Chov kočkovitých šelem

Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků
24.12.2009 11:03
rys

XXX.XXX.236.81

Pokusím se opět vstoupit s tímto thématem,ale zde na moderované diskusi.Snad skuteční zájemci,či milovníci kočkovitých šelem toto théma uvítají a zaujmou seriozní postoj.Nebudu reagovat na dotazy provokujicí a anonymy.Odpovím pouze na seriozní dotazy pisatelum ,.kteří budou mít v profilu celé jméno,telefoní číslo a meilovou adresu.Věřím,že to většina učastníku diskuse pochopí.

24.12.2009 11:05
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Pokusím se opět vstoupit s tímto thématem,ale zde na moderované diskusi.Snad skuteční zájemci,či milovníci kočkovitých šelem toto théma uvítají a zaujmou seriozní postoj.Nebudu reagovat na dotazy provokujicí a anonymy.Odpovím pouze na seriozní dotazy pisatelum ,.kteří budou mít v profilu celé jméno,telefoní číslo a meilovou adresu.Věřím,že to většina učastníku diskuse pochopí.

Rysec bažinný / Felis chaus /

24.12.2009 11:07
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):

24.12.2009 11:12
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):

Kočka amurská-krátkouchá / Prionailurus eptilurus /

24.12.2009 11:14
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):

Kočka amurská

24.12.2009 11:15
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Kočka amurská

Kočka amurská ,krátkouchá

24.12.2009 11:17
doutrklars

XXX.XXX.27.79

rys napsal(a):

Hezké fotky i kočky jen je třeba mít na paměti , že je dobré napsat ,jestli se jedná o Vaše zvířata ,nebo fotky .Praktikují to tak i na jimých moderkách ,třeba exoti .Vztupují sem chovatelé ,kteří se nedají oklamat a nebo chov přispivatele znají ,a potom neumyslně dojde ke sporům ,které na této diskusi nejsou žádoucí přeji hodně ůspěchů

24.12.2009 11:21
rys

XXX.XXX.236.81

doutrklars napsal(a):
Hezké fotky i kočky jen je třeba mít na paměti , že je dobré napsat ,jestli se jedná o Vaše zvířata ,nebo fotky .Praktikují to tak i na jimých moderkách ,třeba exoti .Vztupují sem chovatelé ,kteří se nedají oklamat a nebo chov přispivatele znají ,a potom neumyslně dojde ke sporům ,které na této diskusi nejsou žádoucí přeji hodně ůspěchů

Ano zvířata jsou v mém chovu,kotata na foto letošní odchov,kupec Polsko.Umístovat zde budu pouze foto svých zvířat.

24.12.2009 11:31
doutrklars

XXX.XXX.27.79

rys napsal(a):
Ano zvířata jsou v mém chovu,kotata na foto letošní odchov,kupec Polsko.Umístovat zde budu pouze foto svých zvířat.

umístíte sem i totky ostrovidů a kanadáků ? pro porovnání ,kteří to teda byly v předešlém příspěvku ty fotky nebyly dost ostré dík

24.12.2009 11:44
rys

XXX.XXX.236.81

doutrklars napsal(a):
umístíte sem i totky ostrovidů a kanadáků ? pro porovnání ,kteří to teda byly v předešlém příspěvku ty fotky nebyly dost ostré dík

Umístím,udělám nové foto,,jak kanadský rys,tak ostrovid.Vložím po novém roce.

26.12.2009 11:36
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Umístím,udělám nové foto,,jak kanadský rys,tak ostrovid.Vložím po novém roce.

foto : Rys kanadský / Lynx kanadensis /

26.12.2009 11:37
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):

foto : Lynx kanadský / Lynx kanadensis /

26.12.2009 11:39
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
foto : Lynx kanadský / Lynx kanadensis /

26.12.2009 11:40
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):

foto : Rys ostrovid / Lynx lynx /

26.12.2009 11:44
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):

26.12.2009 16:22
mildaii

XXX.XXX.75.237

rys napsal(a):

Nevím, jestli si pamatujete, ale ve Vrchlabí byl u zámku park, kde KRNAP měl vytvořenou takovou ZOO ze zvířat žijících v naší republice. Byly tam velké voliéry a nádherná zvířata, mezi jinými rys ostrovid a třeba tetřev hlušec. Letos jsem se tam dostal snad po 20 letech a není tam už vůbec nic. Jeto škoda, tenkrát to musela zařídit nějaká osvícená duše.
Rysy máte velmi pěkné, chápu, žer jejich návrat do přírody je běh na dlouhou trať.
M.Kaplan

26.12.2009 17:07
rys

XXX.XXX.236.81

mildaii napsal(a):
Nevím, jestli si pamatujete, ale ve Vrchlabí byl u zámku park, kde KRNAP měl vytvořenou takovou ZOO ze zvířat žijících v naší republice. Byly tam velké voliéry a nádherná zvířata, mezi jinými rys ostrovid a třeba tetřev hlušec. Letos jsem se tam dostal snad po 20 letech a není tam už vůbec nic. Jeto škoda, tenkrát to musela zařídit nějaká osvícená duše.
Rysy máte velmi pěkné, chápu, žer jejich návrat do přírody je běh na dlouhou trať.
M.Kaplan

Je to možná pošetilý nápad,uznávám,ale zatím se snažím pro to něco udělat.Pokud se to nepodaří,v každém případě budou rysové alespon v soukromých chovech a tím se alespon částečně zachová genofond.Kolik dětí,neřkuli rodiču , ba i chovatelu rysa viděla.Vždyt je má v ČR asi 4 zoo.I soukromý chov se muže zasloužit o zachování této velmi vzácné,kriticky ohrožené , kočkovité šelmy.

26.12.2009 17:38
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Je to možná pošetilý nápad,uznávám,ale zatím se snažím pro to něco udělat.Pokud se to nepodaří,v každém případě budou rysové alespon v soukromých chovech a tím se alespon částečně zachová genofond.Kolik dětí,neřkuli rodiču , ba i chovatelu rysa viděla.Vždyt je má v ČR asi 4 zoo.I soukromý chov se muže zasloužit o zachování této velmi vzácné,kriticky ohrožené , kočkovité šelmy.

V popředí celá voliera pro chov kočky krátkouché-amurské.Pár je oddělen a připouští se v lednu k sobě.Letos jsme měli první odchov.Naproti je voliera na chov páru Felis chaus.Dorustá nová kočka,kterou máme zvlášt.

28.12.2009 18:45
pupulu

XXX.XXX.124.1

rys napsal(a):
V popředí celá voliera pro chov kočky krátkouché-amurské.Pár je oddělen a připouští se v lednu k sobě.Letos jsme měli první odchov.Naproti je voliera na chov páru Felis chaus.Dorustá nová kočka,kterou máme zvlášt.

Máte to krásné,rejpalů si nevšímejte.jisté je že se alespoň snažíte pro ta zvířata něco dělat.A kdyby se vám vypuštění nepovedlo,alespoň rozšíříte počty těchto krásných zvířat.a to smysl má!!Já vám fandím!A až jednou vyhraju hoodně peněz tak se do takového chovu taky vrhnu.

28.12.2009 20:29
doutrklars

XXX.XXX.27.79

pupulu napsal(a):
Máte to krásné,rejpalů si nevšímejte.jisté je že se alespoň snažíte pro ta zvířata něco dělat.A kdyby se vám vypuštění nepovedlo,alespoň rozšíříte počty těchto krásných zvířat.a to smysl má!!Já vám fandím!A až jednou vyhraju hoodně peněz tak se do takového chovu taky vrhnu.

ono nejde o rejpání mne samotnému se voliery z víšky taky líbí , ale na druhou stranu si nedovedu představit jak se tam takovích druhů vubec vejde my máme jen pár ocelotů /jsme začátečníci/ a máme pro ně k dispozici 3 venkovní voliery kde jejich celková délka je 14 m šířka 4m víška 2,5m a stiděl bych se o sobě tvrdit MALÁ ZOO rys je větší než ocelot jak má u vás velkou ubykaci znovu zdůraznuji , že nejde o rýpání jen si myslim , že si tato zvířata zaslouží taky nějaký prostor. podle víčtu druhů co máte mi vychází velikost voliery tak 3x3 m

29.12.2009 09:09
doutrklars

XXX.XXX.27.79

Zase bohužel plácáte nesmysly je toto malá voliera víběh ven , dovnitř ?A to je nafocena jen polovina je to pro pár dlouhé 14 m a vnitřní voliery 2 každá 3x3m . Podle mého, kord , když plánujete což teda jen píšete , že chcete rysy vypouštět ,musí být v obrovských volierách dlouhých desítky metrů ,aby jim mělo kde narůst svalstvo tyhle nesmysli tu pište dětem

29.12.2009 09:31
rys

XXX.XXX.236.81

doutrklars napsal(a):
Zase bohužel plácáte nesmysly je toto malá voliera víběh ven , dovnitř ?A to je nafocena jen polovina je to pro pár dlouhé 14 m a vnitřní voliery 2 každá 3x3m . Podle mého, kord , když plánujete což teda jen píšete , že chcete rysy vypouštět ,musí být v obrovských volierách dlouhých desítky metrů ,aby jim mělo kde narůst svalstvo tyhle nesmysli tu pište dětem

Rys kanadský ( Lynx kanadensis ) tato nádherná kočkovitá šelma pochází z Ameriky.Je druhou největší kočkou po pumě americké ,z malých kočkovitých šelem .na kontinentě.Chov těchto šelem udajně v Evropě je velmi sporadycký,informace,které jsem získal časem jsou takové,že zoo Ostrava odchovávala pravidelně kotata.Nyní 13 letý pár těchto koček šel do deponace ke kolegovi.Je pár chovatelu,kteří získali kotata z jmenované zoo i já..Ale pokud vzali pár,tak sourozence.Tak učinily udajně i 2 další zoo v ČR.Slyšel jsem,že ani jedněm se odchov nepodařil.Po několika letech se obě zoo rozhodly řešit sytuaci importem z USA.Mají sestaveny nepříbuzný pár,tak uvidíme,zda se odchov podaří.Též se snažím sehnat semce do svého chovu.Zřejmě bude nutností též import z USA.V podstatě to není problém,po složení zálohy lze dovést cca do pul roku zvíře.Trvá to tak dlouho v USA vzhledem k dokladum.Cena je všek velmi vysoká,kolem 100000,- Kč za zvíře.No uvidíme.Je to náročné.Ale ne vyloučené.V případě dalších posunu v chovu těchto nádherných šelem dám nový příspěvek.

29.12.2009 09:48
doutrklars

XXX.XXX.27.79

rys napsal(a):
Rys kanadský ( Lynx kanadensis ) tato nádherná kočkovitá šelma pochází z Ameriky.Je druhou největší kočkou po pumě americké ,z malých kočkovitých šelem .na kontinentě.Chov těchto šelem udajně v Evropě je velmi sporadycký,informace,které jsem získal časem jsou takové,že zoo Ostrava odchovávala pravidelně kotata.Nyní 13 letý pár těchto koček šel do deponace ke kolegovi.Je pár chovatelu,kteří získali kotata z jmenované zoo i já..Ale pokud vzali pár,tak sourozence.Tak učinily udajně i 2 další zoo v ČR.Slyšel jsem,že ani jedněm se odchov nepodařil.Po několika letech se obě zoo rozhodly řešit sytuaci importem z USA.Mají sestaveny nepříbuzný pár,tak uvidíme,zda se odchov podaří.Též se snažím sehnat semce do svého chovu.Zřejmě bude nutností též import z USA.V podstatě to není problém,po složení zálohy lze dovést cca do pul roku zvíře.Trvá to tak dlouho v USA vzhledem k dokladum.Cena je všek velmi vysoká,kolem 100000,- Kč za zvíře.No uvidíme.Je to náročné.Ale ne vyloučené.V případě dalších posunu v chovu těchto nádherných šelem dám nový příspěvek.

Takže v zoo Ostrava jste byl na kolika metrech čtverečních je chovaly,? J jsem je viděl u chovatelky u Brna ta na ně má krásnou ZATRAVNĚNOU volieru asi 6x 10 m nebylo by lepší dát na podlahu loliery písek ? Já mam taky spodek beton ale na něm vrstvu písku ,na záchod choděj na jedno místo tudíž je čistý ,určitě je to lepší na packy

29.12.2009 14:37
rys

XXX.XXX.236.81

doutrklars napsal(a):
Takže v zoo Ostrava jste byl na kolika metrech čtverečních je chovaly,? J jsem je viděl u chovatelky u Brna ta na ně má krásnou ZATRAVNĚNOU volieru asi 6x 10 m nebylo by lepší dát na podlahu loliery písek ? Já mam taky spodek beton ale na něm vrstvu písku ,na záchod choděj na jedno místo tudíž je čistý ,určitě je to lepší na packy

Máte pravdu s paní od Brna.Slyšel jsem o ní.Pry supr,velké výběhy,krásné zařízení,má po páru 3 druhy šelem ke své radosti,Finančně nemusí nic prý řešit,mají velmi dobře prosperujicí firmu.O zvířata se jí starají 2 ukrajinky.Nevím,slyšel jsem to od vícero chovatelu,co pry u ní byli.To bych chtěl mít nejen já.Nemusit ´řešit finance a mít chov jen pro radost.Bužel tak šikovný nejsem,abych měl prosperujicí firmu.25 let za byv. režimu jsem měl chov uplně zrátový,po revoluci už jakž,takž vydělám na náklady.Shrnuto ,potrženo.Za 45 let chovatelství jsem nyní na tom tak,že co vydělám, jde zpět do chovu.Nová zvířata,nové zařízení,udržba,opravy.Závěrem lze říci,ten kdo tvrdí ,že se dá na tom vydělat,neví o čem mluví.Snad se k této otázce vyjádří i jiní chovatelé a řeknou své poznatky.Ano znám 1 chovatele šelem,kde se mu daří,má více šelem a každý rok odchov.Snad jej to i uživí.Ale je snad jediný v republice a k joho osobě a chovu mám velký respekt,uctu a obdiv.

29.12.2009 17:08
doutrklars

XXX.XXX.27.79

co je na tom špatného , že někdo neprodá zvířata šmelinářům , já to ostatně taky nedělam . Když jsem měl odchov makaka sám jste mi vnucoval, že nam ho prodáte , zakázal jsem vam to, jednam jen s chovateli . Nechci ani domyslet kde by skončil To je taková chovatelská morálka umístit zvíře co nejlépe ,ale tomu pane Navrátil asi nemůžete rozumět

29.12.2009 17:28
rys

XXX.XXX.236.81

doutrklars napsal(a):
co je na tom špatného , že někdo neprodá zvířata šmelinářům , já to ostatně taky nedělam . Když jsem měl odchov makaka sám jste mi vnucoval, že nam ho prodáte , zakázal jsem vam to, jednam jen s chovateli . Nechci ani domyslet kde by skončil To je taková chovatelská morálka umístit zvíře co nejlépe ,ale tomu pane Navrátil asi nemůžete rozumět

Ae zase přeháníte,až lžete.Nikdo se nevnucoval.Jen jsem se zeptal,zda jej máte k prodeji ,pro zájemce v zahraničí.

29.12.2009 17:37
rys

XXX.XXX.236.81

Ano ,je jediná,ostatní mi sami volají,přijedou,či meilem posílají nabídky k prodeji.Proč? Prodat není jednoduché,to ví každý.Vy sám jste mi osobně řekl,že prodat makaka je problém., ano je,-,já nabízel samce za 16 000,- kč Vy za 50000,- Kč Mládě ze zahraničí lze dovést do 20000,- Kč ne za 50000,- Kč Vy my něco říkáte o morálce ? Co to je v obchodě , snad nabídka a poptávka.Zájemce koupit nemusí.,muže koupit jinde.Má svobodnou volbu.Těší mě,že máte zájem,kam makak jde,určitě jste si to v Polsku byl zkontrolovat.No myslím,že se to tu rozvíjí opět jako na nemoderované diskusi,zase Douša x Navrátil,asi to lidi moc zajímat nebude.Nezlobte se ,ale na veškeré otázky jsem Vám již odpověděl na nemoderované diskusi i na tomto foru,Odpovím Vám pouze na rozumné otázky,které uznám za vhodné a ne na všechny vaše plky.Určitě to pochopíte a nebudete se zlobit.Přeji krásný zbytek dne.

29.12.2009 19:56
loufan

XXX.XXX.155.190

rys napsal(a):

Můžu se zeptat pane Navrátil, kde se dají sehnat informace o chovu rysů a ostatních šelem? Existují nějaké knížky, nebo něco na internetu? Děkuji

30.12.2009 08:24
rys

XXX.XXX.236.81

loufan napsal(a):
Můžu se zeptat pane Navrátil, kde se dají sehnat informace o chovu rysů a ostatních šelem? Existují nějaké knížky, nebo něco na internetu? Děkuji

Bohužel specielní literatura není.Mám Encyklopedii Pollar .. tam jsou šelmy rozděleny do světadílu a o každem druhu pojednání.V knížkách jiných je zmínka sporadická..Internet ,nejsem v tomto zběhlý o chovu jsem nic nenašel.V republice je lidí možná spočítáno na prstech jedné ruky.Jsou to chovatelé šelem.Ale bohuže jsem s nima skoro se všema mluvil.Bud jsou starší ročník ,jako já a nemají internet nebo pokládají učast i na moderované diskusi za ztrátu času.Já začal prostě sám s destiletou zkušeností se šelmami.Rys ostrovid je Eurofauna,zvyklý na podmínky,Kanadský rys je má jěště tvrdší.Jsou to udajně vytální,zdravá zvířata,nepotřebují vytápění.Ale hlavně jsou nádherná,atraktivní.Samec ze zoo z Německa ,týden po dovezení mi vklidu běhá 30 cm pod nohama a nemá o mě zájem.Pustí mě na 30 cm.obličej k obličeji. To kanadský ne,tam udržuji vzdálenost 2 m.Též ze zoo. Pokud budete zběhlý na internetě a najdete jakýkoliv článek budu vděčný,když mě upozorníte.

30.12.2009 09:56
loufan

XXX.XXX.155.190

rys napsal(a):
Bohužel specielní literatura není.Mám Encyklopedii Pollar .. tam jsou šelmy rozděleny do světadílu a o každem druhu pojednání.V knížkách jiných je zmínka sporadická..Internet ,nejsem v tomto zběhlý o chovu jsem nic nenašel.V republice je lidí možná spočítáno na prstech jedné ruky.Jsou to chovatelé šelem.Ale bohuže jsem s nima skoro se všema mluvil.Bud jsou starší ročník ,jako já a nemají internet nebo pokládají učast i na moderované diskusi za ztrátu času.Já začal prostě sám s destiletou zkušeností se šelmami.Rys ostrovid je Eurofauna,zvyklý na podmínky,Kanadský rys je má jěště tvrdší.Jsou to udajně vytální,zdravá zvířata,nepotřebují vytápění.Ale hlavně jsou nádherná,atraktivní.Samec ze zoo z Německa ,týden po dovezení mi vklidu běhá 30 cm pod nohama a nemá o mě zájem.Pustí mě na 30 cm.obličej k obličeji. To kanadský ne,tam udržuji vzdálenost 2 m.Též ze zoo. Pokud budete zběhlý na internetě a najdete jakýkoliv článek budu vděčný,když mě upozorníte.

Pokud bych něco našel, určitě vám dám vědět. Můžu se ještě zeptat odkud jste? Děkuji

30.12.2009 10:10
rys

XXX.XXX.236.81

loufan napsal(a):
Pokud bych něco našel, určitě vám dám vědět. Můžu se ještě zeptat odkud jste? Děkuji

Pardubický kraj,od Přelouče.V případě zájmu zavolejte,tel. č. je v profilu.není nad osobní návštěvu.I já tak začínal a navštívil chovatele šelem.

7.1.2010 10:54
rys

XXX.XXX.236.81

Kočka bažinná ( Felis chaus ) Pochází z jižní a jihovýchodní Asie ,odkud zasahuje ke Kavkazu a na východní pobřeží Středozemního moře a severně přes Turkestán do Uzbekistánu.Název kočky je též džunglová nebo rákosní kočka.Vyznačuje se nebojácností a liščí bystrostí.Váží od 8 do 17 kg.Loví králíky,hlodavce,plazy.Ve vrhu mívá 2 až 7 kotat.Matku opouštějí ve věku 5 měsícu,trvá další rok ,než dospějí.Patří k nejodolnějším druhum malých kočkovitých šelem.V chovu máme pár 10 tým rokem.Mají dvoj volieru pruchozí s uzavřením na odstav samce v případě kotat.Za celou dobu v chovu jsme nezaznamenali žádné zdravotní potíže.Mají 2 zateplené boudy bez vytápění.I ve velkých mrazech jsou převážně venku.Spotřeba krmení je pul až 1 kuře denně,1 den v týdnu mají pust.V létě ve vyšších teplotách skoro nežerou.Jsou to pěkné,velké ,nenáročné kočky.Chov bezproblémový a nenáročný.

7.1.2010 12:35
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Kočka bažinná ( Felis chaus ) Pochází z jižní a jihovýchodní Asie ,odkud zasahuje ke Kavkazu a na východní pobřeží Středozemního moře a severně přes Turkestán do Uzbekistánu.Název kočky je též džunglová nebo rákosní kočka.Vyznačuje se nebojácností a liščí bystrostí.Váží od 8 do 17 kg.Loví králíky,hlodavce,plazy.Ve vrhu mívá 2 až 7 kotat.Matku opouštějí ve věku 5 měsícu,trvá další rok ,než dospějí.Patří k nejodolnějším druhum malých kočkovitých šelem.V chovu máme pár 10 tým rokem.Mají dvoj volieru pruchozí s uzavřením na odstav samce v případě kotat.Za celou dobu v chovu jsme nezaznamenali žádné zdravotní potíže.Mají 2 zateplené boudy bez vytápění.I ve velkých mrazech jsou převážně venku.Spotřeba krmení je pul až 1 kuře denně,1 den v týdnu mají pust.V létě ve vyšších teplotách skoro nežerou.Jsou to pěkné,velké ,nenáročné kočky.Chov bezproblémový a nenáročný.

Voliera pro Felis chaus ( kočka bažinná- rysec bažinný )

7.1.2010 17:44
caudalis

XXX.XXX.217.131

rys napsal(a):
Voliera pro Felis chaus ( kočka bažinná- rysec bažinný )

Ahoj,máte pekné mačky.Venujem sa chovu plazov,hlavne hadov,ale rád sa dozviem aj čosi z chovu šeliem aj ked si ich asi nikdy nedoprajem.
Spomínali ste krmenie hydinou,ale to zrejme nie je dobré ak sú krmené jednostranne,alebo im podávate ešte minerály a vitamíny?
Co napr. ryby,alebo pre takýto menší druh šelmy,by vyhovovali aj potkany,kt. sa dajú kupit aj mrazené.A čo vajcia,alebo je vhodné aj bravčové maso i ked je trochu tučné?
Vopred dakujem

7.1.2010 19:02
rys

XXX.XXX.236.81

caudalis napsal(a):
Ahoj,máte pekné mačky.Venujem sa chovu plazov,hlavne hadov,ale rád sa dozviem aj čosi z chovu šeliem aj ked si ich asi nikdy nedoprajem.
Spomínali ste krmenie hydinou,ale to zrejme nie je dobré ak sú krmené jednostranne,alebo im podávate ešte minerály a vitamíny?
Co napr. ryby,alebo pre takýto menší druh šelmy,by vyhovovali aj potkany,kt. sa dajú kupit aj mrazené.A čo vajcia,alebo je vhodné aj bravčové maso i ked je trochu tučné?
Vopred dakujem

Krmení kuřaty se osvědčilo všem chovatelum šelem a je dostačujicí.Ryby ano,vepřové ne ,,je tučné.Vejce šelmy nežerou.Hovězí některé ano ,některé ne.Potkany ano.Vitamíny se podávat nemusí,vše si vemou z krmení ,kosti,vnitřnosti.Přeji hodně uspěchu v chovu plazu,sám jsem byl teraristou 15 let a měl 65 terárií.Pokud jste starší,možná se známe ze sjezdu teraristu,Chlum u Třebobě atd.

7.1.2010 19:19
caudalis

XXX.XXX.217.131

rys napsal(a):
Krmení kuřaty se osvědčilo všem chovatelum šelem a je dostačujicí.Ryby ano,vepřové ne ,,je tučné.Vejce šelmy nežerou.Hovězí některé ano ,některé ne.Potkany ano.Vitamíny se podávat nemusí,vše si vemou z krmení ,kosti,vnitřnosti.Přeji hodně uspěchu v chovu plazu,sám jsem byl teraristou 15 let a měl 65 terárií.Pokud jste starší,možná se známe ze sjezdu teraristu,Chlum u Třebobě atd.

No to je potom dobre,čakal som náročnejších stravníkov.Pozerám,že teraristika Vás hodne brala-65terárií je slušný počet.Asi sa nepoznáme,som 87.ročník,takže mi nevykajte.
Mám nablízku chovatela levov,no a to teda do toho by som nešiel-takýchto ludí obdivujem.S akou šelmou ste začínal Vy?

8.1.2010 14:27
rys

XXX.XXX.236.81

caudalis napsal(a):
No to je potom dobre,čakal som náročnejších stravníkov.Pozerám,že teraristika Vás hodne brala-65terárií je slušný počet.Asi sa nepoznáme,som 87.ročník,takže mi nevykajte.
Mám nablízku chovatela levov,no a to teda do toho by som nešiel-takýchto ludí obdivujem.S akou šelmou ste začínal Vy?

Láska ke zvířatum mě provází celý žívot.Již co mně pamět sahá,nosil jsem již od 4 let domu chrousty,žáby ,pulce. ,ještěrky.Stále byl s kamarády v přírodě.Od 7 let jsem měl morčata. Od 9 let želvu stepní ( Testudo horsfieldi ) ,zvířata mi dovolili rodiče sporadicky.Až od 13 let tomu nechali volný pruběh.Jako ženatý jsem již měl terária ,exotické ptáky ,po postavení RD jsem založil chov psu a koček.Od dětství mě lákaly šelmy.Tak jsem postupně rozjel chov. Zkušenosti nebyly,literatura také ne,jen co jsem viděl u chovatelu a něco řekli.Začal jsem s mládaty,respektivě párem Caracal caracal,již před 10 lety.. uvedené foto není muj chov,ale kolegy

9.1.2010 09:29
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Láska ke zvířatum mě provází celý žívot.Již co mně pamět sahá,nosil jsem již od 4 let domu chrousty,žáby ,pulce. ,ještěrky.Stále byl s kamarády v přírodě.Od 7 let jsem měl morčata. Od 9 let želvu stepní ( Testudo horsfieldi ) ,zvířata mi dovolili rodiče sporadicky.Až od 13 let tomu nechali volný pruběh.Jako ženatý jsem již měl terária ,exotické ptáky ,po postavení RD jsem založil chov psu a koček.Od dětství mě lákaly šelmy.Tak jsem postupně rozjel chov. Zkušenosti nebyly,literatura také ne,jen co jsem viděl u chovatelu a něco řekli.Začal jsem s mládaty,respektivě párem Caracal caracal,již před 10 lety.. uvedené foto není muj chov,ale kolegy

Rys kanadský ( Lynx kanadensis ) Již delší dobu pozoruji ,že v období mrazu a sněhu je tento rys stále venku.Dnes je kalamita,kterou snad nepamatuji 50 let,možná tomu tak není,ale sněhu je hromada a fouká nepříjemný vítr a do toho sněží a sfoukává sníh ještě z ploch.Ani psa by ven nevyhnal..Tento rys pobíhá venku,jěště jsem ho neviděl,že by zalezl.Má k dispozici místnost v kotelně 2x1x3 m zasítovaný a vně boudu zateplenou.Teplota je zde 10až 12 st. C.Zde má i vodu.skoro nepije.Též má 2 zateplené boudy venku.Asi se mu ta zima líbí.To ostrovid má z voliery vstup do místnosti 2,5x3 x 3 m,kde teplota v mrazivých dnech při mínus 20 st C ,se drží minus 1 st C. Ostrovid sedí ve vnitř u ukna a dívá se ven nebo spí.Ven skoro nevychází,jen se proběhnout a jde zpět.Zřejmě tvrdé podmínky v zimách Kanady ,kanadským rysum vyhovují ,,jinak by byl stále zalezlý.Je zajimavé,že ostrovid je uplný opak.To bych nečekal.Donedávna byl kanadský rys řazen jako podruh ostrovida.Závěrem z vícero pozorování jsem si jist, že nepřízen počasí v období zimy těmto rysum vyhovuje.Tímto poznatkem bych i řekl,že to bude nejodolnější z malých kočkovytých šelem kočka.

9.1.2010 15:52
rys

XXX.XXX.236.81

Kočka krátkouchá- amurska (Prionalirulus euptilurus ) malá kočkovitá šelma do 12 kg.Pocáízí z Asie.Loví hlodavce,plazy.Je to štíhlá kočka s dlouhým telem a nohami.Na zimu ze zakulatí.Velmi čistotné zvíře,pravidelně chodí na WC,jak na malou tak na velkou.Atraktivní,vytální,odolné zvíře.Mají volieru s místnustkou 1,5x1,5x2 m ,zateplenou a zateplené boudy.Netopíme.Kocour je oddělen a připouští se koncem ledna.Loni jsme měli 2 kotata.Ty jsem odstavil na 14 dní na umělý odchov.Abych viděl péči matky o kotata a bylo mi jí líto,aby byla matkou,dal jsem ji kotě domácí kočky,ač 3x tak staré,bezproblému jej přijala a bylo odstaveno v 5 měsících.Po tu dobu mě do voliery nepustila.Než jsem to zjistil ,při vstupu zautočila a skočila mi na krk.Utok jsem stlumil rukou,takže to odnesla jsen ruka.Už jsem k ní nešel.Vzorně kotě bránila .Po vypuštění kotěte na zahradu,kde je nyní miláčkem rodiny a myšilovem,jsem myslel,že se bude k matce vracet.Tak se nestalo.U pletiva jsem kotě u náhradní matky již neviděl.

9.1.2010 15:55
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Kočka krátkouchá- amurska (Prionalirulus euptilurus ) malá kočkovitá šelma do 12 kg.Pocáízí z Asie.Loví hlodavce,plazy.Je to štíhlá kočka s dlouhým telem a nohami.Na zimu ze zakulatí.Velmi čistotné zvíře,pravidelně chodí na WC,jak na malou tak na velkou.Atraktivní,vytální,odolné zvíře.Mají volieru s místnustkou 1,5x1,5x2 m ,zateplenou a zateplené boudy.Netopíme.Kocour je oddělen a připouští se koncem ledna.Loni jsme měli 2 kotata.Ty jsem odstavil na 14 dní na umělý odchov.Abych viděl péči matky o kotata a bylo mi jí líto,aby byla matkou,dal jsem ji kotě domácí kočky,ač 3x tak staré,bezproblému jej přijala a bylo odstaveno v 5 měsících.Po tu dobu mě do voliery nepustila.Než jsem to zjistil ,při vstupu zautočila a skočila mi na krk.Utok jsem stlumil rukou,takže to odnesla jsen ruka.Už jsem k ní nešel.Vzorně kotě bránila .Po vypuštění kotěte na zahradu,kde je nyní miláčkem rodiny a myšilovem,jsem myslel,že se bude k matce vracet.Tak se nestalo.U pletiva jsem kotě u náhradní matky již neviděl.

Voliera pro kočky krátkouché

9.1.2010 15:56
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Voliera pro kočky krátkouché

Levá část voliery

9.1.2010 16:54
rys

XXX.XXX.236.81

Rys ostrovid ( Lynx lynx ) Je malou ,kočkovitou šelmou ,žijící v Evropě ,zasahuje do Asie.Váži 20 až 35 kg.Loví hlodavce,králíky,tetřívky,kachny,kolouchy i mládata horských koz.Je proslulý jako vytrvalý lovec.Ve vrhu mívá 2 až 3 mládata.Spadá do skupiny A CITES.Na chov rysa v zajetí musí být udělena vyjimka z chovu.Jedná se o kryticky ohrožené zvíře.Máme zatím volieru jak jsme výše uvedli, ,jedná se o trojvolieru,každou uzamykatelnou dozickým klíčem.Je to nutností pro případné oddělení samce při odchovu mládat.Zkušenosti s chovem nemáme.Ale při osobní návštěvě v ZOO Ostrava mi p. zoolog řekl,že kanadští rysy mohou být celá rodina pospolu a vzorně se rodiče o mladé starají.Uvidíme,pokud se nám odchov podaří.Rys kanadský byl dříve považován za podruh rysa ostrovida,takže teoreticky by to mělo fungovat i u nich.Jak jsem již uvedl ,samec ze zoo Německa,získaný z Belgie mi běhá bez problému pod nohami a nevšímá si mě.Již se nechal i pohladit a nic nedělal.Nemusí mít vytápění.Sežere 1 kuře denně s jednodenním pustem.Mají to být bezproblémová zvířata vzhledem k biotopu Euro.Na jaře se bude voliera rozšiřovat o 12x6 m a příští rok asi 9x 8 m .Celková voliera bude 280 m2 a ještě přistavíme volieru 6x6 m .Voliery budou opět uzaviratelné nebo i celek pruběžný.Vnitří místnosti mají celkovou plochu cca 60 m2.Celý komplex by byl pro 2 samce a 4 samice. Zvířata jsou objednána a čekáme na jejich dodání.

