petan83

Moje příspěvky

18.2.2020 19:14

Kopr475 napsal(a):
Dobrý den začínám s chovem perliček a chci se zeptat jesli někdo neví jak zamezit perličkám létání k sousedům. Pomůže zastřihnout křídla nebo spony? Děkuji za nějakou radu.Naschle

Perlicka je dobry letec, tam by to chtelo asi poradne zastrihnout vsechny letky na jednom kridle nebo by mozna mohly fungovat brile proti kanibalismu, odzkouseny to nemam ale teoreticky kdyz nevidi pred sebe tak ani nevidi kam leti.

16.2.2020 20:27

Podobne vejce obcas u rodicu snese starsi hybridka. Proc, to netusim.

16.2.2020 15:57

basovnik napsal(a):
Dobrý den

Nemáte tak úplně pravdu,šíříte zde nepravdivé informace .

Když budu hodně konkrétní,tak drop velký - co vím z e stránek :

birds.cz vaše pozorování rozklikněte si to,a zjistíte tvrdou realitu.

Konkrétně se na jižní moravě ukázal po mnoha letech,a on svojí velikostí není potrava pro pernaré dravce, a taky nevím co dělá na seznamu lovné zvěře.
Dnes je velice jednoduché někde něco okopírovat a vložit to sem.První si něco o konkrétním ptačím druhu zjistětě,ověřte a pak to zde šiřte.
Bažant stříbrný,bažant zlatý možná ještě někde v bažantnici,ale ne volně mimo možná ulétlé kusy jednotlivě od chovatelů..

berneška bělolící https://birds.cz/avif/obs_new.php

-velice vzácná berneška tmavá-https://birds.cz/avif/obs_new.php

-berneška rudokrkáhttps://birds.cz/avif/obs_new.php

Zajímalo by mě z jakých pramenu jste čerpal tyto informace?

Z knížek 50 let starých.

Toto co zde uvádím je dnešní realita.
Například holub hřivnáč,ten i dnešní době se vyskytuje v některých lokalitách hojně.
Za svůj živit co jsem vyděl na podzim tah ptáků,tak holub hřivnáč hned po špačku obecném to bylo největší hejno co jsem kdy vyděl na podzimním tahu v jednom hejnu letícím několik tisíc ptáků. Hřivnáči čekali na vrcholku kopce v lese a když k tomuto lesu se přiblížilo hejno táhnoucích hřivnáčů,tak ti z toho lesa více jak 40 minut neustále vzlétávali a tak se přidávali k hejnu táhnoucímu na jih.
Byl bych rád ,kdyby se zde vyjádřily lidé co mají více zkušeností a ne ti co vycházejí z neověřených zdrojů.

Drop velky ze je na seznamu lovne zvere? Jestli tu nahodou vy nesirite nepravdy.

Vyhláška č. 245/2002 Sb.
Vyhláška Ministerstva zemědělství o době lovu jednotlivých druhů zvěře a o bližších podmínkách provádění lovu

Nejlepsi je se podivat primo do zakonu nez do estranek. Zadnyho Dropa jsem tam nenasel, takze asi neni lovnym ptakem.

15.2.2020 18:55

Mafuka napsal(a):
Vážení, dravce bych nestřelil ani kdybych mohl (o myslivci to netvrdím) náhradu škody jsem rovněž pokládal za hypotetickou. Šlo mi spíšo tu ochranu. Jedna dvě slepice mě nepoloží, ale nas..e to. A jestli nemají myslivci s dravci nic společného, tak proč jim stavěj bydýlka, najednou, napočítal sem jich v okolních vpolích nejmíň 10.

Protoze dobrovolnosti se meze nekladou a bydylka tam muze dat kdokoliv kdo ma k prirode nejaky vztah. U nas davaji bydylka zemedelci. Nicmene dravci nejsou lovna zver a krom toho 99% dravcu je na seznamu u zvlaste chranenych druhu ptaku, takze jejich usmrceni je trestne.

13.2.2020 11:23

horal napsal(a):
Myslivci s tím souvisí tak, že jsme se začali bavit o náhradě škody způsobené jestřábem nebo liškou.

Tazatel sem ptal na dravce (zminuje jestraba), a ja jen konstatuji ze myslivec s dravci nema nic spolecneho, nestara se o dravce, nemuze je strilet. Jestrab nema s myslivosti nic spolecneho.

12.2.2020 20:46

Porad nechapu jakou souvislost maji letajici dravci a myslivci. Nebo si tu nekdo mysli ze myslivci strili bezne kanata, jestraby, orly atd...? Proti letajicim dravcum se ochrante sami, zadny myslivec vam nepomuze a myslim ze ani nemuze.

11.2.2020 20:43

hellou napsal(a):
Dobrý den, prosim pekne informaci, muze byt jen 1 pstros nebo je lepší alespon par, aby nebylo jednomu smutno... A jak vysoky potrebuje plot, aby neutekl nandu? Děkuji za odpověď 😊

Pokud chcete chovat tohoto velice nenáročného ptáka , měli by jste si vyřídit povolení chovu nebezpečných druhů zvířat ( nově – zvířata se zvláštní péči ), kam Pštros dvouprstý patří.Jako u všech nebezpečných druhů zvířat/se zvláštní péčí, se toto povolení vyřizuje na Krajské veterinární správě , vydává se ná dobu 3 let , poplatek činil v roce 2006 1000 Kč za každé chované zvíře , po třech letech se dá povolení chovu , po podání písemné žádosti , na další 3 roky bezplatně prodloužit. Chovem Pštrosů se zabývá vyhláška č.208/2004 sb.o minimálních standartech pro ochranu hospodářských zvířat.§ 12 minimální standardy pro ochranu běžců ve farmovém chovu.

1) minimální standardy ochrany faremně chovaných běžců , zejména druhů Pštros dvouprstý(Struthio camelus ),Nandu pampový ( Rhea americana ) , Emu hnědý (Dromaius novaehollandiae ) stanoví následující podmínky a) oplocení hospodářství je minimálně 180 cm vysoké , v rozích zaoblené , dostatečně silné a bezpečné , aby v případě nárazu nedocházelo k poranění běžců.Farma musí být zabezpečená proti vnikaní větších druhů volně žijících zvířat , nebo toulavých psů. b) Minimální velikost výběhů pro 3 dospělé pštrosy je 1000 m/2 , na každého dalšího dospělého jedince navíc 800 m/2 , nejkratší strana výběhu nesmí být kratší než 10 m a minimálně jedna strana musí dosahovat délky 100 m . c) Minimální velikost výběhu pro 3 dospělé Nandu nebo Emu je 500 m/2 , na každého dalšího dospělého jedince navíc 250 m/2 , Nejkratší strana výběhu nesmí být kratší než 7 m a minimálně jedna strana musí dosahovat délky 70 m. d) V jednom výběhu může být chována pouze 1 chovná skupina , tj. 1 chovný samec a 1 – 5 chovných samic.Zabráni se tak fyzickému kontaktu mezi jednotlivými chovnými skupinami , v některých případech je nezbytná i vizuální bariéra.

2) minimální výška přístřešku pro dospělé pštrosy je 3m.Minimální šířka dveří a průchodů je 150 cm.Stěny uzavírají přístřešek ze tří stran a uzavírací systém v něm umožňuje oddělení samce.Minimální plocha pro Pštrosy je 10 m/2 na jeden dospělý kus , pro mláďata se od vylíhnutí do 6 měsíců věku zvětšuje postupně od 0,25 m do 2 m na jeden kus , minimální celková plocha kotce pro tuto kategorii je 30 m/2.

3) Minimální výška přístřešku pro dospělé Nandu a Emu je 2,5m.Minimální šířka dveří a průchodů je 150 cm.Stěny uzavírají přístřešek ze tří stran a uzavírací systém v něm umožňuje oddělení samce.Plocha má pro Nandu a Emu dosahovat 5m/2 na jeden dospělý kus , pro mláďata se od vylíhnutí do 6 měsíců věku zvětšuje postupně od 0,25 m do 2 m/ 2 na jeden kus , minimální celková plocha kotce pro tuto kategorii je 20 m/2.Maximální počet ve skupině mladých běžců je 40 jedinců.

4) Individuálně smí být držen pštros , nandu a emu jen po dobu nezbytnou při nemoci ,poranění nebo v době agresivního chování.Při tomto mu musí být umožněno vidět a slyšet ostatní ptáky v chovu.

11.2.2020 11:45

petraodlesa napsal(a):
Nejsem z těch, jdi mají slípky doma na dožití. Takže občas se to musí udělat. Po babí jsme zdědili sekyrkovou metodu, ale to jsme dva, já držím, můj seká.
(Předtím jí ještě hladím a děkuji za vajíčka 😉)
Ptám se na dvě věci, moji moudří rádcové:
Jak zabít sekyrkou, když je člověk sám?
A za druhé, v jedné cizi knize o slepicích jsem narazila na způsob obvyklý u holubů... zakroutit krkem. Dělá to někdo?
A za třetí, jak zamezit poletování bezhlavé slípky po dvoře😭?

Pokud je na to jen jeden clovek, tak predpokladam ze se jedna o cleveka ktery ma dve ruce, tzn. jedna ruka drzi slepici a druha seka, z toho vypliva i odpoved na dalsi otazku - pokud jedna ruka drzi, nemuze bezhlava slepice behat po dvore, po setnuti hlavy muze i druha ruka pomoci s drzenim slepice.

11.2.2020 08:03

lupus4 napsal(a):
v článku už neplatná vyhláška - bylo novelizováno

Vyhláška č.411/2008 Sb., o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči § 2.

A to uz take neplati, nyni plati vyhlaska 205/2011 Sb.

9.2.2020 06:51

Mafuka napsal(a):
Jo, se zlým kohoutem to zkusím! Už sem jednoho mněl, slepice byly vorvaný mě málem vyškráb oko a policajta zahnal až do auta. Přišli ale vnoučata, musel pryč. Perličky to by taky šlo.. Jak by snášely perličky s tím kohoutem? Těch slepic chci víc.

Ja sem mel loni ve vybehu slepice s perlickama dohromady. Ke slepicim jsem mel jednoho cemanskeho kohouta a k perlickam 3 perlaky. Kohout velice rad pojimal i perlicky, coz se perlakum moc nelibilo a sem tam na nej nejakej zautocil ale kohout ho vzdy vypraskal. Jenze perlaci se casem daly proti nemu dohromady a vedli na nej koordinovane skupinovej utok. Jeden perlak kohouta provokoval a dalsi dva na nej zautocili zezadu nebo z boku, nakonec na nej naskali vsichni 3 a i pres to se kohout ubranil. Nakonec jsem perlaky odstranil a byl klid.

6.2.2020 11:03

Myslim ze se uvadi 14 dni,ale nejsem si jisty

4.2.2020 14:08

Zdeny je zdeny, o tom neni pochyb. Nicmene mate pravdu ze zatepleny nebude tak nachypny na zmenu teplot, ale to funguje i obrace, takze kdyz se najednou oteply, nezatepleny se rychleji prohreje.
Ja mam jeden kurnik zdeny, jeden cely z trapezoveho plechu, kdyz se rano podivam na teplomery ve zdenem a plechovem, teplota je +- stejna.

4.2.2020 12:25

Prvni 2-3 tydny mam kurata doma v odchovne z OSB desek, pak putuji do odchovny kterou mam ve voliere v dilne kde uz muzou vychazet i z odchovny do voliery a tak cca 7-8 tyden jdou za slepicemi do kurniku.

