
perlinka
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 10. 4. 2015 13:01:09
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
mark83
napsal(a):
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat nějákého odborníka, kterou rasu to teda vlastně máme. Jsou nějáké znaky, podle kterých je lze jednoznačně odlišit? Co jsem koukal na fotky na internetu, tak by to mohly být klidně obě dvě rasy, přijdou mi skoro úplně stejné (snad jen, že by měla být mainská větší v dospělosti??). Díky.
Marek
Pokud ke kočce nemáte papíry, tak máte jen polodlouhosrstého křížence a nikdo, ani zkušený chovatel nebo posuzovatel vaší otázku nevyřeší. Můžete mít také křížence několika plemen. Ono pokud neprobíhá selekce chovných jedinců, tak znaky plemene velice rychle vymizí a za pár generací zbyde jen obyčejná kočka.
Já jsem kvůli budíčku několikrát za noc začala kočky nekompromisně zavírat do přízemí, ložnici máme v patře. Zavřené dveře od ložnice nestačily, kočka byla schopná řvát jak kráva a dožadovat se krmení a když jí bylo nasypáno, odešla a nežrala. Ona totiž žrádlo vyřvávala kocourovi. Nasypat do misky hodně nelze, kočka musí být na dietě, jinak by se za chvíli neunesla a rozdělit 50g granulí na 4 porce mi dělá problémy už teď, byla by to schopná sníst jen k snídani. Takže na noc putují kočky do přízemí, kde mají k dispozici 3 místnosti, akorát jim musím přenést záchůdek a misku s vodou, což je jinak v chodbě. Až se prořvou i přes dvoje dveře, budou spát jen v pracovně, což je od ložnice za třemi dveřmi. Láska ke zvířatům je jedna věc, ale budit se kvůli nim nenechám, zvlášť když nemají objektivní důvod. Poslední krmení mají okolo desáté večer a do rána okolo sedmé by to mohly vydržet. Nejsou to koťátka, co musí jíst každou chvíli, ale dospělé kastrované kočky, jedna s nadváhou.
A změnu krmiva jste zkoušeli? Je známo, že na některý druh granulí mohou kočky reagovat zvýšenou svědivostí a drbáním. Co nějaká lokální léčba? Potírání svědivých a rozdrbaných míst třeba Prurivetem nebo něčím, co poradí veterinář. Co podávaní potravinových doplňků? Dermanorm nebo nějaký rybí či brutnákový olej, v prodeji je hodně preparátů, které se přidávají do krmiva i natírají na postižená místa a zvíře se po nich přestává drbat. To bych volila já, vnitřní léčbu kortikoidy bych nechala až na poslední místo, pokud nic jiného nezabere. Tedy on ten Prurivet obsahuje kortikoidy také, nicméně při vnějším užití mají daleko méně nežádoucích účinků a nepodávají se pořád, ale jen pár dní, protože za chvíli je vidět zlepšení stavu a zahojení kůže.
Veterinář, který selhávání ledvin diagniostikoval, určitě doporučil i léčbu. Tou je v první řadě komerční dieta, kdy kočka dostává jen dietu a nic jiného, žádné pamlsky ani maso. Pak existují další doplňky, které také doporučí vet. Třeba Ipakitine, který vyvazuje ze stravy fosfor. Kocour už má na selhávání ledvin věk, nicméně kočky mají jednu výhodu a sice že dokážou dlouho žít i se sníženou kapacitou ledvin. Sama jsem měla kočku rok se selháváním ledvin a nakonec zemřela na něco jiného, selhávání ledvin měla díky dietě a doplňkům dobře kompenzované.
