Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

kat1956

4.8.2015 14:45
kat1956

XXX.XXX.21.181

Dobrý den, už dlouho přemýšlím, že jak dokrmím zásoby sladového květu, tak že vyměním za vojtěškové pelety. Mám valacha 2,5 let. Ráno krmím 1l řepných řízků, cca 0,5 sladového květu + 60g lněného semínka.. Večer 0,5l granulí fitmin hobby + 1l ovsa + 1l řepných řízků. Koník je 24/7 na pastvině, ale ta už je teď docela vyzobaná. :D Seno má neomezeně. Je to fakt velký koník ČT. Co by jste mi, prosím vás, poradili? :).

4.8.2015 16:22
polárka.15

XXX.XXX.171.253

A z jakého důvodu to chcete měnit?

kat1956

4.8.2015 22:19
kat1956

XXX.XXX.21.181

No jelikož vojtěška je pro koně vydatnější i na vápník :).

5.8.2015 06:44
polárka.15

XXX.XXX.41.2

Copak je vojtěška nějaká bomba pro koně? Něco, bez čeho koně žít nemohou? Jen davové poblouznění.

Vyhovuje koni a prospívá to, co nyní má? Pokud ano, proč ho zvykat na něco jiného a proč mu nenechat to, co mu sedí?

kat1956

5.8.2015 11:43
kat1956

XXX.XXX.21.181

Já mám právě obavy, že ani moc ne, protože se venku strašně moc potí.. Ostatní koně (starší) taky, ale ne tak moc. Taky mu občas lupe v kloubech. Má z toho strach.

kat1956

5.8.2015 11:46
kat1956

XXX.XXX.21.181

Taky uvažuji o vyřazení ovsa a granulí. Nahradit něčím jiným.

5.8.2015 12:09
polárka.15

XXX.XXX.41.2

Pokud klouby lupou, tak vykazují tzv. dysfunkčnost.. V kloubu není něco v pořádku a mohou vytvářet artrotické změny, což je u mladého koně, který ještě nemá zátěž jako "dospělý jezdecký kůň" celkem dost průser. Okamžitě bych zkontaktovala veterináře - pokud možno specialistu na nohy. Což bych ovšem neviděla ani tak v krmení, ale v genetice, ve špatném postoji, úměrné námaze-nenámaze, povrchu, úprava kopyt,...

A to pocení může mít klidně spojitost s tím lupáním - bolesti v kloubu/kloubech, nervy,...

Pokud se opravdu nadměrně potí, tak bych přidala elektrolyt ráno.


http://www.equichannel.cz/co-potrebuje-kun-v-krmne-davce.

Uživatel s deaktivovaným účtem

5.8.2015 13:25
Uživatel s deaktivovaným účtem

Vojteškou nadmerné potenie neodstránite, skôr naopak.
Ináč len tak pre predstavu, keď dÁte preč ten sladový kvet a granule, tak toľko dostávajú u nás dva kone na deň(!). Nemajú problém odvoziť decká 45minút na jazdiarni, či odbehnúť svižne 10-15km v teréne. Pre mňa kŕmite zbytočne veľa u koňa, ktorý nič nerobí.
A pri vojteške opatrne, kone z nej veľmi ľahko priberajú.

5.8.2015 14:57
Íháček

XXX.XXX.236.80

Taky mi přijde že krmíte strašně moc. Je kůň nějak moc hubený nebo co vás vedlo k takové krmné dávce? Mladí koně se nemají překrmovat právě proto aby neměli problém s kloubama.2,5 letý kůň by měl mít hlavně seno nebo trávu a maximálně hrstku ovsa nebo granulí na zamíchání minerálky.

kat1956

6.8.2015 15:35
kat1956

XXX.XXX.21.181

Tak já vím, že se nemá přikrmovat, ale přece klouby trpí hlavně při nadváze a to můj koník nemá.. Když měl zase méně krmiva, tak zhubl. Moje známá má stejně staré koně na pastvině jako já pouze na seně, žejdlík ovsa a co pastvina dá (skoro nic tam není). Když jsem ty koně viděla, začaly mi téct slzy. Tak vyhublé koně jsem nikdy neviděla, a hlavně ten můj divočák je plný energie. Tam ti se sotva táhli...
No a když mu teda ubere a dám na Vaše rady (kvůli kterým tady píšu), tak jaké vitamíny by jste mi prosím Vás doporučili? Já jsem uvažovala nad http://www.centrumkrmiv.cz/product/mikros-vdk-3-kg-653/. Myslíte, že jsou dobré? :).

6.8.2015 16:54
koně

XXX.XXX.205.252

kat1956 napsal(a):
Dobrý den, už dlouho přemýšlím, že jak dokrmím zásoby sladového květu, tak že vyměním za vojtěškové pelety. Mám valacha 2,5 let. Ráno krmím 1l řepných řízků, cca 0,5 sladového květu + 60g lněného semínka.. Večer 0,5l granulí fitmin hobby + 1l ovsa + 1l řepných řízků. Koník je 24/7 na pastvině, ale ta už je teď docela vyzobaná. :D Seno má neomezeně. Je to fakt velký koník ČT. Co by jste mi, prosím vás, poradili? :).

