mr.X

Moje příspěvky

28.10.2020 14:40

Výborná pomůcka je malý vykrvovací trychtýř.
Křepelka je malé křehké zvíře. Místo sekání hlavy můžete ve vykr.trychtýři trochu vytáhnout hlavu a velmi ostrým nožem rychlým pohybem hlavu uříznout. Je to stejně rxchlé jako useknutí a u křepelek i praktičtější. pak už ji jen necháte v trychtýři vykrvit.
M

28.10.2020 14:33

Souhlas, nic šetrnějšího u drůbeže než useknutá hlava není.
Já spařuji ve vroucí vodě cca 3-4 vteřiny ve staré rychlovarné konvici a pak škubu na domorobo škubačce...

25.10.2020 19:23

já naopak příště plánuji porážku už po dvou měsících. Přišlo mi, že od 2 měsíce už moc nerostli a ve třech měsících už měli dost tuku.....

25.10.2020 19:15

zdravím, u výkrmu kalimer se mi osvědčilo přidávat k pšenici a kukuřici i šrotovaný hrách. Poráželi jsme za 3 měsíce , kohouti 2,5kg, slípky 2kg v kuchyňské úpravě, takže za mě spokojenost. Jinak s těmi variantami Kalimer nevím nevím, měl jsem zároveň kalimera natural a xl a neviděl jsem žádný rozdíl v růstu.
M

6.10.2020 21:21

Neříkám že někomu něco nutíte,jen že osobně s tím nemám dobrou zkušenost,toť vše.

6.10.2020 20:57

Aniž bych to chtěl nějak hanit, tak tyto levné výrobky s číny nejsou pro líheň vhodné, teplotu i vlhkost to ukazuje velice nepřesně. Pro potřeby líhně nevyhovující.Sám jsem si tím prošel tak vím o čem mluvím.

2.10.2020 19:44

Zdravím, po delším laborování s levnými obyčejnými vlhkoměry jsem pořídil vlhkoměr se syntetickým vlasem. Oproti bimetalovým je o moc přesnější.

http://www.lihne.cz/90-70-mm.html

Teplotu mi hlídá a ukazuje přesný termostat.
Chovu zdar
Milan

18.9.2020 10:55

Zdravím, také přispěji svojí zkušeností.
Letos jsem měl 12 kuřat kalimero. Krytá voliéra cca 6x 2,5m, kurník 1,2x2,5m a volný výběh do zahrady. Hodně potravy si seženou sami. Krmeno směsí šrotů pšenice+kukuřice+hrách. Plus míchanice ze suchého chleba a zelené ze sekačky. Porážka ve 3 měsících. Kohouti v kuchyňské úpravě 3kg, slepice 2.5.

8.9.2020 14:08

Zdravím, pokud část kotce zakryjete třeba igelitem a ponecháte dostatečné větrání tak zimu asi přežijí ale nepočítal bych s tím , že ponesou,nebo jen minimálně.
Záleží taky kde kotce máte. Pokud na otevřeném prostranství kde profukuje nebo někde schované v závětří kde se nějakým tím zakrytím podaří o nějaký ten stupeň zvednout teplotu. Ony křepelky dokáží vyprodukovat dost tepla, tskže pokud nebudou v průvanu a část zakryjete tak si to samy vytopí.

8.9.2020 13:36

Zdravím , také myslím že hned otočit. Možná bude nižší líhnivost ale určitě to není ztracené.

31.8.2020 08:10

Díky za tip s květináčem na uvb.
Ještě se zeptám, je ta lineární zářivka dostatečný zdroj denního světla? Přijde mi to terárium pořád takové potemnělé. Jak řešíte zdroj denního světla?

27.8.2020 12:27

aha...no ty plošiny jsou tam jen ty dvě vyhřívací. Nic až ke stropu. Asi máte pravdu, že se mu líbí ve výšce. Já už i uvažoval o tom jestli si tam nechodí hřát břicho kvůli trávení nebo tak něco. Jestli třeba není potřeba nahřívací kámen...
Zkusím vymyslet něco z větví co bude zasahovat až ke stropu.
díky

27.8.2020 10:49

zdravim, chtěl by jsem požádat o radu. Máme mladého samce,stáří cca 4- 5 měsíců.
Terárium 100x50X50, větrání dole i ve stropě. UVB žárovka reptieye, hned vedle výhřevný halogen 25w, přes celý strop 90cm lineární zářivka pro denní světlo.
Agama žere, všechno v pohodě ale pořád nám vyskakuje a lebedí si na vršcích květináčů, které kryjí tu UVB a halogenovou žárovku. Je tam často přes den, někdy i na noc. Máme strach aby květináče jednoho dne neletěly dolů.
Setkal jste se s tím někdo ? chybí mu něco nebo mu nevyhovuje teplota ?
Kolikrát tam leží přes den s tlamou dokořán.
V chladné části terária je 27-28 stupňů. Přímo pod výhřevem kam se soustředí střed paprsků výhřevné žárovky je 45-48. Mimo střed paprsků teplota úměrně klesá, takže si myslím, že to je dobře.
Před tím jsme měli výhřev 35w a to bylo moc, tak jsme mysleli,že je mu pod světlem moc teplo. Dali jsme slabší ale nezdá se, že by to mělo vliv. Často i leze po zadní opískované stěně až úplně nahoru k té denní zářivce.

předem díky za jakekoliv informace.

