pastevecovci

Moje příspěvky

14.2.2021 19:50

Pišta22 napsal(a):
Přeji všem krásný den,

rozhodl jsem se pro chov slepiček Bresse Gauloise a rád bych si je sám líhnul, bohužel však nemohu narazit na chovatele, který by násadová vajíčka nabízel.
Dokázal by mi prosím někdo poradit či poskytnout kontakt na chovatele Bressek v Moravskoslezském kraji, který násadová vejce nabízí/bude nabízet?

Předem všem děkuji za pomoc.

První na co bych si dával pozor, kdyby jsem se rozhodl chovat nějaké plemeno, jsou inzeráty, kde někdo sám od sebe nabízí násadová vejce (zvláště v tuhle dobu)
- tam se velmi snadno dostanete do stavu, kdy nakonec budete chovat něco úplně jiného, než jste se rozhodl... (čest výjimkám)

První dojem, který na mne dělá Váš příspěvek je spousta naivity, zjevně daná neznalosti realit chovu čistokrevné drůbeže. Tak jak si to pravděpodobně představujete, to většinou nefunguje.

Navíc jste si vybral plemeno - neplemeno a těžko soudit co od toho vlastně očekáváte.

Zkuste se nejdříve trošku zorientovat v prostředí, nejlépe navázat osobní kontakty a tak...

28.1.2021 12:56

Rodajlendka...? možná...

17.1.2021 17:51

broumacka napsal(a):
Tak zítra zkusím zvážit,to bude sranda.Zatim je mám všechny u zdrobnělých slepicek,než dodělám další výběh.Jsou určitě o něco větší než zdrobnělé vesumky,ale zase o dost menší než třeba nosnice.

Měli by být poloviční než zdrobnělé velsumky. Jsou-li stejně velké, nebo větší není třeba vážit - nejsou to zHE, ale jsou HE.

17.1.2021 17:20

Pro porovnání poslední dvojice nad sebou kohout a slepice z. HE. Jsou to zcela dospělí jedinci.
Vedle v kleci z.W


Více fotek lze najít zde https://vidzhan.rajce.idnes.cz/Oblastni_vystava_Podyji_Okresni_vystava_vyletku_12._-_13.10.2019/

17.1.2021 17:11

broumacka napsal(a):
Všechny zdravím , potřebuji poradit.Mam tu jednu bílou hedvabničku,měla by být zdrobnělá a nyní jsem si byla pro 2+1 hedvabnicky velké žluté vousaté.Bohuzel nevidím moc rozdíl mezi velikostí zdrobnělé a té velké.Nemate někdo foto kde by byli vedle sebe,jen na porovnání.

Rozdíl mezi zdrobnělou a velkou hedvábničkou je značný. Je-li to 0,1 zdrobnělá, měla by mít váhu cca 0,5 kg, velká určitě více jek 2x tolik (tedy 1kg a více...)
Ale žijeme v ČR, takže když nalíhnem pozdě (velké) a ony pořádně nevyrostou, tak je prodáme a řeknem, že jsou zdrobnělé... A tak... On to někdo koupí, rozmnoží.... a prodá ten příběh dál...

17.1.2021 16:05

milanhorinka napsal(a):
Dobrý deň. Je pravda,Hodonín množí husi šedé,ale sú to všetko krížence,poznám to a majú ich na rybníkoch aj strakaté ako pomoránky,ale žiadne nie sú čisté.Mám 2 vzorníky plemien.v žiadnom nieje viac o landenkách rozpísané.Je tiež pravda,že každý kto má šedé husy s dvoma podbruškami ich pokladá za landenky.V dobrých podmienkach viac plemien husí má 2 znáškové obdobia,to záleží na viac okolnostiach.V Čechách i na Slovensku na každej výstave je to to isté plemeno.Vo vzorníku od p. Tuláčka sú i obrázky týchto husí.M.H.

Takže polopatě....

Husa LANDESKÁ
Husa LANDÉNSKÁ

už...?

17.1.2021 14:40

milanhorinka napsal(a):
Dobrý deň.Literatúra uvádza,že hus landenská nepatrí do plemien sediacích.Ale skutočnosť je taká,že väčšinou landenky zasadnú.Mnohé nemajú trpezlivosť vysedieť do úspešného konca potomstvo.Husy landenské som choval,ale 80 vajec mi žiadna nezniesla.To sa darí husi nemeckej nosnej.S pozdravom M.H.

