
MiP
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 3. 12. 2019 18:17:09
Naposledy přihlášen: 3. 7. 2020 11:42:52
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Dobrý den, pokud ji to táhne ode dna k hladině evidentně bez jejího přičinění, může to být problém s plynovým měchýřem nebo spíše nějaký problém ve střevech, která jsou nafouknutá plynem. Záchrana je v tomto případě asi nemožná. Nekrmíte ji granulemi? Je možné, že nebyla zvyklá na vaše krmení a neustála to. Já granulím obecně moc nevěřím a nechávám je před krmením nabobtnat, pak až je dávám rybám.
mesič
napsal(a):
Tak hlásím osádku, musím udělat reklamu na sladkovodnikrevetky.cz, výborná komunikace a vše přišlo živé a je aktivní. Zatím mám 8x crystal red, 2x crystal black, 2x japonika, 2 samice CPO + 1 samec CPO.
Vše plave, žere a člověk by nevěřil, jak rychle dokázaly krevetky očistit list od řasy. Ale příjde mi, že jdou na takovou tu hnědou krátkou, ale vláknitou ignorují, zkoušela jsem na 2 dny zhasnout, ale nic :-( očistuji to kartáčkem, ale za 2 dny naroste o 5 cm, tak uvidím, jestli se na ní vrhnou nebo ne nebo třeba ta neritinka....
Kvalita fotek nic moc :-(
Gratuluji k úspěšnému startu. Krevety mě zatím minuly, takže jestli se pustí i do vláknité, netuším. Pokud ji tam nemáte moc, tak ji odstraňujte mechanicky. Navíc vláknité řasy je určitě více druhů.To si časem sedne. Zhasínaní pomůže na vláknitou, která se tvoří ihned po založení. V zaběhlém akva je podle mě jiná, taková pevnější a hustější. V řasách se ale nevyznám, to už jde mimo mně ;)
milhaus
napsal(a):
omlouvám se za kvalitu, pro představu snad stačí... při vyšší teplotě bude zřejmě rostlin méně
28°C běžné rostliny normálně ustojí, tolik máme přes léto v akvárku taky. Jak jste zmiňoval červené neonky, ty jsou v pohodě. Dále skaláry, bez problémů to snesou. Můžete zkusit i Labeo bicolor nebo frenatus, případně tetry černé, SAE. Obojí máme a drží se celkem ok.
Dobrý den,
nejjednodušší je dát inzerát "daruji/prodám akvárium i s rybami". Jinak je asi jedno, jestli ryby půjdou do nového prostředí, může být i lepší, třeba větší akvárium apod., nebo se stávajícím akváriem. Problém je, že před převozem se musí stejně většina vody vypustit a pak na místě napustit nová. Nebo byste to museli převézt i s vodou např. v kanistrech, aby se u nového majitele daly ryby hned vypustit. Možností je spousta, jen záleží na tom, jaké manévry bude někdo ochotný podstoupit ;)
150W bude stačit bez problemů. V 290l nádržích mám stejný výkon a akvárka jsou bez krytu. Doporučuji sehnat rozměrově co nejdelší, protože pak odporový drát v topítku vydrží více. Osobně bych to klidně z počátku zkusil bez topení. Když to světlo nevyhřeje, přidáte topení. V létě budete spíš řešit opačný problém, akvárko se může přehřívat.
Pokud se bavíme o akvárku umístěném v běžném pokoji a chcete topit na cca 26°C, bez problémů bude stačit 150W, s rezervou 200W. Samozřejmě s termostatem. Značka je jedno, já používám různé a rozdíly zde prakticky nejsou. Pokud má akvárko kryt a nějaké vykonnější osvětlení, tak topení pro běžné ryby nebudete ani potřebovat.
Trochu mimo téma, i když to vlastně souvisí. V pondělí se mi povedlo v jednom akváriu přiskřípnout vzduchovou hadičku, co vede do filtru a úplně zastavit filtraci. Do té doby neměřitelné NO2 vyletělo za cca 12 hodin do rudých výšin. Tak jsem rychle přelovil přeživší ryby do jiného akvária, hodně jich to, bohužel, nepřežilo. To vždy zamrzí, když to v akváriu vypadá jak po bitvě.
