vet.

Moje příspěvky

12.7.2019 10:46

Zavolejte veta, který má zkušenosti s řešení ortopedických obtíží u hříbat nebo kontaktujte kliniku. A volejte co nejdřív, žádné "čekání jestli se to upraví samo", každý týden může hrát roli. Jsou jisté diagnózy, které nelze vyřešit "jen úpravou kopyt". Končetina pak může zůstat zdeformovaná a pro koně to bude doživotní hendikep.

2.11.2018 08:46

Sama jste spočítala, že by vás takový kůň "na splátky" vyšel na 10 tisíc měsíčně. Pokud jste schopná dát stranou 10 tisíc měsíčně, pak nevidím důvod brát si koně na splátky, za 2 roky na něj našetříte i s nějakou rezervou na veterinární výlohy (předkupní prohlídka atd.). Než půjčku to už máte lepší se s prodávajícím domluvit na splátkovém kalendáři...

22.10.2018 14:03

Nechejte ho prohlédnout fyzioterapeutem. Někdy se stane, že koník ve výběhu podklouzne a něco si natáhne nebo se přeleží/zablokuje při spaní ve špatné poloze (venku/v boxe). Pokud vyloučíte zdravotní problém, víte, že není třeba mu ustupovat, ale trvat na svém. Spíš jak pamlsky bych volila "odejmutí negativního signálu". Např. ohladím nohu, přejedu rukou, chytím za rousy nebo spěnku, vyvinu tah, když nestačí přidám velmi jemné poklepávání kopyťákem (opravdu velmi jemně - je to nepříjemné), pozvolna se stupňující. Jakmile je náznak zvednutí končetiny, okamžitě přestávám vyvíjet jakýkoli tlak/tah/klepání. Pochválím, začínám znova. Zpočátku stačí náznak ochoty, třeba přenesení váhy na druhou končetinu. Jakmile pochopí, chci víc, třeba přizvednutí patky atd. Klíčové je pozorně sledovat signály koně a skutečně hned přestat s jakýmkoli tlakem jakmile vidíte ochotu z jeho strany. Ťukání na končetinu je nepříjemné a kůň si rychle spojí, že to přestane, když nohu zvedne.

1.10.2018 10:25

Jakýkoli problém s průchodem zažitiny střevem, změna pohyblivosti střev může vést k "vsunutí střeva". Jedna z příčin může být průjem nebo poruchy motility střeva v souvislosti se začervením. Tyto situace lze ovlivnit a předcházet jim správnou stravou, dostatkem pohybu (ten má u koní velký vliv na správnou funkci střev) a odčervovacím programem. Pak jsou ale situace, kdy stav vznikne "bez zjevné příčiny" a tam nezbývá než zoperovat a doufat.

28.9.2018 21:45

Hedi napsal(a):
Ahoj moje kobyla trpí artrozou na zadních končetinách a když včera vstavala nejspíš ji uklouzla přední noha, nevím co přesně se stalo. Strašně na ni Kulhá skoro na ni nestojí a já nevím co s ni mám dělat,vypadá to na nataženou šlachu.Dneska jsem ji dala na noc bandaž s jilem ať ji to chladi nic jiného mě nenapadlo.😕
Všude se píše ze mám zahájit klidový režim v boxu jenže má pod sebou půl roční hřibě a bojím se ze úplně ztuhne když se nebude Hýbat s tou artrozou, proto bych chtěla znát názor i od někoho jiného a poradit co s tou šlachou
Děkuji

Zavolejte veta, ať koně vyšetří!

28.9.2018 20:09

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Dobrý den, nedávno jeden z naších koní začal kulhat a natekla mu noha. Veterinář nám řekl, že má srůst chrupavek. Chtěla bych se zeptat jestli někdo z vás má zkušenosti s tímto onemocněním(?), případně jestli máte tipy na nějakou rehabilitaci, cvičení, něco co by koníkovi pomohlo? Prozatím s koníkem chodíme potvrdém na procházky na ruce a mažeme mastí, tak nám řekl veterinář. Děkuji

Srůst kterých chupavek? Jaká provedl vet vyšetření? Jaký byl výsledek vyšetření? Co vám doporučil nyní v akutní fázi, jaká je současná léčba?

24.9.2018 22:21

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Děkuju, Sisi, to já vím, že se prodává i granulovaná. Navíc je o půlku levnější než ta řezanka. Spíš mi šlo o potvrzení, že řezanka opravdu poškozuje žaludek i přesto, že se jedná o vojtěšku, která má žaludek opravovat...

A není to proto, že umí být vojtěška docela tvrdá, až dřevnatá a pak může dráždit mechanicky (rozuměj píchat do sliznice žaludku)?

20.9.2018 15:00

HJ Lenka napsal(a):
Kůň se provedl... Kulhal. Kovář říkal, že je to normální. A režim že nemáme omezovat. Samozřejmě jsem se ho ptala...Jinak už je lepší.

Aniž bych se chtěla dotknout jakéhokoli kováře. Pokud kůň před strouháním/kováním nekulhal a po kulhá, pokud pro kulhání není nějaká objektivní příčina, pak nebyla úprava provedena vhodně vzhledem k danému koni. Pokud je tak ale nějaký problém (absces, separace stěny, separace bílé čáry, výrazná hniloba až na živou tkáň apod), může i po korektním ostrouhání ke zhoršení stavu dojít. V takovém případě ke potřeba situaci řešit, min. nějakou podporou/ochranou kopyta, než se stav vyřeší, přeléčí, kopyto doroste a pod. Jako první pomoc lze použít polystyrenu (https://www.youtube.com/watch?v=aOU9HE9Payg), dále jsou možnosti jako Vettec Sole Guard (vytvoří ochrannou vrstvu na chodidle), Equicast (pružná bandáž na kopyto), boty, příp. i podkova. Asi bych nenechala kulhajícího koně jen tak normálně chodit a pracovat. Dejte mu jeden max. dva dny na měkkém spolu s polystyrenem (pokud nemáte vysoký tvrzený, lze použít i obyč. 2cm, ale rychleji se vyšlape). Pokud se stav výrazně nezlepší, volejte veta, příp. kováře.

20.9.2018 14:45

martin b napsal(a):
Dobrý den, nevíte někdo, jestli se časem po schvácení dostane kopyní kost (tím jak postupně roste rohovina) do původní polohy? nebo už zůstává navždy v poloze do jaké zrotovala? Případně jak dlouho tento proces může trvat?
Děkuji Martin

Záleží na příčině schvácení a hlavně na míře poškození škáry. Podle práce prof. Pollita, pokud člověk zasáhne dřív než dojde k rozvoji plných klinických příznaků schvácení (případ toxického schvácení) a dostatečně intenzivně a dostatečně dlouho dobu končetiny leduje, může předejít poškození škáry a kopyto zachránit do té míry, že dojde k úplné regeneraci bez poškození. Pokud však dojde k plnému rozvoji schvácení a rotaci či poklesu kopytní kosti (berte jako "terminus technicus", ve skutečnosti rotuje kopytní pouzdro) míra regenerace záleží na příčině. V případě toxického schvácení (otrava, toxiny ze střev v případě koliky nebo překrmení jádrem) dochází k poškození vrstvy, na které leží a jsou uchyceny buňky škáry zodpovědné za produkci lístkové rohoviny. Při poškození této vrstvy je obnovení plné funkce škáry velmi omezené až nepravděpodobné (tato vrstva nemá regenerační schopnost). Pokud se hojí, je to nekvalitní tkání. V případě schvácení kopyta v důsledku metabolických obtíží (metabolický syndrom, Cushing syndrom, inzulinová rezistence) dochází ke "zbláznění buněk" a překotné tvorbě lístkové rohoviny. Vrstva, na které buňky drží, stejně jako buňky schopné regenerace jsou více či méně zachovány a funkční a jsou schopny v dlouhodobém horizontu (několik let)obnovit kopytní škáru (osobní sdělení prof. Pollitta). Ale pouze za předpokladu správného managementu ustájení, krmného režimu, terapie metabolického onemocnění a správného strouhání. Proto je nesmírně důležité u koní, kteří byli schváceni, provést vyšetření na metabolická onemocnění a pokud se najde podezření nebo se onemocnění potvrdí, začít ihned s řešení (ať už krmným režimem nebo i léky, je-li to nutné). Samotné strouhání bez řešení metabolického onemocnění nepomůže a ke schvácení dojde znovu.

28.6.2018 20:45

Orel1234 napsal(a):
Dobrý den, sháním dobrého veterináře nebo kopytáře, kováře (zkrátka někoho kdo se vyzná v kopytech a umí řešit problémy s nimi) ve zlínském kraji popřípadě na moravě. Prosím o tipy a předem děkuji.

Máte zprávu...

7.6.2018 08:45

Honzek: A co se vám na tom komentáři nelíbí? To je zkušenost nejen moje, ale i mých kamarádů a známých z různých koutů republika. Zrovna teď sháním kompetentního člověka, který se postará o kopyta schvácené poničky na druhém konci republika, protože kovář majitelku seřval za to, že se ho ptala co je s kopyty špatně? A ona je z toho zoufalá, protože místo aby jí to vysvětlil je na ni hrubý. Přitom majitelka chce jen svému koni pomoct a chce vědět kde je problém a jak se bude řešit. Nemyslíte že má na to právo? A není to jediný takový případ se kterým jsem se setkala. Je to všude stejné, ve veterině, v rehabilitaci i kovářské praxi.

