Chov papouška nádherného

Papoušek nádherný je velice krásný pták, dorůstá velikosti kolem 40 cm a naprosto souhlasím s jeho výstižným názvem “nádherný”. Patří mezi australsk...

Papoušek nádherný je velice krásný pták, dorůstá velikosti kolem 40 cm a naprosto souhlasím s jeho výstižným názvem “nádherný”. Patří mezi australské ptactvo. Samec je briliantově zelený, čelo, krk a líčka má světle žlutá. Na spodní části krku má široký šarlatový pás v podobě půlměsíce. Samice má zbarvení zelené, brada a krk je zbarvena do šeda, ocasní péro je ze spodní části růžové.

To bylo pár slov na úvod, abyste měli představu, proč vám o tomto papouškovi píši. Chov tohoto papouška není nikterak snadný a spousta chovatelů to jistě potvrdí, zejména co se týče výběru páru a jeho odchovu. Někteří chovatelé mě mohou tento názor vyvracet, jestliže se jim povedlo sestavit pár, který v následující sezóně bez problémů vyvedl mladé. Já sám jsem takové štěstí neměl, ačkoliv vlastním dva páry. V současné době již oba odchovávají bez problému, ale podařilo se mi to až po čtyřech letech chovu, aniž bych s ptáky hýbal. Dovoluji si tvrdit, že tohoto úspěchu jsem dosáhl zásluhou krmiva NUTRIBIRD G14.

Možná vám to připadá jako reklama na toto krmivo, ale není to pravda. Proč by jinak odchovaly oba páry až po čtyřech letech? V předcházejících letech jsem vyzkoušel různé druhy krmiv, v suchém i mokrém stavu, bohužel bez úspěchu. S krmivem NUTRIBIRD jsem naprosto spokojený, občas přidávám vaječnou míchanici s mrkví a s rozpustnými vitamíny. Krmivo je velmi výživné, mláďata po něm sílí a rostou. Tímto krmivem krmím pouze papoušky. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že naučit jakéhokoliv papuška na toto krmivo je velice obtížné. Setkal jsem se s chovateli, kteří toto krmivo vyzkoušeli, ale po nějaké době to vzdali. Ptáci nejevili dlouhou dobu o krmení zájem a chovatelé měli strach z úhynu. Doporučuji na toto krmivo navykat ptáky mladé, protože já sám jsem navykal papoušky 3 - 6 let staré.

To jsou ve stručnosti moje zkušenosti z chovu papouška nádherného. Chtěl bych popřát mnoho chovatelských úspěchů všem, kteří se pokoušejí o jeho rozšíření, tak jako kdysi já.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (6x):

1
2
3
4
5

Autor textu Josef Pazdera

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře