
Shannen
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 13. 4. 2020 20:08:26
Naposledy přihlášen: 3. 11. 2020 18:29:33
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Chodila jsem do soukromé sportovní stáje, nebyl tam žádný kroužek, chodila jsem tam sama.Samozřejme jsem se o kobylu starala dokonce i kydala a krmila. Asi 1 rok jsem se učila na madlech na lonži, postupně jsem se učila klusat, vysedávat, cválat a potom se udržet v klusu a cvalu pouze nohama(rukama jsem dělala "letadlo") až potom jsem mohla do sedla, tam to bylo to samé (pořád na lonži) klus,pracovní, vysedávání, klus bez držení, cval, lehký, pracovní, bez držení. Až když jsem zvládla tohle všechno, tak mě pustili v hale na volno, asi 2 měsíce jsem se učila toho koně ovládnout v kroku, pak jsem dělala kruhy,od stěny ke stěně.. Až pak jsem mohla zkusit naklusat a zase, nejdřív jsem chodila ve stopě, až jsem získala jistotu, tak zase kroužky, od stěny ke stěně... ve cvalu to samé. Pak jsem se učila třeba z kroku do cvalu, z klusu do zastavení, ze zastavení do klusu, ze cvalu do kroku atd.. s tím lonžem tě čeká dlouhá cesta, ale bez něj se z tebe nemůže stát dobrý jezdec.
Tak přeju hodně štěstí ať najdeš někoho kdo tě na ten lonž vezme
To jste měla vážně dobré, ale já co jsem se tak ptala kamarádek a různých lidí, co jezdí, tak mi všichni řekli, že s lonžem nezačínali. I když jezdit neuměli, začali s vodičem, potom už sami, ale taky prý nemají zkušenosti s lonžem a řekla bych, že dobří jezdci to opravdu jsou. Takže nevím, co si mám myslet, vy mi tady zase všichni píšete, že lonž je základ. A můžu se ještě zeptat, když jste tam chodila sama, to jste se všechno učila bez trenéra? To je vůbec možné? Nebo jste to myslela tak, že jste měla soukromé hodiny?
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
https://www.youtube.com/watch?v=Kop7N-y4s-4
https://www.youtube.com/watch?v=KOBzx7zdU5M
https://www.youtube.com/watch?v=0YJym7Qdi-g
https://www.youtube.com/watch?v=iEDZ2dLWTs0
číst číst číst, ale kvalitní literaturu, pro začátek to skokové ježdění od palmana nebo pro vaší věkovou kategorii 13 let třeba Jezdectví život kolem koní-christiane gohlová.
Děkuji moc za odkazy na videa i typy na knížky, o všem popřemýšlím
Dotaz
napsal(a):
Také bych se trenérky na tuto možnost (lonžování) zeptala. My jsme se, tedy v dobách dávno minulých, na jednom koni střídaly dvě. První vyčistila, nasedlala, nauzdila. Trenér provedl kontrolu. První šla jezdit, jezdila necelou půl hodinku. Pak se vystřídala s druhou, která také jezdila. Ta potom koně čistila po ježdění. Při další lekci se pořadí jezdkyň otočilo. Při jízdě jsme na krokujícím koni cvičily, učily se vysedat v klusu a vysedět krátké etapy pracovního klusu. Na kolbišti jsme potom jezdili vždy v družstvu nebo za předjezdcem. Později vždy první ze zástupu na kruhu doklusal za posledního, až jsme se vystřídali všichni. Stejným způsobem jsme později obklusávali celé kolbiště. Tentýž postup byl i pro výuku cvalu.
Třeba by se šlo s trenérkou domluvit na půlhodince lonže před tím, než půjdou ostatní jezdit. Koník se s tebou okrokuje, okluše a další jezdec po tobě bude mít koně už rozchozeného.
My to máme tak, že se s trenérkou domluvíme na hodině v sobotu nebo v neděli (každý týden trochu jinak) a sejdeme se tam třeba tři, vyčistíme si každá koně, nastrojíme a jdeme na hodinu až dvě jezdit. (jízdárna nebo vyjížďka) Většinou jsou to hodiny dopolední (třeba v devět, v deset) a já musím do stáje ještě dojet, prostě úplně si neumím představit, jak by to fungovalo. Trenérka to má takhle nastavené a nechci jí do toho moc vrtat a vymýšlet si. Taky by mi mohla říct, že zájemců o místa má dost a jestli mi nevyhovuje způsob výuky, že můžu odejít. Ale moc děkuji za váš čas a odpovědi, aspoň mám zase o čem přemýšlet a určitě se ohledně koní a ježdění budu vzdělávat, jak jen budu moc.