9.1.2010 17:05
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Rys ostrovid ( Lynx lynx ) Je malou ,kočkovitou šelmou ,žijící v Evropě ,zasahuje do Asie.Váži 20 až 35 kg.Loví hlodavce,králíky,tetřívky,kachny,kolouchy i mládata horských koz.Je proslulý jako vytrvalý lovec.Ve vrhu mívá 2 až 3 mládata.Spadá do skupiny A CITES.Na chov rysa v zajetí musí být udělena vyjimka z chovu.Jedná se o kryticky ohrožené zvíře.Máme zatím volieru jak jsme výše uvedli, ,jedná se o trojvolieru,každou uzamykatelnou dozickým klíčem.Je to nutností pro případné oddělení samce při odchovu mládat.Zkušenosti s chovem nemáme.Ale při osobní návštěvě v ZOO Ostrava mi p. zoolog řekl,že kanadští rysy mohou být celá rodina pospolu a vzorně se rodiče o mladé starají.Uvidíme,pokud se nám odchov podaří.Rys kanadský byl dříve považován za podruh rysa ostrovida,takže teoreticky by to mělo fungovat i u nich.Jak jsem již uvedl ,samec ze zoo Německa,získaný z Belgie mi běhá bez problému pod nohami a nevšímá si mě.Již se nechal i pohladit a nic nedělal.Nemusí mít vytápění.Sežere 1 kuře denně s jednodenním pustem.Mají to být bezproblémová zvířata vzhledem k biotopu Euro.Na jaře se bude voliera rozšiřovat o 12x6 m a příští rok asi 9x 8 m .Celková voliera bude 280 m2 a ještě přistavíme volieru 6x6 m .Voliery budou opět uzaviratelné nebo i celek pruběžný.Vnitří místnosti mají celkovou plochu cca 60 m2.Celý komplex by byl pro 2 samce a 4 samice. Zvířata jsou objednána a čekáme na jejich dodání.

Kočka arabská-plavá ( Felis silvestris gordoni ) Kočka žije v Africe,kočku jsem získal s kocourem ze zoo v ČR. Získal jsem nepříbuzný ,roční pár.Bohužel kocour umřel za 14 dní na výraznou salmonelozu.At v zoo byl ok. Změnou místa to propuklo a šlo to rychle. Na veterině mu dali kapačky a injekce,zaplatil jsem asi 3 tis. Kč a na stole ,před mími očima skonal.Zreklamoval jsem zvíře a nedostal odpověd.Přiložil jsem i pitevní protokol,.poněvadž se jednalo o nejmenovanou zoo,bral jsem to jako sponzorský dar ( V té době to byla dosti vysoká částka ,měli tuto kočku asi 4 zoo na světě,tak byla presentace u výběhu těchto koček ).Kočku mám stále a je ok.Je v bytě, má volieru celou zasklenou 2 x 2 m.Pouštím ji i na volno v místnosti.Je čistotná,chodí na WC. Naučila se i na konzervy.Denně,mimo 1 den pustu sežere stehno kuřete ,hovězí.Kocoura jsem zatím nepořizoval.Jedná se prý o endemit z Ománu,tak jsem byl informován při koupi.Tež se jedná o nenáročné zvíře.

9.1.2010 17:07
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Kočka arabská-plavá ( Felis silvestris gordoni ) Kočka žije v Africe,kočku jsem získal s kocourem ze zoo v ČR. Získal jsem nepříbuzný ,roční pár.Bohužel kocour umřel za 14 dní na výraznou salmonelozu.At v zoo byl ok. Změnou místa to propuklo a šlo to rychle. Na veterině mu dali kapačky a injekce,zaplatil jsem asi 3 tis. Kč a na stole ,před mími očima skonal.Zreklamoval jsem zvíře a nedostal odpověd.Přiložil jsem i pitevní protokol,.poněvadž se jednalo o nejmenovanou zoo,bral jsem to jako sponzorský dar ( V té době to byla dosti vysoká částka ,měli tuto kočku asi 4 zoo na světě,tak byla presentace u výběhu těchto koček ).Kočku mám stále a je ok.Je v bytě, má volieru celou zasklenou 2 x 2 m.Pouštím ji i na volno v místnosti.Je čistotná,chodí na WC. Naučila se i na konzervy.Denně,mimo 1 den pustu sežere stehno kuřete ,hovězí.Kocoura jsem zatím nepořizoval.Jedná se prý o endemit z Ománu,tak jsem byl informován při koupi.Tež se jedná o nenáročné zvíře.

Tímto jsem představil malé,kočkovité šelmy,které jsou na chov vhodné i pro začátečníky.Záměrem bylo seznámit zájemce s těmito dostupnými zvířaty i cenově.Jsou nenáročná,atraktivní,prostě každá kočka čtyřnohá je nádherná.

10.1.2010 06:30
caudalis

XXX.XXX.217.149

rys napsal(a):
Tímto jsem představil malé,kočkovité šelmy,které jsou na chov vhodné i pro začátečníky.Záměrem bylo seznámit zájemce s těmito dostupnými zvířaty i cenově.Jsou nenáročná,atraktivní,prostě každá kočka čtyřnohá je nádherná.

zdravím,pekné mačky.Ja sem ešte sem tam zabrusim,tak nech sa Vám darí.

10.1.2010 09:00
rys

XXX.XXX.236.81

caudalis napsal(a):
zdravím,pekné mačky.Ja sem ešte sem tam zabrusim,tak nech sa Vám darí.

Díky ,Vám taky.

11.1.2010 08:38
loufan

XXX.XXX.155.190

Mohl by jste tu Pane Navrátil prosím uvést cenu toho bílého lva, co inzerujete? Moc by mě zajímalo, kde se ta cena pohybuje a myslím , že i ostatní. Děkuji za všechny . Sedlák

11.1.2010 08:42
loufan

XXX.XXX.155.190

loufan napsal(a):
Mohl by jste tu Pane Navrátil prosím uvést cenu toho bílého lva, co inzerujete? Moc by mě zajímalo, kde se ta cena pohybuje a myslím , že i ostatní. Děkuji za všechny . Sedlák

A ještě prosím cenu např.Lva Berberského. Prostě mě zajímá cena, za jakou se dá Lev v průměru pořídit. Děkuji moc, Sedlák

11.1.2010 08:46
rys

XXX.XXX.236.81

loufan napsal(a):
A ještě prosím cenu např.Lva Berberského. Prostě mě zajímá cena, za jakou se dá Lev v průměru pořídit. Děkuji moc, Sedlák

Cenu Vám sdělím ,pokud jste Vážný zájemce telefonicky.Atbych věděl s kým jednám.Je to pochopitelné,shlédneteli ostatní inzerenty,valná většina u dražších zvířat cenu neuvádí a žádá kontakt telefonicky. Děkuji za pochopení.

11.1.2010 08:56
rys

XXX.XXX.236.81

loufan napsal(a):

K této ceně ,záleží o n abídce ,která muže být v EU i mimo EU ,dále na počtu odchovaných kotat a poptávce,Pokud zájemce není do 3 měsícu ,cena se snižuje.To vše je závisle na dodavateli.V ČR je potom nabídnuta cena konstantní,pokud zájemce nereaguje,opět se snižuje.ZDE ani nemužeme dělat reklamu cenovou,zavolejte a uvidíme.

11.1.2010 12:13
loufan

XXX.XXX.155.190

Já ale pane Navrátil v současné době nemám o lva zájem, chovám papoušky, jelikož je mi 20let , studuji a bydlím u rodičů, na lva nemám zázemí ani peníze. Ale až budu mít svůj vlastní dům (zatím mám jen pozemek) , chtěl bych se pustit i do chovu velkých šelem, ta cena mě zajímá čistě ze zvědavosti. Sháním co nejvíc informací, které bych měl do budoucna vědět
Děkuji Sedlák

11.1.2010 13:43
rys

XXX.XXX.236.81

loufan napsal(a):
Já ale pane Navrátil v současné době nemám o lva zájem, chovám papoušky, jelikož je mi 20let , studuji a bydlím u rodičů, na lva nemám zázemí ani peníze. Ale až budu mít svůj vlastní dům (zatím mám jen pozemek) , chtěl bych se pustit i do chovu velkých šelem, ta cena mě zajímá čistě ze zvědavosti. Sháním co nejvíc informací, které bych měl do budoucna vědět
Děkuji Sedlák

Pane Sedlák,v součastnosti je lev v nabídce od 20000,- Kč výše,dle chovatele ,dovozu.Doporučím . p.Berouska,význámného chovatele velkých kočkovitých šelem.Letité zkušenosti a odchovy.Tam určitě kýženého lva získáte. Pokud ne,mužete se na mě obrátil telefonicky.

11.1.2010 14:14
loufan

XXX.XXX.155.190

rys napsal(a):
Pane Sedlák,v součastnosti je lev v nabídce od 20000,- Kč výše,dle chovatele ,dovozu.Doporučím . p.Berouska,význámného chovatele velkých kočkovitých šelem.Letité zkušenosti a odchovy.Tam určitě kýženého lva získáte. Pokud ne,mužete se na mě obrátil telefonicky.

Tak moc děkuji, osobně jsme myslel, že je zvíře dražší, takže mě to i trochu potěšilo. Děkuji za Vaši ochotu a myslím, že se někdy určitě skrzevá lvy potkáme. Děkuji za ochotu a přeji úspěchy v chovu. Sedlák

11.1.2010 14:40
rys

XXX.XXX.236.81

loufan napsal(a):
Tak moc děkuji, osobně jsme myslel, že je zvíře dražší, takže mě to i trochu potěšilo. Děkuji za Vaši ochotu a myslím, že se někdy určitě skrzevá lvy potkáme. Děkuji za ochotu a přeji úspěchy v chovu. Sedlák

p. Sedlák,,děkuji za reakci,když budete v budoucnu cokoliv potřebovat ohledně šelem,mužete se obráti. Vždy Vám ochotně poradím k Vaší spokojenosti.

19.1.2010 13:58
rys

XXX.XXX.236.81

Zmrznutý,utýraný caracal,jak stále se snažíte.Caracal pár byl získán z nejmenované zoo.Zemřel na postupné selhání ledvin.Při prvním zjištění problému byl hospitalizován na vet,. klinice v Pardubicích.Tato hospitalizace stála 4500,- Kč Po 4 nedělích,již to vypadalo ok,přesto zemřel náhle.Pitva prokázala selhávání ledvin a v pitevním protokolu stojí,že příčinou je z velké pravděpodobnosti vrozená vada.Vzhledem ,že ZOO nejmenuji a již caracaly v chovu nemá,mohu říci ,že po osobní konzutaci se zoologem,tuto možnost potvrdil.Od dalších chovatelu,co z této strany caracala samce získali,jsem se dozvěděl,že ten problém měli též a potvrdili mi ,že každý samec do 2 let zemřel.Tak příště jen seriozně a nevymýšlet si jako bulvár s jasným cílem .Tu iformaci jste získal ode mně,přesně tak ,jak ji popisuji.Pitevní protokol mám stále.Ještě snad dovětek,že caracalové měli vytápěné boudy,.kde se teplota držela i v mrazech 18 st C.Pokusil jste se vytvořit dojem nezodpovědného,tyrana.Ale tak by nepostupoval ani začátečník,poněvadž se jednalo o sakra drahé zvíře.Když už ne k s uctou ke krásnému,drahému a vzácnému tvorovi,tak uřčitě alespon k tomu co stál.Nikdo by nedopustil uhyn blbostí,jak jste se snažil vytvořit o této kauze dojem.Případným zájemcum tento článek muže být též příkladem,jaký je chov výnosný kšeft,jak se někdo na nemoderce vyjádřil.No ,každý muže zkusit. Přeji krásný den

19.1.2010 14:10
doutrklars

XXX.XXX.27.79

rys napsal(a):
Zmrznutý,utýraný caracal,jak stále se snažíte.Caracal pár byl získán z nejmenované zoo.Zemřel na postupné selhání ledvin.Při prvním zjištění problému byl hospitalizován na vet,. klinice v Pardubicích.Tato hospitalizace stála 4500,- Kč Po 4 nedělích,již to vypadalo ok,přesto zemřel náhle.Pitva prokázala selhávání ledvin a v pitevním protokolu stojí,že příčinou je z velké pravděpodobnosti vrozená vada.Vzhledem ,že ZOO nejmenuji a již caracaly v chovu nemá,mohu říci ,že po osobní konzutaci se zoologem,tuto možnost potvrdil.Od dalších chovatelu,co z této strany caracala samce získali,jsem se dozvěděl,že ten problém měli též a potvrdili mi ,že každý samec do 2 let zemřel.Tak příště jen seriozně a nevymýšlet si jako bulvár s jasným cílem .Tu iformaci jste získal ode mně,přesně tak ,jak ji popisuji.Pitevní protokol mám stále.Ještě snad dovětek,že caracalové měli vytápěné boudy,.kde se teplota držela i v mrazech 18 st C.Pokusil jste se vytvořit dojem nezodpovědného,tyrana.Ale tak by nepostupoval ani začátečník,poněvadž se jednalo o sakra drahé zvíře.Když už ne k s uctou ke krásnému,drahému a vzácnému tvorovi,tak uřčitě alespon k tomu co stál.Nikdo by nedopustil uhyn blbostí,jak jste se snažil vytvořit o této kauze dojem.Případným zájemcum tento článek muže být též příkladem,jaký je chov výnosný kšeft,jak se někdo na nemoderce vyjádřil.No ,každý muže zkusit. Přeji krásný den

pane navrátil a to mi nevymluvíte žádnou výmluvou to potvrdí každý chovatel pro šelmu z jihu nestačí vytápěná bouda ze spodu má teplo a z vrchu mrzne tudíž měl dozajista nastydlé ledviny já v tomto počasí ani oceloty z vytápěných ubykací nepouštim . Maximálně na půl hodky když svítí sluníčko . Chcete teda říct , že já a ZOO , protože snad v každé někdy něco uteklo jsme proti vam amaréři proč teda nepracujete jako konzultant zoo zahrad na zabezpečení ?

19.1.2010 15:42
rys

XXX.XXX.236.81

doutrklars napsal(a):
pane navrátil a to mi nevymluvíte žádnou výmluvou to potvrdí každý chovatel pro šelmu z jihu nestačí vytápěná bouda ze spodu má teplo a z vrchu mrzne tudíž měl dozajista nastydlé ledviny já v tomto počasí ani oceloty z vytápěných ubykací nepouštim . Maximálně na půl hodky když svítí sluníčko . Chcete teda říct , že já a ZOO , protože snad v každé někdy něco uteklo jsme proti vam amaréři proč teda nepracujete jako konzultant zoo zahrad na zabezpečení ?

Má byvalá ubykace pro caracaly byla o to lepší nez v jmenované zoo,že byly boudy vytápěné na dané stupně,To víte ,že než jsem si je pořídil,navšívil jsem chovatele a viděl a s nimi konsultoval chov. Boudy měly jen zateplené,někteří podlážkou topnou.Až jsem měl zařízení,pak je dovezl.Nic Vám nemusím vymlouvat,pitevní protokol muj a názory ostatních a potvrzení ustní při osobním setkání zoologa je mně dostačujicí.Vám ne, Váš problém.Nepřesvědčuji Vás ,ale chtěl jsem objasnit věc čtenářum i jako poučení,sami posoudí.S konzultantem na bezpečnost v zoo jste vtipně roztomilý.NEEXISTUJE aby šelma,neb nebezpečné zvíře uteklo.To JE NEOMLUVITELNÉ.Já mám u volier dozické zámky a vždy při odchodu raději 2 x kontroluji,zda jsem zamknul! V případě uniku já přicházím o drahé zvíře,policie zasáhne,platí se akce a pokuta.Tak ta sranda vyjte na hodně desítek tisíc a nehledě k tomu,že když se to stane vícekrát v soukromém chovu,tak si koledujeme o ZÁKAZ chovu šelem,díky NEZODPOVĚDNÝM chovatelum.To se mužete pokoušet omluvit jak chcete.Skutečnost již omluvit nepujde. Přeji mnoho uspěchu

21.1.2010 12:17
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Má byvalá ubykace pro caracaly byla o to lepší nez v jmenované zoo,že byly boudy vytápěné na dané stupně,To víte ,že než jsem si je pořídil,navšívil jsem chovatele a viděl a s nimi konsultoval chov. Boudy měly jen zateplené,někteří podlážkou topnou.Až jsem měl zařízení,pak je dovezl.Nic Vám nemusím vymlouvat,pitevní protokol muj a názory ostatních a potvrzení ustní při osobním setkání zoologa je mně dostačujicí.Vám ne, Váš problém.Nepřesvědčuji Vás ,ale chtěl jsem objasnit věc čtenářum i jako poučení,sami posoudí.S konzultantem na bezpečnost v zoo jste vtipně roztomilý.NEEXISTUJE aby šelma,neb nebezpečné zvíře uteklo.To JE NEOMLUVITELNÉ.Já mám u volier dozické zámky a vždy při odchodu raději 2 x kontroluji,zda jsem zamknul! V případě uniku já přicházím o drahé zvíře,policie zasáhne,platí se akce a pokuta.Tak ta sranda vyjte na hodně desítek tisíc a nehledě k tomu,že když se to stane vícekrát v soukromém chovu,tak si koledujeme o ZÁKAZ chovu šelem,díky NEZODPOVĚDNÝM chovatelum.To se mužete pokoušet omluvit jak chcete.Skutečnost již omluvit nepujde. Přeji mnoho uspěchu

Rád bych se omluvil všem,co mi píší na osobní meil.Postupně všem časem odpovím.Zároven se omlouvám,že neodpovím na dotazy ohledně cen a ochodních informací.Na tyto dotazy odpovím pouze telefonicky.Vážný zájemce to vždy pochopí a po vícero tel. rozhovorech přijede zhlédnout chov a na všem se domluvíme.Vysvětlím co bude chtít ,veškerá povolení,aby vše korespondovalo se zákonem.Vždy je vše kryto smlouvou a zárukou.Děkuji za pochopení

23.1.2010 20:24
jerrys

XXX.XXX.103.11

rys napsal(a):
Rád bych se omluvil všem,co mi píší na osobní meil.Postupně všem časem odpovím.Zároven se omlouvám,že neodpovím na dotazy ohledně cen a ochodních informací.Na tyto dotazy odpovím pouze telefonicky.Vážný zájemce to vždy pochopí a po vícero tel. rozhovorech přijede zhlédnout chov a na všem se domluvíme.Vysvětlím co bude chtít ,veškerá povolení,aby vše korespondovalo se zákonem.Vždy je vše kryto smlouvou a zárukou.Děkuji za pochopení

Rád bych zareagoval na toto vlákno, docela mne mrzí, že zde došlo k nejrůznějšímu napadání a zbytečně to zklouzlo tam kam nemělo. Pane navrátil, Váš počin založit toto vlákono byl a je velice zajímavý a inspirativní. To že se věnujete tak krásnému koníčku Vám tak trochu "závidím" já osobně bych také rád choval nějakou tu šelmičku, ale řeším problémy s místem. Moc jsem zde nepochopil, proč Vás tady někdo nazývá šmelinářem, to že se zabýváte i prodejem zvížřat i to že je sháníte přes kontakty a nabízíte dál a případně za to si necháte něco zaplatit, je přeci uplně v pořádku. Vždyt tak se to praktikuje snad uplně všude , v cizině zcela běžné. Navíc kdo dnes něco udělá zadarmo?? Toto napadání sem opravdu nepatří a pokud mezi Vámi něco je mělo by se to řešit soukromě a nazahlcovat tak zajímavé vlákno, tot můj názor!!

