Thadeas

Moje příspěvky

13.8.2021 18:51

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Takhke to začíná a zakazem velkych krajt to bude pokračovat.... Grrrr

Zákazem snad ne...Uvidíme co přinese budoucnost. Doufam,ze v něčem se to vrátí zpátky.Těch zákazů a příkazů a omezení je v poslední době moc,až to není hezké.(Všeobecně myšleno)

28.7.2021 15:44

chondro napsal(a):
nic takového jsem nepsal.Napsal jsem ž u jmenovaných taxonů je v novele nově zákaz odchovu(rozmnožování) a dovozu.Kombinací těchto dvou změn v zákonu dojde k postupnému vymizení těchto šelem ze soukromých chovů.

Dobry den.
Tak jsem to právě pochopil já,že ta novela vlastně zamezí dalším novým chovům šelem skrz těch dvouch zákazů:(dovoz,rozmnožování). A všem současným chovatelům,co mají teda veškeré potřeby zvířete a povolení v pořádku,ta zvířata nechají, ale, už to budou zároveň také jejich poslední,jelikož další se už nenarodí,tak jak jste napsal,vymizí.
A ty povinné statní zkoužky,co mají lidi naučit jak se řádně starat o šelmy jsou ale přece i pro lidi,co chtějí chovat ne? A nebo to bylo asi myšlené něco jako znovu proškolení pro zoology,jinak nevím..

21.7.2021 04:41

Dobrý den,chci se jen zeptat,jak jste to pochopili vy s tou legislativou?.
Četl jsem,že naše ministerstvo zdravotnictví si vzalo inspiraci od sousedů a dalších zemí doporučené
již Krajskou veterialni správou míry,co se týče velikostí venkovních výběhů,včetně vnitřních ubikací,které mají být na metry čtvereční dnešním rokem o něco větší. Ze zvědavosti jsem je porovnával u malých velkých koček.
Jenom by mě zajímalo, když pan Toman médiím řekl,že zatím se u nás úplný zakaz chovu nemůže schválit,poněvadž by nebylo kam dát na dožití veškeré šelmy ze soukromých chovů,tak je toto zpřísnění (aspoň já to tak pochopil) prozatímní,než zvířata u všech postupně dožijí.
V úmluvě zvířat,vyžadující zvláštní péči je i tuším že zákaz rozmnožování v těchto chovech.
Takze mi právě potom moc nejde do hlavy, že chtějí zavést jakýsi školení,nebo kurz ,kterým se budu muset osvědčit,že jsem způsobilý ty kočko. šelmy chovat....... Chápal bych to ,kdyby chovy pokračovali dále, ale takhle mi to připadá, že to chtějí nechat všechno dostárnout a pak to už nechat jenom na ZOO.
Když budu chtít auto,taky si musím napřed udělat řidičský průkaz, takže to proškolení je i logické a podle mě i žádoucí ...... ale auta pojedou dále, soukromé chovy už asi ne.........
Jinak, já žádné šelmy nechovám, ale zajímá mě to.A o to víc, když jsem už pár druhů z nich,měl možnost vidět zblízka . Rád se o nich dozvím více od zkušených, jen mi je líto, že na to doplatí i ti,co to chovají s velikým nadšením..

17.5.2018 21:22

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
...myslím si, že krom načtené odborné literatury, by tohle mělo být rovněž povinné - jít se podívat k chovateli toho kterého zvířete, které chcete chovat, protože jeho zkušenosti Vám žádná kniha nenahradí a navíc na vlastní oči uvidíte to, do čeho se chcete pustit a seznáte, zda na to opravdu máte a to po všech stránkách...

Zdravím.Rozumím Vám...Také si to na léto začínám plánovat. Zatím jsem jednu Chovatelku našel, i když jsem jí teda ještě nekontaktoval. Ovšem prohlídky šelem u mě budou opravdu zatím jenom, čistě z mojí zvědavosti. .

Jinak, je pravda, že dospělý lev je v divoké přírodě opravdu, když to
napíšu v uvozovkách "líný"?
Oni údajně moc často neloví, protože téměř veškerou tu potravu za ně loví lvice.

