Pipilota

Moje příspěvky

7.11.2018 13:11

Nevím jak vyšší - nižší oblouky, neporozuměla jsem.
Madla z Kamíru vypadají dobře. Jenom vím, že jak ty uši nejsou pevný kus železa, překlopí se více dopředu (dozadu). Je to ta nevýhoda když kůň zarazí a děcko pokračuje v pohybu. Zase jsou měkoučké, kdyby mělo dojít k nějaké nehodě ...
No já vozívám spíše pohybově ne zrovna nadané děti. Tak se mi tam hodí víc ty železné. Fotku bych musela moc hledat (řídím koně i děcko - už nestíhám fotit)

7.11.2018 07:46

Používám 2 kovové oblouky, zdají se mi nejlepší. Nevýhodou je, že se některá děcka o ta madla moc zapírají (vzpírají se rukama) a tak tlačí do poncla. Přejde je to až se přestanou bát, začnou tomu věřit a bavit se (je to poznat na tom jak dýchají). Výhodou je, že prakticky hned drží rovná záda, jen opravíš předklánění - to tlačení rukama do madel, ohnou více ruku v lokti. Je to taky o velikosti a naturelu děcka. Taky se ta 2 oblouková madla lépe využijí při jiné práci - 2 lonže, nácvik před zápřahem atd.
Mám i starší jen kožené (obřišník s přidělanými pruhy, jako uši). Tam bylo nevýhodou že zase když se děcko bálo a moc tahalo, táhlo to v místě podbřišníku - poník se zašklebil. Při nějakém prudkém zastavení se nemělo o co zapřít - ty kovové ho "zabrzdí" líp.
Zdá se mi, že ten jeden oblouk je jako když mají později pomocný řemínek na sedle. Ale pro začátky si myslím, že to dost zavírá ruce k sobě a zase se tak to děcko trochu předkloní, přihrbí... Všecko má něco.

Jenom bokem upozorním na potřebu teplých rukavic. Nezdá se to, ale děckám ručičky na madlech rychle prochladnou. I za počasí kdy rukavice normálně nenosí (časný podzim, pozdní jaro)

Jenom nákrčák používám na svezení od ohrady na holém koni a u děcek co už na koni párkrát seděli, nerozhodí je případný krok stranou, poskočení. Ale to je jen "nouzovka" - jé teto můžu...(a já nemám moc času)

6.11.2018 19:37

Tak to prostě je, když mají zvířata lidi co se tak akorát nějak postarají o sebe (často si jen lžou do kapsy jak to zvládají, žádné úspory, nemovitý majetek 0 nebo v žalostném stavu atd.) Je to vidět i na tom jak se chovají k sobě navzájem.
Já jim tu lásku k Patrikovi i věřím (je to jejich způsob lásky). Jenže neznalost kterou mu ublížili to neomlouvá. (umím si představit, že ráno dají koně ven - jdou na směnu do práce - vše okolo koní až po směně - a taky něco v domácnosti) Prostě to opravdu neviděli ve své bublině nevzdělanosti, nezkušenosti, rutině běžných dní...
Jenže je průšvih, že se za nos nechytí. Jejich okolí jim nedokáže říci tady jste udělali chybu, neopakujte ji. A zbudou z toho jenom dohady ...
No a normální člověk ve stáji vždycky pomůže postarat se o marodícího koně i cizího. Nestojí to přece tolik (nakapat, převázat, ostříkat, počkat na veta...) Nikdy nikdo neví kdy bude potřebovat pomoc od jiných. Tedy za předpokladu, že majitel je zrovna v práci (pečuje o rodinu), aby bylo dost peněz na léky.... Zase ale je dobré to majiteli koně říci, (pomohl jsem Tvému koni), někteří jsou nevděčníci a ani je nenapadne že dluží protislužbu kdyby něco....

1.11.2018 09:50

jazzinka napsal(a):
Linda Parelli toho video následně komentovala, ale docela zmateně. Údajně mělo jít o koně slepého na jedno oko, kterého vše děsně rozrušovalo a ve špatném počasí téměř nebyl ochoten vylézt ze stáje. Podle ní bylo potřeba ho naučit důvěřovat člověku (ve smyslu přenechat mu vedení) a neřešit okolí. Prý cílem bylo trestat špatné chování, ale nevyvolat strach. Prý se to podařilo a žili šťastně až do smrti.
Vysvětluje to tím, že koně jsou vůči sobě taky ostří, kopou se a koušou blablabla.

No nevím, jestli tohle je způsob, jak podnítit spolupráci s člověkem.

No když se vrátím k zadání - cílem zveřejnění videa bylo asi poškodit jméno Parelli, nebo ukázat že i "slavní" mají horší dny, nebo kdo ví co....
Je těžké to posoudit podle videa. Mě se to chování nelíbí, ale nevím co se stalo před tím (Lindě věřit můžu, ale nemusím). Ani nevím jak to fungovalo pak; tento kůň a lidi.
Uvědomte si, že je to video natočené bez vědomí Lindy. Mohla být nachytána "při ujetých nervech" a stejně tak to mohlo být k něčemu dobré...

Jednou jsem kopla kobylu ze země. Natočit to někdo a zveřejnit - jsem jednoznačně za krávu. Ale bylo to v situaci, kdy se za mnou vytrhla jiná kobyla, sprosťačila. Ta moje se chtěla přidat. Kopanec bylo rychlé ukáznění po té co nereagovala na hlas a trhnutí vodítkem. V druhé ruce jsem měla taky kobylu. (vodění po 2 z ohrady). Bylo to rychlé, krátké, jednoznačné....účinné.

1.11.2018 08:48

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Já si stejně myslím, že je to dnes "debilní" móda..Aby mi někdo vychovával psa? Nebo koně? Pokud si s tím nevím rady sám, tak mi to nepatří do ruky.Už jenom to, jak si málo kdo uvědomuje, že je to živý tvor a každý je originál svým způsobem.Máme tu čtrnáct koní, každý je jiný a potřebuje něco jiného.Teda mrkev potřebují všichni a co nejvíc. Podle mě je i pro koně nejlepší, když má jednoho člověka který se o něj stará.A rád se stará..

No tak pokud nevím a neumím - hledám radu. Není problém psa, koně dát do ruky zkušenějšímu. (nakonec děti taky posíláme do školy, na tréning atd. a nejsme vždycky u toho)
Že nepatří do rukou neználkům je pravda. Ale kdo zná všechno? Komu se nestal problém se zvířetem až po nějakém čase soužití?
A když Youtubeříte : https://www.youtube.com/watch?v=NL5JWMq-e74&list=PLtHP9C5Xm5x9tsm7pgcHsoGmmC3DxLoov
Stačí prvních cca 10 minut k pochopení, že se vyplatí psa dát na výchovu (když jsme to doma sami nezvládli)

A jinak každý máte možnost pod videa napsat hodnocení. Ne jenom palec dolů.

29.10.2018 12:07

Provazová ohlávka na hříbě... No tak u 2 letého a staršího výrostka.
Já mám strach, aby případně povolila i obyčejná nylonová ohlávka na hříbátku. Přeci jen je to rostoucí měkoučké... Mám hříběcí dokonce podloženou na zátylku a nánosníku.
Základem je dle mého učení hříběte s důvěrou, důrazně, jednoznačně, ale nebolestivě (je rozdíl když ho matka praští zuby do svalu a nebo člověk ostrým provazem na citlivém místě). I při denní manipulaci být jednoznační, čitelní, důslední, laskaví a pro hříbě i zábavní - zajímavý. Prostě ho nezrazovat. Provazovka je podle mého prostě na takové mimino ostrá, nehledě k uzlíkům.

27.10.2018 20:10

A jaké má papíry? Jako z kterého roku? Aby jste si udělala představu o věku ponice. Oni se poníci dožívají klidně ke 40, jenže často mají papíry stylem rok sem rok tam...
K 25leté je to nejspíš dobrá volba. Nemusela by ji honit od žrádla. Ale stejně je lepší dát každé její kyblíček odděleně, 3 síťky sena, 3x voda...
Dopředu nikdo neví jak se co vyvine. (ve stáji byla pára starých tažaček co byli od sebe 2 roky - ta mladší šla za duhový most ve 26 letech, vypadalo to, že to ta starší nezvládne a půjde taky, pak se dokoupil 13 letý poník a ožila nám s ním - no a nyní má 32,5 roků).
To Ti nikdo neřekne jak to asi dopadne. Taky jí může hrábnout v hlavě, že je to hříbě, spustí mléko - zdravotní potíže a co pak... Dvě umíněné kobyly se pohádají - jednou uklouznutí na blátě... Zas sama se utrápí najisto.
Je potřeba zvážit, že není nikde psáno která Ti déle vydrží. A starý kůň do domu jsou vždycky výdaje. Zuby opečovávat, dokoupit vitmin, nějaké MSM atd. K tomu máčet žrádlo, sečkovat seno, posouvat ohradníky po zeleným. Kovář stojí taky něco, i když jenom strouhá (a chápu ho, více se naohýbá). Očkovat a odčervit to stojí stejně jako u velkého....
Tak pánovi vysvětli co bude stát nechat jí upravit zuby a vůbec a i to uspání na závěr... Takže jsi moc hodná, že si ji vlastně vezmeš. (no kdo by taky chtěl na jatkách tak starého poncla a tak)
Tedy zaplať co nejmíň - budou s ní další výdaje. A pánovi to takhle vysvětli. Není za co se stydět. Ta ponice už si na sebe vydělala v tom JK, tedy je možné začít se bavit i o tom že za odvoz ať se jim neprožírá. Nebo teda něco symbolicky... Jakože ty prachy Tě prostě stát bude na výdajích za péči.

23.10.2018 14:07

saola napsal(a):
No, zase bych to tak nedramatizovala.
Je otázkou, jaké využití je pro kobylu zamýšleno. Pokud rekreační ježdění bez větší zátěže, proč ne. Na místě by bylo vyšetření veterinářem - ortopedem, pro skutečně relevantní zhodnocení případných patologických změn na nohách (a teď nemám na mysli to, že je noha křivá, ale poškození chrupavek apod.) a od toho pak odvíjet zátěž koně.
Vůbec nijak nezpochybňuji názor Horsany,
Nicméně věřím tomu, že pokud kůň nebude vykazovat známky bolesti, nemusí fungovat jen výhradně jako sekačka na trávu a vhodný pohybový režim je pro něj možné nalézt.

Ach kéž je to pravda!
Jenže když to zvíře má takovou smůlu, že od narození je v péči lidí kteří takovouto vadu mají jen za estetickou...
Moc šancí tomu nedávám. Spíše tam tuším další zdravotní potíže.

23.10.2018 13:53

A tak jestli na to máte čas, co by ne. Já jsem přidávala čerstvé do kyblíčku. Jakože na přilepšení. Letos to trvalo týdny. Má určitě i další prospěšné látky.Ale sušit a hlavně skladovat (plíseň) v množství pro koně, se mi nechce.
Jestli jde o Cvit., tak si raději v druhé půlce zimy koupím v prášku (v dobrém seně je ho dostatek, i když s časem skladování klesá obsah). Teda pokud je kůň nějak oslaben (věk, horší podmínky) atd.

23.10.2018 13:39

Více fotek jsem chtěla i proto, že se dá předpokládat že má těch vad více. Jestliže jste neřešila tuto do očí bijící, jak poznáte ty menší změny?
A nekulhá? Jakože nechodí po 3? Chápu, ale neomlouvám.
Jestli správně počítám má koník cca 5 až 6 let? - S tím už asi nic moc udělat směrem k nápravě nejde...To není koník na ježdění. A navíc stylem jedeme 1 až 2x týdně, tedy žádný řádný tréning na osvalení....NE, ne, ne.
Je to černý Petr který ti zůstal v ruce...

23.10.2018 06:43

Známá co chová koně Vám a) vědomě lhala, nebo b) je neználek co mu svěřit tak křečka. Už se jí na věci od koní neptejte. Otevřete si jakoukoliv knihu zootechniky a postoje tam jsou včetně vysvětlení co a proč.

Takto výrazně křivá noha je nejen důvod vyřazení z chovu. U tohohle zvířete lze s věkem očekávat bolesti. Může být tedy považováno za týrání i jen prosté držení takového zvířete bez řešení jeho potíží... Obě nohy jsou ukázkou vad které by se fakt ve zdravém chovu objevit ani neměli. Ale ta pravá je opravdu extrém, tohle zvíře budou časem bolet záda i bez jezdeckého zatížení. Smutné, ale vidím ho tak jako hodně drahou sekačku na trávu. Bude potřebovat speciální péči podkováře, fyzioterapeuta, doplňky výživy...

Mohu Vás požádat o více celkových fotek. Zootechnický postoj, zezadu (jak jsou na tom zadní), celkově aby bylo vidět i osvalení. Děkuji - pomůže to s osvětou.

21.10.2018 09:14

Dík, že se Stanicek ozval :-) Vaše žena není první komu se to stalo (Bohužel nejspíš ani poslední)

Velmi doporučuji přečíst knihu Péče o koně bez chyb a omylů - Romo Schmidt
Je tam velmi dobře popsáno co trápí většinu koní v dnešních chovech, dostanete odpovědi na svoje potíže s poníkem.

A jestli to není rabiát co někomu vykousl kus svalu (muselo se šít), tak jako první pomoc doporučuji chodit na vycházky každý den, minimálně na hodinu... Jakože na ruce, klidně dlouhé vodítko (kdyby se vytrhl) a chodit, nepást.
A madla jsou lepší než sedlo jak pro začínající děcko tak pro poncla (rozhodně lepší než špatně padnoucí sedlo)

Tak hodně úspěchů!

19.10.2018 14:14

Ach jo.... :-(
Diskuzi založil Stanicek. A ani jednou se neozve?

U poníka z videa nevím co je to zač a čí je... ALE když se na to mrknete i přes nekvalitu snímku je vidět že má velké sedlo = vyrábí mu bolavá záda (když bolí poncl nebude ochotně zvedat a držet nohy). Dál jsem jediná kdo vidí to příšerné drncání jezdce, neumí stehenní sed? Chápu že vysedět takový šicí stroj je nepříjemnost... Hlavně že má řádně zašněrovanou hubu pozapínaným nánosníkem (asi aby se dobře zatáčelo). Blééé.... tohle jsou taky ALE o kterých jsem psala.

18.10.2018 17:39

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Zadala jsem na bazoši do hledáčku mých inzerů telefon od zakladatelky vlákna a vylítla tam tato mladá klisna.

A tak jsem koukla na inzerát. Telefonní číslo souhlasí se zde uvedeným. Kobylka z inzerátu je pěkně krmená a živá - líbí. Podívala jsem se na odkaz na Youtube. A hned od stejného zadavatele je tam video s poníkem Nero https://www.youtube.com/watch?v=ZCto9x1Ru-0
Jestli to náhodou není poník zadavatelky?

18.10.2018 06:33

Jasně že je možné, že se věci mají i tak jak píše anobbona.
Jenže jsem na světě už nějakou tu chvilku (no a školu mám zemědělskou - vím co vidím). Poníka pro dceru jsem hledala více jak půl roku. Bydlím u Olomouce.Sem tam se stane, že je to opravdu tak jak píšete. ALE u poníků opravdu výrazně převažuje. Nakonec je to vidět i na chovatelské výstavě (uprostřed prázdnin, přesný název jsem zapomněla, tam je vidět poníků co mají zaděláno na potíže....)
Před letošní zimou bude k vidění levných koní... prostě je málo sena...

17.10.2018 19:52

Dotaz napsal(a):
Pokud k němu nejsou papíry, nemůže jít nakonec o kradeného koně?

No klidně může, ale někdo by ho hledal...
Pravděpodobnější je dovoz z Polska, nějaký "dvorkový chov". Jeseníky jsou celkem velké a poncl se tam o sebe postará; dá se do ohrady přez kterou teče potok pár kobyl a hřebec a sem tam se něco prodá (klidně i na guláš). Papírování je pro takové chovatele často jenom zbytečná zátěž a zvyšování nákladů... Vem si že tam není kdovíjaká kupní síla. Bývá to různě a ne vždy se zlým úmyslem. (však chtějí lidi poncla jen na vypásání zahrady, pomazlení...) Nevzdělanost chyby neomlouvá.

17.10.2018 19:00

anobbona napsal(a):
A proc by mela naletět? Copak dobry kun se pozna podle ceny? Co takhle vzit v potaz, ze pony byl spravne prodavajicim predveden a podany pravdive informace, jen kupujici je poleno a laik,s kterym by vytrel podlahu i houpaci kun.....co treba tahle varianta?

