
soptik85
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 18. 12. 2021 20:48:24
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Jak jsem scháněla zvířata do chovu, objela jsem několik chovů v rámci ČR...dojné stáda. A nikde jsem se opravdu nesetkala s tím, že by zvířata měla na zimu hektary k výběhu a tisíce metrů čtverečních k ustájení. Naopak - většina ustájena na zimu ve stodolách, halách. Někdo na hluboké podestýlce, někdo sbírá, vyváží obden, někdo sype přípravky s aerobními baktériemi, které podestýlku upravují. Já zvířata rozhodně nemám v hovnech ani v bahně, protože tohle není můj styl chovu. Zvířata nevykazují nepohodu, že by se mezi sebou drcaly, matky šikanovaly cizí jehňata. Nic takové. V zimním výběhu mám rohože, krmeliště pravidelně sbíráno.
A tady je jedna z prezentací a pár snímků breberek. http://www.smacr.cz/soubory-ke-stazeni/soubory-ke-stazeni/vzdelavaci-dokumenty/.
ustulina
napsal(a):
Soptiku, mohla by jste se rozepsat (nebo dát kontakt na vhodnou osobu) o tom domácím rozboru bobků? S tím jsem hodně koketovala, loni jsem sehnala bezva knížku Veterinární parazitologie (z roku 47) a jsou tam fakt HEZKÝ obrázky všech možnejch breberek, mikroskop ve výsledku taky není zas tak drahej, ale nepodařilo se mi sehnat nikoho, kdo by mi poradil jak na to, mikroskopovala jsem akorát na střední šlupku od cibule
Slíbili poslat prezentace na email, takže jak bude, přepošlu. Nechte tady na sebe kontakt. Krom mikroskopu je třeba mít ještě odstředivku/centrifugu. Položka cca za 2500, -. Celá ta sranda vyjde do 5000, -. Tady posílám odkaz s dalšími termíny seminářů. http://www.smacr.cz/seminare/22/.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
300m2 ? Máme na zimu přístřešek na cca1 ha pro 20 ovcí s jehňaty a vypadá to, že právě tímto naším způsobem chovu si děláme pěknou paseku.
Ráda bych jako zimní výběh měla 1ha, ale to je nereálně už jen proto, že jakmile mi tady nakydá 20 cm sněhu a je mírný vítr, hnedka jsou z toho závěje metr a více. Oplotit 1ha lankem či páskou v těchto podmínkách je k ničemu. Použít ocelové lanko nemůžu - musím zachovat prostupnost krajiny. Krom toho vybírám bobky obden, ovce nejsou na hluboké podestýlce. Nevěřím, že způsob ustájení/výběhu je příčinou problémů. Možná, kdyby stály v hnoji, v zapařené stáji.
Krom toho - na chytrém semináří nám říkali, že strop je 12 ovcí na ha, takže jste taky přes limit. Myslím ve srandě. Pokud bych měla pracovat s tímto zatížením, tak to můžu rovnou zabalit. Mám jen 10ha.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
jezis, to musite furt zduraznovat ze kojite? Furt zavreny to neni zadny terno pro ovce.
Protože mě štve, že jsem slepě odkývala nesmysly...ztratila jsem zdravý úsudek či jak to říci. Mám dojné stádo. A začátek sezony je tak v nedohlednu. Všechny jehničky zamluvené a budu ráda, když si odchovám aspoň pro kusy pro sebe. Ovce mají volný pohyb ve stodole 28*10m a k tomu zimní výběh cca dalších 300m2.
Stádo je pořád komplet zavřeno na seně. Jsme od Beskyd a zatím není na čem pást. Z lizu to být nemůže. Mají nonstop od narození Osvior Brebigest a lížou stabilně...ne stylem "hamty hamty". Minulý pátek byly odčerveny matky. Dva dny na to od 3 ovcí z 32 ks vylezly bobky z hlisticemi. Sbírala jsem, podestýlala. Cca týden na to (tato sobota) ráno posráno 5 ks, k tomu 8 ks s kašlem (plicnivky v koprolce ale nevyšly a ani v žádné jiné během 4 let, co mám ovce). Ty kokcidie vyšly na +. Vet protokol viděl, ale "na kokcidie jsou jen vodičky". Já mu to zas kráva odkývala. Přitom vím, že se dává Baycox, Vecoxan. Vykojený mozek...no.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Taky psal bahněte pozdějc a ušetříte si hromadu starostí.
A taky v tom mám guláš, na nejednom semináři o parazitech jsem byl, mraky chytrejch knížek, vysokoškolskejch skript a podobných hovadin tu mám, a příjde mi, že čím víc toho o parazitech vím, tak tím víc se v tom ztrácím a taky zjišťuju, že každý parazitolog tvrdí něco uplně jiného.
