Dobrý večer. Prosím o radu. Předem upřesňuji,ze neřeším nemoc oka,ale spis jestli někdo nema babské rady…už fakt nevím. Oko jsme před cca 2 roky léčili klinika plus doma s MVDr.Krisovou,měl tam nějaký stařecký vřed ,léčilo se několik měsíců ,víceméně úspěšně,mazalo se a kapalo co 3 hodiny nonstop a po vyléčení a kontrole,zbyl na oku stín. Do teď Ok. Jenže teď oko začalo slzet,nic vic,bez otoku,zarudnutí,privření,nic. Opět vyšetření na klinice,plus proplachnute slzné kanálky ,vše cajk. Jen tam je furt ten flek. Je stejnej. Doporučeno kapat jakési kapicky,volné prodejné z bylinek. Žádná změna. Už jsem zoufalá,kor teď před zimou,ze mu to tam oleze,chlupy,omrzne. …chjo. Diky pokud vás něco napadne.
Všechno možné. Než jsme jeli,doma jsem dělala flouresceinovy test,bez nálezu. Na klinice přihlížela dvěma přístroji a ze je tam vše v pohodě a kun vidí. Pohledam zprávu z kliniky.
Uživatel s deaktivovaným účtem

A co ucpaná slzný kanálek, moje kobyla ho má ucpaný pořád, nechala jsem i 2x proplachovat i s následujícími ATB( mast / kapky, Maxitrol)
Měkdy to slzí, většinou když fouká nebo oko obtěžují mouchy, někdy ne, zkouším masírovat slznou kost pod okem, ta prý někdy může být hnutá ve švu(švy lebky)
Na oko je dobrý světlík lékařský.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Dělali RTG hlavy v tom místě? Jestli je vše jak má být.
Taky nám z jednoho oka stařík slzí, už roky, po uhození do hlavy, předpokládáme právě, že tam byla nějaká zlomenina nebo něco uskřinutého, neřešíme, neomrzá, nelysá, jen mívá víc ospalků na tom oku. Ale neteče mu to tolik jako vám.
Uživatel s deaktivovaným účtem

kallisto
napsal(a):
Klapku na oko? Dělává se to z podprsenky.
Než kapky neni lepší mastička?
..tekutina prý lépe projde do těch kanálků, co se týče třeba ATB kapek...
Uživatel s deaktivovaným účtem

kallisto
napsal(a):
Klapku na oko? Dělává se to z podprsenky.
Než kapky neni lepší mastička?
Obecné pravidlo. Přes den kapky, na noc mast.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Jen úvaha... Asi blbost. Ale zdravotní důvody přímo oční jste při vyšetření vyloučili.
Nemůže to souviset s náhubkem? Náhubek jsem před cca 10 dny sundala, připadal mi v tomhle počasí oslizlý (i zvenku). Poslední dobou je vysoká vlhkost, přitom chlad. Náhubek nevypadá zrovna vzdušný a podle obvodu se z fotky zdá, že je malý. Jestli není kvůli tomu v nosních dutinách jiné "klima" a to neovlivňuje slzení.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Hele nevím, co se děje, ale u nás slzí momentálně víc koní, ale z obou očí. Oči jsou čisté, jen prostě okolo mají pořád zaschlé hnusy.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Arbora
napsal(a):
Skúsila by som RTG, môžu to byť aj zuby.
Zrovna na zuby jsem se teď ptala zubařky, a ta říkala, že slzení z oka určitě od zubů ne. Že pokud už, byl by to výtok z nozdry. Je tedy pravda, že jsme se bavily o starých koních, kteří mají zuby už vysunuté (ten náš slzící stařík).
Asi by to musel být už rozsáhlý zánět, aby to mělo vliv na oko, jakože by to sebralo i kost a tak. A to by se už projevilo na zpracování krmiva si myslím.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Hele nevím, co se děje, ale u nás slzí momentálně víc koní, ale z obou očí. Oči jsou čisté, jen prostě okolo mají pořád zaschlé hnusy.
Jestli to není prachem ze sena? Třeba letos prašnější seno...
Uživatel s deaktivovaným účtem

Horsana
napsal(a):
Vďaka za správu, teda test na herpetickú keratitídu sa nerobil a ster sa nebral?
Asi nie, škoda, takto na jeseň/skorú jar je toto časté, zvyčajne slzí viac koní v stáde, alebo mladé/staré.
Nemal niekedy zvýšený titer na EVA?
Očkování na herpes je v tomto případě k ničemu, resp. proti jinému kmenu?
Uživatel s deaktivovaným účtem

vattunka
napsal(a):
Slzí jediný z 20ti koni. V dobřé kondici. Co je EVA prosím?
Equinní virová arteritida.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Očkování na herpes je v tomto případě k ničemu, resp. proti jinému kmenu?
Herpetickú keratitídu má na svedomí EHV-2, sfiňa, občas aj/alebo EHV5.
Stery väčšinou vyjdú tak, že nevyjdú, ale je na to taký test, s farbivom, ktoré som zabudla ako sa volá a aj tie kvapky, s ktorými bol problém som zabudla ako sa volajú, samozrejme. Nerobím oči, ale niekde to možno vyhrabem.
Ale bežne sa takým koňom spúšťal vit. C a naprali sa minvit prípravkom, extra dávkami mrkvy, alebo vybrali nejaký ten Immunovet, ale ten starý, s pôvodnou receptúrou, nestresovali sme ich a o tri dni slzenie ustalo a vrátilo sa zase v prechodnom období, alebo aj nikdy, ale pamätám si iba tri takéto kone, jeden mal babeziózu, no terapia zabrala, jeden bol mladý hucul, ten zareagoval výborne a jednu kobylu, ktorú doma patlali a matlali kadečím veľmi dlho, tak tá to mala tuším komplikované a liečila sa dlho predlho, no u nej neostalo iba u slzenia.
Ale bol to rabiátny kôň a vôbec som jej netúžila pozerať do oka :D
Oči nemusia byť postihnuté rovnako.
vattunka
napsal(a):
Takže bych tim Virganem neměla nic pokazit. Ne žádné další vyšetření než co je na těch papírech se nedělalo….vím ze o něčem citovém mluvili ze udělají testy-stery?,ale nakonec ze to dělat nebudou. Chjo☹️
Teoreticky nie, ale oči rozhodne nie sú moja parketa.
A nejakú tú mrkvu, vit. C a tak, dedkovi.
Uživatel s deaktivovaným účtem

OT: jé, "pásák" ve voku máme zrovna v práci....
Tak se jenom ozývám po čase. Tak jak to přišlo,to odešlo. Je fakt ze jsem přestala kapat ten Světlík a začlo mrznout. Dokonce byl dva dny na boxe,kvůli druhy kobyle a jak se pustili zas ven,oko neteče. 🤔takže Diky. 😉
Uživatel s deaktivovaným účtem

Krásný prakůň, pěkná fotka