Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Registrace od: 27. 11. 2019 16:16:59
Naposledy přihlášen: 4. 12. 2022 19:47:45
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Bývalý soused měl basenjiho, možná už jsem to sem psala. Jednou si mi hrozně stěžoval, jak je to jednotvárné chodit na procházce stále jednu a tu stejnou trasu. Já moc nechápala, les byl celkem rozlehlý, byla tam spousta cestiček… Tak mi to pak vysvětlil - na začátku hlavní cesty se se psem rozloučil, a sraz měli asi za hodinu na druhém konci. 😳😳😳 A to ten pes, kromě toho, že tam zřejmě štval zvěř, vášnivě nenáviděl psy stejného pohlaví.
Známý známých měli taky basenjiho a mimo město ho venčili tak, že ho vypustili, a až se vylítal, tak přišel ke dveřím. Jednou jsem je potkala ve Stromovce se svým 4měsíčním štěnětem, ke kterýmu nalítnul a rovnou po něm šel, když jsme ho odehnala, tak se přihrnula majitelka a pustila se do mě, že však je mám nechat, ať si to vyřídí sami, že však to je socializace. Tenkrát nebyla sama, kdo měl tenhle přístup, zajímavý bylo, že když jsem pak venčila vlkodavku nebo 50kilovýho ridgebacka, tak tenhle sranda návrh nepadnul ani jednou.
Ještě k tomu, co dítě udrží a neudrží - ono nejde jen o to udržení, ale i o to být schopen zasáhnout, když se něco semele. A tady je situace o dost horší než před 30-40 lety, lidi běžně chovají ostřejší a hlavně větší psy. Taky moc dětí bez dospělých venku se psem neuvidíte, i když tam ten záměr třeba na začátku byl, tak většinou venčení skončí na rodičích, a to i tam, kde by třeba potomek o to stál. Proto je třeba počítat s tím, že to venčení bude muset zajišťovat dospělá osoba, ať už bude mít na vodítku těch kilo 5 nebo 25.
Já si taky myslím, že potřebujete nějaký čas, kdy budete jenom spolu a kdy budete štěně učit a mít ten komfort, že mu budete moct věnovat plnou pozornost. Já jsem teď v situaci, že nám k (už dospělýmu) psovi přibylo roční mrně a řeším to tak, že vstávám o hodinu a půl dřív a jdu se psem, než se ostatní vzbudí. Díky tomu mám hodinu, kdy se můžu věnovat jenom jemu a procházku šiju jemu na míru. Přes den pak jdem jen na technickou a na večerní procházku už jdeme i s mužem, takže jdeme někam, kde se dá udělat nějaký kompromis, například že jeden blbe se psem v řece a druhý s dítětem.
Mnohem důležitější mi ale přijde ta ranní hodina, kdy mě má pes jenom pro sebe a můžeme něco pocvičit, nebo jenom blbnout, a to mám už dospělýho, relativně rozumnýho psa, zatímco vy máte štěně, který to podle mě potřebuje mnohem, mnohem víc.
Já si nemyslím, že by ta klec byla úplně malá, i když samozřejmě větší je lepší, tak i podle kalkulačky na stránkách ČZKP - www.czkp.cz/kalkulacka-potkani-klece/ pro tři potkany dostačuje.
Spíš si myslím, že jenom vymytí klece nestačilo, vydrbat důkladně to ani nejde (myla jste i mříže?), a i kdyby jo, tak ten původní potkan to pořád vnímá jako svoje území. Trochu škorpení může být, ale jestli se vám to nezdá a prci vám připadají vyděšení, tak je seznamte znovu a to na neutrálním území, podrobně to máte sepsané zde - https://www.sochp.cz/chov-potkanu/jak-seznamovat/.