A ohledne cen poniku - ja koupila tri pony klisny, cena za prvni 5 tis,cena za ty dve další byla po 6 tis. Prvni pony byla tedy starsi kobyla, ktera mi uhyna po pul roce po kopanci jinym konem do hlavy, ty dve dalsi byly v dobe koupi obe 6 lete, vsechny pony byly s prukazem, vsechny pony byly prodavane jako vhodne k detem, na miste predvedeny s detmi a stejně mi doma zkusily jestli by proslo kousnuti ci kopnuti...a nebylo to jen v ramci tydne, ale " mouchy" jsem vychytavala min. pul roku. Znama kupuje pony, chodi s nima po poutich a kdyz shanime, tak neni problem sehnat papiroveho vhodneho ponyho do 10 tis. i s cestou

Prostě proto že je cosi jako minimální cena kvality. Pokud má poník čip a papír je to 3000,- a zbytek je očkování, odčervení, péče podkováře, min. doplňky (dlouhodobě bez nich poník strádá), nějaká cena stupně výchovy....
Tak a to mi prostě nevychází.
Jasně že jsou i levnější kusy - mají však nějaké ALE (špatná výživa, chybějící mikroprvky, muchatost, po schvácení, po jiném úrazu, charakterová vada, opotřebení...)

17.10.2018 16:41

"Papíry" jsou velmi důležité pro každého koně a i posledního poníka. Vemte si, že je to zvíře žijící přes 30 let. Kolikrát za tu dobu změní majitele? V dokladech je to zapsáno a můžete se podívat u koho a jak dlouho tak pobýval (dobrý poník se jen tak neprodává - dělá radost nejen dětem). Také záznam o kastraci je moc dobrá věc. Očkování, odčervení, jiné vet. záznamy.

No prostě jste se poučila. Jak známo zkušenost je nejlepší škola, jen školné je velmi vysoké. ;-)

17.10.2018 16:28

Prostě jste naletěla. Je to jako když si koupíte krásné štěně bez PP a převezmete na benzínce...

Takováhle situace je u poníků (zvláště na Moravě) zcela běžná. Zabývám se tím už roky a sleduji jak to vypadá v inzerci. Je na každém kupujícím, aby si uvědomil že ta cena je v nepořádku - zboží asi také nebude v TOP stavu.

Vezměte si kolik je připouštěcí poplatek 2000,- až 10000,- (to je důležité, licentovaný hřebec má povahu odpovídající plemeni), cesta ke hřebci a ustájení tam 1000,- až X, očipování narozeného hříběte + cesta inspektora který ho popíše a označí + papíry 3000,- To jsou celkem pevné ceny, ale dále je k tomu očkování a odčervení hříběte i matky, náklady na krmení a ošetřování atd. U dospělce pak i cena výcviku.

Když vidím levné poníky, je jasné že tam bude nějaké ALE. Hrozně často jsou to chybějící doklady. Tím si do domu přitáhnete problém: riskujete nemalou pokutu, nebo rychle dovyřizujete a tím pádem zaplatíte a také musíte počítat s tím, že je to zvíře vyřazené z potravního řetězce, na jeho konci platíte za kafilerii. (dohromady s Vaší prací kolem toho, by bylo lepší koupit papírového poníka od 20000,- nahoru)

A jak z toho ven? Doporučuji rychle prodat znalým lidem (do konce týdne ze dvora pryč). Nebo urychleně zavolat + napsat do Slatiňan na Ústřední evidenci koní a zažádat o pomoc. Tím o sobě dáte vědět a poncl se bude řešit (zda má čip a jen ztracené papíry, nebo je neoznačen; označíte zaplatíte).
Pokud se chcete nějak odplatit paní prodávající, můžete na ni poslat KVS s podnětem na přestupek proti plemenářským předpisům + pokud jste u ní zaznamenala nějaké týrání zvířat. Není to bonzování, je to ochrana všech řádných majitelů a chovatelů koní. Bezpapíráci mohou také přenášet choroby atd.

15.10.2018 17:12

Hele nejde o to kdo jatka ano a kdo nikdy. Jde zas jen o míru utrpení toho koně.

Chtěla jsem tím vyjádřit, že má každý možnost se vyjádřit pokud vidí inzerát který zavání týráním zvířat. Minimálně napsat zadavateli (slušně, věcně). Písmenkovat jen po diskuzích toho moc neřeší. Zeptat se majitele proč to a tak ? - případně neváhat poslat KVS (černá plemenitba, nepéče o kopyta, špatné uždění, sedlání, postrojování...) Většina těch věcí je neúmyslná, z neznalosti, ale koně to prostě bolí...

Mimochodem kdo z kritiků výživového stavu se ptal majitelky proč to tak?
Myslím toto, jak jsou k tomu fotky na Rajčeti https://zvirata.bazos.cz/inzerat/94891592/Omezeni-stada.php
A oznámili jste to na KVS?