Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 10. 1. 2023 21:14:07
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
Dobrý den,
prosím, mám dotaz, zda je TBC drůbeže přenosná na člověka. Manželka uhynulou slípku vyhodila a tak nemohu udělat pitvu ani test. Je jen podezření...
Děkuji
Milan
V ojedinělých případech je přenosná i na člověka. Zdrojem pro drůbež je většinou trus volně žijících ptáků, kontaminující vodu a krmivo. Protože se jedná o chronické onemocnění, je prevencí rychlý obrat hejna. Prostě co rok to nové slepice (nechovat slepice starší 1 roku). Desinfekce zařízení Chloraminem je možná.
Slepice je většinou hodně vyhublá a nesnáší, straní se. Při postižení střev mají průjem, při postižení kostí většinou sedí nebo kulhají. Testují se případně jen živá zvířata, aplikací tuberkulinu do laloku a čekáním na reakci.
Brakickou vodu chápu jako směsnou mořskou a "sladkou" vodu, tak jsem dal mořskou sůl z Billy (bez přídavku jodu, ale s jakousi látkou proti spékavosti) v množství 5g/l. Špatně? (nejsem akvarista)
Ty řasy si ozobávají přes den ze stěn a rostlin. V létě, až bude více slunce, to bude s řasou asi lepší.
Žabinec je možný, ten roste celý rok. Lepší spařit, nebo syrový? Ten hrášek jsem myslel kvůli bílkovině.
Občas (když se doma vaří špenát), bych mohl podat i ten?
chondro
napsal(a):
Tak určitě zvyš teplotu vody na 26°C.Pro velifery je ideál velké zasluněné akvarium s produkcí
řasy a taky lehce brakická voda.
Děkuji za rady, brakická voda je, na polovinu nádrže může shora slunce, tak zkusím tu teplotu
Jinak to suché střídám, krmím 3x denně (Tetra PRO Algae - Algae wafers/Hikari/ - Tetra min granules), občas dám i patentky (ale moc žhavé na ně nejsou). Chci zkusit přepasírovaný hrášek. Dá se použít i sterilovaný z konzervy?
Chci se zeptat, u této živorodky se udává velikost do 12cm (v přírodě do 15cm) a délka života okolo 3-5 let.
Odpovídá to skutečnosti? Jak rychle roste? Chtěl bych se pokusit přiblížit se k oněm maximálním velikostem. Jak na to nejlépe? Mám chovnou skupinu 1,4 v jednodruhové nádrži cca 700 l, teplota 23-24°C, s přídavkem soli. Na přelomu roku se objevily první mláďata, nechal jsem je s rodiči a je to v pohodě(nežerou je). Nyní mají tak cca 12-15mm. Krmím vícekrát denně suchým se spirulinou. Poradíte co ještě udělat pro optimální růst? Kolik by asi měly mít v půl roce, roce... Kdy dospívají pohlavně ? Chtěl bych někdy vidět alespoň 12 cm veliferu
Blbej dotaz
napsal(a):
Ona ta vejce nebudou až tak přemrzlá, protože jedna slepička snese, druhá si na ně za půl hodiny vleze a zahřeje. Já třeba mám ozkoušeno, že když po setmění sesbírám vajíčka není zmrzlé ani jedno ani při těch mrazech co byly.
Právě proto jsem se snažil zdůraznit to začínající zmrznutí. Řekněme že tvorbu nějakých krystalů, možná polozmrlá vrstva za skořápkou.
Zřejmě se mi to nepovedlo vyjádřit. Bál jsem se hlavně narušení bla, jinak by se vejci nemělo nic stát. Zdá se, že "Rate" ověřil že z nich líhnout jde.
Snáška je v této době slabá, tak nějaká fronta před hnízdem se nekoná. Byly to tři kmeny po pěti slepicích a byly to tak 2-4 vajíčka za dva dny od každého a hlavně v noci na hnízdě nikdo nesedí. A to byly právě ty -10 až -12.
No, ale zatím se nevylíhla.
začátek
napsal(a):
Když vajíčko zmrzne tak se zněj nic nevylíhne. a to i při poklesu teploty pod 4°C, proto se mají skladovat okolo 10°C.
No, ono to nebude tak "horké". Z vlastní zkušenosti. Vzhledem k ptačí chřipce a z obavy z případné likvidace chovu jsem se rozhodl dát do líhně dříve než obvykle. Líheň či kuřata se dají vždy lépe schovat či separovat. Slepice chovám mimo bydliště a jezdím k nim obden. Kurník mají zděný, ale s otevřeným východem do voliérového výběhu. V kurníku je tepelná 100W žárovka nad napáječkou, běžně to stačí aby nezamrzla. Letos však při takto nízkých teplotách pravidelně i tak zamrzá. Kurníky jsou tři. V jednom jsou snášková hnízda cca 50cm nad zemí, ve druhém jsou na zemi a ve třetím cca 1m nad zemí. Bylo zřejmé, že musela zmrznout, ale doufal jsem, že vejce snesená v den mého příjezdu budou OK. Sbíral jsem asi 7 dní a ta ledová vejce jsem dával do teploty asi 10´C s tím, že se potom v líhni 7 den vytřídí. Včera jsem je prohlížel a byl jsem překvapen, že z 48 ks bylo jen jedno čisté. Tedy 47 vyvíjejících se zárodků. Pravda, ještě se nevylíhla, ale i tak. ?
bezdikovm
napsal(a):
Tak jsem konečně nějakým způsobem vyfotil toho kohouta tak poraďte co s ním.
No je zajímavé, že na jednom srpu se zdá být mimo té fialky i pruh zelený. Mohlo by to být i vlivem krmiva při růstu peří. Jestli chápu kohout byl koupený po výstavě, tedy zřejmě již dopeřený. Jak by vypadal po jiném krmivu je otázka. Černá barva (ale i bílá) není zas až tak jednoduchá jak by se zdálo. Pokud je jinak kvalitní a při 95,5 b by měl být elita a jeho sourozenci byli hodnoceni podobně a pokud máte slepice v barvě OK, šel bych do toho.
Jak jsem již psal, každý další bude mít zase jiné nedostatky. Typ je typ a barvu následně selektovat.
Příteli, většina chovatelů si líhne sama. Pokud hledáš větší líheň co prodává čistokrevná kuřata (z vajec vykoupených od chovatelů), tak kdysi jsem bral něco od " p. Kohout, Janov 318,569 55. Kontakt e-mailem kohout.lub@seznam.cz, nebo tel.: 731 655 556".
Zda ještě funguje a zda má plemeno co hledáš nevím, ale za dotaz nic nedáš.
No,70 nosnic je již pořádné hejno a mluvit při 250m2 o velkém výběhu se moc nedá. Pravděpodobně již jen hlína a v současné době bahno. Ve šlechtitelských velkochovech se ustupuje od výběhů tohoto typu, upřednostňuje se spíše chov na hluboké podestýlce s pevnou podlahou. Po turnusu se lépe čistí, což ve výběhu, kde se již roky chová větší množství drůbeže a s přístupem volně žijících ptáků, lze jen těžko a riziko zavlečení parazitů je velké. Snášet bude tak max. polovina stavu. Je možné, že část (buď ty starší nebo ty mladší) začaly pelichat a nesnáší (bylo by hodně peří ve výběhu, nebo ho taky mohou žrát). Krmivo bude snad celkem ok, i když se ani takto nedá očekávat špičkových výsledků uváděných prodejcem. A hlavně snáška je stimulována světlem (u nosnic v produkci až 17 hod. světla) a toho je v současné době málo.
Mohou být také napadeny čmelíky a ty jim sáním krve způsobují chudokrevnost a snáška padá.
Důvodů by mohlo být asi více, ale to jsou podle mne asi ty hlavní možné důvody.
S na jaře líhnutými sasexkami mám problém je udržet alespoň do 24 týdnů, často začínají snášet již 21 týden. Ale jsou linie pozdní a ranější, tak i kohouti dospívají různě. Já osobně si spíše vybírám z těch pozdnějších. Váš barevný ráz není až tak častý, zeptejte se chovatele od kterého je máte, možná vám upřesní jak na tom byli rodiče.
Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
Hezký den,
mám slepici je celkem stará, občas snese vejce bez skořápky, občas nenese x dní, ale je to taková čipera, takže ji nechám dokud jednou sama nezemře. Ale dnešní snesla kompletně krvavé vejce! Otočila jsem ji hlavou dolů abych viděla kloaku důkladně a má ji takovou krvavou a okolo zadku má jakoby něčím šedým slepené peří, až budou v kurníku vezmu betadynu a namažu jí to. Ale čím to? Co to? Čmelíky už nemám, v kurníku nikde nic déle jak dva týdny.
"Kompletně krvavé vejce" znamená vejce se skořápkou a skořápka od krve ? To šedé slepené může být zaschlá stolice. Jste schopná zjistit jak kadí? Od ostatních ozobaná kloaka do krve při snášení (roztahování kloaky) krvácí a ušpiní i vejce. Slepené peří otrhejte a pak to můžete omýt tím naředěným Betadinem, pak ji ale musíte oddělit, jak by ostatní viděly krev, tak ji dorazí. Pokud ji nemůžete oddělit, pak je lepší to ukončit..
Patrik L.
napsal(a):
Jasan zkoušeli. Na hadr jde dobře i na rukáv se snaží, ale jak k nám někdo dojde cizí je jeho a odnese si ho i s boudou. Vždy učíme když k nám někdo cizí vejde, nebo je u naší zdi řekneme tvrdě pozor. Občas zpozorní, ale po chvilce vítá.
Patriku, já vás plně chápu. Ze stejného důvodu a za stejným účelem jsem si pořídil KAO.
Byl jsem zklamaný, taky jsem měl dost zkušeností se služebáky. V osmi měsících jsem usoudil, že je čas. Bohužel nic, čekal jsem do roka, nic. Prostě tupoň. Naštěstí jsem si nechal říci od známého co měl zkušenosti s pastevci a řekl mi "nech ho bejt". V roce a půl nic, už jsem to nevydržel a nechal ho přes plot napadnout člověkem, co původně přišel v dobrém a když přišel pes k plotu, tak na něho s klackem vlítnul a klackem párkrát praštil do plotu. Pes o metr odlítl od plotu (jak se lekl), připlácl se na zem. Ale drak se probudil, oči mu zezelenaly a se vzteklým štěkotem se držel tak půl metru od plotu. Figurant odešel. Za týden opět, ale situace již jiná. Vzteklý štěkot u pletiva již při příchodu a po nápřahu a úderu do plotu, pes na zadních a rve pletivo. Figurant odcházíl a pes si sedá a kouká. Je prostě až moc vyrovnaný, venku (většinou na vodítku ) bez zájmu míjí běžce, cyklisty (jenom kočky jsou problém). Nyní jsou mu tři roky, čekal jsem asi víc, ale úplný průser to taky není. S těmito plemeny nemá smyslu chodit na cvičák a už vůbec ne k instruktorovi co zná jen služebáky. Figuranti většinou špatně, pod vlivem IPO a spol. budují lovecký pud. Kousání a dráždění na hadr, peška či rukáv špatně ! Dráždit přes plot na holou ruku a civilní oděv. Žádné dráždění se zvedáním rukou a-la kruhovka na cvičáku, osobní výpady na plot. Až se tato (nenávist) upevní, možná přejít na kontakt přes košík a pak někdy možná na ringo. Střídat figuranty chlapy, ženy, oblečení...
Ať kouše kam chce, nohy, zadek, záda jsou ideální. Žádné dlouhé zákusy, překusovat je ideální a efektivní (hrdinů jsou plné hřbitovy). Fena bývá většinou měkčí než pes, ale vaše je ještě relativně mladá. Oni jsou většinou opravdu pozdní. Má někdo přijít?, tak zavřít a při odchodu pustit (bez povelu) a návštěva pokud bude svolná ještě kope zvenku do plotu. Figurata jen doma a zvenku, krátce zato častěji. Již bych si nevybral štěně, které k vám přijde a hraje si. V budoucnu lépe hlídá ten co se trochu bojí a je odmala nedůvěřivý. Velkou roli taky hraje majitel psovod. Příliš asertivní majitel ovlivňuje i chovní psa, s někým slabším (manželkou) je to pak často jiný pes. V současné době začíná být všechno příliš "jako" a taky nesnáším "buďte rád, že..." Prostě změňte přístup, nespěchejte a cvičák už ne.