1.- je mi známa pouze existence původně francouzského plemene hus - Husa Landeská (Oie des Landes) o Husách Landénských, jak Vy píšete, Landénkách jsem žádnou zmínku v literatuře neobjevil. Možná se ale jedná o jazykový problém a ve slovenštině se toto plemeno jmenuje jinak, nevím, ale myslím, že ne.
2.- Nevím, jaká je současná populace těchto hus v zemi původu nebo jinde v Evropě, ale pro zajímavost stojí zmínit, že na Evropské výstavě ve francouzských Métách byla všechna zvířata vystavená pod tímto názvem z české republiky...
Jinak před několika lety byl zveřejněn v časopise CHOVATEL elaborát jednoho již bohužel nežijícího posuzovatele drůbeže, který sám sebe pasoval na odborníka ve věci těchto hus a který ve své stati de-facto zpochybňoval existenci plemene v takové formě jak je popsána v platném vzorníku. Každý ať si dohledá a názor udělá sám...
3.- V českých drobnochovech je bohužel Husa Landeská ve valné většině pouze slovo, které označuje jakoukoli běžnou husu v divokém zbarvení, přirovnal bych to k výrazu krůta bronzová... Jinými slovy se pod tímto názvem může chovat kde co, je tedy velmi těžko jakkoli zobecňovat vlastnosti těchto zvířat. Mimo jiné pod tímto názvem "vyrábí" výkrmové husy i Rybářství Hodonín.

9.1.2021 15:58

Asumba napsal(a):
Dekuji a omlouvam se za urazeny ton, jen me to mrzelo.

Travim se slepickami od chvile, co prijely, nekolik hodin denne, absolutne me fascinuji a zajima me vse. Mozna i proto se nekdy ptam tak ne uplne "dobre", proste jako fascinovane dite. Chapu, ze muzu vypadat jako neuvazlivy novy chovatel.

Zatim jsem cetla jen knihy viz foto, ale prilis spokojena jsem s informacemi pro svou potrebu nebyla. Dekuji za namet ke studiu.

Bohužel vychází už většinou pouze překladová literatura.
Problém je v odlišných reáliích a většinou i v překladu.
Za to tam bývá spousta krásných obrázků... Dobře se to prodává...

9.1.2021 15:54

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Perlově

Český vzorník slovo perlově nezná... A Vy to víte....
?

9.1.2021 15:30

Asumba napsal(a):
Myslím, že každý nekdy zacínal, tak me vase poznamka trochu mrzi, kdyby mi bylo jedno, jak se maji, tak se neptam...
A tak se raději se ptám, protoze nechci delat veci zbytecne spatne. Naopak, jsem v tomto dost perfekcionalisticka a o mych chybach se mi zda i ze sna.

Nebo je lepsi nevykrocit z toho kruhu a jen kupovat vajicka z hal...? Jen se ptam. Jestli je to spatne a takove otazky tu vadi, okay, ptat ae nebudu.
Pak vas poprosim o literaturu, kterou povazujete za dobrou. Z toho, co jsem precetla, zatim odpovedi a sve otazky zkratka neznam.

Klidně se ptejte, když mám pocit, že vím, odpovím (nejen já).
Jenom jsem ventiloval svůj dojem z Vaší zdejší presentace. Som už raz taký...

Jinak literaturu, čím starší tím lepší. O chovu drůbeže u nás již několik desetiletí nic smysluplného nevyšlo. Pochopitelně si člověk u starší literatury musí umět odfiltrovat překonané a době poplatné věci.

Třeba toto.. Takový všeobecný základ... Běžně v antikvariátech...

9.1.2021 14:40

Nezkrotnou.
Pokud jste pořídili dospělé, moc bych je nepouštěl z voliery a rozhodně zastřihl křídlo (než je po čase vypustíte).
Umí se to splašit, odletět, a v cizím prostředí se nevrátit.
Osobně doporučuji chovatelům do začátku pořizovat spíše perlíčata a ideálně je nechat odvodit nějakou doma již zvyklou slepičí kvočnou, i tak však nikdy nebudou klidné a socializované jako slepice.
Jinak se domnívám, že zakládání jakýchkoli chovů jakýchkoli zvířat by mělo probíhat z rozmyslem a po zralé úvaze a náležité přípravě. To co zde v přímém přenosu ventilujete, působí bohužel úplně opačným dojmem....

6.1.2021 16:19

Martin1987 napsal(a):
Víte o někom, kdo chová červené krůty běloocasé? Nebo kde se dají sehnat? Chtěl bych jeden chovný pár.

Obecně je na shánění chovných párů krůt trochu nevhodné datum.
Jinak je-li Váš zájem skutečný..., ale opravdu skutečný, ne že Vás to teď napadlo, páč jste to viděl někde na obrázku...
Potom tedy...
Zkuste, vládnete-li jazyky projet německé inzerce.
Nebo až se vrátí normální svět, tak se vydejte na velké německé výstavy, tam by se mohlo podařit nakoupit nepříbuzný pár. Nebo zkuste sehnat starší německé katalogy a kontaktujte chovatele.
Nechci říci, že tyto krůty v ČR nikdo nechová, pokud ano tak sporadicky. Občas se proslechne, že někdo dovezl chovná zvířata... Na výstavách jsem je u nás ovšem neviděl. Zkuste kontaktovat předsedu klub chovatelů krůt, třeba bude mít nějaké info.
Ono je to složité, chov krůt (čistokrevných) je náročný a silně nerentabilní. Při nákupu kvalitních chovných zvířat v zemi původu počítejte s částkami od 100 EUR výše, na výstavách ještě výše... Tady by ovšem chtěli většinou všichni koupit tak krocana za 500,- Kč...(max)
Přeji Ať se Vám v shánění zadaří a dejte sem vědět, povede-li se...

http://www.cschdz.eu/odbornosti/drubez/kluby.aspx

4.1.2021 19:58

petr008 napsal(a):
Veru hej Peter, ale čudujem sa, že ste sa nachytali práve vy .

