peťak

Moje příspěvky

11.5.2017 13:10

Tak boule se nakonec začala zmenšovat a ztvrdla, postupně zmizela úplně. (o: Kozlík vypadá vesele a spokojeně..

9.5.2017 22:15

A dáváte od každého jednu kapku? Díky!

7.5.2017 16:55

Mooniko, prosím, ta trojkombinace proti tasemnicím (cypřiš, hřebíček, skořice) se dává jednorázově a znovu po dvou týdnech nebo taky třeba tři dny po sobě jako oregano? A kolik kapek od každého na kozu dáváte? Díky!

24.4.2017 14:06

Tak veterinář nezná Eprizero ale Ivomec Eprinex - koukala jsem na to a zdá se, že je to úplně totožná věc. Nebo je nějaký rozdíl?

24.4.2017 12:27

NO zatím se neozvala, Nenašla jsem ji pod tím nickem, co jste mi posílala, ale napsala jsem nějaké Béře, co tu loni sháněla Eprizero pro tři kozy (o: Možná se zároveň zeptám veta.

24.4.2017 11:56

Díky. No - s těmi plicnivkami - on tam má v příbalovém letáku napsané jen plicnivky jelení (Dictyocaulus viviparus) a ne plicnivky obecné (Muellerius capillaris). Nám jde hlavě o ty GIN, tak zkusím ty 2 ml/10 kg a snad už se jich konečně zbavíme...

24.4.2017 11:25

Máte někdo zkušenosti s odčervováním Eprizerem? Zabralo vám to dobře na hlísty? A dává se na kozy také větší dávka než je tam uváděné (uvádí se tam 1 ml na 10 kg - pokud bych měla dávat kozám 1,5 x větší dávku, jak se někde uvádí u jiných odčervovadel, znamená to 1,5 ml na 10 kg?) A ovečkám to dáváte do nějak rozhruté vlny na hřbetě (ještě nám nepřijel stříhač )o:) nebo někam do slabin? (zabírá to tak?).

22.4.2017 11:56

Hm a jestli je modrá skalice takový zázrak, tak proč se už nepoužívá? Je to lobby farmaceutických firem nebo je tam třeba ještě jiný háček?

21.4.2017 23:39

moonika napsal(a):
Ešte ma k pôvodnej téme napadlo, že tie EO by stálo za to podávať v tekutine, nie v príkrme, aby sa čosi dostalo aj priamo do slezu. A podať súčasne s niečím čo stimuluje reflex pažerákového žľabu (NaCl, sóda... musím zistiť viac). Skúsim to tak.
Samotné EO nie sú síce vo vode rozpustné ale ľahko sa rozpustia v troške alkoholu(ako mi tu dávnejšie poradili:), napr v lyžici piva mám overené, a potom sa to už ľahko rozpustí aj vo vode.

To zní jako dobrý nápad.. Možná i proto u nás to oregano má efekt u kůzlat, kterým ho dáváme rovnou do tlamky a možná jde tedy přímo do slézu (?), zatímco když jsem ho dala kozám ve žrádle, tak tolik neúčinkoval...

21.4.2017 23:35

moonika napsal(a):
Ako dlho sú po tom aldifale? no s výkričníkmi a 4 + aj po aldifale by som použila inú chémiu a keď zaberie tak potom pravidelne byliny. Ja keď som dávala aldifal, podla dávok čo radili vetky Svobodová, Vernerová v Zpravodaji SCHOK tak to vyšlo cca 48ml(24+24 po 12h) na deň na 60kg kozu u aldifalu 2,5perc.

Hm, no tak já se spolehla na veta a ten mi dal 20 ml na kozu (ještě jsem ho upozorňovala, že kozy potřebují vyšší dávku než ovce a on říkal že jasně...)... jsou dva týdny po tom Aldifalu... Tak pokud jsme tímto vytvořili rezistenci a tím pádem už jsou červi rezistentní i na Panacur, o Ivomecu nemluvě (ten jsme dostali několik minulých let po sobě, dost možná také poddávkovaný), tak už nám možná stejně nic než byliny a EO nezbývá, ne? (o:...Leda Mastňáčkův návrh a do toho nejdu (o:...A stejně - krávám červi nevadí?

21.4.2017 16:31

Tak nám přišly výsledky z kontrolního rozboru po odčervení a nic moc. Měli jsme vajíčka GIN na vykřičníky, případně na 4 křížky - většině stáda jsme dali Aldifal, plus potom křemelinovou kůru, jednomu hermoušovi jen křemelinovou kůru a jedné koze jen Aldifal. U většiny stáda a u hermouše to šlo dolů o jeden stupeň (z vykřičníků na 4 křížky, ze čtyř křížků, které měl hermouš před kůrou, na tři křížky), u kozy, co dostala jen Aldifal, to zůstalo na 4 křížkách. No takže křemelina má lepší skóre než Aldifal, ale pořád ne zrovna dobré U Aldifalu jsme asi možná poddávkovali si myslím - nebo to kozy vyplivaly, nebo na něj mají rezistenci, i když jsme ho asi ještě nepoužívali nebo jenom kdysi..
Myslíte, že se čtyřmi křížky má cenu experimentovat s bylinami nebo máme dát ten Panacur a až pak se pustit do pravidelné bylinné preventivní protičerví péče? Vážně už mne nebaví zamořovat si pastviy odčervováky, ale s červy mi zase kozy jaksi nedojí... Ach jo...

21.4.2017 16:16

Jak odhadujete hmotnost koz a ovcí pro odčervení?

20.4.2017 14:54

peťak napsal(a):
Dáváme jim esenciální olejíček - pár kapek v olivovém oleji - stříkačkou do tlamky.

Tak Monika mne upozornila že pravděpodobně nedávám 100% čistý oreganový esenciální olej (mám od firmy Karel Hadek) - pokud by byl 100%, tak by množství větší než 1 kapka na kůzle mohlo být pro kůzlátka nebezpečné... Moc tomu tedy nerozumím, jak zjistím, že olej je opravdu 100%, když u těchto to v popisu vypadá, že jsou, ale nejdu to dál řešit, když mi to takto funguje... (o:.

20.4.2017 12:29

Dáváme jim esenciální olejíček - pár kapek v olivovém oleji - stříkačkou do tlamky.

20.4.2017 12:03

No ona ta boule jde vždycky na chvíli zatlačit... Bohužel... )o:...Na kokcidie dáváme oregano. Velké kozy ho měly v rozborech bobků, tak sledujeme kůzlata a které se nám nezdá (většinou nemá tak pěknou srst jako ostatní, průjmy a vyboulená bříška jsme nepozorovali), ten dostane oregano a většinou se po tom krásně spravují... Tak jsme ho pro jistotu nasadili i kozlíkovi a uvidíme... (o: (fotku ještě nemám, pardon (o:).

19.4.2017 23:27

Zkusím zítra nafotit. Taky mi to nepřipadlo jako klasicky nafouknuté bříško a skutečně to je tak, že se jedná o velmi silného a dobře rostlého kozlíka... Myslím, že právě i tu díru v břišní stěně hmatáme, no skoro bychom raději kokcidie než kýlu )o:...
Na fotky operace jsme už koukali na starším vlákně o kýle - jste dobří, že se vám to povedlo (o:.

17.4.2017 11:00

No, možná to byla ta rohatá tetka (o: Dneska už je celkem v poho, ale boule přetrvává, dáváme mu homeopatický nux vomica, co jsme tu v diskusi vyčetli jako možnou pomoc při kýle, kdyby to byl ten případ. Snad se mu to spraví... Moc děkuji (o:.

16.4.2017 19:56

Pardon, spletla jsem to - vyboulenina je právě na pravé straně (a žaludky na levé, ne?).

16.4.2017 19:55

Náš šestitýdenní kozlík se dnes vrátil z pastviny v divném stavu. Stojí, trochu se ježí a třese, když se na něj člověk podívá, má z levé strany vyboulené bříško - vyboulenina má cca 10 cm v průměru a když ji mačkám, jakoby v ní šplouchalo, když ji masíruji, chvilinku se jakoby zatáhne a pak se zase vynoří. Co to může být? Bříško není tvrdé, i ta vyboulenina je měkká, zjevně obsahuje nějakou tekutinu.. Žaludky jsou přece na druhé straně ne? Veterinář mi típnul telefon

10.4.2017 00:14

moonika napsal(a):
Http://www.wormx.info/pinebark o tom ako sa u "oranžovej"skupiny(zvieratá na 6 farmách v Alabame ktorým podávali denne prášok z borovicovej kôry) znížili množstvá vajíčok GIN v truse, takisto aj oocýst kokcídií v porovnaní s druhou skupinou ktorá ich nedostávala.

Díky moc, Moniko, jste poklad, jak všechno studujete a sdílíte! Po dalším rozboru (pokud nebudou kozy čisté) zkusím nasadit borovici a uvidíme, co to udělá (o: T
eď dělám malý pokus s křemelinou - hermouš, co ho máme, dostal jen křemelinu, jedna koza jen Aldifal a ostatní obojí - tak jsem zvědavá na výsledky rozborů - asi počkám ještě týden, abych dala i křemelině dost času Ale borovice se mi líbí víc - je místní a není fosilní (o:
Ještě zvažuji koupit tuto knihu jako další inspiraci: http://www.firmeadowllc.com/store/p10/Book_-_The_Accessible_Pet%2C_Equine_and_Livestock_Herbal_SIGNED%21.html.