whasabi

Moje příspěvky

23.4.2021 08:51

Ono je hlavně smutné, že tyhle "plemena" jsou neudržitelné. Protože žádný cockapoo už se nemůže dál množit. Nebo tedy může, ale jeho potomek už nebude cockapoo.....

12.4.2021 10:00

alfi pav napsal(a):
Já vím pro změnu o hlídacích gepardech, ale ani jedna možnost nepřipadá do úvahy.
I když pravda, pravděpodobně by toho po případném vetřelci moc nezůstalo, takže i leopard by svůj účel splnil...

Leopardem asi bude míněn luisianský leopardí pes. Aspoň doufám, že by se nedoporučoval někomu na zahradu leopard

9.4.2021 11:11

Andrýsek3 napsal(a):
Jen taková perlička z návratu děti do škol.
Dnes jsem rodiče informovala o podmínkách návratu dětí do naší MŠ, testování dvakrat týdně apod. Chvíli na to mi volal přítel od jedné naší maminky, že pokud v pondělí nepustím jejich dítě do MŠ bez testu, tak mě bude žalovat, že už má připraveného právníka. 🙈 🤔
Přesvědčování, že to není tak úplně můj výmysl jaksi nezabralo. 😃

Včera mi kolegyně ukázala facebookové stránky jejich města. Skupina matek odmítá poslat děti do školy, pokud budou muset mít test, s argumentem, že nikdo nemá právo znát zdravotní stav jejich dítěte, jedna tam přímo psala, že kdyby bylo dítě pozitivní, oni by museli do karantény a to tedy v žádném případě.
Dalším zase připadalo, že test je nebezpečný, protože například při strčení tyčinky do nosu by mohl do dítěte někdo "drknout" a ono by se zranilo.
No nevím, no, bych se skoro bála být učitelkou a dát děcku do ruky kružítko...

7.4.2021 10:41

Stafi napsal(a):
Ano, diskuze.. Kde se ptám na rady a ne na nějaký blbý kecy, že nevěříte ani slovo. Napsala jsem všechno.. A se psem se snažím pravidelně cvičit doma, na zahradě, venku

Jak už jsem Vám psala, natočte to a ukažte to. Jestli pravidelně cvičíte a přesto je pes tak nezvladatelný, že musí chodit na ostnáči, děláte něco špatně. A pak je třeba se trochu obrnit proti tomu, že Vám lidé napíší, co je špatně a snažit se to brát jako konstruktivní kritiku a zkusit se zlepšit.
Nebo holt zaplaťte nějakému výcvikáři a nechte si poradit od něj.
Na nějakou zázračnou radu typu před východem slunce seberte dvě kapky rosy a foukněte je psovi do ucha bych nespoléhala....

7.4.2021 08:38

Stafi napsal(a):
V podstatě pořád hledáme způsob, který na ni bude fungovat

Pokud chcete alespoň trochu relevantně pomoci přes internet, natočte video. Říkáte, že chodíte cvičit na louku, nahrajte se při tom cvičení. Pak Vám může někdo konkrétně poradit, kde děláte chybu. Třeba hodně lidí má problém se správným načasováním, ať už odměn, nebo korekcí. A sám se člověk moc nevidí a často si to neuvědomí, takže video může dost pomoct.
Jinak fakt žádná zázračná metoda jak udělat z aktivního psa klidného miláčka neexistuje, všechno je to o práci.

2.4.2021 20:17

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
No já k tomu řeknu následující. Určitě jsou i halové chovy, kde je to katastrofa, asi jako u všeho.......ale klecáky jsou za mě katastrofa vždycky.
Je pravda, že i v těch halách je slepic moc moc moc, ale přeci jen mají možnost pohybu, nechodí po pletivu, můžou mávat křídlama......

Jako jasně, že nej byl asi chov slepic v menších hejnech v kurníku s venkovním výběhem, ale tohle asi v nějaké velkoprodukci je utopie.
Ale nikdo mě nepřesvědčí, že klecový chov je pro slepice lepší než halový....

V halách je jich moc moc, tak moc, že se klovou, mrzačí, a protože slepice jsou kanibalové, i zabíjejí a požírají navzájem, šlapou po zraněných a mrtvých kusech. Hygiena se tam udržuje hůře, smrad šílený, produktivita horší.... Katastrofa obojí, ale z těch dvou bych volila klece.

Bohužel ano, humánní chov čehokoliv není reálný, lidí a jejich mazlíků je taky moc a moc, a všichni chtějí papat masko a vajíčka.

PS. Jinak já mám své bezklecové soudružky...

2.4.2021 19:12

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Tohle mě taky dostává. Nedávno to jeden známý korunoval - prý se v těch klecích mají mnohem lépe než ve volném výběhu, protože se tak nemohou mezi sebou rvát...

No, nebudu se vyjadřovat k volnému výběhu, neviděla jsem, jak vypadá komerční volný výběh. Nicméně srovnání halového chovu a chovu v klecích.... Skoro bych taky volila ty klece, ty haly mi přijdou jako ještě větší peklo.

24.3.2021 20:29

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Ne, znamená to, že děti vědí.

Tak to by mě nenapadlo, to se tady taky nepoužívá.
V Ostravě je typické, už proslavené bo , to se používá furt
V Beskydech jsou to spíše takové názvy něčeho jako šufánek, hůra, hrozka, pudlica...
A třeba na karvinsku se moc neskloňuje číslovka dvě, jsem si všimla v obchodě, dejte mi dva chleby, dva mlíka a dva kilo brambor

24.3.2021 19:54

Andrýsek3 napsal(a):
On když se nad tím člověk zamyslí, tak "přijdu dýl" je opravdu blbost. Ale v Čechách se to prostě říká, říkají to stáří, mladí, všichni. A na Moravě to nemůžou vystát, protože jim to přijde nelogické, což mají možná pravdu. Ale štvou mě, že mě to přeučili a teď už říkám tak z 50% přijdu později. :( vždy se nad tím zaseknu, ale ráda je tím zlobím.

Je sranda, že se rozčiluji nad tímhle, ale pak řeknou "děti vijou" , tak vždycky říkám, že vyjou psi. :)

"děti vijou" ?
To má být z Moravy? A co to má znamenat, to slyším prvně.

24.3.2021 17:53

Štefan1 napsal(a):
"Nebo například sousedi nad námi mají křížence ovčáka s něčím, vypadá to jako chodský pes, ale fakt přesně, i velikostí, i srstí, barvou. Je to tedy choďák?"

Tak pokud ho nepořídili jako choďáka, ač tak vypadá, tak bych tomu choďák neříkal. Ale pokud ano, tak zase proč ne.

Nepořídili ho jako choďáka, fena byla snad německý ovčák, otec bůhví kdo, nicméně vyšel z toho chodský jak vyšitý, fakt pěkný pes.
A to je jádro věci, pokud by majitelé chtěli zárobek, můžou směle tvrdit, že to choďák je. Protože vypadá to jako, tak to je.....A klidně s ním můžou krýt. Chodští psi jsou teď v kurzu. Ale v další generaci se to určitě projeví, ta čistokrevnost otce podploťáka. A vo tom to je, nejen vzhled je důležitý, i genetická hodnota má smysl. A ta se bez nějakých papírů zajistit nedá.
To už by pravděpodobně dal lepší štěňata (ohledně čistokrevnosti) ten nepovedený osmdesátiprocentní pes s PP, protože on sám sice moc kvalit nemá, ale je tam šance, že se prosadí kvalita generací před ním.

24.3.2021 17:11

Štefan1 napsal(a):
Člověk je tvůrcem plemene, ale myslím, základy většiny plemen a taky názvy, vznikly ještě před těmi papíry. Samozřejmě, že mnohá plemena ve své době vzniku vypadaly jinak. Dnes existuje hodně "primitivních plemen", které vznikaly staletí ve své domovině a teprve v posledních desetiletích se etablovaly jako "uznaná plemena" a začalo se "papírovat".

Pokud by se chtělo, asi by šlo dokázat pomocí genetických testů, jestli to je či není Papillon. Tady se nabízí zajímavá myšlenka - exteriérově i povahově odpovídající zvíře bez PP + genetické testy na plemennou příslušnost = možnost zařazení do chovu? Matně mám v povědomí, že u koček něco takového existuje - alespoň jsem to zaregistroval na výstavách (kočky ale taky nechovám).

