stanleypaul

Moje příspěvky

26.7.2020 13:21

Tom50 napsal: " Kdo čte pozorně co tu píšu, právě budu novým vč přidávat KK - tedy nahoru nad VN. Do těchto KK přijdou rámky poškozené nebo zakladené. KK půjde v půli září pod VN a zjara z ní udělám POL. Letošní POL tam pořád je a bude celou zimu a na vyvaření půjde až při tvorbě nového POL někdy koncem března."

Chtěl bych se v té souvislosti zeptat Toma na jednu věc. Při procházení a porovnávání metod používání KK a POL se informace trochu různí a trochu rozcházejí. A proto jasný i když možná stupidní dotaz (staci jasna odpoved ano/ne ). U běžného vč , ale i oddelku, na kolika nastavcich zimujete? Zejména mi jde o zásoby. Hovoříme o KK a zásobách ve VN okolo plodu po krajích plástů . Naplněnou KK zásobami vkládáte pod VN. Takže shora 1xVN, 1xKK a případně 1xPOL? Tedy otázka zní Necháváte vč ještě nějaké další zásoby nebo ne? . Ja predpokladam, ze ne, ale z nekterych metodik a i nekterych, i vasich vyjadreni (krmení SKRZ KK, atd. ) to obcas vypadá, ze jaksi automaticky nahore na VN zustava jeste 1 nastavek se zasobami.
Děkuji.

15.7.2020 20:20

Ok. Beru vase rozhorceni. Take nejsem stroj a nemam cas studovat vsechna vlakna co kdyby se tam objevilo neco k tematu ktery mne zajima.
Asi jsem se vyjadril spatne. Vychazim z toho, ze jsem cetl, ze nastavek pod plodistem prave v teto dobe po medobrani může pomoci tim, ze v pripade narazove snusky (napr. podletni nebo podzimni medovicove) ochrani vcelstvo tim, ze to maji kam davat a jak zpracovat. Takze asi to nebyva jen na jare. Asi jsem pouzil spatny termin, ale jako polstar se to chova. Soucasne ty plasty jsou obsedane vcelami nez se jejich pocet redukuje a tudiz nejsou tak atakovany zavijecem. To jsem si taky nevymyslel, to je informace od dlouhovekych vcelaru. Takze proto ten nastavek pod plodistem . O KK pod plodistem jsem urcite nikde nemluvil. Tu vim ze tam mam dat az plnou zasob po zakrmeni nekdy v zari. Nicmene informaci proc ty vcely nechtely dovnitr jsem se nedozvedel.

15.7.2020 13:40

Tome děkuji moc za cenné rady, vždy si je rád přečtu a taky mi trvá déle než je strávím.
Jen drobný dotaz - polštář. Kdy ho vystrojit? hned teď po medobraní nebo jindy? U jednoho úlu jsem to udělal, přešel jsem na jaře na VN, po medobraní jsem ho vystrojil (polštář) a dal pod plodiště a vč s tím mělo evidentně problém, dlouho trvalo než se do úlu vrátily, i dnes po několika dnech jsou hodně zalezlé dole u česna jakoby bránily vstup do česna nebo se jim nechtělo dovnitř. Jinak používám mednou (krmnou ) komoru 1x NN) a nyní kromě polštáře (1x NN) a KK (1x NN) nahoře už tam mám jen jeden VN (Lang. 285 Jumbo) s plodištěm. Medník jsem vytočil a vystrojil z něj polštář. U ostatních jsem polštář ještě nevystrojil, takže nemám ten jeden úl s čím porovnat. Díky za radu.

21.4.2020 21:23

Mila Jitko,
V soucasne dobe prechazim dle rady Toma50 na vysokonastavkove plodiste, pokusim se Vam poradit v tom, co vim.
Co se tyka langu v ve vysce vetsi nez Jumbo. Vyrobcu ulu je hodne a s mnohymi se lze domluvit na vyrobe i v rozmerech, ktere nejsou bezne vyradene. Druhou moznosti je pouzit bezne nastavky a sestavit jich vice na sebe a ten spodni uriznout tak, aby v souctu na sobe mely pozadovanou vysku. Ja osobne pouzivam vysoke nastavky vysky 285mm. Par jich je original, nekolik mi jich chybelo, tak jsem je vytvoril ze dvou standardnich Lang 2/3. U Vas by slo pouzit rovnou 2x L2/3, nebo jen o kousek uriznout. K tomu budete potrebovat prislusne dlouhe ramky a pozor, nezapomente na vceli mezeru pod ramky.

