Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků
11.8.2005 22:09

V kolika letech se dělá zkouška výcviku psa? A co pes musí umět?? Nevíte? Poraďte :-))
Díky :-)

18.7.2005 12:40

anuska napsal(a):
V kolika letech se dělá zkouška výcviku psa? A co pes musí umět?? Nevíte? Poraďte :-))
Díky :-)

No, to zalezi na tom a) jakeho psa mate, b) jakou zkousku chcete skladat. Treba u loveckych (jednoho mam doma) plati obecne, ze zkosky se skladaji od 10 mesicu (driv ne), ale horni hranice neni urcena. Jak je to u sluzebnich nevim...
No a co musi umet? Prece to, co po nem ta zkouska chce...

18.7.2005 13:17

orin napsal(a):
No, to zalezi na tom a) jakeho psa mate, b) jakou zkousku chcete skladat. Treba u loveckych (jednoho mam doma) plati obecne, ze zkosky se skladaji od 10 mesicu (driv ne), ale horni hranice neni urcena. Jak je to u sluzebnich nevim...
No a co musi umet? Prece to, co po nem ta zkouska chce...

no je to pibulka. je jí rok. a chci dělat nějakou zkoušku základního výcviku. Jen aby něco měla. Jako poslušnost.... Nerozumím tomu. nikdy jsem s tí do styku nepřišla... ani nevím jak se taková zkouška jmenuje... Tak fakt nevim :-)

18.7.2005 13:41

anuska napsal(a):
no je to pibulka. je jí rok. a chci dělat nějakou zkoušku základního výcviku. Jen aby něco měla. Jako poslušnost.... Nerozumím tomu. nikdy jsem s tí do styku nepřišla... ani nevím jak se taková zkouška jmenuje... Tak fakt nevim :-)

anusko, myslím, že existuje jakási zkouška ZOP (základní ovladatelnost psa), máš na mysli tohle? Pokud ano, tady je něco málo zkopírované. Ahoj a přeji hodně cvičitelských úspěchů.


zkouška základní ovladatelnosti psa

Kritéria pro zkoušku ZOP:
Stáří psa nejméně 10 měsíců.
Účast na zkoušce není podmíněná splněním jiného stupně zkoušky.
Povelová technika je pro všechny cviky uvedena v části "Připomínky a provádění a popis cviků.
Obecně platí, že u cviků zkoušky ZOP může psovod užívat zvukové i posunkové povely a to současně.
Obsah zkoušky ZOP:
Základní část
Přivolání (volba ze dvou variant - 1. v klidu s předsednutím před psovoda nebo 2. za pohybu k noze psovoda) [10 bodů]
Ovladatelnost na vodítku [10 bodů]
Ovladatelnost bez vodítka [10 bodů]
Sedni-lehni-vstaň (na vodítku) [10 bodů]
Odložení (vzdálenost 30 kroků) [10 bodů]
Cviky skupinové a speciální
(Počet psů ve skupině 3 až 5. Složení a velikost skupiny určuje vedoucí zkoušek po dohodě s rozhodčím.)

Ovladatelnost na vodítku ve skupině [10 bodů]
Sedni-lehni-vstaň ve skupině [10 bodů]
Odložení vleže ve skupině (na vodítku) [10 bodů]
Přenesení psa psovodem a cizí osobou (5 + 5 metrů, pes má náhubek) [10 bodů]
Chůze po nepříjemném materiálu s jedním zastavením [10 bodů]

Hodnocení zkoušky ZOP:
Celkem lze získat 100 bodů. Minimální počet bodů pro splnění zkoušky je 70. Rozhoduje celkový počet získaných bodů za všechny cviky v obou částech zkoušky dohromady.

Známky:
výborně - 90 až 100 bodů
velmi dobře - 80 až 89 bodů
dobře - 70 až 79 bodů
nesplnil - 0 až 69 bodů
Provádění cviků - pro základní část
1. Přivolání
(varianta 1. v klidu s předsednutím před psovoda)

Povely:
"KE MNĚ" a upažení levé ruky s následným připažením.
"K NOZE" a tlesknutí dlaní levé ruky na levé stehno.
Psovod vyjde s neupoutaným psem. Na pokyn rozhodčího se pes na povel "VOLNO" musí vzdálit odpsovoda nejméně 10 kroků. Psovod na pokyn rozhodčího zastaví a otočí se čelem ke psu, na další pokyn rozhodčího přivolá psa povelem "KE MNĚ". Pes má radostně a přímou cestou přiběhnout k psovodovi a usednout před něj. Na další povel "K NOZE" má pes usednou k noze psovoda.

(varianta 2. za pohybu k noze psovoda)

Povely:
"K NOZE" a tlesknutí dlaní levé ruky na levé stehno.
Případně"SEDNI" a tlesknutí levou dlaní na levé stehno (možno použít u zastavení).
Psovod vyjde s neupoutaným psem. Na pokyn rozhodčího se pes na povel "VOLNO" musí vzdálit odpsovoda nejméně na 10 kroků. Psovod na pokyn rozhodčího zavelí povel "K NOZE". Pes se má radostně a přímou cestou zařadit k levé noze psovoda a pokračovat s ním v chůzi. Na pokyn rozhodčího se psovod zastaví a pes na povel "K NOZE" nebo "SEDNI" usedá k jeho levé noze.

Poznámka:
Součástí obou variant je i cvik VOLNO - povel "VOLNO" a ukázání pravou rukou do žádaného směru. Na tento povel se musí pes vzdálit minimálně 10 kroků od psovoda. Pokud se pes nevzdaluje ani po třetím povelu, může být cvik anulován.

2. Ovladatelnost na vodítku
Povely:
"K NOZE" a tlesknutí dlaní levé ruky na levé stehno,
"SEDNI"
Pes na vodítku ochotně a ukázněně následuje psovoda vedle jeho levé nohy tak, aby svým kohoutkem byl na jeho úrovni. Pes nesmí psovoda předbíhat ani opožďovat, nesmí bránit psovodovi v pohybu. Vodítko je stále v pravé ruce a má být prověšené. podle pokynů rozhodčího se provádějí obraty vpravo, vlevo a čelem vzad a to za pohybu i v klidu. Výkon se provádí v normální chůzi, v pomalé chůzi, či poklusem. povel "K NOZE" je povolen při každém vykročení ze základní polohy, při změně či způsobu chůze (klus, pomalá chůze) a při zastavení (zde možno i povel "SEDNI"). Další ovlivňování - pohyby rukou, tělem či zvuky -není povoleno.

3. Ovladatelnost bez vodítka
Obdoba cviku č.2 ovšem s neupoutaným psem. Pes by se v žádném směru neměl vzdálit od nohy psovoda více než 50 cm.

4. Sedni - lehni - vstaň
Povely:
"SEDNI" - lehký úder levou rukou na levé stehno
"LEHNI" - mávnutí levou rukou nad hlavou a trupem psa zepředu dozadu
"VSTAŇ" - mírné pokrčení v kolenou
Pes je na vodítku. Pokyny k vydání povelu dává rozhodčí. Pes po provedení každé polohy v ní setrvává tak dlouho, dokud mu psovod nedá jiný povel.

Poznámka: U zkoušky ZOP je možno tolerovat mírně upravené posunkové povely.

5. Odložení
Povely:
"LEHNI" - mávnutí levou rukou nad hlavou a trupem psa zepředu dozadu
"ZŮSTAŇ" - mírné přiložení dlaně levé ruky před čenich psa
Psovod položí na určeném místě psa a dá mu povel "ZŮSTAŇ". Na pokyn rozhodčího se psovodvzdálí od psa 30 kroků, otočí se směrem ke psu a zůstane klidně stát. U psa není vodítko ani jiný předmět. Během tohoto cviku probíhá přezkoušení dalšího psa v poslušnosti. Opakování povelu znamená anulaci cviku. Pokud se pes vzdálí o více než 3 metry, je cvik anulován. Při nepřízni počasí (silná rosa, silný déšť, mráz apod.) může psovod - po předchozí dohodě s rozhodčím - odložit psa na vlastní textilní podložku velikosti svého psa. Rozhodčí však kontroluje nezávadnost podložky (čistotu, zápach aj.).

Provádění cviků - pro cviky skupinové a speciální
Všeobecná ustanovení:
Počet psů ve skupině je 3 až 5, velikost i složení skupiny určuje vedoucí zkoušek po dohodě s rozhodčím. Je žádoucí, aby ve skupině byli psi přátelští, kteří k sobě necítí žádnou antipatii, neboť jakýkoliv projev agresivity vůči ostatním psům či psovodům ve skupině může znamenat vyloučení psa ze zkoušky. pokud zde není uvedeno jinak, platí pro cviky v této části stejné povely i podmínky provádění jako v části základní. Cviky však na pokyny rozhodčího provádějí všichni psovodi i psi ve skupině současně. pro pohyb celé skupiny může rozhodčí použít další povely:

"VLEVO (VPRAVO) PROTICHODEM" - Povel se vydává, když je skupina v zástupu za sebou. Popovelu se psovod na prvním místě otočí ve smyslu daného směru (v poloměru cca 1 metr) do protisměru (o 180°). Ostatní pokračují až do místa, kde se 1. otáčel a provedou totéž. Skupina jde nakonec protisměrně.
"VLEVO (VPRAVO) ZATOČIT" - Obdoba předchozího povelu s tím rozdílem, že se psovod na povelotáčí v daném směru v poloměru asi 1 metr tak dlouho, dokud neuslyší povel "SMĚR PŘÍMÝ".Takto lze skupinu navést např do kolmého směru apod.
Bude-li ve skupině některý pes neukázněný tak, že svým chováním naruší opakovaně cvičení ostatních psů, může být jeho posuzování rozhodčím ukončeno. Pokud na zkouškách nebude potřebný počet psů plnících stejný stupeň zkoušky (alespoň tři), musí se skupina doplnit na potřebný počet pomocnými psy. tyto psy je povinen připravit pořadatel zkoušek. Vzdálenost psovodů ve skupině upraví před začátkem posuzování rozhodčí. mezery by však po celou dobu posuzování neměly být menší než 2 metry a větší než 4 metry. psovodi ve skupině jsou povinni upravit své tempo chůze tak, aby řadu nepředbíhali, ani se příliš neopožďovali.

1. Ovladatelnost na vodítku ve skupině
(viz. cvik č.2 "Ovladatelnost na vodítku" pro základní část). Maximální hodnocení 10 bodů.

2. Sedni - Lehni - Vstaň na vodítku ve skupině
Provádí se pouze na vodítku, jinak platí popis cviku jako pro č.4 "sedni - lehni - vstaň"pro základní část. Maximální hodnocení 10 bodů.

3. Odložení v leže ve skupině
Psi jsou odloženi ve vzdálenosti 30 kroků po dobu 2 minut. Jinak platí popis cviku č.5 "odložení" pro základní část. Maximální hodnocení 10 bodů.

4. Přenesení psa psovodem a cizí osobou
Součástí tohoto cviku je přezkoušení návyku psa na náhubek. Pes má nasazen náhubek po celou dobu trvání cviku. Pokud pes projeví v průběhu cviku agresivitu k psovodovi či k cizí osobě (pomocníkovi), je cvik ukončen a anulován. Ze zkoušky však pes vyloučen není. Pes sebou má nechat manipulovat bez náznaku strachu a s dostatečným sebevědomím. nemá z náruče skákat ani se vzpírat. Psovod ho může v průběhu cviku chválit a povzbuzovat.

Průběh cviku
Pro psy, které unese jedna osoba (závisí na fyzické zdatnosti psovoda a pomocníka). Psovod zvedne svého psa opatřeného náhubkem ze země či z vyvýšené podložky (lavice, stůl apod.) a v náručí ho nese 5 metrů k cizí osobě (pomocníkovi). Zde psa cizí osobě předá a ta jej v náručí přenese zpět do výchozího místa. Tam psa opatrně položí na zem nebo na podložku. Psovod jde zárověň s pomocníkem a psa si na výchozím místě převezme.

Pro psy, kteří musejí být (pro svoji váhu) nesení více osobami. Psovod a cizí osoba (jeden, případně více pomocníků), zvednou psa opatřeného náhubkem ze země či vyvýšené podložky, tak, aby cizí osoba nesla psa u hlavy. Pak v náručí nesou psa 10 metrů. mohou jít rovně a po 10 metrech psa položit na zem, nebo jdou 5 metrů a vrátí se zpět na výchozí místo a tam psa položí na podložku. pokud psovod ze zdravotních důvodů nemůže svého psa přenášet, může ho (po dohodě s rozhodčím) nahradit jiný pomocník určený pořadatelem.

5. Chůze po nepříjemném materiálu
Nepříjemný materiálem se zde rozumí takový materiál, který není pro pohyb psa zcela běžný a vyžaduje od psa, aby svůj pohyb tomuto materiálu přizpůsobil. pro přípravu cviku se doporučují tyto druhy materiálu - igelit, hrubší štěrk, sutiny, vlnitý plech nebo laminát, pás linolea, případně led. pro splnění cviku je nutné, aby se pes pohyboval alespoň po třech druzích materiálu. Každý druh má mít délku nejméně 3 metry a jednotlivé druhy mají na sebe navazovat. pořadatel ručí za přípravu cviku. po dohodě s rozhodčím je možné užít i jiné než navrhované druhy materiálu, musí však splňovat daná kritéria.

Povely:
"K NOZE" - tlesknutí levou dlaní na levé stehno
"SEDNI" - tlesknutí levou dlaní na levé stehno (při zastavení)
Psovod se psem na vodítku přechází určený prostor, na pokyn rozhodčího se zastaví a psa u nohy posadí. Na další pokyn rozhodčího pokračuje v chůzi. Pes by se měl chovat přirozeně, měl by jít sebevědomě u nohy a po zastavení ihned usednou. Neměl by projevovat nechuť k provedení cviku ani bázlivost.

18.7.2005 14:12

kalliope napsal(a):
anusko, myslím, že existuje jakási zkouška ZOP (základní ovladatelnost psa), máš na mysli tohle? Pokud ano, tady je něco málo zkopírované. Ahoj a přeji hodně cvičitelských úspěchů.


zkouška základní ovladatelnosti psa

Kritéria pro zkoušku ZOP:
Stáří psa nejméně 10 měsíců.
Účast na zkoušce není podmíněná splněním jiného stupně zkoušky.
Povelová technika je pro všechny cviky uvedena v části "Připomínky a provádění a popis cviků.
Obecně platí, že u cviků zkoušky ZOP může psovod užívat zvukové i posunkové povely a to současně.
Obsah zkoušky ZOP:
Základní část
Přivolání (volba ze dvou variant - 1. v klidu s předsednutím před psovoda nebo 2. za pohybu k noze psovoda) [10 bodů]
Ovladatelnost na vodítku [10 bodů]
Ovladatelnost bez vodítka [10 bodů]
Sedni-lehni-vstaň (na vodítku) [10 bodů]
Odložení (vzdálenost 30 kroků) [10 bodů]
Cviky skupinové a speciální
(Počet psů ve skupině 3 až 5. Složení a velikost skupiny určuje vedoucí zkoušek po dohodě s rozhodčím.)

Ovladatelnost na vodítku ve skupině [10 bodů]
Sedni-lehni-vstaň ve skupině [10 bodů]
Odložení vleže ve skupině (na vodítku) [10 bodů]
Přenesení psa psovodem a cizí osobou (5 + 5 metrů, pes má náhubek) [10 bodů]
Chůze po nepříjemném materiálu s jedním zastavením [10 bodů]

Hodnocení zkoušky ZOP:
Celkem lze získat 100 bodů. Minimální počet bodů pro splnění zkoušky je 70. Rozhoduje celkový počet získaných bodů za všechny cviky v obou částech zkoušky dohromady.