Krasna_je_nej
napsal(a):
Dobrý den, dnes se u nás doma vedla velmi zajímavá diskuze. Tak mě zajímá, kolik si majitel králíka (viz foto) může vzít za krytí? 😄 Nevíte někdo, co je přesně Ollie za rasu králíčka? Když byl malý, kupovali jsme ho s tím, že je to lvíček, ale momentálně tak nevypadá. Je to spíš, jako by byl mixem králíka tříslového a případně toho lvíčka. Povahou je mazlivý a klidný. Ale za to může nejspíš můj přístup k jeho "výchově".
Dobrý den, pokud králík nemá PP a vy nejste registrovaná tak nevidím důvod, proč zbytečně množit
koně
napsal(a):
Ono dneska má hodně málo subjektů nabízejících výuku školní koně.V tom pravém slova smyslu,kdy kůň vykonává ,cvičitelem požadované ,cviky a začátečník se od něj může něco učit.
A toho,kdo má koně naučeného na lonži spolehlivě ve všech chodech nosit začátečníky ,byste asi taky musela pohledat.
Vy osobně neděláte špatně nic a zároveň všechno.Protože jste začátečník.
Tak logicky neumíte koně vést a ovládat .To se musíte naučit .A nenaučíte se to jinak,než zase ježděním .
Tady shora padly rady,co máte hledat .
Tzn. nějaké místo,kde se vám co nejvíc budou věnovat individuálně .A budou mít koně,co sami něco umí a ještě jsou i trochu ochotní nosit začátečníka.
K té první paní,co jste tam měla aspoň dobrý pocit,se vrátit nemůžete ?
Paní, u které jsem jezdila poprvé měla jen málo koní a jen dva, na které by byla prý ochotna posadit začátečníka, bohužel oba dva jsou už moc staří na ježdění a od podzima se nám neozvala, že by měla jiné vhodné koně pro začátečníky. V létě pojedu na tábor do jiné stáje (jestli teda tábory budou) tak uvidím, jestli nezačnu jezdit tam. Ale tam, kde jezdím teď, to mám opravdu ráda, je tam krásná příroda, o koně se podle mě starají super, mám tam dobrou kamarádku. Nikdy by mě nenapadlo měnit stáj, kdyby jste mi tady nenapsali, že existuje lonžování.
Dotaz
napsal(a):
Ta lonž je opravdu potřebná. I jezdci, co už na lonži trochu jezdí a ovládají svoje tělo, mívají problém zpočátku sami koně uvést a uřídit. S tím se potýká valná většina začínajících. A to umí z lonže klusat, někteří cválat a usedět kavalety.
Začala bych asi někde víc individuálně, pak až teprve šla do družstva, kde je na tebe méně času.
Někteří koně z jezdeckých škol jsou v takovém chování prostě profíci a člověk potřebuje trochu razance a sebejistoty v tom, aby mu šlapali. Pokud tohle zatím sama nezvládáš, pomoc ze země v podobě lonžéra se hodí. Můžeš se soustředit na sebe a naučit tělo správné vzorce pohybu. U nás se běžně jezdilo půl roku na lonži, než člověk dostal do ruky otěže.
Já nikdy na lonži nejela a ani jsem nikdy neviděla, že by se někdo tímto způsobem učil. Vlastně jsem si myslela, že lonžování je, že někdo má koně na lonži a on krokuje, kluše nebo cválá kolem toho člověka bez jezdce. Že se to dělá když se chce člověk podívat, jestli má kůň vpohodě nohy nebo když se s koníkem zbližuje v rámci práce ze země. Ani v jedné stáji, kde jsem jezdila, jsem se s tím nesetkala a podle vašich odpovědí by to mělo být to první, co začátečníci s koňmi dělají. Nevím, co mám teď dělat, když jsem přeskočila tuto fázi a opravdu si nemyslím, že by trenérka někdy něco takového v jezdeckém klubu provozovala.
Slon Indický
napsal(a):
Podle mě je problém v tom, že se po tobě chce docela dost najednou, bez toho, aby se ti někdo víc věnoval a bral ohledy na to, že jezdit teprve začínáš.
Podle toho, co píšeš, bych se podívala po jiném výcviku. Skupinová lekce, kde proti sobě klušou a cválají koně a začátečník se tam nechá vjíždět proti koním, nebo se vjede na louku a dělejte si, co chcete, mi přijde už i přes čáru s ohledem na bezpečnost. Nedivím se, že to u tebe vede akorát k frustraci a tomu, že se cítíš, že nic neumíš - po půl roce ježdění by tohle nezvládl nikdo.
