
ms
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 19. 4. 2013 07:27:52
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Nejspíš roaning. I když v tomhle rozsahu jsem ho ještě neviděla. Jinak... promiňte mi můj názor, ale to je hnus velebnosti. Je z toho vidět jen tuna oleje na vyholeném xichtě, nepřirozený krk a tak krátké chody, že se to ani nepřešlápne. Na ježdění to musí být šicí stroj... teda já bych to nechtěla ani za zlatou cihlu.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10150302913-jezdectvi/21147129520-ms-junioru-v-jezdecke-vytrvalosti-2011/
tady je reportáž na čt 4 z abu dhabi
jinak tady jsou Terky fotky, jestli chceš kouknout: http://terkym.rajce.idnes.cz/Abu_Dhabi/
Ha, ha, děti 2, kobyly 8, hříbata 4 :)) Viky se zrovna předevčírem začala plazit a za ty dva dny slušně zvýšila rychost. Akorát dnes je jí 6 měsíců. A Vojta je slušně rozkecanej.
Chtěla jsem sem hodit nějaké fotky Desinky (hříběte) a dětí, ale nejdou mi vložit. Nevím proč a fotky z ifauny se mi načítají na spodku obrazovky, nejsou celé a nejdou mi posunout nahoru. Prostě můj poč má teď s ifaunou nějakej osobní problém. Tak musíš počkat až (po dvou letech) zaktualizuju stránky, což mám v plánu, ale zítra odlítám, tak až pak.Letíme s Vikinou do Abu Dhabi na mistrovství světa juniorů za holkama a Watanem, tak desátého držte palce.
Přišla o mámu. Uhynula 8 hodin poté, co se bezproblémově ohřebila, ráno byla ještě ok, žrala, starala se o malou, pak se objevily kolikové bolesti, vzala jsem jí z boxu ven projít a vyšetřit, ale hned už jsem obvolávala vetky, kdo to sem stihne nejdřív, protože se rapidně zhoršovala, vetka jí stihla po příjezdu už ležící jen píchnout nesteroidy, zakanylovat a dát necelý první pytel infúze, když to vzdala... necelá hodina... buď jí praskla nějaká tepna v děloze, nebo torze střev poté, co se uvolnilo po hříběti místo v břiše. Pitvat jsem ji nenechala, stejně by jí to život nevrátilo.
Duchess 4 dny předtím porodila mrtvého hřebečka a taky měla co dělat sama se sebou, i přes ošetření asi 2 hodiny po porodu se jí nestahovala děloha, druhý den měla 40 horečku a museli jsme ji vypláchnout snad 30ti litrama, než z ní přestaly jít s***ky, ATB, netseroidy atd., naštěstí se neschvátila a dala se docela rychle dohromady. Malou si adoptovala neuvěřitelně rychle, sice jsme ji na první napití přispali, ale bylo vidět, že jí to i dělá dobře a malou ve vedlejším boxe pořád sledovala... odpoledne jsme je už dali spolu. Je to zlatá kobyla. Naprostá většina kobyl cizí hříbě chce tak akorát zabít, minimálně ze začátku.
Lia v Brně ťuk, ťuk ok, dnes je 311. den. Teď začínám stejně řešit White, ta je 291. den.
Letos to bohužel slyším všude okolo, fakt "dobrej" rok...
Ještě vám sem hodím veselou Shahkiru z Kašovic, kde šla Z-ko s Terkou Pečovou - já už jezdit nemůžu, za měsíc mám termín porodu, naposledy jsem odtrénovala dva koně v půlce března a moc mi to neudělalo dobře, tak od té doby jsem na koni neseděla. Teď má jít v Hoštce L-ko, zatím má podkovy jen na předku, tak uvidíme, jak se s tím popere
Taky bych něco potřebovala...
Mám Liu na klinice v Brně, minulé pondělí vypadala, že se hodlá ohřebit a hříbě by ve stáji v žádném případě nepřežilo (byla 289. den březosti). Vzala jsem jí tam krmení cca na 10 dní s tím, že to už nejspíš pojede domů ať tak či tak, ale vypadá, že drží (naštěstí), jen se jí udělala mastitida v jedné půlce vemene (páč má chudák už víc jak týden nasazené mléko). Něco z toho, co jí dávám, tam mají a něco má na delší dobu, ale potřebovala bych tam nějak dopravit pytel extrudovaného lněného semínka (zrovna ona je na krmení náročný kůň, u některých jiných bych se na to i vykvákla). Nebyl byste někdo z Brňáků ochotný ho někde koupit a dovézt na kliniku? Zaplatím samozřejmě jak semínko, tak naftu/benzín, tak čas a práci. Nějak se mi úplně nechce do Brna jezdit, i když bych ji moc ráda viděla - ale padám tady na zobák i bez toho. Holky - vetky, co se o ní starají sice znám, ale nechci je zneužívat, kdyby to šlo vyřešit nějak jinak. Kdyby se našla nějaká dobrá duše, tak prosím jsem spíš na telefonu (603 119 968), než na netu. Děkuju moc.
Hmmm, já už mám do dostihu taky jenom jednu. Druhou jsem právě prodala do Emirátů...(tu s dostihovým původem). Tak co Sabča? Byla by škoda, kdyby se nekonal, když už si s tím někdo dává tu práci.
Zlomená bodcová kost není žádný velký problém. Moje první kobyla s ní běhala 140, Watan s ní běhá 160... (tomu teda nikdo nedělal RTG, páč mi to dámy neráčily nahlásit když to bylo čerstvé, takže nevíme, jestli byla zlomená, nebo naštípnutá). Když úlomek netlačí na šlachy, tak se nemusí ani operovat. Ale tahle operace by měla být rutina.
Jinak tady se těžce těžce dlouhodobě nestíhá. Teď zrovna visím na netu, neb řeším veterinární podmínky exportu, ale jinak kdybyste někdo něco potřeboval, tak jen na telefonu.
Kathy, nezlob se na mě za upřímnost, ale ty jsi někdy úplně mimo mísu.. jo, pošli je do pouště…
Podle mě jsou oba extrémy špatně. Jak nefunkční výstavní koně, tak sportovní koně, kteří nevypadají jako arabi. Tím neříkám poslat oboje do buřtů, opakuju ať si každý chová, co chce, ale obecně prezentovat něco z toho jako „dokonalost“ a to, kam by měl každý chovatel směřovat, je nesmysl. Aby zas nedošlo k omylu, neříkám ani, že všichni výstavní koně jsou nefunkční (někdo chtěl příklady, tak pokud se budu držet čistě egyptských, ve kterých se orientuju, nedávno zmíněný Al Adeed Al Shaqab má velmi dobré nohy a celkově stavbu těla a pokud vím, tak předává, Imp. Baarez, res. svět. šamp. byl velmi dobře přiježděný do drezury. Naopak Hadidi, svět. šamp. je přikleklý (což to by do sportu asi až tak nevadilo, ale pořád je to vada, za kterou by podle mne měly jít body dolů) a má jedny z nejhorších kopyt, co se vůbec vidí, dlouhé, extrémně úzké s opravdu neuvěřitelnými patkami. Loubna nevím, ale viděla jsem její mámu a ta má nohy naprosto katastrofické, medvědí spěnky na zadku tak, že chodí skoro po spěnkách a hele, stojí u Woodyho s Capeccim a tahají z ní hříbata embryotransferem…) a ani neříkám, že všichni sportovní koně nevypadají jako arabi, tam je těch pěkných typových dost.
U jiných plemen je to jednoduché, pokud chovatelé zjistí, že se svým jednáním (šlechtěním) ocitli v koutě, prostě vyberou příslušníka jiného plemene, který pro ně udělá práci, kterou potřebují. Jenže my chováme plnokrevné araby. Potřebujeme chovatele, kteří zachovají původní typ a funkčnost, i když třeba nedosáhnou na nejlepší umístění na výstavách a v nejvyšším sportu jen příležitostně. Potřebujeme různorodost, aby bylo kde brát genetický materiál, už tak je genofond hodně úzký. Nepotřebujeme, aby výstavy byly propagovány jako to jediné, kde je vidět „dobrý arab“ (a… přečtěte si v Tutto Arabi, proč musí naši koně na výstavu - http://www.tuttoarabi.it/articoli/eventi/prague.pdf) . Jo, mimochodem, každý chovatel ví, že pěknou hlavu je velmi jednoduché získat, zpravidla stačí jedna generace použití hřebce s extrémní hlavou, pokud to hodně nejde, tak dvě. Naopak taková špatná kopyta.. to je práce na mnoho generací a ani tak to nemusí vyjít (a pokud si někdo říká chovatel, musí myslet v generacích, ne hříbě k hříběti). A že zrovna úzká kopyta jsou v čr velký problém. Dokonce jedna moje vetka, která přichází s araby hodně do styku, byla z takových kopyt tak zblblá, že když pár let zpátky viděla Duchess, tak prohlásila, že má „nearabská“ kopyta. Přitom ona je na dobrá kopyta ujetá, ale myslela si, že arab je prostě nemůže mít kulatá. Pro mě to bylo dřív taky skoro nepředstavitelné, i když si to člověk přečetl v každém „standardu“ plemene.
