
Varaxi
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 30. 10. 2017 13:16:15
Naposledy přihlášen: 7. 5. 2025 14:48:28
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
antonanton
napsal(a):
Tak by mě zajímalo, kde pak jste přišla na to, že se od začátku počítalo s regulací vlků ? Nikde v žádném oficiálním dokumentu o něčem takovém nebyla ani zmínka, až do tet když přišli s tím pohotovostním plánem, ale podle toho bude možné odstranovat jen problematické jedince a i to bude velmi složitý proces. Doporučuju seznámit se s metodikou podle které AOPK posuzuje početnost vlka a dle toho odvozuje stupen ochrany.. Ale pochybuju, že se k ní dostanete, nikde na netu jsem ji nenašel. (ono utajování informací o velkých šelmách je u AOPK i DUHY velmi rozšířenou věcí, do oběhu toho moc nepouštějí, jen to co se jim hodí) Byl jsem s ní ale seznámen na jedné besedě s pracovníky AOPK a troufám si tvrdit, že pokud by se mělo jet beze změn, tak to mají momentálně stanoveno, tak vlk bude u nás napořád klasifikován jako kriticky ohrožený druh, tím pádem bez možnosti regulace.
Z obecných pravidel regulace to celkem jasně vyplývá. Vlk je zvíře jako každé jiné, jen proto, že není jmenován, neznamená, že se ho obecná pravidla netýkají.
Edit: Ono se počítá s regulací těch tzv. divokých koní, tzv. praturů i zubrů, jen se jich to také zatím netýká. A ani o nich není k dohledání nějaká specifická metodika, pokud vím.
JanaJanaJanaJana
napsal(a):
Tak jako ad absurdum Za těmi fotkami může být milion hodin práce, poškozené klouby, bolesti zahnané léčivy atd. - to ale přece může být i u teplokrevníka - a dost často taky je.
Asi takhle - mám koně od Tomáše Calty. Mám skvělé koně a záměrně chová SN v "lehčímů typu, nejsou to taková hovada. Dělá to záměrně, jelikož ví, že i když je began kůň do lesa a do pluhu, tak jeho budoucnost, aby jako plemeno přežil, tkví trochu někde jinde - a to především v agroturistice. A s tím já tedy plně souzním. A zároveň mám zkušenost, že aby bylo vše v pořádku (záda atd.), chce to co nejkorektnější práci - nebo se o to aspoň snažit.
Ale rozhodně to není kůň do parkuru, to jako fakt ne, ale je fajn, když s jezdcem skočit umí a nebojí se. Zase - je to gymnastika.
Vím, že mě za tohle klasičtí "beganíci" sežerou. Ale osobně se koukám do budoucna. Při záplavě nejrůznějších irských kobů pochybného původu a jim podobných (jo, lidé teďka čím dál tím více vyhledávají "houpací koně") si myslím, že propagovat naše chlaďase z ověřených chovů jako jezdecké je cesta k jejich "přežití".
V předchozím příspěvku píšete:
Osobně s ním mám v plánu skákat, ale jen proto, aby byl všestranně jezdecky vzdělaný a uměl svoje tělo ovládat co nejlépe. Čili kavalety a skůčky do půl metru aka spadlý kmen v lese.
Zas nevím, proč by neměl mít vzdělání, když je jezdecký a není to ten klasický began began, je lehčí typ.
Ale musím počkat, až bude schopný sám sebe dobře nést a bude mít dobře osvalená záda.
Na tomto nevidím nic špatného.
Ty fotky výše jsou úplně jiný level, do toho bych nešla.
Dokud budou lesy chráněné, bude pro chladnokrevníky i jejich původní práce. Nemám nic proti lehčím typům chladnokrevníků, pokud pořád umí pracovat v tahu.
Já na begance jezdila. Malbína, tak se jmenovala. Byla fajn, tahala spíš méně a vždycky povoz s lidma, v lese pracovala výjimečně a spíš proto, že ji to bavilo.
Ale to ježdění byly vyjížďky, žádná drezúra ani parkur se nekonaly. Měla spoustu volnosti v kopcovitém terénu, hektary pastvin, stádo... Koňský ráj to na pohled. Měla tu výhodu, že papírový předpoklad tloušťky a schvácení se nenaplnil, ale zas je pravda, že obrok měla hříbě.
Myslím, že na beganovi jezdit normálně lze, ale nevěřím tomu, že na každém, a už vůbec nevěřím tomu, že se na nich dá nějak regulérně skákat, aniž by je to ohrozilo. Za těmi fotkami může být milion hodin práce, poškozené klouby, bolesti zahnané léčivy atd. Nebo není a je to právě ten jeden chlaďas z milionu, který takovou zátěž zvládne.