Dalsi dotaz byl o zarezavani ramku do bavlnky. To je trochu orisek, v podstate jde o to, ze ze dvou ramku mensi miry vyriznete plast a vecpete je oba do hednoho ramku velkého. Je to potreba udelat natěsno, aby vam nevypadl, vcely to potom opravi a prilepi k bocnim a horni a dolni loucce. Bavlnka je opravdu ta od svadlenky, slouzi jen k tomu, aby plasty vlozene do noveho ramku nevypadly ven nez je vcely prilepi.

Co se tyka toho pasku u trubcich/stavebnich ramku. Nevim, jak vypada horni loucka Vasich ramku pro volnou stavbu. Zpravidla i tam mate pid horni louckou pasek vosku. Nekdo tam ma jen nalepenou vrsticku vosku, jiny tam dava uzky pasek z mezisteny. A o tomto pasku je prave řeč. Byva vlozen (prilepen do drazky pod horni louckou) a byva vysoka cca 1-2cm. Na tuto vrstvicku nebo pasek z vosku se vcely chytí a zacnou smerem dolu stavet plást. U Vás s volnou stavbou pouzivate ren pasek(prouzek, vrstvicku) vosku u vsech rámků, Tom a spousta dalsich "tradicnich" vcelaru to takto mají jen u trubcich ramku. U ostatnich ramku pouzivaji mezistenu a tim vcelam zjednodusuji stavbu. Nazory jsou ruzne, nechci je hodnotit. To je na kazdem. Jen vysvetluji.

U otazky vlozeni "na prostredek" je mysleno ten prerezany vysoky ramek s plodem dat doprostred nastavku, tedy pokud pocitame u Langstrotha s 10ramky, tak jej vlozte jak ramek cislo 5 nebo 6.

Co se tyka nacasovani prechodu na vysoken nastavky. Nevim, ja zacal asi pred mesicem, nevim, jestli si ve Vasem pripade mate "kazit" sezonu a radost ze vcelareni jeste tuto sezonu. Z Vasich slov i ja citim, ze Vam chybi vice zkusenosti a vedomosti. Tom50 ma pravdu, je treba hodne studovat. Bez toho to fakt nejde. Ja bych na Vasem miste letos nechal vcelam radost v nizkych ramcich a do zmen se pustil po pořádné priprave az napresrok. Kdyz bude potreba, tak klidne napiste, budu-li vedet, tak poradim.
Preji krasny den i vcelarsky rok.

29.2.2020 23:57

Ono je spoustu navodu a metodik, kde je je napsano co a jak udelat. Tehdy a tehdy vezměte nastavky a udelejte s nimi to a to. Ale stále je spousta věcí, které nikde nikdo veřejně neřeší. Zejmena takove ty startovní a přechodové stavy a procesy. Např. Jak poznat to či ono, jak začít když ještě nemám to a to, jak přejít z jedné rámkové míry na druhou, jak zkombinovat léčení a metodiku rozvoje úlu, to vše ještě zkomplikované zejména pro začátečníky složitým určením KDY co udělat, když se není možné držet pevných datumů, ale fenologií, počasím, tím co kdy kvete, rozdíly v prostředí, nadmořské výšce stanovišť a spousty dalších faktorů. Takže máte pravdu, včelař se musí stále učit, stále poznávat, zkoušet, diskutovat a stále občas prohràvat. Každý si musí najít svůj systém a své postupy a časování. Jen hlupák se nepoučí z vlastních chyb ale jen hlupák prošlapává již prošlapané a často již ověřené slepé cesty. Vlastní zkušenost je důležitá a i tak často bolí. Já bohužel neměl včelaře kteří by mi od mládí vedli ruku a učili mne včelařit. Tak potom musím být vděčný za knihovny, internet a youtube. A jsem vděčný všem, kteří jsou ochotni poradit nebo vysvětlit. Urážet se k ničemu nepovede a nikomu nepomůže. Ani lidem ani včelám.

29.2.2020 23:26

Ne, nebojte. Ja se nedám. Vcely mi dávají radost a ja budu rad když jim se mnou bude dobře. A bylo by hloupé se nafukovat. Budu rad za kazdou radu a pomoc.

29.2.2020 20:05

Urcite spokojen. Sice jsem si místy pripadal, jako kdybyste ve mně viděl analfabeta co neumí a nechce číst a včely viděl jen z rychlíku, ačkoli to tak určitě není. Knih a informací mám načteno dost. A jak jste si vsiml tak jsem ten správný postup a Vaše příspěvky v jiné diskuzi objevil. Ale nevadí, nezlobím se a nemám problém se zeptat když něco nevím, je to podle mne vždy lepší než ze sebe dělat chytrého a pak se divit ztrátám. A u včel je stále co se učit. Takže samozřejmě (nejen za sebe) dekuji za obsáhlý postup a vsechny informace.
Co se týká výšky rámků VN ( ano, tady jsem se upsal, samozřejmě jsem myslel výšku a ne délku rámku, vím, že délka rámku je stejná ), tak tam už další změny nebudu dělat, zůstanu u Langstrotha 285, polštář mi nevadí, stejně jej budu kombinovat s mednou komorou.

