
soptik85
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 18. 12. 2021 20:48:24
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
peťak
napsal(a):
Ještě mne napadá jedna otázka - v jednom článku o pasteureloze králíků se píše, že pasteurely má v sobě prakticky každý králík, že zcela pasterely prostý chov existuje nanejvýš v laboratorních podmínkách a že je to spíše druhotná infekce, která propuká při zhoršených podmínkách chovu. Zajímalo by mne, je-li tomu tak i u koz a ovcí. (pak by, podle mého názoru, nemělo smysl vybíjet celé stádo koz (včetně těch, které nejeví žádné příznaky) v okamžiku, kdy se tam pasteureloza vyskytla (což mi doporučil veterinář).
Mě vet o vybíjení, i kdyby to byla pastereluoza nic neříkal. Ono co má, to chcípne samo a zbytek byl měl být už "imunní". Aspoň dle toho co jsem četla. Ona někdy ta infekce probíhá skrytě. Neplete si to vybíjení s paratuberkulozou?
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Těžký bakteriální zápal plic na fotce vypadá tak nějak pořád stejně, pokud chcete původce, tak od toho jsou tady laborky a kultivace, jinak se v tom můžete bezcílně plácat třeba napořád.
I u ovcí platí, že pasteurela je spíše oportunní patogen. Ale na rozdíl od králíka je možné mít stádo, kde se nevyskytuje a kde tím pádem nemusíte očkovat a nemáte ztráty, takže je vždy na zvážení, co je lepší. Jestli ozdravit, nebo očkovat. To rozhodnutí je věc ekonomiky chovu, taky záleží na genetice, jestli máte něco vzácného nebo jestli stádo obnovíte snadno nákupem...
Laborka a kultivace - volala jsem si na SVÚ a musela bych doručit v řádech hodin, aby to bylo co k čemu. Což je na nic, když zvíře chcípne, kdy se mu chce. Svoz nejezdí každý den a laborku taky nemám zrovna za chalupou. Ono je to někdy fakt už k nasrá.ní (pardon), protože veti sypou z rukávu své naučené věci, ale v praxi na to čumí jak telata na nové vrata.
K tomu prodeji očkovaných jehňat - prodávala jsem zaléčená jehňata, nový majitel byl o všem včetně podaných ATB informován. Žije mu vše. Hodil je do karantény, jeho vet mu měl prý nabrat krev, co to je a co to není. Což nevím, jestli bylo provedeno a ani jsem nepátrala, zda je to reálné (poznat něco z krve) či ne.
Já se ptala už tří veterinářu. Vím, že Covexin 10 není na pasteurelozu. Každý mě od Heptavacu odrazuje s tím, že první ty plicní bakterie jsou rok co rok "jiné". Dle počasí, prostředí, kategorie zvířat. Já sama prostě fakt nevím.
Dotaz pro Bodlinku-je na VŠ veterine v Brně někdo, kdo by byl schopen fotky posoudit?
peťak
napsal(a):
Takže pokud mám - podobně jako Soptik - podezření na pasteurelózu na základě fotografie plic poraženého zvířete (náš vet konzultoval foto s patologem a ten si je téměř jistý), tak bych měla získat ještě jedny plíce z čerstvě uhynulého nebo poraženého zvířete a ty odeslat na rozbor, abych si nechala potvrdit pasteurelózu a potom mi vet může objednat očkování pro zvířata, u kterých nemoc ještě nepropukla (máme 20 koz a 15 oveček) a to očkování pomůže proti dalšímu rozšíření nemoci ve stádě? A budu moci prodávat jehňata a kůzlata nebo budou přenašeči nemoci? Děkuji.
Já zkusím vložit ještě jednu fotku plic beránka, který nevykazoval žádné známky onemocnění (kašel, teplota, hleny, výtok z nosu...prostě nic). Nádherně narostnul, na mléčné plemeno luxusní osvalení. Fotku jsem ukazala vetovi - ten to vidí na to, že plíce byly postiženy mycoplasmou z důvodu špatného klima ve stáji. Tehdy skákaly teploty přes den na +5 a v noci na - 15. Ve stáji se mi kondenzovala vlhkost, i když byly okna a dveře otevřeny. A za tom mycoplasmou (ne ta, co způsobuje pasterelu) šel streptokok. Já mu otevřeně řekla, že se té pastereulozy bojím, že mě to letos stálo v léčbě a ve ztracených kusech destítky tisíc Kč a on mi řekl, ať Heptavac Plus P nedávám. Ať dám Covexin 10 (do teď jsem neočkovala) a jehňata lifruji okamžitě ven.
Ano, pasteureloza je i u ovcí. Vet mi tohle onemocnění zavrhl z toho důvodu, že by chcíplo všechno. Po dávce ATB Draxxin se vše zmátořilo jako mávnutím kouzelného proutku. Kdyby to byla pasteureloza, tak dle něj, by Draxxin nezabral. Tohle jsou plíce beránka, který ležel a měl už to za pár. Píchnul se Draxxin a ráno do 12h nešlo na něm nic poznat.
