
nimels
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 3. 2. 2023 10:56:50
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Proč je dobré vědět, zda holubi potřebují či nepotřebují sůl ?
Kuchyňská sůl kterou převážně podáváte holubům obsahuje cca 40 % sodíku a k tomu možno uvést :
Sodík tvoří základ elektrolytu, ve kterém probíhají všechny životní projevy buněk. To znamená, že je součástí všech životně důležitých pochodů v organismu a podporuje zvyšování celkové aktivity. Je nezbytný pro nervovou a svalovou činnost, protože udržuje svalovou dráždivost a propustnost buněčné membrány. Jeho spotřeba výrazně stoupá při vyšší tělesné zátěži.
Nedostatek sodíku v těle i jeho přemíra způsobují mnohé problémy.
Nedostatek sodíku se objevuje vzácně. Může vést k nízkému krevnímu tlaku, dehydrataci, psychickým depresím a ke svalové slabosti až křečím.
Nadbytek sodíku způsobuje zadržování tekutin v těle se vznikem otoků, vysoký krevní tlak, selhání srdce, ledvin. Navíc nadměrné množství soli, může zvýšit vylučování vápníku, a stoupá tak riziko řídnutí kostí a vzniku křivých hrudních kostí u holoubat.
Proto je důležité dávat si pozor na předávkování - nadměrný příjem sodíku v potravě či gritech. Obsah sodíku v těle regulují především ledviny, 90 % přijatého sodíku se vylučuje močí.
Toliko něco málo a stručně z teorie.
V běžném chovu holubů se sůl používá do koupelí, někdo ji přidává do gritů /podle složení mohou grity vlhnout a plesnivět ! / nebo volně přístupné v suchém prostředí v misce, či jemně posypané nařezané zelené krmení, zvláště holubům ve voliérách. Holubi pokud ji dostanou jednorázově po delším půstu si někdy zaprůjmujou a to se časem srovná a již si příjem soli regulují podle svých potřeb, co si“ tělo žádá“.
Jeden můj kamarád, co měl špičkový chov Českých staváků nepodával sůl vůbec a neměl žádné problémy. Až v zimě začal ztrácet holuby tím, že si nevšiml, že chodili zobat osolený sníh ze silnic na nápravy jeho nákladních automobilů a on je takto „ odvážel a ztrácel „.
Setkal a účastnil jsem se s pokusů s ovlivněním výkonu a kondice u závodních poštovních holubů, ale to je jiná kapitola, která je nad rámec tohoto tématu.
V podstatě je podle mého názoru dost jednoduchý závěr : pozorovat jak to funguje v přírodě a vše přiměřeně, radši méně a s rozumem.
=p.š.=
Všechny předcházející rady jsou dobré, ale co s tím dělat, když už máš to voliéru s holuby doma? Možná zopakuji něco, co tu už bylo napsáno, ale určitě se s tím dá něco dělat ! Velikost voliéry je zřejmě daná a asi dobře pro cca 3 páry holubů. Podle mě, se těžší plemena holubů do voléry docela hodí, zvláště máš- li je na "maso ".
Ti holubi si ve voliéře budou vždy vymezovat teritoria, zvláště pro hnízdění, i když budeš mít třeba jen jedno plemeno. Vítězit bude většinou ten silnější, nebo starší, atd.apod. Proto je dobré se zamyslet nad vnitřním uspořádáním té voliéry a to zejména, kde se krmí, kde je společný prostor a kde by jednotlivé páry mohly i v tomto omezeném prostoru najít to potřebné minimum soukromí - pro hnízdění.
Ti pštrosi jsou povětšinou větší "rváči" a tak pokud budou mít krbce- neboli hnízdní prostor oddělený, někde nahoře, nebudou tak usilovat o prostor v méně lukrativní poloze, t.j. někde níž, či dole nad podlahou. Proto bych doporučoval ty hnízdní prostory - krbce nemít vedle sebe, ale různě rozmístěny ve voliéře, a mohlo by jich být i více, aby měli na výběr a neměli nouzi v období, kdy ještě krmí holoubata a už hledají, kam s další snůškou vajec. Důležité je pozorovat jejich chování a těm slabším pomoct obhajovat jejich hnízdní prostor, tím získají i potřebné sebevědomí a ty dominantní holuby zase omezit. Já holuby považuji za inteligentní zvířata, která se dají docela dobře usměrňovat a i v tom je to holubaření pěkný koníček, zábava i zdroj poznání a poučení.
Toť moje stručné doporučení, kdyby bylo potřeba, rád dovysvětlím, či doplním.
p.š.
