Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Kočka s PP, bez PP, kočka domácí
Sdílet:

Kočka s PP, bez PP, kočka domácí

Kočky
Všeobecné

Všechny kočky, ať se vzhledově podobají jakémukoliv plemeni, nebo jsou to kříženci nebo macci volně pobíhající po ulici, jsou tvorové, kteří jsou ho...

Všechny kočky, ať se vzhledově podobají jakémukoliv plemeni, nebo jsou to kříženci nebo macci volně pobíhající po ulici, jsou tvorové, kteří jsou hodni pozornosti člověka.

Jaký je mezi nimi rozdíl? Nároky na krmení, životní prostředí, péči o zdraví a vůbec všechny finanční náklady po dobu života jsou prakticky stejné. Rozdílná je cena při nákupu zvířete. Proč tedy chovatelé kladou důraz na průkaz původu (také nazývaný rodokmen, zkratkou PP)? Je to totiž něco obdobného jako záruční list, který říká, že zvíře má předky stejného plemene a že ponese stejné plemenné znaky.

Koťata s průkazem původu pocházejí od chovatele, který je organizován v některé „kočičářské“ organizaci a řídí se jejími pravidly. Různé organizace mají pravidla mírně rozdílná, shodují se však v tom, že rodičovský pár koček musí být uznán jako chovný. Kritéria pro chovnost jsou v různých organizacích různá. Někde je to povinnost vystavit kočku na výstavě, někde jsou organizovány chovné svody. Vždy musí zvíře prohlédnout zkušený odborník - posuzovatel nebo komise. Ten zjistí, jestli kočka odpovídá danému plemeni a zda nemá nějaké vady, které by se přenášely a negativně ovlivňovaly zdraví nebo vzhled potomstva.

Na všechna koťata, která se kočce narodí, ať jsou dvě nebo je jich deset, je vystaven průkaz původu. Termín „nadbytečná koťata, která už nedostala PP“ je jen prodejní trik. Samozřejmě PP nezaručuje, že z kotěte vyroste šampion, ale podle titulů předků lze usuzovat na možnosti výstavní kariéry. Získat PP na dospělé zvíře je obecně nemožné, výjimkou jsou v různých zemích a různých organizacích některá plemena. U nás jsou to třeba evropské kočky, v Rusku Sibiřské kočky, v Norsku Norské lesní kočky.

Proč se tedy vyskytují kočky, které odpovídají vzhledově určitému plemeni a nemají PP? Příčin může být několik. Chovatel není organizován v žádné společnosti, která vydává PP, nebo kočky nesplnily kritéria daná pro chovnost. Možná nebyl rodičovský pár ohodnocen vůbec, nebo byly shledány u některého partnera vady vylučující z chovu, nebo některý z rodičů byl příliš mladý. Někdy nelze 100% zaručit, který kocour je otcem koťat. Matka většinou bývá jistá i když lze krásné matce přidat koťata od jiné. Nejčastěji nemá majitel kočky zájem o cílenou plemenitbu a jde jen o rozmnožování koček za účelem radosti z malých koťat nebo pro peníze.

Nákupní cena kotěte je rozdílná podle záruk, které může chovatel dát, podle hodnoty předků (plemenné, výstavní, chovné) a podle předpokladu splnění požadavků, pro které je zvíře kupováno. Ceny jsou smluvní, vždy záleží na dohodě prodávajícího s kupujícím.

Domácí kočky, to jsou všechny kočky, které nevykazují charakteristické znaky žádného plemene. Většinou jsou to koťata z volného, nekontrolovaného rozmnožování. I když nevíme a nemůžeme předpokládat, co z takového tvorečka vyroste, zaslouží si naši přízeň.

Pokud si hodláte do domácnosti pořídit kočičího spolubydlícího nebo rozšířit stávající kočičí společenství ,uvažujte, jaké nároky na vzhled zvířete, jeho povahové vlastnosti a další kariéru máte. Pokud máte zájem o kočku jako takovou, zajděte do útulku a pomozte některé kočce, která ztratila domov, nebo si vyberte z inzerátů, kde jsou nabízeny domácí kočky. V těchto případech je cena většinou jen symbolická, v útulcích je to příspěvek na provoz zařízení. Pokud máte zájem o domácího mazlíčka určitého plemena a nechcete jej dále rozmnožovat, zjistěte, proč nabízená koťata nemají PP a orientujte se v cenách nabízeného plemene. Někdy velmi nízká cena může znamenat problémy a vyšší výdaje v pozdější době.

Ani sebelepší PP nemůže zajistit, že z daného jedince vyroste světový šampion. Pokud chcete vlastnit špičkového jedince, nespěchejte s nákupem, projděte několik výstav koček, pročtěte katalogy, informujte se u zkušených chovatelů a v chovatelských organizacích. Pak si vyberte kočku nebo kocoura, který se vám zamlouvá vzhledem i povahou a počkejte na jeho potomka. Případně se také informujte o serioznosti chovatele. Vždy si ale uvědomte, že „pracujete“ s živým materiálem, že genetika je velmi složitá záležitost a že jste zodpovědni za každého živého tvora, kterého k sobě připoutáte. Do většiny domácností se vejde víc než jen jedna kočka a pokud se váš záměr nepovede napoprvé, kočky budou jen vděčné za dalšího společníka ke hrám.

Autor textu: MVDr. Květa Mahelková
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru