Miniagro

Moje příspěvky

10.10.2018 21:58

Je vidět, že Tom to má přesně zmáknutý. No holt stará škola, kam patří i ta historie. Začínající včelaři by měli začít s učením v tom roce 1904 a postupně až do současnosti. Myslím , že by ubylo mnoho hloupých dotazů. Jen bych nepoužíval slovo komunisti , ale za komunistů. O tom co budou vyrábět za úl bednáři v Brně zas tak okresní tajemník nerozhodoval. Bylo to přeci jenom družstvo. V té době jsem byl zaměřen taky na výrobu pro včelaře a vše probíhalo v klidu. Ono se dnes mnoho věcí zveličuje.

20.2.2017 17:12

Dobrý den, optejte se zde zohodonin@vcelarstvi.cz.

27.11.2016 18:44

To je zcela jednoduché. Varroáza nežere živé včely, ale jen na nich žije. Líhne se v zavíčkovaných buňkách včelího plodu, kde tento plod ožírá a tím se líhnou nezdravé včely, které dlouho nevydrží. Podzimní léčení slouží jen k tomu aby varroáza co je nyní na včelách se zničila a do jara aby šly včely čisté, nebo s co nejmenším počtem brouků, ale o tom jistě mluvíte na schůzích a čtete v časopise.

26.11.2016 21:26

Dobrý večer,
jde o to zda mrtvé včely zůstaly na dně úlu a nebo je úl prázdný a jsou tam jen zásoby. Pokud to chcete vědět přesně, odeberte vzorek mrtvolek a pošlete do výzkumáku do Dolu na rozbor. Pokud je úl prázdný, je to varroáza bez ohledu na spad brouka.

11.11.2016 18:06

Myslím, že to je příliš rychlé chladnutí.

Diskusní téma - Vosk
2.11.2016 17:53

Přeji dobrý večer, jak píšete, že jste včely léčila a ony uhynuly týden po druhém léčení, beru podzimním, tak tím už to je všechno špatně. První léčení koncem řijna, druhé koncem listopadu a třetí do konce roku.Vše co je jinak, je podle veteriny špatně.

1.11.2016 18:45

Přeji dobrý večer, Váš problém není až tak velký. Toto jak popisujete je typický případ úhynu na varroázu.Zřejmě jste neprovedla letní ošetření včelstev proti varroáze a nebo nedostatečně a to je příčina silného zamoření včelstev s tímto koncem a přesně v tento čas.Včely napadené silně varroázou neumírají v úle ale mimo něj. Ty ostatní jsou na tom možná lépe a také možná už tam žádné včely nejsou. Myš v úle se projeví tak, že rozkouše včelí dílo a nanosí lupení, na dně úlu je pak lopata bordelu.

19.8.2016 18:41

Ve Vašem případě je rada jednoduchá. Když začnou včely loupit, není obrany, jedině včelstvo odvést někam daleko, ale tam ho klidně mohou loupit jiné včely. Včely vymíst, úl uklidit a oni se někam vžebrají k jiným. Příště alespoň budete vědět, že komerčním, kde se především počítaji Kč nemůžete všechno věřit.Ono stačí, když máte 20 včelstev a z každých můžete vzít rámek zavíčkovanýho plodu a oddělek takto posílit, ale jistota to v tento čas stejně nejni.

18.8.2016 18:45

Před 14ti dny jsem potřeboval přesunout včelstvo v rámci včelnice asi o 30 metrů. Ráno jsem ho naložil na kotouč a jelo. Na novém místě jsem ho zavřel a otevřel jsem větrání v podmetu a místo strůpku jsem dal okenní síť. Druhý den jsem ho otevřel a vše bylo v pořádku. Dnes většina lidí začne včelařit tak, že dotáhne domů včely a pak na internetu shání rozumy a přitom stačí si koupit základní včelařskou učebnici, jako je Včelařství od Veselý a kolektiv. Není otázka na kterou by tam nebyla odpověď. V této době mít něco na 6ti rámcích je blbost a ještě ta mezistěna, to nemůže dopadnou jinak než jak to skončilo vyloupením. V přírodě má budoucnost jen silný a zdravý jedinec.

7.7.2016 18:08

Zdravím Venco, svazenka je vynikající rostlina pro včely, je daleko lepší než řepka. Med je z ní tmavší a hustý a vydrží déle tekutý.

6.6.2016 18:49

Stačí omést do vysoké trávy a úl dát pryč.Trubčice je těžká a nedokáže vzlétnout a včely se vžebrají do sousedních.

18.4.2016 18:13

Tady je část návodu.
Varroáza a hlad
R.2014 byl ukázkovým příkladem spolupůsobení hladu a asistované loupeže. Jaro 2014 bylo nádherné, kvetlo všechno dohromady – včelařský ráj. I pro varroázu byly podmínky ideální. V tomto roce jsem poprvé životě musel začít již vytáčet 28.4. Medu a rojových misek bylo v úle spousty. Po řepkách přišlo NIC. Na lípách a javorech medovice, ale včely ji nesbíraly. Hořčice, která mnohdy dává více medu nežli řepka, dala velmi málo. Včely silně omezily plodování. V této době dostatečně namnožená varroáza napadla podstatně zmenšené plochy plodu. Po vylíhnutí tohoto plodu přešla na dospělé včely. Ani trubci v tomto období nepomohli naředit zamoření úlů varroázou. V tomto období byli trubci předčasně vyháněni z úlů a tak veškerý tlak varroázy se soustředil na dospělé včely.Včelstva umírala. Na Moravě padlo více včel než v Čechách. Roky 2014 a 15 si včelaři budou kvůli úhynům pamatovat dlouho.

Co dělat, abychom zabránili úhynům
1. Musíte včelstva chránit a ne množit varroázu! Nejúčinnější období likvidace varroázy je předjaří. Jedná se o dobu před zavíčkováním prvního trubčího plodu.
2. V případě dlouhodobé bídy - včelstva pokrmit, stačí řídký roztok cukru,3 litry na týden.
3. V sezóně udělat 3x – 4x průzkum, zda je ve vašich včelstvech varroáza. Pozor na asistované loupeže!
4. V podletí udělat zkoušku na zamoření krajiny v okolí vašich včelstev.

Práškový cukr
Musí být suchý, jemný, bíložluté pytlíky z Dobrovického cukrovaru. Nezáleží na množství cukru, který do úlu dáváme, ale na jeho včasném použití! Předávkovat cukr není možné. Opakované cukrování vám dá jistotu, že ani asistovaná loupež v průběhu sezóny vás nepřekvapí. Já cukruji při každé návštěvě včel (vrchovatá polévková lžíce stačí na 4 nástavky 39 x 24).
Jak působí práškový cukr?
Práškový cukr působí příznivě na včelstva v několika směrech.
1. Mění povrch včel a trubců tak, že varroa ani v plné síle se na včelách ani trubcích neudrží!
2. Zvyšuje čistící pud včelstev. Toto je důležitá prevence u nemocí včelího plodu/ mor plodu /.
3. Aktivizuje včelstvo při vyhledávání snůšky/ jako u podněcování/.
4. Při odebírání medu na několik minut „drží „ včely v plodišti.Nedochází k mačkání včel při manipulaci s nástavky / pozor nesypat medné plásty/.
5. Upozorňuje včelaře na bezsnůškové období. Je-li nedostek sladiny v přírodě, dělnice se seřadí okolo práškového cukru na horních loučkách. Nutno dát řídký cukerný roztok.

Pracovní postup
Vyrobil jsem cukřenku z prázdné umělohmotné dózy od Granka. Víčko jsem provrtal otvory o průměru 7 mm. Kdo si cukřenku neumí udělat, stačí sáhnout do pytlíku s práškovým cukrem a posypat horní loučky nástavku. Dávkování v tomto případě je trochu problematické, dejte raději 2 hrsti.Lepší je dát cukr do rámkových mezer, nerozebírejte včelstvo. Cukr sypte přímo na horní loučky plodového truhlíku.Ostatní práci s cukrem udělají včely samy. Doba použití cukru je důležitá. Pod víčka plodu se cukr nedostane. Musíte stačit včely pocukrovat 2 – 3x před zavíčkováním první trubčiny. Tím zajistíte, že se samičky varroázy se na trubce nedostanou. Doba po důkladném jarním proletu je to nejlepší!

Kontrola úspěšnosti vaší práce
Na první zavíčkované trubčině ve stádiu nymfy – starší trubčí plod – napíchněte odvíčkovací vidličkou na med trubčí plod. Vytáhněte jej z buněk a pohledem na spodní stranu vidličky zjistíte, zda na trubčích nymfách je varroáza. Na úlu stačí prohlédnout 2 – 3 vidličky, na stanovišti prohlédněte alespoň polovinu včelstev-minimálně 10. Neměli byste najít ani jednoho roztoče! Když varroázu najdete, jsou možnosti následující:
- máte špatný cukr – vlhký, hrubý, zhrudkovatělý
- u vašich úlů proběhla asistovaná loupež
Chcete-li se varroázy zbavit i při zavíčkovaném plodu, musíte vědět, že práškový cukr působí na varroázu pouze krátce. Včely jej snědí během 12 – 16 hodin. Jeho účinek musíte obnovit novým cukrováním. Stačí abyste překryli dobu, po kterou je varroáza schována pod víčky plodu, musíte cukrovat 7 – 8x, každých 48 hodin.