A lvice jsou zase naopak, neochotné se o potravu dělit se svými mláďaty, když jí je málo. Lev buď ochraňuje mláďata, třeba tím, že okřikne "svojí" lvici, když se nechce dělit s mláďaty o potravu a nebo ty mláďata usmrtí on sám.
U lvic je usmrcení mláďat nejčastějí, kvůli nedostatku mateřsk. mléka. Chápu to správně?
Na to, že to nejsou samotáři, mi to jejich sociální chování, připadá moc složité.

Gepardi prý také někdy žijí společně, ale prý jenom samci.

27.4.2018 12:56

Zdravím, po měsíci jsem znova píšu, zakoupil jsem si 3 knihy, které se týkají těchto zvířat.
Kniha od p. Kuncla mám přečtenou, pěkně se to čte, niceméně tento pán tam často zmiňoval pozorování polokrotkých koček, lva, leoparda, pumu a zejména ryse, trochu mi to otevřelo oči, ovšem zatím neodradilo, jednou do budoucna chovat Panthery, nebo menší kočkovité šelmy (Americké pumy, gepardy), kniha odkazovala v krátkém úseku na chov kočkovitých šelem Adamsonovýmim, kterou jsem zatím nikde nenašel.


Pustil jsem se do druhé knihy, která je zase o zkušenostech s chovem drezérů tzv. Ringelovi. Zná někdo tyto lidi?

Obě knihy jsou od dvouch různých chovatelů(cirkusový drezér, zoolog), kteří asi budou mít dost odlišné názory na chov.

Jsou vůbec nějací chovatelé, kteří dělají takové ty exkurze, nebo na osobní domluvu, že vám jsou ochotni poskytnout informace, co se týče chovu, krmení, čištění, veteriny, ubikací, výběhů, zapezpečení?..No co nejvíce věcí, o kterých třeba nemám ani ponětí?.
Myslím si, že určitě není na škodu, tohle vidět na vlastní oči, aby se všeobecně člověk dostal do obrazu.

(PS: Ještě jsem pátral po literatuře malých primátů, zejména drápkatých a malpovitých. Sice jsou to úplně jiná zvířata, ale za pozornost určitě také stojí.).

28.3.2018 23:22

Ještě jsem zapomněl na ryse.

28.3.2018 22:55

Zdravím,160 kg, tak to je ještě koťě. Lev může snad vážit až 300 kg. Lvice, myslím o něco méně.
Vy, když ho krmíte tím masem, co jsem četl, tak lev sní denně až 7 kg masa, ( nevím teda, kolikrát denně, po jakých porcích a jaké směse a druhy masa se jim musí dávat).

To mu asi ještě nějak musíte to maso porcovat a nenápadně dát mezi to maso nějaké vitamíny, ne? Viděl jsem, jednu paní, která si teda sice nechovala lva, ale měla naloženou mísu vyloženě malými, žlutými kuřátky, ještě z peřím, samozřejmě už byla usmrcená.

A jaký je to vůbec lev? Oni vypadají všichni, až na malinko odlišné zbarvení hřívy stejně.
Jinak, nevím, jak je to teda u lvů, ale ochočená lvice bude prý svého chovatele považovat za partnera, pokuď si jí ochočí.

Jinak viděl sem na YT, jednu voliéru přímo v baráku, myslím, že na pumy. Vedle ní byla malá kuchyňka, která sloužila na pokrmy pro pumy. Hned vedle mříže, za nimi byla ta voliéra no a nějak na protější straně byl nějaký východ, který vedl hned do samotného výběhu. Vypadalo to zajímavě. O tom zateplení jsem také něco četl.

No a co se týká chovu, tak mě je jasné, že to nemohu brát úplně doslova, to bych si musel odchovat všechny druhy kočkovitých šelem na světě, než bych se dostal, například ke gepardovi. Ovšem kočku domácí si teď momentálně reálně mohu pořídit a přemýšlel jsem, že si pořídím dvě a je to také především kvůli tomu, že si je pořídit chci.