6.6.2018 19:19

honzek napsal(a):
A máme to to znova. Kováři neumějí nedělaji atd. Příspěvek vetky. A citovaný příspěvek. Kovář ortoped u nás neexistuje. Máme podkováře specialistu a certifikovaného podkováře. Takto představit vašeho kováře je úžasné. Certifikovaný podkovář má v kodexu chování, že nikoho ( ani kolegu ani majitele) nepomlouvá a neschraňuje proti němu dokumentaci a používá ji u majitelů proti němu. Kováři jsou kolegové ne soupeři. Jsem zvědav kolik z vás přijde na: https://spolecenstvo-podkovaru.webnode.cz/news/pozvanka-na-podkovarsky-seminar/. Pět let se zde kolegové snaží tomuto regionu pomoci. Tak snad letos.
Ať vám koně jdou

Mám za to, že nikdo tu neřekl, že "kováři neumějí nedělají". Jen tu všichni vyjádřili názor na stav prezentovaných kopyt a co by na nich bylo vhodné upravit. Jen náš názor, nic víc. Podle vašeho příspěvku soudím, že jste z oboru. Tak co kdybyste majitelce řekl, co o těch kopytech soudíte?
Nevím, co vidíte špatného na tom poradit majitelce, aby se svým kovářem více komunikovala? To by měla snad být samozřejmá věc, komunikace mezi majitelem a kovářem/vetem a pod. A to že se kováři navzájem pomlouvají - já s tím zkušenost nemám, ale vím, že lidi jsou schopní všeho, kodex nekodex. My veti máme taky etický kodex, že nesmíme pomluvit kolegu a divil byste se, kolikrát mě kolegyně z praxe neprávem pomluvila, aby mi přebrala klienta, protože má ordinaci za rohem...

5.6.2018 14:59

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Hm, taky to vidím tak, . Jo když se na to kouknu už po druhé tak minimálně ty rozpěrky obzvášť na těch zadních jsou dlouhé. Taky musím podotknout, že ne každý podkovář se s váma chce bavit na téma, jak má koni udělat kopyta, protože vy jste si o tom něco přečetli a dotyčný to podle vás dělá blbě...
Půjdu si taky nadělat fotky...

Jak jste na tom s ošetřením kopyt v tomto suchém počasí, mažete- nemažete, mažete jen obrubu nebo i stěnu, nedáváte nic...?

Chápu vaši obavu, bohužel opodstatněnou, že se s vámi kovář nebude bavit. Spíš bych se snažila odpovědi získat cestou "taktického vyzvídání". Jako třeba: A co je tady to (rozpěrka)? A to má být takhle položená? Co si o těch kopytech myslíte? Jsou v pořádku? Nedělám něco špatně? a pod. Podle toho uvidíte, jak je daný člověk sdílný. Bohužel čeští kováři nejsou zvyklí, že by se majitelé ptali a když se tak stane, tak je to spíš zaskočí a naštve. Přitom součástí ošetření pacienta, a je jedno jestli se jedná o trenérskou, kovářkou, veterinární, chiropraktickou či jinou práci, by mělo být i poučení majitele, co je vlastně za problém a jak se bude řešit, i kdyby to mělo být obecně a zjednodušeně.

4.6.2018 10:15

Hrubý náčrt toho, jak by kopyta mohla vypadat tvarově po srovnání všech problémů. Prosím berte ho s rezervou, je to jen odhad.

4.6.2018 10:10

ustulina napsal(a):
Ono posuzovat kopyta/práci úpraváře z fotek je dost ošemetný, jsou tedy věci jasně daný a většinu - možná i víc :) Žofra a Vet napsaly.
Ale na druhou stranu nevíme, jak vypadaly kopyta před úpravou a že třeba dotyčný dělal tyhle kopyta prvně a kolikrát toho na poprvé moc udělat nejde a jakej má cíl...Jako že máte kopyto, který je na jedný straně o 2cm delší, při první úpravě to zrovna srovnat fakt nejde, někdo pak prdne fotku na net a jste v zadely, protože máte nevyvážený kopyto a jak je to jako možný smajlík
A na třetí stranu zaplaťpánbůh za tuhle úpravu, protože v pátek jsem byla u kobyly, která po zásahu kováře na tejden lehla a majitelé už scháněli číslo na kailérku - a podle fotek to jako až TAKOVÁ prasárna nevypadala...(z blízka už jo).

