
Viktorie123
Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 20. 8. 2021 20:01:22
Naposledy přihlášen: 6. 3. 2022 19:17:20
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Ano přesně tak, při čistění/dotyku ji neudrží v klidu. Nohy právě zvedá až moc. Například když je chceme jen vyčistit (ne kopyto, ale třeba nohu od bahna), začne ji zvedat. Při čištění kopyt s nohou dost škube. Zvedlou ji udrží, vadí jí když se noha chytne.
Jde spíš právě o tu citlivost. Nic, co by se pravidelností nedalo odstranit, jen nechci ať se zbytečně stresuje při čištění.
Neberu to jako neřešitelný problém, dělám to jak tady psala akscha, snažím se v klidu, používám co nejjemnější kartáč, apod. Přivazuji ji, ale ne na krátko, prostě tak jak se má, ať má možnost se pohnout.
Spíš mi jde o to, jestli třeba má někdo ještě nějaký jiný způsob, co jim třeba zabral. Například nějaké ty zklidňující granule. Já sama jsem je nikdy nepoužívala, tak nevím, zda to může pomoci i v této situaci.
Zdravím,
řešíme u mladé kobyly citlivost na nohy. Na předních nohou je citlivá od karpálního kloubu na zadních zhruba od kolene. Problém není v tom, že by se předtím měla nějak špatně, prostě jen není zvyklá. Začalo se s ní pracovat teprve nedávno.
Při pokusu sáhnout na nohu ji začne zvedat (i při čistění), když jí nohu chceme zvednout, začne s nohou škubat. Samozřejmě se začne stresovat a čím dýl se to s ní zkouší, tím je vystresovanější, takže to s ní zkouším vždy jen chvilku.
Kobylka je hodná a nezákeřná, prostě se jen bojí. Při krmení je to o něco lepší, ale ne tak, že by nevnímala (nesoustředila se na to), že jí někdo sahá na nohy. Chci zkoušet prodlouženou ruku, ať od ní nemusím případně uskakovat hned, jak sebou začne škubat (někdy je to dost a i když ne schválně, kdybych neuskočila, je to na kopnutí). Bylo mi doporučeno i zkusit nějakou pastu/granule/sirup na zklidnění.
Na ostatní ošetřování je naprosto v pořádku. Není to s ní tak, že by nezvládla manipulaci s nohama (kovář i veterinář to s ní zvládnou), jde mi spíš o to, aby se tolik nestresovala. To škubání s nohou podle mě není problém se zvedáním nohy jako spíš právě s tím, že se jí přitom té nohy dotýkáme.
Zkoušel někdo z vás granule/pasty v tomto případě, nebo vám stačila prodloužená ruka?
Pěkný večer,
mohl by někdo doporučit trenéra v okolí Valašské Meziříčí, Nový Jičín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek. kterému by nevadilo případně dojíždět jen za jedním koněm?
Někoho kdo by neměl problém jít na to "od začátku". Tzn. pomoct s přiježďováním, nějaká ta drezurní práce a posouvat se potom dál na skoky? Vím, že nejsem úplně dokonalý jezdec a můj trenér na přiježďování se stěhuje, takže budu potřebovat někoho nového.
Ideálně někoho, pro koho zájem nekončí "uplynutím hodiny", ale je ochotný poradit i v dalších věcech a říci jestli něco nedělám špatně.
Děkuji za rady.
Já nespecifikovala kvalitu trenéra záměrně :) pointou otázky bylo, zda je pro někoho rozhodující to, že na to trenér má "papír" od ČJF. To že to neznamená kvalitu nevyvracím.