El-na-ser
napsal(a):
Varaxi a bugyra, presne tenhle typ me a ostatni vytaci do bela. Takhle pekne shrnuto, zrejme osobni praxe... cela evropa, co evropa, celej svet by se mel na vase hospodarstvi jezdit ucit! :)))) to jsou keci uplne mimo misu.
janaxkrat: navratvlku.cz tam si najdete aktualni mapu utoku a vyskytu vlka a muzete zacit pocitat.
Tak já to řeknu jinak.
Na Moravě znám sedm chovatelů ovcí a koz, v Čechách čtyři (muslimy nepočítám). Znávala jsem patnáct a dvanáct, ale prostě skončili. Ani jeden z nich neskončil kvůli vlkům.
Většina skončila proto, že se jim to přestalo vyplácet, chtěli chov nějak omezit a ovce či kozy byly jedny z prvních v pořadí, v jednom případě umřela oblíbená ovce a tak chov ukončili kompletně.
S jednou výjimkou to byli všechno chovatelé se zázemím, kteří přebrali usedlost po svých předcích či jiných příbuzných nebo ji koupili, od píky to startovala jedna paní a ta chová doteď. Má festovní dřevěný chlívek a bytelně oplocenou zahradu - ne kvůli vlkům, ale kvůli opilcům nemá standardní plot, ale prakticky zeď. Není zrovna bohatá, ale chudá taky ne, jen místo bazénu si pořídila ovce.
Dost to ukončovali právě z důvodů byrokracie - muset barvit mléko a tak, protože neměli adekvátní dojírnu, přestože měli stejnou jako známý ve vedlejší dědině (a tím pádem vedlejším kraji), to prostě demotivuje.
V pár případech na to přestali stačit majitelé fyzicky a potomky neměli nebo ti se o chov nezajímali, nebo chovali kvůli dětem na mléko, a když děti vyrostly a odstěhovaly se, chov zrušili. Prostě pro konec je milion důvodů, ale žádný z končících chovatelů vlky ani nezmiňoval. A ano, dva z nich byli ve frekventované vlčí oblasti. Možná znáte pana Málka? Ten taky choval shetlandky. Zrušil je po úraze ze zdravotních důvodů.
Nikoho dalšího jmenovat nechci, ale u něj vím, že jemu by to nevadilo.
Vlk sám o sobě skutečně problém není, problém je majitel, který si nedokáže zabezpečit zvířata, a zároveň je problém stát, který mu to v dostatečné míře neumožní.
Jakou měrou se na tom problému podílejí, je individuální. Možná, že ve Vašem případě má stát větší vinu, může být. Možná, že nemá. Vás neznám, říkal jste, že jste chodíval profesionálně upravovat kopýtka, a nikoho takového neznám nebo se tím aspoň nikdy nikdo z mých známých nepochlubil.
Slyšela jsem kdejaké argumenty pro a proti vlku (včetně památného argumentu zoologických zahrad, že tam ovce žijí vedle vlků a zatím nikdo žádnou nesežral :D, tak si to tak mají chovatelé ovcí taky zařídit), ale ve výsledku to vždycky skončilo na neochotě a neschopnosti - buďto majitele, nebo státu a byrokracie, nebo obojího - situaci řešit.
Ta pravda o vlkovi je někde uprostřed. Je samozřejmě třeba to řešit. Ne vždy to bude jednoduché a mnohá řešení se nebudou líbit Vám nebo mě nebo nám oběma. Ale vystřílet vlka není řešení.
Doron
napsal(a):
Měla jsem na psy vždycky štěstí, a dokonce i moji dva velký podvraťáci, co teď mám, jsou povahově skvělí a navíc fyzicky zdatný a podle mě i fešáci :)
Přeju prckům krásný život a Vás si moc vážím, kéž by bylo víc takových kynologů, jako jste Vy!🌷
Nene, žádné takové další kynology nepotřebujeme - to bych se strhala, kdybych je měla všechny objet, když mají štěňata.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
opravím - ne les, ale lesy
stačí dát zákaz vjezdu na příjezdové cesty
a to i k parkovištím
parkovat legálně v chko lze jen na vyznačených parkovištích
a těch fakt moc není
a když i je, tak si tu tůru odšlapeš po asfaltce k tomu lesu (konkrétně na "mém" místě)
No tak jasně, zákaz parkování, to je něco jiného. Já si představila, že tam dal ceduli - soukromý pozemek, nevstupovat. A to věřím, že by neprošlo.
U nás je zákaz vjezdu motorových vozidel do každého lesa v okolí. Výjimku mají lesní hospodáři, myslivci a zemědělci. A skutečně se na ta auta volají policisté. Nejčastěji to jsou houbaři, ale jak říkám, jedná se maximálně o nižší desítky lidí a aut ročně.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Vynechám podnikání. Zahánět ovce, když v letních teplotách žerou v noci, je super nápad.
