Shagya–arab


Původ a historieJak již napovídá jeho jméno, šlo původně o arabské plemeno, jež bylo šlechtěno pro vojenské účely v několika maďarských hřebčínech – Radovci (1792), Bábolně (1789) a Mezöhegyesi (1785) ve druhé polovině 18. století. Protože chov koní byl po válkách s Turky zdecimován, bylo životní nutností dodat armádě dobré koně. Cílem byl chov koně evropského typu, kostnatějšího s korektním fundamentem, mimořádně tvrdého a odolného, použitelného pro armádu i zemědělství. Maďarští chovatelé zvolili jednoduchý, ale velmi účinný postup – osvědčené klisny (z Moldávie, Sedmihradska či Ukrajiny) z vojenských hřebčínů kryli originálními arabskými hřebci. Díky precizním zápisům a evidenci tak lze vystopovat historii některých rodin až do roku 1775. Za zakladatele, díky kterému dostalo plemeno svůj název, považujeme hřebce Shagya, kterého dovezl v roce 1836 do Bábolny přímo od beduínského kmene baron E. von Herbert. Hřebec byl tehdy šestiletý, bělouš s KVH 160 cm a jím založený kmen se úspěšně rozšířil po celé Evropě. Ačkoli bylo tehdy využíváno poměrně velké množství arabských hřebců, jen několika z nich se podařilo založit stávající kmeny. Patří k nim již zmiňovaný Shagya, dále Siglavy, Amurath, Gazlan–Gazal, Dahoman, Jussuf, Koheilan, O'Bajan, Hadban, Siglavy Bagdady, Mersuch a Kemir. Později založené jsou kmeny Kuhaylan Zaid, Kuhaylan Haifi, Kuhaylan Afas, Nedjari a El Sbaa. Po skončení 1. světové války byla stáda rozdělena mezi nástupnické státy rakousko–uherské monarchie: Polsko, Československo, Rakousko, Rumunsko, Maďarsko a Jugoslávii. Shagya– –arab byl chován nejenom v Bábolně a Radovci, ale také v Piberu, Topolčiankách, Janowě Podlaski a dalších hřebčínech. V této době byly zakládány plemenné knihy a původní pojmenování „arabské plemeno“ bylo příliš obecné a nejasné. V roce 1978 při příležitosti světové konference WAHO (Word Arabian Horse Organization) v Hamburku bylo předloženo 200 rodokmenů jako důkaz čistokrevnosti Shagya–arabů. Díky těmto dokladům byl přítomnými delegáty uznán Shagya–arab za speciální čistokrevné arabské plemeno. Svaz chovatelů Shagya–araba byl v ČR založen v roce 1993 a o rok později se stal členem mezinárodního svazu ISG.

Shagya–arab byl původně vojenským koněm, vyšlechtěným ve vojenských hřebčínech rakousko–uherské monarchie. Byl ceněn jako vynikající vytrvalý kůň pro vojáky, ale také jako dobrý tažný kůň. Dnes sklízí úspěchy v závodech vytrvalosti a je též oblíbeným rodinným koněm.

Charakteristika plemene
Hlava je ušlechtilá, suchá s typickým štičím profilem, s velkými žuchvami, oko je velké, výrazné. Krk je výše nasazený a ušlechtile klenutý, kohoutek výrazný. Hřbet je pevný s kratšími bedry (někdy mají Shagya–arabové jen 5 bederních obratlů – – dědictví po plnokrevných arabech). Záď je kulatá, ocas výše nasazený a při vzrušení praporovitě nesený. Plec může být s mírně strmější, ale s dobře vázanou lopatkou, prsa jsou široká. Fundament je přiměřené velikosti a suchý, šlachy se čistě rýsují, klouby jsou výrazné a pevné, postoje pravidelné, dostatečně široké, v hleznech může být mírně sblížený. Kopyta jsou pravidelná s pevnou kvalitní rohovinou. Dospělí koně by měli dosahovat tělesných rozměrů KVH mezi 150–160 cm. Chody jsou energické, klus s vyšší akcí, vznosný, prostorný a elastický; cval méně prostorný, ale rychlý a hlavně vytrvalý. Barva převládá obvykle bílá, ale mohou se vyskytovat i jiné (hnědáci, vraníci). Shagya–arab se vyznačuje ušlechtilostí, tvrdou konstitucí a dlouhověkostí. Dospívá později, až kolem šestého roku. Vyniká velmi dobrou plodností, výbornou krmitelností, živým temperamentem a učenlivostí.

Využití a povaha
Shagya–arab je kostnatější a silnější než plnokrevný arab, díky tomu je vhodný i pro těžšího jezdce. Využívá se nejen pro jezdecké účely, ale také pro zápřahový sport a zvládne i menší parkur, pro skákání má přirozený talent. Stejně tak je oblíbeným rodinným koněm, který zvládne Hubertovu jízdu či hobby závody. Má obvykle dobrý charakter a po plnokrevných arabech často dědí fixovanost na jednoho člověka. Cílem chovatelů zůstává zachování stavby těla a mohutnosti tak, aby Shagya–arabové byli všestranně upotřebitelnými koňmi.

Současnost a chov
Významný chov Shagya–arabů najdeme u našich slovenských sousedů, v Národním hřebčíně Topolčianky. Základ chovu tvořilo 30 klisen, většina pocházela z Radovce. V roce 1923 až 1934 zde působil hřebec Shagya II., do zemského chovu bylo po něm zařazeno 23 synů a vytvořil velmi dobrou a vyrovnanou linii. Dalším hřebcem byl Shagya I., který tady působil v letech 1924–26. Mezi vynikající hřebce počítají i Shagyu VII. Z Bábolny (působnost v letech 1937–1945), do chovu zařazených 19 synů (z toho tři působili jako kmenoví hřebci) a ve stádu matek měl 16 dcer. Čistokrevné stádo Shagya–arabů, jež tvoří genovou rezervu, čítá přibližně čtyřicet klisen a čtyři až pět hřebců. Přibližně sedmdesát klisniček a hřebečků tvoří stádo dorostu. Jedinečným úspěchem se může pochlubit MVDr. Jana Pašková, která zakoupila z Topolčianek klisnu Shakiru CZ–Sha 211. Ta se posléze stala několikanásobnou šampiónkou domácí a také evropskou šampiónkou plemenných klisen a šampiónkou Evropy – Best in show!


Také v ČR je mnoho chovatelů zaměřených na chov Shagya–arabů, velké stádo najdeme v Hřebčíně Jeníkov. Svaz chovatelů pořádá každoročně přehlídku tohoto plemene a tyto ušlechtilé koně úspěšně prezentují na populárních výstavách v Pardubicích a v Lysé n. L. Obvykle tyto akce doprovází slovem odborník na slovo vzatý a prezident svazu – Otto Dlabola, který o nich dokáže poutavě hovořit doslova hodiny a hodiny. Více informací najdete na www.shagyaarab.org.

Autor textu: Mgr. Renáta Kolářová
Autor fotografií zdroj: Mgr. Renáta Kolářová
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5