Kathy, " Nechápu ale, na co známka za nohy je, když není třeba je hodnotit." "No, mě připadá, že ty nohy se hodnotí prostě proto, že je kůň má :D" Připadá ti to jako stupidní otázka se stupidní odpovědí? Ale já to po tom, co se u kdekoho, včetně svět. porortců, snažím roky zjistit "jak je to možné" (některé do očí bijící příklady nejen na svět. show) a odpovědi se mi nedostává, myslím smrtelně vážně. Poslední dobou mi z toho vychází nejlíp, že by bylo nejjednodušší známku za nohy na výstavách prostě zrušit, odbourala by se tím spousta diskuzí. Ale ono by to asi vypadalo blbě, co?
Takhle: koukni na známky z různých výstav a koukni na porotce, kteří nohy hodnotí realisticky. Jsou v módě? Obávám se, že si skoro neškrtnou...
Kathy, „nech otce otce, aby byl dědem matky“ je běžně používaný a fungující line-breeding, hlavně u egyptských koní. Výsledné hříbě má společného předka ve druhé a třetí generaci.
Luci, reagovat na článek na EQCH, víc jsi mě pobavit nemohla. Jestli to netušíš, tak článek v Jezdectví byl nerealistický, málo chválící, hodně kritizující, který určitě spoustu chovatelů od účasti na výstavě odradil. Horší službu plemeni jsem nemohla udělat :))))
Vlaďce odpověď jindy, musím svištět do Prahy.
Hmm, koukám, že jsem tu zas rozpoutala vášnivou diskuzi…
„Musela jsem se nad tím zamyslet :) K čemu... Možná, k tomu, že po uběhnutí cca 180m vydělá majiteli mnohem, mohem víc, než "ošklivka", která uběhne 180km. A na těch pár metrů mu ty nohy, které má, bohatě vystačí :)“
To máš nepochybně pravdu a hodnocení tomu odpovídá… Nechápu ale, na co známka za nohy je, když není třeba je hodnotit.
„Docela by mne zajímalo, co by se dělo, kdyby se na některé show koně (tím samozřejmě nemyslím ty kreatury, které mají nožičky jak dráty do betonu) hodilo sedlo a vyrazilo do lesů, možná by se leckdo divil.“
To máš taky pravdu a proto je škoda, že to tak nefunguje. Arab byl odjakživa především tvrdý a odvážný jezdecký kůň, na kterém závisel život jeho pána. Krása byla „bonus“. Škoda, že v poslední době „byznys“ diktuje spíš opak…
„Ale tady se taky posunují limity, podívej se, jak vypadali show koně před 10 lety a jak vypadají teď a za tím je taky obrovský kus práce. A do toho snaha se co nejvíce přiblížit k dokonalosti.“
Co je to dokonalost a kdo ji určuje? Dle mého skromného názoru by se měl každý, kdo se chce chovem arabů zabývat, trochu vzdělat v historii plemene, přečíst si, jaký byl přístup Beduína k chovu, je to úplně něco jiného, než naše „západní“ filosofie, Beduín věřil, že jeho kůň je dokonalý, není na něm co zlepšovat a role Beduína nespočívá v nějakém „šlechtění“ na ten či onen znak, ale v udržení a zachování kvalit a čistoty původu.
„Dokonalost“ výstavního koně určují show porotci a liší se v čase i na různých kontinentech (mimochodem, nohy k dokonalosti netřeba počítat?). Podívej se na fotky koní z pouště, ty nejstarší, které lze dohledat, vidíš tam nějakého koně, který by se dneska uplatnil na show? Každý „autentický“ popis plemene udává, že hlava je rovná, nebo štičí, už jsi tohle někdy slyšela na výstavě?
Ale jo, ať si každý dělá co chce a chová co chce, rozmanitost má být, ale ať to není prezentováno tak, že výstava je objektivním hodnocením kvality koně. A že to tak stále prezentováno je, ať už třeba kolonkou na hodnocení z výstavy na novém Osvědčení o původu, povinnou výstavou, nebo třeba v článku z výstavy, který se objevil na EQCH a u kterého mi chvílemi vypadávaly oči z důlků, my vidláci, co tu máme třetiřadé koně nevhodné do chovu… Až si budu moct svobodně vybrat, jestli koně na výstavě prezentovat chci, nebo ne, zrovna tak jako si můžu svobodně vybrat, jestli chci koně prezentovat ve sportu, pak budu vesele výstavy ignorovat (veřejně). Do té doby si prostě občas rýpnu, taková už jsem já a divím se, že ještě neignorujete vy mě.