Než na to koupíte Dunu, tak můžete zkusit ještě mezikrok, kterej by mohl u prťat stačit, a to je seznamování ve vaně. Strčte je tam a počkejte, dokud je nenajdete spát na jedné hromadě. Původní klec mezitím zkuste ještě jednou pořádně vydrbat, včetně těch mříží, a nezapomeňte na obměnu vybavení - původní domky pryč, pořídit nový, hamaky dát taky nový a pověsit je jinak, prostě to tam předělejte, co to půjde.
Vidím to stejně, může to být něco blbého, stejně jako něco relativně neškodného. Tím brečením mu to akorát děláte těžší, protože je na vás určitě navázaný, a i kdyby to nakrásně byla nějaká prkotina, tak musí z vašeho chování nabýt dojmu, že se děje něco hrozného. Zkuste se sebrat, přepnout do módu "popereme se s tím", což začne tím, že budete vědět co to je. Když by ten odběr nebyl jinak možný, tak bych dala na radu Komety a šla cestou sedace.
Já si nejsme moc jistá, jestli se při krmení dobrýma granulema moc ušetří? Já třeba jsme líná někde jezdit a kouakt po akcích, ale u tchánů jezdí pro maso na jatka a vyjde je to prý o dost levněji než předtím granule. Kachní nohy asi nutně z ledničky koukat nemusí, jinak moc nevím, jakje je rozdíl, když mají lidi v lednici kuře (i s nohama) pro sebe a kachní nohu pro psa :-). My třeba maso nejíme ani jeden, já jsem vegetarián 20 let a s kuře v lednici mi pro něj (myslím pro psa) nevadí. Vadilo mi teda na začátku ty celý kuřata porcovat, bo mi bylo těch ptáků líto, ale nějak jsem se přes to přenesla, holt pes není morče.
Ohledně toho strachu už je tu literatura, se kterou k tomu můžete přistoupit zcela vědecky a počítat na gramy poměr masa kostí a kuliček vyloupanýho hrášku, nebo si můžete říct, že sebe taky krmíte bez každodenní konzultace s tabulkami a digitální váhou ;-).
Já si s lidma ubytovanýma s psama pamatuju jedinej problém, a to byly vyčuraný/vypálený kola od fen, takže se hosti prosili, aby je nevenčili ve vnitřním dvoře, ale šli s nima dozadu na zahradu, s tím nikdo moc problém neměl. Jinak mi přišlo, že lidi s psama po sobě uklízeli spíš víc než ti ostatní, a taky tam žádnej pes nikdy nic nesežral nebo nerozbil, narozdíl od lidí. A taky žádnej pes nikdy nenahlásil, že přijede 6 lidí, aby se pak ukázalo, že reálně jich je tam 12 (platilo se za osobu) :-D.
My ty dovolený střídáme, většinou jsme jeli na dvě se psem a na jednu bez psa. S hlídačema na tom moc dobře nejsme, může hlídat jen tchýně, která zase nemůže venčit, navíc dodnedávna měla landseera, kterej našeho staršího psa 2x napadnul, takže organizace je dost složitá, o to víc jsem za tu možnost vděčná.
Mně je po psech první dny dost smutno, když už jedeme někam bez nich, ale pak si zvyknu a popravdě si to i dokážu užít, že se pro jednou můžeme řídit jenom lidskýma potřebama. U nás teda z toho nešlo vylézt ani nějakou chodící dovolenou v Rakousku, který jí adoruju asi úplně nejvíc, protože to vyžaduje psa v kondici a bez nějakýho omezení, což 14 let nebyl náš případ, protože můj první fleťák dal i v nejlepších letech a kondici max 1,5-2 hodiny chizení. Takže i když jsme jeli chodit na hory a brali mladšího nebo kamarádů psa s sebou, tak staršího jsme nechávali doma na hlídání.