Jestli je to vysoké ČT co poroste ještě léta, klidně krmte.Jen to jádro bych trošku zredukovala.Bude li hubnout, můžete zas přidat.
Základ bych viděla v seně, nepřetržitý přístup.To píšete, že má.
Samozřejmě solný liz, k dispozici.
Uvažte minerální doplněk.My kupujeme od Schaumanna.Pytel 25kg stojí kolem tisícovky a zadarmo vám ho dovezou domů.Mrkněte na jejich stránky.
Litr řízků namočených, nebo litr v suchém stavu teprv namáčíte?To by byl docela rozdíl.
Pokud by byla ráno ta hrstka, namočená do velikosti litru třeba se semínkem a večer litránek ovsa na chroupání, mohlo by to mladíkovi stačit.
S vojtěškou bych byla opatrnější.Naše koně jí třeba vůbec nechtějí.Některým koním dost leze do hlavy, je to samá bílkovina.
Máte li pocit, že při růstu potřebuje podpořit klouby, možná bych zkusila přípravky typu Alavis, nebo Gelapony, které jsou na tohle zaměřené.
Nadměrně potit se oproti ostatním může právě proto, že je prostě přežraný.

kat1956

6.8.2015 17:42
kat1956

XXX.XXX.21.181

Děkuji, za odpověď. Ano, je to litr už namočených, ale tak myslela jsem, že to každému dojde, že bych mu nedávala 1l nenamočených řízků, které by pak nabobtnaly na 4 litry min. :D Výrobce, na kterého mě odkazujete, vypadá dost dobře, ale právě tenhle Mikros, jsou jsem tady ukazovala, mám kousek od bydliště, takže asi ho zvolím. Řekla bych, že tyhle dva výrobky nejsou od sebe zase nějak odlišné. :)
Chtěla bych se od ovsa odprostit úplně. Naštěstí krmím ovsem koníka až od dvou let. Taky s granulemi Fitmin už končím, protože Poslední dva pytle byly plné kamení.. Jednou jsem si toho asi nevšimla a můj starší koník si o něj nejspíš vylomil zub.. Je to vážně chamtivec.. Vojtěšku bych chtěla použít do večerního krmení. Vyrobit si vlastní müsli. Jde mi totiž hlava kolem z toho, když si čtu složení granulí. Bohužel jsem student a na nějak drahé granule peníze nemám. Koník se mi totiž minulé léto velmi zranil - zánět sezamské kůstky - kousek vyhlodaný od infekce. Okamžitě jsem koníkovy pořídila na doporučení veterináře něco na kosti od Biovety. Pak menší pauza a gelapony chondro. Ty jsem opakovala zase v zimě + mineralpony baby. Ale už zase uplynul půl rok, takže možná něco zase přihodím. :).

6.8.2015 18:20
koně

XXX.XXX.205.252

Já spíš myslela, jestli kůň dostane litr, nebo pětilitr řízků najednou.Že byste dávala suché vás nepodezírám
Proč nechcete dávat oves?
Granule krmit nemusíte, statková krmiva přece nejsou nic špatného.
Vojtěškové pelety budete taky máčet.Zkuste koupit pytel a uvidíte, jestli bude mít u vašich koní úspěch.
Když zkombinujete řízky s ovsem, nebo slaďák s vojtěškou, plus lněné semínko, minerálka a sůl, nemělo by koni nic chybět.
Záleží, jaká statková krmiva máte k dispozici.Dá se krmit ječný, nebo kukuřičný šrot, nebo spařený ječmen, u nás jsou třeba granule z ovesných slupek, někdo se dostane k melase, někdo k výliskům jablek, prostě kombinujte.
Nebo tu v jiných diskuzích jsou odkazy na výživáře, kdyby jste měla pocit, že nevíte jak s krmením.
Zkuste se podívat místo Gelapony na Alavis, mám s ním dobré zkušenosti při poúrazových stavech.

Uživatel s deaktivovaným účtem

7.8.2015 08:23
Uživatel s deaktivovaným účtem

Na kvalitnej pastve sa kôň vyžerie aj trávou. Ako som spomínala dávku vyššie, kone okrem toho dostávajú seno, cca 15-17kg na osobu. A sú pekní, guľatí aj bez práce. A to som ten liter ovsa fakt prehnala, liter majú skôr tak na dva-tri dni.
Samozrejme nie každý kôň vyzerá dobre z ničoho, ale to množstvo je proste veľa, na takom objeme nejmáme ani športové kone a vyzerajú dobre( skôr teda až príliš, v kombinácii s pastvou). Zdá sa mi to zbytočne veľa. Skúste kontaktovať nejakéjpho výživára, pohľadajte aj diskusie tu v archíve, určite nejaké odporúčania nájdete.

7.8.2015 13:56
polárka.15

XXX.XXX.171.253

Schaumann? Víte co krmíte vůbec?

Přidejte reakci

Přidat smajlík