Chtělo by to najít někoho, kdo by se ti věnoval na lonži, jako píšou výše, aby ses mohla věnovat jen sobě a svému sedu, a ne tomu, aby ses nepřipletla někomu do cesty. Pak ideálně pár individuálních lekcí, kde by sis zase trochu osvojila samostatné vedení koně, a skupinové lekce takové, kde berou ohled na úroveň všech.
Zkus si promluvit s rodiči, najít stáj s kvalitním výcvikem i za cenu toho, že tam třeba budeš jezdit méně často. S tím, co popisuješ, se jezdit nenaučíš a akorát tě to otráví.
Děkuji za názor
Dotaz
napsal(a):
Je to jak píše Antisgarcia. Noha na podbřišníku pobízí koňovu stejnostrannou končetinu v tom, aby pracovala dopředu. V obratu kůň musí víc použít vnitřní zadní nohu, je třeba ji do pohybu podpořit tvojí vnitřní nohou. Noha za podbřišníkem má vliv na záď, když ji přiložíš, měla by být pro koně takovou zdí, kterou neprojde zadkem do strany, ale před kterou "uhne", čili z koně"uděláš" v rohu nebo na kruhu takhle ten oblouček, nebude rovný jako prkno.
Děkuji, děkuji
Dotaz
napsal(a):
A jezdíš za koňmi nebo v rozdělení?
Většinou je nás na jízdárně víc a snažíme se být co nejdál od sebe. Ale když já klušu tak holky třeba už cválají, takže já mám být ve stopě a oni jezdí vedle mě. Kolikrát kvůli mně musí ze cvalu do klusu když jim tam vědu, protože nejsem schopná udržet koně ve stopě. A na vyjížďkách jedeme za sebou. Třeba jednou jsme jely na louku tři holky a trenérka a měly jsme si dělat, co chceme, jezdit kde chceme. Dopadlo to tak, že se můj kůň rval za ostatními a na moje pobídky nereagoval.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Proto nejdříve suchou teorii na papíře, kterou musíte umět jako když bičem mrská i o půlnoci, jinak to nejde........
Jinak s nohama je to skoro jako při vpravó bok , vlevó bok....vyzkoušejte si to , na to podtržené projíždíte rohem na bok dáte opět nohy souměrně podél koně....
Teorii se nijak nebráním, mám doma knížku o koních, která je určená přibližně k mému věku. Je ale pravda, že v teorii mám určitě nedostatky. Jenže jak si je doplnit sama, když trenérka nic takového nevede? Nikdo z rodiny koňům nerozumí ani tak jak já, na internetu se dá najít spousta blábolů a já nemám jak si informace ověřit, maximálně tak napsat oblíbené koňské youtuberce :) a to asi chápete, že rozhodně není dostačující
Antisgarcia
napsal(a):
Vnitřní noha jde VŽDY na podbřišník a vnější za a to z toho důvodu že vnější nohou si máš pohlídat záď koně aby se ti ohnula do onoho rohu. Pokud by jsi nohy měla opačně tak záď koně by tím pádem vystřelila ven a to nechceš. Tohle jsou ale základy které by vám měl vysvětlit váš trenér.
Dobře, děkuji moc za vysvětlení. Toho, co nám říká trenérka je tolik, že mi to musí neustále opakovat a já se na to stejně zeptám znova, protože si prostě nejsem jistá jestli to nebylo jinak. Mám v tom všem upřímně trochu zmatek, takže děkuji za odpověď
Dotaz
napsal(a):
Tím si projde hodně lidí. Musíš se prostě prosadit. Zřejmě jsi na tyto koně málo důrazná, váháš. Jsou jedinci, co si jezdce vyzkouší a když nemusí, tak prostě nedělají.
Ano, to si také myslím, že nejsem důrazná a váhám, protože nevím, jak správně udělat pobídku a ani nevím kdy to budu vědět a jak se to dozvím. Prostě jsem zmatená a nestíhám dělat tolik věcí, kolik je na koni důležitých ani v kroku a už vůbec ne v klusu. Pak mě mají koně logicky naháku a já nevím jak to změnit.
