xchipsy

Moje příspěvky

30.3.2020 20:07

Souhlasím, že lichá holubice je mnohem větší "zlo" než lichý holub. Teď tu jednoho taky mám (holubici sice taky,ale zatím je na spárování moc mladá - 4 měsíce) a holub je v klidu, občas to samozřejmě na některou dámu z páru zkusí, ale ta nemá zájem a/nebo ho odežene její partner.

30.3.2020 09:33

Zeptám se jako totální matematický blbec Je mi jasné, že délka inkubace u kuřat (slepice) je 21 dní. Ale někde se uvádí dolíheň od 18tého dne a jinde po 18ti dnech. Takže KDY vlastně? Pokud vejce vložím třeba prvního dne v měsíci ráno, pak na dolíheň nastavím 19tého ráno nebo už 18tého? Děkuji.

28.3.2020 18:56

Tak to záleží na vás, kdy chcete další selata, resp.kdy ta současná odstavíte. Říje se následně dostaví 5-8 den po odstavu a prasnice může znovu zabřeznout.

28.3.2020 09:29

Nechci Teda, krávu chci už několik let, ale zatím to doma neprošlo. Snad jednou...

27.3.2020 19:59

Hlavně je základ mít registrované hospodářství (i když věřím, že mít krávu "načerno" si snad nikdo nelajzne..)
Pak další postup jak psal Dad.

27.3.2020 19:57

Loni tu pár dní odpočívali a krmili se pošťáci se slovenskými kroužky.

27.3.2020 13:03

Může utíkat a taky nemusí, je to "kus od kusu". Zatímco tenhle můj nevěrník utíkal, holub z jiného páru se o nic nesnažil a krmí na hnízdě a drží se u své holubice..
Ale jistější samozřejmě je tomu riziku předejít.

27.3.2020 08:39

Máte jich tady v inzerci dost
https://www.ifauna.cz/ovce-kozy/inzerce/kozy/ceska-bila-kratkosrsta-koza
pokud tedy nechcete kupovat "hotovou" kozu, ale začnete od kůzlat...
Že je něco na druhém konci republiky je holt "riziko podnikání", nekupujete tkaničky do bot za dvacku, tak holt nějaká ta koruna za benzín nebo naftu se musí obětovat

Jinak až tak výrazný rozdíl mezi bílou a hnědou bych neviděla, Fantová ve své knize Chov koz uvádí dojivost u bílé 800-1000kg, u hnědé pak 800-900kg. Ale samozřejmě to taky bude kus od kusu, můžete mít bílou, co dá málo a hnědou, co hodně...
Na hnědé to nemáte daleko třeba sem:
http://www.machackovi.cz/kategorie/chov-koz/

27.3.2020 08:22

Je to normální. Liché holubice se běžně nechávají pojímat holuby z jiných párů, ale je tu samozřejmě riziko, že takový holub se víc zajímá o tu cizí a "kašle" na svoje hnízdo (ale ne každý samozřejmě). Měla jsem tu lichou holubici a když holub střídal svou partnerku na hnízdě, za chvíli vylezl z budníku a šel radši nahánět tu lichou a třídenní holoubě ustydlo
Spárování může trvat různě dlouho, obzvláště pokud holubice už byla dříve v páru. Mám tu jednu, která letos přišla o partnera, pořídila jsem jiného a tři dny na sebe jen zírali přes mřížku, holub se ani nedvořil apod.. Teprve po těch třech dnech se víc drželi u mřížky, tak jsem ji odstranila a během chvíle už se k sobě měli. U jiného páru to naopak byla otázka asi tří hodin, ale šlo o lichého holuba a lichou holubici, takže neměli důvod otálet :-)
První vejce holubice snáší obvykle po týdnu (5-10 dní) po pojímání.

23.3.2020 06:35

Takový rozměr je pro porodnu v pohodě.

23.3.2020 06:34

Může to být čímkoli. Třeba taky červenka.. Buď zavolejte veterináře, nebo počkejte a uvidíte, jestli žrát začne..
Jak je prase staré? Čím krmíte? Jakou má teplotu? Chová se normálně? Atd...

22.3.2020 13:24

Děkuji :-)

Tady druhá dvojčata, maličká na obědě a hrdý táta:

22.3.2020 09:28

Pro lišku by to nebyl vůbec problém, navíc teď bude lovit pro liščata, takže spotřeba se rapidně zvýší, z čehož vyplývá zvýšený dozor a dostatečné zabezpečení chovu.
Jestřáb se na jehně nebo kůzle vykašle, je to pro něj "moc práce", káně už tuplem. Ale orel v pohodě a rozhodně i výr.

