rate

Moje příspěvky

27.6.2016 17:39

Máme "Ing.Kalouska", dle PP. Říkáme nu "Kalousi" nebo "Kaldo".

20.6.2016 08:56

Zdravím z Prahe

8.1.2016 22:22

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli se najde někdo, kdo tomu rozumí. Potřebuju získat bílou barvu u slepic a mám k dispozici jen slepice bílé barvy a kohouta barvy lososovité. Můžu z tohoto spojení získat kuřata i čistě bílé barvy???

Není jen recesivní bílá. Pokud jsou tvoje slepice dominantně bílé, pak budou všichni potomci i z tohoto spojení bílí. Záleží co je to za plemeno. Většina plemen byla založena původně buď na recesivní nebo na dominantní bílé, ale občasným přikřížením jiného plemene se z toho udělal někdy guláš a je tam oboje genet. založení. Vylíhni a uvidíš .

18.9.2015 17:14

Né, není. Radost vám však může udělat taky.

12.8.2015 22:37

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Tady to vidíte: "" ccOO nebo CCoo nebo CCll nebo CCBlBl nebo CC e/y e/y SS(S-) CoCo MhMh DiDi DbDb""

ccOO = recesivní bílá
CCoo = recesivní bílá, způsobená jinou vlohou než ta předcházející
CCII - dominantní bílá
CCBlBl - tohle je vlastně splash, dvojitá modrá
CCe/ye/y SS - tohle je extension, toto zvíře netvoří eumelanin a feomelanin je u něj zesvětlený na bílou stříbrným faktorem

+ k tomu vlohy pro kolumbijské zbarvení. Které se neprojeví, protože jakýkoliv nahoře vypsaný způsob změní fenotyp na bílou.

A co se bílé barvy týče, myslíte si to špatně. Bílé slepice jednotně v barvě založené spíš nebývají. Jsou plemena, kde určité založení převažuje, třeba leghornky bývají dominantně bílé. Wyandotky bývají recesivně bílé cc. Ale třeba plymutky mohou být tak i tak.

Nevím "bodlinko" proč to berete tak jaksi konfrontačně. Prostě řeknu "myslím, že plemeno by mělo být v barvě založeno jednotně a pokud ne.." odpovědí je "co se bílé barvy týče, myslíte si to špatně. Bílé slepice jednotně..." atd.
Prostě na začátku jsem jen chtěl vědět jakého genet. založení je konkrétní bílá, která dává v konkrétním spojení takové a takové výsledky, v čemž jsem i díky vám získal konkrétní představu.
Zmátla mne genetická kalkulačka, ale i to se již vyřešilo (viz. výše) a zvědavost je uspokojena a jedeme dál.

12.8.2015 22:05

mysak napsal(a):
Byl by nějaký odkaz na ti kalkulačku, prosím?

Http://kippenjungle.nl/kruising.html.

12.8.2015 20:50

mysak napsal(a):
Dobrý den, vždyť ta bílá sasexka nemusí být na pozadí genetiky jen černá. Bílá sasexka klidně může být pod tím bílým přelivem bílá kolumbijská. Takže ve spojení se zase kolumbijskou vyjdou kuřata všechna takováto. To je právě to překvapení co se pod jakou barvou skrývá nejčastěji pod bílou. Je to jako u holubů. Nemám nyní před sebou vzorník a genetický vzorec kolumbijské. A tak mě ještě napadá stříbrný faktor, který je také dominantní, ovšem ke zlatému.

Jasně, jenom mne zmátl výsledek dánské genetické kalkulačky, kde při zadání světlé kolumbijské a recesivně bílé vyšla uniformně černá F1. Ale omlouvám se zpětně genetické kalkulačce, když jsem zadal tu bílou poctivě podle předpokládaného genotypu (tedy i s cc SS CoCo), dopadlo vše tak, jak to ve skutečnosti i bylo. Tak jsme to díky "bodlince" asi dali dohromady.

12.8.2015 17:43

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Jak vidíte, bílá sasexka může být bílá oběma způsoby, ale pokaždé má opravdu vlohu pro kolumbijské zbarvení. Takže když jí zkřížíte s kolumbijskou, opravdu nemůže vyskočit nic jiného než kolumbie (s vlohou pro bílou) nebo špinavě bílí ptáci v případě dominantní bílé. Domnívám se, že nemůžete s jistotou prohlásit, že všechny bílé sasexky jsou recesivně bílé a každého konkrétního jedince musíte otestovat.

Co se knih týče, je to těžké i v angličtině, v češtině není nic.

No, nevím proč bych měl vidět, že oběma způsoby. Pro bílou K-242 uvádí vzorník pět (5) možností genetického založení při stejném fenotypu. Myslím, že plemeno by mělo být založeno v barvě jednotně a pokud ne je to následek meziplemenného křížení, dále si myslím, že kolumbijskou vlohu (gen) má každá slepice, pouze se neprojeví, protože je v homozygotně recesivním stavu.
Škoda, že se dá obtížně naplnit vaše doporučení "Nejlepší je naučit se, co každý konkrétní gen dělá. Výsledné zbarvení drůbeže je pak jak puzzle, složené z mnoha dílků. ", no zkusím dohledat něco na webu (ale ten odborně chovatelský slang )
Jinak děkuji, o něco jsem se posunul.