Známky:
výborně - 90 až 100 bodů
velmi dobře - 80 až 89 bodů
dobře - 70 až 79 bodů
nesplnil - 0 až 69 bodů
Provádění cviků - pro základní část
1. Přivolání
(varianta 1. v klidu s předsednutím před psovoda)

Povely:
"KE MNĚ" a upažení levé ruky s následným připažením.
"K NOZE" a tlesknutí dlaní levé ruky na levé stehno.
Psovod vyjde s neupoutaným psem. Na pokyn rozhodčího se pes na povel "VOLNO" musí vzdálit odpsovoda nejméně 10 kroků. Psovod na pokyn rozhodčího zastaví a otočí se čelem ke psu, na další pokyn rozhodčího přivolá psa povelem "KE MNĚ". Pes má radostně a přímou cestou přiběhnout k psovodovi a usednout před něj. Na další povel "K NOZE" má pes usednou k noze psovoda.

(varianta 2. za pohybu k noze psovoda)

Povely:
"K NOZE" a tlesknutí dlaní levé ruky na levé stehno.
Případně"SEDNI" a tlesknutí levou dlaní na levé stehno (možno použít u zastavení).
Psovod vyjde s neupoutaným psem. Na pokyn rozhodčího se pes na povel "VOLNO" musí vzdálit odpsovoda nejméně na 10 kroků. Psovod na pokyn rozhodčího zavelí povel "K NOZE". Pes se má radostně a přímou cestou zařadit k levé noze psovoda a pokračovat s ním v chůzi. Na pokyn rozhodčího se psovod zastaví a pes na povel "K NOZE" nebo "SEDNI" usedá k jeho levé noze.

Poznámka:
Součástí obou variant je i cvik VOLNO - povel "VOLNO" a ukázání pravou rukou do žádaného směru. Na tento povel se musí pes vzdálit minimálně 10 kroků od psovoda. Pokud se pes nevzdaluje ani po třetím povelu, může být cvik anulován.

2. Ovladatelnost na vodítku
Povely:
"K NOZE" a tlesknutí dlaní levé ruky na levé stehno,
"SEDNI"
Pes na vodítku ochotně a ukázněně následuje psovoda vedle jeho levé nohy tak, aby svým kohoutkem byl na jeho úrovni. Pes nesmí psovoda předbíhat ani opožďovat, nesmí bránit psovodovi v pohybu. Vodítko je stále v pravé ruce a má být prověšené. podle pokynů rozhodčího se provádějí obraty vpravo, vlevo a čelem vzad a to za pohybu i v klidu. Výkon se provádí v normální chůzi, v pomalé chůzi, či poklusem. povel "K NOZE" je povolen při každém vykročení ze základní polohy, při změně či způsobu chůze (klus, pomalá chůze) a při zastavení (zde možno i povel "SEDNI"). Další ovlivňování - pohyby rukou, tělem či zvuky -není povoleno.

3. Ovladatelnost bez vodítka
Obdoba cviku č.2 ovšem s neupoutaným psem. Pes by se v žádném směru neměl vzdálit od nohy psovoda více než 50 cm.

4. Sedni - lehni - vstaň
Povely:
"SEDNI" - lehký úder levou rukou na levé stehno
"LEHNI" - mávnutí levou rukou nad hlavou a trupem psa zepředu dozadu
"VSTAŇ" - mírné pokrčení v kolenou
Pes je na vodítku. Pokyny k vydání povelu dává rozhodčí. Pes po provedení každé polohy v ní setrvává tak dlouho, dokud mu psovod nedá jiný povel.

Poznámka: U zkoušky ZOP je možno tolerovat mírně upravené posunkové povely.

5. Odložení
Povely:
"LEHNI" - mávnutí levou rukou nad hlavou a trupem psa zepředu dozadu
"ZŮSTAŇ" - mírné přiložení dlaně levé ruky před čenich psa
Psovod položí na určeném místě psa a dá mu povel "ZŮSTAŇ". Na pokyn rozhodčího se psovodvzdálí od psa 30 kroků, otočí se směrem ke psu a zůstane klidně stát. U psa není vodítko ani jiný předmět. Během tohoto cviku probíhá přezkoušení dalšího psa v poslušnosti. Opakování povelu znamená anulaci cviku. Pokud se pes vzdálí o více než 3 metry, je cvik anulován. Při nepřízni počasí (silná rosa, silný déšť, mráz apod.) může psovod - po předchozí dohodě s rozhodčím - odložit psa na vlastní textilní podložku velikosti svého psa. Rozhodčí však kontroluje nezávadnost podložky (čistotu, zápach aj.).

Provádění cviků - pro cviky skupinové a speciální
Všeobecná ustanovení:
Počet psů ve skupině je 3 až 5, velikost i složení skupiny určuje vedoucí zkoušek po dohodě s rozhodčím. Je žádoucí, aby ve skupině byli psi přátelští, kteří k sobě necítí žádnou antipatii, neboť jakýkoliv projev agresivity vůči ostatním psům či psovodům ve skupině může znamenat vyloučení psa ze zkoušky. pokud zde není uvedeno jinak, platí pro cviky v této části stejné povely i podmínky provádění jako v části základní. Cviky však na pokyny rozhodčího provádějí všichni psovodi i psi ve skupině současně. pro pohyb celé skupiny může rozhodčí použít další povely:

"VLEVO (VPRAVO) PROTICHODEM" - Povel se vydává, když je skupina v zástupu za sebou. Popovelu se psovod na prvním místě otočí ve smyslu daného směru (v poloměru cca 1 metr) do protisměru (o 180°). Ostatní pokračují až do místa, kde se 1. otáčel a provedou totéž. Skupina jde nakonec protisměrně.
"VLEVO (VPRAVO) ZATOČIT" - Obdoba předchozího povelu s tím rozdílem, že se psovod na povelotáčí v daném směru v poloměru asi 1 metr tak dlouho, dokud neuslyší povel "SMĚR PŘÍMÝ".Takto lze skupinu navést např do kolmého směru apod.
Bude-li ve skupině některý pes neukázněný tak, že svým chováním naruší opakovaně cvičení ostatních psů, může být jeho posuzování rozhodčím ukončeno. Pokud na zkouškách nebude potřebný počet psů plnících stejný stupeň zkoušky (alespoň tři), musí se skupina doplnit na potřebný počet pomocnými psy. tyto psy je povinen připravit pořadatel zkoušek. Vzdálenost psovodů ve skupině upraví před začátkem posuzování rozhodčí. mezery by však po celou dobu posuzování neměly být menší než 2 metry a větší než 4 metry. psovodi ve skupině jsou povinni upravit své tempo chůze tak, aby řadu nepředbíhali, ani se příliš neopožďovali.

1. Ovladatelnost na vodítku ve skupině
(viz. cvik č.2 "Ovladatelnost na vodítku" pro základní část). Maximální hodnocení 10 bodů.

2. Sedni - Lehni - Vstaň na vodítku ve skupině
Provádí se pouze na vodítku, jinak platí popis cviku jako pro č.4 "sedni - lehni - vstaň"pro základní část. Maximální hodnocení 10 bodů.

3. Odložení v leže ve skupině
Psi jsou odloženi ve vzdálenosti 30 kroků po dobu 2 minut. Jinak platí popis cviku č.5 "odložení" pro základní část. Maximální hodnocení 10 bodů.

4. Přenesení psa psovodem a cizí osobou
Součástí tohoto cviku je přezkoušení návyku psa na náhubek. Pes má nasazen náhubek po celou dobu trvání cviku. Pokud pes projeví v průběhu cviku agresivitu k psovodovi či k cizí osobě (pomocníkovi), je cvik ukončen a anulován. Ze zkoušky však pes vyloučen není. Pes sebou má nechat manipulovat bez náznaku strachu a s dostatečným sebevědomím. nemá z náruče skákat ani se vzpírat. Psovod ho může v průběhu cviku chválit a povzbuzovat.

Průběh cviku
Pro psy, které unese jedna osoba (závisí na fyzické zdatnosti psovoda a pomocníka). Psovod zvedne svého psa opatřeného náhubkem ze země či z vyvýšené podložky (lavice, stůl apod.) a v náručí ho nese 5 metrů k cizí osobě (pomocníkovi). Zde psa cizí osobě předá a ta jej v náručí přenese zpět do výchozího místa. Tam psa opatrně položí na zem nebo na podložku. Psovod jde zárověň s pomocníkem a psa si na výchozím místě převezme.

Pro psy, kteří musejí být (pro svoji váhu) nesení více osobami. Psovod a cizí osoba (jeden, případně více pomocníků), zvednou psa opatřeného náhubkem ze země či vyvýšené podložky, tak, aby cizí osoba nesla psa u hlavy. Pak v náručí nesou psa 10 metrů. mohou jít rovně a po 10 metrech psa položit na zem, nebo jdou 5 metrů a vrátí se zpět na výchozí místo a tam psa položí na podložku. pokud psovod ze zdravotních důvodů nemůže svého psa přenášet, může ho (po dohodě s rozhodčím) nahradit jiný pomocník určený pořadatelem.

5. Chůze po nepříjemném materiálu
Nepříjemný materiálem se zde rozumí takový materiál, který není pro pohyb psa zcela běžný a vyžaduje od psa, aby svůj pohyb tomuto materiálu přizpůsobil. pro přípravu cviku se doporučují tyto druhy materiálu - igelit, hrubší štěrk, sutiny, vlnitý plech nebo laminát, pás linolea, případně led. pro splnění cviku je nutné, aby se pes pohyboval alespoň po třech druzích materiálu. Každý druh má mít délku nejméně 3 metry a jednotlivé druhy mají na sebe navazovat. pořadatel ručí za přípravu cviku. po dohodě s rozhodčím je možné užít i jiné než navrhované druhy materiálu, musí však splňovat daná kritéria.

Povely:
"K NOZE" - tlesknutí levou dlaní na levé stehno
"SEDNI" - tlesknutí levou dlaní na levé stehno (při zastavení)
Psovod se psem na vodítku přechází určený prostor, na pokyn rozhodčího se zastaví a psa u nohy posadí. Na další pokyn rozhodčího pokračuje v chůzi. Pes by se měl chovat přirozeně, měl by jít sebevědomě u nohy a po zastavení ihned usednou. Neměl by projevovat nechuť k provedení cviku ani bázlivost.

Díky mocinky :-))

19.7.2005 06:31

anuska napsal(a):
Díky mocinky :-))

Nejlepší bude zajít na cvičák a domluvit se tam. Je potřeba vědět, jak psa cvičit a nacvičovat i skupinovou poslušnost, která na té zkoušce taky je. Ona se zdá jednoduchá, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že zas až tak jednoduchá není. Dělala jsem ji s dvěma psi, a i když to oba uměli skvěle, stejně byli krapet rozhození. Takže fokt doporučuju zajít na cvičák a chodit tam cvičit i pod dozorem. Určitě se to vyplatí,.

19.7.2005 09:20

danan napsal(a):
Nejlepší bude zajít na cvičák a domluvit se tam. Je potřeba vědět, jak psa cvičit a nacvičovat i skupinovou poslušnost, která na té zkoušce taky je. Ona se zdá jednoduchá, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že zas až tak jednoduchá není. Dělala jsem ji s dvěma psi, a i když to oba uměli skvěle, stejně byli krapet rozhození. Takže fokt doporučuju zajít na cvičák a chodit tam cvičit i pod dozorem. Určitě se to vyplatí,.

Hmmm, hlavně je fajn to přenesení cizí osobou, psovodem. Nevim jak budu přenášet 50 kilovýho rotvajlera, to ze mě asi spíš vystříkne zelená šťáva. Přitom Píďánek se tak rád nosí, ale bohužel už ho jaksi neunesu :-(

19.7.2005 09:26

kalliope napsal(a):
Hmmm, hlavně je fajn to přenesení cizí osobou, psovodem. Nevim jak budu přenášet 50 kilovýho rotvajlera, to ze mě asi spíš vystříkne zelená šťáva. Přitom Píďánek se tak rád nosí, ale bohužel už ho jaksi neunesu :-(

Pro psy, kteří musejí být (pro svoji váhu) nesení více osobami. Psovod a cizí osoba (jeden, případně více pomocníků), zvednou psa opatřeného náhubkem ze země či vyvýšené podložky, tak, aby cizí osoba nesla psa u hlavy. Pak v náručí nesou psa 10 metrů. mohou jít rovně a po 10 metrech psa položit na zem, nebo jdou 5 metrů a vrátí se zpět na výchozí místo a tam psa položí na podložku. pokud psovod ze zdravotních důvodů nemůže svého psa přenášet, může ho (po dohodě s rozhodčím) nahradit jiný pomocník určený pořadatelem.

19.7.2005 13:16

k.ate napsal(a):
Pro psy, kteří musejí být (pro svoji váhu) nesení více osobami. Psovod a cizí osoba (jeden, případně více pomocníků), zvednou psa opatřeného náhubkem ze země či vyvýšené podložky, tak, aby cizí osoba nesla psa u hlavy. Pak v náručí nesou psa 10 metrů. mohou jít rovně a po 10 metrech psa položit na zem, nebo jdou 5 metrů a vrátí se zpět na výchozí místo a tam psa položí na podložku. pokud psovod ze zdravotních důvodů nemůže svého psa přenášet, může ho (po dohodě s rozhodčím) nahradit jiný pomocník určený pořadatelem.

já jen, že jsem slyšela, že se to občas praktikuje jinak.... nevím co je na tom pravdy, jen si to neumím dost dobře představit, jak se tam kolem něj motaj třeba tři lidi, to je trochu jiná situace, než když psa nese jen jeden. Ale vždyť je to stejně jedno

19.7.2005 13:26

kalliope napsal(a):
já jen, že jsem slyšela, že se to občas praktikuje jinak.... nevím co je na tom pravdy, jen si to neumím dost dobře představit, jak se tam kolem něj motaj třeba tři lidi, to je trochu jiná situace, než když psa nese jen jeden. Ale vždyť je to stejně jedno

Já jsem dělala se svojí stafordkou ZOP zkoušku na jaře. Vše co bylo již popsáno výše je přesně tak. Tj. věk min. 10 měsíců, tuto zkoušku může dělat pes s PP i bez PP (vyšší zkoušky např. můžou dělat jen psi s PP - alespoň u nás na cvičáku). Jen pozor - pokud je pes kupírovaný může to být velký problém. U nás na cvičáku rozhodčí velmi pečlivě kontroloval, že žádný ze psů připravený na ZOP zkoušky není zkupírovaný (v tom případě by byl diskvalifikován a musel opustit cvičák).
Přenášení psa ve dvojici není taková hrůza (ve trojici si to nedovedu až tak představit). Většinou se nemusí ujít ani těch 10m uvedených ve zkušeb. řádu (samozřejmě tady velmi záleží na rozhodčím). U nás to bylo na zkoušce tak cca 4m max. Přenášeli tam ve dvojici i Ridbecka, který byl opravdu hodně přerostlý a obrovský (spíš taková doga....) a naprosto v pohodě.
Tam jde jen o to, aby pes neprojevil agresivitu. Navíc má pes v době přenášení nasazen košík. Nesmí se ani cukat a "trojčit" (i když třeba z radosti, že se mu ten človíček co ho zrovna nese fakt líbí a chtěl by mu olíznout nos...apod. - vše by mohlo být už penalizováno sražením bodů). Pokud rozhodčí vidí, že pes je v klidu a je to "kvicht", stačí mu opravdu míň "metrů než je uvedeno v ZOP řádu".
Přísnost a posuzování je samozřejmě vždy na rozhodčím. My jsme měli absolutně skvělého rozhodčího, který se nám snažil neznechutit případné další zkoušky, spíše naopak - byl velmi milý i když to neznamená, že by psům a psovodům dal vše jen tak zadarmo a pro radost.