22.3.2020 09:23

Tak jsem ráno namíchala 300ml Jehněsanu (ředění tedy 125g na litr vody) a kozička pije jak profík Pak ještě zkusila párkrát prohnat matku, jestli by náhodou něco nebylo, ale pak se na to vykašlala a šla si hrát se senem (kozu jsem jí tedy ráno už nedržela, aby se to nemíchalo, sušák s kozím a aby se nepřepila). Další dávku dostane po poledni, tedy po 5ti hodinách a pak navečer zase po těch 5ti hodinách, to jí dám asi o něco víc (těch 400?), aby pak "vydržela" do rána. Vypadá spokojeně, skáče, hraje si, tak snad to bude ok.
Mám tu i granulky Ovistart, ale musím nejdřív nějak vymyslet, jak je nechat v boxu aniž by je sežrala koza (když ze začátku nedopadly úspěšně pokusy o nakojení - blbý dudlík - tak "aby ani kapka nepřišla nazmar", tu náhražku vypila koza, pak stačilo, aby viděla flašku a už se mi cpala pod ruce, megera jedna

Na procházce (odmítaná kozička je ta vpravo)

21.3.2020 18:49

pajca napsal(a):
Raději namíchat jehněsan s vodou v poměru 125 g do litru vody
a přidat ke kozimu mléku. Raději slabší poměr, aby se nepo....o.

Tak dnes druhá koza měla ve vemeni nula plus nic, nadojila jsem tak s bídou deci Měla jsem v láhvi namícháno 100ml Jehněsanu (v tom poměru 125g/1l), tak jsem to smíchala, malá bez protestu vypila. Její matka neměla taky skoro nic, tak jsem udělala pokus a doběhla ještě namíchat 250ml Jehněsanu. Buď byla kozička teprve dnes pořádně hladová a nebo byl na vině fakt ten blbý dudlík, ale vylokla to během chvilky

A teď otázka:
Kolikrát denně krmit a jaké množství? Raději častěji a méně (třeba 5x denně po čtvrt litru) nebo třeba třikrát denně půl litru nebo kolik bude chtít? Zůstat jen na sušáku nebo ráno jí podržet kozu - a pak dokrmit třeba ještě čtvrt litrem sušáku? (ráno vždycky něco v jedné půlce má, druhou má vypitou od kozlíka)

Moc všem děkuji za cenné rady a snahu pomoci, snad se to podaří...

21.3.2020 10:49

Ono je právě to dávkování všude jinak :-( U M.Ovis je 125g pro kůzlata a 200g pro jehňata, ale u toho Jehněsanu je dávkování jen pro jehňata, tak si nejsem jistá, abych to nenamíchala moc "silné"..
Zvlášť když to budu (ze začátku) ještě míchat s kozím mlíkem...

Teď ještě navíc koukám, že u M.Ovis je pro jehňata na litr mléčného nápoje 200g prášku a 800 vody, u Jehněsanu 200g prášku do litru vody.. Prase aby se v tom vyznalo...

21.3.2020 08:52

Pro 2-3 svině se kanec nevyplatí.
Na kotcích nehledejte žádnou vědu, podstatný je rozměr, prasnice můžete chovat i v jedné skupině, rozdělit je až před porody. Na porodně zábrany proti zalehnutí selat (nebo klec na prvních pár dní), oddělený vyhřívaný prostor pro selata (včetně místa pro přikrmování a "dětskou" napaječku). Kotce pro výkrm, počet podle toho, zda budete dělat jednu skupinu a nebo každý vrh necháte zvlášť.

21.3.2020 08:44

pajca napsal(a):
Jde také kozlíka na noc od kozy oddělit, nebo zalepit struky a ráno se
dá něco koze ukrást. Pro ten pokus, co vadí víc. Jestli sušák, nebo
výměna koženého cecíku za gumový.

Tak jsem "okradla" kůzlata od druhé kozy o čtvrt litru a malá to vytáhla jak malinu div mi nevyrvala dudlík z láhve.. Takže problém asi není láhev, ale ta chuť sušáku (což nechápu, mě ten Jehněsan voní i chutná Ikdyž teda jestli nebyla na vině i láhev nemůžu s jistotou určit, protože v ten den, kdy jsem místo sušáku dala kozí jsem i vyměnila dudlík (měla jsem takový ten tvrdší latex a vyměnila jsem ho za měkoučký silikon)
Ráno vždycky koza nějaké mlíko má, takže ji podržím, aby se malá napila. V poledne už toho ale není moc (ale stejně ji přidržím), jenže večer pak nemá nic - to můžu tedy oddojit druhou kozu, ale max tak toho čtvrt litru (a nevím, jak dlouho to půjde, než to všechno vyžahnou její kůzlata...)
Začala bych tedy míchat kozí se sušákem (abych pak postupně mohla přejít jen na ten sušák), ale nevím, s jakým poměrem začít? Do čtvrt litru kozího třeba 100ml sušáku?
A ještě dotaz, jak vůbec správně namíchat ten Jehněsan - je tam 200g do litru pro jehňata, o kůzlatech ani zmínka... Mám postupovat jako u Mikros Ovis, tj. 125g do litru? Nebo nechat těch 200?
Děkuji.

21.3.2020 08:37

Stát se mohlo cokoli. Vážně myslíte, že vám někdo, kdo neviděl ani králíka, ani podmínky chovu ani krmení ani..nic.. určí, co se stalo?

21.3.2020 08:35

Jestli staví hnízdo po dvou týdnech od "připuštění" (které se možná ani nezdařilo), tak to může být taky známka říje...