Souhlasím, že hodnotit něčích práci na základě fotky je obtížené. Něco posoudit jde, jako třeba práci na rozpěrkách, něco posoudit nelze vůbec nebo jen obtížně, třeba snaha o relaxaci korunky v místě vytlačených pilířů. Podstatné je, jestli si kovář/kopytář tyto problémy uvědomuje, s majitelem je řeší a náležitě uzpůsobí úpravu kopyt tak, aby byl efekt vidět.
Pokud se majitelka kováře/kopytáře zeptá, kde vidí problém, měla by dostat odpověď zhruba v rámci příspěvků v této diskusi (souhrnně).
Ze zkušenosti vím, že u těch nejúspěšněji řešených deformací jsou první znatelné změny vidět po 2-3 měsících, u složitějších chronických případů je to někdy až po půl roce/roce soustavné práce. nevím, jak je tento koník starý, jestli byl někdy kovaný... a spoustu dalších informací, které ovlivňují vývoj kopyt... ale troufám si říct, že se správnou péčí by mohla být zadní kopyta půl roku, max. do jednoho roku ukázková. Přední asi budou trvat déle. Kombinace vytlačených pilířů a podtočených patek je náročná na řešení.

3.6.2018 17:22

Huki napsal(a):
Dobrý den, jsou tyhle kopyta správnem vystrouhaná? Fotky 2 dny po korektuře.

Za mě: příliš dlouhé pilíře ve špicích, příliš krátké patky (patkové pilíře nejsou téměř vyvinuté, jsou nahrazeny falešnou patkou, tj. spojením stěny ve čtvrtích a zadní části rozpěrky), patková sedla jsou utlačená falešnými patkami, rozpěrky nedostrouhané, položené na chodidlo, patky podtočené. Do budoucna budou mít kopyta tendenci se zužovat, patky se budou podtáčet ještě víc, začne separace bílé čáry v pilířích a čtvrtích (nějaká už tam je teď) a budou se dělat praskliny ve špici. Za mě ta kopyta v tuto chvíli nevypadají dobře. Stav je řešitelný, je vhodné přistoupit k úpravě trochu odlišným způsobem.

13.5.2018 22:20

Obě plemena byla vyšlechtěna na jiném základě a za jiným účelem. Stavbou těla jsou dost rozlišní. Riskujete, že budete mít koně s velkými problémy s nohami, protože soudobí QH jsou dost lehcí v holeni. Oba jsou dost robustní a geny se mohou "špatně namíchat". Raději bych volila připuštění stejným/podobným plemenem.

2.5.2018 20:18

Prvně připomínám, že je dehet rakovinotvorný. Za druhé vytvoří na povrchu kopyta pro vzduch nepropustnou vrstvu, pod kterou se drží anaerobní bakterie - ty, které způsobují hnilobu. Takže může paradoxně situaci ještě zhoršit.

27.4.2018 09:36

U sportovních koní je několik možností, jak se k problému stavě. Záleží v prvé řadě na koni a jeho kvalitě kopyt a poté na jezdci a jeho ambicích.
Pokud pominu diskusi ohledně kvality kopyt a budu předpokládat, že kopyta jsou kvalitní, pak můžete trénovat a závodit naboso, ale na mokré trávě vám to bude klouzat a kůň bude trochu pomalejší v obratech. Pokud jste závodník, který něco zajede 2-3x za rok, tak vám to na hobby závody do metru výšky bude stačit (drezura většinou problém naboso není).
Pokud máte větší ambice, pak můžete na skákání a závody použít boty (pokud najdete takové, které budou dobře sedět a dají se na ně přidělat ozuby - ano, existují, je několik typů takových bot) nebo můžete nakovat třeba na hlavní sezonu, natrénovat, odzávodit a zout anebo pak kovat po celý rok.

Pokud má kůň s kopyty problém způsobený špatnou podkovářskou prací, pak bych zvážila, jestli mu nedat nějaký čas na regeneraci naboso (třeba s botami aby zůstal aktivní a nespadl vám ze svalů). Je třeba si uvědomit, že závodním potřebuje kvalitní kopyto, aby zátěž zvládlo. Nakování a ignorování nějaké deformace může do budoucna vést k ještě větším problémům, možná i neřešitelným (třeba podotrochlóza - je prokázána souvislost mezi nízkými patkami a dlouhou špicí s častějším výskytem podotrochlozy a poškození vazů končetiny).

24.4.2018 18:17

monini23 napsal(a):
Ahoj, potřebuji prosím radu. Mám shetlanda a uloupnul se mu tenký plátek na chodidle. Jinak když mu čistím kopyta tak musím opatrně protože když zaberu přijde mi že mu je ničím a vyrývám. Mám mu je něčím mazat aby se zpevnila?

Potřebuje ostrouhat, a to dost nutně a už dlouho...