota vzduchu ne předepsaných 9, ale raději tak nejméně 11. Jeden můj kámoš to začal dělat dopoledne, než včely vyletí (a těch pár, co už venku je, klidně počká a nezkřehne - bude jen tepleji v tom dni, ale nesmí jich být moc) a já to už třetí rok dělám taky tak. Tedy dopoledne a lze tak dosáhnout vyšší teploty a tím vyšší účinnosti fumigace. Jakmile je méně než těch 9, pak jsou semknuté v chumáči a plyn - výpary Varidolu - se nedostane dovnitř a nezasáhne všechny včely a tedy brouky na nich.
A právě tak alternativci zuřivě odmítaný acetonový aerosol má tu výhodu, že nemusí být těch nejméně 9 a aplikuje se i když je jen málo nad nulou. Pokud ho uděláte (neexistuje jediný rozumný důvod ho nedělat když děláte fumigaci), je to jakási pojistka (aspoň já to tak beru), že kdyby ani obě fumigace nebyly účinné (a měl bych nejistotu jako jí máte nyní vy), pak to "aceton" jistí. Ten je účinný vždy a nejde u toho udělat nějakou chybu. Aspoň kde já vím, všude to jezdí dělat spešl proškolený funkcionář, který chybu neudělá.
Aby bylo jasno, aceton je jen nosič účinné látky.
Ano gabon flum tam byl v září.na jaře nátěr plodu i když nebyl nařízený plus fumigace, po prvnim medobraní kys.mravenčí.asi to také bude tím ze v okolí nemáme žádné alternativní "sebevrahy"kteří si léčí podle svého "rozumu"co jsem se ptal ve svém okolí tak spad nebyl nijak dramatický.přeji hodně úspěchů.
tom.50
napsal(a):
Nechápu proč příští rok. Matky se mění právě teď, vy si myslíte, že na jaře seženete matku a nebo oddělek? A nebo co a jak si představujete? Přečetl jste si nejdřív odbornou literaturu?
Proč budete měnit matky, jak jsou staré? Chcete je měnit kvůli věku? Starou matku si velmi často vč samo vymění, právě nyní a nebo v srpnu a i ještě v září tak zvanou Tichou Výměnou - TV. To je úplně nejlepší.
Nyní stačí ve vč matku usmrtit a vč si vychová matku samo z nouzového matečníku, skoro vždy se to podaří, ale matka nebude kvalitní. Bude ale mladá.
Prostě možností je mnoho, záleží čeho tím chcete dosáhnout a tedy proč to chcete udělat a podle toho se teprve volí nejvhodnější způsob.
Já si nejraději udělám odd teď (už v květnu, ale i nyní to jde), v něm si "udělám" matku jakou chci a vyzimuju jak vč se starou, tak oddělek. Zimuju skoro vždy 60-80% oddělků k počtu včelstev. No a není nic snazšího než pak na jaře osiřet vč a spojit ho s oddělkem. Když si neumíte vychovat matku, kupte si nyní oddělky s kvalitními matkami od chovatele s dobrou pověstí, vyzimujte je a zjara uvidíte. Teď ještě oddělek seženete (možná), na jaře nespíš ne.
Jestli čtu dobře nikdo nepsal na jaře, ale příští rok.Objednejte si matky na Vámi daný termín a vyměňte je podle potřeby.jen je dobré načíst kdy je vhodná doba a vyberte si způsob jakým to provedete.Možností je spousta od oddělku az po přeleták.přeji hodně úspěchů.