Jsme v chovu nováčci tak ještě nevíme co může být projev nějakého nekomfortu a co je normální projev zvířete.

M

25.8.2020 12:55

honzapm napsal(a):
Tušíte někdo, co je to ten EXPELER? Děkuji.

zřejmě je to zbytek po vylisování oleje, neboť o expelerech se dočtete ve spojení se slunečnicí, lněným semínkem atd...tedy semena ze kterých se získává olej.

25.8.2020 12:53

honzapm napsal(a):
Tušíte někdo, co je to ten EXPELER? Děkuji.

výlisek by to měl být.

25.8.2020 12:18

jo012810 napsal(a):
Určitě složení je dobré. U křepelek je nejhorší provést změny v krmivu. Na změny jsou citlivé. Proto je třeba krmit stále stejným krmivem od stejného výrobce. To je ta první zásada.

To jo. Nové krmivo plánuji nasadit od jara 2021 kdy bude líhnutí nových křepelek. Tento výrobce bohužel nemá variantu krmiva pro křepelky 0-6 týdnů takže asi budou na K1 a pak přejdu postupně na to pro křepelčí nosnice.
Teď krmím energisem a jsem spokojen ale tohle mi přijde ještě o něco lepší/ zdravější.....

25.8.2020 10:49

vrátím se trochu k tématu krmení křepelek. Našel jsem rodinnou firmu ZEA Sedmihorky.
Konkrétně pro křepelky nabízejí svojí směs bez GMO surovin, bez konzervantů, barviv a kokcidiostatik.

Možná se nechám zlákat a toto krmivo vyzkouším.



Složení:
Pšenice, Sojový loupaný extrahovaný šrot, Kukuřice, Slunečnicové expelery, Uhličitan
vápenatý, Rostlinný olej řepkový, Dihydrogenfosforečnan vápenatý, Chlorid sodný.
DOPLŇKOVÉ LÁTKY v 1 kg:
Nutriční doplňkové látky: 3a672a Vitamin A 10 000 m.j., 3a671 Vitamin D3 2 100 m.j.,
3a700 Vitamin E (alfatokoferol) 20 mg, 3b405 Cu (síran měďnatý pentahydrát) 18 mg,
3b603 Zn (oxid zinečnatý) 128 mg, 3b502 Mn (oxid manganatý) 163 mg, 3b103 Fe (síran
železnatý monohydrát) 70 mg, 3b202 I (jodičnan vápenatý bezvodý) 1,4 mg, 3b801 Se
(seleničitan sodný) 0,4 mg.

Technologické doplňkové látky: 1b306)(i) Tokoferoly, rozmarýnový extrakt.

23.8.2020 11:23

petraodlesa napsal(a):
Děkuji, pánové, za vaše rozbory krmiva... Křepelky mě lákají. Jestli jsem to správně pochopila: kdybych si chtěla na jaře nalíhnout z koupených násadových vajec, a od začátku je krmila svým krmivem... kukuřice atd. Pak se nestane to, že by mi průjmovala? Teda jak píšete, že změna krmení na své z granulí, vám působí u nich potíže. Děkuji za odpověď 😉

ano, průjem se dostavuje při změně krmiva.Chce to zvolit výrobce a druh krmiva a to nasadit od začátku. v prvních 6 týdnech je potřeba více bílkovin aby kuřata pěkně rostly a netrpěli deformacemi kostí atd.....
Po šesti týdnech už musí mít krmivo měně bílkovin protože už jdou křepelky do snášky...
Krmit úplně vlastním krmivem je ale dost náročné..Křepelky jsou totiž na složení velice citlivé, a pokud jim něco chybí tak se to časem projeví - malá snůška, pelichání, kanibalismus, agrese, pojídání trusu...Pak je téměř nemožné přijít na to co jim chybí.Každý experiment se stravou se projeví a má určitou setrvačnost. Výsledek není vidět hned ale třeba za týden, dva.
To je důvod proč většina chovatelů jde cestou granulí kde ten poměr minerálů a vitamínů je zastoupen tak aby křepelkám vyhovoval.
Neříkám, že podomácku to nejde, ale musíte na to mít čas. Bohužel to není slepice, které stačí šrot a nějaká ta míchanice.
Křepelky jen na šrotu nebudou prospívat. Bude to chtít přidávat vařená vejce, tvaroh, kopřivy, trochu masa , vitamíny (roboran) , nebo nějakou bohatou směs semen atd atd....