25.1.2010 18:22
mirosk

XXX.XXX.102.191

Dobry vecer .Aky je rozdiel medz rysom ostrovidom ,rysom kanadskym a rysom cervenym.Dakujem za odpoved.

25.1.2010 19:51
rys

XXX.XXX.236.81

mirosk napsal(a):
Dobry vecer .Aky je rozdiel medz rysom ostrovidom ,rysom kanadskym a rysom cervenym.Dakujem za odpoved.

Pokusím se lidsky popsat základní rozdí. 1. Váha RO ... do 35 kg ,kanadák...do 10 kg červený .... do 10 kg.Tot literatura. Vidímli RK a RO u sebe,tak kanadák má určitě kolem cca 16 kg odhad. V prvím roce života . 2. Barva RO ... velmi variabilní ve zbarvení ,posoudímli více ks RK ... šedý s černými pruhy.... laicky řečeno ,težko poznat jeden od druhého 3.RČ.... do červena 3. Rámec kostry RO ...zavalitý RK... čtvercový rámec,vysoké nohy,mohutné tlapy RČ ... nižší ,delší., nemá štětiny na uších 4. Výskyt V kostce RO... Evropa RK ...USA Kanada,Aljaška RČ...Severní Amerika,Kanada,Mexiko 5 Rozdíl v pořizovací ceně Nejlevnější RO ,Rk a RČ cca stejná cena odpovídajicí vzdálenosti.2x až 3 x dražší.než RO Více odpovím na soukromý meil v případě zájmu.

30.1.2010 18:02
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Pokusím se lidsky popsat základní rozdí. 1. Váha RO ... do 35 kg ,kanadák...do 10 kg červený .... do 10 kg.Tot literatura. Vidímli RK a RO u sebe,tak kanadák má určitě kolem cca 16 kg odhad. V prvím roce života . 2. Barva RO ... velmi variabilní ve zbarvení ,posoudímli více ks RK ... šedý s černými pruhy.... laicky řečeno ,težko poznat jeden od druhého 3.RČ.... do červena 3. Rámec kostry RO ...zavalitý RK... čtvercový rámec,vysoké nohy,mohutné tlapy RČ ... nižší ,delší., nemá štětiny na uších 4. Výskyt V kostce RO... Evropa RK ...USA Kanada,Aljaška RČ...Severní Amerika,Kanada,Mexiko 5 Rozdíl v pořizovací ceně Nejlevnější RO ,Rk a RČ cca stejná cena odpovídajicí vzdálenosti.2x až 3 x dražší.než RO Více odpovím na soukromý meil v případě zájmu.

Dnes jsem četl v časopise,snad Pestrý svět o bílých tygrech v Čině.Že pořídily 4 tygry,aby lidem předváděli nebezpečné predátory. Když se sešel značný počet lidí a byla připravena a provedena exhybice, krnení žívými kuřaty.Tygři se jich polekali a báli a zalezli.Museli je ošetřovatelé odchytit,zabít a zamrazit.V ten den dostali prý rozmražená,oškubaná a naporcovaná kuřata.Lidé prý očekávali lov kuřat a dopadlo to fiaskem.Prý žádní nebezpeční predátoři,ale mazlíčci.Toliko článek s fotkou.No nevím,nchci to rozporovat,ale myslím si ,že pudy šelmy mají.Mé šelmy jsou krmeny i živými kuřata a není problém.Mraženými a oškubanými též. Vyhrají si a loví.Je to podívaná.Připadá mi jako by si to užívali.Spíše bych článek o te Číně zařadil do novinářských kachen.Každý chovatel má na paměti,že má doma šelmu i když byla odchovaná na flašce.Nikdy neví co časem provede.Natož takový tygr o váze až 360 kg.Chybu by člověk nepřežil.Je to stále predátor a lovecký pud tam je.Nebudeme řešit,že se musí rozvíjet a jin é.

30.1.2010 19:14
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Dnes jsem četl v časopise,snad Pestrý svět o bílých tygrech v Čině.Že pořídily 4 tygry,aby lidem předváděli nebezpečné predátory. Když se sešel značný počet lidí a byla připravena a provedena exhybice, krnení žívými kuřaty.Tygři se jich polekali a báli a zalezli.Museli je ošetřovatelé odchytit,zabít a zamrazit.V ten den dostali prý rozmražená,oškubaná a naporcovaná kuřata.Lidé prý očekávali lov kuřat a dopadlo to fiaskem.Prý žádní nebezpeční predátoři,ale mazlíčci.Toliko článek s fotkou.No nevím,nchci to rozporovat,ale myslím si ,že pudy šelmy mají.Mé šelmy jsou krmeny i živými kuřata a není problém.Mraženými a oškubanými též. Vyhrají si a loví.Je to podívaná.Připadá mi jako by si to užívali.Spíše bych článek o te Číně zařadil do novinářských kachen.Každý chovatel má na paměti,že má doma šelmu i když byla odchovaná na flašce.Nikdy neví co časem provede.Natož takový tygr o váze až 360 kg.Chybu by člověk nepřežil.Je to stále predátor a lovecký pud tam je.Nebudeme řešit,že se musí rozvíjet a jin é.

Zajisté si čtenáři povšimli tematu levhart na nemoderce.Kdy ten pán se rozepsal o levhartu.To je vpořádku a nic proti tomu po odborné stránce.Naopak,cenim to.Ale věc se má tak,že zadavatel výklad nepoptával.Mně poděkoval a uvažuje v budoucnu o případné návštěvě.Jeho závěrečný rozsáhlý článek neocenil,poněvadž má hodnotu publikační o druhu a ne chovatelskou.Závěrem dodám ,že dnes v KOŘENÍ byl šot o Levhartu skvrnitém ( Panthera pardus ) Komentátor se v uvodu zmínil a cituji.Domovem je mu AFRIKA. Pro běžného diváka,kerý nepoptává rozsáhlý výklad rozšíření druhu je to velice dostačujicí a fundnovaná odpověd.Nebudeme řešit,že nedostačujicí ...,před vysiláním každého odborného šotu ,je tento schválen odborným poradcem.Že mi pan kolega neslušně vyčetl,když jsem se zmínil,že Levhart skvrnitý je z Afriky,tak mi to nedalo,abych sem nenapsal.Opět se omluvím,těm co budou opět vidět rudě.

27.2.2010 10:34
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Zajisté si čtenáři povšimli tematu levhart na nemoderce.Kdy ten pán se rozepsal o levhartu.To je vpořádku a nic proti tomu po odborné stránce.Naopak,cenim to.Ale věc se má tak,že zadavatel výklad nepoptával.Mně poděkoval a uvažuje v budoucnu o případné návštěvě.Jeho závěrečný rozsáhlý článek neocenil,poněvadž má hodnotu publikační o druhu a ne chovatelskou.Závěrem dodám ,že dnes v KOŘENÍ byl šot o Levhartu skvrnitém ( Panthera pardus ) Komentátor se v uvodu zmínil a cituji.Domovem je mu AFRIKA. Pro běžného diváka,kerý nepoptává rozsáhlý výklad rozšíření druhu je to velice dostačujicí a fundnovaná odpověd.Nebudeme řešit,že nedostačujicí ...,před vysiláním každého odborného šotu ,je tento schválen odborným poradcem.Že mi pan kolega neslušně vyčetl,když jsem se zmínil,že Levhart skvrnitý je z Afriky,tak mi to nedalo,abych sem nenapsal.Opět se omluvím,těm co budou opět vidět rudě.

Serval stepní ( Leptailurus serval ) Žije takřka v celé Africe s vyjimkou pouští a deštných lesu.Nejhojnější je ve střední Africe.V severní Africe je již považován za ohrožený druh. Váží 13 až 18 kg je řazen do malých ,kočkovitých šelem.V ČR jej má v chovu již několik chovateluj i milovníku zvířat ,kteří jej mají ochočené.Při návštěvě Německa u chovatele ve zmínce ve vlákně Rys ostrovid bylo řečeno,že tento německý chovatel má servala vycvičeného k agility.Fota umístěna servala jsou jeho fota a s laskavým svolením německého chovatele nyní umístěna na tomto vláknu.

27.2.2010 10:36
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Serval stepní ( Leptailurus serval ) Žije takřka v celé Africe s vyjimkou pouští a deštných lesu.Nejhojnější je ve střední Africe.V severní Africe je již považován za ohrožený druh. Váží 13 až 18 kg je řazen do malých ,kočkovitých šelem.V ČR jej má v chovu již několik chovateluj i milovníku zvířat ,kteří jej mají ochočené.Při návštěvě Německa u chovatele ve zmínce ve vlákně Rys ostrovid bylo řečeno,že tento německý chovatel má servala vycvičeného k agility.Fota umístěna servala jsou jeho fota a s laskavým svolením německého chovatele nyní umístěna na tomto vláknu.

Serval německého chovatele,foto pořízeno u něj doma

27.2.2010 10:36
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):

foto německého chovatele ,pořízeno u něj doma

27.2.2010 11:17
doutrklars

XXX.XXX.27.79

rys napsal(a):
foto německého chovatele ,pořízeno u něj doma

podle fotek má zvířata i zařízení na špičkové úrovni tak by to asi mělo být. Myslim, že s těmy kmeny už nam to tady asi nikdo nevysvětlí, ale voliera na servala i když je vidět jen asi kousek se mi líbí

27.2.2010 13:22
cone

XXX.XXX.67.3

doutrklars napsal(a):
podle fotek má zvířata i zařízení na špičkové úrovni tak by to asi mělo být. Myslim, že s těmy kmeny už nam to tady asi nikdo nevysvětlí, ale voliera na servala i když je vidět jen asi kousek se mi líbí

Mříže použité u německého chovatele lze zakoupit i v Polsku, dcera má z těchto prvků uděláné venkovní kotce na brazilské fily a již osm let s úspěchem odolávají, povrchová úprava pozink nebo lakování., Délka mříží je 250 cm, výška od 40 do 240 cm/ vždy po 20 cm/.

27.2.2010 14:46
rys

XXX.XXX.236.81

cone napsal(a):
Mříže použité u německého chovatele lze zakoupit i v Polsku, dcera má z těchto prvků uděláné venkovní kotce na brazilské fily a již osm let s úspěchem odolávají, povrchová úprava pozink nebo lakování., Délka mříží je 250 cm, výška od 40 do 240 cm/ vždy po 20 cm/.

Rys karakal ( Caracal caracal ) Je ze všech afrických,malých koček největší.Též se mu říká pouštní rys,i když na poušti nežije nebo perský rys.Dosahuje váhy 16 - 20 kg ,kdy samec je výrazně větší.Obývá též polopouště i horské oblasti,ale vyhýbá se pouštím a deštným lesum.Setkáme se s ním i v Afganistánu,severozápadní Indii i na Arabském polostrově.Domorodci jej používají i k lovu pernaté zvěře.U nás je v chovu vícero soukromých chovatelu i jako ochočený mazlíček. Nejnovější poznatky hovoří,že by neměl být řazen k rysum,ale jako solo druh.

27.2.2010 14:48
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Rys karakal ( Caracal caracal ) Je ze všech afrických,malých koček největší.Též se mu říká pouštní rys,i když na poušti nežije nebo perský rys.Dosahuje váhy 16 - 20 kg ,kdy samec je výrazně větší.Obývá též polopouště i horské oblasti,ale vyhýbá se pouštím a deštným lesum.Setkáme se s ním i v Afganistánu,severozápadní Indii i na Arabském polostrově.Domorodci jej používají i k lovu pernaté zvěře.U nás je v chovu vícero soukromých chovatelu i jako ochočený mazlíček. Nejnovější poznatky hovoří,že by neměl být řazen k rysum,ale jako solo druh.

Fotky pocházejí z Německa a jsou umístěna na tomto vláknu se souhlasem něm. chovatele

27.2.2010 14:49
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Fotky pocházejí z Německa a jsou umístěna na tomto vláknu se souhlasem něm. chovatele

Caracal

27.2.2010 14:50
rys

XXX.XXX.236.81

rys napsal(a):
Caracal

Caracal

27.2.2010 16:13
chondro

XXX.XXX.255.132

doutrklars napsal(a):

K servalům taková zajímavost - existují chovy hybridů serval x kočka domácí.

28.2.2010 16:35
doutrklars

XXX.XXX.27.79

chondro napsal(a):
K servalům taková zajímavost - existují chovy hybridů serval x kočka domácí.

Pane Cone podobné pletivo koupíte už i u nás ,já jsem ho viděl u firmy na pletiva v HK je to ranec , ale efekt je lepší než kari sítě

11.3.2010 18:45
trb

XXX.XXX.171.93

rys napsal(a):

to pletivo je hezke, kde by se dalo koupit? najlepsie na slovensku

1.8.2010 11:36
rrys

XXX.XXX.236.81

Výběhy Rysu ostrovidu

1.8.2010 11:37
rrys

XXX.XXX.236.81

Výběhy Rysu ostrovidu

1.8.2010 11:38
rrys

XXX.XXX.236.81

Výběhy Rysu ostrovidu

1.8.2010 11:39
rrys

XXX.XXX.236.81

Výběhy Rysu ostrovidu

1.8.2010 11:40
rrys

XXX.XXX.236.81

Vnitří místnost

1.8.2010 11:41
rrys

XXX.XXX.236.81

Vnitří místnost

1.8.2010 11:42
rrys

XXX.XXX.236.81

Vnitřní místbnost

1.8.2010 12:32
rrys

XXX.XXX.236.81

WC rysu.Na potřebu chodí pouze do tohoto WC. Vyčistí se jako kočičí WC.

1.8.2010 17:57
rrys

XXX.XXX.236.81

Kočky Rys ostrovid

1.8.2010 17:58
rrys

XXX.XXX.236.81

Rys ostrovid - kočky

1.8.2010 17:59
rrys

XXX.XXX.236.81

Rys ostrovid - kočky

1.8.2010 18:00
rrys

XXX.XXX.236.81

Rys ostrovid - kočky

1.8.2010 18:01
rrys

XXX.XXX.236.81

Rys ostrovid - kočky

1.8.2010 18:02
rrys

XXX.XXX.236.81

Rys ostrovid - kočky

1.8.2010 23:10
cone

XXX.XXX.67.3

Máte to pěkně uděláno, nezbývá mi nic jného než pochválit vaši práci.

2.8.2010 09:31
cherry1402

XXX.XXX.38.222

Pěkný výběh pro pěkná zvířata.smajlík

2.8.2010 15:05
rrys

XXX.XXX.236.81

Rys ostrovid - kocour

8.8.2010 18:15
rrys

XXX.XXX.236.81

Jaguar ( Panthera onca ) černá forma.Foto a zvíře kolegy.Nádherný kus.

