Pipilota
napsal(a):
Plíseň je vada u každého krmiva. Zvlášť tak citlivému druhu zvířete jako je kůň opravdu nic s plísní nekrmit.
Nevěřit žádným plkům o ušlechtilé plísni jako je na Hermelínu atd. Koní plíseň prostě ne!
Je to u senáže stejné, jako u sena? Plíseň na jednom místě znamená plíseň všude i když ji není vidět? Se senáží zkušenosti nemám.
U senáže je plíseň ještě horší než u sena - pokud je tam už po otevření, tak byl balík porušený a dostal se do senáže vzduch, tj. fermentační proces neproběhl tak, jak má - bez přístupu vzduchu. Pokud se plíseň objeví po otevření balíku, tak se senáž začíná kazit a už je všude, jen ne okem viditelná. Plesnivou senáž bych nekrmila.
sisi58
napsal(a):
Je to u senáže stejné, jako u sena? Plíseň na jednom místě znamená plíseň všude i když ji není vidět? Se senáží zkušenosti nemám.
Rozhodně souhlasím s názorem, že jakákoliv plíseň na krmivu = nekrmit žádnému zvířeti.
Nejsem odborník - prošla jsem několik stájí, kde se krmí senáží, a obecně ji s koňmi máme moc rádi - jim chutná a já mám radost, jak se jim dělají boule za ušima Ale faktem je, že jsem nikdy v žádné stáji neviděla, že by se kvůli plesnivému místu, které v balíku senáže bohužel vznikne raz dva, vyhazoval celý balík. Vždycky se plesnivé místo vybralo a zbytek se normálně krmil.
Což asi není úplně ideální varianta, nicméně pokud by se kvůli plísni velikosti 20 x 20 cm v horní vrstvě vyhazoval celý balík senáže, většina stájí by přišla na mizinu, protože senáž je fakt hodně choulostivá a v každém druhém balíku lze zpravidla nějaké menší ložisko plísně najít. Takže praxe je v tomto směru hodně benevolentní.
Uživatel s deaktivovaným účtem

pokud je balík plesnivý již před otevřením, tak jak píše Slon, nekrmit. Celý balík zlikvidovat. Pokud balík začíná plesnivět po otevření, lze vrstvu, od které se plíseň rozšiřuje, odstranit (samozřejmě s rezervou i zdravého kusu balíku), a krmit dál - píce je hlouběji v balíku stále konzervovaná po fermentaci.
V balíku, kde rostla plíseň od jeho zabalení do jeho zkrmování (třeba půl roku), nemám iluze, že nebude plíseň se všemi svými toxiny pěkně zabydlená v celém objemu. I kdyby nebyla "vidět" nebo "cítit". !! nehledě na riziko dalších mikrobiálních zvrhlostí, jako je botulismus, který nepoznáte už vůbec, a u balíků, kde neproběhla fermentace žádoucím způsobem, je velmi pravděpodobný, jakkoli se s Clostridiem hádá plíseň o zdroje.
Senáží jsme krmili v bývalém ustájení, veliké balíky, udělané z trávy těsně u výběhu, balíky přímo po zafóliovaní naskládané na místo a bez pohybu až do krmení, pěčlivě oddělené od koní. Každý měl pod fólií bílé kolečko vzhledu rozpláclého mýdla, ostře ohraničené, lehce tužší, takové mléčné chuti, bez zápachu (chutnala jsem). Chlápek co tu senáž dělal (nepovažuju ho za důvěryhodný zdroj ), tvrdil, že je to startér, který se tam přidává na rozjetí procesu. Zbytek balíku byl luxusní a kdyby tam byla plíseň, valach by chrchlal.
Letos jsme koupili malé balíky a trága. Pod fólií bílé fleky, ale neostře ohraničené, jiná konzistence a i po snaze to obrat, valach chrchlal, senáž šla na kompost.