Zdravím, znovu budu otravovat s dotazem ohledně nespecifikované nemoci u jehnat. Už jsem o tom tady psala dříve, takže jen ve zkratce. Na jaře mi poslo cca 60% jehnat. Jehnata ráno ok, večer dýchání od slabin, do cca pět hodin mrtvé. Žádné jiné příznaky. Jeden vet tipoval enterotoxemii, druhý infekci na plicích. Dnes jsme zabíjeli beranky. Toto jsou plíce z něj. Viděli jste tohle někdy někdo?
Dávám odkaz ke stažení časopisu Chov oviec, který výdává Slovenský svaz chovatelů ovcí a koz. Narozdíl od české verze, je v něm fakt hromada informací.
http://zchok.sk/casopis-chov-oviec/.
Bekkky
napsal(a):
soptík:
a jdou vám z ovčího mléka udělat i ty tenké korbáčky? mě to nikdy nešlo. Pareničky ano, a podařilo se mi vytáhnout provázky tak síly malíčku, ale tenčí mi nešly. Nízká teplota? Málo nebo moc prokysané? Nevím... Z míchaného, kozo-ovčo- kravského, nebo ovčo-kravského ano.
Ano, i tenké. Ale dělám trošku silnější. Chuť více vynikne, lidi si tohle provedení chválí. Jak psala roklanka - málo a nebo moc prokysané. Já používám Omegu + Delku a prokysání doma (cca 21 stupňů) mi trvá asi 16h. Na varné konvici si nastavím 80 stupňů a tou zalévám rozdrobenou sýřeninu. A tahá se opravdu luxusně.
Já začala se 3 VF při mateřské. Každá dala kolem cca jednoho litru mléka na jeden nádoj. Přikrmovala jsem jen při tom dojení, aby stály. Asi hrst zrna. Pořádně jsem začala dokrmovat, až když jsme se zapojili do kontroly užitkovosti. Po týdnu jsem ruční dojení vzdala a koupila dojačku. Měly struky (prvničky) jako jeden článek prstu. Dojení bylo šílené. Korbačíky jsou z ovčího luxus. A nejen ty. Jogurty jsou husté, sýry nebe v hubě. Jehničky do chovu se prodávají skvěle. Vždy bych prodala víc, než je k mání. Beránci tak půl na půl. Do chovu není problém (ale naši berani mají PoP), na maso si radši lidí koupí masné plemeno. My dáváme do mrazáku. VF jsou povahově strašně fajn ovečky - povahou spíš kozy. Kontaktní, chytré (né vychcané), snadné porody (i prvnička zvládne obstarat čtyřčata).
Kultivace z plicí mrtvého jehnětě. Ty ale nemám, protože jehňata pošla během března-dubna. A čekat, až zase něco pojde, nechci.
Podvýživené nejsou/nebyly - jak bahnice, tak jehňata. Vrhy dvojčat, trojčat,2xčtyřčat. Jehňata rostla pěkně, žádné problémy (průjem, apatie, že by nežrala). Průběh jsem popisovala výše. Ani žádné výtoky z nosu. Na problém s plícemi ukazovalo akorát to těžké dýchání od slabin. Infekci způsobuje přenašeč-bahnice? Po úmrtích mi do stáda nepřišlo nové zvíře. Ty ATB Draxxin - když bych "přeléčila" všechny bahnice, je šance, že jehňata budou OK?
Jeste posledni dotaz - dle veta by Heptavac stejne nepomohl, protoze dle nej se v kazde oblasti, v jinem pocasi, na vzniku pasterulozy podileji jine "breberky". Vakcina je na urcity druh/kmen a na konkretni me podminky, nemusi byt ucinna. Je to pravda ci jen vymysl, abych ho do objednavky netlacila?
Zkusim dat odkaz na fotku danych plic. V realu byla ta podlita vetsi a barevne vyraznejsi.
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/30729491_2092559707427031_7992674412593676288_o.jpg?_nc_cat=0&efg=eyJpIjoidCJ9&oh=4237645e5dec5276253aa6947b647e6c&oe=5BF51A74.
On se nechce k temhle dovozum ze zahranici zavazovat. Ze pak po doktotech chodi kontroly ci co. Chtela jsem po nem objednat odcerveni First drench a s tim oduvodnenim me postal prave do haje. Jde o 25 ovci, ktere se budou pripoustet. Schema ockovani je stejne jako u Covexinu? Drza otazka - Vy byste mi Heptavac Plus neobjednala?
Vet donesl tyčinku se zkumavkou a provedl stěr přes čumák. Ten jsme pomoci dezinfekce očistili, co se dalo.
Jako na potvoru došlo k úhynu vždy od pátku do neděle. Někde jsem četla, že v případě pasteurolozy je nutný rychlý transport plic k rozboru. Svozové dny máme út a čt. A daném místě k uložení vzroků není ani lednice.
Jehňata byly bez teplot v době, kdy se projevily dýchací problémy.