Ano, co se týče otázek na klub, je to spíše napsáno, pokud tam někdo jezdí. Každopádně, asi každý z nás má nějakou představu (byť kolikrát nereálnou), jak by se měla vychovávat (učit) nová generace jezdců. :)
Ano, beru to tak, že by měl kůň přístup ke žrádlu pořád. Buď tráva ve výběhu, ve chvíli kdy je tráva vyžraná, tak seno v síťkách. Možná je to jen má zhýčkanost z naší stáje, ale o výběhy se stará tak, aby byly s dostatkem trávy pořád (přemisťování koní do jiných než tráva doroste atd.) a v padocku mají vždy dostatek sena. Takže ani venku nemáme koně o hladu.
Ale je možné, že jsou stáje, kde se na to ohled nebere.
Asi jsou věci, které mě ani nenapadly, že se v některých stájích mohou dít. To že stáje "smrdí" hnojem, beru jako samozřejmost, ale to je spíš kvůli koním co v nich stojí a úplně to nejde vyřešit ani odvětráváním. Ale okna na větrání jsou podle mě nutností! A u pavučin apod., tam jsem zvyklá, že se prostě minimálně 2x do roka ze stájí vymetají. Takže pod čistotu beru spíš něco jako piliny na dvoře, co povypadávají koním z kopyt, zbytky sena v uličce, co se nezametlo po krmení a tak. :) U líbivosti naopak řeším je potřeba mít stáj z venku ukázkově natřenou? Chci mít u stáje kytky? A tam si myslím, že už s těmi pilinami ruku v ruce jde.
Nějakou základní péči o vzhled a čistotu stáje počítám jako samozřejmost.
Dotaz
napsal(a):
Na něco se B reiterovi blbě odpovídá, vlastně tahle možnost tam moc není zmíněna. Rovněž cena ustájení za nabízené služby mi přijde trochu nešťastná, protože lidi by to dali (samozřejmě dle okresu), ale normální majitel upřednostní před vybavením areálu dobrou péči, což prostě seno 2x denně za tu cenu mi přijde jako potenciální problém. Třeba mne by to od krásného a vybaveného areálu s kolotočem a "solárkem" odradilo - i za nižší cenu, kdyby koni hrozilo, že nebude mít do čeho kousnout.
Na prostředí areálu také nevím, co vybrat z možností ano/ne? Myslíte líbivý areál, nebo upravený a čistý? Bohužel se to nedá upřesnit komentářem.
Často mi chyběla odpověď " něco mezi", nejsem vyhraněná.
Jinak asi OK, snad jsem vám to moc nepokazila občas protichůdnými odpověďmi, ale opravdu to někde nešlo. :)
Myslím, že seno 2x denně není nutně málo, pokud se nekrmí po malých dávkách. Navíc, jak je zmíněno, koně by chodili do výběhu, takže jsem to brala tak, že kůň žere ve výběhu. Kde by tedy podle mě mělo být samozřejmostí, že je tráva a když není tráva, dá se koním do výběhu seno.
Pokud kůň do výběhu nechodí, v tom případě souhlasím, že krmit 2x denně je málo, ale na tom se dá v každé stáji dobře domluvit.
Prostředí areálu jsem záměrně nechala takhle. Mou pointou bylo spíše, jestli lidem záleží čistě na službách, nebo zda je pro ně podstatné, jak areál působí vzhledově. To jestli jde o čistotu nebo líbivost jako takovou je už celkem vedlejší.
Moc děkuji za vyplnění, každý názor, byť třeba v některých situacích protichůdný mi pomůže. :)
Varaxi
napsal(a):
Mám dotaz k otázce č. 15 - jedná se o opohybování koně v době mé celodenní nepřítomnosti, nebo se jedná o opohybování před prací? 400 Kč za opohybování před jízdou je nesmysl, při celodenní nečinnosti mi to přijde spíš jako málo. Tu službu budou využívat spíš koně s nějakým hendikepem (myšleno, že jsou koně ve stájích s výběhy), takže nároky na vodiče nebudou malé...
Rozepsat to tam nejde, je na to málo místa.
Otázka č. 18 - jaká soustředění? Co si pod tím mám představit? Odpověděla jsem, že nemám zájem, ale záleželo by na způsobu provedení.