Dotaz
napsal(a):
Je to vlastně stejné jako na kruhu o malém poloměru. Podívám se, kam jedu. Tím, že tam otočím hlavu, natočí se mi ramena a moje váha jde trochu dovnitř. Koně "otáčím" kolem své vnitřní nohy, která pobízí na podbřišníku, vnější noha se posune za podbřišník a jen tam leží. Vnitřní otěž se trochu otevře dovnitř, vnější ti jistí, aby koník neodbočil moc dovnitř a roh ti nekrouhnul. Váha je podle fáze oblouku. Před obloukem jedu vlastně rovně, i váha je na středu, v oblouku, jako na kole v zatáčce, se převážím trochu do vnitřní části oblouku, po projetí rohu jedu zase rovně , tedy srovnám nohy, váhu i otěže. Takhle pro začátek si představ, že když se podíváš na koně shora (jako pták), jeho tělo by mělo mít stejný tvar jako trasa, po které jede - tedy rovně je rovné, v zatáčce a na kruhu kopíruje ten oblouk. Na obloucích koně mají tendenci zpomalovat, proto pobízíš tou vnitřní nohou u některých více.
Možná by ti pomohla knížka od Sally Swift.
A ještě k tomu kolu. Viděla jsi určitě někoho, kdo jede bez řidítek, sedí pěkně rovně a přesto mu kolo v zatáčce zatočí - udělá to přenesením váhy dovnitř.
Neměla bych tedy při zatáčení dát víc dopředu (na bodbřišník) vnější nohu a vnitřní nohu za podbřišník? Tak se kůň natočí do toho oblouku, ne? Proč je to s těma nohama naopak?
Dotaz
napsal(a):
Nevím, co si představit pod tím, že neudržíte koňovu pozornost. Co tedy pod vámi dělá? Odchází do středu? Nechce jít dopředu? Prostě vás neposlouchá, dělá si s vámi, co chce? Neumíte ho přesvědčit, aby si z vás "nedělal legraci"? O co přesně jde?
Vlastně jste to vyjmenovala sama. Například nasednu a kůň se rozejde sám od sebe bez mé pobídky. Zkracuje si cestu tak, že nechodí ve stopě i přes moje snahy ho tam "natlačit" Když ho pobízím do klusu jsem mu jedno a vesele si pokračuje v kroku. Chci zatočit, otočí se na druhou stranu. Jednoduše ho nezajímám
Daniela Lipová
napsal(a):
Ano, při lonzovani běhá koník okolo trenéra na kruhu. Ovládá ho trenér a tím má jezdec čas na sebe a svůj sed.
Není to chyba tvoje jak jsem už psala. Buď ti musí dát vhodného koně nebo ti toho koně řídit (jako na lonzi). A vhodní evidentně nejsou, jinak by reagovali na tvé pobídky jak mají.
Jednoduše pokud ti koně nejsou vychovaní tak ti to na nich nepůjde. Není univerzální rada jak to udělat, aby ti to s nimi šlo. Na to jsou potřeba tisíce hodin v sedle. Potom budeš mít nějaké nápady jak na to, ale ať ti teď dám téměř jakoukoliv radu nejspíš jí nebudeš schopná použít.
Nicméně zkusím ti poradit aspoň nějak. Chápu to tak že tě ten kůň nerespektuje. Hlavní je, abys pokud po něm něco chceš ho to ,,donutila'' udělat. Pokud ho pobidnes do klusu a on nenakluse nesmis to vzdát. Pobidni znovu a silněji. Nebo použij bičík.
Také se zkus zeptat těch ostatních jezdců ve stáji, co dělají aby jim koně fungovali.
Děkuji moc za rady. Ostatní právě s koněmi problémy nemají. Nemůže to být tím, že jim dávám špatné pobídky? Třeba při klusu moc nevím, jak mám pobízet, když dosednu snažím se zabrat holení, co nejvíc, ale často se mi to nepovede skoro vůbec, nebo jen neparně. To se pak nemůžu divit, že mi spomalují, ne? Snažím se na ně i mluvit, mlaskat, to je tak jediné, co při klusu stíhám. Ale já prostě nevím, jak být lepší, když to tam blbě řeknu a nechci se vymlouvat na koně obzvlášť, když ostatním fungují bez problému.
Adynka
napsal(a):
Dobrý den,moje morče je 2 roky staré žije se svým mladším bratrem dneska ráno sem jim šla dat jídlo ale ten starší sotva došel k misce u toho se klepal a často si lehal podlamovali se mu nohy ji jediné jak mu dam jídlo pod pusu nevím zda pije jakmile mu sáhnou zespodu na břicho a pod tlapama tak se trest a leha si jakmile se přestane třást 😭😭😭 prosím pomozte mi
Jediný způsob jak zjistit, co se děje je návštěva veterináře specializovaného na hlodavce. Morče určitě není vpořádku