MiraTom
napsal(a):
Zdravím,
vím, že je to již dlouho od postování tohoto příspěvku. Také prosím o schém zapojení automatického ovládání dviřek na emai: mira.tomandl@seznam.cz
Děkuji
Míra Tomandl
Jirik S. je jistě šikovný znalec el. součástek a jejich zapojení, tak pokud si to přečte, tak vám ten plánek jistě pošle.
Omlouvám se že nepíši přímo k vašemu dotazu, ale přijde mi jednodušší koupit hotová dvířka s otevíráním i zavíráním za necelou tisícovku, / viz disk. příspěvek ze dne 7.5. / než si to sám vyrábět za 1600 Kč. Jen nám chybí zkušenosti s užíváním tohoto výrobku. Napíše nám někdo k tomu své zkušenosti ?
Děkuji předem.
p.š.
Nalezl jsem inzerát na automatická dvířka na zavírání a otevírání kurníku na baterie, za slušnou cenu.
inzerát přikládám :
Automatické kuřecí kurník Dveře Večer A Ráno Zpožděné Otevírání Časovač Kuřata Slepice Kachny Coop Dveře
• Značka: Unbranded
Cena: 949,00 Kč
doprava ZDARMA
Rád bych se zeptal, zda si je již někdo pořídil, a jaké má s tím zkušenosti z hlediska spolehlivosti a náročnosti na zprovoznění.
Za přinosné informace předem děkuji.
p.š.
Další zajímavé téma :
Výborná slova reportéra ze Skynews Austrálie, mladým lidem, kteří nedávno
demonstrovali za klima :
* Jste první generace, která má klimatizaci v každé učebně, vaše výuka je
založená na počítači, televizi máte v každé místnosti, elektronické
prostředky můžete používat celý den.Místo chůze do školy využíváte všechny
typy přepravy spalovacích motorů. Spoustu z vás dokonce denně vezou
rodičovským taxíkem do třídy.
* Jste zatím největším spotřebitelem spotřebního zboží v dějinách lidstva.
Všichni si pořád kupujete nové oblečení, abyste byli trendy i když loňské
věci jsou pořád úplně v pohodě.
* Těžko někdo z vás si spraví oblečení, netušíte, jak vyměnit rozbitý zip,
natož jak zvládnout šicí jehlu.
* Zahodilo se to, co to drží. Váš protest bude oznámen prostřednictvím
digitálních a elektronických prostředků. Telefon, tablet jsou online po dobu
24 h. Se všemi svými elektronickými hračkami jste největší uživatel energie.
* Lidé - před protestem vypněte klimatizaci nebo topení, choďte do školy,
vypněte telefony, počítače, Xboxy, Playstations a přečtěte si knihu,
udělejte si vlastní sendvič, místo toho, abyste ho kupovali připravený v
plastovém obalu.
* Nic z toho se nestane, protože jste sobečtí, špatně vycvičení,
manipulovaní lidmi, kteří vás využívají a říkají, že děláte vznešenou věc,
zatímco se bavíte a užíváte si nejšílenější západní luxus.
* Probuďte se a držte svou rozmazlenou hubu. Najděte fakta před protestem a
začněte zlepšovat svět sami u sebe a nevyhlašujte za pachatele lidi, kteří
žili celý život udržitelně.
* Nic jste v životě nedokázali, všechno vám vybudovali lidé kteří jsou nyní
v předdůchodovém a důchodovém věku a nebo dnes již nežijí....
Vůbec by neuškodilo, aby si toto přečetli všichni v každé rodině (i v té
mojí).
p.š.
"Přijeli jsme, viděli jsme". Protože výstava ještě zítra pokračuje, tak jen stručně velice málo, co se mi líbilo a to ostatní.
Na výstavu jsme přijeli ráno, a velice mě překvapila asi stopadesáti-metrová fronta v trojstupu na vstupenky, ktará skoro neubývala. Měli jsme štěstí, že jsme jeli autem a byl nám umožněn vjezd do areálu po zaplacení poplatku za parkování a vstupné přímo u závory. Dost místních lidí se obracelo a šli domů, protože tu dvouhodinovou frontu na vstupenky stát nechtěli.
Jako první jsme navštívili burzu, která byla v kryté "výstavní" hale ; čisté pěkné klece, dostatek místa, světla i prostoru pro umístění zvířat.
Potom nejdříve holubi, a pochopitelně moje slabost na Rakovnické kotrláky, Pražské rejdiče krátkozobé, České staváky a České voláče sivé. Jak bylo inzerováno, PRK,ČVS a RK měli mimo výstavních klecí své pěkně vybavené propagační stánky s holuby pro případné zájemce. Bohužel, když jsem měl zájem o RK, ve stánku byli jen "hlídači" a k případnému prodeji holubů neměli žádné zmocnění ani informace.To nás asi po hodině čekání přestalo bavit, tak jsme odešli. Výstava i stánek ČVS a PRK, to nemělo chybu; siváci opravdu na vysoké úrovni ve všech barevných rázech, po delší době opravdu pěkné kolekce PRK. U ČS jsme si pěkně popovídali s vystavovatelem plamínků, kteří se mi velice líbí. Pan vystavovatel nám ukazal fotky ze svého volného chovu a tak jsem mu poprávu vyslovil pochvalu za ideální prostředí pro jejich let i výběr kvalitního chovného i výstavního materiálu.