Jinak dobré. My tu jsme zvyklí na dotazníky typu - jakého jste pohlaví, jakého vzdělání jste dosáhli, toto jde příjemně ihned k jádru věci. Je to rozhodně nadstandardní dotazník. Držím palce se seminárkou.
Otázka č. 15 - ano, v době celodenní nepřítomnosti, snažila jsem se vycházet z cen, které mají stáje již nastavené.
Otázka č. 18 - ano, on si pod tím představí, asi každý něco trochu jiného. Mou myšlenkou byl trenér (jezdec vysoké úrovně), ideálně kvalitativně lepší, než ten co působí ve stáji, který přijede např. 1 za 14 dní a poradí jezdcům z jiného pohledu, jak pracovat s koněm. Protože přeci jen, víc hlav víc ví. Podobné soustředění, které pořádávala (nevím jestli ještě stále) např. Bára Tomanová. Ale takových jezdců máme určitě více, kteří jsou i dobrými trenéry.
Zdravím,
našli byste si prosím chvilku času a vyplnili mi dotazník k mé seminární práci?
https://www.survio.com/survey/d/R0I9E0P8C0Y8L8Q4C
Předem děkuji za váš čas.
Zdravím,
již nějakou dobu mi hlavou vrtá otázka, na kterou se mi nedaří najít odpověď. Možná jen špatně hledám, možná to závisí od územního plánování, ale přesto se zeptám.
Musí stáj jako objekt pro chov zvířat stát na stavebním pozemku?
Samozřejmě pokud by v ní bylo sociální vybavení, šatny, atd. Podstatou zástavby by byly opravdu pouze stáje a objekty k tomu náležející. Výběhy už můžou být normálně louky předpokládám.
Při dnešní ceně stavebních pozemků už by potom vyšel pozemek možná i dráž než stavba stájí a dalších objektů.
Snad budete někdo vědět, protože vždy když jsem viděla, že někdo řešil stavbu stájí, šlo spíš o stavbu u domu, než takhle zvlášť.
Děkuji.
Dopředu se omlouvám všem, kterým vyskočí upozornění a nezajímá je to. Každopádně třeba bude někdo řešit podobný problém a může mu to pomoci.
Rentgeny jsou čisté, koník měl zatuhlý zádový sval (doslova jako kámen) z činností, které byly přede mnou. Dostal opichy, aby ho to nebolelo, ty by měly údajně působit půl roku. Ráda bych byla přesnější, ale bohužel nebylo v mých silách, být u toho.
Máme zavolané fyzio, které doufám pomůže se zbytkem. Změna je na něm opravdu veliká, sice pořád při ježdění zkouší, co si může dovolit, ale z koně, který byl tlačivý a na jízdárně nechtěl být je kůň, který má spoustu energie a do rychlejších chodů přechází "na myšlenku". Nevím, jestli jsem změnila přístup, ale u východu z jízdárny se už sám nezastaví. Natož aby ho tam byl problém rozejít.
Cesta ještě samozřejmě není u konce a bude to chvíli trvat. Ale občas i jen špatné "využití" nebo nedostatečné protáhnutí, může způsobit takové problémy.
A tak možná pro všechny budoucí, co budou řešit podobný problém. Zastavte se a věnujte pozornost zdravotnímu stavu koně, pokud je někde problém. Občas i taková blbost, kterou můžeme považovat za tvrdohlavost koně, může být jen snaha něco říct. A nikdy neposlouchejte ostatní, když vám tvrdí, že zkusili všechno. Zkuste si to sami! Protože nakonec, jen vy víte, co jste opravdu zkusili a co ne.
Tak určitě si poslechnu, co mi řekne veterinář k případným nálezům. Jestli je potřeba nějak upravit režim, co by pomohlo, případně ublížilo.
Koníkovi jsem se momentálně rozhodla vyměnit sedlo, nové už máme doma, dostane tlumící gelovku na záda apod., ale všechno se bude odvíjet až od stavu jeho zad. Přeci jen je to v rámci možností mladý kůň (no dobře, je mu 12, ale stále má půlku života před sebou) a já nechci, aby špatným zacházením se mu stav zhoršoval. Naopak spíš doufám, že zjistíme, že to lze nějak vyřešit a vyřešíme to.
Momentálně chodí na lonž, na ruce, výběhy. Pod sedlem by asi mohl krok, cval, kdy by to pro něj nemuselo být tak bolestivé, ale je na ty záda dost citlivý a nechci mu zbytečně způsobovat bolest. Navíc jak je pod sedlem "nasraný", je velmi pravděpodobné, že by mu už stačilo sebemenší zhoršení a řekl by si "a dost" a jezdec by letěl. A to nechci ani pro něj, ani pro sebe.
Takže chci počkat s jakýmkoliv pokračováním na to, co mi řekne odborník. S veterinářem se mluvilo, staví se, co nejdřív. Termín zatím pevně daný není, ale věřím, že snad nebudeme muset čekat příliš dlouho.
Veterinářka samozřejmě specializovaná na koně byla. Zkontrolovala zuby, záda, vyzkoušela, jak je ohebný, prohmatala krk atd. V pohybu ho neviděla, ale pouze z důvodu, že to nebylo příliš možné. Ve stáji byla zrovna akce a všude se to hemžilo spoustou koní a tudíž nebyl prostor, kde ho vzít na lonž.
Výsledek: záda bolí určitě, doporučuje rentgen jestli nedrhnou, případně nesrůstají obratle. Je možné, že má posunutý první obratel, ale teoreticky mohl pouze narůst větší. Fyzio zavolat bez ohledu na to, jestli na rentgenu něco naleznou.
S majitelem jsem již mluvila, slíbil, že rengen vyřídí během tohoto týdne a fyzio objedná. Tak doufám, že na to nezapomene.
Ono, když vám všichni tvrdí, že u koníka už zkusili všechno, co by mohlo způsobovat to jeho házení hlavou, nenapadne vás hned, že by nevyloučili zdravotní stav a problém by si odmítali přiznat. Všichni, se kterýma jsem mluvila, a měli s ním něco společného tvrdili, že zdravotní to rozhodně být nemůže, že hlavou určitě háže jen protože je líný apod. (což samozřejmě není, energie má na rozdávání, je to srdcař a dělat by rozhodně chtěl).
Bohužel se čím dál tím víc bojím toho rentgenu, protože co se ke mně dostávají informace o tom, co se ví o jeho minulosti, už dávno tomu, co ho prodávali, kvůli tomu, že do drezur nebyl vhodný protože "není stálý na přilnutí". Doufám, že to nebude neřešitelný problém v páteři, protože je opravdu milionový. Každopádně lepší na to případně přijít teď, než ho nechat dál trápit.
Pod sedlem se ho snažím netrápit, protože to vypadá, že nejbolavější je v klusu (i se tam nese až nepřirozeně do vzduchu) a pravděpodobně i od zad vzniká jeho problém s chozením na pravou ruku, na kterou je horší. Dnes jsem na něj měla zkušenější holčinu, aby ho vzala pod sedlo, dopředu byla obeznámena s jeho problémy, a podle nich s ním i pracovala. Snažila se koníka hlavně uvolnit, aby se protáhl a ulevil si od bolesti, snažila se přijít na to, jestli jej nemůže trápit ještě něco (znáte to, někteří koně špatně reagují i na úplné drobnosti). Ale shodla se se mnou na tom, že dokud nebudou výsledky rentgen, případně fyzio, moc mu nepomůžeme. Můžu mu zkusit vyměnit udidlo (má ho dost rozžvýkané - chodí s gumou), případně zadní kamaše, protože ty jeho už mu jsou volnější (špatný suchý zip), ale furt jsou to spíš jen detaily. Už jsem mu posouvala nánosník, protože ho měl moc vysoko a měníme sedlo. Chodil s chutí a bylo vidět, že opravdu chce, ale bolest ho dost omezuje. Ve cvalu chodí krásně od zad, i když teda je očividné, že nezná některé pobídky, což ale může být i tím, že vůbec nereaguje na holeně. To vyvážení z jízdárny má každopádně opravdu, protože zjistil že s dětma může. Pod holčinou šlapal krásně, utéct se sice párkrát pokusil, ale ona tomu dokázala rychle zabránit. A nakonec s obrovským elánem.