19.7.2005 14:02

anuska napsal(a):
V kolika letech se dělá zkouška výcviku psa? A co pes musí umět?? Nevíte? Poraďte :-))
Díky :-)

Zkouška ZOP je dle Kynologické jednoty ČR, obdobnou zkouškou je dle Národního zkušebního řádu Zkouška základní ovladatelnosti (ZZO). Další a "základní" zlouškou je BH (zkouška doprovodného psa) podle Zkušebního řádu Českého klubu německého ovčáka. Je z nich nejtěžší, pes musí pracovat přesně, chodí se dle předem naučeného schématu, velký důraz je dán na přesnost.


Kritéria pro zkoušku ZZO

1. Stáří psa nejméně 10 měsíců.

2. Účast na zkoušce nepodmiňuje splnění jiného druhu nebo stupně zkoušky.

3. Povelovou techniku uvádí zkušební řád u každého cviku zkratkou Z = povel zvukový, P = povel posunkový. Psovod může použít jeden povel nebo oba současně. Použití oslovení psa jménem je vždy možné před zvukovým povelem.

Článek 76. Náplň zkoušky ZZO, dosažitelné body

1. P o s l u š n o s t:

a) přivolání psa (libovolný ze dvou způsobů) ZP 10

b) ovladatelnost psa na vodítku ZP 10

c) sedni - lehni (na vodítku u nohy) ZP 10

d) za pochodu odložení vleže ZP 10

e) aport volný (předmět psovoda) ZP 10

f) odložení psa (15 kroků) ZP 10 60 (42)

2. S p e c i á l n í c v i k y

a) přivolání psa za ztížených podmínek ZP

b) chování psa ve skupině osob ZP

c) chování psa krátkodobě přivázaného

a ponechaného o samotě ZP

Článek 77. Připomínky k provádění zkoušky ZZO

1. Pokud se v tomto článku jinak neuvádí, platí pro provádění cviků pokyny z druhé části zkušebního řádu „Metodika a provádění cviků“.

2. Přivoláním psa libovolným způsobem se rozumí způsob přivolání psa, který v obou způsobech popisuje druhá část tohoto ZŘ.

3. Ovladatelnost psa na vodítku se provádí za chůze s obratem vlevo, vpravo bok a čelem vzad.Předepsaný pohyb psa na vodítku u nohy se přezkouší i za poklusu na rovném úseku dlouhém 10 kroků. Provede se přezkoušení ovladatelnosti psa na místě -obraty vlevo, vpravo bok a čelem vzad.

4. Cvik „Sedni – lehni“ se provádí na vodítku u nohy. Psovod je v základním postoji a pes sedí u jeho levé nohy. Na pokyn rozhodčího psovod psa položí a po třech

sekundách na povel rozhodčího psa posadí.

5. Odložení za pochodu vleže se provede po 10 - 15 krocích na povel rozhodčího. Psovod se psem na vodítku za pochodu posunkovým a slovním povelem psa i s vodítkem položí a aniž by měnil rytmus a způsob chůze pokračuje dále ještě 10 kroků. Na povel rozhodčího se otočí a vrací se ke psu. Přistoupí k jeho pravé straně, zastaví se a zvedne vodítko. Na další pokyn rozhodčího psa posadí.

6. Ke cviku „Aport volný“ může použít psovod libovolný předmět. Předmět musí být odhozen do vzdálenosti minimálně 10 kroků. Při odhazování předmětu může být pes držen za obojek. Pes musí donést předmět do vzdálenosti minimálně 2 kroky od psovoda.

7. Při cviku „Odložení psa“ se dostaví psovod se psem na určené místo. Zde zaujme základní postoj, pes sedí u levé nohy. Na pokyn rozhodčího uvolní psa z vodítka a posunkovým a slovním povelem psa položí. Dalším povelem ponechá psa na místě a odchází do vzdálenosti 15 kroků, kde na povel rozhodčího zastaví, otočí se a setrvá do dalšího pokynu rozhodčího.

8. Cvik „Přivolání psa za ztížených podmínek“ se může provádět na cvičišti nebo přilehlých prostorách. Psovod se psem na volno a s náhubkem jde určeným směrem v úseku dlouhém 50 kroků. Na tomto úseku na psa působí ve vzdálenosti od osy postupu 30 kroků a 20 kroků od výchozího bodu rušivé podněty a to v prvé řadě dva pohybující se psovodi se psy na vodítku. Dalším rušivým podnětem vzdáleným od dvou psovodů 10 kroků budou dvě osoby, které si budou hrát s míčem a to buď si můžou házet nebo kopat ve vzdálenosti od sebe asi 5 kroků. Míč se musí pohybovat větší část doby po zemi. Psovod dá psovi povel „Volno“ do směru, kde jsou dva psovodi se psy a dvě osoby, hrající si s míčem. Pokud pes na jeden z rušivých podnětů zareaguje a rozběhne se daným směrem minimálně 10 kroků, je psovodem na pokyn rozhodčího přivolán. Pokud se pes nechce od psovoda vzdálit, je osobami na sebe upoután (hlasitým hovorem, křikem, pohybem). Způsob přivolání si může psovod zvolit. Cílem cviku je přivolat psa který je zaujat výše popisovanými činnostmi. Pes, který se vzdálí od psovoda, nesmí napadat psy, psovody a osoby, hrající si s míčem.

9. Cvik „Chování psa ve skupině lidí“. Psovod se psem na vodítku přichází ke dvěma stojícím osobám. Zde se zastaví, psa si posadí u levé nohy a začne s nimi rozhovor. Po 30 vteřinách přichází další dvě osoby, které se zastaví tak, aby byl pes uprostřed skupinky a zapojují se do hovoru. Po dalších 30 vteřinách přichází další psovod se psem na vodítku a zastaví se těsně u skupiny. Celá skupina setrvá v rozhovoru ještě 30 vteřin. Zkoušený pes musí celou dobu klidně sedět, nesmí přicházející napadat a nebo projevovat bázeň. Nesmí útočit ani na psovoda se psem.

10. Cvik „Chování psa krátkodobě přivázaného a ponechaného o samotě“ se provádí v prostoru mimo cvičiště, pokud možno v místech, kde je mírný pohyb osob (možno i pomocníků). Psovod se psem na vodítku a náhubkem přichází k rozhodčímu, zde se zastaví, posadí psa a s rozhodčím se pozdraví podáním ruky. Rozhodčí určí psovodovi místo, kde uváže psa na vodítko, maximálně 2m dlouhé. Psovod nechá uvázaného psa s náhubkem a odchází do úkrytu vzdáleného minimálně 20 kroků. Pes může být v jakékoliv poloze. Po 1 minutě od doby, kdy psovod zašel do úkrytu přejde v těsné blízkosti od psa skupinka hlasitě se bavících osob. Po 30 vteřinách přejde v těsné vzdálenosti kolem uvázaného psa pomocník se psem. Při setkání s rozhodčím a i v době, kdy je uvázaný, se pes musí chovat klidně, nemá štěkat a na procházející osoby ani na psa nesmí útočit.

11. Hodnocení provedení cviků části "Poslušnost" se provádí jako u ostatních zkoušek tohoto zkušebního řádu.

12. Hodnocení speciálních cviků:

a) přivolání psa za ztížených podmínek

- okamžitá reakce na povel a rychlé, přímé a radostné přiběhnutí k psovodovi, malé nepřesnosti v ukončení cviku - prospěl výborně

- vyžádání druhého a třetího povelu, pomalý a nepřímý příchod - prospěl

- pes nepřijde ani na třetí povel ke psovodovi - neprospěl.

b) chování psa ve skupině lidí

- pes sedí klidně u nohy psovoda, na přicházející osoby reaguje klidem - prospěl výborně

- pes při příchodu osob projevuje mírný neklid, ale nechá se povelem psovoda uklidnit - prospěl

- pes při příchodu osob projevuje velký neklid, to ať už přílišnou bázlivost nebo agresivitu, k uklidnění je třeba opakovaných povelů, na které pes reaguje nedostatečně - neprospěl.

c) chování psa krátkodobě přivázaného a ponechaného o samotě

- pes se při setkání s rozhodčím chová klidně, po uvázání a vzdálení se psovoda je klidný, neprojevuje bázeň, ani agresivitu, kolem jdoucí osoby a psa klidně sleduje - prospěl výborně

- při setkání s rozhodčím projeví mírný neklid, po uvázání a odchodu psovoda celou dobu štěká, na procházející osoby a psa štěká bez úmyslu je napadnout - prospěl

- při setkání s rozhodčím projevuje agresivitu se snahou napadení, po uvázání silný neklid, procházející osoby a psa napadá - neprospěl.

13. Pro splnění části „Speciálních cviků“ je třeba, aby pes ve dvou cvicích splnil cvik alespoň na „Prospěl“ a v jednom může být hodnocen „Neprospěl“.

ZKOUŠKA DOPROVODNÉHO PSA – BH
Pro zkoušku BH minimální věk psa – 12 měsíců
BH – 1. část – cvičiště (jen zvukové povely)
ovladatelnost na vodítku
ovladatelnost bez vodítka
odložení v sedě
odložení s přivoláním
odložení

K noze – 15 bodů
K noze – 15 bodů
K noze, sedni – 10 bodů
K noze, lehni, Ke mně nebo jméno, K noze – 10 bodů
Lehni, zůstaň, sedni – 10 bodů

1, chůze na vodítku podle schéma

vodítko v levé ruce, povel K noze je pouze při vykročení a změně rytmu chůze, ne při obratech a zastavení, psa chválíme jen v základním postoji a po ukončení cviku


2, průchod skupinou osob na vodítku

obejít skupinu jednou zleva a jednou zprava, po průchodu skupinkou v základním postoji psa odepneme z vodítka

3, průchod skupinou bez vodítka


4, chůze bez vodítka podle schéma

lhostejnost k výstřelům – v průběhu cviku ovladatelnost bez vodítka a při dlouhodobém odložení, střílí se 2x po 5 vteřinách.



5, odložení v sedě

psovod vykročí s neupoutaným psem z výchozího bodu, po 10 – 15ti krocích dá povel sedni, po 30 krocích se zastaví a otočí, na povel rozhodčího se vrací ke psu a zaujme základní postoj vedle psa



6, odložení s přivoláním
psovod vykročí s neupoutaným psem z výchozího bodu, po 10 – 15ti krocích dá povel lehni, po 30 krocích se zastaví a otočí, na povel rozhodčího přivolá psa povelem ke mně nebo jménem, po předsednutí psa následuje povel k noze

7, dlouhodobé odložení

na povel lehni, zůstaň psovod odloží psa a vzdálí se na 30 kroků a zůstává stát zády ke psu

BH – 2. část – dopravní ruch (jen zvukové povely)

1, ovladatelnost a chování psa v pouličním ruchu

chůze na vodítku, lhostejnost k chodcům a ruchu na ulici, cesta je křížena probíhajícím chodcem a předjíždějícím cyklistou na straně psa, cyklista použije zvonek při předjíždění, poté se psovod vrací k rozhodčímu, podá rozhodčímu ruku, pes se musí chovat klidně

2, chování psa za ztížených dopravních podmínek

v místě většího dopravního ruchu (tramvaje, vlaky) provede psovod chůzi na vodítku se dvěma povely – poprvé sedni a podruhé lehni

3, samostatné chování psa v pouličním ruchu

psovod po krátké chůzi uváže psa (k plotu) a odchází na 2 minuty do úkrytu, pes může sedět, ležet nebo stát, kolem psa ve vzdálenosti 5 kroků, bočně, projde pomocník s upoutaným psem, pes nesmí vytrvale štěkat a trhat vodítkem

19.7.2005 14:39

sofa napsal(a):
Zkouška ZOP je dle Kynologické jednoty ČR, obdobnou zkouškou je dle Národního zkušebního řádu Zkouška základní ovladatelnosti (ZZO). Další a "základní" zlouškou je BH (zkouška doprovodného psa) podle Zkušebního řádu Českého klubu německého ovčáka. Je z nich nejtěžší, pes musí pracovat přesně, chodí se dle předem naučeného schématu, velký důraz je dán na přesnost.


Kritéria pro zkoušku ZZO

1. Stáří psa nejméně 10 měsíců.

2. Účast na zkoušce nepodmiňuje splnění jiného druhu nebo stupně zkoušky.

3. Povelovou techniku uvádí zkušební řád u každého cviku zkratkou Z = povel zvukový, P = povel posunkový. Psovod může použít jeden povel nebo oba současně. Použití oslovení psa jménem je vždy možné před zvukovým povelem.

Článek 76. Náplň zkoušky ZZO, dosažitelné body

1. P o s l u š n o s t:

a) přivolání psa (libovolný ze dvou způsobů) ZP 10

b) ovladatelnost psa na vodítku ZP 10

c) sedni - lehni (na vodítku u nohy) ZP 10

d) za pochodu odložení vleže ZP 10

e) aport volný (předmět psovoda) ZP 10

f) odložení psa (15 kroků) ZP 10 60 (42)

2. S p e c i á l n í c v i k y

a) přivolání psa za ztížených podmínek ZP

b) chování psa ve skupině osob ZP

c) chování psa krátkodobě přivázaného

a ponechaného o samotě ZP

Článek 77. Připomínky k provádění zkoušky ZZO

1. Pokud se v tomto článku jinak neuvádí, platí pro provádění cviků pokyny z druhé části zkušebního řádu „Metodika a provádění cviků“.

2. Přivoláním psa libovolným způsobem se rozumí způsob přivolání psa, který v obou způsobech popisuje druhá část tohoto ZŘ.

3. Ovladatelnost psa na vodítku se provádí za chůze s obratem vlevo, vpravo bok a čelem vzad.Předepsaný pohyb psa na vodítku u nohy se přezkouší i za poklusu na rovném úseku dlouhém 10 kroků. Provede se přezkoušení ovladatelnosti psa na místě -obraty vlevo, vpravo bok a čelem vzad.

4. Cvik „Sedni – lehni“ se provádí na vodítku u nohy. Psovod je v základním postoji a pes sedí u jeho levé nohy. Na pokyn rozhodčího psovod psa položí a po třech

sekundách na povel rozhodčího psa posadí.

5. Odložení za pochodu vleže se provede po 10 - 15 krocích na povel rozhodčího. Psovod se psem na vodítku za pochodu posunkovým a slovním povelem psa i s vodítkem položí a aniž by měnil rytmus a způsob chůze pokračuje dále ještě 10 kroků. Na povel rozhodčího se otočí a vrací se ke psu. Přistoupí k jeho pravé straně, zastaví se a zvedne vodítko. Na další pokyn rozhodčího psa posadí.

6. Ke cviku „Aport volný“ může použít psovod libovolný předmět. Předmět musí být odhozen do vzdálenosti minimálně 10 kroků. Při odhazování předmětu může být pes držen za obojek. Pes musí donést předmět do vzdálenosti minimálně 2 kroky od psovoda.

7. Při cviku „Odložení psa“ se dostaví psovod se psem na určené místo. Zde zaujme základní postoj, pes sedí u levé nohy. Na pokyn rozhodčího uvolní psa z vodítka a posunkovým a slovním povelem psa položí. Dalším povelem ponechá psa na místě a odchází do vzdálenosti 15 kroků, kde na povel rozhodčího zastaví, otočí se a setrvá do dalšího pokynu rozhodčího.

8. Cvik „Přivolání psa za ztížených podmínek“ se může provádět na cvičišti nebo přilehlých prostorách. Psovod se psem na volno a s náhubkem jde určeným směrem v úseku dlouhém 50 kroků. Na tomto úseku na psa působí ve vzdálenosti od osy postupu 30 kroků a 20 kroků od výchozího bodu rušivé podněty a to v prvé řadě dva pohybující se psovodi se psy na vodítku. Dalším rušivým podnětem vzdáleným od dvou psovodů 10 kroků budou dvě osoby, které si budou hrát s míčem a to buď si můžou házet nebo kopat ve vzdálenosti od sebe asi 5 kroků. Míč se musí pohybovat větší část doby po zemi. Psovod dá psovi povel „Volno“ do směru, kde jsou dva psovodi se psy a dvě osoby, hrající si s míčem. Pokud pes na jeden z rušivých podnětů zareaguje a rozběhne se daným směrem minimálně 10 kroků, je psovodem na pokyn rozhodčího přivolán. Pokud se pes nechce od psovoda vzdálit, je osobami na sebe upoután (hlasitým hovorem, křikem, pohybem). Způsob přivolání si může psovod zvolit. Cílem cviku je přivolat psa který je zaujat výše popisovanými činnostmi. Pes, který se vzdálí od psovoda, nesmí napadat psy, psovody a osoby, hrající si s míčem.