4.2.2020 12:18

Marco07 napsal(a):
Krásný den přeji, tak to máte velice krásný výběh, to jsou určitě spokojené a navíc ty zděné kurníky Vám přímo závidím 😁 Co si budeme povídat, vždy je na tom lépe chovatel, který bydlí někde na okraji města nebo na vesnici a má u domu hospodářskou přístavbu po předchozích majitelích. V zásadě to má už vychytane, protože přemýšlel někdo před ním. Já koupil dům bez jakéhokoliv chlivku na prasátko nebo kurníku a to pak musíte hold zkoušet. Kupříkladu jsem první kurník postavil na severu, takže se nepřehříval ale když uhodili mrazy -25, omrzli mi u všech slepic v kurníku hřebínky. Tak jsem kurník zateplil ale to je ta nejhorší věc, co může člověk udělat, protože všem breberkam postaví přímo ubytovnu. Takže po dalším roce jsem tento kurník zboural a postavil na jihu, kde mi nefouká mrazivý vítr. Ale tam mám problém zase s přehříváním a stromy na zastínění rostou pomalu. Pozemek mám sice velký i s potůčkem ale právě proto je velmi nákladné takový pozemek oplotit. Chovatelství je prostě velmi nákladný koníček a pokud někdo nemá podmínky, tak by raději ani chovat nic neměl. Vždy, když vidím ty chudáky, které někdo mučí na zabláceném plácku, vstávají mi hrůzou poslední vlasy na hlavě. V Holandsku třeba také mají snahu chovat pipky a pozemky mají oproti nám velmi skromné ale ti lidé asi víc přemýšlí, jelikož na malém plácku si drží jen 3 slepičky. Znám se tam s jedním chovatelem, který chová Holanďanky. Nikdy jsem u něj neviděl víc jak 5ks. A i v takovém počtu dokáže udělat krásku na výstavy. Takže aby člověk mohl poradit někomu s kanibalismem, musel by stejně znát veškeré podmínky, která drůbež u dotyčného má, včetně stravy. Existují pěkné knížky o chovu, tak tam bych asi doporučoval každému začít. Když chci opravit auto, tak to také bez dílenského manuálu nedokážu. Podobně jako u chovu včel si ale každý musí najít vlastní cestu.

Kdyz jste zminil to zatepleni, tak by me zajimalo o kolik stupnu to v zime zvysilo teplotu kurniku? Ja nejsem zadny stavebni inzenyr, ale o izolacich vim docela hodne a vzdycky kroutim hlavou jak nekdo uvadi ze ma slepice v zateplenym kurniku ze jim je tam v zime dobre (tim nenarazim na vas, ale celkove na zatepleni kurniku). Zatepleny kurnik je totiz absolutni nesmysl. Kdyz srovnam zatepleny a nezatepleny, tak spolecne maji to ze do obou nefouka, neprsi a v obou dvou bude stejna teplota. Jestlize bude venku -10, tak i v zateplenem bude -10. Rozdil mezi nimi je pouze v tom kdyby se v kurniku vytapelo, tak samzdrejme zatepleny by drzel lepe teplo. A jestli si nekdo mysli ze v zateplenem kurniku si tech 10-20 slepic vlastnim telesnym teplem ten kurnik o obemu 20m3 vyhreji, tak je to nesmysl, opravdu nevyhreji, maximalne zvyssi v kurniku vzdusnou vlhkost.

4.2.2020 11:07

viu napsal(a):
cleo
Pracuji převážně doma, natáhnu si budík a pootocim ;)
Lihen bude záloha pro wyandotky, kdyby se jim nechtělo kvokat.

Cleo neni vubec spatna, mam cleo 5 a lihnivost v ni mam pres 90%. Pri manualnim otaceni tam vleze i vice vajec, casu to zabere par minut denne a pri otaceni se vejce ochladi. Navic se mi osvedcilo dat do ni o cca 10 vajec navic, naskladat je po obvodu na prvni vrstvu vajec, po tydnu po prosviceni vyradim neoplodnena a pak to vyjde ze je rost pekne plnej.

