Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

Neregistrovaný uživatel

26.8.2014 12:34
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.44.125

Zdravím někde jsem četla že když má kůň mírně spadlá záda tak pomůže vyvazování na lonži je to pravda ? Viděla jsem někde že koník měl na udidlu z obou stran takové průvlečky které vedly mezi předníma nohama a na kouhoutku byli spojené kůň chodil na lonži pěkně sbalený a už nebyl příliš spadlý... děkuji za každou radu

Neregistrovaný uživatel

26.8.2014 12:36
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.84.93

Ano, spravne vyvyzovani pomoci muze. Bohuzel pokud to clovek opravdu neumí, dá se tim vice zkazit nez napravit.

Neregistrovaný uživatel

26.8.2014 13:33
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.41.2

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Zdravím někde jsem četla že když má kůň mírně spadlá záda tak pomůže vyvazování na lonži je to pravda ? Viděla jsem někde že koník měl na udidlu z obou stran takové průvlečky které vedly mezi předníma nohama a na kouhoutku byli spojené kůň chodil na lonži pěkně sbalený a už nebyl příliš spadlý... děkuji za každou radu

Ano, to je, ale člověk, který o tom přečetl článek, ale vlastně o tom nic neví a proto se tady ptá, tak urychleně zapomeňte na jakoukoli myšlenku to s koněm dělat!! Nesprávné lonžování a vyvázání způsobí to, že bude kůň špatně nasvalený, bolavý, povalí na předku, bude ztuhlý a bude mít vycukanou hubu a posléze, až na koně sednete budete mít více práce s bolavým znechuceným koněm. Nehledě na to, že kůň nemá jít na lonži "sbalený" (nesnáším to slovo) ale uvolněný, došlapující do stopy s aktivní zádí a zády, povolenou spodní čelista natáhlý mírně dopředu a mírně dolů. Pokud chcete zpátky dosvalit koníkovi záda, vezměte ho do terénu a choďte kopečky, kopečky a ještě jednou kopečky - terén udělá nejvíc práce stejně tak můžete oživit práci kavaletami

Neregistrovaný uživatel

26.8.2014 16:27
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.129.16

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Zdravím někde jsem četla že když má kůň mírně spadlá záda tak pomůže vyvazování na lonži je to pravda ? Viděla jsem někde že koník měl na udidlu z obou stran takové průvlečky které vedly mezi předníma nohama a na kouhoutku byli spojené kůň chodil na lonži pěkně sbalený a už nebyl příliš spadlý... děkuji za každou radu

Vámi popsané vyvázání se používá u westernových koní, kdy je vyžadováno nízké držení hlavy koně. V některých disciplínách je vyžadována absolutní poslušnost koně až jakési odevzdání. A nízké držení hlavy je dobře hodnoceno. Westernová plemena nemají problém s nasvaleností - ti se muskulaturní již rodí. Pro vyvázání koně na lonži existuje několi pomůcek, každá má trochu jiné působení a je vhodná pro jiný typ koně a pro různý stupeň výcviku. Při výběru je třeba zohlednit zejména stavbu koně - např. pro koně s nízko nasazeným krkem bude chambon neúčiný. Nelze do pár vět shrnout co, kdy a proč použít, na co dbát a čeho se vyvarovat. Doporučuji domluvit si trenéra a pobavit se s ním o tom, jak vůbec koně na lonžování s pomocnými otěžemi připravit. Nelze očekávat, že na koně pověsíte špagátek a něco se převratně změní. Cílem je, né aby kůň chodil v lepším držení s pomůckou, ale pomůcka je cesta jak koni ukázat co chceme, abysme se následně bez pomůcky obešli. Obecně je vhodné na spadlá záda - dobře koně zakrmit (hubený kůň se nenasvalí), dobřát mu co nejvíce mírného "prodýchaného" pohybu, kopcovité terény na delší otěži, gymnastika na nízkých skocích a kavaletách, přechody, couvání ... a neustále dbát na uvolněný projev.

Neregistrovaný uživatel

26.8.2014 20:00
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.194.90

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Zdravím někde jsem četla že když má kůň mírně spadlá záda tak pomůže vyvazování na lonži je to pravda ? Viděla jsem někde že koník měl na udidlu z obou stran takové průvlečky které vedly mezi předníma nohama a na kouhoutku byli spojené kůň chodil na lonži pěkně sbalený a už nebyl příliš spadlý... děkuji za každou radu

Tak to, co jste viděla to nepoužívejte. To vám koně spíš zničí než aby to pomohlo.
Pokud chcete nasvalit, tak nejlepší je práce v kroku a klusu do kopce. Terén v natažení, jízdárenské cviky na dvou stopách, kruhy, změny tempa (krok -klus - stát - zacouvat,.....). A když už chcete pomoct koni vyvázáním na lonži, tak pevný chambon. Ale lepší je upravit krmnou dávku a začít s koněm správně pracovat. Tak aby chodil s aktivní zádí a jemně na otěži.

Neregistrovaný uživatel

27.8.2014 18:39
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.236.80

Důležité je proč má kůň spadlá záda. Jestli je to následek delšího neježdění nebo zdravotní problém nebo špatné ježdění? Podle toho bych pak řešila co s tím. Nelze někde něco vidět a hned to rvát na koně když o tom nic nevím. U pomocných otěží to platí dvojnásob. Pokud přesně nevím k čemu to slouží, jak se to používá a hlavně proč to chci na koně rvát tak to radši nepoužívám. Nastudujte si radši něco o pohybovém aparátu koně, správném ježdění, uvolnění a nesení koně a na nějaké průvlečky se vykašlete.

Přidejte reakci

Přidat smajlík