No a s tím ubytováním jsme to řešili podobně jako ostatní - vybírala jsem apartmány s vinylem nebo dlažbou, vezli jsme s sebou vlastní povlečení a samozřejmě psovi jeho pelech a před odjezdem jsem uklidila, zametla i vytřela. Ne že by to tam vypadalo nějak katastroficky, to vůbec, ale naši sami provozovali ubytování, tak vím, jak moc potěšilo, když po sobě lidi aspoň trochu sklidili, zametli nebo i svlekli povlečení (ono to při převlíkání 10 postelí hrozně trvá).
My občas bereme granule spolu s konzervama na dovolenou a mám je doma v záloze - pro případ ztroskotání, že třeba prošvihnu nákup masa, nebo zapomeneme rozmrazit. Problémy s tím psi nikdy neměli. Dlouhodobé kombinování vyzkoušené nemám (a Novosádová to spíš neodporučuje), ale kdybych byla na vašem místě, tak to asi zkusím, kdyby další možnost byla krmit jenom granule. Plus nevím, jaký jsou ty důvody, že to nejde ráno, on i barf si jde do lednice připravit tak, že to krmič jen vyklopí do misky.
Tak jsem to teď nahrubo spočítala a na maso to hodí cca 1500 pro aktuálně jendoho psa, co má cca 42 kilo. Zeleninu, nějaký to vejce, tvaroh, nepočítám, to se sveze s námi. Mletý hovězí s vnitřnostma bereme z barfshopů, odtud má i krůtu a sem tam kachnu, kuřata kupuju normálně v krámě. Takže bysme se dostali i níž, kdybych měla energii sledovat maso v akci.
marcelaamax
napsal(a):
Pravda je, že ani jeden nebyl pořizován do stavu, že by se přivezlo domů štěně a nechalo se samotný někde zavřený 8 a víc hodin.
Teď budou prázdniny a bude pořád někdo doma, protože máme doma školáky, takže teoreticky je jedno jestli si bude zvykat nejdříve na nás v bytě a pak půjde ven a bude si zvykat na kotec, ale od září už přes den, kdy nikdo doma neni bude muset být venku.
On se ale ani tenhle pes nepřiveze a nebude někde zavřený 8 a víc hodin .
Já jsem reagovala primárně na Filipesa a chtěla jsem tím hlavně říct, že to jde i bez kotce, že pes v bytě nebo domě nerovná se automaticky kůlnička na dříví, když tam teda není spoustu hodin sám. Ta kůlnička tu v argumentech padá docela často, tak mě to nějak vybudilo k reakci. Ale máte pravdu, že už se diskuze dost rozplizla a uhla od původního tématu, což se týká i mého příspěvku.
2x retrívr, ridgeback, vlkodav (jsou to dostatečně velcí psi? :-)
Všichni odchovaní v domácím provozu bez kotce, ztráty byly 2 smetáčky na smetí, 2 plastový misky a jeden zapomenutý sandál. Pravda je, že ani jeden nebyl pořizován do stavu, že by se přivezlo domů štěně a nechalo se samotný někde zavřený 8 a víc hodin.
Díky všem! Já jsem si říkala, že to zvládneme tak nějak instinktivně, ale nedávno tu někdo psal "jistě jste psa na mimino zvykali podle správného postupu", nebo tak nějak, tak jsem trochu znejistěla.
@Xerxová - já kdybych zmínila, že se na zahradě postaví kotec, tak jsme asi už rozvedená :-D. My fungujeme způsobem "kde jsme my, tam je pes". Ale kvůli schodům tu stejně budeme muset udělat nejmíň troje zábrany, což se pak bude hodit i pro zajištění klidu psa.
@Odetta - děkuju za link, už to studuju. Už jenom ty dětský zvuky ke stažení jsou super nápad.
Sdílení jídla už vidím v barvách, tatarák asi teda jen tak nebude :-D, ale co pozoruju děti kamarádek, tak "neúmyslný" padání jídla na zem, kde zrovna úplně náhodou je připravená všežravá psí tlama, se děje docela často.