Rodina tam hospodaří sto let a teď se kvůli nějakým úředníkům nebo ekoteroristům půjdu makat do kanclu nebo prostě řeknu - milý otče, s našema ovečkama je konec.
No když mi ten košár nedovolí ani u baráku? Nedovolí mi ani vyšší garáž.
Dřív to šlo normálně.
Vlk nebyl chráněný.
To jsou věci. :-) :-)
Regulace funguje všude, bude fungovat i tady. Když bude třeba. Zatím není.
Zazvonil zvonec.
Povolení na košár není problém vlka, ale úředníka.
V letních teplotách ovce žere i v noci, asi jako každé jiné pastevní zvíře, ale jinak jim kvalitně postavená stáj nijak neublíží a spíš prospěje. Ostatně ta zvířata se většinou stejně denně zahnat musejí už kvůli vodě - ne každý má na pastvině vhodný vodní zdroj (a když ho má, tak zas bojuje s parazity, takže...) nebo napaječku. Dále se zahánějí pro kontrolu a pro dojení. Chovatelé, kteří by měli stovky kusů na vlnu, maso a kůži, kteří by zahánět nepotřebovali, u nás snad ani nejsou. A pokud ano, měli by při tom všem mít i pevné ohrady, kde ten pastevecký pes už klidně být může bez rizika, že pokouše někoho, kdo v ohradě nemá co dělat.
Neznám všechno, nevím, jak to mají zdejší konkrétní diskutující, kteří mají ovce, ale s vlkem to jde. Někdy to nejde s ostatními lidmi a úředníky, ale vlk sám o sobě není překážka. Potíž je v tom, že tu nejsme z hlediska zákonů a myšlení připraveni na jeho návrat, ale s tím se dá něco dělat.
Co se týče regulací stavu vlků, tak s tím se počítalo od samotného začátku. Akorát jich pořád není tolik, aby bylo třeba je odstřelovat.
Pokud máte statek, kde rodina hospodaří sto let, tak ten statek má velmi pravděpodobně udržovaný chlívek či stáj už dávno postavené a má pozemky a pastviny oplocené, nebo zvířata žijí na hliněném plácku a krmí se senem, nebo naopak se tam už dávno ovce nechovají. A všechny tyto změny proběhly už dávno před návratem vlka do české přírody.
Při správném přístupu vlci představují jediné reálné riziko - že uteče domácí pes a s volným vlkem si založí rodinku, a to ve výsledku skutečně může být problém. Ale tím se zas dostáváme k omílané otázce, kdo je původce toho problému: vlk, nebo člověk, který se nepostaral o svého psa?
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Problém je v tom, že nikdy dříve necouralo lesy a pastvinami tolik lidí, co dnes. Dříve byly pohraniční hvozdy celkem liduprázdné. Přečtěte si Nevrlého. Když přišel v 60. letech do Liberce, jak byly Jizerky liduprázdné. Několik dní mohl jít a nepotkal člověka. Dnes je to promenáda, v zimě, v létě, dokonce i v noci. Ani noční ptáci nemají klid. Nakonec zvířata zjistila, že nejvíc klidu je na golfu a v parku.
Lidi málo pracují a moc courají.
Asi jak kde. Když pominu kovid, tak u nás nebyla celé roky v lese ani noha. Chodila jsem denně ven a kolik lidí jsme za rok potkali, nevím už přesně, tak deset? A to jsme chodili cca do pěti km od dědiny, žádné štreky.
Ony budou exponované turistické cesty, to jo... Ale jinak si nemyslím, že by lidé chodili ven nějak moc.
grinder
napsal(a):
Takže se psům uši nelepí ze zdravotních důvodů a je jedno, jestli mu stojí? Nejsou pak psi třeba náchylnější na nějaké zdravotní potíže, když mají uši sklopené?
Tradičně se na sklopené uši svádí záněty zvukovodu, stejně tak na osrstěné uši atd. Ale spíš se zdá, že na záněty zvukovodu trpí plemena, která mají uši-plachtičky a s tvarem uší to přímo nesouvisí. Pamatuju, jak se dělaly pokusy s ostříháním uší nebo s jejich rovnáním, aby lépe větraly, a někde se ze zoufalství přistoupilo dokonce na kupírování uší, a pokud si dobře pamatuju, nebyl pozorován žádný rozdíl.
Jestli se dělala nějaká plnohodnotná studie, nevím, ale plošně se to ostříhání a rovnání uší doporučovalo při problémech, ovšem nevím o nikom, kdo by potvrdil nějaká pozitiva.
honzapm
napsal(a):
Příznifcům seriálu Volha mohu sděliti,
že předloha, kniha Karla Hynie (produkční Horáček - Tomáš Jeřábek),
je od tohoto týdne dotištěna a k mání:
https://www.kosmas.cz/knihy/523942/volha/
Třesu, voe.
