peďulán

Moje příspěvky

13.5.2018 19:31

Tibor Slovensko napsal(a):
Pozdravujem chovateľov mäsových a hlavne úžitkových holubov. Myslím, že počet odchovov klesá kvôli zameraniu sa na exteriér holubov. JA by som doporučoval kombináciu kaliforňáka s texanom. Ale pôvodné farmové texany už chová málo kto. Viem, že v ČR ich má ešte p. Kasper, tie dokážu preletieť. Čo som sa s ním rozprával, tak v priemere 7 x nasadnú do roka. Doporučujem prečítať knihu od p. Havlína- chováme pre úžitok a zisk. Ja sa venujem hybridizácii 4L. DO chovu vyberám len holuby so zachovanou úžitkovosťou- t.j. minimálne 7 x nasadnú, mladé musia byť zmäsilé. Kalifornské holuby (hubell) sa výborne hodia na mäsovú produkciu, v kombinácii s texanom je to super.
AK budete chcieť číslo na p. Kaspera, napíšte mi na email. Pošlem Vám ho.

Texan je z hlediska užitkovosti jasná volba, ovšem já jsem příznivcem volného chovu, takže chci zkusit holubice kříženky texan x benešák a holuby křížence kalifornský x bílí pošťák. Slibuji si od toho znatelně lepší letové schopnosti chovných holubů a stejný počet holoubat jako u křížení čistokrevných plemen. Doufám že živá hmotnost jatečných holoubat neklesne pod 700g. V nějakém televizním pořadu jsem viděl bílé holubi, postříkané červenou barvou jako ochranu proti dravcům. Kdo máte s tímto zkušenost napište.

16.4.2018 12:29

Dobrý den, přicházím s otázkou kolik holoubat může odchovat jeden pár v užitkově zaměřeném chovu za rok? Chtěl bych si pořídit 4 - 6 párů holubů na maso a taky pro radost. Holubi chci chovat volně v holubníku. To samo sice s užitkovostí nejde až tak dohromady, ale myslím si že volný holub zdravý holub. O velikonocích jsem byl u jednoho bývalého spolužáka, který krom jiného chová 5 párů holubů, (jak řekl masného typu), ale v uzavřené voliéře. Na plemeno jsem se neptal, protože jsem viděl že každý holub vypadá jinak. Na otázku, kolik je jeho průměrný počet odchovaných mláďat od jednoho páru za rok, odpověděl 6 holoubat. V duchu jsem si myslel, že za předpokladu takovýchto výsledků, bych žádný chov ani nezakládal. Můj předpoklad průměrného počtu holoubat byl dosud 12-14 kusů. Myslím si že počet závisí hlavně na plemeni holubice. Nejlépe texan, ovšem ten toho moc nenalétá, tak jsem myslel i z důvodu reálné dostupnosti, kříženku texana a benešáka. Jako holuba jsem myslel křížence pošťáka s kalifornským holubem. Jak to létá v ideálním případě polaří nemám představu. Dobrá užitkovost takovýchto kříženců je pouze můj předpoklad. Snad se něco dozvím od vás zkušených chovatelů. Budu rád za každý zajímavý příspěvek a předem děkuji.

13.2.2018 14:11

Na youtube velice zajímavá videa, škoda že se Sovětská činčila nedostala do Česka, zajímal by mě rychlost růstu králíčat narozených po připuštění samice této Sovětské činčily samcem nějakého bílého masného plemene, třeba Ča nebo kaliforňákem.

13.2.2018 08:49

V 70. letech se v literatuře objevovalo plemeno Sovětská činčila, sám jsem králíka tohoto plemene nikdy neviděl a tak mám pochybnost, jestli jde vůbec o oficiálně uznané plemeno, nebo jen soudruzi kolchozníci z SSSR štrejchli Čv belgickým obrem. O tomto plemeni se uvádí minimální délka těla 57 cm, hmotnost dosahuje až 7 kg, králice se vyznačují vysokou mléčností a mláďata dosahují ve třech měsících hmotnosti 2,5-3 kg. Trochu ale spíše hodně mi to připomíná reklamu ve stylu, "co se divíte my soudruzi z SSSR máme všechno lepší". Setkal jste se někdo s tímto plemenem?

11.2.2018 21:10

Dobrý den zaujal mě chov králíků na maso. Kamarád chová Bu a radí mi ať si pořídím samici, že mi ji kdykoliv připustí. Protože bych chtěl početné vrhy dobře osvalených a rychle rostoucích králíků zjišťoval jsem nejvhodnější plemeno pro mateřskou linii. Nakonec jsem nabyl přesvědčení, že použitím křížence F1, který se dá pořídit v ceně králíka na maso lze dosáhnout překvapivě dobrých výsledků. Chci zkusit použít kříženku Ča pro velmi dobrou mléčnost tohoto plemene nejlépe v kombinaci s Čv. Zajímali by mě názory zkušených chovatelů na takovéto křížení a na reálnost průměrného vrhu 8 králíčat.

6.6.2017 08:56

Rád bych ještě doplnil, svůj první příspěvek. Křížení karnó a mittelhausera je myšlenka začátečníka. Tyto holubi nenabízím, naopak uvítám reakce ostatních chovatelů k problematice pořízení holubů těchto plemen a případně osobní zkušenosti z užitkovým křížením větších létavých holubů. Informace, že texani létají je pro mne zajímavá novinka a chovateli za ni děkuji. Plemeno karnó preferuji z hlediska toho, že se používalo k užitkovému křížení na profesionálních farmách ve Francii a zároveň jsem si přečetl skutečnost že tento holub je schopen polařit. V nabídkách inzerce českých chovatelů jsem se sním ale dosud nesetkal, bohužel stejně tak ani s plemenem mittelhauser.

5.6.2017 23:39

Chtěl bych začít z užitkovým chovem holubů na maso, ale v podmínkách volného chovu. Vím, že větších holoubat je možné docílit, křížením dvou různých plemen. Výběr vhodných plemen většího tělesného rámce které nemají problém z létáním, v nejlepším případě, jsou schopny i polařit a nevyžadují tak každodenní péči chovatele, je velmi omezen.
Podle mého názoru nejlepší plemeno pro holubice je karnó. Nepatří sice mezi největší, hmotnost cca 550g ale dobře létá má odpovídající tělesné tvary a vyniká plodností. Nejvhodnější kombinací se mi jeví bílí mittelhauser pro otcovskou linii. Tento holub dobře létá a jeho hmotnost je cca 700-800g.