Obecně - toto je zářný příklad o důležitosti filtrace. Zvláště, pokud je akvárium nevyvážené - bez živých rostlin a přerybněné. Takováto akvária jsou životně závislá na technice kolem, bohužel, prakticky všechna Malawi akvária.
Po pravdě nevím, co je to za červi. Měl jsem je často po založení akvária také. Mohou to být ploštěnky nebo Stylaria lacustris. Vždy mi po čase sami zmizeli, jak jsem nasadil ryby. Nálevníci nejsou okem vidět a pokud se přemnoží, tak je voda mléčná. Navíc se nálevníci množí nejčastěji po založení akvárka. Ty bych vyloučil.
Asi bych je nechal být, uvidíte, jak se to časem vyvine.
Holt někdy se stane, že nějaký živočich není zbarvený, jak by si člověk představoval. Ale do záchodu jej kvůli tomu přece nespláchnete, ne? Tak si pak pořídíte ještě jednu neritinu a alespoň bude kontrastovat k té stávající.
Limnophila je nezmar. Klidně stříhejte horní části, ona v daném místě vyrazí znova. Nedělá oddenky do stran. Čas od času je dobré vytrhat ty spodní části a zasadit ostříhané vršky. Limnophila nemá nějaké extra kořeny, substrát se skoro nehne, když vytáhnete spodní část. Když ji zasadíte, drží tam spíše silou vůle A nebo ji ustřihněte úplně u dna a co zůstane ve dně se rozloží. Můžete ji nechat i plavat na hladině.
Šnek - z podmínek a z toho, co jsem měl mi zůstává ampulárie. Jinak bych úplně nezavrhoval pískořky, sice se zavrtávají, ale zase díky nim nehnije dno, protože jej neustále provrtávají. A pokud nemáte nějaký načančaný landscape a kopečky, která by pískořky zaručeně srovnaly, tak bych o nich popřemýšlel. Nicméně, jak je tam jednou dáte, už se jich nezbavíte.
Kryt - nemá panty a nejde celý vyklopit? Já mám set Pacific a tam je zmíněný půlkruh na krmení a pak jde celý kryt vyklopit do svislé polohy.
Už sem to sem jednou posílal, tady je fotka mého upraveného krytu, kde jsem umístil nerezový chladič a na něm mám připojené power ledky (na fotce je jen jedna, jinak tam jsou tři). Jdou zde připojit i LED pásky, jsou tam na to díry. Z venku jsou vidět jen hlavičky šroubů. Tolik pro inspiraci, až budete tunit akvárko
S rostlinami se to dalo předpokládat. Řasy nejčastěji rostou na starých listech, proto se tvoří hlavně na těch rostlinách, které stagnují. Časem Vám tam zůstanou jen ty rychlerostoucí a nenáročné. Ty náročnější to asi neustojí a postupně zaniknou.
Voda bude zabarvená ještě dlouho, ale klidně ji postupně vyměňte. Ono to ale moc nepomůže. Na průzračnou vodu si ale budete muset ještě počkat, někdy to trvá třeba půl roku, než kořen přestane úplně barvit. S osazením bych počkal, až NO2 vůbec nezměříte a test zůstane bez barvy. Protože jak tam dáte něco živého, tak stoupne hladina organického odpadu a může se zhoupnout i NO2.
Mě se ještě osvědčila jedna věc. Vzniklo to víceméně náhodou a říkám tomu "test NO2 na 24 hodin" Když měřím NO2, tak to dělám tak, že udělám ten test a nečekám, jestli se zabarví do růžova. Pokud je voda ok, tak je to vidět okamžitě po provedení testu, že se vůbec nezačne zabarvovat. A kdysi jsem zapomněl ten test vylít a nechal jsem jej do druhého dne. A zde jsem jej našel růžový, i když z počátku byl bez barvy a vše vypadalo ok. Tak jsem to samé udělal na zaběhlém filtru a tam se výsledek testu nezabarvil ani do druhého dne. Hledal jsem nějakou závislost a u opravdu dobře zaběhnutých filtrů se mi test nezbarví ani po 24 hodinách. U nově založených akvárií (cca 3 týdny) test ukáže ve stanovené době 0 NO2, ale po 24 hodinách je do růžova. Výše popsané dělám s testem od Aquaru.