A k těm Jack-Russelům - myslím, že jste si zrovna nevybral dobrý příklad - co jsem zaslechl, je to hodně neustálené plemeno. Ptáte se jestli jestli to já považuji za čistokrevné. Myslím, že ptát bych se měl já. Já říkám, vypadá jako ... je to ... A co teda říkaté Vy na zvíře s PP, které vypadá jako Jack tak na 80%. Je to tedy podle Vás čistokrevné?

Základy možná, prostě byl např. nějaký pes typ ovčák žijící v Evropě. A pak se toho chopili lidé, začali šlechtit, a teď máme x různých ovčáků. Asi je otázka, je-li to dobře, protože šlechtění za nějakým účelem má svá pozitiva i negativa, ale to už nevyřešíme, prostě to tak je. Nicméně k udržení standartu daného plemene jsou dle mého ty papíry potřeba, neumím si to představit, množit bez jakékoli registrace, znalosti rodokmenu, bez nějaké zdravotní evidence (genetické vady) atd. Jak se pak vyhnout úzké příbuzenské plemenitbě a zároveň udržet znaky plemene?

Genetické testy nejsou rozhodně přesné, nefunguje to tak, že tam vyjede 100% papilon, a to ani u PP psů, tak daleko ještě nejsme. Jinak u koček, konkrétně u evropské kočky, jste kdysi mohl zařadit do chovu i zvíře z ulice, nicméně, a zase jsme u papírů, první co bylo, se dané kočce vystavily papíry a její odchovy se registrovaly a hodnotily. Nevím, jak je to teď, tohle info mám od bývalé kolegyně, která kočky chovala. U psů by to asi šlo taky, u málopočetných, ale zase, jejich odchovy by se musely určitě hlídat, jestli splňují kritéria plemene, tedy zase papíry, no.

Ad jack russel, já myslím, že už je to celkem slušně ustálené plemeno, bohužel velmi populární, takže 90% jedinců je bez PP. Jack russel má daný standart, který majitele bezpapíráků naprosto nezajímá. Chodí tady "ruslové" všech možných velikostí a tvarů, většinou hladkosrstí, ale i dlouhosrstý tady jeden je. Dokonce i jeden celočerný. A všichni zaručeně čistokrevní, podle hesla, když jsme to koupili jako russela, tak je to russel. A to že má jinou barvu a 15 kilo nám nevadí, my ho máme i tak rádi. A jeho štěňata budou taky samozřejmě čistokrevná.
Jinak dle mého, pokud je pes s PP, je čistokrevný, ale pokud bude vypadat pouze na 80%, tedy mít vzhledové vady, nepůjde dále do chovu.

Jinak vy říkáte vypadá to.... je to.... Mě právě zajímalo, jak hodně to musí vypadat, aby to bylo. Co třeba jorkšír, který má osm kilo, ale jinak vypadá jako....
Nebo například sousedi nad námi mají křížence ovčáka s něčím, vypadá to jako chodský pes, ale fakt přesně, i velikostí, i srstí, barvou. Je to tedy choďák?

24.3.2021 15:40

Zásadní rozpor mám s tady deklarovaným názorem, že Papillon (či jiné plemeno) bez PP není Papillon. Prostě musí mít papír k tomu, aby jím byl. A pak už se tolik nehledí, resp. není předmětem kritiky, jestli odpovídá fenotypově a třeba vlastnostmi. Já razím názor, že pokud pochází z Papillonu a vypadá jako Papillon, tek to je Papillon. Akceptuji, že tento názor je tady v opozici, ale stejně si ho ponechám, a čas od času zase "provětrám", aby to tady nebylo takové jednostranné.