Pak když nastudujete teorii, tak převíst to do praxe může být ale kvůli stále větším rezistencím dost problematické. A od tý doby, co mi SVU Hradec Králové posílal výsledky po 3 týdnech a SVU Praha v trusu nenašla tasemnici, které tam bylo jak máku, tak už anikoprolky nedělám.
No právě...radši nečíst, nestudovat, nešťourat se v hovnech a žít v blahé nevědomosti. Já už si asi vykojila mozek, jinak si nedokáži vysvětlit to, že jsem vetovi odkývala, že jehňata nebudeme odčervovat. Vždy jsem z jara odčervovala jak matku, tak mládě.
Jinak onen seminář byl o tom, jak si udělal rychlý rozbor doma - odstředivkou či dát bobek do gázy, tepla, trošku vody, času a šup pod mikroskop. Potom pár tipů na přírodní prostředky. Jako super, ale člověk ty breberky musí chytnout do oka a než se tak stane, může si zadělat akorát na průser.
Zdravím,
jdu pro radu a zároveň i z kůži na trh - u ovcí jsem dělala koprologii a vyšly + oocysty kokcidií a hlisty. Vetovi jsem protokol ukázala a odčervilo se Ivomecem. Pouze ale matky. Jehňata až na podzim, že nyní je zbytečné cpát do nich chemii. Ohledně kokcidií jsem se ptala na Baycox, Vexocan, zda je budeme dávat. Ne, že akorát dorasují mikrofloru. Odčervovalo se minulý pátek a včera (týden a den na to), bylo 5 jehňat komplet zesraných. Daný vet přes víkend neordinuje. Jehňatům (stáří 6-10 týdnů) jsem dala Emanox (přírodní přípravek jak na léčbu, tak prevenci kokcidiozy). Rovnou i Panacur 10%. Co s něma dál? Zítra mi dorazí jiný vet ke koním, zkusím ovce pořešit s ním.
V pátek jsem byla na semináři odčervování ovcí...od veta, ze semináře, z literatury - tolik rozporuplných informací...akorát mám v tom teď guláš.
Hezký den, přeji,
na SCHOKu jsem si přečetla výzvu k podpoře ohledně zastavavení řádění vlků na Broumovsku. Je tam k tomu i článek, kde se právní zástupkyně chovatelů vyjadřuje tak, že je jen otázkou času, kdy vlci zabijí člověka. Starosta jedné obce zase říká, že lidé mají v obci strach. Ta situace je tam opravdu tak vážná a nebo jsou to jen vyhrocené a emotivní prohlášení? Já jsem od Beskyd. Sem tam vlk projde v horách, ale to co se popisuje tam, mi přijde jako z hororu.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Hnilobu dehet nevytáhne. Může fungovat jako prevence proti hnilobě. Ale to byste ho musela aplikovat často, aby to mělo smysl a na úplně vyčištěný pazneht. Navíc mění jeho vlastnosti - vysušuje... tak nevím, jeslti je to vhodné ho používat.
Já jako "léčbu" paznehtů, když se mi něco až takhle moc nezdálo, jsem prováděla postupy jako bych jí diagnostikovanou měla. Tedy aplikovat sajrajty na její vyžrání (Klausol) a pak kontrolovat ob pár dní a eventuelně opakovat. To mi pomohlo a "hniloba" zmizela.
Hhippie - ten Klasoul na hnilobu pomáhá? Mám ho v lékarničce pro případ "kdyby náhodou" a ten je tu. Pazneht jsem vybrala co to šlo...až do živého, krev ale netekla. Pořádně Klausolem propláchla a dala na to dětskou jednorázovou plínku, ať to má v suchu. Překvapilo mě hlavně to, že ovečka nekulhala nijak výrazně. Začla před dvěmi dny a nic strašného to nebylo. Ale z paznehtu jsem se málem vyvrátila...víceméně se mi rozpadnul pod rukama. A to děláme úpravu kopýtek cca 4-5x do roka a že si na nich fakt dáváme záležet. Jsem i ovce stáhla pod střechu, protože všude bahno, mokro a zase bahno a mokro. K tomu se má do 2 týdnů bahnit.
Já dávám bahnicím cca 8 týdnů před porodem liz od Osvioru Brebigest a nikdy jsem nemusela řešit nějaké problémy se slabostí jehňat. Teda krom čtyřčat + jeden mumifikovaný zárodek. Z těch se mi povedlo odchovat pouze jednu jehničku. Pokud máte silné a dobře živené bahnice, tak není třeba jehňatům hned při narození cpát selen, Patoral a podobné "startovače". Ale vím, je to jednodušší, než dávat plnou a kvalitní péči poslední třetinu březosti matkám. Tak kápnu selen, vytlačím pastu jehněti a je "hotovo".
kalu
napsal(a):
No přiznám se, že chodský pes už mě taky napadl, moc se mi líbí, ale nevím jak jsou na tom se zdravím. Kdysi jsme byli na veterině a povídala jsem si tam v čekárně s jedním pánem, který měl nádherného choďáka. buhužel tam byli pro nějaké preparáty na klouby, protože pejsek měl prý DKK 4/4 a pán říkal, že na to choďáci hodně trpí, že je to tím příbuzenským šlechtěním. každopádně je to jen jedna paní povídala, ale choďák mi taky napadl....