„A třeba v čr je to docela problém, protože pointou chovu, je z dobré matky dostat o něco lepší hříbě a tak dále a tak dále. Tady to většinou ustrnulo na "z matky udělat nějaké hříbě".“
Docela nechápu, jak můžeš při v průměru 16ti hříbatech ročně, které tu máme, mluvit o tom, co je u nás normální? Když jsou tu chovatelé, kteří si jdou systematicky za svým a pěkných pár hříbat vyprodukují (a nikdo jim nemůže kecat do jejich ideálů)? Taky je tu pár takových, co pustí kobylu tím nejlevnějším a nejbližším, ale dělat při tomhle počtu nějaké závěry… Nehledě na to, že je to všude ve světě stejné, jen při větším množství hříbat se vyprodukuje větší množství kvality (ať už v jakémkoli směru), ale taky větší množství „odpadu“ (který je třeba někam udat…).
„Jako souhlasím s Káťou, jsem ráda, že jsou "výstavní" linie a "sportovní" linie“
Kdyby to bylo tak jednoduché. Jsou především linie původové (čistě egyptské, ruské, polské, španělské, crabbet ap.) a mixy. V rámci toho chovatelé, kteří chovají čistě pro udržení nějakého pro ně zajímavého (vzácného) původu, ti, kteří chovají koně čistě pro sport (troufám si ale tvrdit, že těch je z celkového počtu hodně málo), ti, co chovají koně čistě pro výstavy a… hlavně ti, kteří chovají koně podle svojí vize, ať už je ta vize jakákoli a jdou si za svým. Úplně nejjednodušší příklad je třeba president WAHO Dr. Nagel. Kdy jste naposledy viděli koně od Nagela na výstavě nebo ve sportu? Přesto koně prodává za nehorázné sumy po celém světě (kam se s výdělkem hrabou chovatelé show koní…), vydává si knížky a články jako „samoreklamu“, teď dokonce jako president „zneužívá“ waho k zastavení jemu nepohodlného povinného testování na genetické choroby, které zavádějí některé registry, když se mu nepovedlo prosadit v německém registru, aby neschválil povinné testování na CA. (přestože waho již před lety akceptovalo u některých registrů povinné testování na SCID, což by se dalo brát jako precedens). Čímž vůbec neříkám, že chovatelé, kteří si jdou za svým, jsou „špatní“ – naopak si myslím, že je to podstatně lepší varianta, než tupě následovat stádo.
„Přijde mi, že ti, co nemají doma pěkné koně nadávají na výstaváky, že jsou to koně na nic. Stejně tak by to mohli říct i majitelé výstavních koní, že sporťáci jsou škaredé obludky a nevypadají jako arabi“
Proč je tam „by“, když je to slyšet často? Proto jsem „pozitivně“ přišla s Estopalem Estopou – a hele, jaká je z toho zas diskuze.
„Naše výsledky jsou jen ukázkou toho, že ne vždy musí být sportovec korektní“
Jenže to musíš něčím kompenzovat. Musí ti ho rovnat fyzioterapeutka, jinak by si neškrtnul. A je to mladej kůň a ve vyšším sportu je druhým rokem. Počkej za 5 let, uvidíme, jak bude držet (samozřejmě ti přeju, aby držel, ale prostě ta odsazená bedra má a prostě mu to problémy dělá).
A o tom to do velké míry je. Když budu zatěžovat (myslím tím zatěžovat, ne se drndat po lese pro radost) koně s podstatnou vadou, taky bude po nějakou dobu podávat nějaký výkon. Některý schromne už v průběhu přípravy, některý se třeba i dohrabe na nejvyšší úroveň, ale vydrží tam rok, nebo dva. Co s chromým koněm v nejlepším věku? Sežrat? (Bohužel často platí – sportovat už nemůže, tak hurá s ním do chovu…)
„Nicméně cenu kondice dostal v Mostě Shekel, který přišel o dost později a uklidňoval asi stejně rychle jako Estopal Estopa - takže je otázka, proč?“
Kartu, ze které se Cena kondice na mezinárodních závodech počítá, znáš, tak na co se ptáš? Dokud ji neuvidíš vyplněnou, tak se budeš jen domnívat, za co dostal který kůň víc nebo míň bodů (odřeniny? hydratace? cardiac recovery index?). Watan třeba dostal v Mostě v něděli plné skóre – samé desítky. Uklidňoval stejně rychle jako LI Korum, cardiac recovery index měl vždy nižší, než první tepy, takže u nich je jasně rozdíl v umístění (v čase ne, ten se počítá na minuty a tady to bylo 19 vteřin) – nějakej ten bodík. Tohle vím, u ostatních koní v soutěži se ale můžu jenom domnívat.
vs
napsal(a):
Estopal Estopa asi hezký je, ale na posledních 7 km dostal od ošklivky Habiba 3 minuty. Nebyli schopni ani zareagovat, mně stačilo jen pobídnout . Pravda je, že na zádech toho nesl asi o dost víc, a zřejmě neřeší tolik problémů s nekorektní stavbou.
Vladka
Můžu si rejpnout, viď? Narozdíl od Habiba druhý den nekulhal. Nicméně mně je docela jedno, jestli byl první nebo druhý, je prostě potěšující vidět koně, u kterého bych se nedivila slušnému umístění na show (ono to na tom videu pod sedlem samozřejmě není vidět) makat tak dobře ve vysokém sportu (stejně jako v případě Ibrahima P, který vyhrál 120 v Mikulově). Je to paráda vidět extra typového koně, korektního a s výsledky. K čemu je mi proti tomu krásný charismatický kůň se strmými předky, že bych na něj sednout nechtěla, natož zkoušet, kolik toho vydrží (tušíte, na koho z pražské výstavy narážím...).
Kathy, já si naopak včera libovala, jak ty araby miluju, byly jsme s Terkou na vyjížďce se Shakirama, obě nedávno obsedlé remonty, nestihly jsme už vyrazit za světla a ony prostě ťapkaj, za tmy, kolem štěkajících psů, přes koleje, přes kanál, kolem aut... maximálně vykulej oko. Žádný tam je bubák, tam já nejdu.
Dneska jsem vzala Shahkiru pod sedlo a k ní Baahiru na ruce a taky dobrý.
Co je ovšem hrůza, poté, co jsem dvě zimy nejezdila jsem včera vytáhla své dlouhé chapsy a musela jsem je povolit o tři dírky... ehmm
Luci malej je sladkej, ale moc z něj není vidět :))
Ono mezi 4 vlastními a 28 klientskými (zvlášť pokud má stáj nastavený určitý standard) je docela rozdíl. Vlastní se nepo..., když je nakrmíš o hodinu jinak, nebo stáj vykydáš až těsně před zavřením koní, po příchodu manžela z práce…
Nevím, kolik přesně u nás bylo koní, když jsem rodila já, ale taky kolem 26. Taky jsem je komplet obstarala sama, než mi u večeře praskla voda. Nevím ale, jestli je to příklad hodný následování. Když jsem se asi v 8 měsíci rozplácla na ledu při vyvážení hnoje, pěkně rovnou na břicho, nebyl to moc dobrý pocit…Za sebe můžu říct, že doufám, že druhé mímo bude víc v pohodě. Ne, že bych plánovala válet se na gauči s nohama nahoře, teď denně obstarávám svoje kobyly („jen“ 9 ks). Klientské koně a 2 moje koně, kteří bydlí v klientské stáji, takže je normálně obstarává stájnice (= 20 ks) dělám v době, kdy má stájnice volno (v průměru 2x týdně). Mělo by to tak zůstat. Před porodem to bylo drsné, ale ještě to šlo. V období po porodu mě zachránila kamarádka, která mi „půjčila“ svou spolehlivou stájnici, která všechno bravurně zvládla (i moje kobyly), já jen večer zavřela koně. Pak nastoupila moje současná stájnice. První týden jsem popravdě nebyla pořádně ničeho schopna, pak jsem měla mlíka tak tak, takže nějaké usnutí mláděte na 3 hodiny nehrozilo, budil se často na kojení (jen příležitostně spal dlouho a to nikdo nevěděl, kdy nastane, než začal mít alespoň trochu nějaký režim, což trvalo dost dlouho). Stáj je v dosahu chůvičky, jinak by to nešlo vůbec.
Jestli je přítel „doma“ – teda dělá s tebou stáj jako hlavní náplň práce, pomůže ti s fyzicky těžkou prací, po porodu se vystřídáte u hlídání, tak by, pokud nebudou zdravotní komplikace, nejspíš neměl být výrazný problém. Pokud ale chodí do práce, tak s tímhle množstvím koní to po porodu sama nejspíš nezvládneš. Taky se raději připrav na variantu, že nastanou nějaké komplikace. Přeju zdravé a extrémně hodné mímo (taky se občas roděj :)))