začátek

Moje příspěvky

4.3.2022 19:13

Vše je špatně. Na jaře mám 12 včelstev, dvě použiju na tvorbu oddělků a od desíti dalších mám 10q medu, počítám tedy na jedno včelstvo 100kg medu.

4.3.2022 19:05

Dejte všechny teploměry do jednoho hrnku s vlažnou vodou a porovnejte na nich teplotu, jestli bude stejná je špatné vyhřívání líhně.

3.3.2022 22:09

Asi škoda vajec,ale kdo nic nedělá tak taky nic neskazí. Jinak přeju mnoho úspěchu a nezapomeň,že vajíčka potřebují přívod čerstvého vzduchu.Mám líhně biosky (termosky) a od 10dne mám větrací otvory otevřené na plno a začínám chladit a prosvěcovat tmavé vajíčka, bílá jdou prosvítit 3-4 den.Neoplozená uvařím a dám slepicím.

28.2.2022 21:21

Dva stačí a cena je slušná (sleva).Mám 2 na 150x90x50 .Jinak to používají pěstitelé rostlin,jako je petržel a tak podobně

25.2.2022 20:13

jakub22 napsal(a):
dobrý večer, dneska jsem se pustil do výroby té líhně, nakonec jsem to udělal z papírové krabice, kde je na dně nalepený alobal, a ještě bude zateplená polystyrenem. co na to zatím říkáte, do zásuvky jsem se do neodvážil dát, takže zítra se na to přijde podívat soused co je elektrikář.

Toto nedělej nebo shoří vaše stavení a možná i celá ulice.Zajdi raději do sběrného dvora a najdi si tam starou ledničku,mrazničku potřebné velikosti.

24.2.2022 22:32

A kde je do padesáti? Jinak 25 včelstev a ani jeden VD.

21.2.2022 20:53

Takto si postavit včelnici je nerozum, pán by to měl vše spálit a věnovat se strojní výrobě.

20.2.2022 22:29

No majitel asi zemřel a včelnice vypadá jako hřbitov, škoda všeho,je to zmar nad zmar. Jen lituju sousedy včelaře v doletu.Ježíšek se pochlapil a váha mi i na dálku funguje, ale návod nic moc. Srdce úlu,ale nemám a i přes to jsem spokojen.Jinak zásilka došla poškozena,při reklamaci mi odpověděli,že to funguje i tak.Pravda funguje to signál to přijíma do 35%.

19.2.2022 22:28

Tome názor mám,ale nechtějte ho slyšet.

8.2.2022 22:51

Na druhou stranu z dutinkového polykarbonátu samonosné a asi i teplé díky těm dutinkám. Jenže pozor při řezání na cirkuli, je to velmi nebezpečné. Doporučuji řezat flekskou.

3.2.2022 09:25

Pranostiky předpovídají, jaké bude počasí
Asi nejznámější pranostikou, která se k Hromnicím pojí, je na Hromnice o hodinu více. Naznačuje, že se dny prodlužují, ale není tak úplně přesná. Od zimního slunovratu je totiž 2. února den delší ještě o něco více, téměř o hodinu a dvacet minut. Hromnice doprovází i spousta dalších pranostik, celkem je jich kolem čtyřiceti! Většinou se vztahují k přibývajícímu světlu, blížícímu se jaru a hlavně počasí.

Na Hromnice zpravidla přichází obleva, která může vyvolávat dojem, že jaro opravdu přichází. Jenže ji většinou záhy vystřídá tuhá únorová zima. Jak dlouho potrvá, lze odhadnout právě podle počasí, které je na Hromnice. Když bylo na Hromnice hezky a slunečno, naši předkové odhadovali, že bude zima trvat ještě minimálně šest týdnů. Když bylo naopak pošmourno, nebo dokonce pršelo či sněžilo, byla naděje, že zima brzy skončí. Pranostik, které se týkají právě počasí, je celá řada:

Když na Hromnice ze střech teče, zima dlouho se povleče.
Na Hromnice jasná noc – bude mrazů ještě moc.
Svítí-li slunce na Hromnice, bude zimy o šest neděl více.
Hromnice-li jasné, čisté, potrvá déle zima jistě; pakli sněží nebo hřmívá, jaro jistě v blízku dlívá.
Jest-li o Hromnicích teplo, staví medvěd boudu; pakli o Hromnicích zima, bourá medvěd boudu.
Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro.
Zelené Hromnice – bílé Velikonoce.
O Hromnicích je hospodáři milejší vlk na dvorku nežli slunce na obloze.
Na Hromnice chumelice, netrvá pak zima více.
O Hromnicích jasný den, připrav kožich ještě ven.
Jak dlouho skřivan před Hromnicemi vrzá, tak dlouho po nich zmrzá.
Leze-li jezevec o Hromnicích z díry, za čtyři neděle zpátky zas pílí.
Dalšími pranostikami jsou například: na Hromnice zimy polovice nebo na Hromnice – půl krajíce, půl píce, což značilo, že hospodářství muselo být na zimu dobře zásobeno, a pokud zůstala v tuto dobu ještě polovina zásob, měli lidé i zvířata vystaráno. Známá je také pranostika na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout. Ta ale podle ornitologů pochází už z poloviny 15. století, kdy se používal tzv. juliánský kalendář. Tehdejší 2. únor tak odpovídal dnešnímu 11. únoru, kdy už skřivani vracející se z teplých krajů měli větší šanci na přežití.

ZDROJ: Alena Vondrušková: Český lidový a církevní rok; Martina Boledovičová, Monika Kindlová: Tradinář; wikipedia.org, druidova.mysteria.cz

29.1.2022 21:29
28.1.2022 18:50

Učte se u kováře,ne u kovaříčka. https://www.youtube.com/watch?v=p9vk_NeXzvU