Takže když to shrnu, bych ještě počkal
Se dřevem ve vodě bývají z počátku občas problémy. Štětičková řasa je zelená, ne hnědá. Něco na něm prostě vyrostlo. Kořen je ideální předem nějaký čas máčet mimo akvárium. Podle fotky to není klasický kořen z řašeliniště, ty jsou jiné. Toto je nějaká exotika. Jestli to půjde snadno dolů, tak jej klidně vytáhněte a vydrhněte. A při té příležitosti jej klídně svažte. Pokud to nejde dolů a tmavne to dřevo, tak se na to vykašlete. Barva vody je ok, nemá teď na nic vliv, časem přestane kořen barvit a postupnou výměnou vody se to vyčistí.
Vláknitou řasu motejte a mechanicky odstraňujte, pokud ji není moc.
NO2 test je neocenitelný, pokud byste tam vypustila ryby teď, tak nepřežijí. To bývá velmi častý problém při zakládání akvárka, na pohled není nic vidět, tak šup tam s rybama. A problém je na světě.
Samci betty s megaploutvemi jsou jen módní doplněk, jsou to vyšlechtění "hybridi" a do běžného akvária bych je vůbec nedával, maximálně do nějakého jednodruhového. A ladným plaváním bych to rozhodně nenazýval, stačí trochu proudu od filtru a je ztracený. Bude se tam plácat, jak nudle v bandasce. S těmi rybami bych byl ke krevetám opatrný, asi by to nedělalo dobrotu. Ale nevím, krevety jsem nikdy neměl, nějak mě nelákají.
Až budete zakládat Malawi, tak dejte vědět, můžu Vám to i zarybnit Zde platí dvojnásobně, čím větší akvárko, tím méně problémů.
Od toho diskuse je, aby se diskutovalo
1) Barvy na prezentačním videu nebo fotkách jsou velmi často zvýrazněné a upravené, realita bývá jiná. A druhá věc je, že asi máte málo světla. To ale bylo zřejmé už na začátku, že to asi nebude stačit. Pokud nic nehnije a nerozpadá se (myslím rostliny), tak to je úspěch.
2) Budete mít taky, filtr na to nebude mít moc vliv. Jestli máte klasický kořen, který plaval, tak bude chvíli barvit vodu do hněda. Pokud by to byl kořen z nějakého exotického dřeva (jsou těžké, velmi tvrdé a neplavou), tak ten moc nebarví vodu. Když "rýpnete" do dna, tak se vždy něco vyletí ven a voda se trochu zakalí. Navíc, když tam máte výživný substrát. Používali jsme doma jíl a ten, když se dostal do vody tak to bylo rodeo, prostě bláto ve vodě. Pokud čistíme filtr, tak po znovuzapojení není v akvárku nic vidět, jak filtr vyplivne bordel z trubek.
Ono si to vše sedne, ještě se může udělat bílý zákal (nálevníci), ale to bývá hned po napuštění. Akvárka se dělají ze dvou typů skel: klasický float (do zelena) nebo optiwhite (je úplně čiré).
NO2 bude klesat, celkem to trvá tak 4 týdny.
Až budete zakládat další akvárium, už to bude rutina
To bude buš Sliz na kořenu je běžný, to bych extra neřešil, občas jej odsajte. NO2 měřte třeba obden, ať vidíte, jak se akva bude chovat. Teď je to "rudé peklo" , hodnota začne postupně klesat a za cca 14 dnů bude nula. Za chvíli bude hodnota na vrcholu. Našel jsem pěkný graf průběhu NH3, NO2 a NO3. NO2 si ale myslím, že má prudší náběh a pozvolnější klesání, není prostě tak symetrický.