9. Cvik „Chování psa ve skupině lidí“. Psovod se psem na vodítku přichází ke dvěma stojícím osobám. Zde se zastaví, psa si posadí u levé nohy a začne s nimi rozhovor. Po 30 vteřinách přichází další dvě osoby, které se zastaví tak, aby byl pes uprostřed skupinky a zapojují se do hovoru. Po dalších 30 vteřinách přichází další psovod se psem na vodítku a zastaví se těsně u skupiny. Celá skupina setrvá v rozhovoru ještě 30 vteřin. Zkoušený pes musí celou dobu klidně sedět, nesmí přicházející napadat a nebo projevovat bázeň. Nesmí útočit ani na psovoda se psem.

10. Cvik „Chování psa krátkodobě přivázaného a ponechaného o samotě“ se provádí v prostoru mimo cvičiště, pokud možno v místech, kde je mírný pohyb osob (možno i pomocníků). Psovod se psem na vodítku a náhubkem přichází k rozhodčímu, zde se zastaví, posadí psa a s rozhodčím se pozdraví podáním ruky. Rozhodčí určí psovodovi místo, kde uváže psa na vodítko, maximálně 2m dlouhé. Psovod nechá uvázaného psa s náhubkem a odchází do úkrytu vzdáleného minimálně 20 kroků. Pes může být v jakékoliv poloze. Po 1 minutě od doby, kdy psovod zašel do úkrytu přejde v těsné blízkosti od psa skupinka hlasitě se bavících osob. Po 30 vteřinách přejde v těsné vzdálenosti kolem uvázaného psa pomocník se psem. Při setkání s rozhodčím a i v době, kdy je uvázaný, se pes musí chovat klidně, nemá štěkat a na procházející osoby ani na psa nesmí útočit.

11. Hodnocení provedení cviků části "Poslušnost" se provádí jako u ostatních zkoušek tohoto zkušebního řádu.

12. Hodnocení speciálních cviků:

a) přivolání psa za ztížených podmínek

- okamžitá reakce na povel a rychlé, přímé a radostné přiběhnutí k psovodovi, malé nepřesnosti v ukončení cviku - prospěl výborně

- vyžádání druhého a třetího povelu, pomalý a nepřímý příchod - prospěl

- pes nepřijde ani na třetí povel ke psovodovi - neprospěl.

b) chování psa ve skupině lidí

- pes sedí klidně u nohy psovoda, na přicházející osoby reaguje klidem - prospěl výborně

- pes při příchodu osob projevuje mírný neklid, ale nechá se povelem psovoda uklidnit - prospěl

- pes při příchodu osob projevuje velký neklid, to ať už přílišnou bázlivost nebo agresivitu, k uklidnění je třeba opakovaných povelů, na které pes reaguje nedostatečně - neprospěl.

c) chování psa krátkodobě přivázaného a ponechaného o samotě

- pes se při setkání s rozhodčím chová klidně, po uvázání a vzdálení se psovoda je klidný, neprojevuje bázeň, ani agresivitu, kolem jdoucí osoby a psa klidně sleduje - prospěl výborně

- při setkání s rozhodčím projeví mírný neklid, po uvázání a odchodu psovoda celou dobu štěká, na procházející osoby a psa štěká bez úmyslu je napadnout - prospěl

- při setkání s rozhodčím projevuje agresivitu se snahou napadení, po uvázání silný neklid, procházející osoby a psa napadá - neprospěl.

13. Pro splnění části „Speciálních cviků“ je třeba, aby pes ve dvou cvicích splnil cvik alespoň na „Prospěl“ a v jednom může být hodnocen „Neprospěl“.

ZKOUŠKA DOPROVODNÉHO PSA – BH
Pro zkoušku BH minimální věk psa – 12 měsíců
BH – 1. část – cvičiště (jen zvukové povely)
ovladatelnost na vodítku
ovladatelnost bez vodítka
odložení v sedě
odložení s přivoláním
odložení

K noze – 15 bodů
K noze – 15 bodů
K noze, sedni – 10 bodů
K noze, lehni, Ke mně nebo jméno, K noze – 10 bodů
Lehni, zůstaň, sedni – 10 bodů

1, chůze na vodítku podle schéma

vodítko v levé ruce, povel K noze je pouze při vykročení a změně rytmu chůze, ne při obratech a zastavení, psa chválíme jen v základním postoji a po ukončení cviku


2, průchod skupinou osob na vodítku

obejít skupinu jednou zleva a jednou zprava, po průchodu skupinkou v základním postoji psa odepneme z vodítka

3, průchod skupinou bez vodítka


4, chůze bez vodítka podle schéma

lhostejnost k výstřelům – v průběhu cviku ovladatelnost bez vodítka a při dlouhodobém odložení, střílí se 2x po 5 vteřinách.



5, odložení v sedě

psovod vykročí s neupoutaným psem z výchozího bodu, po 10 – 15ti krocích dá povel sedni, po 30 krocích se zastaví a otočí, na povel rozhodčího se vrací ke psu a zaujme základní postoj vedle psa



6, odložení s přivoláním
psovod vykročí s neupoutaným psem z výchozího bodu, po 10 – 15ti krocích dá povel lehni, po 30 krocích se zastaví a otočí, na povel rozhodčího přivolá psa povelem ke mně nebo jménem, po předsednutí psa následuje povel k noze

7, dlouhodobé odložení

na povel lehni, zůstaň psovod odloží psa a vzdálí se na 30 kroků a zůstává stát zády ke psu

BH – 2. část – dopravní ruch (jen zvukové povely)

1, ovladatelnost a chování psa v pouličním ruchu

chůze na vodítku, lhostejnost k chodcům a ruchu na ulici, cesta je křížena probíhajícím chodcem a předjíždějícím cyklistou na straně psa, cyklista použije zvonek při předjíždění, poté se psovod vrací k rozhodčímu, podá rozhodčímu ruku, pes se musí chovat klidně

2, chování psa za ztížených dopravních podmínek

v místě většího dopravního ruchu (tramvaje, vlaky) provede psovod chůzi na vodítku se dvěma povely – poprvé sedni a podruhé lehni

3, samostatné chování psa v pouličním ruchu

psovod po krátké chůzi uváže psa (k plotu) a odchází na 2 minuty do úkrytu, pes může sedět, ležet nebo stát, kolem psa ve vzdálenosti 5 kroků, bočně, projde pomocník s upoutaným psem, pes nesmí vytrvale štěkat a trhat vodítkem

takže pejsek bez PP nemůže zkládat vyšší stupně zkoušek?? To mě teda moc mrzí, protože kdyby se nakonec ukázalo, že je Píďa šikovnej a chtěli bychom to zkusit dál, tak máme asi pěknýho smolíka, pač Píďas je bez rodokmenu. No, je teda ale pěkně blbý.....to mě mooooc mrzí :-(

19.7.2005 16:48

kalliope napsal(a):
takže pejsek bez PP nemůže zkládat vyšší stupně zkoušek?? To mě teda moc mrzí, protože kdyby se nakonec ukázalo, že je Píďa šikovnej a chtěli bychom to zkusit dál, tak máme asi pěknýho smolíka, pač Píďas je bez rodokmenu. No, je teda ale pěkně blbý.....to mě mooooc mrzí :-(

Ale muze, pokud to zakaze KK, je to jejich problem...

Ale od letosniho ledna smi delat psi bez PP i zkousku ZVV3, ktera je podle naseho Nerodniho Zkusebniho Radu (NZR) nejvyssi...

Psi bez PP nesmi delat IPO a ScH, ale osobne mi prijde narodak stejne zivejsi. Pokud chces psa pro praxi, muzes delat i TART, tam uz se na PP nekouka vubec, jde jen o povahu psa.

Ale vetsina cvicaku dela podle NZR. Tam je poradi zkousek: ZZO - ZM - ZVV1-3 + specialky obranare a stopare. A od ledna smi i na nejvyssi stupen zkousek i psi bez PP...

20.7.2005 00:24

sofa napsal(a):
Zkouška ZOP je dle Kynologické jednoty ČR, obdobnou zkouškou je dle Národního zkušebního řádu Zkouška základní ovladatelnosti (ZZO). Další a "základní" zlouškou je BH (zkouška doprovodného psa) podle Zkušebního řádu Českého klubu německého ovčáka. Je z nich nejtěžší, pes musí pracovat přesně, chodí se dle předem naučeného schématu, velký důraz je dán na přesnost.


Kritéria pro zkoušku ZZO

1. Stáří psa nejméně 10 měsíců.

2. Účast na zkoušce nepodmiňuje splnění jiného druhu nebo stupně zkoušky.

3. Povelovou techniku uvádí zkušební řád u každého cviku zkratkou Z = povel zvukový, P = povel posunkový. Psovod může použít jeden povel nebo oba současně. Použití oslovení psa jménem je vždy možné před zvukovým povelem.

Článek 76. Náplň zkoušky ZZO, dosažitelné body

1. P o s l u š n o s t:

a) přivolání psa (libovolný ze dvou způsobů) ZP 10

b) ovladatelnost psa na vodítku ZP 10

c) sedni - lehni (na vodítku u nohy) ZP 10

d) za pochodu odložení vleže ZP 10

e) aport volný (předmět psovoda) ZP 10

f) odložení psa (15 kroků) ZP 10 60 (42)

2. S p e c i á l n í c v i k y

a) přivolání psa za ztížených podmínek ZP

b) chování psa ve skupině osob ZP

c) chování psa krátkodobě přivázaného

a ponechaného o samotě ZP

Článek 77. Připomínky k provádění zkoušky ZZO

1. Pokud se v tomto článku jinak neuvádí, platí pro provádění cviků pokyny z druhé části zkušebního řádu „Metodika a provádění cviků“.

2. Přivoláním psa libovolným způsobem se rozumí způsob přivolání psa, který v obou způsobech popisuje druhá část tohoto ZŘ.

3. Ovladatelnost psa na vodítku se provádí za chůze s obratem vlevo, vpravo bok a čelem vzad.Předepsaný pohyb psa na vodítku u nohy se přezkouší i za poklusu na rovném úseku dlouhém 10 kroků. Provede se přezkoušení ovladatelnosti psa na místě -obraty vlevo, vpravo bok a čelem vzad.

4. Cvik „Sedni – lehni“ se provádí na vodítku u nohy. Psovod je v základním postoji a pes sedí u jeho levé nohy. Na pokyn rozhodčího psovod psa položí a po třech

sekundách na povel rozhodčího psa posadí.

5. Odložení za pochodu vleže se provede po 10 - 15 krocích na povel rozhodčího. Psovod se psem na vodítku za pochodu posunkovým a slovním povelem psa i s vodítkem položí a aniž by měnil rytmus a způsob chůze pokračuje dále ještě 10 kroků. Na povel rozhodčího se otočí a vrací se ke psu. Přistoupí k jeho pravé straně, zastaví se a zvedne vodítko. Na další pokyn rozhodčího psa posadí.

6. Ke cviku „Aport volný“ může použít psovod libovolný předmět. Předmět musí být odhozen do vzdálenosti minimálně 10 kroků. Při odhazování předmětu může být pes držen za obojek. Pes musí donést předmět do vzdálenosti minimálně 2 kroky od psovoda.

7. Při cviku „Odložení psa“ se dostaví psovod se psem na určené místo. Zde zaujme základní postoj, pes sedí u levé nohy. Na pokyn rozhodčího uvolní psa z vodítka a posunkovým a slovním povelem psa položí. Dalším povelem ponechá psa na místě a odchází do vzdálenosti 15 kroků, kde na povel rozhodčího zastaví, otočí se a setrvá do dalšího pokynu rozhodčího.

8. Cvik „Přivolání psa za ztížených podmínek“ se může provádět na cvičišti nebo přilehlých prostorách. Psovod se psem na volno a s náhubkem jde určeným směrem v úseku dlouhém 50 kroků. Na tomto úseku na psa působí ve vzdálenosti od osy postupu 30 kroků a 20 kroků od výchozího bodu rušivé podněty a to v prvé řadě dva pohybující se psovodi se psy na vodítku. Dalším rušivým podnětem vzdáleným od dvou psovodů 10 kroků budou dvě osoby, které si budou hrát s míčem a to buď si můžou házet nebo kopat ve vzdálenosti od sebe asi 5 kroků. Míč se musí pohybovat větší část doby po zemi. Psovod dá psovi povel „Volno“ do směru, kde jsou dva psovodi se psy a dvě osoby, hrající si s míčem. Pokud pes na jeden z rušivých podnětů zareaguje a rozběhne se daným směrem minimálně 10 kroků, je psovodem na pokyn rozhodčího přivolán. Pokud se pes nechce od psovoda vzdálit, je osobami na sebe upoután (hlasitým hovorem, křikem, pohybem). Způsob přivolání si může psovod zvolit. Cílem cviku je přivolat psa který je zaujat výše popisovanými činnostmi. Pes, který se vzdálí od psovoda, nesmí napadat psy, psovody a osoby, hrající si s míčem.

9. Cvik „Chování psa ve skupině lidí“. Psovod se psem na vodítku přichází ke dvěma stojícím osobám. Zde se zastaví, psa si posadí u levé nohy a začne s nimi rozhovor. Po 30 vteřinách přichází další dvě osoby, které se zastaví tak, aby byl pes uprostřed skupinky a zapojují se do hovoru. Po dalších 30 vteřinách přichází další psovod se psem na vodítku a zastaví se těsně u skupiny. Celá skupina setrvá v rozhovoru ještě 30 vteřin. Zkoušený pes musí celou dobu klidně sedět, nesmí přicházející napadat a nebo projevovat bázeň. Nesmí útočit ani na psovoda se psem.

10. Cvik „Chování psa krátkodobě přivázaného a ponechaného o samotě“ se provádí v prostoru mimo cvičiště, pokud možno v místech, kde je mírný pohyb osob (možno i pomocníků). Psovod se psem na vodítku a náhubkem přichází k rozhodčímu, zde se zastaví, posadí psa a s rozhodčím se pozdraví podáním ruky. Rozhodčí určí psovodovi místo, kde uváže psa na vodítko, maximálně 2m dlouhé. Psovod nechá uvázaného psa s náhubkem a odchází do úkrytu vzdáleného minimálně 20 kroků. Pes může být v jakékoliv poloze. Po 1 minutě od doby, kdy psovod zašel do úkrytu přejde v těsné blízkosti od psa skupinka hlasitě se bavících osob. Po 30 vteřinách přejde v těsné vzdálenosti kolem uvázaného psa pomocník se psem. Při setkání s rozhodčím a i v době, kdy je uvázaný, se pes musí chovat klidně, nemá štěkat a na procházející osoby ani na psa nesmí útočit.

11. Hodnocení provedení cviků části "Poslušnost" se provádí jako u ostatních zkoušek tohoto zkušebního řádu.

12. Hodnocení speciálních cviků:

a) přivolání psa za ztížených podmínek

- okamžitá reakce na povel a rychlé, přímé a radostné přiběhnutí k psovodovi, malé nepřesnosti v ukončení cviku - prospěl výborně

- vyžádání druhého a třetího povelu, pomalý a nepřímý příchod - prospěl

- pes nepřijde ani na třetí povel ke psovodovi - neprospěl.

b) chování psa ve skupině lidí

- pes sedí klidně u nohy psovoda, na přicházející osoby reaguje klidem - prospěl výborně

- pes při příchodu osob projevuje mírný neklid, ale nechá se povelem psovoda uklidnit - prospěl

- pes při příchodu osob projevuje velký neklid, to ať už přílišnou bázlivost nebo agresivitu, k uklidnění je třeba opakovaných povelů, na které pes reaguje nedostatečně - neprospěl.

c) chování psa krátkodobě přivázaného a ponechaného o samotě

- pes se při setkání s rozhodčím chová klidně, po uvázání a vzdálení se psovoda je klidný, neprojevuje bázeň, ani agresivitu, kolem jdoucí osoby a psa klidně sleduje - prospěl výborně

- při setkání s rozhodčím projeví mírný neklid, po uvázání a odchodu psovoda celou dobu štěká, na procházející osoby a psa štěká bez úmyslu je napadnout - prospěl

- při setkání s rozhodčím projevuje agresivitu se snahou napadení, po uvázání silný neklid, procházející osoby a psa napadá - neprospěl.

13. Pro splnění části „Speciálních cviků“ je třeba, aby pes ve dvou cvicích splnil cvik alespoň na „Prospěl“ a v jednom může být hodnocen „Neprospěl“.

ZKOUŠKA DOPROVODNÉHO PSA – BH
Pro zkoušku BH minimální věk psa – 12 měsíců
BH – 1. část – cvičiště (jen zvukové povely)
ovladatelnost na vodítku
ovladatelnost bez vodítka
odložení v sedě
odložení s přivoláním
odložení

K noze – 15 bodů
K noze – 15 bodů
K noze, sedni – 10 bodů
K noze, lehni, Ke mně nebo jméno, K noze – 10 bodů
Lehni, zůstaň, sedni – 10 bodů

1, chůze na vodítku podle schéma

vodítko v levé ruce, povel K noze je pouze při vykročení a změně rytmu chůze, ne při obratech a zastavení, psa chválíme jen v základním postoji a po ukončení cviku


2, průchod skupinou osob na vodítku

obejít skupinu jednou zleva a jednou zprava, po průchodu skupinkou v základním postoji psa odepneme z vodítka

3, průchod skupinou bez vodítka


4, chůze bez vodítka podle schéma

lhostejnost k výstřelům – v průběhu cviku ovladatelnost bez vodítka a při dlouhodobém odložení, střílí se 2x po 5 vteřinách.



5, odložení v sedě

psovod vykročí s neupoutaným psem z výchozího bodu, po 10 – 15ti krocích dá povel sedni, po 30 krocích se zastaví a otočí, na povel rozhodčího se vrací ke psu a zaujme základní postoj vedle psa



6, odložení s přivoláním
psovod vykročí s neupoutaným psem z výchozího bodu, po 10 – 15ti krocích dá povel lehni, po 30 krocích se zastaví a otočí, na povel rozhodčího přivolá psa povelem ke mně nebo jménem, po předsednutí psa následuje povel k noze

7, dlouhodobé odložení

na povel lehni, zůstaň psovod odloží psa a vzdálí se na 30 kroků a zůstává stát zády ke psu

BH – 2. část – dopravní ruch (jen zvukové povely)

1, ovladatelnost a chování psa v pouličním ruchu

chůze na vodítku, lhostejnost k chodcům a ruchu na ulici, cesta je křížena probíhajícím chodcem a předjíždějícím cyklistou na straně psa, cyklista použije zvonek při předjíždění, poté se psovod vrací k rozhodčímu, podá rozhodčímu ruku, pes se musí chovat klidně

2, chování psa za ztížených dopravních podmínek

v místě většího dopravního ruchu (tramvaje, vlaky) provede psovod chůzi na vodítku se dvěma povely – poprvé sedni a podruhé lehni

3, samostatné chování psa v pouličním ruchu

psovod po krátké chůzi uváže psa (k plotu) a odchází na 2 minuty do úkrytu, pes může sedět, ležet nebo stát, kolem psa ve vzdálenosti 5 kroků, bočně, projde pomocník s upoutaným psem, pes nesmí vytrvale štěkat a trhat vodítkem

Teda, to je paráda- takhle podrobně rozepsané.
Jen mne trochu zarazilo, že se musí dodržovat i předepsané posunky, to tedy přemýšlím, k čemu je to dobré, s hafulí máme na některé cviky tajné signály, tak budem asi přeučovat.
No nejspíš budeme muset vyrazit na nějaký cvičák. Brňáci, kam chodíte? Není někde výcvik i v neděli?
Když by jsme chtěli nějaké zkoušky absolvovat, tak se musíme stejně i do nějakého klubu přihlásit. Nebo ne?

20.7.2005 07:24

lerry napsal(a):
Teda, to je paráda- takhle podrobně rozepsané.
Jen mne trochu zarazilo, že se musí dodržovat i předepsané posunky, to tedy přemýšlím, k čemu je to dobré, s hafulí máme na některé cviky tajné signály, tak budem asi přeučovat.
No nejspíš budeme muset vyrazit na nějaký cvičák. Brňáci, kam chodíte? Není někde výcvik i v neděli?
Když by jsme chtěli nějaké zkoušky absolvovat, tak se musíme stejně i do nějakého klubu přihlásit. Nebo ne?

Co jsem se ja potkala se zkouskama, tak tam posunky zas tak moc nevyzadovali... Ale na vyssich typech zkousky asi ano, pes by mel reagovat na posunky podle zkusebniho radu...

-----------------

V Brne je cvicaku spousta...

Ja chodim na Rybnicek - pres leto je tam ale vycvikovy den utery.
http://www.sweb.cz/Brno.Rybnicek/

Jinak je docela dobry KK v Kralove Poli, i kdyz tam je dobry, kdyz uz nejaky zkusenosti mas, pry maji k zacatecnikum trosku odstup... Pres vikend jsou tam ale myslim v sobotu, a jak je to pres leto, nevim - mrkni na stranky...
http://kk-krpole.dogomania.cz/index.html

Tyhle dva mam ja nejbliz, zbytek mam daleko a tudiz neznam. Ale je jich tu opravdu hodne...

20.7.2005 09:20

wami napsal(a):
Co jsem se ja potkala se zkouskama, tak tam posunky zas tak moc nevyzadovali... Ale na vyssich typech zkousky asi ano, pes by mel reagovat na posunky podle zkusebniho radu...

-----------------

V Brne je cvicaku spousta...

Ja chodim na Rybnicek - pres leto je tam ale vycvikovy den utery.
http://www.sweb.cz/Brno.Rybnicek/

Jinak je docela dobry KK v Kralove Poli, i kdyz tam je dobry, kdyz uz nejaky zkusenosti mas, pry maji k zacatecnikum trosku odstup... Pres vikend jsou tam ale myslim v sobotu, a jak je to pres leto, nevim - mrkni na stranky...
http://kk-krpole.dogomania.cz/index.html

Tyhle dva mam ja nejbliz, zbytek mam daleko a tudiz neznam. Ale je jich tu opravdu hodne...

jéééé, tak to jste mě potěšili, že tam můžou i pejsové bez PP, i když tak vyoské ambice nemám. Teda možná mám, ale třeba nebude Píďa tak šikovnej jako ostatní pejsci, nebo spíš já budu nemehlo. Pač když jsem to pročítala co tam ten pes musí umět....... teda to se pomalu nenaučim ani já, natož abych to vysvětlila mýmu nechápavci :-) Každopádně, jsem za to ráda.

20.7.2005 10:21

kalliope napsal(a):
jéééé, tak to jste mě potěšili, že tam můžou i pejsové bez PP, i když tak vyoské ambice nemám. Teda možná mám, ale třeba nebude Píďa tak šikovnej jako ostatní pejsci, nebo spíš já budu nemehlo. Pač když jsem to pročítala co tam ten pes musí umět....... teda to se pomalu nenaučim ani já, natož abych to vysvětlila mýmu nechápavci :-) Každopádně, jsem za to ráda.

Lerry já chodím se svojí stafordkou na KK Zetor - tj. pod Velkou Klajdovkou (na okraji Líšně). Tam jsem skládala i zkoušku ZOP a je tam naprosto vynikající instruktorka Olga Edrová . Členem klubu být nemusíš - já taky zatím nejsem. Zkoušky jde skládat i bez toho, jen zaplatíš o nějakou stovku víc jako člen (např. ZOP zkouška mě stála 300,- Kč jako nečlena klubu, členy tuším 200,-Kč). Cvičáků je opravdu v Brně hodně - nejlepší, když si jich pár obejdeš a uvidíš, jak na tebe zapůsobí lidé a prostředí.
Cvičák pod Klajdou je opravdu velikánský s dobrým zázemím, ale je lepší tam dojíždět autem. Ne že by tam nechodili lidé pěšky, ale je to od zastávky MHD ještě kus pěšky. Ale jinak je to tam fakt super.
(O prázdninách teď cvičák nefunguje. Mají tam různé soustředění, tábory, agility apod.).
Jinak se cvičí většinou úterý + čtvrtek, ale jde dohodnout i individuální výcvik apod. (tedy i víkendy).

20.7.2005 11:41

danone napsal(a):
Lerry já chodím se svojí stafordkou na KK Zetor - tj. pod Velkou Klajdovkou (na okraji Líšně). Tam jsem skládala i zkoušku ZOP a je tam naprosto vynikající instruktorka Olga Edrová . Členem klubu být nemusíš - já taky zatím nejsem. Zkoušky jde skládat i bez toho, jen zaplatíš o nějakou stovku víc jako člen (např. ZOP zkouška mě stála 300,- Kč jako nečlena klubu, členy tuším 200,-Kč). Cvičáků je opravdu v Brně hodně - nejlepší, když si jich pár obejdeš a uvidíš, jak na tebe zapůsobí lidé a prostředí.
Cvičák pod Klajdou je opravdu velikánský s dobrým zázemím, ale je lepší tam dojíždět autem. Ne že by tam nechodili lidé pěšky, ale je to od zastávky MHD ještě kus pěšky. Ale jinak je to tam fakt super.
(O prázdninách teď cvičák nefunguje. Mají tam různé soustředění, tábory, agility apod.).
Jinak se cvičí většinou úterý + čtvrtek, ale jde dohodnout i individuální výcvik apod. (tedy i víkendy).

no a jsou někde ty posunky pořádně vysvětlené (tj. nakreslené)? Jednak jsou u některých zkoušek jiné, a některé prostě sama nechápu. No doufám, že mi je na cvičáku vysvětlí..
(Už jenom např. to plesknutí na stehno, tak přece sedni nemůže být stejné jak k noze, ne?)
Někdy mám pocit, že budu blbější než pes
(Taky máme "své" posunky, prostě to, na co pes nejlépe reagoval a co mně první napadlo...)

20.7.2005 12:26

terri napsal(a):
no a jsou někde ty posunky pořádně vysvětlené (tj. nakreslené)? Jednak jsou u některých zkoušek jiné, a některé prostě sama nechápu. No doufám, že mi je na cvičáku vysvětlí..
(Už jenom např. to plesknutí na stehno, tak přece sedni nemůže být stejné jak k noze, ne?)
Někdy mám pocit, že budu blbější než pes
(Taky máme "své" posunky, prostě to, na co pes nejlépe reagoval a co mně první napadlo...)

3. Povelovou techniku uvádí zkušební řád u každého cviku zkratkou Z = povel zvukový, P = povel posunkový. Psovod může použít jeden povel nebo oba současně. Použití oslovení psa jménem je vždy možné před zvukovým povelem.

Terri - plesknutí rukou o nohu používat můžeš a nebo taky nemusíš. Nevím, jak je to u vyšších (tj. složitějších) zkoušek, ale u těch základních vždy plesknutí do nohy doprovázíš slovním povelem tj. sedni, k noze apod. Já jsem původně plesknutí do nohy taky nepoužívala, jen slovní povely, ale už jsem se to taky "naučila". Např. i povel lehni provádím s posunkem, ale samozřejmě fena reaguje na povely i bez pleskanců do nohy..
Mám kamaráda a ten na velkou vzdálenost jen posunkem ruky položí svého psa apod. - ale on se zabývá vrcholovým výcvikem psů, takže tam už je opravdu nutné posunky provádět dle řádu.
V podstatě je ale povel "sedni" a "k noze" úplně stejný. Tj. u nás na cvičáku můžeme říkat "k noze" i když chceme, aby si pes "sedl". Pokud chci aby vstal a u nohy stál - tak použiji povel "vstáááň" (přesně takhle prodlouženě to říkáme) a pes je u nohy a stojí, dokud povel nezruším nějakým dalším povelem.

20.7.2005 12:57

danone napsal(a):
3. Povelovou techniku uvádí zkušební řád u každého cviku zkratkou Z = povel zvukový, P = povel posunkový. Psovod může použít jeden povel nebo oba současně. Použití oslovení psa jménem je vždy možné před zvukovým povelem.

Terri - plesknutí rukou o nohu používat můžeš a nebo taky nemusíš. Nevím, jak je to u vyšších (tj. složitějších) zkoušek, ale u těch základních vždy plesknutí do nohy doprovázíš slovním povelem tj. sedni, k noze apod. Já jsem původně plesknutí do nohy taky nepoužívala, jen slovní povely, ale už jsem se to taky "naučila". Např. i povel lehni provádím s posunkem, ale samozřejmě fena reaguje na povely i bez pleskanců do nohy..
Mám kamaráda a ten na velkou vzdálenost jen posunkem ruky položí svého psa apod. - ale on se zabývá vrcholovým výcvikem psů, takže tam už je opravdu nutné posunky provádět dle řádu.
V podstatě je ale povel "sedni" a "k noze" úplně stejný. Tj. u nás na cvičáku můžeme říkat "k noze" i když chceme, aby si pes "sedl". Pokud chci aby vstal a u nohy stál - tak použiji povel "vstáááň" (přesně takhle prodlouženě to říkáme) a pes je u nohy a stojí, dokud povel nezruším nějakým dalším povelem.

teda danone, já myslela, že když pes leží a já mu řeknu vstaň, tak se prostě postaví, ale on se musí přiřadit i k noze??? Takže to skutečně vypadá, že nakonec budu blbější jak ten pes, jak už to tu kdosi řekl. Taky jsem hledala na netu ty posunkový povely, ale ať jsem dotaz zadal jakkoli, nikdy mi nic nevylezlo. Chtěla jsem to, když jsem začala pejska učit, tak abych věděla jak se co ukazuje. No jelikož jsem to nikde nenašla, ta jsem si vymyslela vlastní, a koukám, že asi budeme potom na cvičáku přeučovat. No to jsem to zas vyvedla

20.7.2005 13:18

kalliope napsal(a):
teda danone, já myslela, že když pes leží a já mu řeknu vstaň, tak se prostě postaví, ale on se musí přiřadit i k noze??? Takže to skutečně vypadá, že nakonec budu blbější jak ten pes, jak už to tu kdosi řekl. Taky jsem hledala na netu ty posunkový povely, ale ať jsem dotaz zadal jakkoli, nikdy mi nic nevylezlo. Chtěla jsem to, když jsem začala pejska učit, tak abych věděla jak se co ukazuje. No jelikož jsem to nikde nenašla, ta jsem si vymyslela vlastní, a koukám, že asi budeme potom na cvičáku přeučovat. No to jsem to zas vyvedla

Kalliope, asi jsem to napsala pro změnu blbě já - myslela jsem že když pes sedí u nohy (použiji povel buď "k noze", nebo "sedni" ať už s plesknutím nebo bez něj), a chci aby vstal, dám povel "vstaň," = pes postaví a má stát u nohy.
Nemyslela jsem to tak, že pes leží libovolně někde v prostoru, já dám povel vstaň a pes se mi musí přiřadit k noze.