Vlčí špic mě sice nenapadl, ale jak o něm píšete, tak o tom začínám uvažovat- až dneska malá usne, tak si o něm najdu nějaké info...díky za tip- a navíc se mi taky moc líbí
ještě mě napadl klasika NO ( proti ale je: že je choval exmanžel a zdravotně taky nic moc), bauceron (tam ale nevím nevím s tím temperamentem), to samé holandský ovčák....
To ten choďák nebo vlčí špic vypadají vhodněji
Ohledně zdravotního stavu chodského psa....hůř jsou na tom NO. Pokud si dáš práci s výběrem chovné stanice, tak by problém být neměl. Nad holandským ovčákem také uvažuji. Taky bydlíme na samotě a jak jsem se dočetla má toto plemeno silný teritoriální pud, a to se všemi klady i zápory. Mrkni na stránky www.moravcikovi.cz. Zde je to hezky popsáno. Je to chovná stanice, která se zabývá chovem těchto ovčáků. Jen mám u tohoto plemena trošku obavu co se týče vztahu k malým dětem. Ty už ale mrně máš, tak by v tom problém neměl být, když by štěně od mala s vámi vyrůstalo.
kalu
napsal(a):
Ahoj , chtěla bych založit diskusi, na základě které bych si utříbila názor na své bodoucí plemeno pejska.
Ráda bych, kdybyste mi vy zkušenější napsali své typy a zkušenosti s možnými plemeny psů. Ráda bych do budoucna pořídila psa, od kterého bych chtěla, aby byl spíše většího vztrůstu ( strřední/větší) a mohl spát celoročně v kotci v zateplené boudě (takže zřejmě nic krátkosrstého). Měl by dobře hlídat a budit respekt ( bydlíme na konci vesnice a jsem tu s dcerkou sama), psi budou výhledově dva. Plemeno by mělo být zdravé. A ještě jedna podsatatná věc- mám tříletou dcerku, takže je nutnost, aby k ní měl pes 100% vztah. Vím, že tohle není jen o plemeni, ale o výchově, což je samozřejmost- ale přeci jenom jsou plemena disponovanější k lásce k dětem ( dcerku již od malička učím, jak se má k pejskům chovat, že nesmá bezdůvodně tahat,štípat, šahat do misky.....asistuje mi při krmení,úklidu kotce,šesání, chodíme společně na vycházky) Nikdy ji ale nenechávám se psy bez dozoru- člověk nikdy neví. Na druhou stranu dcera roste a až bude za pár let chodit do školy, tak přeci jenom přijde ze školy dříve než já z práce, takže se tomu samostatnému kontaktu do budoucna úplně vyhnout nejde......
Takže to je to, co bych od psa chtěla: otužilost,hlídání,zdraví, dobrý vztah k dětem....a ještě ne přespřílišný temperament
A co můžu pejskovi nabídnout ? Celoživotní volný pohyb na opravdu veliké zahradě (3000m2), psího kamaráda (pejsci budou vždycky 2), zděný veliký kotec se zateplenými boudami (do kotce jsou psi zavíráni jen na nezbytně nutnou dobu, např, po dobu návštěvy na zahradě, kterou neznají atd...) Se psy se snažíme jít alespoň jednou denně na delší procházku (ale někdy to třeba nemusí vyjít, tak proto nechci abnormálně temperamentního psa, který se tady zblázní, pokud nebude denně utahán k padnutí) , kvalitní krmení, vet. péči a v neposlední řadě lásku a kamarádství lidské smečky.
V soušasné době máme dva psy: devítiletého velkého knírače a čtyřletou fenku neznámého původu (zřejměX leonbergera). Povahově je kňour bezva, ale už bych nechtěla psa, kterému se musí pravidelně upravovat srst a fenka je sice k malé super, ale je bojácná ( nevíme, kde byla, než se ocitla u nás, ale má panickou hrůzu např. z lidí s čímkoliv v ruce, štěká jen ze strachu)
Ráda bych, aby psi (resp. raději fenky) byli s PP , anebo jsem uvažovala i o pejskovi z útulku, ale tam se bojím trochu té povahy hlavně vůči malé (nikdy nevíte, co má pejsek za sebou)
No, fuj, to je šílený elaborát. Moc Vás prosím o nějaké typy na možná plemena a vaše zkušenosti s jejich soužitím, díky moc
A co chodský pes?