30.1.2020 20:07

Michal_Vajcochovič napsal(a):
Dekuji moc. Rozhodne si je nechci porizovat na vejce. Od toho mam Leghornky a Vlasky. Jen ciste pro radost a okrasu.

Tomu rozumim. Ja si zas letos chci kvuli vejcim poridit leghornky, ale kohoutka necham cemaňáka, aspon bude pekny barevny kontrast.

30.1.2020 18:44

Michal_Vajcochovič napsal(a):
Poradite mi kde najit odborne informace ohledne chovu Ayam cemani. Popripade nemate nekdo a byli by jste ochotni se ne podelit, treba mailem. michal.miculka@seznam.cz
Budu velmi rad za jakekoliv rady a podnety. Hezky den vsem.

Mam doma cemanky tretim rokem. Je to velmi nenarocne plemeno. Realnou snasku u slepic mam cca 120 mensich vajec. Na krmeni nejsou nijak narocne. Nejsou plache, ale pozor na kohouty, umi byt nekdy agresivni, minuly rok na me kohout utocil porad, poridil jsem pak noveho na obmenu krve a taky uz na me zautocil a nemel zadny duvod, proste si slepicky hlida. Kazda slepicka mi loni minimalne 2x kvokala a urputne vydrzi sedet ale vejce jsem je vysedet nenechaval. Ale protoze se jedna o lehke plemeno, umi velmi dobre preletavat, 2m vysoky plot neni pro ne problem preletet. Pohlavi jde poznat az celkem pozde, cca 3 mesic, takze je potreba dlouho vykrmovat i kohoutky na kterych samozdrejme po trech mesicich neni zadne maso, tak na polivku. Zimu snasi velmi dobre, spise mi prijde ze jim vadi velka horka, to se i snaska temer zastavi. Je to krasne plemeno ale spise na okrasu, urcite se nevyplati chovat vetsi pocet kusu. Mam ted kohouta a 10 slepicek a budu snizovat stav tak na 2-5 slepic a na vejce si poridim neco jineho, protoze uzitek s nich moc neni. Tak asi tak.

28.1.2020 17:24

ančovička1 napsal(a):
Ano,take kupuji jedině drcene granulky K1,vyrábí Energys..seženete v prodejně s krmivy, upozorňuji,že všechny prodejny od Energys neodebiraji,musite pohledat nebo objednat..kuřata velice dobre rostou😀

Musim jedine souhlasit, zkousel jsem nekolik ruznych smesi K1, ale na Vase doporuceni sem je loni zakoupil od energysu a pak uz kupoval jen tyto. Mozna jsou o neco drazssi ale kurata je zobkaly od prvniho dne a byly zdrava a krasne rostly.

26.1.2020 19:49

paskov244 napsal(a):
Sebritky jsou stejně odolné jako jiná plemena slepic . Mráz jim při dobré péči ani moc nevadí , stačí vzít trochu sádla a namazat hřeben ( já to dělám v zimních měsících co 10 dnů ) . Jestli máte po ránu zamrzlé okno v kurníku tak to znamená že je v něm špatná ventilace slepice jsou vlhké a když vyjdou ven tak namrznou.

Okno tam mam jen male a v nem pletivo (bez skla) to slouzi k vetrani, je na strane odkud nefouka. Me ale zarazi ze je tento problem pouze u sebritek, zdrobnele hamburcanky maji stejny hreben a tam problem neni. A kohout s listovym hrebenem je taky v pohode. Kdyby bylo v noci -15, tak bych se nedivil ale tady pod -5 nebylo. Nastesti jsou to kohouti a k tomu jeste pribuzni tak pujdou na polivku.

25.1.2020 21:20

paskov244 napsal(a):
No a co byste rád věděl . Kohout má omrzlý hřeben , kurník není vyhřívaný ,slepice nepouštíte ven ,to jste všechno napsal jen nevidím dotaz.

Cetl jste to cele nebo jen prvni radek?
V dotazu je jasna otazka ", je mozne ze sebritky jsou nejak mene odolne? "