Zkuste ony kuličky v srsti sebrat a dát na namočený papírový kapesník, nebo na umyvadle na ně kápnout kapku vody. Pokud se kuličky začnou rozpouštět a tmavě červeně nebo hnědě barvit, máte důkaz, že kotě má blechy. Černá smítka v srsti jsou totiž bleší trus a není to nic jiného, než strávená krev, kterou sají na zvířatech. Také můžete vzít hodně jemný hřebínek tzv. všiváček a kotě vyčesávat a vyčesávat, nějakou dospělou blešku jistě chytíte, nejčastejí bývají pod krkem. Teď je koťátko ještě malé, takže nejspíš budete muset použít Frontline, který ale funguje jen na dospělce, takže se blech nezbavíte. Od 2kg váhy kotěte je možné použít spot-ony, hledejte takový, který obsahuje i látku, která zabíjí bleší vajíčka a larvy, bez toho se blech zbavuje obtížně. Doporučit mohu Frontline Combo, Advocate, Stronghodl. Jsou sice dražší, ale zbaví blech jistě a nebudete týdny a měsíce bojovat se zablešením, což se jinak běžně stává, když člověk použije levné antiparazitikum, které zabíjí jen dospělce.
Frontline Combo nekupovat pro kočky, ale pro ty největší psy a mezi kočky rozdělit, vychází to 0,67ml na kočku, takže z jednoho spot-onu pro psy 40-60kg za asi 400Kč máte dávky pro 6 koček. Nelze dát jen 0,5ml, tak jako je dávka pro kočky, protože psí Frontline Combo má nižší koncentraci metoprenu a pak neúčinkuje proti bleším vajíčkům. Koncentrace fipronilu je pak sice o trošku vyšší, ale to ničemu nevadí, protože byly prováděny studie, kdy kilová koťátka dostávala po dobu půl roku jednou měsíčně asi pětinásobek doporučené dávky fipronilu a škodlivost se neprokázala.
Pro psy koupit Top spot on stronger v balení po 25ml, což je pro koně. Vyrábí se pod stejným názvem se stejnou účinnou látkou permethrinem pro psy, ale pochopitelně v menším balení a vyjde tak mnohem dráž. Dávkovat podle váhy psa, do 15kg 1ml, 15-20kg 2ml, nad 30kg 3ml. Balení stojí něco přes 600Kč, vyplatí se pro majitele více psů nebo velká plemena.
První případ byl doporučen přímo veterinářem, druhý poradil majitel velké psí smečky, obojí jsem vyzkoušela a spokojenost 100%ní.
V chemii je jedna zasada, ze podobne se rozpousti v podobnem. Zkuste rostlinny olej, urcite v kuchyni nejaky mate. Klidne bych ho i zahrala, nanesla na hadrik a snazila se ze srtsi znecisteni dostat. Kdyz to pomuze, tak pak kocku vykoupejte v samponu, muzete i v jaru na nadobi, ten je osvedceny, kocce se nic nestane.
Nepodoba se zadnemu dlouhosrstemu plemeni, je to zkratka dlouhosrsta kocka domaci. Mozna ma nejake perske predky, ale perska kocka to neni, i ty v hodne spatnem typu maji preci jen ten nos kratsi. Nevypada ani na to, ze je zelvovinovy, to by musel mit nekne na tele cervenou (rezavou) barvu. Tahle barva je cerna s kresbou, tu nelze podle fotek presne urcit, mozna teckovany, mozna tygrovany. Mramorovany ani ticket tabby neni. Zkuste se mu podivat na polstarky tlapek, pokud budou vsechny cerne, je cerny s kresbou, pokud bude nejaky ruzovy, pak je kocour opravdu zelvovinovy.
A co nejaka diagnostika? RTG bricha kvuli ucpani, rozbor krve atd. Jak vet muze lecit, kdyz nezna diagnozu? To je pouze tahani penez z kapsy majitele a mozna i zbytecne prodluzovani utrpeni zvirete. Jinak dehydrovane a vycerpane zvire by melo dostavat infuze a to nekolikrat denne. Existuje i vyziva pro zeslabla zvirata nebo zvirata v rekonvalescenci, pasta Calopet nebo treba konzervy od Hillsu, ktere lze naredit a podavat strikackou.