8.8.2010 18:18
rrys

XXX.XXX.236.81

Černý jaguar Foto a zvíře kolegy.

Chevalina

8.8.2010 23:54
Chevalina

XXX.XXX.185.46

Překrásný panter. Víte v budoucnu si hodláme s přítelem koupit pozemek, no a jelikož já jsem velkým milovníkem zvířat, moc bych si chtěla pořídit nějaké výjimečné zvířátko. Už teď mám psa a je to něco jako moje dítě. Vždy když můžu, tak se mu naplno věnuji a starám se, aby byl spokojený a měl kvalitní žrádlo. Ale právě až budou možnosti, chtěla bych si pořídit nějakou větší kočkovitou šelmu. Nejvíc se mi líbí puma americká, nebo černý levhart. Nevíte, kde je možné takové zvíře pořídit? Hlavně bych byla velmi ráda, kdybych s tím člověkem mohla i průběžně konzultovat o potřebách zvířete, rozhodně bych nedopustila, aby se mu vedlo špatně kvůli nedostatečným informacím.

12.8.2010 12:32
spelec

XXX.XXX.62.51

Se zájmem jsem si přečetl dohady a vzajemné osočování dvou pánu na tomto bloku.Myslel jsem ,že forum slouží k výměně zkušeností a rad chovatelů. Nemužu však souhlasit s tím,že chov rysa ost.nebo jiné malé kočkovité šelmy lze doporučit začínajícim chovatelům.Chovem každé kočkovité šalmy by se měl zabývat jen zkušený chovatel s vyjímkou samozřejmně kočky domácí.Spory o velikosti chovatelského zařízení jsou taky dle meho nazoru sporné. Samozřejmně se bude tygr lepe citit v chov. zařízení, které má 1000m2 než v zař.o výměře 300m2.Duležité je však to aby tam měl vše co potřebuje mít ke kvalitnímu životu a aby se mohl rozmnožovat a odchovavat mladé . Bez odchovu chov není chovem.Dost chovatelů na taková maličkosti z pohledu nás lidí,ale né zvířat zapomíná,aby mněl kde do písku zahrabat trus.kde se vykoupat,počem šplhat,mít možnost žrát trávu(dost duležité pro travicí soustavu).Mít možnost hledat potravu ne se jenom podivat co je v misce. Mít stale možnost prozkoumavat novuou výzdobu klece a hlavně mít čistou vodu v čisté nezařasené nádobě. A ztohoto plyne jen to, že jedna z velice duležitých věcí chvatele je mít na svou šelmu dostatek času né 15 minut deně. Bez tohoto bohužel chov nemá smysl.

12.8.2010 13:09
rrys

XXX.XXX.236.81

Ano, lze se vším souhlasit.Šelmu si začátečník nekupuje,vždy si ji koupí již vyzrálý chovatel,majicí zkušenosti s chovem zvířat.Koupě šelmy je pro každého chovatele ,který chce takové ušlechtilé zvíře vlastnit ,další chovatelskou výzvou a většinou splněným snem.

12.8.2010 13:19
cherry1402

XXX.XXX.38.222

spelec napsal(a):
Se zájmem jsem si přečetl dohady a vzajemné osočování dvou pánu na tomto bloku.Myslel jsem ,že forum slouží k výměně zkušeností a rad chovatelů. Nemužu však souhlasit s tím,že chov rysa ost.nebo jiné malé kočkovité šelmy lze doporučit začínajícim chovatelům.Chovem každé kočkovité šalmy by se měl zabývat jen zkušený chovatel s vyjímkou samozřejmně kočky domácí.Spory o velikosti chovatelského zařízení jsou taky dle meho nazoru sporné. Samozřejmně se bude tygr lepe citit v chov. zařízení, které má 1000m2 než v zař.o výměře 300m2.Duležité je však to aby tam měl vše co potřebuje mít ke kvalitnímu životu a aby se mohl rozmnožovat a odchovavat mladé . Bez odchovu chov není chovem.Dost chovatelů na taková maličkosti z pohledu nás lidí,ale né zvířat zapomíná,aby mněl kde do písku zahrabat trus.kde se vykoupat,počem šplhat,mít možnost žrát trávu(dost duležité pro travicí soustavu).Mít možnost hledat potravu ne se jenom podivat co je v misce. Mít stale možnost prozkoumavat novuou výzdobu klece a hlavně mít čistou vodu v čisté nezařasené nádobě. A ztohoto plyne jen to, že jedna z velice duležitých věcí chvatele je mít na svou šelmu dostatek času né 15 minut deně. Bez tohoto bohužel chov nemá smysl.

Dobrý den, naprosto souhlasím se vším, co jste napsal, pokud Vás zajímá chov šelem, doporučuji přečíst si ještě jiná vlákna. Jako chovatelka šelem bych si ráda vyměnila zkušenosti z chovu s dlouholetým chovatelem, ale bohužel sem nikdo takový nepíše. Zdejší hádky nejsou pro nikoho přínosem.

13.8.2010 11:05
rrys

XXX.XXX.236.81

V zahraničí mají chovatele i takové nádherné a vzácné šelmy.Foto je chovatele ze zahraníčí,jeho chov bílých lvu.

15.8.2010 18:13
rrys

XXX.XXX.236.81

V zahraničí mají chovatele i Rysy červené ( Lynx rufus ) v ČR jsou sporadicky v ZOO .V soukromém chovu o nikom nevím.

16.8.2010 11:34
spelec

XXX.XXX.62.51

Kontaktní chov velkých kočkovitých šelem je nádherný a velice zajímavý způsob chovu,ale je třeba zodpovědně říct ,že taky velice nebezpečný. Sebevíc kontaktní zvíře nebo chcete li sebevíc ochočený lev nebo tigr disponuje takovou silou a takovými zbraněmi(drápy, zuby),kterým lidské tělo nemůže odolat.U takovéhoto chovu je nezbytné, aby chovatel důkladně znal své zvířata. Ovládal naprosto dokonale řeč obličejové grimasy a řeč jejich těla.Zde platí zasada mít čas na své zviřata dvojnásob než u nekontaktního chovu. A hlavně mít na paměti,že spěch a nervozita chovatele je v každám případě neřípustná. Jinak řečeno spěch a nervozita chovatele se rovná jeho smrt nebo přinejlepším vážná zranění.Ještě složitější je takovýto způsob chovu u chovné skupiny. Zde je brán chovatel jako dominantní člen a podřízený člen se zákonitě bude snažit dostat na jeho misto, kdy vyčkává na jakýkoliv projev slabosti a může zaůtočit(chovatel si nemusí ani uvědomovat, že tento signál vydává),je zapotřebí klid a rozvaha i při úkonech jako je úklid chovatelského zařízení.Je vhodné mít stále u sebe nějaký předmět, kterého se šelma bojí. Jestli že k napadení dojde mněl by se chovatel pokusit zachovat jako člen smečky, on jím ve skutečnosti je (jestliže si to chovatel neuvědomuje nemá co v kleci dělat). Jsou snad jen dvě možnosti a to odvrátit útok předmětem kterého se šelma bojí a nebo okamžitě zaujmout podřízený postoj, lehnout si na záda a ukázat břicho.Přiznám se, nevěřím,že druhou možnost nám dovolí psichika a možná šok.Pak je třetí a zároveň nejbespečnější obrana a to ke zvířatůn nevstupovat. přeji pěkný den

16.8.2010 12:53
rrys

XXX.XXX.236.81

Kontaktní chov velkých kočkovitých šelem je již pro velmi zkušené chovatele šelem,kteří již mají zkušenosti s malými kočkovitými šelmami.Pořídili si i velké kočkovité šelmy chovatelé jiných skupin zvířat,jako svoji první šelmu.Tudiž začátečníci.Ale nemám informace,zda k nim vstupují.Takovéto šelmy jsou chovány jako exot. zvířata formou chovu jako v ZOO.Šelma má v ubykaci 2 nezávislé zony,kdy se jedna zona uzavře,vyčistí a zvíře se přežene do druhé zony.Vyčistí.Přímý kontakt udržován není.Pokud chovatel má vždy přímý kontakt se zvířetem,např. lvem,tygrem,tento byl odchován na flašce.Zvířeti se denně věnuje a cvičí,zvyká na lidi.Takové zvíře je majitelem používáno k prezentaci druhu ve školách,školkách ,párty podniku.Televizní pořady a film.Tento zpusob chovu je velmi náročný,stále musí chovatel počítat ,že má před sebou predátora.Jeho zbraně,váha,síla jsou nepředstavitelné.Nepozornost,chybu by chovatel nemusel přežít.Kontaktní chov velkých šelem dle mého názoru patří již zkušeným a zodpovědným chovatelum.V republice je pár takto zkušených chovatelu velkých šelem,kteří s nimi provozují výše mnou uvedené aktivity.Bylo by velmi zajimavé a všem milovníkum šelem přínosem,pokud by sem vložili příspěvek.Pokud toto forum udrží slušnou formu,možná,že časem sem některý z nich napíše.Uvidíme.Budeme se těšit.

16.8.2010 13:41
spelec

XXX.XXX.62.51

Mým příspěvkem jsem musel reagovat na Vaší fotografiji slečny se skupinkou lvic nebo snad mladých lvů. Chtěl jsem upozornit chovatele, kteří uvažují o chovu velkých koček,a sbírají informace a zkušenosti. Bylo by škoda ,aby měli zkreslené představy o chovu.

16.8.2010 18:45
rrys

XXX.XXX.236.81

Chov malých kočkovitých šelem je jednodušší než chov velkých koč. šelem.A to z duvodu prostorového,nákladu na krmení,případná hlučnost ( Lev je prý slyšet až do okruhu 10 km ),zápach,bezpečnost. . Každý kdo by měl zájem o chov těchto nádherných velkých koček by měl mít zkušenosti již s chovem malých koč. šelem.Nebo získat veškeré informace z netu,od chovatelu a být si vědom co takový chov obnáší.Ač já mám chov rysu nyní na rozloze 290 m 2 1 samec a 3 samice.Do zimy přistavíme dalších 90 m 2.Pokud bude vše nakloněno,příští rok dalších cca 100 m2.V tomto zařízení již nyní mají od pískoviště,rybníčku,šplhadel,kmenu,vnitřích prostor,keřu,kamenu,pařezu ,takřka vše.Je vidět,že si to nárámně užívají.Aktivní jsou především na večer cca kolem 18 hod.Samec je zatím oddělen,samice společně.Jsou to sestry.Jsou takřka stále spolu.Honí se,lítají,odpočívají u sebe.Hrají si.Samec se snaží k nim dostat.Samice za ním chodí a přez sít se snaží komunikovat.Jak packama,trkáním čelem ( je to pozdrav dvou rysu ),tak zvukovými projevy.K sobě je všechny plánuji pustit tak prosinec,leden.Podotknu,že jsem je všechny získal ze zoo ze zahraničí,odchov přirozený pod rodiči,neochočené.Věnuji se jim denně tak celkově 2 až 3 hod.Sleduji jejich projevy.Věřte,že je to lepší než televize.Mám tam lavičku s rozhledem po celé ubykaci.Vstupuji mezi ně bez problému,sice pro jistotu s koštětem.Člověk nikdy neví.Pustí mě tak na 20cm samec,běhá pod nohama a nemá v podstatě o mě zájem.Samice příjdou jako smečka a pozorují mě tak cca z 1 m.Při sekání trávy ve výběhu kjlidně sedí a pozorují mě.Jsem tak od nich na 1 m.Při sekání trávy jsem neměl koště,manželka když to viděla ,,jak mám 0,5 m nad hlavou 3 rysy,tak mohla jí klepnout prý pepka.Přijdouli zájemci na podívání,neutíkají a jsou zvědaví , přijdou těsně ke mřížím,lehnou a pozorují.Uvidíme co ukáže čas.Ale hladit je určitě nepujde.Je dostačujicí pozorovat ve výběhu jejich aktivity.Většinou chovatele toto uspokojí.Nemusí mít ani kontaktního mazlíčka.Ač je jim vzata svoboda,pokud mají velký prostor nad rámec povolení k chovu ( Pro pár rysu činí ze zákona 25 m2 ( tak je vidět,že toho plně využijí a jsou štastní.Pokud jsem neměl tyto prostory,tak aktivita byla minimální.Nanejvíš chodilly z jednoho koutu do druhého.Závěrem chci znovu zduraznit,že chov velkých šelem musí každý zvážit.Co znám chovatele,kteří tyto predátory mají v chovu,at u nás ,či v zahraničí,přistupují k chovu velice zodpovědně s láskou a fanatismem,.A tak to dle mého názoru má být.

17.8.2010 10:25
spelec

XXX.XXX.62.51

rrys napsal(a):
Kontaktní chov velkých kočkovitých šelem je již pro velmi zkušené chovatele šelem,kteří již mají zkušenosti s malými kočkovitými šelmami.Pořídili si i velké kočkovité šelmy chovatelé jiných skupin zvířat,jako svoji první šelmu.Tudiž začátečníci.Ale nemám informace,zda k nim vstupují.Takovéto šelmy jsou chovány jako exot. zvířata formou chovu jako v ZOO.Šelma má v ubykaci 2 nezávislé zony,kdy se jedna zona uzavře,vyčistí a zvíře se přežene do druhé zony.Vyčistí.Přímý kontakt udržován není.Pokud chovatel má vždy přímý kontakt se zvířetem,např. lvem,tygrem,tento byl odchován na flašce.Zvířeti se denně věnuje a cvičí,zvyká na lidi.Takové zvíře je majitelem používáno k prezentaci druhu ve školách,školkách ,párty podniku.Televizní pořady a film.Tento zpusob chovu je velmi náročný,stále musí chovatel počítat ,že má před sebou predátora.Jeho zbraně,váha,síla jsou nepředstavitelné.Nepozornost,chybu by chovatel nemusel přežít.Kontaktní chov velkých šelem dle mého názoru patří již zkušeným a zodpovědným chovatelum.V republice je pár takto zkušených chovatelu velkých šelem,kteří s nimi provozují výše mnou uvedené aktivity.Bylo by velmi zajimavé a všem milovníkum šelem přínosem,pokud by sem vložili příspěvek.Pokud toto forum udrží slušnou formu,možná,že časem sem některý z nich napíše.Uvidíme.Budeme se těšit.

Dovolte, abych znovu reagoval na Váš příspěvek a to na větu :(Zvířeti se denně věnuje a cvičí,zvyká na lidi.Takové zvíře je majitelem používáno k prezentaci druhu ve školách,školkách ,párty podniku.)Nedovedu si představit dospělou velkou kočkovitou šelmu na školní akci mezi dětmi nebo na firemním večírku. Jiná situace je jestliže se jedná o mládě. Dle mého názoru přijít do místnosti s dospělou velkou kočkovitou šelmou je krajně nezodpovědné.Kdo trochu zná chování koč. šelem ví, že tyto kočky žijí skrytým životem v podrostech džunglí nebo savan snad z vyjimkou lva nebo geparda. Platí pravidlo já vidím vy mně ne. Zde se cítí v bezpečí a klidná. Při kontaktu se spoustou lidí někde v kruhu nebo na podiju je situace pro šelmu zcela opačná. Vtakovém prostředí se jistě necítí dobře a zakonitě musí být neklidná a musí mít strach, což je první signál velkých problémů. Nemluvě o tom že pohled z očí do očí, kterému u přihlížejících nemužete zabránit, šelma bere jako hrozbu nebo výzvu k útoku.A jestliže se toto skloubí se silou dospělé velké kočkovité šelmy může být situace velmi vážná.Něco jiného je však , když někdo přivede mezi děti mládě. Určitě bych svým dětem prezentaci ve škole s dospělou velkou kočkovitou šelmou bez ochranných opatření a tím nemyslím vodítko nedovolil.

17.8.2010 16:30
rrys

XXX.XXX.236.81

Dovolím si zájemcum o chov ,či milovnikum koč. šelem dát typ na odkaz www.orangeman.cz kde je popsána cesta milovníku velkých koč. šelem na Slovensko do největšího chovu v soukromí Sibiřských tygru.Je umístěno dost fotek a videa.Děkuji autorovi za krásný zážitek a nedalo mi,abych neupozornil ostatní zájemce.