PRK byli velmi dobře a citlivě posouzeni, vystaveni byli i vynikající jedinci ; bylo se na co dívat. Akorát se mi zdá, že u některých dobře oceněných sedlatých, nebyl na hlavě dobře znatelný zadní hrbolek a zakulacená hlava někdy přecházela do silného zátylku. To ale u sedlatých je zpravidla výraznější než u jiných barevných rázů.
Slepice, králíci a prodejní stánky v poněkud menším množství než jindy, ale po podrobné prohlídce tak akorát, protože začínaly bolet nohy.
Toť moje dojmy a zážitky, přestože jsem původně výstavu nechtěl navštívit, byl jsem rád, že jsem se po delší době opět dostal do příjemného výstavního prostředí. Pořadatelům výstavy a všem vystavovatelům velké Ď.
p.š.
Každá vakcína je jistě pojmenovaná.
K Vašemu dotazu je možné pro holuby uvést např. následující :
Pharmavac PHA
výrobce Pharmagal Bio, s.r.o. (SK)
- inaktivovaná trivalentní vakcína k aktivní imunizaci proti paramyxovirové, herpesvirové a adenovirové infekci holubů
- obsahuje inaktivované kmeny holubího paramyxoviru (PPMV1), holubího herpesviru (PHV1) a drůbežího adenoviru (FAdV-8)
- 0,3 ml subkutánně v krční oblasti šíje
- primovakcinace od 4 týdnů věku, revakcinace každých 5 měsíců
- imunita nastupuje 3 týdny po vakcinaci a doba trvání imunity je 5 měsíců pro Adenovirovou složku
p.š.
Voliéra o rozměrech 2X2X2 m je pro chov dvou párů užitkových holubů rozměrově dostatečná - vyhovující.
Nyní již víc než na rozměrech bude záležet na jejím krytí vůči nepohodě a vnitřním uspořádání sedaček a budníků, umístění krmítek, napaječky a grytníku, vč. vyřešení vhodné podlahy.
Do voliéru by měl být realizován snadný a bezpečný přístup, včetně řešení snadného odklízení odpadu po čistění.
Pokud jste začátečník a nemáte větší zkušenosti s výběrem užitkového plemene holubů, doporučil bych vám něco povahově spolehlivého i co do zdravotního stavu a spolehlivého odchovu. Tím myslím, že 6 - 8 holoubat za sezonu je lepších než 1 - 4 od opravdu těžkých užitkových holubů, které budete v kvalitě za solidní cenu těžko pořizovat. Mé doporuční pro začátečníka jsou poštovní holubi - standard.
Hlavně aby byli zdraví, protože z voliéry se jakékoliv " neduhy - nemoci a paraziti " dost obtížně odstraňují.
Ideální by bylo, kdyby jste měl dobrého kamaráda - holubáře, který by vám byl při výběru osazenstva nápomocen.
Také víc než tyto rady je dobré si opařit nějakou odbornou holubářskou literaturu, tam se dozvíte téměř vše, co pro zažizení a chov holubů potřebujete.
Tak vám přeju hodně štěstí a dobrou volbu.
p.š.
Kdybych byl na vašem místě a chtěl to řešit tak, jak píšete, zkusil bych asi něco z tohoto :
- Krmit dál, nejlépe když jste doma, a na parapet okna dát třeba bzučák, a když tam přiletí holub, tak ho vyplašit. Oni jsou dost chytří, mohou to po několikerém opakování i trvale respektovat.
- U nás na zámku mají na atikách takové šprdlení s mezerami, mezi které se několikanásobně větší holub než hrdličky neprotáhne.
Něco zkuste, třeba vám i někdo jiný poradí něco lepšího.
p.š.
Z takového příspěvku musí mít každý chovatel radost. Přeju Vám hodně úspěšnou chovatelskou sezónu.
No a ti RK, pokud moc nelétají, jsou asi z voliérového chovu. Pokud vajíčka RK podložíte pod SB, odchov se bude držet rodičů a ti je rozlétají. Potom uvidíte, že se tam nějací akrobati najdou.
A ti Krkavci, to asi máte i trochu štěstí, protože ti si tam potravní konkurenty moc nepustí. Myšilovky jim nevadí.
Tak ať se vše v chovu daří !
p.š.
Závodní řád Chovatelů poštovních holubů :
paragraf 4 ...................odstavec
g/ Vsouladu se zákonem č. 166/1999 Sb., ukládá Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace, povinnost vakcinace poštovních holubů proti Newkastelské chorobě (Paramy-xo). Vakcinace může být provedena pouze inaktivovanými vakcínami.
h/Každý chovatel je povinen před zahájením závodní sezóny, doložit vedoucímu zasazova-cího střediska potvrzení, že jeho holubi jsou v imunitě proti Newkastelské chorobě (Para-myxoviróze holubů). Potvrzení musí obsahovat jméno a adresu chovatele, počet holubů, použitou vakcínu, datum vystavení a podpis s razítkem veterinárního lékaře, který potvr-zení vystavil.
Originály potvrzení musí být uloženy k závodní dokumentaci OS.
Při vší úctě k vašim výsledkům, by bylo vhodné vědět, jaké potvrzení je uloženo u vašeho jména k závodní dokumentaci OS Sever ?????
" Nedělám nic, jen se kochám. " ??????????????????????
jaroslav69pokorny
napsal(a):
Minulou sobotu tam byl Grygar, nemůžete být prosím přesnější? Rád bych si to poslechl, díky.
Pane Pokorný, děkuji za Váš zájem, podařilo se mi to v archivu ČR najít a rád Vám to sdělím :
Jedná se o Český rozhlas 2, Pořad : Káva o čtvrté - páteční vysílání 19.3.2021 - PTÁCI NA ZAHRADĚ - Host : Mgr. Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.
Je to moderovaný rozhovor v délce cca 33 minut a sojí to za to, i pro chovatele holubů.
Přeji příjemný poslech.
p.š.
OlafV
napsal(a):
Dotaz je opravdu ono křesťanské soucítění ve formě dotačního přikrmování ptactva jen pozitivní?
Jestli se nepletu tak minulou sobotu v ČR 2, cca od 8-mi hod. vysílají vědecko populární magazín Meteor a v tomto pořadu byl poměrně dlouhý a velice poučný rozhovor a předsedou České společnosti ornitologické, právě na toto téma. V Archivu ČR 2 se to dá najít. Doporučuji všem nejen toto vysílání ale právě tento pořad, ve kterém byl zdůvodněny přínosy i možné zápory přikrmování, zdravotní problematika ptactva a obecně i o úloze dravých ptáků v naší krajině.
Nemá cenu tu vypisovat vlastními slovy tento výtečný pořad s ucelenou přednáškou, protože kdo chce, tak tam najde z toho základního přístupu potřebné informace. Tím se dají i korigovat některé, v tomto vlákně nesprávně uváděné informace.
Přeji dobrý poslech.
p.š.
jo012810
napsal(a):
Ano souhlasím, ale....Termín přemnožení, je zcela něco jiného, než přemnožení k úživnosti krajiny, o kterém já mluvím. Od doby, kdy člověk vytváří zemědělskou kulturní krajinu, je odpovědný i za proporcionalitu. Ano, stejně tak pamatuji doby, kdy myslivecká sdružení brigádničila a pilně zakrmovala bažanty a koroptve v zásypách a pernaté dravce likvidovala mimo jejich přirozený biotop a proto nebylo možné zahlédnou např.jestřába v městě a zástavbě obecně. Byl velmi plachý a držel se v lese. Alespoň u nás v podhůří tomu tak bývalo. Aby tomu tak bylo i do budoucna, je třeba změnit způsob zemělské výroby a především myšlení lidí, kteří si ze selektivní ochrany přírody udělali "živnost".
VID-20210119-WA0000.mp4 – Video, 3 MB - není dravec jako dravec
Rád bych Vám tak pomohl, protože kdybych si našel čas a prostor, tak bych ty barevnohlávky taky vyzkoušel. Mám rád létavá plemena holubů, a než mi to zlikvidovali dravci měl jsem špičkový chov Birminghemských rolerů.
Ale k věci. V Litomyšli vystavoval Slezské barevnolávky ve velmi pěkné kvalitě z volného chovu jeden chovatel z Makova u Litomyšle. Nemám jeho souhlas se zveřejněním jeho jména a v současné době nemám možnost vám kontakt zprostředkovat.
Lehce si ale na něho kontakt najdete na seznamu členů ČSCH Litomyšl, kde jje seznam chovatelů a potřebnými údaji vč. adresy, č. telefonu, atd.
ČSCH Litomyšl je aktivní organizace s řadou vynikajících chovatelů, s velice pěkným nově vybudovaným výstavním areálem. Věřím, že by vám i doporučil, kde je možné kvalitní holuby pro doplnění chovu pořídit.
p.š.