Je očividné, že pod sedlem je pořád "nasraný". Je fakt cítit, že ho něco štve (ano, s téměř 100% jistotou je to bolest). Kdyby nebyl tak hodný, jak je, s největší pravděpodobností už mě hodil někam do stěny, on se spíš snaží jezdce vyděsit, aby se co nejdřív slezl.
A k dotazu chození na ruku. Mým cílem není jezdit a trápit tím koníka. Přestože nejsem žádným velkým zastáncem přirozené komunikace, atd. až do těch extrémů, co jsou občas k vidění, chci aby byl spokojený. Na ruku chodí, určitě se to časem pokusím přenést pod sedlo (pokud to bude možné s jeho zdravotním stavem). Ale taky musím myslet na to, že pokud bude stejně "nasraný" i venku, je to ze sedla opravdu o hubu. Řekla bych, že momentálně je jen otázka času, kdy mu "přepne" z té bolesti a opravdu někoho vysadí. Zároveň ale musí znovu začít nabírat svaly na záda, které úplně opadly, takže chození ven na ruce je samozřejmostí.
Tak mu můžete aspoň držet palce, aby mu konečně bylo líp, po tom, co ho všichni tak dlouhou dobu ignorovali.
Zdravím,
celkem by mě zajímalo, jak je to s dohledáním aktuálních majitelů koní. Vím, že lze koně dohledat přes http://eagri.cz/public/web/mze/farmar/IZR/centralni-pristupove-misto-pro-evidenci.html .
Problém je v tom, že klisnička kterou hledám nebyla vepsána do plemenné knihy. Přiznám se, že úplně nevím, jak to funguje po narození hříběte. Papíry udělané má, plemenář se na ni byl podívat, ale v knize není zapsána (narozena v roce 2020).
Původ má plný, není to žádný kříženec, jenže chovatel ji nezapsal a vypadá to, že nová majitelka také ne. Dá se takový koník dohledat nebo se budu muset spoléhat na sílu internetu?
Kdyby ji náhodou někdo poznal, přikládám základní informace a fotky (první dvě rok 2020, poslední únor 2021).
Jméno: Ora
Z matky: Sevilla (po Fors Gedos)
Po hřebci: Cody
Narozena: 2020
Případně, pokud se v tomto někdo orientujete. Pokud je kůň vyvezen do zahraničí, přepíše se majitel v registru eagri nebo zůstává poslední český?
Tak aby to nevypadalo, že jsem bezcitná a koníka beru jen jako stroj. :)
Dnes jsem mluvila s majitelem. Zítra budeme mít prohlídku od veterináře, aby zkontroloval zdravotní stav, případně potom zavoláme fizio.
Koník se takhle začal údajně chovat 3 týdny po příjezdu. Za poslední necelý rok se na něm přede mnou vystřídali minimálně 4 jezdci. A nikdo si s tím nedokázal úplně poradit. K vyjížďkám - údajně je teď venku úplný magor.
Pokud nebude problém fyzický, ale psychický (pravděpodobně z voltiže), tak zahájíme psychický restart.
Co kdybyste se někteří z vás zkusili zamyslet nad tím, jak se k slečně chováte?
Samozřejmě, že je očividné, že nemá dost zkušeností, na druhou stranu, taky nepíše "Zítra si jedu pro poníka. Nevíte jak se zachází s koněm?"