18.8.2010 08:53
zraroman

XXX.XXX.47.92

Dobry den,
chci se jen zeptat. Mate hlubsi osobni ci od jinych ziskane zkusenosti s chovem vetsich kocek?
Lidi, kteri mohou poskytnout pouzitelne postrehy a vedomosti, je skutecne pomalu. Urcite sem patri nekolik velkych chovatelu, kteri se drezurou i chovem zabyvaji desetileti, ovsem ti sem neprispivaji. Jedinou sanci je osobni navsteva, budou-li ovsem svolni.
Majitel, zacatecnik se pred porizenim zvirete snazi samozrejme vyhledat a vstrebat co nejvice informaci, ktere se mu budou v budoucnu jiste hodit. Ovsem neni od veci, dale se kontaktovat a ucit od jinych kolegu, kteri mohou podat fundovanou radu. Timto zdravim pana N. a pani J., ktere moc dekuji za fundovanou pomoc.
Jedna vec je naprosto jasna a neoddiskutovatelna. Kazde zvire, kazdy jedinec je individualita. Mozna ze zaklad mohu pouzit pro vetsinu zvirat od druhu, ale jestlize chci jit opravdu do hloubky, nenajdu nikde stejne zvire, nepouziji jednu sablonu. Dalsi fakt je ten, ze kazdy majitel, chovatel ci drzitel takove kocky je rovnez specifika persona. Opet nenajdu dva stejne lidi, kteri maji tuto shodnou zalibu. A proto nikde nenajdete dve stejne vychovana, stejne vedena zvirata.
Rad si prectu cokoliv, co bude k tematu tohoto fora a co me posune dal.
hezky den
roman zr.

18.8.2010 10:04
rrys

XXX.XXX.236.81

Též zdravím .Jak pořídíš nějaké pěkné fotky,přidej je..Co kočka,jak pokračuješ se soužitím ?.

18.8.2010 17:03
rrys

XXX.XXX.236.81

Prosím případné zájemce o info na muj soukromý meil o pochopení,že nebudu odpovídat na veškeré dotazy,kterými jsem byl zahrnut.Těm co mi napsali jsem odpověděl.Dálší případní zájemci určitě pochopí,že je lepší se spojit telefonicky a domluvit na návštěvě.Na další dotazy na muj soukromý meil odpovím pouze v kostce a jste zváni na prohlídku osobně.Preferuji osobní setkáni.Tak vím s kým jednám.Meilem ne.Děkuji za pochopení.Tel. číslo najdete v inzerci.

25.8.2010 14:12
spelec

XXX.XXX.62.51

Přeji dobrý den. V jednom příspěvku na tomto blogu jsem nalezl zmínku na lva berberského.Samotného mně to překvapilo,že se někdo na tento poddruh ptal jestli je možno ho sehnat.Jedná se o lvy již ve volné přírodě vyhynulé.V lidské péči se chovají jen jedinci z původního chovu marockého krále. Je dnes i malo jasné na kolik tito lvy jsou čistokrevným poddruhem lva berberského a nakolik jsou kříženi s jiným poddruhem. V naší republice tyto lvy chová zoo Olomouc,Hodonín a zoo Plzeň. Zdali mají čisté berbery to sanad ví jenom oni.Jestli byly u těchto lvů provedeny genetické zkoušky jsem se nikde nedočetl ani nedověděl.V zahraničí chová skupinu těchto lvů ve své sokromé zoo pan Aspinal. U těchto lvů mněl být proveden genetický test. S jakým výsledkem nevím.Jestli že má někdo informace o těchto lvech prosím můžete li je napsat rád bych se dozvěděl více.Ještě pro představu se jedná o velice mohutné lvy s hrubou konstitucí těla,mohutnou hřívou, která obrůstá bederní partie těla.Svalnaté tělo lvic umocňuje na pohled hranatá hlava,jsot tmavěji zbarveni a snad agresivnější.Jejich váha je větší oproti jiným poddruhům.Ve volné přírodě žili v severní Africe, jejich výskyt byl až po Egypt.Údajně se vyskytovali i v jižní Evropě.Na vyhynutí se podíleli velkou mírou Římané,kteří je chytali do kolosejí a nechli je bojovat s křesťany a gladiátory.

25.8.2010 14:59
rrys

XXX.XXX.236.81

Dovolím zmínku o krmení koč. šelem v ranném a dospívajicím věku.Včera večer jsem vedl dlouhý rozhovor se začínajicím chovatel koč. šelem v zahraničí,kde mě žádal o radu.,Jeho šelma má 4 měsíce.Získal ji odchov na flašce ve 2 měsících. Začala kulhat ,navštívil veterináře a ten rengenem zjistil četné zlomeniny.První nová,4 zahojené.Diagnoza.Odvápnění.Prý dával vaječné drcené skořápky i prostředek na kosti.Přestal před 14 dni.Konzultace s veterinářem vyzněla vniveč.Pry si tělo vápník nevzalo.Po delším rozhovoru jsem zjitil,že nekrmí kuřata s kostmi.Dává maso vykoštěné,srdce.Prostě krmení bez. kostí.Tu se stala osudová chyba.Mládata již od 5 týdnu zvládnou i kosti,které jsou nutností.Shodou okolností jsem se zmínil při dnešním rozhovoru jednomu zoologovi z ZOO a ten potvrdil,že již mládata v ranném věku je nutností krmit maso s kostmi.Já toto vím a tak činím.Na dotaz,proč on nekrmí celá kuřata mi odpověděl,že se bál kostí,aby se něco nestalo.To ,že má krmit s kostmi věděl,ale neučinil tak.Stala se jeho osudová chyba.Pry podá zprávu,jak dopal.Jede navštívit specialistu v ZOO. Závěrem jsem chtěl upozornit na možný a závažný problém,chybu chovatele při odchovu šelem.Případní noví chovatelé se vyvarují této osudové chyby. Přeji radost z chovu a ne problemy.

25.8.2010 16:29
cherry1402

XXX.XXX.38.222

rrys napsal(a):
Dovolím zmínku o krmení koč. šelem v ranném a dospívajicím věku.Včera večer jsem vedl dlouhý rozhovor se začínajicím chovatel koč. šelem v zahraničí,kde mě žádal o radu.,Jeho šelma má 4 měsíce.Získal ji odchov na flašce ve 2 měsících. Začala kulhat ,navštívil veterináře a ten rengenem zjistil četné zlomeniny.První nová,4 zahojené.Diagnoza.Odvápnění.Prý dával vaječné drcené skořápky i prostředek na kosti.Přestal před 14 dni.Konzultace s veterinářem vyzněla vniveč.Pry si tělo vápník nevzalo.Po delším rozhovoru jsem zjitil,že nekrmí kuřata s kostmi.Dává maso vykoštěné,srdce.Prostě krmení bez. kostí.Tu se stala osudová chyba.Mládata již od 5 týdnu zvládnou i kosti,které jsou nutností.Shodou okolností jsem se zmínil při dnešním rozhovoru jednomu zoologovi z ZOO a ten potvrdil,že již mládata v ranném věku je nutností krmit maso s kostmi.Já toto vím a tak činím.Na dotaz,proč on nekrmí celá kuřata mi odpověděl,že se bál kostí,aby se něco nestalo.To ,že má krmit s kostmi věděl,ale neučinil tak.Stala se jeho osudová chyba.Pry podá zprávu,jak dopal.Jede navštívit specialistu v ZOO. Závěrem jsem chtěl upozornit na možný a závažný problém,chybu chovatele při odchovu šelem.Případní noví chovatelé se vyvarují této osudové chyby. Přeji radost z chovu a ne problemy.

Zdravím Vás. Rachitida je velmi nebezpečný a ožehavý problém, který bohužel i po vyléčení zanechává celoživotní následky. Tento začínající chovatel udělal celou řadu chyb a nemocné zvíře je toho důkazem. Pokud jste s ním stále v kontaktu, dejte mu na mě tel číslo, ráda mu poradím, jak křivici léčit. Zvíře je mladé, tak snad ještě není pozdě, ale chce to řešit co nejrychleji. Doporučím mu konkrétní léčbu krok za krokem. Jinak dodám, že i v ZOO přidávají do žrádla minerály, a to jak mláďatům, tak dospělým šelmám. Kosti ve stravě jsou samozřejmostí, ale dokud není zvíře přezubené, je třeba kosti sekat na drobno, jinak hrozí, poranění zažívacích orgánů. Pokud se taková kost někde zapíchne, způsobí během několika hodin nekrózu. Řešením tohoto akutního stavu je pouze operace, hrozí úhyn zvířete. Všeobecně se nedoporučuje dávat dlouhé štěpné kosti ze stehen, a to ani velkým šelmám, právě z výše uvedeného důvodu. I v ZOO např . gepardům tyto kosti z kuřat i slepic odstraňují a neskrmují je. O tomto nebezpečí ví každý veterinář a měl by to vědět i chovatel. Bohužel toto se často ignoruje a spoléhá se na to, že se nic nestane. Já osobně problémům raději předcházím.

25.8.2010 18:22
rrys

XXX.XXX.236.81

Přítel zahraniční chovatel mě nyní informoval o léčbě ,kterou mu doporučil odborník veterinář zahraniční ZOO u kterého byl s kotětem .Jasně mu řekl,že udělal závažnou chyby,nekrmil maso s kostmi.Doporučil nasadit vápnikové tablety ,přidávat rybí tuk pro lepší vstřebávání vápníku a hlavně krmit maso s kostmi.Já nemám bohudíky zkušenost s tímto problémem a jsem přesvědčen,že při jednoduché radě skrmovat maso s kostmi se tento problém snad vyskytnout nemuže.Muj veterinář specialista na psy a kočky a kočkovité šelmy mi též potvrdil v plném rozsahu doporučenou léčbu. daného problému přítele chovatele. Skrmování např. celých kuřat šelmám je bezproblémové.I se stehenními kostmi.Je to praktika všech chovatelu šelem co znám.Nikdo je neodstanuje.Kosti kuřete jsou velmi měkké a tvárné.Je pravdou,že kosti slepic jsou již tvrdé,křehké a lámavé.Zda krmit stehna i s kostmi kuřat je spíše věcí názoru.I veterináři se neshodnou.V přírodě šelmám a jiným predátorum stehenní kosti též nikdo neodstranuje.Přeji všem chovatelum co nejméně problému se svými chovanci.

25.8.2010 21:34
bandor

XXX.XXX.60.236

Zdravím
Omlouvám se že ,vám vstupuji do tématu ,ale náhodou jsem sem zabloudil od sousedů z terarijních zvířat.
Máte všichni opravdu překrásná zvířata ,ani jsem netušil co všechno se u nás v soukromích chovech vyskytuje.
Při této příležitosti jsem se chtěl jen ze zvědavosti zeptat ,jestli je možné u nás do soukromého chovu získat fosu(
Cryptoprocta ferox)?

Předem děkuji za odpověď
Š.

25.8.2010 23:10
spelec

XXX.XXX.101.49

rrys napsal(a):

Dobrý večer Dovolte abych přispěl několika postřehy k tomuto problému. Je třeba zjistit jakou používal nahrážku mateřského mléka. Složení nahražky a obsah minerálu a vitamínu je dost podstatný. Častou chybou je brzké odstavení mladěte od nahrážky mat. mléka.Chovatel se domnívá, že při přechodu na škrabané maso může ukončit mléčnou výživu což je závažná chyba. Dovolím si upozornit na nedostatek vitaminu D který váže vápník na organizmus zvířete. Při jeho nedostatku můžete dávat Ca kolik chcete, ale bez efektu. Je nutné,aby se kotě dostalo na slunce.Slunečním zářením se přemněnuje vitamín D z provitamínu vitamínu. D.Domnívám se, že prvopočátek problémů je absence mateřského mléka, použití špatné mléčné nahrážky a v souvislosti s postřehy ve článku, jsem přesvědčen, že tyto faktory měly daleko větší vliv než to, že chovatel nekrmil maso i s kostmi. Tento případ a mnohé jiné ve mně opět umocňuje pocit, že chov kočkovitých šelem nepatří do rukou nezkušených chovatelů, protože na jejich chov pokus omyl doplatí pouze šelma.

26.8.2010 01:56
cherry1402

XXX.XXX.38.222

spelec napsal(a):
Dobrý večer Dovolte abych přispěl několika postřehy k tomuto problému. Je třeba zjistit jakou používal nahrážku mateřského mléka. Složení nahražky a obsah minerálu a vitamínu je dost podstatný. Častou chybou je brzké odstavení mladěte od nahrážky mat. mléka.Chovatel se domnívá, že při přechodu na škrabané maso může ukončit mléčnou výživu což je závažná chyba. Dovolím si upozornit na nedostatek vitaminu D který váže vápník na organizmus zvířete. Při jeho nedostatku můžete dávat Ca kolik chcete, ale bez efektu. Je nutné,aby se kotě dostalo na slunce.Slunečním zářením se přemněnuje vitamín D z provitamínu vitamínu. D.Domnívám se, že prvopočátek problémů je absence mateřského mléka, použití špatné mléčné nahrážky a v souvislosti s postřehy ve článku, jsem přesvědčen, že tyto faktory měly daleko větší vliv než to, že chovatel nekrmil maso i s kostmi. Tento případ a mnohé jiné ve mně opět umocňuje pocit, že chov kočkovitých šelem nepatří do rukou nezkušených chovatelů, protože na jejich chov pokus omyl doplatí pouze šelma.

Dobrý večer. Ti, kteří sem na diskuzi chodí delší dobu vědí, že jsem zásadně PROTI umělému odchovu, pokud to není nutné pro záchranu života zvířete.Každé takové zvíře je více či méně "podražené" a trpí nutričním deficitem, jehož důsledky se mohou projevit kdykoliv během života zvířete zdravotními problémy. Umělý odchov šelmy za účelem jejího ochočení, aby z ní byl "mazlík" považuji za nezodpovědnost ze strany chovatele a myslím, že slušný a zkušený chovatel toto neudělá. Sušená mléka, která jsou pro umělý odchov u nás k dostání (např, Beaphar Kitty milk, Gimpet aj.) jsou pro mláďata šelem nedostatečná přinejmenším pro nízký obsah tuku a malou výživovou hodnotu. Navíc jsou většinou určená koťatům do 3 týdnů věku. Pak je lepší použít ředěnou Tatru, a tu dávat tak dlouho, jak dlouho by bylo zvíře kojeno matkou při přirozeném odchovu. Zatím zde nikdo nezmínil, že kromě vápníku je důležité k němu přidávat v optimálním poměru i fosfor pro lepší vstřebatelnost. Divoké kočky (šelmy) jsou k rachitidě mnohem náchylnější než domestikované kočky, takže 4měsíční mládě by již mělo ve stravě dostávat kosti . V přírodě matka kotěti maso i s kostmi "předžvíká", je tedy nutné, aby chovatel, který si pořídí kotě, podávat kosti s masem rozdrcené. Ideální jsou pro tento účel jsou zpočátku mleté kuřecí krky. Zkrmovat celé kosti, zvláště pak štěpné, je nebezpečné, jak jsem psala výše. Bohužel většina chovatelů toto nebezpečí podceňuje. Ostatně i ošetřovatelé šelem většiny našich ZOO šelmám např. drůbeží stehna vykosťují. Pan N. se výše zmínil, že v přírodě šelmy sežerou i kosti. Pravda ale je, že zvíře z tvrdé štěpné kosti okouše jen maso, někdy pozře i tu kost, ale pokud dojde k zapíchnutí kosti např, do střeva, nikdo neví o tom, že zvíře třeba uhynulo na následky nekrózy. Je v zájmu chovatele, aby se tomuto možnému nebezpečí vyhnul.
Máte pravdu v tom, že chov kočkovitých šelem patří do rukou jen zkušeným a zodpovědným chovatelům, případně velmi dobře informovaným začátečníkům (každý jednou začínal), kteří jsou stále v kontaktu se zkušeným chovatelem, veterinářem, případně odborníkem ze ZOO, kterým jde především o zajištění kvalitního života šelmy žijící v zajetí. Sama chovám 9 šelem od tří druhů a toto považuji za svou povinnost, stejně jako neustálé zdokonalování se v chovu a získávání dalších informací a zkušeností.