Já taky tvrdím, že musí mít papír, aby byl plemenem. čistokrevná plemena totiž vymyslel člověk, není to "podle přírody", jak občas slýchám A člověk - tvůrce plemene - tomu dal nějaké parametry, nebo jak to nazvat. Aby byl pes čistokrevný, musí splnit vzhled, povahu, genetický potenciál.
Vy tvrdíte, že stačí, aby pocházel z papilonů. To se ale bez PP nedá dokázat, takže to bych vynechala. Pak už zbývá pouze vzhled. Tedy vypadá to jako papilon, je to papilon. Fajn, co taková ta módní plemena, typu jack russel, dlouhé netypické hlavy, křivé nožky. Vypadá to jako russel dejme tomu z 80%. Je to tedy dle vás čistokrevné? Nebo naopak, mám nestandartní fenu, nízká, dlouhá, ucho široké. Je s PP, vzhled nic moc. Je to tedy kříženec?

Jednoduše nedělám tu tlustou čáru mezi rozmnožováním s PP a bez PP. Psi se prostě rozmnožovali ještě předtím, než jim k tomu někdo vymyslel papír a dokonce se někteří honosili i názvem plemene.

Psi se sice rozmnožovali předtím, než byly papíry, ale moc se nehonosili názvy plemen, aspoň ne tak, jak to známe my v dnešní době. Už kvůli příbuzenské plemenitbě vznikaly jakési "papíry" víceméně souběžně se šlechtěním moderních plemen.

24.3.2021 14:09

Štefan1 napsal(a):
Nikdy jsem nebyl organizovaným (ani neorganizovaným) chovatelem psů, ale v povědomí mám, že chovnost psa není omezena věkem (opravte mě, pokud se pletu) a proto obavy o poškozená štěňata jsou v tomto případě trochu lichá (a obávám se, že zejména účelová - cílem je odradit tazatelku od krytí).

Pro zadavatelku: v tomto prostředí je silná averze k chovu psů bez PP, tedy nemůžete čekat jiné stanovisko než, že nekrýt. Je to tedy pouze na Vašem rozhodnutí, tady budete automaticky zařazena mezi "množitele", ač by jste třeba kryla jenom jednou. Je rozumné zohlednit zdravotní stav Vašeho pejska, potenciální matky a taky si uvědomit, že tímto krytím nesplníte deklarované přání "jeho lidí", aby po něm něco zůstalo. Z hlediska vývoje plemene jeho geny prostě zaniknou.

Chovnost psa sice není omezena věkem, ale oplozeníschopnost spermatu s věkem klesá. Krytí starým psem je větší riziko, fena nemusí zabřeznout nebo vrh může být málopočetný.
V chovu s PP někdy tohle riziko vyvažuje vysoká kvalita a zdraví psa ve vyšším věku + někteří chovatelé nechávají psovi udělat před krytím test plodnosti.

Jinak tady jde zjevně jenom o snahu získat štěně, protože momentálně stále poptávka po štěňatech převyšuje nabídku, a nechat nakrýt fenu a získat tím zdarma štěně, to je prostě plán. Zohledňovat zdravotní stav kohokoli k tomu plánu počítám patřit nebude. A já bych tedy ještě zohledňovala genetiku (inbreeding), ale to asi v plánu taky není, nehledě na to, že to bez PP ani nejde.

24.3.2021 13:20

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Já teda z j. Čech nejsem, ale taky by mě nenapadlo, že tenhle výraz někomu přijde divný. Jestli nevadí, odkud jste vy, kteří "dýl" v tomto smyslu (později) nepoužíváte a za normální nepovažujete? Pro mě dýl = později, ale i déle. Takže - bude to trvat dýl či začne to dýl. Přijdu dýl... Bylo tu zmíněné, že by to nebylo pochopitelné pokud by byla použita normální, formální verze "déle". Ale aspoň takhle, když nad tím přemýšlím, tak "přijdu déle" je pro mě taky úplně normální a chápu to stejně jako s dýl. Myslím si, že i takhle se to u nás používá, ale jsem tak zblblá, že nevím.

Severní Morava, okres Frýdek Místek, ale pracuji v Ostravě, a ani tady nikdo z kolegů nechodí dýl

24.3.2021 11:52

marcelaamax napsal(a):
Ovšem přijdu dýl, to je děsný teda.

Až potom jsme si to vyjasnili, co znamená přijít dýl...