28.2.2020 22:07

Tome50, pokud jsem dobre pochopil postup popsany ve vasem prispevku ve vlaknu "zmena ramkove miry" ze dne 26.2.2020, jde to pouzit prave pro ten muj dotaz na vystavění toho jumbo VN, je tomu tak?

27.2.2020 22:22

I ja dekuji Tomovi50 a ostatnim za cenné rady. Pořídil jsem tedy velke bedny (Lang 285mm), jen bych jeste rád znal vaše názory jak je co nejlépe "obydlet" včelami. Kdy a kam je dát? Musím je nechat vcelam kompletně vystavět. Radili byste je dát nad plodiste nebo radeji podstavit pod soucasne plodiste? Kde (a kdy) je lepe vystaví? Nebude lepsi vyměnit bednu za puvodni a do ni dat puvodni ramky a "prozebrovat" je opatrne s novými dlouhými mezistenami? Kdyz je dam totiz nad plodiste, tak to bude velký (zejmena tepelný) šok. Kdyz je dam dolu, tak vystaveni VN bude trvat hodne dlouho. Nebo se mylim? Dekuji predem za konstruktivní nazory.

21.2.2020 16:30

Ad MilanoLo: Jojo, tohle přesně jsem také četl. Myslím, že je to v tom vláknu o kvalitě medu. Ale protože mi v tom ještě něco chybělo,tak jsem se zeptal. Díky moc.

Ad Tom50: Děkuji , rozesmálo mne, že píšete že už nemáte moc co dodat, a pak jsou toho několik stránek. :-) Ale taky moc děluji, myslím, že to pomůže nejen mně. Musím to ještě detailně pročíst a pokud mne něco dalšího napadne, tak se ozvu. Ale právě proto, že vím, že to může zajímat nejen mně, tak jsem to trochu "sebemrskačsky" psal veřejně i když by se dalo to řešit soukromně. Moc děkuji.

20.2.2020 10:46

Dobrý den přátelé,
přeji krásný den všem a obracím se zejména na Toma50.

Přečetl jsem si Vaše příspěvky ( ve více forech zde). Včelařím krátce a tak se snažím jednak hodně informací nastudovat a to jak v knihách, tak i na internetu a pochytit od zkušenějších. Až se žena diví. Nicméně jsem při svém začátku dal na radu kolegy a bohužel si pořídil úly ve Vámi neoblíbeném americkém rozměru, (konkrétně L 2/3), podobně jako zde např. Jitka. Dosud jsou mé výsledky průměrné nebo spíše podprůměrné, nicméně dost toho padá na mou hlavu a mé začátečnické chyby. Ale díky studiu literatury se mé názory trochu zaoblují a v podstatě krystalizují do názoru, že by mým včelám bylo dobře v systému podobném tomu Vašemu. Tedy alespoň presentovanému zde na fórech a to v podstatě Dadant systém s VN plodištěm a NN medníky. Bylo by pro mne ekonomicky hloupé zbavovat se mých Langů 2/3 a tak jsem se rozhodl přejít na jejich variantu v kombinaci VN Lang 285mm plodiště a NN L2/3 159mm jako medníky a polštář. A k tomu bych Vás rád požádal o nějakou tu radu:
1) Kdy a kde je polštář? Rady jsou občas rozporuplné, občas jej vidím umísťují dolu pod plodiště (např. Př. Sedláček z Bučovic) a jindy i nad plodiště. Pochopil jsem správně, že v zimě je rozumné aby byl dole (se zásobami nebo jen prázdné souše)? Kdy je lepší aby byl nad plodištěm a kdy pod? Resp. Kdy ho prohazujete Vy, jak (pokud vůbec)? Kdy je jeho výhoda spíše nahoře? Předpokládám, že nahoře Vám řeší zejména to, že nemáte zaplodované medníky, dole je to pro možný nárazový rozvoj a v podstatě jako protirojové opatření, včely tam vyženou matku plodovat a mladušky mají o koho se starat a neblbnou. Nebo to vidím špatně?
2) S tím související problematika tzv. Medné (krmné) komory presentovaná zejména př. Leošem Dvorským. Ve své podstatě by polštář mohl být onou mednou komorou, ne? V zimně je plný zásob, v létě tvoří prostor, kam (alespoň podle mých zkušeností) včely prostaví i velkou část trubčiny. Je to tak?
Děkuji za odpověď a přeji krásné jaro. Stanislav P.