Pche, za skoro stejnou cenu máte to auto celé:
https://www.alza.cz/hracky/retro-auta-puzzle-c-78-volha-gaz-24-1983-500-dilku-d6850053.htm
Já preferuju jiná auta. Až budu bohatá, pořídím si tohle:
https://www.mall.cz/detska-auta/abrex-velorex-16350-1966-143-bezovacernahneda?gclid=EAIaIQobChMI16_8vNn__gIVKRl7Ch3UBA1kEAQYASABEgKi3_D_BwE
Rezzzy
napsal(a):
Já jenom aby to tu nezapadlo, Inspektorko, dlouho nebyla žádná fotka
Mrkněte na starší vlákno, pár novějších fotek je tam. ( https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/3736762/zacatecnik-v-chovu-vyber-kryciho-psa-stanoveni-krycich-dnu-feny-a-tak-dal/strana/6#a4048466/ )
Ňufáci malí, už brzo půjdou do nových domovů - co já si bez nich počnu?
Edit: Nejde mi ten odkaz vložit tak, aby neodkazoval na můj komentář, což teda nebylo cílem. Fotky jsou o pár příspěvků výš.
Savem čistím záchod. Zatím všichni žijeme. Možná je to tím, že v záchodě nežijeme ani z něj nepijeme, ale zatím fakt dobrý. Při zachování předepsaných pokynů není důvod k panice.
Co je těm slepicím, nevím. Variant je mnoho a jedna z nich je, že to skutečně nemoc je. Ovšem bez bližšího popisu, jak ta zvířata žijí, to je opravdu jak věštit z křišťálu.
Vyloučila bych vliv prostředí (tj. čisté kurníky, upravené výběhy, pořádné popeliště, křemelina, oblepit hřady, aby se případný parazit cestou ke spící slepici přilepil, kvalitní krmivo, voda, minimalizace vystavení chemikálií a vlhkosti, dostatek vzduchu a slunce). Zeptala bych se ostatních, jestli někdo jiný ty parazity neuvidí, protože, upřímně, moje maminka je taky nevidí, neboť si nenosí ke slepicím brýle.
Bez diagnózy lze zkusit odčervit jakože preventivně, třeba to pomůže, ale...
A čekat, jestli se to zlepší. Ulámané peří samozřejmě nenaroste přes noc, ale aby byly ty slepice až tak škaredé, to je prostě někde chyba.
Neklovají si to? Vzájemně nebo samy sobě?
A taky je varianta, že ty slepice jsou natolik geneticky mimo, že tak nekvalitní peří prostě mít budou, i kdybyste se rozkrájela. Ovšem to považuju za nejméně pravděpodobné. Dekalbky jsme taky kdysi měli a vypadaly normálně. Bez ohledu na to, že pokud začátkem dubna měly jen špatné peří na krku a teď, o měsíc a půl později, je mají prakticky sežrané... Leda snad nějaká alergie?
Ty hnědé jsou stále v pořádku? I při bližším pohledu jste nic špatného nezaznamenala? Žijí ve stejných podmínkách?
Jak dlouho je máte? Jak dlouho trvalo, než se to u bílých projevilo? Nezměnilo se něco krátce předtím?
ančovička1
napsal(a):
Děkuji😊..ale ve sklepě by to také daly, přes zimu světlo nepotřebují,ale nesmí mrznout..tak 5-10°C..mohl byste třeba jednu zkusit 🙂🌺...škoda,že kvetou je krátce na jaře..ale ten pohled stojí zato 😇🌺🌺...
.ty holoubky máte krásné 👍😇..
Já mám ráda plnokvěté sasanky. Kvetou sice také poměrně krátce, ale není s nimi tolik práce a hlavně to jsou venkovní rostliny. Já přezimuji tolik paprik, rajčat a další rostlinné havěti, že se mi tam okrasné kytky prostě nevlezou.
impact
napsal(a):
Osobně si nemyslím, že by mezi českými a slovenskými množírnami byl zásadní rozdíl, ale pokud už na něm mocí mermo potřebuju nějaký najít, tak ne na základě toho, k jakému národu množitel náleží.
Mě by vážně a upřímně zajímalo, na základě čeho si to nemyslíte? Já tam třeba ty rozdíly vidím docela dost. Ale nevím, esi je na to moje letitá praxe dostačující, žeáno.
Na základě osobních zkušeností.
Zlo je všelidské, neváže se k národu. Asi jsem neviděla tolik množek jako Vy, ale kdyby přede mě dal někdo fotku průměrné množírny, tak rozhodně nedokážu říct, jestli se fotila východně nebo západně od hranic. V těch fotkách, co jste sem posílala, nevidím nic, co bych v obdobné formě a míře neviděla v ČR na vlastní oči.
V jednom případě dokonce v PP chovu. Hm.