12.8.2015 13:27

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
A jestli je ta bílá sasexka, je to úplně jasné, přece. Představte si, že chcete vyšlechtit bílou sasexku. Původní barevný ráz sasexky je světlá kolumbijská, takže začnete se světlou kolumbijskou a na tu přikřížíte něco bílého. Jak jsem řekla, bílá je jako nátěr, která překryje všechny ostatní barvy (nebo v případě dominantní bílé všechen eumelanin). Ale ta kolumbijská vloha nezmizí, proč by měla? Jen tam prostě nevadí. Dokonce bych řekla, že v další fázi šlechtění, kdy k bílým novošlechtěncům dál křížíte původní kolumbijskou sasexku pro typ, je značná pravděpodobnost, že si vyrobíte zase co/co, kor když tam bude nějaká příbuzenská pro upevnění, jako že bude. Jenže přes tu bílou to nebude vidět. Nikdy. Pokud takovou bílou nezkřížíte s kolumbií

Né, nechci vyšlechtit bílou sasexku, chci ji spíše uchovat. Řízením osudu se ke mně dostalo několik originál anglických bílých sasexek a vzhledem k tomu, že i v UK je to vzácná a ohrožená barva, bylo mi líto je dát do hrnce. Tuto barvu připouští i náš standard pod K 242.
Vzorník plemen drůbeže pod K 242 uvádí genotypy " ccOO nebo CCoo nebo CCll nebo CCBlBl nebo CC e/y e/y SS(S-) CoCo MhMh DiDi DbDb"
Může být tedy u sasexky bílé genotyp : cc OO SS(S-) CoCo MhMh DiDi DbDb ?
Jinak v té genet. kalkulačce se zadává konkrétně "recesivní bílá", ale asi to nebude tak jednoduché vzhledem k výše uváděným možnostem pro K 242. Je na trhu nějaká rozumná genetika drůbeže, kde bych to mohl dostudovat?
Děkuji P.

12.8.2015 10:44

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Dominantní bílá u heterozygota není úplně čistá bílá, takové zvíře by mělo nějaká tmavá pera.

Ale co se recesivní bílé týče, nechápu vaší jistotu, že F1 má být uniformně černá. Představte si to takhle. Slepice bílá světle kolumbijská je založená na stříbrné barvě + k tomu dvě vlohy pro kolumbijské zbarvení. Ale když taková slepice dále bude nositelem dvou alel cc, bude bílá. To proto, že recesivní bílá tlumí tvorbu pigmentu v peří. Tím pádem je úplně, ale úplně jedno, že jinak je ta slípka kolumbijská. Bude bílá. Recesivní epistáze se tomu říká, tuším. Když taková slepice bude mít potomky s kolumbijskou, tak výsledkem je kolumbijská F1 (s vlohou pro bílou).

Co se černé barvy u F1 týče, to je týká jen zcela specifických případů. Mnoho plemen, teda barevných rázů bílých, je založeno jak dominantně, tak recesivně. A protože dominantní bílá je vloha, která ovlivňuje pouze eumelanin a ne feomelanin, aby dominantní bílá zesvětlila peří na bílou je potřeba černá barva peří. Bílá slepice kvůli dominantní bílé je bílá, protože je černá a tato je zesvětlená na bílou. Když budete mít žlutou slepici, může být nositelkou obou alel pro dominantní bílou a bude pořád žlutá. Z podobného důvodu je bílá barva u čistých barevných rázů často založena na stříbrné. Je to prostě jistější, aby dominantní bílá fungovala, nesmí být na slepici žádný feomelanin. U recesivní bílé je to jedno, ale jak jsem řekla, u spousty bílých rázů jsou přítomny oba geny a fenotypově je to jedno, takže...

No a potomci světlé kolumbijské slepice a bílé slepice, recesivně bílé, která je pod tou bílou celá černá, jsou v F1 černí.

Děkuji za vysvětlení , já ale právě nemám tu jistotu, že by F1 měla být černá a hlavně v reálu tomu tak nebylo. Tvrdila to však níže uváděná /tereza121/ genetická kalkulačka pro křížení recesivní bílé a světlé kolumbijské a proto jsem se ptal. V mém případě je ta bílá také sasexka a proto jsem předpokládal recesivní založení bílé a standardní mendelovskou dědičnost.
Ale gen. kalkulačka, na kterou se mnoho zdrojů odkazuje, asi nebude tak dokonalá.
Děkuji Petr.

11.8.2015 23:50

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Přičemž recesivní bílá je svým způsobem albinismus - gen zabraňuje vytváření pigmentu v peří a hotovo. Takže pod ní se může schovat úplně každá vloha pro barvu peří.