Je spousta dětí, co neměly tolik zkušeností, dostaly poníka (jinak by je konec konců nikdo nekupoval ne? aspoň ty maličké) a poníci nestrádají. Důležité je, aby slečna k sobě měla někoho, kdo jí pomůže. S kým může konzultovat a kdo ji tím provede. Pokud nebude plnoletá, stejně se všechno bude řešit i s rodiči a ti pokud neví, pravděpodobně neřeknou "naše malá dcera si s tím poradí".
Takže mezi primární věci zařaď někoho zkušeného. Ideálně trenéra, v klubech bývají většinou hodní trenéři, co pomůžou. Pokud chceš poníka učit free jumping, ideálně někoho, kdo to zná, protože to určitě není žádná sranda.
Jasně, že na poníkovi může někdo jezdit. Vždycky záleží na výšce a váze a je důležité v tom mít úměrnost. Ale pamatuj, že tebe taky nikdo neposadil na poníka, který na sobě nikdy jezdce neměl. A i poník by měl být nějakým způsobem přiježděný. Což se souměrně vztahuje k tomu, kolik skočí. Vždycky to je individuální. Najdeš ČT co skočí metr a i takové co ti skočí 150 cm.
Pokud tomuhle nerozumíš a hledáš ho opravdu pro sport, najdi si někoho, kdo tomu rozumí a pomůže ti.
A pro drahého rýpala "když si tak zkušená, tak ho naprav"?? Prosím? Slečna je očividně ještě mladá a napravovat koně, který je opravdu zkažený rozhodně není pro dítě! Je rozdíl jestli poník zkouší a přišel na to že to prochází a poník, který opravdu a neštítí se člověka od sebe "vykopat".
Přeci jenom, kdyby takové koně zvládl napravit každý, asi by nebyli lidi co se tím živí že?
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Ano, taky bych se s ním nepárala a za tu hubu ho podržela tam, kde má být....možná jedno připomenutí holeně patou není také na škodu.... tím nenabádám k surovému chování, ale koník s váma může ještě surověji tu jízdárnu jednou vytřít...
Silově na něj nemáte, to nikdo, tak ho musíte přelstít, znepříjemnit mu to chování, třeba malým kroužkem na tu stranu kam to otočil..no a třeba i za tu hubu.
Něco takového jsem dnes zkoušela. Když ho nešlo "na sílu" vrátit ke stěně, udělat z toho malý kruh, po kruhu již nezkoušel jít od stěny pryč, ale další kolečko to bylo zas na stejno.
Dnes pro změnu zkusil i stávkovat, že nikam nepůjdeme. Je to s ním občas komplikované, protože jak si postaví hlavu, tak s ním nehne nic. Ironicky, ani bičík. Když jsem ho poklepla (poklepla na zdůraznění pobídky, rozhodně nezmlátila) tak byl akorát vystresovaný, a o to víc zabýčený, že nikam nepůjde.
I když jsem ho pak rozpohybovala, znova se chtěl vztekat. Chvilkama to vypadalo, že cílem už není odejít z jízdárny, ale prosadit si svou a dělat si co chce on. Zkusila jsem ho prostě potlačit holení a otěž přidržet (no přesněji spíš odtáhnout od něj a vyloženě mu tu hlavu na sílu otočit).
A abych nezmiňovala jen negativa, dalo to zabrat, prali jsme se spolu chvilkama opravdu hodně, ale na konci šel kruhy na obě ruce na povolené otěži, nepokoušel se utéct a ani se nevztekal.
A o tom to nakonec je ne? O těch malých pokrocích.
Jen se tedy přiznám, že budu muset přijít na to, jak ho obelstít s tou tvrdohlavostí. Trestat ho očividně vůbec nemá smysl, bičík ho jen vystresuje a pak s ním nejde hnout už vůbec. Už teď ho nechávám většinu času pod bočnicí.
Koníka nejezdím dlouho, je to opravdu jen chvilička (teď něco málo přes týden), takže to není tak, že bych jej držela pouze na jízdárně. Ven chodíme, ale když jdeme, tak zatím jen na ruce, ne pod sedlem.
Zaměstnávat se ho samozřejmě snažím, couvání je super nápad, máte pravdu, že to jsem ještě nezkoušela. O obraty se snažíme, ale zatím je to takové krkolomné, je vidět, že si není jistý, co po něm chci.
Zkoušela jsem zjistit, jak fungoval, než jsem na něm začala jezdit já. Ještě než jsem jej začala jezdit, mi bylo řečeno, že skákal metr a později mi k tomu dodali, že takhle vymýšlí od začátku, co jej dovezli (nebo já to takhle pochopila), ale zároveň jej asi od té doby nejezdil nikdo jiný než děti. Ona ho slečna co jej jezdila než ho koupili, prý jezdila občasně, takže to může být způsobeno i tím, že není zvyklý chodit pod sedlo tak často.
Bylo mi doporučeno, když začne vymýšlet sesednout a vzít ho na chvíli na lonž, když pochopí, že z lonže neodejde, stačí mu kolikrát pár koleček a již nezkouší (ale někdy mu to vydrží pár minut, někdy do konce ježdění). Ale zase když jsem zkoušela na něm mít jezdce a normálně s ním jen chodit, tak taky neutíkal, takže jestli to není spíš tím, že reaguje víc na člověka na zemi.
Snažím se ho co nejvíce chválit, celkem rychle jsem poznala, že když začne takhle utíkat, tak samotná přítomnost bičíku je pro něj nepříjemná (možná špatné zkušenosti?) a snaží se před ním "utéct".
Předvídat se samozřejmě snažím, problém je v tom, že když se rozhodne, opravdu nereaguje na nohy a rvát ho za hubu nechci. Většinou se to snažím vyřešit zastavením a navrácením ho na správný směr. Když jsem totiž zkoušela nechat ho jít a právě předstírat, že to tak mělo být, zkusil to ve stejném místě udělat znovu.
Každou hodinou se samozřejmě zlepšuje a není to tak často, za což jsem ráda, protože každý pokrok je pokrok.
Na spoustu věcí, co dělá, jsem se snažila najít odpověď (například i na to, že okamžitě začne házet hlavou, když se na něj nasedne. Původně jsem si říkala, jestli ho něco nebolí, ale když se zahřeje, tak s tím přestane). Jenže u všeho mi bylo řečeno, že neví, čím to je. Že zkoušeli snad všechno a nic nepomohlo. Můžeme ještě zkusit změnit udidlo (ani ne tak moc za ostřejší, má teď plastové, tak vyměnit za kovové), nebo mu dát podbradník. Ale to podle mě nevyřeší zrovna tyhle problémy a spíš by to jen zvýšilo jeho vnímání otěže. Druhá věc je zase to, že on už teď je na hubu celkem "tupý" a myslím, že by mělo být cílem spíš zjemnit jeho vnímání, než mu dávat podbradník aby nemohl když tak otvírat hubu.
No podle mě je hlavní problém v tom, že když na něm jezdily začátečníci, neuměli si poradit, jak mu říct, že takhle to nejde a on zjistil, že vlastně nemusí. Jízdárnu můžeme klidně zavřít, aby nemohl projít, ale on si pamatuje, že tam je vchod.
Podle toho, co si za krátkou dobu, co ho jezdím všímám, asi ne vždy chodí ty 2 dny v týdnu.
Jít s ním ven, mě taky napadlo, tady ovšem vystává otázka, jestli nezkusí udělat to stejné venku. Otočit se a jít domů.
Kontrolovala jsem jestli ho někde něco neodírá apod., ale zdá se, že všechno by mělo být v pořádku.
Opravdu si myslím, že jde o zlozvyk, protože je zkouší chodit s hlavou nahoru, zadní nohy za sebou spíš táhne než aby šel od nich.