Můžu se zeptat, co je divného na "přijdu dýl"? Ono se opravdu někde neví, co to znamená? Pro mě je to naprosto běžné spojení, které používám docela často . Ani by mě nenapadlo ,že se to někde nepoužívá, nebo že někdo neví, co to znamená.

Ale tak je mi jasné, že naopak zase někdo nechápe, že je někomu divné třeba to "rožni"...

Jo a jak by se u vás normálně vyjádřilo to, že někam přijdete se zpožděným?

Tady se to opravdu nepoužívá, třeba moje máti vůbec nechápe, co to znamená, stejně tak většina starších lidí. Mladší se s tím už většinou někde setkali, ale pro nás je to extra divné spojení, spíše směšné. Jak už psali přede mnou, tady se chodí později. Slovo "dýl" se používá jedině ve spojení bude to trvat déle, nespisovně tedy dýl.

24.3.2021 08:55

Andrýsek3 napsal(a):
Když jsem se nastěhovala do Brna, tak jsem absolutně nevěděla, co mam dělat, když řekli rožni, jakože gril nebo co?
Dalších 1000 takových výrazů, co brňáci používají už jsem si osvojila, ale občas mě pořád něco překvapí. Zamči, nezavazej, a tak no. Ale líbí se mi to. 😃 My máme jen přijdu dýl a ráda tím lidi vytáčím. :p

Ony to jsou chryzantémy? :o

My na Frýdecko Místecku rožínáme běžně, i nezavázíme, ale zamči se tady nepoužívá, normálně zamkni.
Ovšem přijdu dýl, to je děsný teda. S tím jsem se setkala jednou, když se tady přistěhovali čecháčci a jestli můžou přijít na cvičák, tak jim říkám, přijďte v neděli v osm, a oni "a nemůžeme dýl?". Já to pochopila, že chtějí cvičit delší dobu, tak jim dlouze vysvětluji, že to se nedá říct, že to záleží na psovi. Koukali na mě jak na de.ila, poděkovali a odešli. Až potom jsme si to vyjasnili, co znamená přijít dýl...
A ještě jsem zažila prekérku, kdy na táboře na mě volala dívčina "zvyš to rádio", a já koukala nahoru po nějaké poličce, kam jako chce to rádio dát.

13.3.2021 19:56

Inspektor Pišišvor napsal(a):
Tam leda na noc sehnat ovce na oplocenou pastvinu. Což ale vyžaduje mít nejen pastevce, ale i ovčáky na manipulaci se stádem.

Víte co - pokud se někdo rozhodne v tomto podnikat, tak musí mít takové věci ošetřené a ne jen vypustit ovce do prostoru a děj se vůle boží.

No jo no, pravdu máte, chovatelé by museli změnit přístup. Ono tady dlouho byl relativně klid s predátory, tak chovatelé odvykli stáda extra chránit. Další věc je, jak by se chov vyplácel, při zvýšení nákladů. Ale do toho já úplně nevidím, chov mám jenom jako koníčka, víceméně prodělečný. Pracuji v jiném oboru.

13.3.2021 19:49

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Například sežrali jedněm chatařům kokršpaněla, který jim utekl a vběhl mezi ovce.

No je mi toho psa i ztráty jeho majitelů dodatečně líto, ale z mého pohledu čuvači nepochybili. Neběželi někam mimo stádo někoho zahrdlit.
Ono, co kdyby to nebyl neškodný kokršpaněl, co kdyby to byl pes, který by vlítnul mezi ovce a zahrdlil jehně.

Co je tedy potom správně....nechat lidi, aby jejich psi, které nemají pod kontrolou ublížili mojí ovečce, nechat lidi, kteří prostě musí, když vidí někde zvíře hned jít a krmit ho, bez ohledu na to, co do něj nacpou a jestli zvíře díky tomu neumře....tohle se teda může tolerovat, ale když by pastevecký pes zranil a nebo zabil psa, co vlítne do stáda a nebo, že zažene...nepustí...ke stádu chudáky turisty, co chtějí dát kozičce zbytek svačiny...tak to je problém??
Nejsem majitelem žádných takových zvířat, tak snad to vidím objektivně a když opomenu ochranu před vlky....což je dle mého dobře i pro ty vlky samotné, protože čím menší ztráty vlci na těch ovcích a podobně způsobí, tím menší pifku na ně budou majitelé stád mít.....tak nevidím problém v tom, aby lidi kolem stád svoje psy vodili na vodítku a aby k těm zvířatům nelozili a obešli je.