Ale jinak máš pravdu v tom, že pokud nechodíš na cvičák, samozřejmě si vytvoříš svoje vlastní posunky a povely apod. a pak najednou zjistíš, že všechno děláš jinak než to má být. O nic nejde, pokud nechceš právě na nějaké ty zkoušky apod. (především na vyšší typy zkoušek), protože tam fakt už povely i posunky vyžadují přesně dle řádu a přeučovat psa už něco naučeného je asi hodně těžké.
Ale rozhodně něco do sebe cvičáky mají i když neplánuješ nějakou závratnou kariéru svého psa.... Já jsem se tam naučila všechny povely provádět tak, jak se mají a především i to, že pes musí poslechnout už na první povel (tj. nesmíš povel opakovat 10x za sebou....) apod. Tohle např. dělá hodně lidí - dají povel "ke mě" - pes nejde, tak ho zopakují 10x za sebou (někdy už u toho hystericky řvou) a pes je má stejně na háku.

20.7.2005 13:57

danone napsal(a):
Kalliope, asi jsem to napsala pro změnu blbě já - myslela jsem že když pes sedí u nohy (použiji povel buď "k noze", nebo "sedni" ať už s plesknutím nebo bez něj), a chci aby vstal, dám povel "vstaň," = pes postaví a má stát u nohy.
Nemyslela jsem to tak, že pes leží libovolně někde v prostoru, já dám povel vstaň a pes se mi musí přiřadit k noze.

Ale jinak máš pravdu v tom, že pokud nechodíš na cvičák, samozřejmě si vytvoříš svoje vlastní posunky a povely apod. a pak najednou zjistíš, že všechno děláš jinak než to má být. O nic nejde, pokud nechceš právě na nějaké ty zkoušky apod. (především na vyšší typy zkoušek), protože tam fakt už povely i posunky vyžadují přesně dle řádu a přeučovat psa už něco naučeného je asi hodně těžké.
Ale rozhodně něco do sebe cvičáky mají i když neplánuješ nějakou závratnou kariéru svého psa.... Já jsem se tam naučila všechny povely provádět tak, jak se mají a především i to, že pes musí poslechnout už na první povel (tj. nesmíš povel opakovat 10x za sebou....) apod. Tohle např. dělá hodně lidí - dají povel "ke mě" - pes nejde, tak ho zopakují 10x za sebou (někdy už u toho hystericky řvou) a pes je má stejně na háku.

...hmm, tak to jsem spíš popletla já, danone. Víš, já už mám v hlavě jakýsi guláš. Ani pomalu nevím čí jsem. Teď už v poslední době radši žádný posunkový povely nedávám,jen slovní. Když mě kámoška říkala, že u lehni se to takhle neukazuje, tak jsem toho asi před dvěma měsíci nechala a pro jistotu nic neukazuju, jenom říkám. Počkáme na cvičák, tam by mi to měli všechno snad ukázat. Už se tam docela těším, ale abychom tam nebyli s Píďou za "zabržděnce", myslím, že kdybych nebyla tolik zabržděná já, tak ten pes toho umí daleko víc, ale holt kždý je jiný, někdo rychlejší a někdo o něco pomalejší.......no tak dobře o něco víc, přiznávám....

20.7.2005 13:59

kalliope napsal(a):
...hmm, tak to jsem spíš popletla já, danone. Víš, já už mám v hlavě jakýsi guláš. Ani pomalu nevím čí jsem. Teď už v poslední době radši žádný posunkový povely nedávám,jen slovní. Když mě kámoška říkala, že u lehni se to takhle neukazuje, tak jsem toho asi před dvěma měsíci nechala a pro jistotu nic neukazuju, jenom říkám. Počkáme na cvičák, tam by mi to měli všechno snad ukázat. Už se tam docela těším, ale abychom tam nebyli s Píďou za "zabržděnce", myslím, že kdybych nebyla tolik zabržděná já, tak ten pes toho umí daleko víc, ale holt kždý je jiný, někdo rychlejší a někdo o něco pomalejší.......no tak dobře o něco víc, přiznávám....

Jo ještě jsem se chtěla zeptat, jak vypadá odložení za chůze? To jako jdu, jdu, jdu, najednou řeknu psovi lehni aniž bych se zastavila a jdu dál a pes musí ležet, nebo se prostě zastavím, řeknu lehni a zůstaň (nebo tak něco) a poodejdu dál, nebo je to úplně jinak?

20.7.2005 14:27

kalliope napsal(a):
Jo ještě jsem se chtěla zeptat, jak vypadá odložení za chůze? To jako jdu, jdu, jdu, najednou řeknu psovi lehni aniž bych se zastavila a jdu dál a pes musí ležet, nebo se prostě zastavím, řeknu lehni a zůstaň (nebo tak něco) a poodejdu dál, nebo je to úplně jinak?

Odložení za chůze jsme dělali jen jednou (teprve budeme nacvičovat), takže snad to nepletu, ale je to ten první případ - tj. jdeš a dáš psovi povel lehni a bez zastavení pokračuješ dál a pes musí zůstat na místě ležet.
Poprvé jsme to nacvičovali s krátkým zastavením - tj. šli jsme, dali povel lehni-krátce se zastavili a pokračovali dál a pes zůstal ležet.
Ale protože jsme se intenzivně připravovali na ZOP zkoušky, tak jsme to dál už nenacvičovali, abychom psu na poslední chvíli nemotali hlavu novými povely. Tj. soustředili jsme se spíše na to, co bylo potřeba na ZOP zkoušce.
A neboj - na cvičáku ti fakt přesně řeknou vše co potřebuješ vědět a poradí se vším.
Každý jednou musí nějak začít a takových lidiček jako ty tam bude určitě víc.

Ono je to stejně tak, že některý pán je na cvičáku měsíc a během toho měsíce je vidět obrovský pokrok jaký dělá se svým psem a pak jsou tam páníkové, kteří tam pravidelně chodí půl roku a nic moc....prostě jim to nejde a nejde ... a pes z nich má srandu. Ale jde taky o to - cvičit i v reálu - tj. nikoli jen na cvičáku, ale i v běžném životě a provozu....protože jen tak se pes naučí opravdu poslouchat. Někteří psi jsou totiž na cvičáku přímo vzorní, ale venku absolutně neposlouchají, protože páníci s nimi prostě necvičí.

20.7.2005 14:45

terri napsal(a):
no a jsou někde ty posunky pořádně vysvětlené (tj. nakreslené)? Jednak jsou u některých zkoušek jiné, a některé prostě sama nechápu. No doufám, že mi je na cvičáku vysvětlí..
(Už jenom např. to plesknutí na stehno, tak přece sedni nemůže být stejné jak k noze, ne?)
Někdy mám pocit, že budu blbější než pes
(Taky máme "své" posunky, prostě to, na co pes nejlépe reagoval a co mně první napadlo...)

Pro vsechny - na netu jsou nejlepe posunky vysvetleny na

http://www.cz-pes.cz/zkusebni-rad-nzr.php

- kouknete na posledni modry odkaz v horni casti stranek: "Obrazova priloha", je to tam schematicky nakresleno...

Jinak stoji za procteni taky www.vycvikpsa.cz - je to sice pro sluzebni vycvik psu, ale clanky jsou napsany jednak ctive, druhak zejmena clanky o poslusnosti jsou spickove a nemaji chybu, vyuzije je kazdy pan at spolecenskeho nebo pracovniho psa...

Ke konkretnim dotazum - u nizsich typu zkousek nejsou posunky primo vyzadovany, ale spojite-li zvukovy povel s posunkem, pusobi to lepe. U nekterych vyssich typu zkousek uz musi pes reagovat treba jen na posunky...

Samozrejme, zepokud si psa cvicite sami pro sebe, tak vam muze slapat perfektne, ale zkousky se pak nepodari (pripad i muj a meho starsiho psa). Na cvicaku vam pomuzou, i kdyz je lepe, byt pripraven aspon teoreticky... ;o) Jako jednu z nejlepsich knih s povelovou technikou mam dodnes pana Hartla "Vycvik sluzebniho psa", i kdyz nektere teorie jsou uz prekonane, nacvik jednotlivych cviku je tam dobre popsan. Existuje i spousta novych publikaci, ale to stoji za to projit si knihkupectvi... :oP

20.7.2005 15:02

anuska napsal(a):
V kolika letech se dělá zkouška výcviku psa? A co pes musí umět?? Nevíte? Poraďte :-))
Díky :-)

Ahoj, sice je pěkný mít napsaný všechny kritéria, ale jak se máš chovat ty, to je už zase jiný. Takže doporučuju jít na cvičák. Taky to chce skontrolovat psa, jestli chodí dobře a tak, od někoho kdo to má v oku. TAkže hurá na cvičák.
P.S. Myslím, že taky musíš být členem nějaké kynologické organizace

20.7.2005 15:51

reviest napsal(a):
Ahoj, sice je pěkný mít napsaný všechny kritéria, ale jak se máš chovat ty, to je už zase jiný. Takže doporučuju jít na cvičák. Taky to chce skontrolovat psa, jestli chodí dobře a tak, od někoho kdo to má v oku. TAkže hurá na cvičák.
P.S. Myslím, že taky musíš být členem nějaké kynologické organizace

wami, díky moc za ten odkaz na posunkový povely. To je to co jsem přesně hledala (asi týden) a nenašla, jo holt kdo umí, ten umí a kdo neumí ten čumí. Takže konečně vím, jak se co ukazuje. A strašně už se těšííííííííím až to budeme s Píďákem nacvičovat. Cha, ze mě se nakonec stane "kynolog", však vy ještě uvidíte !!!!! Dík

20.7.2005 18:15

wami napsal(a):
Pro vsechny - na netu jsou nejlepe posunky vysvetleny na

http://www.cz-pes.cz/zkusebni-rad-nzr.php

- kouknete na posledni modry odkaz v horni casti stranek: "Obrazova priloha", je to tam schematicky nakresleno...

Jinak stoji za procteni taky www.vycvikpsa.cz - je to sice pro sluzebni vycvik psu, ale clanky jsou napsany jednak ctive, druhak zejmena clanky o poslusnosti jsou spickove a nemaji chybu, vyuzije je kazdy pan at spolecenskeho nebo pracovniho psa...

Ke konkretnim dotazum - u nizsich typu zkousek nejsou posunky primo vyzadovany, ale spojite-li zvukovy povel s posunkem, pusobi to lepe. U nekterych vyssich typu zkousek uz musi pes reagovat treba jen na posunky...

Samozrejme, zepokud si psa cvicite sami pro sebe, tak vam muze slapat perfektne, ale zkousky se pak nepodari (pripad i muj a meho starsiho psa). Na cvicaku vam pomuzou, i kdyz je lepe, byt pripraven aspon teoreticky... ;o) Jako jednu z nejlepsich knih s povelovou technikou mam dodnes pana Hartla "Vycvik sluzebniho psa", i kdyz nektere teorie jsou uz prekonane, nacvik jednotlivych cviku je tam dobre popsan. Existuje i spousta novych publikaci, ale to stoji za to projit si knihkupectvi... :oP

Začala jsem chodit s teriérem na cvičák až v roce a půl, pes je u rodičů, takže vlastně kontakt jen jednou týdně. (I když mi to nedá a jezdím tam častěji, jak rodiče říkají, snad ne kvůli psovi... )
Udělali jsme pokroky, kdybych ho měla v péči pořád, tak máme základní zkoušky v kapse. Protože umí takřka všechno, ale některé by to chtělo zpřesnit.
Moc nás to oba baví...
A tak teď, když si za cca 14 dní jedu pro své štěně, moc bych chtěla "pracovat". A to i na vyšší zkoušky.
Ale mám docela strach, abych ho to nenaučila špatně. Např. "lehni" jsme dělali, když jsem ukázala prstem dolů. Teriér dokonce víc poslouchá na posunky než na hlas . Umíme dlouhodobé odložení a také si lehne i na 50 metrů. Ale ten posunek jsem v tom případě zvolila dost blbě
Tak teď sbírám zkušenosti a už se moc moc moc těším na cvičák...

21.7.2005 10:13

kalliope napsal(a):
wami, díky moc za ten odkaz na posunkový povely. To je to co jsem přesně hledala (asi týden) a nenašla, jo holt kdo umí, ten umí a kdo neumí ten čumí. Takže konečně vím, jak se co ukazuje. A strašně už se těšííííííííím až to budeme s Píďákem nacvičovat. Cha, ze mě se nakonec stane "kynolog", však vy ještě uvidíte !!!!! Dík

Rada jsem pomohla...

Ono se rika, ze nejhorsi na kynologii je, ze nejvic pokazis prvniho psa - ale pak taky zjistis, ze byl nejlepsi...

21.7.2005 10:50

wami napsal(a):
Rada jsem pomohla...

Ono se rika, ze nejhorsi na kynologii je, ze nejvic pokazis prvniho psa - ale pak taky zjistis, ze byl nejlepsi...

ha, něco na tom bude. To víš, každej není dokonalej a v podstatě každý člověk jednou začínal, ne? Každopádně, pokaždý zkoumám jestli jsem to neudělal špatně a jesti se to radši nemá dělat tak nebo onak, pak nakouknu do nějaký chytrý knížky, de radí to co dělám já, ale přitom se mi zdá že na mýho psa to nějak zvlášť nepůsobí, tak to zkusím jnou metodou, pak mám pochybnosti jestli to není náhodou ještě horší. No prostě už se těšim na ten cvičák, snad mi to v tý hlavě trochu srovnaj, no......jestli to vůbec půjde . Tak jo, dík a měj se, papapáááá

Uživatel s deaktivovaným účtem

21.7.2005 11:26
Uživatel s deaktivovaným účtem

anuska napsal(a):
V kolika letech se dělá zkouška výcviku psa? A co pes musí umět?? Nevíte? Poraďte :-))
Díky :-)

jé, koukam že tu někdo zaved supr forum, zrovna jsem o těch posunkách taky přemýšlela (vůbec je totiž nepoužívam).
Ale "pro nás pro blbý", jak pes pozná, kdy má na povel "k noze" = plácnutí do stehna, přijít k noze a kdy se má jen posadit tam kde je? Nebo se povel sedni provádí pouze u nohy? Já jsem asi blbější než ten pes.

21.7.2005 11:40

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
jé, koukam že tu někdo zaved supr forum, zrovna jsem o těch posunkách taky přemýšlela (vůbec je totiž nepoužívam).
Ale "pro nás pro blbý", jak pes pozná, kdy má na povel "k noze" = plácnutí do stehna, přijít k noze a kdy se má jen posadit tam kde je? Nebo se povel sedni provádí pouze u nohy? Já jsem asi blbější než ten pes.

chingis já myslím (a snad se nepletu? když tak mě někdo opravte), že povel sedni a k noze - tj. plácnutí se do levého stehna je to samé. Např. dám povel své feně "ke mě" - přiběhne a předsedne přede mě. Pak dám povel plácnutím "k noze" a fena mě obejde po mé pravé ruce a sedne mi k levé noze.
Takže pokud to já dobře chápu - na plácnutí (pokud pes zvládá povely beze slov) by se pes měl posadit k tvé levé noze.
Určitě se dá posunkem posadit i na dálku (stejně jako lehni, plazit se apod.), ale to budou asi už jiné posunky, než plácanec do stehna... Já jsem taky teprve začátečník (jak jsem už psala výše, máme za sebou teprve ZOP zkoušku, takže se sama ještě učím.).

21.7.2005 11:42

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
jé, koukam že tu někdo zaved supr forum, zrovna jsem o těch posunkách taky přemýšlela (vůbec je totiž nepoužívam).
Ale "pro nás pro blbý", jak pes pozná, kdy má na povel "k noze" = plácnutí do stehna, přijít k noze a kdy se má jen posadit tam kde je? Nebo se povel sedni provádí pouze u nohy? Já jsem asi blbější než ten pes.

chingis, to je sranda co? Taky si občas říkám, že jsem blbější jak ten pes. Měli jste mě včera vidět, no já myslela že to nerozchodim. V ruce papíry s posunkovými povely a teď to zkoušim na Píďana, no ani jsem nestačila doříct lehni a už ležel, nemluvě o tom, že jsem ani nestačila udělat povel rukou. Prostě boží. Tak jsem ty papíry zase uklidila a lovila to radši v hlavě. No prostě expert. Nevim co si o mě musel ten pes myslet, asi že jsem se pomátla.