Včera se nám na konci hodiny konečně podařilo dostat se aspoň na nějaké přilnutí.
Dle mého asi není problém úplně v tom, že by ho to nebavilo (no možná v tom kroku ano), ale ve chvíli kdy na konci naklušeme, je očividné, že by si šel klidně i zacválat. Problém je v tom, že i v klusu se snaží vynášet na pravou ruku a potřebuji nejdřív odbourat tohle.
Bylo mi řečeno, že když jej kupovali, viděli video, kde skákal metr (tudíž soudím, že pod jezdcem nějak fungoval), jenže od té doby s ním ani nikdo neskákal a nejspíš na něj chodili jen začátečníci, takže veškeré přiježdění prostě šlo do háje a spíš začal nabírat zlozvyky.
Už jsme ve fázi, kdy třeba projde kruhem v pořádku bez snahy odejít k východu, potom ale třeba druhé kolečko to zase zkusí.
Ono očividně to bude o opakování, ale pokud by měl někdo nějaký cvik, který by nám mohl pomoci, nebo tuto situaci už řešil, možná má něco, co se osvědčilo.
Abych uvedla věci na pravou míru. Koníka jezdím já 4x týdně (takže ano, mám jej vlastně v pronájmu), 1x týdně má volno a zbývající 2dny záleží na tom, jestli si jej trenérka vytáhne pro začátečníky nebo ne.
Trenér pro mě a koníka je zatím v řešení (do stáje se snaží domluvit velmi dobrého trenéra aby k nám jezdil a trénoval), ale zlozvyk jsem chtěla řešit s trenérkou, která na něm učila právě začátečníky. Protože jsem si myslela, že má nějaký trik, kterým ho udrží, když na něm jezdí děti (hlasový povel nebo něco takového). Bohužel to vypadá, že ani ona si s tím neumí moc poradit, zlozvyk prostě zvykl, dost možná jej nikdo mezi lekcemi s dětmi nepřiježďoval a tudíž neřešil situaci okamžitě.
Zkouším jej zaměstnávat jak to jen jde. Ze začátku jsme bojovali s chůzí na obě ruce, teď už jen na pravou. Ale vůbec nezáleží na tom, na jakém kruhu jsem. I ze zadního si tu zkusí vzít jakoby diagonálou.
Zdravím,
nedávno jsem se vrátila po vrátila po celkem dlouhé době do sedla. Již dříve jsem jezdila a udělala si licenci. Takže bych se zařadila spíše mezi pokročilé jezdce než začátečníky. Na jízdárně mi přidělili mohutného 12ti letého valacha. Již na začátku mi bylo řečeno, že ho bude potřeba přijezdit.
Ze země je koník milionový, ale ve chvíli, kdy jdeme na jízdárnu, snaží se utíkat směrem k východu. Jde proti ruce, zasednout taky nepomáhá, zastavit se mi ho většinou podaří až po pár metrech. Dělá to více na pravou ruku, protože v tu chvíli jde přímo naproti dvěřím. (Nezáleží na tom, zda jsou dveře otevřené nebo zavřené).
Momentálně to řeším tak, že jej zastavím a vrátím zpět na kurz, kterým měl jít. Občas (záleží na tom jak moc tlačí), jej upozorním bičíkem.
Když jsem to chtěla řešit s trenérkou, která na něm učila začátečníky, řekla mi, že má prostě nálady a nepřišli na žádný trik, který by na něj zabíral.
Občas je opravdu schopný se mnou vzít čáru, což rozhodně není dobře. Snažím se to s ním řešit primárně v kroku a teprve, když to vypadá líp začít klusat. Do cvalu jsme se ještě ani nedostali.
Byla bych opravdu vděčná, za jakýkoliv nápad případně zkušenost, jak v takovou chvíli reagovat a jak jej usměrnit.
Předem moc děkuji!