Podzimní kontrola zamoření okolí vašich včelstev
Jak jsem se již zmínil, cukruji při každé návštěvě včelstev, tj.15 – 20 x za rok. Spotřeba cukru činí na úl cca 2 kg. V polovině září přestaňte cukrovat, koncem října nebo začátkem listopadu - dle počasí – zapalte večer doutnající pásek s léčivem, ráno zkontrolujte podložku. V případě silného zamoření okolí vašich včelstev, bude na podložce vždy u několika úlů silnější spad než u ostatních. Z 50 -60 včelstev na stanovišti jsou zpravidla 3 – 4 včelstva se silným spadem v počtu stovek až tisíců roztočů. Toto jsou výsledky ze silně zamořené krajiny, kde je spousta volně žijících rojů. Včelstva, která se podílela na asistované loupeži u rojů ve volné přírodě nebo u vašich sousedů, jsou ta se silným spadem. U oddělků dělaných brzy z jara je spad roztočů minimální a počítá se na kusy. Podle spadu se rozhodněte, jak moc důležité je ochránit včelstva v předjaří roku příštího.
Pokud budete včely cukrovat, vyndejte varroa síť / síto nad podložkou/. Uvidíte tak čistá dna jak nikdy předtím.

Závěr
Metodika cukrování chrání včely po celý včelařský rok. Nedovolí, aby se varroáza v sezoně přemnožila. Za dobu co práškový cukr používám, jsem ochránil 5000 svých včelstev bez vnějších známek poškozením natož úhynu.Je s podivem, že tyto zkušenosti nechce odborný tisk poskytnout svým čtenářům. Pokud varroázu v úlech nemáte, nemůže vám včelstva poškodit! Zimní rušení včelstev aerosolem je zločin, za který jsou včelaři trestáni podstatně nižšími výnosy medu. Hlavní rozdíl mezi cukrováním a chemickou ochranou spočívá v tom, že já varroázu odstraním a kontroluji její nulový stav v úlech. Chemická cesta toto neumožňuje, protože používané látky na zabíjení varroázy jsou škodlivé lidem i včelám. Gigantické úhyny včelstev, jež se za dobu 30 let v krajině vyskytly, stačily. Odejděme od chemie, je to slepá ulička.
Všechny informace zde napsané, můžete s mým souhlasem šířit. Svítek Ludvík, Přimda
svil@svil.cz.

30.3.2016 18:25

Nevěšte hlavu, v učebnici Včelařství od Veselý a kolektiv (základní kniha každého včelaře) je mnohé o vosku i jak jej napravit.

Diskusní téma - Vosk?
27.3.2016 18:44

Http://www.vcelarstvi.cz/ Tady najdete mnohé, i o dotacích.

5.3.2016 21:23

Určitě je brzo, já bych to typoval tak za měsíc.Já osobně již nástavky nepřehazuji až když kvete řepka a vytvářím jakýsi medník.Taky si myslím, že je potřeba, aby došlo k podnícení, v přehozeném spodním nástavku zásoby poškrábat vidličkou, aby včely měly pocit potřeby zásoby přenášet nad plod.

23.2.2016 18:16

Tam se točí na každé straně rámku takové malé asi 1cm široké lopatičky jedna vedle druhé po celé šíři rámku a ty plást odvíčkují a vosk padá dolu do šuflete, ve kterém je nade dnem síťka. Vosk zůstává na síťce a med skápne na dno šuflete, odkud se může večer vypustit nebo vylít.

11.2.2016 17:33

Odvíčkovač mám už asi 5 roků.Práci to zrychlí asi o polovinu.Souše co jsou vytažené přes rámek to stovná s rámkem, co je propadlé to neodvíčkuje.Mezerníky nevadí.Dělají to tuším Slovinci.

15.12.2015 18:56

To už tady všechno bylo.Znal jsem ještě včelaře, který v těchto starých almárkách včelařil a pamatuji jím líčenou radost z vynálezu Adamcova rámku.

14.12.2015 17:18

To je největší blbost poslední doby.

17.11.2015 19:31

Nevím, zda ušetříš nějaký čas. Bedýnka mě trvá asi 3/4 hodiny.Už jsem na to zvyklí a měnit to nebudu.