Já jdu cestou granulí jako základu , kdy vím,že mají všechno a dál jim přilepšuji zeleným krmením. Teď jen najít granule které budou svým složením odpovídat mým představám :)


PS: můj tip : první 2-3 dny po vylíhnutí krmím malá kuřátka výhradně jemným
kukuřičným šrotem, pak pomalu přidávám směs a cca po týdnu už jen směs. Často když se vylíhlým kuřatům dá rovnou směs nadupaná živinami tak to odnesou průjmem/zácpou. Samotná kukuřice je pro jejich nezaběhnutý trávicí trakt šetrná.


Každopádně držím palce ať se chov daří !

23.8.2020 10:51

teď jsem našel výrobce krmení pro křepelky který uvádí:
Krmivo neobsahuje GMO = geneticky modifikované organismy, kokcidiostatika umělá barviva ani konzervanty. Mám dojem, že ta E320,321,E310 a i ty zakázané jsou právě konzervanty a antioxidanty. Pokud by to šlo úplně bez nich, byl bych radši.

Nechám si zaslat komplet složení a pak zde napíšu jaký bude výsledek.

23.8.2020 10:36

PetrPB napsal(a):
No, tak první várku jsem vzal asi od stejného jako Vy berete násadová vejce. Mě zase nesly lépe od jiného.
Netvrdím, že tam Energys nutně dává antikokcidika. To je v článku fakt blbě napsané. Nicnémě mi přijde dost divné, že by se tak dobrých výsledků ve snášce dosahovalo pouze standardním složením krmiva. Ti co jedou na Energysu mají také dost často enormě velká vejce. To může souviset i s malými klecemi které používají

Ale:
projel jsem si všechna Éčka v mém krmivu, a všechny mohou být použity v potravinách.
E310, E320 a E321.

Oproti tomu Energys používá E562 Sepiolite a E160f, což jsou látky v potravinářství zakázané. To už mi naznačuje přístup firmy...

Ano, nosnice + krůty a plus skořápky. Nepozoruji žádné problémy. Vyjma toho, že některá je víc dominatní než jiná. Problémy jsem měl při přechodu na toto krmivo a to poměrně značné, než jsem pochopil, že to je nespíše přechodem na nové krmivo. Je to moje hypotéza, ale nevím co jiného by to způsobovalo.

Jak jsem psal. Některé mi nesou furt. Jiné méně a některé skoro vůbec. Taková Gausova křivka Ze začátku jsem okolo nich dost skákal a tak jsem měl představu, jak které nesou. Dá se to poznat i podle vajec.

Chci si postupem času udělat chov z těch nejlepších kusů a hlavně je nechci pářit příbuzensky...

tak jsem se dnes trochu ponořil do těch přísad v krmivech.
Máte pravdu, ty dvě přísady, které jsou do potravin zakázané v energysu jsou a jsou i ve velkém množství výrobků určených pro zvířata.
Ale ona ta éčka ,která uvádíte,že mohou být obsažená v potravinách taky nejsou žádná výhra...tím to samozřejmě nechci zlehčovat, ale ono povolené Ečko nerovná se neškodné Éčko

E320
..
Výroba
Látka se vyrábí z vedlejších produktů vznikajících při zpracování ropy.

Doplňující informace
V Japonsku je tato látka zakázána, přestože neexistují žádné důkazy o její škodlivosti. Podle organizace IARC bylo dostatečně prokázáno, že látka je zvířecí karcinogen. V ČR (celé EU) povoleno jako antioxidant v omezeném množství. V USA povoleno. V Kalifornii je látka považována za karcinogen.


E321

Výroba
BHT se vyrábí z vedlejších produktů vznikajících při zpracování ropy.

Nežádoucí účinky
Může způsobit alergickou reakci, v zásadě je ale považován za bezpečný. Stopové množství látky zůstává v lidských tukových tkáních. Existují pochybnosti týkající se bezpečnosti BHT. Studiemi na zvířatech bylo totiž dokázáno, že látka může způsobovat řadu poruch - toxické účinky na játra, ledviny, plíce, vaječníky. Podle organizace IARC je tato látka prokázaný zvířecí karcinogen. Mnoha organizacemi je doporučováno vyhýbat se konzumaci této látky. U citlivých jedinců může látka vyvolat alergické reakce - kopřivku, ekzémy, apod.

takže pak si má člověk vybrat.......

Rozhodně bych nespoléhal na to, že co je povolené do potravin je neškodné, tak to bohužel není. Je spousta látek, které jsou diskutabilní, ví se o nich , že je to sajrajt a do potravin to lze přidat.
Když se například podíváte na potravinářské barvivo E133 brilantní modř. Povolené to je, ale rozhodně bych to dobrovolně nekonzumoval. Mým dětem výrazně zakazuji všechny ty ledové tříště a zmrzliny, které tou modrou barvou jen svítí.

"výroba Synteticky z uhelného dehtu" , Použití
Používá se k barvení limonád, sladkostí, zmrzliny, cukrovinek, pekařských výrobků, cereálií, pudinků. Dále se používá v barvách na vlasy, make-upech, deodorantech, zubních pastách a jiných drogistických a kosmetických výrobcích.

a takových přísad je nespočet.....





jak říkám není to jednoduché.