26.8.2010 08:57
rrys

XXX.XXX.236.81

Já krmím již 11 tým rokem šelmy celými kuřaty,stehna nevykoštuji.Tak jak mi to v začátku chovu poraditi osobně chovatelé.Tito chovatelé mají chovy 15 , 20 a více let. Krmí celými kuřaty a kosti nevykostují.Já tým 11 tým rokem a problem nemám.Pokud chovatel krmí celými kuřaty oškubanými,ví,že šelma ( u mně konkretně nyní Rys ) skonsumuje převážně kuře celé a kosti i ty steheni.Pokud krmí kuřaty i opeřenými ,zjistí ,že při dostatku svaloviny šelma zanechá vnitřnosti a to převážně střeva . Aspon já za 11 let jsem si všiml,že šelma kosti neokouše a nenechá,ale skonsumuje bezezbytku.Chovatelé v soukromých chovech odchovávají šelmy na flašce z duvodu zájmu chovatelské veřejnosti,která žádá šelmu odchovanou na flašce a ochočenou.Tento zpusob je běžný v rámci chovatelství šelem v soukromých chovech v celém světě.Chovatelé v zoo tento zpusob odchovu na flašce neuznávají.V začátcích chovu koč. šelem v soukromých chovech byli spíše proti chovu šelem v soukromí.Bavím se o ČR. Jak pokročila doba tak zjistili,že je pár chovatelu co o šelmy mají zájem a vytvoří jim adekvátní podmínky .Tito chovatele se stali i odběrateli kotat v některých ZOO. Tvrdit,že chovatelé,kteří odchovávají na flašce jsou chovatelé nezodpovědní.,ba špatní si nedovoloím ani zmínit. Poněvadž již výše se zminuji,že je to běžný ,celosvětový tred v odchovu šelem.Šelma dospělá je takřka neprodejná.Kotě ochočené je žádané.Ač jsou tito zájemci vždy chovatele,chtějí i za dvojnásobnou cenu,kotě ochočené.Tak to je v celém světě.Proto chovatele na flašce v soukromých chovech odchovávají na flašce,aby připravili ochočená kotata.Jasně z toho vyplývá,že pokud by se podařil odchov šelmy,tak neochočené zvíře je velmi pravděpodobně neprodejné.Pokud mám více šelem jak chovatelé mají,tak co by potom s těmi kotaty dělali? Další kamarády asi nepotřebují.Potřebují ale finance na udržení a rozšiřování chovu.To snad ani psát nemusi,každý soudný člověk to pochopí.Závěrem k tématu zodpovědnosti.Zodpovědnost je na každém novém majiteli a by se řídil radami prodejce,byl ve spojení s veterinářem,chovatelem a získával co nejvíce vědomostí..Pokud vše bude probíhat tak jak má ze strany nového majitele problém by být něměl.Ten kdo touží po šelmně,cestu si zvolí sám.Každý jsme nějak začínali s chovem šelem.Tak učiní i noví zájemci.Ale již mohou být bohatší o zkušenosti nás starších,pokud nás osloví a navštíví.Přeji všem radost z chovu šelem.

26.8.2010 11:20
rrys

XXX.XXX.236.81

Krmení šelem.ZOO krmí šelmy velice pestře.Králík,morče,myš,kuře.hovězí.Co jsem tuto otázku konzultoval jako začátečník před 11 lety se zkušenými chovateli,tak krmení se u valné většiny zužilo na krmení kuřaty,popřípadě hlavičkami kuřat.Dle jejich názoru je toto krmení dostačujicí.Tento styl krmení šelem je dle jejich praxe dostačujicí ,,jak tvrdí.Soukromé chovatele nutí i ekonomika chovu jít popřípadě pouze touto cestou.Jsou vyjimky,keří se saží krmení zpestřit.Jako v ZOO. Kolega např. Rysovi ochočenému kupuje i pstruhy,telecí,shání křepelky,králíky.Já např. krmil caracaly i rybami a hlavami kapru,které milovali.Mám Rysy ostrovidy 1 a 3 .Toto kvarteto bere bezproblému i hovězí svalovinu a to i lípe než kuřata.R\by odmítají.Rys kanadský,samice v žádném případě nebere rybu,hovězí,srdce. Rysec bažinný samec to samé,pouze kuřata.Rys bažinný samice bezproblému vše.Takže já musím krmit dle chuti jednotlivých svěřencu.Živá kuřata berou všichni.I takovéto krmení je dle mého názoru nutností,poskytuje vše zvířeti jako v přírodě
.Peří ,vnitřnosti ( moc jim nejedou ) .Samozřejmosti je travnatý výběh pro kousnutí trávy dle chuti.Tak činní několikrát za den.Ti co b aští vše dostanou z 80 % kuřata celá,hovězí a srdce.Kuřata krmím hlavně z duvodu přísunu kostí .Mám dojem,že nelze stanovit šablonu na krmení.Každý chovatel musí zkusit co zvíře veme a má rádo.Každý kus je v podstatě přeženuli gurmánem.Chovatele šelem co mě navštíví tvrdí,že jim šelmy neberou hovězí,především Rys ,serval.Některým zase ano.Je vidfět,že zkušenosti máme podobné.V horku co panovalo v tomto roce 3 samice Rysa ostrovida přestali uplně žrát.Co to znamená? Tak za 3 dny sbaštily 1 až 2 křídla.Samec 0,5 kg Rys kanadský bezproblému.Bažinyky plná dávka ,při váze kocoura cca .. 16 kg 1 kg denně,samice váha cca 9 kg 0,6 kg denně.Krátkouché plná dávka.o,4 kg denně.Kočky ušlechtilé plná dávka,psy plná dávka.Samice byly prohlídnuté,kontrolován trus,vše bez problému.Konzultace s chovateli vyzněla,že baští sice méně,ale takhle dramatický pokles příjmu potravy nezaznamenali.Konzultace s několika ZOO vyzněla v tom samém duchu.Kondice mých 3 samic šla o něco dolu,snížil se podíl svalové hmoty.Váha.Odhadem.Jinak chování,hry,zájem aktivita velice činná.Podotknu,že v zimě baštily 1,5 až 2 kg na kus v 10 měsících.Je známo,že v létě je příjem potravy nižšší. To již čekali u dvířek a při vhození kuřete se s řevem každá vrhla na své kuře a to sežraly takřka ihned. Nyní začnou žrát až po čase a to na několikrát.Zmíním se,že odčervení jsem udělal již 3 x.Nyní,co teploty poklesly,tak již každá bere tak ,5 kg den.V tomto časovém období sníženého příjmu potravy jsem i nasadil další den.Nedávám pust.Pouze pust i1 den v týdnu mají ty ,co přijímají potravu bezproblému.Uvidím co udělá další pokles teplot a věřím,že se to vráti do normálu.Vzhledem k tomu,že jsem zjistil při konzultaci s několika zoo a chovateli,že je toto zvláštní,jsem se dovolil rozepsat o této zkutečnosti a informovat širší chovatelskou veřejnost.

26.8.2010 13:12
spelec

XXX.XXX.62.51

cherry1402 napsal(a):
Dobrý večer. Ti, kteří sem na diskuzi chodí delší dobu vědí, že jsem zásadně PROTI umělému odchovu, pokud to není nutné pro záchranu života zvířete.Každé takové zvíře je více či méně "podražené" a trpí nutričním deficitem, jehož důsledky se mohou projevit kdykoliv během života zvířete zdravotními problémy. Umělý odchov šelmy za účelem jejího ochočení, aby z ní byl "mazlík" považuji za nezodpovědnost ze strany chovatele a myslím, že slušný a zkušený chovatel toto neudělá. Sušená mléka, která jsou pro umělý odchov u nás k dostání (např, Beaphar Kitty milk, Gimpet aj.) jsou pro mláďata šelem nedostatečná přinejmenším pro nízký obsah tuku a malou výživovou hodnotu. Navíc jsou většinou určená koťatům do 3 týdnů věku. Pak je lepší použít ředěnou Tatru, a tu dávat tak dlouho, jak dlouho by bylo zvíře kojeno matkou při přirozeném odchovu. Zatím zde nikdo nezmínil, že kromě vápníku je důležité k němu přidávat v optimálním poměru i fosfor pro lepší vstřebatelnost. Divoké kočky (šelmy) jsou k rachitidě mnohem náchylnější než domestikované kočky, takže 4měsíční mládě by již mělo ve stravě dostávat kosti . V přírodě matka kotěti maso i s kostmi "předžvíká", je tedy nutné, aby chovatel, který si pořídí kotě, podávat kosti s masem rozdrcené. Ideální jsou pro tento účel jsou zpočátku mleté kuřecí krky. Zkrmovat celé kosti, zvláště pak štěpné, je nebezpečné, jak jsem psala výše. Bohužel většina chovatelů toto nebezpečí podceňuje. Ostatně i ošetřovatelé šelem většiny našich ZOO šelmám např. drůbeží stehna vykosťují. Pan N. se výše zmínil, že v přírodě šelmy sežerou i kosti. Pravda ale je, že zvíře z tvrdé štěpné kosti okouše jen maso, někdy pozře i tu kost, ale pokud dojde k zapíchnutí kosti např, do střeva, nikdo neví o tom, že zvíře třeba uhynulo na následky nekrózy. Je v zájmu chovatele, aby se tomuto možnému nebezpečí vyhnul.
Máte pravdu v tom, že chov kočkovitých šelem patří do rukou jen zkušeným a zodpovědným chovatelům, případně velmi dobře informovaným začátečníkům (každý jednou začínal), kteří jsou stále v kontaktu se zkušeným chovatelem, veterinářem, případně odborníkem ze ZOO, kterým jde především o zajištění kvalitního života šelmy žijící v zajetí. Sama chovám 9 šelem od tří druhů a toto považuji za svou povinnost, stejně jako neustálé zdokonalování se v chovu a získávání dalších informací a zkušeností.

Přeji dobrý den. Naprosto s Vámi souhlasím ve všem co jste napsala není moc co dodat.

26.8.2010 13:43
spelec

XXX.XXX.62.51

rrys napsal(a):
Já krmím již 11 tým rokem šelmy celými kuřaty,stehna nevykoštuji.Tak jak mi to v začátku chovu poraditi osobně chovatelé.Tito chovatelé mají chovy 15 , 20 a více let. Krmí celými kuřaty a kosti nevykostují.Já tým 11 tým rokem a problem nemám.Pokud chovatel krmí celými kuřaty oškubanými,ví,že šelma ( u mně konkretně nyní Rys ) skonsumuje převážně kuře celé a kosti i ty steheni.Pokud krmí kuřaty i opeřenými ,zjistí ,že při dostatku svaloviny šelma zanechá vnitřnosti a to převážně střeva . Aspon já za 11 let jsem si všiml,že šelma kosti neokouše a nenechá,ale skonsumuje bezezbytku.Chovatelé v soukromých chovech odchovávají šelmy na flašce z duvodu zájmu chovatelské veřejnosti,která žádá šelmu odchovanou na flašce a ochočenou.Tento zpusob je běžný v rámci chovatelství šelem v soukromých chovech v celém světě.Chovatelé v zoo tento zpusob odchovu na flašce neuznávají.V začátcích chovu koč. šelem v soukromých chovech byli spíše proti chovu šelem v soukromí.Bavím se o ČR. Jak pokročila doba tak zjistili,že je pár chovatelu co o šelmy mají zájem a vytvoří jim adekvátní podmínky .Tito chovatele se stali i odběrateli kotat v některých ZOO. Tvrdit,že chovatelé,kteří odchovávají na flašce jsou chovatelé nezodpovědní.,ba špatní si nedovoloím ani zmínit. Poněvadž již výše se zminuji,že je to běžný ,celosvětový tred v odchovu šelem.Šelma dospělá je takřka neprodejná.Kotě ochočené je žádané.Ač jsou tito zájemci vždy chovatele,chtějí i za dvojnásobnou cenu,kotě ochočené.Tak to je v celém světě.Proto chovatele na flašce v soukromých chovech odchovávají na flašce,aby připravili ochočená kotata.Jasně z toho vyplývá,že pokud by se podařil odchov šelmy,tak neochočené zvíře je velmi pravděpodobně neprodejné.Pokud mám více šelem jak chovatelé mají,tak co by potom s těmi kotaty dělali? Další kamarády asi nepotřebují.Potřebují ale finance na udržení a rozšiřování chovu.To snad ani psát nemusi,každý soudný člověk to pochopí.Závěrem k tématu zodpovědnosti.Zodpovědnost je na každém novém majiteli a by se řídil radami prodejce,byl ve spojení s veterinářem,chovatelem a získával co nejvíce vědomostí..Pokud vše bude probíhat tak jak má ze strany nového majitele problém by být něměl.Ten kdo touží po šelmně,cestu si zvolí sám.Každý jsme nějak začínali s chovem šelem.Tak učiní i noví zájemci.Ale již mohou být bohatší o zkušenosti nás starších,pokud nás osloví a navštíví.Přeji všem radost z chovu šelem.

Dobrý den. Z tohoto co tady uvádíte jsem dosti udiven.Nucené odstavení mláděte od matky za učelem odchovu na mléčne nahražce kvuli ochočení a naslednému prodeji to snad nemyslíte vážně. Ryskují chovatelé jak tady uvádíte zdraví zvířete pro ekonomický efekt a ještě to omlouvají pokrytím nákladu na provoz chovu. Promiťe, ale k tomuto nemám slov. Neomluvitelné je asi dost slušně řečeno. Ptám se proč teda ty šelmy chcou chovat. Pro ekonomický efekt.Aby mohli zajistit někomu, kdo si chce zvýšit image nebo prastyž. Kočkovitá šelma není křeček!!!!!Tento přízpěvek mně začíná utvrzovat v názoru že opravdu kočkovité a jiné šelmy nepatří do chovu soukromým chovatelům ale do zařízení jako je zoo a je jedno jestli ve vlastnicví soukromém nebo obecním.To co tady uvádíte bohužel vede k případům o kterém jste psal včera.Znovu se ptám jak je možné že chovatel si všiml problému u kotěte až u čtvrté zlomeniny.Podávat ke krmení ve dvou měsících celá kuřata i s dlouhýma kostma dle mého nazoru není naprosto vhodné. Myslím si, že není v tomto věku vhodné krmit celá kuřata pokud samozřejmně nejsou jednodenní.

26.8.2010 13:58
spelec

XXX.XXX.62.51

rrys napsal(a):
Krmení šelem.ZOO krmí šelmy velice pestře.Králík,morče,myš,kuře.hovězí.Co jsem tuto otázku konzultoval jako začátečník před 11 lety se zkušenými chovateli,tak krmení se u valné většiny zužilo na krmení kuřaty,popřípadě hlavičkami kuřat.Dle jejich názoru je toto krmení dostačujicí.Tento styl krmení šelem je dle jejich praxe dostačujicí ,,jak tvrdí.Soukromé chovatele nutí i ekonomika chovu jít popřípadě pouze touto cestou.Jsou vyjimky,keří se saží krmení zpestřit.Jako v ZOO. Kolega např. Rysovi ochočenému kupuje i pstruhy,telecí,shání křepelky,králíky.Já např. krmil caracaly i rybami a hlavami kapru,které milovali.Mám Rysy ostrovidy 1 a 3 .Toto kvarteto bere bezproblému i hovězí svalovinu a to i lípe než kuřata.R\by odmítají.Rys kanadský,samice v žádném případě nebere rybu,hovězí,srdce. Rysec bažinný samec to samé,pouze kuřata.Rys bažinný samice bezproblému vše.Takže já musím krmit dle chuti jednotlivých svěřencu.Živá kuřata berou všichni.I takovéto krmení je dle mého názoru nutností,poskytuje vše zvířeti jako v přírodě
.Peří ,vnitřnosti ( moc jim nejedou ) .Samozřejmosti je travnatý výběh pro kousnutí trávy dle chuti.Tak činní několikrát za den.Ti co b aští vše dostanou z 80 % kuřata celá,hovězí a srdce.Kuřata krmím hlavně z duvodu přísunu kostí .Mám dojem,že nelze stanovit šablonu na krmení.Každý chovatel musí zkusit co zvíře veme a má rádo.Každý kus je v podstatě přeženuli gurmánem.Chovatele šelem co mě navštíví tvrdí,že jim šelmy neberou hovězí,především Rys ,serval.Některým zase ano.Je vidfět,že zkušenosti máme podobné.V horku co panovalo v tomto roce 3 samice Rysa ostrovida přestali uplně žrát.Co to znamená? Tak za 3 dny sbaštily 1 až 2 křídla.Samec 0,5 kg Rys kanadský bezproblému.Bažinyky plná dávka ,při váze kocoura cca .. 16 kg 1 kg denně,samice váha cca 9 kg 0,6 kg denně.Krátkouché plná dávka.o,4 kg denně.Kočky ušlechtilé plná dávka,psy plná dávka.Samice byly prohlídnuté,kontrolován trus,vše bez problému.Konzultace s chovateli vyzněla,že baští sice méně,ale takhle dramatický pokles příjmu potravy nezaznamenali.Konzultace s několika ZOO vyzněla v tom samém duchu.Kondice mých 3 samic šla o něco dolu,snížil se podíl svalové hmoty.Váha.Odhadem.Jinak chování,hry,zájem aktivita velice činná.Podotknu,že v zimě baštily 1,5 až 2 kg na kus v 10 měsících.Je známo,že v létě je příjem potravy nižšší. To již čekali u dvířek a při vhození kuřete se s řevem každá vrhla na své kuře a to sežraly takřka ihned. Nyní začnou žrát až po čase a to na několikrát.Zmíním se,že odčervení jsem udělal již 3 x.Nyní,co teploty poklesly,tak již každá bere tak ,5 kg den.V tomto časovém období sníženého příjmu potravy jsem i nasadil další den.Nedávám pust.Pouze pust i1 den v týdnu mají ty ,co přijímají potravu bezproblému.Uvidím co udělá další pokles teplot a věřím,že se to vráti do normálu.Vzhledem k tomu,že jsem zjistil při konzultaci s několika zoo a chovateli,že je toto zvláštní,jsem se dovolil rozepsat o této zkutečnosti a informovat širší chovatelskou veřejnost.