Když se vrátím zpátky ke kočkovitým šelmám, tak mě zaujaly, kromě toho i Oceloti, Servelové a Karakalové. Rozhodně stojí za pozornost.U těch karakalů mě fascinuje, jak vysoko oni umí skákat. To bych do nich třeba nikdy neřekl.

Nad chovem lvů, nebo tygrů, kteří patří do té největší pětky za všech kočkov.šelem, jsem také přemýšlel, ale jak jsem už zmiňoval, všechno nejde hned, teoreticky o nich teď nevím ani ten zlomek. A u levhartů a jaguárů to bude stejné, neli -horší. .

Bylo by určitě hezké vidět ve svém výběhu, třeba takové Irbise.

Málokdo je zaslechl vydávat zvuky, jsou prý hodně nenápadní a tichý, bohužel v Kazachstánu chtějí pod horama, kde se jich tam ve volné přírodě spousta vyskytuje, stavět, nějaké turistické středisko, které je nejspíše začne ještě více zahubovat..

25.3.2018 23:56

Dobrý den. Mám takový dojem, že Vás sem v jednom pořadu viděl na ČT, Čeští lvi", jestli se teda nepletu. Máte nádherného lva. Smím se zeptat, kolik je mu let na té fotce?

Mě by zajímalo, jak jsou všeobecně tyto exotické kočky náchylný na zimní období, když napadne například půl metru sněhu. Jestli je jejich výběh do jejich terénu nějak v zimě omezen, aby třeba neměli podchlazené ledviny, nebo něco. Přece jenom, zrovna lev v dospělosti asi už nebude mít tak hustou srst, jako lvíčata, samozřejmě až na hřívu, ta mu naopak vyroste :D.

19.3.2018 23:11

Zdravím vás všechny. Jsem tu nově zaregistrován..

Chtěl bych se vás prosím optat, jestli se někdo nevěnuje kočkovitým šelmám.

Rád bych si o nich zakoupil nějakou vynikající literaturu. A k tomu nějaké zvlášť o Gepardech. Tyto exotické kočky mě velice fascinují a rád bych se o nich dozvěděl, co nejvíce informací. Od jejich narození, po jejich chov v zajetí, náchylnostem k nemocem, o jejich chovu, vztahů k lidem, k jiným zvířatům a vůbec, celkové soužití s lidmi i jinými zvířaty, sociálního chování, o jejich veškerých nemocech, povaze, potravě, (mají prý velice citlivé trávení), tématika, jak se o tyto kočkovité šelmy starat tak, aby měli velice pestrou stravu, samozřejmě kromě pozitivních věcech, by mě také zajímaly i ty negativní, jak moc dokážou být nebezpečné, popřípadě, by se mi i hodily i případy napadení člověka gepardy ( tyto kočky údajně nemají vysunovací drápy), dále ještě riziko otravy botulinem, protože když jsem to poprvé slyšel, tak se mi nechtělo věřit, že šelma může otrávit člověka, takovou informaci jsem slyšel poprvé v životě, no a k tomu ještě mě dále bude zajímat jejich integrace do přírody u mladých geparďat, pokuď je to vůbec možné.

Možná, že mě za to ukamenujete, ale já jsem toho názorů, že pokuď si někdo chová, jakoukoliv kočkovitou šelmu, nebo všeobecně jakékoliv ohrožené zvíře, na které jsou vyžadovány speciální předpisy, tak by měl mít zároveň povinnost, jim zajistit i potomstvo, kord, když je to ohrožený druh.

Ale snad, až na usurijský tygry, mi jeden bývalý chovatel lvů psal, že spolu moc šelmy nedokážou žít.Myslím samici + samci.



Zvažoval jsem do budoucna si tyto velmi hbité šelmy chovat, postavit baráček s velkých uzpůsobeným terénem, ve kterém by se cítili v naprosté vyrovnané pohodě. Vím, že tyto zvířata podléhají přísným zákonům Cites, stejně jako dalších několik set druhů zvířat. Proto by mě zajímalo i tohle. A soukromní chovatelé nejspíše budou úzce spolupracovat z různými veteriálními středisky. Proto je mi také jasné, že zatím mám několik důvodů, proč mohu zatím, jenom nad tím uvažovat. Také bych se rád dřív, nebo později chtěl navázat kontakty na chovatele, popřípadě Zoo, cirkusy a různé chovná střediska, kteří s nimi mají dlouhodobé zkušenosti, tak abych se dozvěděl něco i z osobních zkušeností, zážitků, které nejsou jenom napsané v knize a viděl to na vlastní oči v praxi. Gepardi prý neumí zrovna nejlépe šplhat na stromy, takže jim vyhovují větve, které jsou nízko.Co jsem se tak díval i na videa, tak se někdy stávají kořistí největší pětky kočkov. šelem a při běhu umí velmi dobře kličkovat, přičemž k tomu využívají ocas. Ještě jsem se tak dočetl, u geparda se náznak nepřátelství pozná tak, že začnou vrtět ocasem na stranu.V přírodě mi divocí gepardi případají vždy velice nenápadní a vždy ve střehu. Můj osobní názor na gepardy, bych jinak, mohl vyjádřit, jako "tichého zabijáka"

Zaujaly mě i menší šelmy a to Oceloti, Karakalové, Servelové, Rysové, ač jsou to malé šelmy, myslím si, že dokážou být, také velmi nebezpeční, tak třeba takový karakal, si ve volné přírodě(alespoň, co jsem, já viděl na videu), dokázal poradit se dvěmi většími šelmami velikosti vlka.

Tím nechci žádný druh upřenostňovat, všechny kočkovité šelmy jsou nádherné a každá z nich má trochu odlišnou povahu a vým způsobem vyjímečná. Co jsem viděl v jedné reportáži, tak údajně je snad nejnáročnější chov levhartů. Usurijští tygři jsou zase bohužel velice ohrožený druh, gepardi také a nechci to nijak zlehčovat, ale jsou na tom o něco lépe. Leopardy, Levharty, Jaguáry si občas pletu, ale mám dojem, že nejlépe po stromech umí šplat právě Leopardi, ovšem kdyby něco, tak mě když tak opravte, teď si tím nejsem jistý. Pumy se snad stávají nejčastější šelmou, kterou je možné chovat.

To naopak u lvů a teď nevím, jestli se to týká jenom lva, ale u lvic, které jsou vychováváni od mala, dochází prý k tomu, že toho člověka začnou považovat, ne jenom za svého milovaného živitele, ale dokonce za svého partnera.Netuším, co je na tom pravdy, ale zrovna do lvů bych tohle neřekl.

Musím se vám popravdě přiznat, že o tyto šelmy se zajímám krátkou dobu, proto nemám ani zlomek zkušeností. Teď si momentálně budu pořizovat malé koťátko(kočku domácí) a i o nich si budu muset, lecos nastudovat, zjistit veteriální očkování na odčervování, FIV, krmení atd... Takže, z toto můžete usoudit, jak na tom jsem. Nejsem možná, ještě ani na startu..

Jeden člověk, ze kterým jsem se i kvůli tomu dohadoval a nechtěl jsem si to připustit, ale nakonec jsem mu dal za pravdu, a že mi dal za můj názor na chov kočkovitých šelem pořádnou facku v argumentech, tak mi dal odpověď, že by bylo dobré, opravdu, si kromě informací z knich, také získávat co nejvíce informací od těch chovatelů, abych si utvořil na to názor a zjistil, jestli na to, vůbec mám.

No a rád bych ještě doplnil, že jistý pán z reportáže, kterého neznám, ale tuším že se jmenuje p. Svoboda tvrdil, že tyto zvířata nikdy nebudou šťastní v umělém chovu, někde na zahradě. Akorád není zahrada, jako zahrada. Já nemám na mysli rovný trávník, jeden strom a jeden balvan. Proto chci doplňit, jestli si vy osobně myslíte, že dokáže vůbec chovatel, například zmiňovaných gepardů uspokojit téměř veškeré jejich požadavky k žití? Gepardi se prý dožívají v divoké přírodě až o nějakých cca 7 - 8 let méně.

Takže, asi tak, určitě jsem toho spoustu zapoměl.