Magické slovo endurance – XXIII. Část


Letošní mistrovství republiky v Zábřehu na Moravě u Kyselých mělo být nejen místem srovnání našich nejlepších, ale i generální zkouškou na Mistrovství Evropy juniorů v roce příštím. Po organizační stránce zajištěné bez jakýchkoliv vad, jak bylo již dříve zvykem, se standardem služeb a servisu převyšujícím valnou většinu zahraničních mezinárodních soutěží. Poněkud skromnější bylo zastoupení zejména domácích jezdců v jednotlivých soutěžích. Pouhých pět startujících v mistrovské soutěži 2×80 km není nejlepší vizitkou našeho sportu.

Mistrovství republiky a CEI 2×80 km

Společný start obou soutěží dvoudenního závodu vyslal na trať již v pátek ráno celkem třináct dvojic, z toho pouhých pět závodníků z Čech a Moravy. Poláci jeli ve čtyřech, Němci ve dvou a dva závodníci, otec a syn byli z Izraele.
Přesto, že se jelo přiměřeným, neuspěchaným tempem a za velmi slušného počasí, již během prvních dvou etap, tedy necelých padesáti kilometrů, závod ukončily tři dvojice. Bohužel, mezi nimi i dvě naše, což znamenalo, že kdo závod dojede a úspěšně dokončí bude na bedně.
Nicméně tyto kalkulace byly naštěstí naším reprezentantům cizí a statečně jeli a bojovali o čest a slávu. První den dojela do cíle nejrychleji trojice jezdců Petr Jadlovský se Sumikou, Peter Reichman (GER) s Piladou a mladší z Izraelců Guy Dvir s Vlni Alpala. Protože vstoupili i do veterinární kontroly společně a úspěšně, dosáhli všichni shodného času a v sobotu ráno pak startovali společně. Za touto trojicí, jež první den zdolala členitý terén v průměrné rychlosti něco málo přes 15 km/h , pak dorazil za dvacet minut starší z Izraelců Ilan Dvir s Hadi Alpala, ostatní měli ztrátu více než hodinu, což vyplývalo z průměrné rychlosti jízdy 12,4 až 11,9 km/h.
Druhý a závěrečný den byl ve znamení „Petrovražedného“ boje. Peter Reichman s Piladou nasadili takové tempo, které utrhlo nejprve Guye Dvira a poté drobně začal zaostávat i Petr Jadlovský se Sumikou. Z jedné minuty až na hrozivých dvacet minut při vjezdu do cíle předposledního kola. Zdálo se být vlastně rozhodnuto. Ovšem fantastickým zklidněním a téměř okamžitým vstupem po odsedlání do veterinární kontroly, kdy Jadlovský stáhl šest minut z Reichmanova náskoku a navíc Sumika vypadala neznavená a mnohem svěžejší než Pilada, se česká dvojice opět vrátila do hry. V tomto kole po pádu vzdal Ilan Dvir ze čtvrtého místa. Další naši zástupci Jaromír „Dag“ Široký s Manfrédem a Michaela Burdová s Gamblerem byli v průběžném pořadí na páté až šesté příčce a jejich svěřenci vypadali velmi nadějně, nejevili žádné výrazné známky únavy.
Poměrně dlouho se v cíli čekalo, kdo se na obzoru mezi kukuřičnými poli objeví první. Napjatí členové doprovodných týmů, rozhodčí i několik desítek diváků se krátce před čtvrtou hodinou konečně dočkali. Byl to Peter Reichman s Piladou v pravidelném klusu. Ovšem nebyl sám. V těsném závěsu za ním byl i Petr Jadlovský se Sumikou, známou velmi silným závěrem. Ani tentokrát nezklamala. Po výrazné pobídce otěží prudce nacválala a v téměř dostihovém tempu dolétla do cíle tak, aby na zhruba čtyřech stech metrech najela na stále klusající Piladu náskok přes dvacet vteřin. Ovšem ani tento závěr nezmenšil spokojenost Petera Reichmana s průběhem závodu a výkonem svého koně, když se zářivým úsměvem projížděl cílem. V intervalech zhruba po půl hodinách pak dojeli na třetím místě Guy Dvir s Vlni Alpala, jehož kůň působil čím dál lepším dojmem a rozhodně vypadal svěžejší než po pátečním dojezdu, a čtvrtý Tomek Tura se Silwanem z Polska.
Pak už se čekalo jen na to, kdo bude vicemistr ČR a kdo získá bronz. Druhé místo na Mistrovství republiky obsadil Jaromír „Dag“ Široký s Manfrédem o pouhých osm vteřin před Michaelou Burdovou s Gamblerem. A že žádný z nich nejel jen na jistotu a zajištěné místo na „bedně“ svědčí nejlépe to, že nejrychleji ze všech závodníků absolvoval poslední kolo právě Gambler s M. Burdovou a druhý nejrychlejší byl, kdo jiný než Maňas s Dagem, tedy Manfréd s J. Širokým. Celkem závod dokončilo devět dvojic.
Loňští medailisté, stříbrná Helena Terberová s Korinou a bronzový Emil Štefek ml. s Trigou se připravovali na Mistrovství Evropy, které se jelo ve Francii o týden později. Obě dvojice podali velmi slušné výkony, zejména Helena Terberová s Korinou mohou být hrdé na umístění v první čtyřicítce na 160 km dlouhé trati. Emil Štefek ml. s Trigou nenastoupil ze sedmdesátého místa v průběžném pořadí za ne zcela jasných okolností do posledního dvacetikilometrového úseku trati. Startovalo celkem více než 110 jezdců a to nejen z Evropy, ale i z arabských zemí a Austrálie. Díky jim za statečný výkon.

MČR juniorů a CEI juniorů a seniorů 90 km aneb švédský uragán

Na první sobotní start závodů na 90 km se postavilo celkem 14 dvojic. Kromě pěti domácích reprezentantů zejména šest Švédek, dále po jedné norské, maďarské a polské závodnici. Bylo jasné, že sever Evropy již zbrojí na nadcházející mistrovství starého kontinentu. A jak se všichni přesvědčili z výsledků, již tentokrát nepřijeli nepřipravení. Vyrovnanou jízdou a zejména rychlostí v závěrečném kole obsadily Švédky první tři místa. Jedinou konkurencí jim byla česká děvčata: obhájkyně titulu z loňska Anička Matějčková s Ganges de Pins a Petra Trojáková s Shagya Wantem. Obě dvě svedly tuhý boj a přesto, že po převážnou většinu závodu Mistrovství ČR mírně vedla Petra s Shagya Wantem a do posledního kola vyrážela s devítíminutovým náskokem, první v cíli byla Anička s Ganges de Pins o pouhé tři vteřiny. Obě děvčata ztrácela na Švédskou vítězku Gregori-Erksson s koněm Jade 22 minut, na třetí místo pak minutu jedinou. Náskok před dalšími závodnicemi, opět Švédkami měli více než padesáttři minuty. Bronzová medaile z domácího juniorského šampionátu zůstala Miroslavu Jadlovskému se Sáraj, další čeští závodníci do cíle nedorazili.
Na start tohoto dostihu nastoupily pouze čtyři dvojice, které se umístili v následujícím pořadí: Antonín Hrdina s Chositou před Václavou Bidmonovou se Salemem a Miroslavou Pasekovou s Koky. Slavomíra Burianová se Sisi byly diskvalifikovány z druhého místa pro pozdní vstup do veterinární kontroly.
Jen pro srovnání, vítězná švédská juniorka byla jen o necelých sedm minut pomalejší než vítěz této soutěže a to na trati o 22 km delší. Ostatní umístění by se se svými časy nedostali mezi prvních pět v závodě na 90 km.

Dostih na nejkratší vzdálenost

Ani dostih na nejkratší vzdálenost nepřilákal početnější pole závodníků a tak se na startu objevilo pouze pět dvojic, z nichž úspěšně prošly opět pouze dvojice tři. Zvítězila Vaněčková Renata se Silverem 8, druzí byly Blanka Provazníková s Charlotou II a třetí Eva Machková se Sigitou.
Ačkoliv pořadatelům a organizátorům nelze nic zásadního vytknout, letošní mistrovství bylo zvláštní a trochu chudé. Chyběli závodníci. Je možné, že pouze shodou okolností jich nepřijelo více. Doufejme, že tomu tak je. Nicméně, co můžeme udělat, aby tak krásný a přitažlivý sport se slušnými výsledky v zahraničí se dokázal důstojně představit i na vlastním mistrovství? Tato otázka není jen pro několik málo lidí s funkcemi, ale pro všechny, kterým edurance není lhostejná.

Autor textu: Miroslav Drásal
Autor fotografií zdroj: Miroslav Drásal
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5