Výsledky výstav: Výstava drobného zvířectva Čejkovice 2000


Ve dnech 19.-21. srpna letošního roku uskutečnila ZO ČSCH Čejkovice u příležitosti tradičních čejkovických hodů výstavu králíků, holubů a drůbeže, rozšířenou o expozici okrasného ptactva. 

Tombola, občerstvení i velké množství prodejných zvířat

Přestože je čejkovická organizace široké veřejnosti známa především jako králíkářská (její členové jezdí pravidelně pomáhat při organizaci CV mladých králíků), letos co do počtu vystavených zvířat vyhráli holubáři. Výstavu obeslalo celkem 62 chovatelů z okresů Hodonín i Břeclav. Po celou dobu výstavy bylo nádherné, slunné počasí, "tropické" teploty však především králíkům příliš nesvědčily. Pro návštěvníky byla připravena bohatá tombola i občerstvení, čekalo na ně i velké množství prodejných zvířat.

Jak jsem již uvedl především pro mladé chovatele byla připravena pestrá expozice okrasného ptactva, kde nechyběli ani papoušci kouřoví, různé druhy a mutace agapornisů, rosely, výstavní andulky a drobné exoti.

Zaujala mě výzva

V úvodním slovu výstavního katalogu mnohé zaujala tato výzva, se kterou se v současném drobnochovatelství budeme setkávat bohužel asi stále častěji: "My chovatelé z Čejkovic, ale i z okolních obcí, kteří nám přispěli svým chovem, bychom chtěli, aby se občané Čejkovic více zajímali o chov králíků a ostatního zvířectva ke svému užitku a radosti. Též bychom si přáli, aby do našich řad vstoupili mladší i starší. Někdo řekne, že je to koníček nákladný, ale i vinohrad je náročný a nákladný. Proč se nepotěšit z úspěchu a radosti z chovu a podělit se s ostatními na výstavě, ale i jinde?" Toť výzva výstavního výboru, která opět vyzdvihuje asi nejožehavější otázku pro současné drobnochovatelství - nedostatek nových, především mladých chovatelů.

Výsledky 

Výstava začínala zdařilou expozicí holubů, kde bylo vystaveno 151 holubů 14 plemen, včetně 4 rázů českých staváků a 3 rázů moravských pštrosů. Holuby vystavované ve 30 voliérách posuzoval př. František Král, který na nejlepší z nich udělil tyto česné ceny:

Stehlík Stanislav - vídeňský rejdič běl. žlutý

Veselý Alexandr - kudrnáč červený bělouš

Kaňa Pavel - lahore černý

Šimek Miroslav - český stavák bílý

Krupica Petr - český stavák červený sedlatý

Šimeček Václav - moravský pštros modrý

Poláček Václav - polský rys modrý

Blaha František - modena

Grandič Ladislav - king černý

Studýnka Jiří - německý výstavní holub žlutý

Veselý Alexandr - staroholandský kapucín žlutý

Letošní expozice králíků trochu zklamala počtem, ale i tak bylo 149 vystavených zvířat 17 plemen důstojnou ukázkou krásy těchto zvířat. (Menší počet přihlášených králíků byl zapříčiněn konáním Okresní výstavy mladých králíků ve Svatobořicích - Mistříně ve stejném termínu). Co do počtu byly nejvíce zastoupeny činčily velké, velcí světlí stříbřití a vídenští modří. Zvláštní gratulaci zasluhuje mladý chovatel Martin Jakubčík, který obdržel na své francouzské berany ČC a rovněž i př. Konečná, která začala s chovem králíků teprve minulý rok a letos získala na svůj odchov plemene kastorex vůbec první čestnou cenu. Králíky posuzoval př. MVDr. Martinec a př. Jedlička, kteří udělili celkem 15 čestných cen:

Jakubčík Martin (MCH) - franc. beran divoce zbarvený

Jakubčík František - franc. beran albín

Zemánek Antonín - velký světlý stříbřitý

Pospíšil Jaroslav - činčila velká

Sáýkora Jaroslav - činčila velká

Konečný Jiří - vídeňský modrý

Konečný Jiří - vídeňský modrý

Juren Stanislav - tříslový černý

Procinger Bronislav - novozélandský červený

Košulič Ladislav - novozélandský bílý

Šindar František - kalifornský

Břoušek Jindřich - český červený

Krupica Petr - stříbřitý žlutý

Palán Miroslav - stříbřitý černý

Konečná Věra - kastorex

Jako pestrou a zajímavou lze hodnotit i expozici drůbeže, kterou posuzoval př. Uher a př. Machálek. Mezi 16 plemeny vystavenými ve 40 voliérách byly nejvíce zastoupeny amroksky a velsumky, poměrně slušně byla výstava obeslána vodní drůbeží.

Na nejlepší jedince výstavy byly uděleny následující ČC:

Hrnčiřík Miroslav, Ing. - amrokska

Martinec Petr - australka

Tomšej Jan - hempšírka

Slováček František - sasexka

Reichman Karel - velsumka

- zdrobnělá a zakrslá drůbež

Krupica Petr - zakrslá peruánka

Hajduch Josef - velsumka

Krupica Petr - rousná tříbarevná

- vodní

Škrobák Jindřich - indický běžec

Drábek Jaroslav - kachna saská

Autor textu: Mgr. Bc. Alexandr Veselý
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5