No, ať si každý dělá co chce...
Je to zde veřejný, v podstatě necenzurovaný internetový prostor.
Jenom se zkuste zamyslet nad tím, zda je nutné implementovat prvky teplákového pseudohumoru do ostatních témat.
Myslím, že současný stav, kdy si na mletí sr..ek vyčlenite jedno téma měsíčně a v ostatních se řeší věci více méně chovatelské věci je vyhovující a snad i přehledný pro všechny. I pro ty prostředí neznalé....
Nic ve zlém...

3.1.2021 04:51

V klidu. Nic se ji nestane. Jen ji tam někde dejte vodu a trochu zrni. Za světla ji zkuste chytit (třeba do podběráku) a poptat se po okoli komu chybi. Zima jí nevadi máme je venku celoročně.

1.1.2021 10:47

Obecně. Chcete-li mít slepičky pro radost kohouta netřeba.
Pokud chcete kohouta tak aspoň 3-4 slepičky u temperamentních kohoutů raději víc.. Jedna by si s ním "užila" více než je zdrávo.
Jelikož jsou to kříženci barzčeho z barzčím, tak bych se přimlouval to dále nemnožit ani ze mezi sebou ani z nepříbuznými. Ale je to pouze na Vás. Jenom si uvědomit, že se vylíhne zase spousta kohoutů....
Nechci Vám brát iluze, ale chovatelů ochotných si z Vámi vyměňovat kohoutky za slepičky nebude mnoho.
Ačkoli se Vám to asi nebude po chuti bude nutné je usmrtit a zkonzumovat, neboť v reálu to nechce nikdo ani zadarmo (podobné kohouty). Třeba se mýlím a povede se Vám je udat jinak než ke konzumaci.

31.12.2020 13:44

Našel jsem tohle.
Přímo v "našem" oboru jsem to nečekal.
Ale jsem přirozeně nedůvěřivý...
Co vy na to?


V padesátých letech si Olsen a Marsden (1954) povšimli jisté incidence neoplozených, ale přesto se vyvíjejících zárodků krocana domácího (Meleagris gallopavo f. domestica) plemene Beltsville turkey. V původní populaci je takových vajec asi 14,1–22,4 %. Navíc se takové zárodky vyvíjejí pomalu a neorganizovaně, s vysokou mortalitou. Selekcí ale lze dosáhnout až 30–40 % takto spontánně se vyvíjejících vajec.
Pokud vývoj dospěje zdárně ke konci, vyklube se diploidní (v raných fázích vývoje zárodku nacházíme mozaiku haploidních, diploidních a polyploidních buněk, přičemž diploidní postupně převažují) samec (tj. zástupce homogametického pohlaví u ptáků), ovšem v naprosté většině případů je neplodný. Nicméně
malá část plodná je a zřejmě by teoreticky bylo možno založit chov těchto „nepohlavních“ krocanů (Crews 1994; Cassar et al. 1998). Podobná situace může ještě vzácněji nastávat u kura domácího (Gallus gallus f. domestica) (Sarvella 1973).

31.12.2020 13:25

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Psal jsem to vyse u chromozomu plazu, tak ptaci to maji ocividne jinak..
Partogenezi zminovali u tereju, mam dojem..

No ten odkaz výše (viz Honza) se týče práve plazů (varan).
Není to sice žádný odborný web, ale že by to byl úplný blábol?
Já to nevím, jen diskutuju...

31.12.2020 13:22

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
parthenogeneze je u ptáků velice vzácná a zárodek se vylíhne málokdy. teda u většiny ptáků to tak je. ale jsou to samci, ten produkt.

no a pak jsou zvířátka, která se rozmnožují parthenogenezí hodně nebo třeba i pouze a tam populaci tvoří samice.

No mě šlo spíše o nějaký konkrétní příklad, nebo odkaz ke studiu. Zajímá mě to. Ale zkusím sám pohledat....

31.12.2020 12:37

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
není. ptáci fakt dělají samce.

Kteří ptáci? Se rozmnožují partenogenezí?

U nás ( na Pálavě) žije kobylka Sága , u niž se uvádí, že populaci tvoří pouze samice.

30.12.2020 21:49

Bože....
Proč jste zakládal toto téma, když stejně víte všechno nejlíp...
Co s těma husama budete nakonec dělat?
Protože když ty Vaše pokusí přežijí - tak Vám přeju dobrou chuť - dejte vědět jaká byla pečínka....
Jak se začne někdo camrat titulama... To je fakt ohromná argumentace...