Uvažoval jste o tom ,že může jít o teplotní šok.Je možné,že v chovatelském zaříze je něco co jim vadí,ale co celkem dobře snášejí. Problém nastává ve chvílí další zátěže organizmu a tím může být teplo.Neuvažoval jste o odělení zvířat. Jestliže již jsou dospělá a hlavně pohlavně dospělá bylo by to vhodné. Jestliže jsou na sebe hodně zvyklá možná ze začátku oddělit tak aby na sebe viděla. Jestli chcete připoštět nemůžete nechat odchovávat tři samice v jedné kleci i když je hodně prostorná. Vpuštění samce mezi tři samice i třeba v období říje nemusí pro něho dopadnout dobře.

26.8.2010 14:09
rrys

XXX.XXX.236.81

Informace, které jsem získal od chovatelu ze zahraničí jsou,že chov Rysu ostrovidu je veden 1 samec a 2 až 3 samice ve výběhu po celý rok.Pravidelně odchovávají mládata narozená v rozmezí pár dnu.Já získal 3 sestry,respektivě 2 vlastní sestry a stejná matka a otec a 1 nevlastní,jiná matka a stejný otec.Chovatel v zahraničí má takto veden chov již více let.Zvířata jsou po celý rok spolu a vzorně všichni odchovávají kotata pravidelně každým rokem ..Tuto zkušenost zahraničních chovatelu jsem konzultoval se zoology v ČR a kurátorem šelem.Ti mi potvrdili,že tomu tak je.Rys ,ač samotářské zvíře bezproblému žije v zajetí skupinově a nejsou většinou problémy.Samec na všechny kočky vidí a kočky k němu chodí a komunikují spolu,což jsem se již zmínil v jiném příspěvku.Již rád by k nim vlezl,dobývá se. Všichni tři jsou na sobě závislí a jsou stále spolu a hrají si.Není duvodu je dělit.Naopak na podzim vpustím pod dohledem samce.Snad se věe podaří.

26.8.2010 14:26
rrys

XXX.XXX.236.81

To že soukromí chovatelé odebírají kotata na flašku si vyžádali právě ti chovatelé,co trvají a chtějí pouze ochočené kotě a to na flašce.Pouze.Vědí o co jde.Zvíře,šelmu si nikdo nekupuje pro image či imič.Pokud by se někdo našel,tak já o něm zatím nevím.Ale vím,že si šelmy kupují již zkušení chovatele jinych druhu.Vím to od chovatelu co kotě prodají,vím to od lidí co koupili kotě a vím to z vlastní zkušenosti.Pár kotat jsem prodal vlastních a více zprostředkoval.Věřte nebo ne všichni co koupili byli dlouholetí chovatele.Pokud i začátečník se bude držet rad,problém se snižuje na to samé,jako když koupíte kotě kočky.Ba u ušlechtilých koček je více problému než u těch šelem.Zase vlastní zkušenost.Ušlechtilé kočky nyní s PP mám vice jak 15 let.Že by chovatelé omlouvali chov ekonomikou.Ale prosím Vás? Chovatel ,který chová šelmy ,tak chov ve více zvířat je velice nákladný.Zařízení na urovni,pořízení šelem , krmení , ( to je minimum,časem vložím článek ekonomika krmení ) Sečteno a podtrženo.Prostředky musí získat.První věc.Druhá věc pokud chová o odchovává kotata,jak byla z mé strany zmínka.Co s nimi udělá? Další kamárády? Kolik? Za 1 rok za deset? To by bylo moc kamarádu,každý lehce spočítá.Takže neodchovávat? Pak není chovatel,ale držitel? Kde bude brát na krmení.,chod .No je zbytečné se do toho motat,každý zkušený chovatel co odchová a prodá ví o čem mluvím.Přeji všem uspěch v chovu

27.8.2010 08:23
rrys

XXX.XXX.236.81

Dobrý den ,mužete přidat foto Vašeho zařízení,zvířat.Nemusí to být šelmy. Děkuji.

27.8.2010 09:54
rrys

XXX.XXX.236.81

Dovolím se vrátit k případu odvápnění Caracala kotete zahraničního kolegy.Informoval mě opět o pruběhu léčby.Upřesnil opět jak probíhalo zjištění odvápnění.Cca ve 3,5 měsících začal kulhat a nadzvedávat přední tlapku.Volal mi ,že to dělá,Z vlatní zkušenosti u RK 1,5 leté samice jsem mu řekl,že to muže být natažený vaz nebo zlomenina.Navedení na zlomeninu jme vyloučili.Při běhu na nohu došlapoval ,při omaku nejevil bolest.I tak jsem mu řekl,at jde k vet. a na rengen.Učinil tak.Hlásil,že vet. diagnostikoval natažený vaz.Do 4 dnu bylo vše ok.Rengen nepotvrdil zlomeninu. Druhé kulhání začalo na zadní nohu.Opět měl podezření na vaz.Šel k vet. Ten zjistil naštíplou kost.Dal platničku,operace.Odvápnění prý nezjistil.Dle mého názoru již naštípnutí bylo alarmem na odvápnění.Veterinář nic nezjistil,jen operoval.Léčbu nenasadil.Nyní má kotě k 5 měsicum a jak mi volal tak právě nastalo opět naštípnutí kosti nad tou platničkou.To již šel k odborníkovi ze ZOO a ten konstatoval odvápnění.Též zjistil 2 naštípnutí zarostlá.Takhle ´mi popsal nyní celý pruběh.Prvotní informace byla asi pod emocemi ,že jsou to zlomeniny .Nyní upřesnil naštípnutí. .Nasazenou léčbu jsem již popsal.Kotě je nyní pod veterinárním dohledem odborníka vet. ZOO a každý 3 týdny prý budou provádět kontrolní rengen.Kolega přislíbil,že mě bude pruběžně informovat o pruběhu zotavování kotěte.Byl ujištěn,že kotě je malé a ve vývinu,že by mělo vše dobře dopadnout.Držím mu palce.

27.8.2010 14:10
zraroman

XXX.XXX.47.92

Vite, ja si myslim ze diskutovat nebo prit se o vecech, ktere vyplyvaji z vlastnich zkusenosti ci jsou dolozene a ostatni na to maji jiny nazor je zbytecne.
Ja se rad poucim a neco zajimaveho dozvim, ale musim vychazet z individualniho chovani mych zvirat a z jejich vedeni. Snazim se byt neustale v kontaktu se zkusenejsimi kolegy, soukromymi chovateli i prateli z rad osetrovatelu v zoologickych zahradach.
Ke krmeni, asi opravdu kazde zvire ma jiny pristup k ruznych druhum predkladane stravy - u me kocka vubec nezrala potkany a pritom bez problemu konzumovala morcata, kocour mel potkany jako pochoutku a posledni novy prirustek sezere vsechno co mu predlozim. S houskou se salamem jsem to zatim nezkousel. Ryby vsichni ano, ale jen pstruha, lososa, karase castecne, morske file na zacatku trochu, pak uz vubec. Kocka vzdy necha z celeho opereneho kurete zaludek, to uz byl poznatek od p. Kunce. Naopak paraty a hlavu se zobakem sezere. Kolegovi kocky zase paraty nechaji, vnitrnosti sezerou. Hovezi zerou vsichni docista, teleci i kdyz je mene kvalitni, rovnez.
K chovu na mazliky - asi Vas ted nektere popichnu a trochu rozcilim. O chov zvirat jako takovych, bez kontaktu a spolecne cinnosti s nimi bych osobne asi nemel zajem. Neberu ovsem ostatnim pohled z jine strany a treba jen dlouhodobe sledovani zvirat ve volierach a pozitek z toho. Rovnez neni moje priorita dosahnout odchovu mladat.
Uspokojeni mi prinasi, kdyz kocka projevi radost jestlize vstoupim do jejiho vybehu. Kdyz ma naladu na hru je to opravdu parada pred ni utikat a byt loven, kdyz lezim a polozi mi packy kolem krku, pripadne vas zacne olizovat. Mame sve mysky, balonky a dalsi hracky, ktere pouzivam a ji evidentne prinasi radost. To je pravy duvod, proc jsem si ji poridil. Pravda, kdyz nema naladu a je nevrla, je pak lepsi sedet jen v blizkosti a nedotykat se. Mozna se tohle tezko hodnoti nekomu, kdo neco podobneho nezazije na vlastni kuzi a myslim, ze je asi i zbytecne takove chovani odsuzovat. Jestli je odchov na flasce jedinym zpusobem jak takovou pritulnost ci blizkost zvirete ziskat, pak jej neodsuzuji. Nikomu ovsem nevymlouvam, ze to neni jeho salek kavy a respektuji jeho nazor. Znam prislovi - kdo s cim zachazi, tim take schazí.
Z prispevku p. pod prihlasenim spelec citim hodne vedomosti, jsou Vase vlastni, ziskane z osobnich poznatku a zkusenosti, pripadne od nektereho z blizkych kolegů? Budu rad za osobni kontakt nekoho takoveho. Sám jsem z okolí Prahy.
Mejte se fajn.
Roman Zr.

P.S. Pani J. preji hodne uspechu a rychle pokroky s novym prirustkem. Sam jsem zvedavy na to jak Vam to pujde. Budu drzet palce.

27.8.2010 15:50
rrys

XXX.XXX.236.81

zraroman napsal(a):
Vite, ja si myslim ze diskutovat nebo prit se o vecech, ktere vyplyvaji z vlastnich zkusenosti ci jsou dolozene a ostatni na to maji jiny nazor je zbytecne.
Ja se rad poucim a neco zajimaveho dozvim, ale musim vychazet z individualniho chovani mych zvirat a z jejich vedeni. Snazim se byt neustale v kontaktu se zkusenejsimi kolegy, soukromymi chovateli i prateli z rad osetrovatelu v zoologickych zahradach.
Ke krmeni, asi opravdu kazde zvire ma jiny pristup k ruznych druhum predkladane stravy - u me kocka vubec nezrala potkany a pritom bez problemu konzumovala morcata, kocour mel potkany jako pochoutku a posledni novy prirustek sezere vsechno co mu predlozim. S houskou se salamem jsem to zatim nezkousel. Ryby vsichni ano, ale jen pstruha, lososa, karase castecne, morske file na zacatku trochu, pak uz vubec. Kocka vzdy necha z celeho opereneho kurete zaludek, to uz byl poznatek od p. Kunce. Naopak paraty a hlavu se zobakem sezere. Kolegovi kocky zase paraty nechaji, vnitrnosti sezerou. Hovezi zerou vsichni docista, teleci i kdyz je mene kvalitni, rovnez.
K chovu na mazliky - asi Vas ted nektere popichnu a trochu rozcilim. O chov zvirat jako takovych, bez kontaktu a spolecne cinnosti s nimi bych osobne asi nemel zajem. Neberu ovsem ostatnim pohled z jine strany a treba jen dlouhodobe sledovani zvirat ve volierach a pozitek z toho. Rovnez neni moje priorita dosahnout odchovu mladat.
Uspokojeni mi prinasi, kdyz kocka projevi radost jestlize vstoupim do jejiho vybehu. Kdyz ma naladu na hru je to opravdu parada pred ni utikat a byt loven, kdyz lezim a polozi mi packy kolem krku, pripadne vas zacne olizovat. Mame sve mysky, balonky a dalsi hracky, ktere pouzivam a ji evidentne prinasi radost. To je pravy duvod, proc jsem si ji poridil. Pravda, kdyz nema naladu a je nevrla, je pak lepsi sedet jen v blizkosti a nedotykat se. Mozna se tohle tezko hodnoti nekomu, kdo neco podobneho nezazije na vlastni kuzi a myslim, ze je asi i zbytecne takove chovani odsuzovat. Jestli je odchov na flasce jedinym zpusobem jak takovou pritulnost ci blizkost zvirete ziskat, pak jej neodsuzuji. Nikomu ovsem nevymlouvam, ze to neni jeho salek kavy a respektuji jeho nazor. Znam prislovi - kdo s cim zachazi, tim take schazí.
Z prispevku p. pod prihlasenim spelec citim hodne vedomosti, jsou Vase vlastni, ziskane z osobnich poznatku a zkusenosti, pripadne od nektereho z blizkych kolegů? Budu rad za osobni kontakt nekoho takoveho. Sám jsem z okolí Prahy.
Mejte se fajn.
Roman Zr.

P.S. Pani J. preji hodne uspechu a rychle pokroky s novym prirustkem. Sam jsem zvedavy na to jak Vam to pujde. Budu drzet palce.

Konečně rozumný příspěvek od člověka,který žije s Rysem ostrovidem,má jej ochočeného,odchovaného na flašce.To jsou fakta a praktické poznatky.Určitě zraroman přispěje v pruběhu dalšími fotkami i poznatky.Držíim Ti Romane palce,Roman

27.8.2010 21:12
spelec

XXX.XXX.170.225

zraroman napsal(a):
Mejte se fajn.
Roman Zr.

Dobrý večer. Rád jsem si přečetl Váš příspěvek a srdečně mne potěšila Vaše pochvala na mou adresu, ještě jednou děkuji. Dovolte abych možná trochu upřesnil své myšlenky. Již výše jsem se zmiňoval o kontaktním chovu šelem, tam se jednalo o velké šelmy. Stále zastávám názor, že se jedná o nádherný způsob chovu, ale z velkými otazníky, které jsou výše popsány. Z vašeho příspěvku lze poznat, že jste určitě pochopil, co takový chov obnáší a jak se ( tady záměrně použiji slovo) sžít se svým přítelem. Zmínil jste pana Kunce, i on, i když dle mého názoru není zastáncem chovu kočkovitých šelem u soukromých chovatelů, sám takové přátelství zažil. Jeho výhodou však byl rozsáhlý areál zoo Ostrava, kde se svým Sixim mohl pohybovat a rys mohl takřka žít polodivoce, to bohužel většina souk. chovatelů nemá. I pro odlehčení vím o chovateli, který se v noci chodil procházet se svou velkou koč. šelmou po lesoparku. Asi se nemusel bát přepadení. Jsem trochu v rozpacích, kdybych měl napsat, že jeho počínání bylo zodpovědné, ale sám tvrdil že jde o velice jedinečné zvíře, jedno ze sta. A tady se dostaneme k vaším postřehům ohledně krmení, já bych rád dodal i chování a spoustu dalších aspektů. Každý živý organizmus je jedinečný a neexistuje vzor nebo návod, který bude platit u všech zvířat byť stejného druhu. Tuto výjimečnost si nejvíce můžete uvědomit právě jen u kontaktního chovu, ale toto jste určitě zjistil už sám. Vrátím se k umělému odchovu. Pokud nejde o záchranný odchov, odebrat matce mládě nejenom z hlediska výživy ale i z hlediska dalšího psychického vývinu, je nezodpovědný počin, na který vždy mládě dříve nebo později doplatí. Jeho organizmus bude nějakým způsobem oslaben a je jen otázka, kdy a jak se to projeví. Sami jsme s manželkou odchovali mládě, nebyla to malá kočkovitá šelma. Snažili jsme se postupovat podle nejlepších poznatků, které jsme měli. A přesto nám vyrostlo, jak napíšu, defektní zvíře. Oči ostatních nic nepoznali, pro ně byla nádherný kus pro nás jedinečný inteligentní tvor, ale přesto jsme poznali, že není vše jak má být . Dám příklad, i při nejlepší péči nedosáhla správné váhy dospělého jedince. Odešla nám ve věku sedmi let, což je dost málo na nezjištěné onemocnění, a to byla v péči špičkového lékaře. Objasnila by to pitva, ale k té jsem nesvolil, vím, je to neodpustitelně neprofesionální ,ale jak jsem jíž psal, byla nám hodně blízká. Jsem, ale přesvědčen, že byla by odchována matkou, zdravotní problémy by zvládla. Nemám nic proti způsobu chovu, jaký máte vy a spousta dalších chovatelů,ale znovu to ale. Je třeba si uvědomit ,že šelmu si nepořizujete na přeženu 3 roky, ale na minimálně dvacet let, samozdřejmě záleží na druhu. A už z toho plyne, co sní bude, když chovatel vážně onemocní nebo nedej bože něco horšího. Nemá-li pokračovatele, co si počne rodina se zvířetem, jak dopadne, půjde z ruky do ruky? Dle fotografie, jste-li na ni vy, jsme tak přibližně stejného věku, uvedu příklad vám blízký, a to malé děti. Jste-li v jedné domácnosti s kočkou, může nastat dříve nebo později problém, který třeba vyřešíte tím, že ji nepustíte do domu. Ona je tam však zvyklá a nerozumí tomu, proč tam najednou nesmí. Rodina je pro ni smečka, vy se zákonitě věnujete prckovi a na ní nemáte tolik času co před tím, a může pochopit vzniklou situaci jako pokles v hierarchii a bude se chtít vrátit na své místo a asi tušíte co může nastat . Záměrně píšu může, taky nemusí.
A to je jeden z mnoha možných problémů, které mohou nastat. A oproti soukromých chovů, tohle v zoo nemůže nastat, ale o chovu v zoo zase někdy příště, pro dnešek jsem už toho napsal víc než dost a nevím, zda to bude někoho bavit číst.