Jinak je docela dobrý jak tady z jednoho problému uděláme dvaceti stránkovou diskusi, strejna vždycky říká, že moje problémy a Klausův plat k tomu by mu ke štěstí stačily. No co, lehni sedni, k noze, to je přece důležitý ne??

21.7.2005 11:43

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
jé, koukam že tu někdo zaved supr forum, zrovna jsem o těch posunkách taky přemýšlela (vůbec je totiž nepoužívam).
Ale "pro nás pro blbý", jak pes pozná, kdy má na povel "k noze" = plácnutí do stehna, přijít k noze a kdy se má jen posadit tam kde je? Nebo se povel sedni provádí pouze u nohy? Já jsem asi blbější než ten pes.

pro oba pripady pouzivas jiny povel...

"K noze" + placnuti do stehna = pes prijde za chuze k tvoji noze a pujde ti u nohy, pripadne po povelu "k noze" delas obrat nebo se zastavis (kdyz se zastavis, pes si sedne u tve leve nohy) + obraty na miste (pes opet musi skoncit v poloze vsede u tve leve nohy).

"Sedni" se pouziva v serii povelu sedni-lehni-vstan, ktere se delaji bud u nohy psovoda (pak je pro psa "sedni" totez, co "k noze"), nebo je pes pred psovodem, pak se vyuziva posunku jinych. Pro "sedni" pred psovodem je zvednuti paze pred sebe se zdvizenou dlani (tzv. "hajlovani" ).

Doporucuju procist vyse uvedene stranky na cz-pes.cz, tam je NZR popsany i s povelovou technikou, nebo si povelovou techniku vyhledat na www.vycvikpsa.cz ...

21.7.2005 11:44

kalliope napsal(a):
chingis, to je sranda co? Taky si občas říkám, že jsem blbější jak ten pes. Měli jste mě včera vidět, no já myslela že to nerozchodim. V ruce papíry s posunkovými povely a teď to zkoušim na Píďana, no ani jsem nestačila doříct lehni a už ležel, nemluvě o tom, že jsem ani nestačila udělat povel rukou. Prostě boží. Tak jsem ty papíry zase uklidila a lovila to radši v hlavě. No prostě expert. Nevim co si o mě musel ten pes myslet, asi že jsem se pomátla.

Jinak je docela dobrý jak tady z jednoho problému uděláme dvaceti stránkovou diskusi, strejna vždycky říká, že moje problémy a Klausův plat k tomu by mu ke štěstí stačily. No co, lehni sedni, k noze, to je přece důležitý ne??

prej teprve ZOP danone, to se dost podceňuješ ne? Co máme asi říkat my s Píďákem, nebo chingis, ani pořádně neumim pochopi co se po mě chce, jak to vysvětlit tomu psovi?? To úplně pláču smíchy, že kdy budu řešit podobný problémy, by mě v životě nenapadlo.

21.7.2005 11:47

wami napsal(a):
pro oba pripady pouzivas jiny povel...

"K noze" + placnuti do stehna = pes prijde za chuze k tvoji noze a pujde ti u nohy, pripadne po povelu "k noze" delas obrat nebo se zastavis (kdyz se zastavis, pes si sedne u tve leve nohy) + obraty na miste (pes opet musi skoncit v poloze vsede u tve leve nohy).

"Sedni" se pouziva v serii povelu sedni-lehni-vstan, ktere se delaji bud u nohy psovoda (pak je pro psa "sedni" totez, co "k noze"), nebo je pes pred psovodem, pak se vyuziva posunku jinych. Pro "sedni" pred psovodem je zvednuti paze pred sebe se zdvizenou dlani (tzv. "hajlovani" ).

Doporucuju procist vyse uvedene stranky na cz-pes.cz, tam je NZR popsany i s povelovou technikou, nebo si povelovou techniku vyhledat na www.vycvikpsa.cz ...

wami,prosim tě už radši nic neřikej, já už ani nevim čí jsem, a pořád mě utvrzujete v tom, že moje IQ tykve na to prostě nestačí .
No alespoň máme s Píďou něco společnýho, jsme oba.....jaksi.....pomalejší.....rtochu....trochu víc.

21.7.2005 11:47

kalliope napsal(a):
chingis, to je sranda co? Taky si občas říkám, že jsem blbější jak ten pes. Měli jste mě včera vidět, no já myslela že to nerozchodim. V ruce papíry s posunkovými povely a teď to zkoušim na Píďana, no ani jsem nestačila doříct lehni a už ležel, nemluvě o tom, že jsem ani nestačila udělat povel rukou. Prostě boží. Tak jsem ty papíry zase uklidila a lovila to radši v hlavě. No prostě expert. Nevim co si o mě musel ten pes myslet, asi že jsem se pomátla.

Jinak je docela dobrý jak tady z jednoho problému uděláme dvaceti stránkovou diskusi, strejna vždycky říká, že moje problémy a Klausův plat k tomu by mu ke štěstí stačily. No co, lehni sedni, k noze, to je přece důležitý ne??

No, ono se to spravne dela oboji soucasne... Posunky maji vychazet z prace s voditkem (az na to placani do stehna), proto jsou jine, kdyz mas psa u nohy a jine, kdyz mas psa pred sebou.

Proto taky u nizsich zkousek posunky nejsou vyzadovany - mas psa vlastne vzdy u nohy, kdyz davas povely, a tam na posunky pes blbe vidi. Podstatne jsou posunky pro ovladani psa na dalku - u vysich typu zkousek...

21.7.2005 11:47

kalliope napsal(a):
wami,prosim tě už radši nic neřikej, já už ani nevim čí jsem, a pořád mě utvrzujete v tom, že moje IQ tykve na to prostě nestačí .
No alespoň máme s Píďou něco společnýho, jsme oba.....jaksi.....pomalejší.....rtochu....trochu víc.

......já už radši nic neřikám.

21.7.2005 11:49

kalliope napsal(a):
wami,prosim tě už radši nic neřikej, já už ani nevim čí jsem, a pořád mě utvrzujete v tom, že moje IQ tykve na to prostě nestačí .
No alespoň máme s Píďou něco společnýho, jsme oba.....jaksi.....pomalejší.....rtochu....trochu víc.

checht, ja nemam se psem zkousku ani jednu - se starsim jsem si zezacatku taky delala "po svem" (navic on je to takovy zvlastni pripad), ted mam pulrocni stene a doufam, ze casem zkousky budou...

Ale je fakt, ze na starsim spatne cvicitelnem mam docela natrenovano - chce to jen cist a zkouset...

21.7.2005 11:54

wami napsal(a):
checht, ja nemam se psem zkousku ani jednu - se starsim jsem si zezacatku taky delala "po svem" (navic on je to takovy zvlastni pripad), ted mam pulrocni stene a doufam, ze casem zkousky budou...

Ale je fakt, ze na starsim spatne cvicitelnem mam docela natrenovano - chce to jen cist a zkouset...

jo wami, přesně tak, hlavně TRPÉLIVOST, někdy jdu ale radši zařvat do stodoly, aby to pes neviděl, jinak O.K. Vždycky napočítám do deseti než něco provedu, co tak říct na to, když mu řekni lehni a zůstaň, poodejdu tak 30 metrů a on se tam válí po zádech a chytá mouchy, to by asi na zkoušku nebylo. No hlavně, že poslouchá

21.7.2005 11:55

kalliope napsal(a):
......já už radši nic neřikám.

wami hlavně bacha, až budeš venku nacvičovat "sedni" psa před tebou - posunek tzv. "hajlování" aby to někdo špatně nepochopil....!!!!!!

Ono učit se to sama je asi nápor na ruce a hlavu..., navíc když pořád musíš koukat do papírů, jak že se to vlastně dělá....(jednou - kdysi dávno jsem takhle začala cvičit doma aerobic - jakousi sestavu - pořád jsem koukala do papírů- kde byl návod+ nákres a dovedeš si představit, jak to cvičení vypadalo... - to bylo spíš čtení vleže....a do toho pár neumělých pohybů....).
Nejlepší je to naučit se to postupně opravdu na cvičáku - navíc jsou tam další takto "postižení lidičkové" co se to teprve učí, takže člověk si pak nepřipadá jako blbec sám.

Uživatel s deaktivovaným účtem

21.7.2005 11:56
Uživatel s deaktivovaným účtem

wami napsal(a):
pro oba pripady pouzivas jiny povel...

"K noze" + placnuti do stehna = pes prijde za chuze k tvoji noze a pujde ti u nohy, pripadne po povelu "k noze" delas obrat nebo se zastavis (kdyz se zastavis, pes si sedne u tve leve nohy) + obraty na miste (pes opet musi skoncit v poloze vsede u tve leve nohy).

"Sedni" se pouziva v serii povelu sedni-lehni-vstan, ktere se delaji bud u nohy psovoda (pak je pro psa "sedni" totez, co "k noze"), nebo je pes pred psovodem, pak se vyuziva posunku jinych. Pro "sedni" pred psovodem je zvednuti paze pred sebe se zdvizenou dlani (tzv. "hajlovani" ).

Doporucuju procist vyse uvedene stranky na cz-pes.cz, tam je NZR popsany i s povelovou technikou, nebo si povelovou techniku vyhledat na www.vycvikpsa.cz ...

Diky za vysvětlení. Se svým "vysokorychlosním" internetem se k těm stránkám teprv hrabu. Já dřív cvičila jen psa mých prarodičů, takovej loveckej samorost, tak chci toho dalšího - vlastního mít už vycvičenýho tak nějak "pořádně". I když to teď vypadá, že si dva roky ještě počkám, aspoň mam čas se ty povely naučit nejdřív já.

21.7.2005 12:19

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Diky za vysvětlení. Se svým "vysokorychlosním" internetem se k těm stránkám teprv hrabu. Já dřív cvičila jen psa mých prarodičů, takovej loveckej samorost, tak chci toho dalšího - vlastního mít už vycvičenýho tak nějak "pořádně". I když to teď vypadá, že si dva roky ještě počkám, aspoň mam čas se ty povely naučit nejdřív já.

Ale to je myslim uplne normalni - mam prvniho psa, a po roce a pul uz vim naprosto bezpecne, ze jsem udelal strasnou spoustu chyb, kterym se (budu snazit) u druheho vyhnout, a misto nich udelam spoustu jinych... No a abych te uklidnil (mne zkusenejsi v mem okoli uklidnuji taky), tak prvniho psa zkazil pry uplne kazdy...

21.7.2005 20:37

danone napsal(a):
wami hlavně bacha, až budeš venku nacvičovat "sedni" psa před tebou - posunek tzv. "hajlování" aby to někdo špatně nepochopil....!!!!!!

Ono učit se to sama je asi nápor na ruce a hlavu..., navíc když pořád musíš koukat do papírů, jak že se to vlastně dělá....(jednou - kdysi dávno jsem takhle začala cvičit doma aerobic - jakousi sestavu - pořád jsem koukala do papírů- kde byl návod+ nákres a dovedeš si představit, jak to cvičení vypadalo... - to bylo spíš čtení vleže....a do toho pár neumělých pohybů....).
Nejlepší je to naučit se to postupně opravdu na cvičáku - navíc jsou tam další takto "postižení lidičkové" co se to teprve učí, takže člověk si pak nepřipadá jako blbec sám.

Covece, me ti to prislo tak nejak logicky, ze se ani nepamatuju, ze bych se to zvlast ucila... Jen jsem postupem casu ty ne uplne spravne posunky vymenila za ty spravnejsi (i kdyz lehni dodneska ucim na malinko jiny posunek, ale da se to snadno napravit zkracenim gesta)...

Ovsem s tim aerobikem - ja se podle papiru ucila v TaiJi "Devet kusu brokatu", no to byla komedie...

23.7.2005 21:41

anuska napsal(a):
V kolika letech se dělá zkouška výcviku psa? A co pes musí umět?? Nevíte? Poraďte :-))
Díky :-)

huh no nechci teď nikoho urazit nebo tak. To fakt ne. Ale připadne mi to jako parádní vymývání mozků.
z toho co jsem se tu dočetal mi připadne že ZOP je jen pro služební plemena, jako jsou NO, RTW, Dobrmani... Protstě Ti co musí poslouchat na milimetry... Chápete mě? A mám taky dojem že mi asi bude muset stačit jak mě poslouchá můj pes a jak to posoudím já, než aby nás někde buzerovali že nejde hlavou vedle nohy ale že jde hrudníkem a že je to špatně :-)))
Raději si udělám canisterapeutické zkoužky :-) Připadnou mi hezčí, když už nic :-)
Opravdu jsems e nechtěla nikoho dotknout. Pro někoho je to třeba zábava, hezké, a já nevím co, ale pro nás to asi nic moc nebude :-))
ale založila jsem si to tady tak sem budu chodit číst si pořád nové a nové přízpěvky :-))
Je to velmi zajímavé a určitě se tu něco nového a zajímavého dozvím :-)

25.7.2005 11:01

anuska napsal(a):
huh no nechci teď nikoho urazit nebo tak. To fakt ne. Ale připadne mi to jako parádní vymývání mozků.
z toho co jsem se tu dočetal mi připadne že ZOP je jen pro služební plemena, jako jsou NO, RTW, Dobrmani... Protstě Ti co musí poslouchat na milimetry... Chápete mě? A mám taky dojem že mi asi bude muset stačit jak mě poslouchá můj pes a jak to posoudím já, než aby nás někde buzerovali že nejde hlavou vedle nohy ale že jde hrudníkem a že je to špatně :-)))
Raději si udělám canisterapeutické zkoužky :-) Připadnou mi hezčí, když už nic :-)
Opravdu jsems e nechtěla nikoho dotknout. Pro někoho je to třeba zábava, hezké, a já nevím co, ale pro nás to asi nic moc nebude :-))
ale založila jsem si to tady tak sem budu chodit číst si pořád nové a nové přízpěvky :-))
Je to velmi zajímavé a určitě se tu něco nového a zajímavého dozvím :-)

No určitě to není jen pro služební plemena. To nikdo neříkal, já jen, že jsem se o tohle nikdy nezajímala. Když jsme si před deseti lety pořizovali westíka, bylo mi 13. Nějaký agility nebo canisterapie - to jsem ani vůbec nevěděla že existuje. Já pomálu ani nevěděla, že se chodí se psem na cvičák. Bylo to takový já nevim, jakoby "v plenkách", třeba o nějakým flyballu (nebo jak se to píše) jsem slyšela až nedávno, no a co jsme si pořídili druhýho pejska (Píďu - rtw), tak jsem se o to začala tak nějak zajímat a naprosto mě to chytlo, teda chytlo jenom teoreticky, pak prakticky na to asi zrovna nemám. Píďas třeba jo (i když se mi zdá v nějakých ohledech trošku pomalejší, ale fakt jenom trošku ), ale já jsem naprosto bez šance. Pomalu ani nechápu co po mě na těch zkouškách chtějí, a jak to teda cvičit. Prostě to bude asi nějakých pár let trvat...... Nehledě na to, že jsem si dodneška myslela, že je jedno po jaký strně pes na vodítku jde, pač mě ocela dost vadila levá strana. Bylo to pro mě nepříjemný, a tak jsem ho učila na pravou, která byla pro mě pohodlnější, příjemnější a psa jsem líp ovládala, no a pak jsem se dozvěděla, že takhle teda ne, že to musí být levá. Takže já jsem v tomhle tak trochu pozadu, proto se ostatních ptám, co znamená tohle, a jak se dělá tamto. Neříkám, že je to jen pro rotviky, dobrmany a NO. V žádným případku

