Přepravky, stálý problém našich výstav
Organizátoři našich výstav mají své zkušenosti při přejímce a odesílání zvířat. Je až s podivem, v čem naši chovatelé zvířata na výstavu přivezou. Z vozidel přinášejí různé aktovky, krabice či pytle. Mnohdy přitom nejde o chovatele špatné. Svá zvířata mají na dobré úrovni a při výtce argumentují: vždyť je vezu jen 10 km!
Cestování zvířata stresuje
Každý chovatel by si měl uvědomit, že každé přemístění zvířete mimo chovatelské zařízení způsobuje zvířeti stres, které je o to větší, pokud je „chovatel“ převáží výše popisovaným způsobem. Zasílá-li zvířata na výstavy vyššího typu a mnohdy na velké vzdálenosti, musí transportu věnovat patřičnou pozornost. A zde je třeba upozornit na dvě skutečnosti. Podle těchto by také chovatel měl mít k dispozici i různé přepravky.
Při dopravě autem, nejčastěji chovatelé používají přepravky hranaté či obdelníkové. Většinou jde o přepravky zhotovené z lehkých materiálů (překližka, sololit, plast) - jsou zhotoveny pro tři zvířata. Samozřejmostí musí být dostatečný větrací otvor. Měl by činit alespoň třetinu víka. Chovatelé často používají pletivo. Při přepravě v letních měsících nezapomeňme na dostatečné větrání kufru auta. Organismus králíka je velmi citlivý na přehřání. Při silném přehřátí - hypertemii zvířata hynou. Někteří chovatelé používají vyřazené přepravky na vajíčka (nízké), kde po úpravě dna a příp. rozdělení na dvě (podle velikosti plemene) tyto plně vyhovují.
Zásady přepravy zvířat
Pokud zvířata na výstavy chovatel zasílá dráhou, nebo nedejbože poštou, musí ctít určité zásady. Především je nutné zajistit nepropustnost dna, ale i zabezpečit přepravku tak, aby nemohlo krmivo nebo stelivo vypadávat z přepravky. Tvar přepravek musí mít alespoň jednu stěnu zkosenou. Toto je velmi důležité, uvědomíme-li si, že např. při národních výstavách je vagon naplněný až po strop. Je lépe v přepravce mít více větracích otvorů v různých stěnách. Uvnitř přepravky je dobré umístit na podlahu rošt. Zvířata na výstavu přijdou neznečištěna. Pokud králíky zasíláme na větší vzdálenost, bývá zvykem vložit do přepravky i kousek krmiva jako např. seno, mrkev, suchý chléb, kukuřičný klas atp. V této souvislosti musím připomenout, že hmotnost přepravky nesmí přesáhnout 15 kg. Některé stanice spěšniny skutečně váží a odmítají těžší přijat k přepravě.
S napájením počkejte
Chovatel nesmí zapomenout na schránku, či přihrádku na oceňovací lístky nebo veterinární potvrzení. Mnozí chovatelé, ale i organizátoři výstav dělají chybu v tom, že zvířata vyskladněná z přepravek okamžitě napájí. Takto přijde mnoho králíků na onen svět. Pokud je králík rozehřátý, je bezpodmínečně nutné nechat ho zchladnout a až po určitém čase napojit. Podobné chyby se dopouštějí pořadatelé, když nedostatečně zastíní výstavní klece a rozehřáté králíky napojí. Nedivím se potom chovatelům, že určitým organizacím odmítají zvířata na výstavu poskytnout. V téhle souvislosti mě napadá, že někteří chovatelé svým jednáním nahrávají tzv. „ochráncům“ zvířat, kteří by králíka či iné živočichy viděli rádi pouze ve volné přírodě, nikoli v klecích, i když jde o domestikovaná zvířata. Proč by právě organizovaní chovatelé, kteří vytváří svým svěřencům pěkné prostředí a dobrou péči, měli díky některým „chovatelům“ být v zorném úhlu „ochránců“. Tito by se měli zaměřit na ty chovatele, u kterých zvířata strádají a není jim věnována dostatečná péče. Takových je jistě dost a stačí se podívat kolem sebe.
Celkové hodnocení (0x):