Máte problém …
Pro vytvoření osobní „bubliny“ můžeme použít konec vodítka nebo bičík. Osobní prostor Osobní prostor má každý živý tvor. Vy, já a také každý kůň....
Pro vytvoření osobní „bubliny“ můžeme použít konec vodítka nebo bičík.
Osobní prostor má každý živý tvor. Vy, já a také každý kůň. Dnes budu psát o tom, co to osobní prostor je, k čemu je dobrý a jak si ho vůči koni udržet. Osobní prostor – je nejbližší prostor kolem nás. Překročí-li jiná osoba hranice vašeho prostoru, pociťujeme to často jako nepříjemnou blízkost. Záleží většinou na vztahu dvou jedinců. Mluví-li s vámi člověk cizí nebo vám nepříjemný a stojí dvacet centimetrů od vás, pravděpodobně vámi budou zmítat pocity nepřiměřeného nátlaku. Naopak milované osoby rádi pustíme blíže. U koní se často setkáváme s neurvalým narušováním osobního prostoru jejich „páníčků“. Těm to ve většině případů nevadí, dokud jim jejich miláček nestoupne na nohu. A zde přichází otázka: udržet si svůj prostor nebo se nechat z něj vytlačovat? Jestliže jste zvolili druhou variantu, nemusíte číst dál. Pokud vám bude příjemnější ta první, jsou tyto řádky určeny vám.
Kůň se drží v optimální vzdálenosti, je uvolněný, spokojený.
Kůň zde nemá žádný osobní prostor.
Koně si udržují osobní prostor i vzájemně.
• Tlak použijeme vždy, když kůň vstoupí do našeho osobního prostoru.
• Tlak zvyšujeme jen tehdy, když kůň nereaguje – neustoupí.
• Po splnění požadavku koně chválíme, ale trváme na svém osobním prostoru. Koně někdy reagují na pochvalu opětovným narušením vaší „bubliny“.
Kůň má svůj „střed vesmíru“ na konci vodítka.
Koni není umožněno udržet si svůj prostor.
Autor textu: Zuzana Prokopová
Autor fotografií zdroj: Zuzana Prokopová
Ohodnotťe tento článek:
Celkové hodnocení (0x):