Do jiste miry se to naucit da. Nez se kote rozkouka, je treba papouska poustet z klece jen pokud nebude kote v mistnosti a klec prestehovat na misto, kam by kote nemelo pristup, treba nekam na skrin. Zalezi take na tom, co mate za papouska. Mrnava andulka vzdy bude pro kocku koristi, oproti tomu u velkych papousku bych se vic obavala zraneni kocky, nez papouska. Mam doma velkeho papouska a kocky. Ze zacatku je papousek velmi zajimal, zvlast kocour mu neustale visel na kleci. Stacilo par klovancu do kocourovych tlapicek a uz si dava pozor. Papousek kvuli skubani nelita, ale obcas na zem splachti. I tak mu kocky nic nedelaji, kdyz se mu deje bezpravi, krici tak ze se trese barak a to kocky odradi. Nedavno dokonce papousek hnal kocoura a ten se pred nim schovaval pod gauc.
Vubec mi neprijde, ze je kocka zarliva, jen ze ma majitele, kteri ji prilis nerozumi. Proc nemate balkon zasitovany, tak aby si kocka mohla uzivat venkovniho vzduchu a slunicka a pritom nemohla utect nebo spadnout? Chapu, ze ne kazdy chce spat s kockou v posteli, ale ona je doma jedina kocka, je to tak? Tedy ma pouze vas, nikoho jineho. Proc ji tedy nechavate zavrenou dele, nez je to nutne? Proc ji po probuzeni nepustite, nepochvalite a nepomazlite? Pamatujte, ze zvirata nemaji lidske vlastnosti a pokud neco delaji, maji ke svemu chovani velmi dobry duvod. Kocka vam jasne dava najevo, ze je s necim nespokojena. A vy jako majitele byste to meli resit. Ale ne zakazy nebo tresty, ale meli byste se snazit nezadoucimu chovani predejit. Takze ji nenechavjte zavrenou, kdyz jste vzhuru, ale pustte ji, pohladte a treba ji hodte hracku. Stejne tak pokud skrabe na balkonove dvere, zavolejte ji k sobe a chvili si s ni pohrajte.
Nevim proc michate do diskuze o kockach krecky. Krecek je ve veku 3mesicu uz pohlavne dospely, kdezto kote je jeste mlade s mlecnym chrupem, co jeste dostava protilatky z materskeho mleka, pokud byla matka ockovana. Hladina protilatek se postupne snizuje a po 3mesicich veku vymizi, proto je treba kote preockovat ve veku 3mesice a starsi, aby melo vytvorenou imunitu na jeden rok nebo dele, podle toho co uvadi vyrobce vakciny. Po ockovani by take kote melo byt jeste 14 dni v puvodnim domove, nez si vytvori imunitu. 84 dnu pro odber urcite nebylo stanoveno jen tak, ale s ohledem na zdravi kotat.
Vase starosti o to, ze si kote stare 3 mesice uz nezvykne v novem domove jsou zcela liche. Pokud se bude mit dobre, zvykne si i mnohem starsi kocka. V prubehu let se mi vystridalo doma nekolik kocek. 3 prisly ve veku neco malo pres 3mesice, dalsi 7mi mesicni, 8mi mesicni, 2leta a 7mi leta. Zvykly si uplne vsechny a to velmi rychle, protoze kockam rozumime a mame je radi. Zvykla si i 7mi leta kocka, ktera cely zivot stravila na ulici a byla prestehovana do panelaku. Panecku jak ta byla stastna, ze ma konecne teply domov, plnou misku a milujici naruc. 8mi mesicni, taktez kocka z ulice, take velmi vehementne trva na tom, ze bude radeji s nami uvnitr lezet na guci, nez byt sama venku na zahrade.
Kupte Frontline sprej na kocky, ten se muze uzivat u kotat starsich dvou dnu. Pouzijte ho i na kocku matku, vystaci na opakovane pouziti. Rovnou se u veta zeptejte na vhodne odcerveni, blechy prenaseji vajicka tasemnice. Pokud kocka chodi ven a nebyla pred porodem odcervena, jsou s nejvetsi pravdepodobnosti kotata uz ted zacervena, protoze treba larvy skrkavek se prenaseji materskym mlekem. Kocka chodici ven by mela byt pravidelne odcervovana, nejlepsi je, pokud je pod neustalou ochranou nejakeho spot-onu, ten ma ucinnost az jeden mesic a vyrabi se v ruzne kombinaci, treba s ucinnosti na oble cervy a vnejsi parazity (Stronghold), nebo na ploche a oble cervy (Profender). Jedina nevyhoda je cena zhruba 200-300Kc, ale ono mit zdravou venkovni kocku je financne nakladnejsi, nez mit zdravou kocku ciste bytovou. Pokud odcerveni nebudete nakupovat po jednotlivych kusech u veterinare, ale objednate si cele baleni v lekarne, muzete vyrazne usetrit.
lubo777
napsal(a):
Věčšina papoušků vybere nejdříve jenom slunečnici,zbytek zrní jen potom až jsom opět hladoví.A právě tady dělají chovatelé chybu,že jim prostě dají slunečnici novou a předcházející dávku vyhodí.Je to chyba,kterou papoušci vítají a nekteří dokonce skoušejí měkost chovatele,kolik vydrží je nechat "ohladu".
Já jsem neoblomný a jenom profouknu misku od plevele a co zbyde dostanou znovu.Když opravdu vyhladoví,sní vše.Takhle jim žádná obezita nehrozí.
Jsem amater a majitel jedineho papouska, ale mate sakra pravdu. Chce to vytrvat a podavat vicedruhovou smes. U me to znamena dat do misky vecer, aby ptak nejecel kdyz jsem doma, rano dostane ovoce a cerstvou vodu s vitaminy a pak cely den, kdyz doma nikdo neni, si muze vyrvavat jak chce, ale neni nikdo, kdo mu slunecnici dosype. Sice to trvalo hodne mesicu, ale po zhruba 25 letech, kdy byl jen na slunecnici a buracich, se naucil brat i proso, granule, oves.
marcha
napsal(a):
Ahoj na kočičím fóru. Mám dotaz: sousedi mají zrzavobílou kočičku a veterinář jim řekl, že tato barevná varieta bývá neplodná. Je to pravda? Díky za odpovědi!
To je veterinar trosku popleteny. Neni jediny duvod, proc by tohle zbarveni melo nest neplodnost. Jestli si to vet neplete s zelvovinovou, tedy cernorezavou. Takto zbarvene jsou jen kocky, jednou za cas se objevi i zelvovinovy kocour, ale ten je vetsinou neplodny.
misha
napsal(a):
Dobry den, chtela bych poprosit o radu. Mame dvouleteho polovenkovniho kocoura. Je venku a kdyz si zamnouka za oknem, pustime ho do domu. Asi jako kazda kocka leze vsude mozne... nedavno jsem zjistila, ze jsem tehotna a vsude mozne se pise, ze venkovni kocky prenaseji hromadu parazitu, protoze jedi mysi, ktere je v sobe muzou mit apod. a ze by je mohli prenest na plod. Chtela bych proto poprosit o radu, jestli jste nekdo neco podobneho neresil. Premyslim, ze ho zkratka do domu prestanem poustet nebo nevim. Dekuji za rady.