Ono ne všude jsou ovce na volno v krajině, často jsou za ohradníky nebo na oplocených pastvinách a pokud pastevecký pes nadměrně nerozšiřuje svoje teritorium a drží se u stáda, tak já v tom problém nevidím.

Toť můj názor.

Jasně, tehdy ten pes utekl od chaty, kde si s ním hrály děcka, a vběhl do ohrady k ovcím. Ani snad ty ovce nehonil, ale té feně to bylo tak nějak jedno. Bylo to smutné, ale nějak se to utřepalo, pes prostě utekl, dál se to moc neřešilo. Ovšem bylo to před třiceti lety, dneska by se to určitě neobešlo bez soudu, plus si nedovedu představit, jak by se i tehdy řešilo, kdyby to dítě tam vběhlo taky ve snaze pomoct svému psovi. I děda už po téhle události nechával psy u domu a bral je k ovcím, jenom když tam šel i on.
A další věc, ti čuvači rozhodně nebyli přátelští k dalším psům, umím si představit, že kdyby šel někdo se psem blízko ohrady, tak by asi neměli úplně brzdu se přes tu ohradu dostat. Prostě v naší turistů, cyklistů, pejskařů plné krajině bych se asi bála, mít pastevce u ovcí jenom za ohradou.
Jinak jsem majitelkou koz a slepic a třeba krmiči mě mega se...., a pitomci, kteří mají psa na volno a vletí mi do slépek mě se... taky, ale nechat tam psy jenom za ohradníkem si prostě nedovolím. A to nemám pastevce, mám "jenom" malinu a křížence.

13.3.2021 19:29

Inspektor Pišišvor napsal(a):
Tak ono by to bylo s v našich podminkách s pastevci realizovatelné jenom s nočním zaháněním do košáru, kde hlidají psi. Na otevrené pastvině jen pod ohradnikem s více dráty, aby tam lidi nelezli.

Jenže to už je problém pro ty chovatele, kteří se tím živí a mají ty ovce ve stovkách kusů, často na více loukách. U nás v okolí třeba nikdo tolik kusů nechová, ale na slovenské straně pár takových chovatelů je. Tam si to právě neumím představit, jak to zabezpečit.

13.3.2021 18:57

sisi58 napsal(a):
Čuvač je taky pastevecký a nikoho žrát nebude.
"Slovenský čuvač je velké psí plemeno vyšlechtěné pro hlídání majetku a stád ovcí. Původně se jednalo o československé plemeno, po rozdělení země ale přešel patronát pod Slovensko, podobně, jako tomu bylo u československého vlčáka. Povahou jsou tito psi oddaní, milující a dobří hlídači, pro jejich výcvik nemusí být psovod nijak mimořádně zkušený. Jsou to čistě venkovní zvířata, která potřebují dostatek pohybu a aktivity obecně."
https://cs.wikipedia.org/wiki/Slovensk%C3%BD_%C4%8Duva%C4%8D
Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Pokud majitelé ovcí nechtějí investovat čas, nějakou snahu a, na posledním místě, peníze do zabezpečení, ať chovají angorské králíky. Je z nich vlna i maso, mladých mají taky dost. A dají se zabezpečit velice dobře.

Čuvače měl u ovcí můj děda, před drahně léty tedy, tehdy byli v Beskydech i vlci, prý. Já byla dítě, vlky jsem sice nikdy neviděla, ale turisté už tenkrát chodili a rozhodně u jeho čuvačů neplatilo, že by nikoho nesežrali. Například sežrali jedněm chatařům kokršpaněla, který jim utekl a vběhl mezi ovce. Já si třeba v našich přelidněných horách neumím představit velkého ostrého psa volně u ovcí.
Jinak děda tehdy ovce na noc zaháněl do košaru a psi byli uvázaní před ním a ztráty neměl. Ale měl jenom cca 20 ovcí, spíše už jako koníčka, byl v důchodu.