Jasně, bílá je ve finále bílá (fenotypově), ale já septal na genotyp této bílé. Tedy bílé, která ve spojení s bílou světle kolumbijskou dává uniformní F1 fenotypově odpovídající čisté, bílé světle kolumbijské. V základu je bílá založena dominantně, recesivně a albín. Pod dominantní (C) se mohou schovávat jiné barvy, ale i při heterozygotním založení jedince by se jistě v F1 našlo pár bílých jedinců (nenašlo). Naopak recesivně(tady se může jedna recesivní alela schovat pod jinou barvu) homozygotně založená bílá (cc) by v uvedené kombinaci měla dát v F1 jednotně černé jedince (nedala), albíni to podle očí nejsou určitě.
Já myslím, že je to založeno recesivně, ale nesedí to dle genetické kalkulačky. Možná je více alel "c". Jinak děkuji za názor. P.

11.8.2015 21:29

Prosím o názor chovatelů genetiků, jaké by mohlo být genetické založení bílé barvy, která dala v F1 ve spojení s bílou světle kolumbijskou (v obou pozicích, i jako otec, tak i jako matka) opět uniformní bílou světle kolumbijskou. Pokud by byla bílá založena dominantně, musela by se bílá objevit u potomků, pokud by byla založena recesivně, měly by být dle genet. kalkulačky F1 uniformně tmavá (černá).
Děkuji za názory Petr.

20.2.2015 00:00

tereza.128 napsal(a):
Odstavec předpisu 246/1992
Zákon České národní rady č.246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání § 4

§ 4
(1) Za týrání se považuje:


p) překrmovat nebo krmit zvíře násilným způsobem, nejde-li o zákrok nezbytný k záchraně jeho života nebo zachování jeho zdraví.

Tak co pošusto, čo hovoříš?

19.2.2015 23:51

Nebyl problém, odebráno jednorázovou stříkačkou a jehlou a skladováno v lednici. Používal jsem na 3 líhnutí, tj. asi 2 měsíce po prvním otevření a nebyl problém (tedy kokcidioza).

21.9.2013 21:57

Jasně, odstřihnout vše co je odumřelé (nejlépe skoro do živého) pokusit se vymačkat obsah , desinfekce a čistou podestýlku. Obden zkontrolovat a znovu vyčistit. Jedná se zřejmě o infikovaný otlak.

15.7.2013 23:25

afrodita napsal(a):
Tak jsem se nakonec konečně dostala k veterináři, dostal kapičky a snad se to zlepší, děkuju ;)

Obávám se ,že nezlepší. Spíše se jedná o stařeckou atrofii svalů na hlavě a následné povolení spodního víčka (spíše obou) a následné osychání a dráždění spojivky a následnou bakteriální kolonizací.smajlík

27.10.2012 07:11

Děkuji "hn.." za ochotu a snahu. Článeček co jsem hledal je bohužel někde jinde , ale už jsem na stopě smajlík

22.10.2012 21:20

Prosím nenašel by se někdo, kdo by měl doma knihu od Františka Dvořáčka "Chov ušlechtilých a užitkových psů a jejich plemena slovem i obrazem" z r.1926 ?????
Potřeboval bych něco (jednu stránku) oskenovat...., nebo případně, za pro vás výhodnou cenu koupím.

4.6.2012 07:04

lacewings napsal(a):
Zdravím,
tak po delší době několik novinek.V současné době se nalíhlo 12 kuřat z importovaného kmenu a další se budou líhnout.Mám nasazeno celkem 32 vajec.Z původního zakládajícího kmene je líhnutí v očekávání tento týden.
Vzhledem k tomu,že dostávám řadu emailů na odprodej kuřat,sděluji,že odchovy vesměs budou poukázány zdarma k rozšíření chovu plemene a upřednostněni budou chovatelé,co se již chovem zaobírají.Na tento rok jsem měl domluven další nepříbuzný kmen,bohužel chovatel vážně onemocněl a nevím jak to dopadne.
Průběžně dostávám i kusé zprávy o plemeni ze země původu , nejnovější info je ,že plemenem se začal zaobírat i jeden řád mnichů .
Miloš

Huráá ..... "Afričan" je naživu a nezanevřel na plemeno smajlíksmajlíksmajlík nová a cizí krev je v republice , tak doufám ,že nepříjde kuna,liška či nemoc a vše se odchová a použitelné se zapojí i do chovu. Dobré je i to ,že i na Slovensku se objevilo několik kusů , tak držím palce.

19.5.2012 21:47

cervik napsal(a):
Mohla bych na Vás s otázkou? Já chovám taky plemeno, které není v našem vzorníku. Jak se Vám podařilo aby je na výstavě posoudili? Ráda bych je taky letos vystavila, ale jak zjistím, že mi je na té dané výstavě posoudí nebo ne. smajlík

Musíte nechat přeložit originální standard zeme původu do češtiny a upravit ho do formátu na jaký jsme zvyklí u nás. Dodat na výstavu před posuzováním, nebo se nejlépe předem domluvit s rozhodčím. Nejlépe mu i jeden výtisk nechat. I s originálem poslat na ČSCHDZ a hlavně získat dostatek chovatelů a vytvořit životaschopný základ chovu. Ve finále to musí projít školením rozhodčích. Dlouhá cesta :-)