Pokud chcete, aby venkovni kocka byla zdrava, musite se o ni nalezite starat a to stoji penize. Venkovni kocky mohou byt zacervene prakticky permanentne, tabletka nestaci, protoze jeden den odcervite, druhy den kocka sezere mys a zacervena je nanovo. Pouzivat byste mela pipetky, ktere mji ucinnost mesic a po celou tu dobu kocku chrani. Treba Stronghold, ten je proti oblym cervum a vnejsim parazitum (usni svrab) nebo Profender, ten je proti oblym a plochym cervum (tasemnice). Na miste je pochopitelne dodrzovat zakladni hygienicka pravidla, tedy pred jidlem si umyt ruce mydlem a teplou vodou. Pro plod je nebezpecna toxoplazmoza, pokud proti ni jiz matka nema protilatky a nakazi se ji v tehotenstvi. Cim mladsi plod, tim horsi mohou byt nasledky, v 3.trimestru uz prakticky nic nehrozi. Ovsem primo od kocka se nenakazite, protoze to byste musela bud jist syrove kocky nebo 1-2 dny stare kocici vykaly a to predpokladam nehrozi. Na toxoplazmozu jsou vnimavi vsichni teplokrevni zivocichove a vsichni se ji mohou nakazit, akorat u kocky probiha pohlavni rozmnozovani parazita, jehoz vajicka (oocysty) se dostavaji do prostredi spolu s trusem. A jsme u jadra veci, kocky zahrabavaji svuj trus do hliny a tim ji infikuji. Proto je potreba dodrzovat zakladni hygienicka pravidla, pri praci na zahrade pouzivat ochranne rukavice nebo si potom umyt ruce, nepojidat neomytou zeleninu a ovoce primo ze zahradky. Nakazit se muzete pozrenim nedostatecne tepelne upraveneho masa. Zapomente na tatarak nebo krvavy steak, dnes uz je snad normalni na porcovani syroveho masa pouzivat jine prkenko, nez treba na krajeni zeleniny. Kocku i sebe muzete nechat na toxu otestovat, pokud kocka nebo vy budete mit protilatky, nemusite se obavat, pak u vas nemoc jiz probehla, mate dozivotni imunizaci a toxou se jiz nenakazite. Ta je nakazliva pouze jednou, muze probihat i bezpriznakove. Kocka vajicka take vylucuje pouze jedenkrat za zivot, vnimavejsi jsou kotata. Leda pri oslabeni imunity muze kocka vylucovat vajicka i vickrat za zivot a jsme zase u toho, ze lidem se vyplati udrzovat sva zvirata ve vyborne kondici. Tim, ze kocku prestanene poustet domu, si tedy nijak nepomuzete. Protilatky na toxu ma asi 60%evropskeho obyvatelsva. Takze pro svuj klid nechte sebe i kocku otestovat, myjte si ruce a nejzte syrove maso a neomyte plody ze zahradky a bude vse v pohode.
crispo
napsal(a):
zdravim, mam kobylu pastevne odchovanou, v lednu ceka hribatko. chci se zeptat zdali ma nekdo zkusenosti s porodem v zime na pastvine..pastvinu mam pred barakem takze na koniky vidim stale. rodili jste taky v zime a co hribatko ktere bylo privedene na pastve do mrazu..zvladlo to? kobyly me normalne rodili na jare coz je bezproblemu ale ted se stala chyba a bude lednove. a tak mam ze zimy trosku strach.
Zajisti box nebo alespon nastlany pristresek, do ktereho lze kobylu zavrit. Kamaradce se narodilo hribatko letos zacatkem ledna (neplanovane pripusteni), to byly ty velke mrazy -15°C pres den a -25°C v noci a to i v nizinach. Z hrebecka je krasny silny kun, ovsem jen diky tomu, ze kobyla rodila v pritomnosti lidi. Sice mela k dispozici oddeleny vybeh hned vedle stada, v nem pristresek nastlany balikem slamy, ale vybrala si porodit do snehu. Kdyby u toho nebyli lidi, hribe by na snehu umrzlo. Takhle se pockalo, az kobyla vstane, hribe se odneslo na slamu, susilo a zahrivalo infrazaricem a pockalo se, az vstane a napije se. Taky je dobre mit pevnou ohradu, hribata jsou po narozeni zmatena a elektrickym ohradnikem mohu prolezt.