25.7.2005 13:33

kalliope napsal(a):
No určitě to není jen pro služební plemena. To nikdo neříkal, já jen, že jsem se o tohle nikdy nezajímala. Když jsme si před deseti lety pořizovali westíka, bylo mi 13. Nějaký agility nebo canisterapie - to jsem ani vůbec nevěděla že existuje. Já pomálu ani nevěděla, že se chodí se psem na cvičák. Bylo to takový já nevim, jakoby "v plenkách", třeba o nějakým flyballu (nebo jak se to píše) jsem slyšela až nedávno, no a co jsme si pořídili druhýho pejska (Píďu - rtw), tak jsem se o to začala tak nějak zajímat a naprosto mě to chytlo, teda chytlo jenom teoreticky, pak prakticky na to asi zrovna nemám. Píďas třeba jo (i když se mi zdá v nějakých ohledech trošku pomalejší, ale fakt jenom trošku ), ale já jsem naprosto bez šance. Pomalu ani nechápu co po mě na těch zkouškách chtějí, a jak to teda cvičit. Prostě to bude asi nějakých pár let trvat...... Nehledě na to, že jsem si dodneška myslela, že je jedno po jaký strně pes na vodítku jde, pač mě ocela dost vadila levá strana. Bylo to pro mě nepříjemný, a tak jsem ho učila na pravou, která byla pro mě pohodlnější, příjemnější a psa jsem líp ovládala, no a pak jsem se dozvěděla, že takhle teda ne, že to musí být levá. Takže já jsem v tomhle tak trochu pozadu, proto se ostatních ptám, co znamená tohle, a jak se dělá tamto. Neříkám, že je to jen pro rotviky, dobrmany a NO. V žádným případku

Anusko (Aničko) - ZOP fakt není jen pro pracovní psy.
S náma na cvičáku např. dělali ZOP zkoušky šeltie....a klidně tam můžeš přijít i s čivavou nebo Pražským krysaříkem. Je to jen o chuti něco se svým psem dělat - něco ho naučit, pokud ho prostě nechceš učit sama.
Samozřejmě každá zkouška má prostě svoje pravidla - tak je tomu všude - nejen ve psím světě. I maturita má svoje pravidla apod.
Tady jde o to, pokud člověk chce něco se svým psem dělat "organizovaně na cvičáku" tak začít chodit co nejdříve. Protože jinak začneš psa učit sama přesně jako kalliope a najednou zjistíš, co vše děláš jinak a po svém a v momentě, kdy chceš se svým psem absolvovat nějaké ty zkoušky, tak musíš pracně psa vše přeučit.
Mě osobně se ZOP zkouška a vůbec návštěvy cvičáku moc osvědčily. Taky jsem napřed cvičila svoji stafordku sama (případně podle příruček) a stejně jsem dělala polovinu povelů blbě. Pokud chceš něco dělat se psem vrcholově, tak si hold na nějakou tu "buzeraci" budeš muset zvyknout. Od toho jsou ty zkušební řády napsané, aby se tak dodržovaly.
Ale pokud ti stačí jen ZOP zkouška, tam to tak přísné není a já musím říct, že mi to ohromně pomohlo a nejen to upevnilo můj vztah páneček-pes, ale především využiju spoustu cviků(povelů) i v reálném životě. Samozřejmě je další polovina cviků (povelů), kterou nevyužiju...., ale proč je neumět.
Zvažuji, zda půjdu do další zkoušky ZPU1.....
a ty se Kalliope vůbec nežinýruj a po prázdninách "nakluš" někam na cvičák, myslím že to bude bavit nejen tebe,a le i tvého rotvíčka!

25.7.2005 14:31

danone napsal(a):
Anusko (Aničko) - ZOP fakt není jen pro pracovní psy.
S náma na cvičáku např. dělali ZOP zkoušky šeltie....a klidně tam můžeš přijít i s čivavou nebo Pražským krysaříkem. Je to jen o chuti něco se svým psem dělat - něco ho naučit, pokud ho prostě nechceš učit sama.
Samozřejmě každá zkouška má prostě svoje pravidla - tak je tomu všude - nejen ve psím světě. I maturita má svoje pravidla apod.
Tady jde o to, pokud člověk chce něco se svým psem dělat "organizovaně na cvičáku" tak začít chodit co nejdříve. Protože jinak začneš psa učit sama přesně jako kalliope a najednou zjistíš, co vše děláš jinak a po svém a v momentě, kdy chceš se svým psem absolvovat nějaké ty zkoušky, tak musíš pracně psa vše přeučit.
Mě osobně se ZOP zkouška a vůbec návštěvy cvičáku moc osvědčily. Taky jsem napřed cvičila svoji stafordku sama (případně podle příruček) a stejně jsem dělala polovinu povelů blbě. Pokud chceš něco dělat se psem vrcholově, tak si hold na nějakou tu "buzeraci" budeš muset zvyknout. Od toho jsou ty zkušební řády napsané, aby se tak dodržovaly.
Ale pokud ti stačí jen ZOP zkouška, tam to tak přísné není a já musím říct, že mi to ohromně pomohlo a nejen to upevnilo můj vztah páneček-pes, ale především využiju spoustu cviků(povelů) i v reálném životě. Samozřejmě je další polovina cviků (povelů), kterou nevyužiju...., ale proč je neumět.
Zvažuji, zda půjdu do další zkoušky ZPU1.....
a ty se Kalliope vůbec nežinýruj a po prázdninách "nakluš" někam na cvičák, myslím že to bude bavit nejen tebe,a le i tvého rotvíčka!

no danone, my už máme s Píďou druhou návštěvu za sebou. Jsou tam moc milí lidi, takže si myslím, že buzerace se snad konat nebude. Sice jsme ještě necvičili protože Píďas tam měl strašně moc zajímavých věcí a panička mu byla naprosto ukradená, taky si tam našel kámoše, takže ten první den to bylo úplně bezpředmětný, ale zdrželi jsme se tam přes tři hodiny. Takže si myslím, že to bude fajn a bude to bavit jak mě, tak Píďánka. Každopádně nějaký cvičitelský ambice prozatím nechávám doma, abych pak nebyla zklamaná.

11.8.2005 09:31

anuska napsal(a):
V kolika letech se dělá zkouška výcviku psa? A co pes musí umět?? Nevíte? Poraďte :-))
Díky :-)


Záleží na rozhodčím. Zažila jsem to, že opravdu chtěl aby vlastní páníček velkého psa uchopil zepředu – u hlavy za hrudník a vzadu u nohou cizí osoba a tak ho „nějak“ odnesli 10 kroků. U silného člověka, který dokázal zvednout svého něm.ovčáka, ale dalo se předpokládat, že „cizí“ by ho asi neunesl to vyřešil tak, že ho nesl vlastní člověk a „cizí“ ho – psa , držel za obojek.

Ano, se psem bez p.p. se nemůžou dělat akorát zkoušky (nelovecké) patřící pod SchH a IPO. Ostatní mohou. Jsou to vzájemně si moc podobné zkušební řády. I mě se nejvíce líbí nároďák (např. ZVV1-3...).


Když chcete dělat zkoušky, MUSÍTE být registrovaná (členem) v nějakém klubu či cvičáku. Zjednodušeně řečeno, potřebujete průkazku o tom, že jste členem.
Musíte používat předepsané povely i posunky - pokud posunky chcete použít. Někde je předepsán povel s tím, že je možno společně provést vhodný posunek. Za použití jiného povelu, než-li je předepsán je zpravidla odebrán 1 bod. Tedy – dá se ty ztráty bodů nějak přežít, ale na druhou stranu, proč psa neučit rovnou správné povely...
Na drtivé většině cvičáků je výcvik v nedělní dopoledne.

11.8.2005 10:49

eva nohelova napsal(a):

Záleží na rozhodčím. Zažila jsem to, že opravdu chtěl aby vlastní páníček velkého psa uchopil zepředu – u hlavy za hrudník a vzadu u nohou cizí osoba a tak ho „nějak“ odnesli 10 kroků. U silného člověka, který dokázal zvednout svého něm.ovčáka, ale dalo se předpokládat, že „cizí“ by ho asi neunesl to vyřešil tak, že ho nesl vlastní člověk a „cizí“ ho – psa , držel za obojek.

Ano, se psem bez p.p. se nemůžou dělat akorát zkoušky (nelovecké) patřící pod SchH a IPO. Ostatní mohou. Jsou to vzájemně si moc podobné zkušební řády. I mě se nejvíce líbí nároďák (např. ZVV1-3...).


Když chcete dělat zkoušky, MUSÍTE být registrovaná (členem) v nějakém klubu či cvičáku. Zjednodušeně řečeno, potřebujete průkazku o tom, že jste členem.
Musíte používat předepsané povely i posunky - pokud posunky chcete použít. Někde je předepsán povel s tím, že je možno společně provést vhodný posunek. Za použití jiného povelu, než-li je předepsán je zpravidla odebrán 1 bod. Tedy – dá se ty ztráty bodů nějak přežít, ale na druhou stranu, proč psa neučit rovnou správné povely...
Na drtivé většině cvičáků je výcvik v nedělní dopoledne.

Vážená paní Nohelová,
Ať pátrám, jak pátrám, na netu nemohu nějaký cvičák, co má výcvik v neděli najít. Objevila jsem jen jeden, ale tam mají jen kurzy poslušnosti, ale ne obrany a přípravu na zkoušky.
Mohla by jste mi prosím nějaký "nedělní", kde se zabývyjí sport.výcvikem, doporučit? Nejlépe v Brně a okolí.
Velmi děkuji

11.8.2005 11:08

lerry napsal(a):
Vážená paní Nohelová,
Ať pátrám, jak pátrám, na netu nemohu nějaký cvičák, co má výcvik v neděli najít. Objevila jsem jen jeden, ale tam mají jen kurzy poslušnosti, ale ne obrany a přípravu na zkoušky.
Mohla by jste mi prosím nějaký "nedělní", kde se zabývyjí sport.výcvikem, doporučit? Nejlépe v Brně a okolí.
Velmi děkuji

O vikendu cvicival v Brne KK Kralovo Pole (nekde jsem davala odkaz na stranky, byl tu dotaz na cvicaky v Brne), myslim, ze Psi skola na Ostrove zavisi na osobni domluve (takze je tam taky moznost vikendu). Zbytek nevim, ale v okoli Brna bych zkusila Slapanice (maji tam slusne figuranty, ale nevim, kdy tam jsou), urcite je vyborny (i kdyz ponekud z ruky, ale vlakem je to hodina) KK Blansko (taky nevim, kdy tam jsou).

Chce to hledat kontakty nejen na internetu...!

Dobry figurant je na Rybnicku, ale tam nejsou cvicaky pres vikend...

11.8.2005 11:56

eva nohelova napsal(a):

Záleží na rozhodčím. Zažila jsem to, že opravdu chtěl aby vlastní páníček velkého psa uchopil zepředu – u hlavy za hrudník a vzadu u nohou cizí osoba a tak ho „nějak“ odnesli 10 kroků. U silného člověka, který dokázal zvednout svého něm.ovčáka, ale dalo se předpokládat, že „cizí“ by ho asi neunesl to vyřešil tak, že ho nesl vlastní člověk a „cizí“ ho – psa , držel za obojek.

Ano, se psem bez p.p. se nemůžou dělat akorát zkoušky (nelovecké) patřící pod SchH a IPO. Ostatní mohou. Jsou to vzájemně si moc podobné zkušební řády. I mě se nejvíce líbí nároďák (např. ZVV1-3...).


Když chcete dělat zkoušky, MUSÍTE být registrovaná (členem) v nějakém klubu či cvičáku. Zjednodušeně řečeno, potřebujete průkazku o tom, že jste členem.
Musíte používat předepsané povely i posunky - pokud posunky chcete použít. Někde je předepsán povel s tím, že je možno společně provést vhodný posunek. Za použití jiného povelu, než-li je předepsán je zpravidla odebrán 1 bod. Tedy – dá se ty ztráty bodů nějak přežít, ale na druhou stranu, proč psa neučit rovnou správné povely...
Na drtivé většině cvičáků je výcvik v nedělní dopoledne.

Já jsem zkoušky ZOP dělala na našem cvičáku, aniž bych byla jejich členem. TAktéž zatím nejsem v žádném klubu (mám AST). Platila jsem jen o 100,- Kč za zkoušky více než členové právě proto, že já jsem byla nečlen. TAkových nás bylo více.
Zřejmě tedy není nutné být členem, ale možná to záleží taky cvičák od cvičáku?

11.8.2005 17:58

wami napsal(a):
O vikendu cvicival v Brne KK Kralovo Pole (nekde jsem davala odkaz na stranky, byl tu dotaz na cvicaky v Brne), myslim, ze Psi skola na Ostrove zavisi na osobni domluve (takze je tam taky moznost vikendu). Zbytek nevim, ale v okoli Brna bych zkusila Slapanice (maji tam slusne figuranty, ale nevim, kdy tam jsou), urcite je vyborny (i kdyz ponekud z ruky, ale vlakem je to hodina) KK Blansko (taky nevim, kdy tam jsou).

Chce to hledat kontakty nejen na internetu...!

Dobry figurant je na Rybnicku, ale tam nejsou cvicaky pres vikend...

Tak tyhle už mám zrovna prozkoumané...
KK Královo Pole- sobota
na Ostrově- jen poslušnost
Šlapanice- sobota
KK Blansko- jen poslušnost, v neděli agility
Ale díky. Budu hledat dál. Přes týden, ani v sobotu bohužel nemůžu, neměl by mi kdo hlídat mimčo.

11.8.2005 22:02

lerry napsal(a):
Vážená paní Nohelová,
Ať pátrám, jak pátrám, na netu nemohu nějaký cvičák, co má výcvik v neděli najít. Objevila jsem jen jeden, ale tam mají jen kurzy poslušnosti, ale ne obrany a přípravu na zkoušky.
Mohla by jste mi prosím nějaký "nedělní", kde se zabývyjí sport.výcvikem, doporučit? Nejlépe v Brně a okolí.
Velmi děkuji

Tak to se velmi omlouvám, pokud v Brně a okolí nedělní výcviky nejsou. "Za Svazarmu" byl výcvik automaticky v neděli a po "pádu Svazarmu" si neděllní výcviky téměř všechny cvičáky automaticky ponechaly. Cvičáků je velmi mnoho, několik stovek, a tedy bohužel nedisponuji informacemi, kde ve který den cvičí a jak je daný cvičák kvalitní. Jsem ze severní Moravy a tak jsem to brala nějak všeobecně, tady v našem okolí je můj cvičák výjimkou, že je v sobotu, jinak 2x Havířov, Karviná, Petrovice, H.Suchá, Šenov, Ostravy, Č.Těšín, Třinec, Vendryně, Jablunkov.... Všude se cvičí v neděli, výjimečně + ještě nejaký den v týdnu.

11.8.2005 22:09

danone napsal(a):
Já jsem zkoušky ZOP dělala na našem cvičáku, aniž bych byla jejich členem. TAktéž zatím nejsem v žádném klubu (mám AST). Platila jsem jen o 100,- Kč za zkoušky více než členové právě proto, že já jsem byla nečlen. TAkových nás bylo více.
Zřejmě tedy není nutné být členem, ale možná to záleží taky cvičák od cvičáku?

Ne ne ne. Oni vás přihlásili za člena. Bez toho to opravdu nejde. Jednoduše jste zaplatila více, aby vás přihlásili (což se platí). U MSKS je to jednodušší a levnější, u ČKS podstatně dražší a složitější. Protože ZOP momentálně (myslím) může dělat=pořádat pouze organizace spadající pod MSKS, není to problém. Ale rozhodně, asi bez vašeho vědomí, vás za člena (asi) k MSKS přihlásili. Dělá se to běžně.
Ještě jedna poznámka. Nemusíte rozhodně být členem na cvičáku, kde děláte zkoušky! Můžete být klidně členem jiného cvičáku, nebo dokonce jen členem klubu, který vám průkazku může nechat vystavit. na plemeni.

Přidejte reakci

Přidat smajlík